c Notitie wijst CDA-verlangens van de hand Geen compensatie voor onvrijwillig niet op de riolering aangeslotenen Invoering aparte riool retributie onwenselijk 45-jarig D.W.S. houdt op 23 november muziekconcours V.V.D. belegt politieke contactavond Maandagavond ledenvergadering Kruisvereniging Hessenkar houdt klaverjastoernooi Klont organiseert disco-avond Knutselochtend bij Blijhof DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 plaatselijk nieuws - De Schuttershoeflaan is één van de buurten in Leusden, die nog niet op de riolering is aangesloten. Overigens staat aansluiting van de Schuttershoeflaan op de riolering voor het volgend jaar op de inves teringsstaat. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van burgemeester en wethouders vindt het niet nodig en ook niet wenselijk om mensen, wier wo ning onvrijwillig niet op de riole ring is aangesloten, hiervoor compensatie te verlenen. In een notitie, die aanstaande woensdag (12 november) in de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken'' zal worden besproken, wordt de gedachte aan de invoering van een aparte rioolretributie, naast de on roerend goed-belasting, van de hand gewezen. Ook op andere wijzen wil men de onvrijwillig niet-aangeslotenen geen com pensatie geven. Daarmee wordt in negatieve zin de vraag beantwoord, die de fractie van het CDA tijdens de raadsvergadering van december van het vorig jaar. aan het college stelde Tijdens een debat over de bijstelling van de onroerend goedbelasting. stelde Ad Wisman toen als woordvoerder van zijn fractie vast. dat er in de heffing van onroerend goedbelasting een onrechtvaardigheid schuilt voor mensen wier huis niet op de riolering is aangesloten Het ging er de CDA-ers vooral om. dat het rioolrecht, dat van oorsprong een retributie is. se dert de ipvoering van de o.g.b.-belas ting onderdeel van die belasting is ge worden. Met andere woorden: was het rioolrecht vroeger een heffing die recht streeks verband hield met een door de overheid bewezen dienst waarvan dan ook alleen maar betaald hoefde worden door degenen die van die dienst gebruik maakten, nu moet iedereen er voor be talen. En dat, zo stelde het CDA in de tekst van een motie, is onrechtvaardig tegenover de niet-aangeslotenen. MOTIE In de motie, die overigens niet door de raad werd aangenomen, vroeg het CDA om te besluiten tot ..een aanvul ling op de ter tafel liggende wijziging onroerend-goedbelastingen aan te brengen, en wel als volgt een voorstel van éen of meerdere uitvoerbare sug gesties aan de raad voor te leggen per februari 1980, inhoudend een vorm van compensatie voor onvrijwillig niet-aan geslotenen op het rioolstelsel te Leus den, een en ander ter wegneming van de onrechtgevoelend van bedoelde niet-aangeslotenen". De in deze redaktie niet aan te nemen motie werd in de raadsvergadering van vorig jaar het begin van een uitvoerige diskussie. waaruit burgemeester Ra demaker concludeerde dat het als de opdracht van het college beschouwd moest worden om na te gaan of er in de onroerend goedbelasting sprake was van onrechtvaardigheden en zo die er zouden zijn, te komen met één of meer bruikbare voorstellen. Met dat onder zoek ging de gehele raad akkoord De resultaten van het onderzoek staan nu te lezen in de dezer dagen, ruim tien maanden na de raadsverga dering. verschenen notitie Daarin wijst het college niet alleen de gevraagde compensatie af, er wordt ook uitvoerig in gemotiveerd, waarom dat gebeurt OUDE BEPALINGEN Om een en ander duidelijk te maken wordt in de notitie uitgebreid ingegaan op de bepalingen van de oude en de nieuwe wetgeving en de reden vande in 1970 aangenomen wetswijziging De bepalingen van de oude wetge ving boden de gemeenten de mogelijk heid om straat-rioolbelasting te heffen. Dat gebeurde dan ook tot 1976 in Leus den en de opstellers van de notitie ma ken daarbij een paar kanttekeningen, namelijk: a. de straat- en rioolbelasting werd ge heven van de zakelijk genotheb benden (in het bijzonder de eige naren en de erfpachters dus niet van de gebruikers); b. de belastinggrondslag was de be lastbare opbrengst gebouwd en on gebouwd. zoals vermeld in de kada strale leggers; c. als billijke bijdrage