Vijfde P.C. school waarschijnlijk voor 1 augustus 1981 gereed I Schrijven voor gevangenen Lustrum verzamelaars vereniging Lisiduna Jeugdraad vergadert donderdag Inwonertal steeg met 45 Bazar in 't Hamersveld Werkgroep Naamgeving vergadert 30UWK0STEN GERAAMD OP RUIM 2,2 MILJOEN GULDEN Leusder Krant Amnesty voert aktie voor Zuid-Afrikaan N.C.V.B. over toekomst van de mens Vergadering P.L. week later Oud Egyptische kunst in Galerie Leusden Zwangerschaps- gymnastiek Open deurdienst De Til viert dit weekend 10-jarig bestaan Plattelands vrouwen maandag bijeen in Blijhof Thema-avond in Vrouwenkafé Walerlooi FOTO-KOPIE NODIG? Commentaren/ Aftellingen f 35.- DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 LEUSDEN - Het bestuur van de vereniging voor Protestants Chris telijk Onderwijs in Leusden hoopt de 5e P.C. school in Leusden met in gang van het schoolseizoen 1981- 1982 in gebruik te kunnen nemen. Zoals het er op dit ogenblik naar uit ziet lijken de plannen van het schoolbestuur wel te zullen slagen. De totale stichtingskosten van de school, een zes-klassige lagere- en een twee-klassige kleuterschool, worden geraamd op 2.223.440,- dat is dan nog exclusief de kosten van inrichting en meubilair. Formeel bestaat de 5e P C. school al sinds 1978, nadat de gemeenteraad in 1977 in principe de bereidheid had uit gesproken mee te willen werken aan de oprichting van een P.C. lagere- en kleuterschool in de tweede fase Later werd als plaats van het nieuwe school gebouw aangewezen de hoek Smous- sesteeg/Hamersveldse Wetering in de wijk Noordwijck. In 1978 startte de P.C school met een kleuterschool, een jaar later startte de lagere school. IMPROVISEREN De 5e P C school heeft tot op heden erg moeten improviseren voor wat be treft de ruimte De kleuterschool startte in '78 in een lokaal van de openbare basisschool ,,De Heerd" Het lag in de bedoeling om het schooljaar 1979 te starten in een viertal mobiele lokalen, - De inmiddels afgebrande Johanneshoeve bood in 1979 onderdak aan de 5de P.C. school. tot op dat moment in gebruik bij de Montessorischool Omdat laatstge noemde school iets te laat gereed kwam, konden de in gebruik zijnde lo kalen niet aan de 5e PC schoolgege ven worden. Het schooljaar 1979 begon de P.C school dan ook in lokalen van Huize Ansfridus en in de inmiddels af gebrande Johanneshoeve In oktober van dat jaar kwamen echter de vier mo biele lokalen vrij. Nadat ze op een ter rein aan de Smoussesteeg geplaatst waren kon de P.C school ze in gebruik nemen. Inmiddels is daar, door de toe name van het aantal leerlingen, al een vijfde mobiel lokaal bijgeplaatst NIEUWE SCHOOL Een definitieve huisvesting voor de 5e P C school zal nu echter niet lang op zich laten wachten De te bouwen school zal ruimte bieden aan zes klas sen lagere school met een gemeen schapsruimte en een tweelokalige kleuterschool plus een bijbehorend speellokaal Tot op heden telt de school nog niet voldoende leerlingen om alle klassen in gebruik te kunnen nemen De veronderstelling lijkt echter gerecht vaardigd dat de school zal uitgroeien tot een met zes klassen lagere school, ge zien het feit dat nog grote aantallen wo ningen moeten worden opgeleverd in de tweede fase. In nauw overleg met de gemeente en een architect heeft het schoolbestuur een plan ontwikkeld voor de bouw van de nieuwe school Het streven is om het plan op 1 augustus 1981 gerealiseerd te hebben Om dit te bereiken zal de bouw uiterlijk in februari moeten aan vangen Aan de gemeenteraad is ge vraagd een krediet van ruim 2.2 mil joen ter beschikking te stellen voor de bouw van de school Met dit bedrag zal de raad waarschijnlijk geen moeite hebben omdat het valt binnen de nor men die het rijk hanteert voor de bere kening van de stichtingskostenvergoe dingen. wat betekent dat de gemeente het gèvraagde bedrag in haar geheel van het Rijk vergoed krijgt. LEUSDEN - Amnesty International is een internationale beweging, die onder meer