Commentaren/ iUeiiiiijjeii HET COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN (CML) GAAT OP DE HELLING DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 welzijn Heeft de Leusdenaar nog wel behoefte aan een aparte inspraakorganisatie? (Door Bert Vos) LEUSDEN - In het begin van de zeventiger jaren ontstond in de ge meente Leusden een enorme be hoefte aan inspraak. De gemeentelij ke overheid was dan ook niet be paald zachtzinnig bezig geweest. Ze had in volstrekte afzondering de tweede fase-plannen voorbereid en ontwikkeld en de schok was groot, toen dat gigantische bestem mingsplan openbaar werd. Raadsle den waren voordien als een soort moderne Engelandvaarders op be devaart geweest en hadden de nodi ge kennis opgedaan in de moderne New Towns van Engeland en dat al les had zonder meer haar weerslag in die bewuste gemeentelijke plannen. Voor de boeren bleef er maar heel weinig ruimte over om te leven, te werken en vooral: om te bestaan. Tot ver over het Valleikanaal richting Achterveld zouden de nieuwe wijken moeten verrijzen. Naar het zuiden toe zou gebouwd moeten worden tot aan de Pon-lijn. De Schoolsteeg bosjes, door de toenmalige aktie- groep Knalgroen gekoesterd als een kostbaar kleinood, zouden samen een heel fijn stadspark moeten wor den, aansluitend op het hoofdcen trum, dat als een betonnen hart in het groen der weilanden was gedacht. Een aftakking van de Pon-spoorlijn zou er voor moeten zórgen, dat Leusden vanaf het station Amers foort snel en gemakkelijk per trein bereikbaar zou zijn. Kortom: de Leusdenaren, die nauwelijks waren bekomen van het grote stads-syn- droom en dachten hun rust te hebben gevonden in het genoeglijke Ha- mersveld, werden gekonfronteerd met een al even stadse toekomst als hetgeen ze ontvlucht dachten te hebben. De boeren, die oogluikend, hoewel mopperend, de eerste nieuwbouwwijken hadden getole reerd, kregen de schrik van hun le ven en de autochtone Hamers- velders zagen hun dorp in één klap de vernieling in gaan. De hei brak los. Duizenden bezwaar schriften stroomden binnen en ach, u weet het resultaat: van al die groot se plannen kwam eigenlijk maar bit ter weinig terecht. Geen nieuwbouw ten oosten van het Valleikanaal, ook niet ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes en die bosjes zelfs werden erkend als zeldzaam natuurgebied. De spoorlijn werd geruisloos afge voerd van de kaarten en het hoofd centrum werd in noordelijke rich ting geschoven om toch maar enigs zins aan te sluiten bij nieuwbouw, die dan nog wel werd getolereerd. MILIEU In die roemruchte periode ontstond in feite het Comité Milieuzorg Leusden. „in bange dagen'' opgericht ter be scherming van het Leusdense milieu, dat immers opgeslokt dreigde te wor den door de driftige nieuwbouwneigin- gen van onze plaatselijke bestuurders. We hadden toen weliswaar de aktie- groep Knalgroen, die de bevolking mo biliseerde en de tweede fase-plannen ongedaan liet maken, maar er bleek daarnaast een behoefte te zijn aan een echt inspraakorgaan, dat als enige doel had de bescherming van natuur en landschap, van de eigen omgeving. Een orgaan, dat ook de erkenning had van het gemeentebestuur en raad Een comité, dat in nauwe samenwerking met de gemeente mee zou kunnen praten over alles wat de milieubelangen van de Leusdenaren raakte Het comité werd verdeeld in verschillende werk groepen. Belangrijkste werkgroep was dat van Bestemmingsplannen, later omgezet in Werkgroep Ruimtelijke Ordening". Maar daarnaast waren an dere wert<groepen werkzaam, zoals dat van ..Milieu Edukatie", ..Voorlichting" en ..Openbaar Vervoer' In die beginperiode was men bijzonder enthousiast, temeer omdat de ge meente daadwerkelijk haar medewer king verleende en met name de werk groep Bestemmingsplannen vanaf het begin inzage gaf in elk bestem mingsplan in ontwikkeling. De werkgroep werd nauw betrokken bij de doelstellingen en randvoorwaarden voor het nieuw te maken tweede fase bestemmingsplan. kortom, ook al wa ren werkgroep en gemeente het lang niet altijd eens, de inspraak funktio- neerde blijkbaar Toch is het in de afgelopen jaren nooit echt goed gegaan met die in spraak. Vaker dan eens liep het spaak