in de kosten VERANDERINGEN Belangrijke veranderingen bij de in voering van de nieuwe onroerendgoed- belasting waren ondermeer het feit dat deze belasting zowel van gebruiker als eigenaar van het onroerendgoed gehe ven wordt en het vervallen van de mo gelijkheid om straat- en rioolbelasting te heffen. Wel bleef de gemeente de be voegdheid behouden om een rioolre- tributie te heffen, hetzij van de ge bruikers van de aangesloten percelen, hetzij van de zakelijk gerechtigden van die percelen. Deze retributie - een zo genaamde bestemmingsheffing die dus niet ten goed komt aan de algemene middelen, maar moet worden besteed voor een bepaald doel - is in Leusden nooit geheven. Er waren destijds de volgende motie ven aanwezig om dit niet te doen 1 Het is te rechtvaardigen dat de kos ten van het gemeentelijk riolerings stelsel uit de algemene middelen worden gedekt, terwijl in een ge meente met haar verscheidenheid aan taken niet iedereen direct profijt kan hebben van alle uit deze mid delen te betalen zaken. Er zijn na melijk vele diensten te noemen, waar de ene burger van Leusden wel (of meer) van profiteert, en de andere burger niet (of minder) Er zijn ook vele diensten te noemen waar iedere burger in ongeveer de zelfde mate van profiteert of waar een (groot) gedeelte van de burgers van Leusden van profiteert, terwijl de kosten, die ervoor gemaakt wor den per profiterende burger grote - Ad Wisman (CDA), indiener van de motie, die aanleiding was tot de nu verschenen notitie. Het CDA krijgt daarin nul op het request. naar" belastingplichtig, bij de rioolretributie zal dit vrijwel altijd ,,de gebruiker" zijn 3 Bij de invoering van de onroerend- goedbelastingen zijn er niet onaan zienlijke belastingverschuivingen ontstaan. Het effect van de rioolbe lasting hierin moet niet worden overschat. Het betekende voor een doorsnee woning in Leusden-cen- De kosten van het gemeentelijk riole ringsstelsel worden momenteel geheel gedekt uit de algemene middelen, waaronder de opbrengst van de on roerend goed-belasting. ..Dit", aldus de notitie..is te rechtvaardigen, omdat het gemeentelijk rioleringsstelsel er is te al gemene nutte Binnen de financiële mogelijkheden en in afweging met andere voorzienin gen zal moeten worden getracht de percelen welke nog niet op het riole ringsstelsel zijn aangesloten, alsnog aan te sluiten. De eigenaren en/of ge bruikers van deze percelen behoeven geen bijdrage in de aanlegkosten te le veren" ..Een andere zaak", zo vervolgt de notitie, ,,is of het niet beter zou zijn ge weest gelijktijdig met de invoering van de onroerend-goedbelastingen een af zonderlijke rioolretributie in te voeren verschillen kunnen opleveren Vaak is het dan ook nog zo dat die kosten door de gemeente of andere gedragen moeten worden, of ge lijkmatig over de burgers van Leus den worden verdeeld. In dat kader past ook de gemeentelijke diensten ten aanzien van de riolering, net als de verlichting, onderhoud wegen, plantsoenen, onderhoud sloten, waterlozingen enz. enz. en de dien sten van nutsbedrijven en water schappen Het karakter van de rioolretributie is een geheel andere dan de vervallen straat- en rioolbelasting. De belas tinggrondslag, de belastingplicht, het kostendekkingspercentage is ondermeer op een andere wijze geregeld (zie formele bepalingen oude en nieuwe wetgeving). Was bij straat- en rioolbelasting de ..eige- trum een voordeel van 19,24. 4 De invoering van een afzonderlijke belasting zou aanzienlijk hogere perceptiekosten met zich meebren gen. 5 Het rioleringsstelsel is deels ook noodzakelijk voor de afvoer van water van de openbare wegen. 