ijvert voor vrijlating van politieke gevangenen, eerlijke en snelle processen voor deze ge vangenen en bestrijding van marte lingen en doodstraf. Maar al te vaak hoort men als reac tie op allerlei gebeurtenissen in de we reld de kreet: wat kan ik er nu aan doen? U kunt zeker iets doen! U kunt bijvoor beeld persoonlijk protesteren tegen onrechtmatige gevangenhouding van mensen en/of toepassing van marte- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20.50 per half jaar, 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 10 30 en 19.30 uur), tel 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor- {jing, overdag 03420-16141toestel 44( Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief en histórische foto's) bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-k/antenkom- blnatie te Barneveld. len. door het schrijven van brieven (of overschrijven van voorbeeldbrieven) naar betreffende autoriteiten op de maandelijkse schrijfavond van de Am nesty groep te Leusden". aldus deze groep Elke tweede maandag van de maand wordt in de Hamersveldschool (Lijs terbeslaan 54) de schrijfavond gehou den van 19.30-21 30 uur. U kunt een of meerdere voorbeeldbrieven overschrij ven; u kunt 15 minuten komen of 2 uur. Alles is geheel vrijblijvend. Deze avond geeft u ook de kans om wat achtergrond informatie over verschillende landen in te zien. Het nut van een dergelijke schrijfaktie blijkt uit het feit dat onlangs, mede door het schrijfwerk van een aantal Leusdenaren. de heer D A. Santosa uit Indonesië in vrijheid is ge steld. Op 10 november kan men schrijven voor Huberto Montano (Uruguay)Senni ..de Doordouwer" (Guinée), Ntambu- wa-Ntambu (Zaïre) en Kassa Wolde Miriam (Ethiopië) Indien deze avond u niet uitkomt of wanneer u geen tijd heeft om te schrij ven. kunt u in ieder geval nog lid of donateur worden van Amnesty Inter national (tel. 020-847905, giro 454000) of donateur worden van de Amnesty Groep 148 te Leusden (giro 3240882). Inlichtingen zijn verkrijgbaar op tele foonnummer 944777 (na 19 00 uur) en 942831 LEUSDEN - De Leusdense vereni ging van postzegelverzamelaars Li siduna viert volgende week dinsdag 11 november haar eerste lustrum. De bescheiden viering zal plaatsvinden in sporthal De Meent en vangt aan om 20.00 uur. Alle Leusdense ver zamelaars zijn die avond hartelijk welkom. Er is die avond een gratis verloting en de leden zijn opgeroe pen om door middel van een zoge naamde zesbladen show niet alleen iets van hun verzameling te laten zien, maar vooral ook te tonen hoe zij verzamelen. De bijeenkomst voor de jeugdleden zal plaatsvinden op zaterdag 15 no vember van 10 00 tot 12.00 uur in De Til aan de Hamersveldseweg Voorts staat er voor 9 december een dia-lezing op het programma. Hans Snellenberg, be stuurslid van de Internationale Europa- Verzamelaars Groep, zal dan het een en ander vertellen over de geschidenis van de posterijen en kerstzegels. De verzamelaarsvereniging Lisiduna heeft ongeveer 80 leden, waarvan 50 senior- en 30 juniorleden. De bijeen komsten vinden iedere tweede dinsdag van de maand plaats in de sporthal Groenhouten Op die avonden wordt er altijd zeer geanimeerd geruild, er is al tijd wel een kleine veiling en soms vindt er een verloting plaats. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - De plaatselijke adop- tiegroep van Amnesty International voerde eind september een korte le- denwerfaktie. In de wijk Europark werden huis aan huis brieven ver spreid met een scheurkaart en in winkelcentrum de Hamershof wer den deze kaarten gedurende een zaterdag uitgedeeld. Nu is bekend geworden dat de aktie 17 nieuwe le den opleverde. Voor de plaatselijke groep reden om de aktie ook in an dere wijken van Leusden te gaan voeren. Naast de ledenwerfaktie besteedt de groep op het ogenblik veel tijd aan een campagne voor een Zuid-Afrikaan De ze zwarte Zuid-Afrikaan, Mzwandile Fazi, werd op 15 juni jongstleden aan gehouden en sindsdien