en moesten de ..leden" van het CML in een algemene vergadering opdraven om samen met de gemeentelijke auto riteiten .alle moeilijkheden uit te praten. ..Evaluatie-bijeenkomsten" werden deze langdurige en vaak breedsprake- rige bijeenkomsten genoemd en het re sultaat was dan. dat via een moeizaam tot stand gekomen compromis de zaak weer enige tijd vooruit kon. De geschie denis van het CML is rijk aan dit soort momenten. GEEN RECHTSPERSOON Waar het Comité Milieuzorg Leusden echter nooit geheel is uitgekomen is de vorm. Geen stichting, geen vereniging, geen rechtspersoon. Leden kent het CML ook nu nog niet. ook al worden de vertegenwoordigers in een werkgroep wel als zodanig aangesproken. Het is tot nu toe ook nooit echt duidelijk ge weest. wat het doel was en is van het comité. De zorg voor het milieu? Het is al weer heel wat jaartjes geleden, dat wij tijdens een openbare vergadering daar ook maar iets van hebben ge merkt. Naarmate de tijd verstreek, raakten de echte milieubelangen op de achtergrond, wat met name nog eens werd versterkt door het werk van de werkgroep Bestemmingsplannen, later Ruimtelijke Ordening van het CML. De werkgroep verdiepte zich in ^llerléi za ken, in alle mogelijke aspekten van de ruimtelijke ordening van Leusden, maar het milieu en het belang van natuur en landschap kwam nog maar zelden aan de orde. De vlag dekte de lading allang niet meer. Dat werd eens temeer duide lijk, toen door de werkgroep Ruimtelijke Ordening nog niet eens zo lang geleden werd voorgesteld om de Schoolsteeg bosjes maar tot stadspark te bestem men De inspraak van het CML is beperkt. De doorsnee burger zal het een zorg zijn wat de .leden" samen met de dienst Gemeentewerken in hun openbare vergaderingen bespreken. Het CML spreekt de burger niet aan, heeft dat ook nooit echt gedaan. Zelfs niet. toen het CML geruime tijd een eigen voorlichtingsorgaan uitgaf, gemaakt door de werkgroep Voorlich ting van het comité. Het probleem was altijd weer: hoe betrek je de burger bij de gemeentelijke problemen. Er waren tal van schitterende plannen voor. Op papier dan wel te verstaan, want vrijwel geen enkel plan is ook daadwerkelijk uitgevoerd. O ja, de wil was er wel de gelijk. maar er was altijd wel iets. waar door de zaak niet door kon gaan. Met name de toenemende burokratie, de financiële afhankelijkheid van de ge meente. heeft naar mijn gevoel het CML langzaam maar zeker de das omge daan. Wellicht lagen daar allerlei goede be doelingen aan ten grondslag, maar de gekozen struktuur van het CML bleek niet werkzaam De Leusdenaren zagen en zien het CML als een nuttig verleng stuk van de gemeente Een gekanali seerde. ingekapselde groep welwillen de burgers, die voor de vorm mee mo gen praten. Zonder feitelijke achterban, zonder be voegdheden. zonder de mogelijkheid een werkelijke vuist te maken wanneer dit nodig mocht zijn En zoals gezegd: onder een valse vlag Hoewel, dat laatste is niet helemaal waar, want nog steeds bestaat de werkgroep Milieu Edukatie. En dét is de groep, die tot nu toe heeft bewezen be staansrecht te hebben. Het was deze groep, die bijvoorbeeld de prachtige wandelgidsen voor de Princenhof het licht deed zien. De groep ook, die via lesbrieven en excursies natuur, land schap en milieu op aktieve wijze bij de plaatselijke scholen onder aandacht bracht. En brengt. U hebt het natuurlijk al begrepen: het Comité Milieuzorg Leusden is weer hard toe aan een nieuwe eva luatie-bijeenkomst. Dat gaat dan ook gebeuren op maandagavond 24 no vember a.s. Maar deze keer zal het niet zo gemakkelijk zijn om via een compromis weer uit de problemen te komen. Er heeft zich een nieuwe categorie insprekers aangediend, die zeer on- tevreden is met het tot nu toe ge voerde beleid van het CML. En dat zijn de welzijnswerkers, die al enige jaren zijn verenigd in de werkgroep Welzijn van het CML en in die werk groep hun tijd doorbrengen met het realiseren van funktionele inspraak modellen. Verschillende van hen zijn nu met de bom gekomen, waarmee het Comité Milieuzorg Leusden defi nitief opgeblazen dient te worden: de Stichting Opbouwwerk Leusden (in oprichting). Kortweg S.O.L. ge noemd. Deze werkgroep SOL is op