6 De zuiveringstaak is geheel overge nomen door de provincie Bovengenoemde motieven zijn gro tendeels nu ook nog van toepassing. Het invoeren van een rioolretributie zou overigens opnieuw belastingverschui- vingen tot gevolg hebben Gelet op deze motieven geven wij. zolang het financieel niet noodzakelijk is. er de voorkeur aan geen rioolretribu tie in te voeren Het spreekt voor zich dat invoering van een rioolretributie een vergroting van de gemeentelijke in komsten tot gevolg kan hebben Vooral voor gemeenten die reeds het maximum percentage onroerendgoed- belastingen heffen en in financiële moeilijkheden zitten, kan dit belangrijk zijn", aldus de notitie. GEEN ANDERE MOGELIJKHE DEN Geen rioolretributie dus, maar ook andere compensatiemogelijkheden worden van de hand gewezen. Een aanpassing van de verordening op dit punt is volgens de samenstellers van de notitie niet mogelijk, omdat de on roerend goedbelasting slechts naar één grondslag geheven mag worden Ook het teruggeven van enig belastinggeld aan de niet-aangeslotenen - een sug gestie die in december in de raadsver gadering werd gedaan - vindt het col lege niet aanvaardbaar. Daarover zegt de notitie ,.De wet geeft de overheid een aantal mogelijkheden om de kosten van haar werkzaamheden geheel of gedeeltelijk door middel van belastin gen en/of retributies te verhalen. Wan neer er onrechtvaardigheden bestaan, dient binnen de wettelijke mogelijkhe den het belastingstelsel zodanig te worden aangepast dat deze worden weggenomen. Het past totaal niet in het financiële stelsel van de overheid een bijdrage te verlenen aanburgers die van een bepaalde dienst geen gebruik ma ken/kunnen maken. Een gemeentelijke verordening waarin wordt geregeld dat onvrijwillig niet op het rioolstelsel aan gesloten een jaarlijks terugkerende fi nanciële compensatie ontvangen, zal niet worden goedgekeurd wegens strijd met het algemeen c.q. financieel belang van de gemeente maximaal 85% mocht worden aan gehouden; d de rioolbelasting mocht worden ge heven van gebouwde eigendom men, voor zover deze loosden naar een openbaar gemeenteriool of ge heel of gedeeltelijk waren, gelegen op een afstand van 40 meter van een openbare landweg, welke van een gemeenteriool was voorzien Overigens was het op grond van ar tikel 275 (oud) van de gemeentewet ook nog mogelijk een rioolrecht te heffen Dit kon dan geschieden van de ge bruikers tot het volle bedrag van de kosten, te verhogen met een matige winst. Dit rioolrecht is in Leusden nooit geheven REDEN WETSWIJZIGING 1970 Bij wet van 24 december 1970 is de gemeentelijke belastingwetgeving vrij wel geheel gewijzigd. Als redenen voor die wetswijziging worden in de notitie onder andere genoemd de wens om te komen tot een verruiming van het ge meentelijk belastinggebied, een ver betering van de formeelrechtelijke re geling ten aanzien van de gemeentelij ke belastingheffing, en het laten ver vallen en aanpassen van verouderde belastingen, zodat het nieuwe geheel beter zou zijn afgestemd op e behoef ten en praktijk van de tegenwoordige tijd Ten aanzien van dat laatste punt merken de samenstellers van de notitie op. ..dat in de loop van hun bestaan de oude belastingen grote onbillijkheden zijn gaan vertonen Zo werd de grond slag voor de heffing van de grond- en de straat- en rioolbelasting teruggerekend naar de situatie in 1890 Ook de bere kening van de personele belasting was niet meer rechtvaardig. De invoering van de onroerend- goedbelastingen bood de gemeenten de mogelijkheid en de plicht deze onbil lijkheden weg te nemen en de belastin gen rechtvaardiger te verdelen. Dat hierdoor belastingverschuivingen zou den ontstaan werd door de wetgever onderkend en zelfs als noodzakelijk be schouwd" ACHTERVELD - Dit jaar bestaat de muziekvereniging Door Wilskracht Sterk 45 jaar. In verband met dit ju bileum zal er op zondag 23 november een muziekconcours worden georganiseerd. Dit concours zal plaatsvinden in de R.K. kerk en wordt georganiseerd in samenwerking met de Aartsdiocesanen Bond voor mu ziekgezelschappen St. Willibrord. Het concours zal worden gehouden volgens de officiële reglementen en de hiervoor vastgestelde voorschriften Er zal door negen muziekcorpsen worden deelgenomen die uitkomen vanaf de laagste tot bijna de allerhoogste afde ling Die zondagmiddag zal er van 13.00 tot 17.30 uur zeer goede muziek te be luisteren zijn. De mensen van het bondsbestuur zeggen zelf dat er in de hele regio niet zo n goede gelegenheid is om een muziekconcours te houden als in de kerk te Achterveld Dit idee is naar voren gekomen tij dens het concours dat vijf jaar geleden ook in deze kerk werd gehouden Men gaf toen zelfs te kennen om de te hou den concoursen steeds in deze kerk te houden, gezien de geweldige akoestiek terwijl ook het