is er niets meer' van hem vernomen. Volgens de Zuid- Afrikaanse wet mag iemand slechts voor een periode van 14 dagen van de buitenwereld worden afgesloten De adoptiegroep heeft eerst in augustus naar 6 autoriteiten in Zuid-Afrika een telegram gestuurd om meer informatie. Toen daar niet op gereageerd werd, zijn brieven geschreven, waaronder ook naar de Zuid-Afrikaanse ambassade In een telefoongesprek werd door een lid van de ambassade gezegd, dat men niets kon doen en dat men ook niets wist De groep is nu bezig de druk op de Zuid-Afrikaanse autoriteiten te vergro ten door aan grotere aantallen mensen te vragen een brief te schrijven. Indien u mee wilt doen, schrijf dan een brief in beleefde bewoordingen aan. H J Coetzee, Minister of Justice ..Justice". Pretoria. Zuid-Afrika Vraag om informatie over het lot van Mzwandile Fazi U kunt gerust een kort briefje in het Nederlands schrijven. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij mevrouw Wil Raat. Van Boetzelaer van Oosterhoutlaan 45, telefoon 940095 LEUSDEN - Volgende week maandag komen de leden van de af deling Leusden van de NCVB in het Dienstencentrum aan de Bur gemeester de Beaufortweg bijeen. Aanvang van de bijeenkomst zal zijn om 19.45 uur. Die avond zal dr N. Spronk uit Bus- sum spreken overDe toekomst van de mens over 25 tot 50 jaar" Hij zal trach ten vanuit de Bijbelse visie de ontwikke ling van de mens en de wereld te be lichten Na deze lezing en de pauze is er gelegenheid met dr. N. Spronk over het onderwerp van gedachten te wisselen LEUSDEN - In ons nummer van vorige week donderdag plaatsten wij de mededeling dat Politiek Leusden dinsdag 4 november een openbare fraktievergadering zou beleggen waarin de behandeling van de alge mene beschouwingen centraal zou staan. Deze datum is echter niet juist, de bijeenkomst zal volgende week dins dag, 11 november, plaatsvinden in de raadszaal van het gemeentehuis. Aan vang van de vergadering is om 20 00 uur. LEUSDEN - Vrijdagavond om 20.30 uur opent in Galerie Leusden de expositie Oud Egyptische kunst en archeologische sieraden. Deze expositie zal duren tot en met 21 de cember aanstaande en is te bezichti gen van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur en na telefo nische afspraak. Tijdens deze expositie worden onder andere getoond: sarcophaag maskers, grafbeeldjes, scarabeeén, Koptisch weefsel. Grieks-Romeinse kunst, ter racotta beeldjes, glas- en vaatwerk en olielampen Galerie Leusden is te vin den aan de Ardennen 11het telefoon nummer luidt: 942027 LEUSDEN - De leden van de Stichting Jeugdraad Leusden ver gaderen volgende week, donderdag 13 november, in De Til aan de Ha mersveldseweg. Aanvang van de vergadering is om 20.00 uur. Op de agenda staat een zevental punten, waaronder de bespreking van het advies inzake een subsidie aan Blij- hof. De volledige agenda luidt: 1 Opening en notulen 2. Mededelingen, ingekomen- uitge gane post 3 Bespreking advies inzake subsidie Blijhof. 4 Bespreking Inventarisatie rapport soc kult. werk. 5. Kadertrainingen, welke practische wensen bestaan bij de organisaties? 6 Informatiedag 7. Rondvraag en sluiting. plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het aantal inwoners van de gemeente Leusden is in de maand september gestegen met 45 j tot 20.701In deze maand werden 28 jonge Leusdenaartjes geboren en waren er 5 sterfgevallen, waardoor een geboorteoverschot ontstond van 23. Het aantal nieuw ingekome- nen bedroeg in deze maand 125, ter wijl 103 personen naar elders ver trokken, een vestigingsoverschot van 22 was hiervan het gevolg. In totaal steeg het aantal inwoners van 20.656 tot het al genoemde tal van 20.701. LEUSDEN - Volgende week, maandag 10 en woensdag 12 no vember, starten twee nieuwe cur sussen zwangerschapsgymnastiek I in het kruisgebouw Rozengaarde. De aanvang van de op maandag te geven cursus is steeds om 20.45 uur en de cursus op woensdagavond start om 19 45 uur Belangstellenden