gebouw en de omgeving niets te wensen over laten De deelne mende korpsen komen voor het groot ste deel uit de Gelderse Achterhoek, omdat daar de meeste verenigingen zijn aangesloten bij de Diocesanen Bond. Er zullen ook deelnemers zijn uit de Provincie Utrecht zoals Ceacilia uit Hoogland. Het kerkbestuur heeft alle medewerking verleend. Door hen is er toestemminq qevraaqd bij het Bisdom Utrecht om de kerk voor deze gelegen heid beschikbaar te kunnen stellen. Deze toestemming is inmiddels ver leend. De jury die de deelnemende korpsen zal beoordelen bestaat uit drie zeer bekende personen uit de mu ziekwereld. Zij zijn zeer deskundig op dit gebied zodat er niet aan getwijfeld behoeft te worden dat elk deelnemend korps de juiste en rqeest eerlijke beoordeling mee naar huis krijgt Het belooft 23 november een zeer muzikale happening te worden, waarbij de muziekliefhebbers zeker volop aan hun trekken zullen komen en zullen kunnen genieten van zeer goede mu ziek Voor de Achterveldse bevolking en de bewoners uit de wijde omgeving een gelegenheid om getuige te kunnen zijn van een fijne muzikale middag. ACHTERVELD - Maandagavond zal de Kruisvereniging Achterveld om 20.00 uur in het kruisgebouw aan de W. van Amersfoortstraat de jaar lijkse ledenvergadering houden. Na afwerking van de agenda zal er voor lichting gegeven worden door de Nederlandse Hartstichting. De agenda luidt, 1opening, 2. notu len, 3. mededelingen. 4 financieel ver slag 1979. 5. begroting 1980, 6 be stuursverkiezing Aftredend en niet meer herkiesbaar is mevrouw Van de Hengel-de Ridder Door het bestuur worden de volgende kandidaten voor gesteld mevr M Rooks-van de Krol en mevr G. M G Leermakers-Acker- schoot. Na de bestuursverkiezing zal er in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting en het plaatselijk comité van de Nederlandse Hartstichting voor lichting worden gegeven over het voor komen en behandelen van hart- en vaatziekten Er zullen twee filmpjes worden vertoond ..Wat is hoge bloeddruk7" duur c a 8 minuten en ..Uw gewicht in de waagschaal", duur c a 20 minuten Tussen de beide filmpjes zal een korte uitleg worden ge geven van de doelstelling van de Ne derlandse Hartstichting door de heer Winter, gevolgd door een korte pauze Na de tweede film zullen er vragen worden beantwoord door de huisartsen en de heer Winter. Tijdens deze voor lichting zal aan de aanwezigen een waagschaal worden aangeboden door de Hartstichting Na het beantwoorden van de vragen volgt nog de rondvraag met daarna de sluiting. Gezien de opzet van deze avond hoopt het bestuur dat er veel le den van hun belangstelling blijk zullen geven LEUSDEN - De afdeling Leusden van de VVD organiseert morgen avond om 20.45 uur een ont moetingsavond voor politieke geïnteresseerden in Leusden en omgevind. Het is de bedoeling dat deze avond in een ontspannen sfeer van gedachten gewisseld kan worden over aktuele en minder aktuele politieke zaken op ge meentelijke en landelijk niveau Belangstellenden zijn deze avond hartelijk welkom in het restaurant van zwembad Bavoort ACHTERVELD - Vrijdagavond 7 november zal de tweede ronde wor den gespeeld van het Hessenkar klaverjastoernooi. De aanvang is om 20 00 uur. Ook deze avond zullen er weer een aantal leuke prijzen te winnen zijn Er zullen in totaal zeven ronden worden gespeeld, waarvan er zes tellen voor de einduit slag ACHTERVELD - Zaterdagavond wordt er door Klont een discoavond georganiseerd met medewerking van Black Power. De Achterveldse jeugd vanaf 14 jaar is op deze avond weer van harte wel kom. evenals een meegebrachte intro ducé Ook de introducé moet 14 jaar of ouder zijn. De aanvang is om 20.00 uur in De Moespot. De toegangsprijs be draagt drie gulden LEUSDEN - Aanstaande zater dagochtend van 10.00 tot 12.00 uur kunnen alle kinderen van 4 tot 12 jaar weer knutselen bij Blijhof, Ans- friduslaan 49. Er wordt die ochtend natuurlijk ge timmerd en geboetseerd, maar ook kunnen de kinderen komen plakken, knippen en wollen poppetjes maken. Limonade en een koekje staan klaar voor de jeugdige knutselaars. De kos ten voor deelname bedragen 1.50 en niet-leden betalen een gulden meer.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5