kunnen zich op die avonden ter plaatse opge ven of telefonisch op nummer 941218 LEUSDEN - In de Dorpskerk in Leusden-Zuid wordt aanstaande zondag (9 november) een zogeheten ,,Open Deurdienst" gehouden. Thema van de dienst is ..Vieren" Mevrouw ds. J M Luyt zal voorgaan, terwijl medewerking wordt verleend door het kinderkoor ..Ebenhaëzer' uit Rhenen. Pieter Leebeek bespeelt het orgel. De aanvang van de dienst is om 18 30 uur LEUSDEN - Dit weekend is het dan zover dat de viering van het tienjarig bestaan van De Til zal plaatsvinden De viering bestaat uit een herden kingsdienst, receptie, reünie en een open huis. Het begint zaterdag allemaal met een herdenkingsdienst in de R.K. kerk. wel ke om 11 00 uur zal aanvangen. Daar na begeven de genodigden zich naar De Til. waar tot ongeveer 13 00 uur ge legenheid zal zijn het huidige bestuur te feliciteren Na 13.00 uur zal er met de medewerkers van nu en van de afgelo pen tien jaar een gezellige reünie ge houden worden Het bestuur spreekt de hoopt uit dat deze dag voor velen die bij De Til betrokken zijn of waren een on vergetelijke zal worden En dan is er zondag de feestelijke open huis dag. Vanaf 10 00 uur is De Til open en iedereen is hartelijk welkom om een kijkje te komen nemen in het gebouw Ook deze dag is het bestuur aanwezig om felicitaties in ontvangst te nemen. Voorts ligt het in de bedoeling zondag een presentatie te geven van het jeugd- en jongerenwerk zoals dat door De Til gestalte wordt gegeven. Een kopje koffie en een drankje staan deze dag voor iedere bezoeker klaar Ook zal deze dag de uitslag van de onlangs gehouden ballonnenwedstrijd bekend worden gemaakt Dat zal ge schieden om ongeveer 12.30 uur. Voor de eigenaars van de ballonnen die het verst zijn gekomen zijn drie hoofdprij zen beschikbaar: een paar rolschaat sen, een horloge en een radio Maar uiteraard zijn er ook voor de eigenaars van balonnen die iets minder ver kwa men feestelijke prijzen LEUSDEN - Aanstaande vrijdag vindt er een bazar plaats in verzor gingstehuis 't Hamersveld aan de Asschatterweg, waar door de bewo ners vervaardigde handwerken te koop zullen worden aangeboden. Deze bazar wordt gehouden van 14.00 tot 16.00 uur en ieder die deze vorm van vrijetijdsbesteding door de bejaarden van het tehuis een warm hart toedraagt is welkom. De bazar is te vinden op de tweede verdieping van 't Hamersveld. Van de opbrengst van deze bazar hopen de bewoners nieuwe materialen te kunnen kopen, zodat zij ook het komende jaar door kunnen gaan met handwerken. LEUSDEN - De nog altijd toene mende belangstelling voor alter natieve geneeswijzen, waaronder acupunctuur, heeft het bestuur van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie afdeling Leusden ertoe bewogen de heer Jac. v.d. Heuvel uit Arnhem uit te nodigen. De heer Van de Heuvel zal volgende week maan dag om 20.00 uur een lezing over acupunctuur houden voor de Plat telandsvrouwen in Blijhof aan de Ansfriduslaan. Jac. v.d Heuvel is tot nu toe een van de weinige echte acupuncturisten in ons land die zijn opleiding heeft gevolgd aan het International College of Oriental Median te Baarn. Dit instituut geniet wereldfaam voor zijn wijze van opleiding van acupuncturisten volgens de klassieke Chinese leer. Overigens vindt er ook vanavond een bijeenkomst van de afdeling Leusden plaats en wel in de Marcuskerk. Dan zal mevrouw Staal vanaf 20.00 uur een le zing houden met dia's over Saoedi- Arabië Voorts is er op 19 november een koffie-ochtend in café De Swarte Steegh. aanvang 10.00 uur, en vindt op 3 december in de Marcuskerk de Sin terklaasviering plaats De aanvang daarvan is eveneens om 20.00 uur. LEUSDEN - Maandag 10 novem ber is er een thema in het vrouwen kafé. Deze avond wordt aan de hand van vragen in kleine groepjes ge praat over het thema: „hoe gaan we als vrouwen met elkaar om?" Als kind ga je met een vriendje net zo om als met een vriendinnetje. Daarna komt er voor de meesten een periode waarin je vriendjes spannend vindt en juist erg met elkaar optrekt als vriendinnen (samen giechelen, gearmd lopen, elkaar geheimen vertellen en zovoort) Wat is er nu anders geworden ten opzichte van vroegere fasen en hoe er vaar je dat7 Wat hoort voor jou wel. wat niet in de omgang met vrouwen7 Is de vrouwenbeweging (het vrouwenkafé) van invloed geweest op je manier van omgaan met vrouwen? Dit zijn zo wat vragen die op deze avond aan de orde komen Er wordt gestart om 20.30 uur, vanaf 20.00 uur is het kafé open. Als er vragen vooraf zijn over dit thema kan kontakt opgenomen worden met Tine van Leer- sum. telefoon 941539. Heieen van der Heide, telefoon 942249 of Riet van Heerewaarden telefoon 943689. Voor de maand november staan de volgende aktiviteiten op het program- j ma: Maandag 17 november open avond I Charlotte Blasweiler demonstreert en I helpt bij het maken van deegpoppen I voor de liefhebsters. Maandag 24 november Eetavond Diner met goulash en Hongaarse zuurkool (ook vegetarisch). Het vrouwencafé is iedere maandag open van 20.00 tot 24.00 uur en is te vinden in eetkafé De Hakhorst. einde Noorderinslag Inlichtingen zijn te ver krijgen bij Jopie van de Wiel, Waarden 16. telefoon 943726. HET ONBEGRIP VAN EEN WETHOUDER Je weet natuurlijk wel beter, maar de toevallige bezoeker van de commissievergadering van Openbare Werken en Ruimtelij ke Ordening die voor het eerst een dergelijke gebeurtenis mee maakte, zal ongetwijfeld tot de konklusie zijn gekomen, dat Leusden maar een oliedomme voorzitter en wethouder voor Ruimtelijke Ordening heeft. Wethouder Jan Wagenaar (WD) legde het er dinsdagavond dan ook wel wat te dik bovenop. Hoe de commissieleden het ook probeerden, de voorzitter wilde maar niet begrijpen wat er mee werd bedoeld. Je kreeg ook niet de indruk, dat het hem erg veel interesseerde. Zijn enige wens was duidelijk: dat crematorium moet gewoon gebouwd worden. De hinderwet is zaligmakend en voor de rest is het nonsens wat de commissieleden allemaal beweren. Dat hij duidelijk voor bij ging aan een in de raad geda ne belofte om het niet zó te doen, wilde hij niet erkennen. Enig verband met woningbouw in 't Ruige Veld zag hij niet. Kortom de toevallige bezoeker krijgt gelijk: een nogal domme wethouder die niet eens goed kan luisteren De commissieleden weten gelukkig wel beter en hebben deze keer grotendeels voet bij stuk gehouden. Een kleine misrekening voor onze wethou der van Ruimtelijke Ordening, die gewend is in de meeste ge vallen zijn zin door te drijven. Het moet ons van het hart, dat de handelwijze van de wethouder niet voor herhaling vatbaar is. Wat ons betreft balanceerde de wethouder op het randje van het toelaatbare. Er is natuurlijk een grens aan elke politieke kome die. Tot nu toe wist Jan Wage naar aardig vóór die grens te blijven, maar wat hij dinsdag avond presteerde, heeft niets meer te maken met politiek en ook niets meer met zijn ge bruikelijke komedie om z'n zin te krijgen. Het was een nogal irritante vertoning en het leek aardig op minachting voor de raadsleden. Het lijkt ons toe, dat wethouder Wagenaar dergelijke tijdverspilling in het vervolg beter achterwege kan laten. Of heeft die toevallige be zoeker dan toch gelijk? LEUSDEN - De leden van de werk groep Naamgeving wegen komen woensdag 3 december aanstaande bijeen in de commissiekamer van het oude gemeentehuis aan de Burger meester de Beaufortweg 63. Aan vang van de vergadering is om 20.00 uur. De agenda vermeldt: 1. Opening 2. Notulen 3. Naamgeving drie wegen in plan Claverenblad 4. Ingekomen brieven over de straatnaam Prins Frederiklaan 5. Rondvraag 6. Sluiting. Elke vrijdagavond in november van 18.00- 21.00 uur serveren wij ons wildmenu Gerookte kalkoenfilet Wildsoep Champignons a la provencale Haze rug wildsauce Peren sorbet Qeslauranl Doornseweg 18 Leusden' (Leusderhei) voor reserveren tel. 033-15177

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3