dit moment bezig om de Leusdena ren te mobiliseren en op te roepen te kiezen voor het SOL inspraakmodel. OVERLEG-PLATFORM Wat is dan dat SOL inspraakmodel? Wat heeft de SOL te bieden wat het CML niet heeft en nooit heeft gehad? Uit de toch in wat al te wollige taal ge schreven desbetreffende nota wordt dat enigszins duidelijk. De SOL wenst aktie. Onafhankelijk van het gemeente bestuur of raad. De SOL kiest duidelijk voor het aktie-model Haar doelstelling is ..steun aan de belangenbehartiging en aan de zelforganisatie daarvoor van de bevolkingsgroepen, opdat meer mensen meer zeggenschap krijgen over hun eigen woon- en leefmilieu in Leusden (democratisering en samen levingsopbouw)" Ik citeer dit letterlijk om geen misver standen te kreëren. Het is niet mijn wij ze om de doorsnee burger wegwijs te maken, maar het komt er gewoon er op neer. dat je als burger gewoon voor elk probleem, groot of klein, bij de SOL aan kunt kloppen De SOL zal dan bekijken hoe het probleem het beste opgelost kan worden Via rechtstreekse aktie of gewoon via een gesprek met de desbe treffende autoriteiten. Dat klinkt goed op het eerste gezicht Maar is het wer kelijk allemaal zo simpel als de SOL-ini- tiatiefnemers beweren? Laten we eens kijken naar de voor gestelde werkwijze Aktieve onder steuning van belangengroepen, niet alleen van georganiseerde groepen (verenigingen, organisaties, aktiegroe- pen) maar óók door informatie mensen aktief te maken over voor hen belangrij ke samenlevingsaangelegenheden: het funktloneren als informatie-centrum voor groepen err burgers, signalering van ontwikkelingen en mógeiijke gevol gen en alternatieven, onderzoek en vertaling van beleidsstukken in ver staanbare taal; open en openbaarheid van werken in aktieve vorm (toegan kelijkheid. bereikbaarheid, nabijheid) naar de burgers en groepen toe." Zo staat het er. In verstaanbare taal omgezet betekent dat: de SOL wil ach ter elk initiatief staan van een burger of een groep en aktief meehelpen het doel (wat dan ook) te helpen bereiken De SOL wil zoveel mogelijk vertellen over de mogelijkheden en onmogelijkheden op allerlei terreinen binnen de ge meente. De SOL wil de mensen ook zelf aktiveren om zich in te zetten. Voor een betere samenleving nemen wi| aan, want dat wordt nergens duidelijk uit de doeken gedaan Als we verder lezen, dan blijkt, dat de SOL ook een overleg platform wil zijn Dat betekent, dat al lerlei groepen, organisaties, verenigin gen en burgers over allerlei onderwer pen hun informatie via de SOL uit kun nen wisselen. Dat is ook wel nodig, want anders zou de SOL niet goed kun nen werken Het betekent tevens, dat de SOL, wil ze ooit datgene worden wat ze zich voorstelt, geen enkele drempel mag hebben, in feite een ..open huis" dient te zijn. De SOL coördineert en organiseert, helpt burgers en groepe ringen verder op weg. geeft ze advie zen, verwijst ze desnoods naar andere instanties Zonder direkt negatief te willen klin ken. moet het me toch van het hart. dat ook dit alles op papier er weer schitte rend uitziet, kompleet met de niet-ver- taalde uitdrukkingen uit het befaamde welzijns-jargon. STICHTING Maar op papier begon het Comité Mi lieuzorg Leusden ook zo aardig en vooral ook verfrissend. Het werkte al leen niet. Als organisatievorm kiest de SOL voor een onafhankelijke stichting met een democratisch samengesteld bestuur ,,via aanwijzing door werk groepen uit de bevolking (wisselend), bestaande organisaties (overloopfunk- tie voor belangen-uitwisseling) en vrije Beelden van de oprichtingsvergadering van het Comité Milieuzorg Leusden in oktober 1973. bestuursleden (belangstellenden, be langhebbenden. initiatiefnemers) Daar begint de eerste ellende. Een stichting. Nu niet bepaald de meest demokratische vorm van vereniging. Werkgroepen, belangenorganisaties en belangstellenden mogen de leden aanwijzen Ook dat klinkt erg ideaal, maar het komt me maar al te bekend voor Ook het CML is op deze idealisti sche wijze van start gegaan Aan zo n uitgangspunt ligt weer een enorme hoop stof voor onverkwikkelijke kon- flikten, misverstanden en kommunika- tie-stoornissen, zoals we die ook ken nen uit de stormachtige geschiedenis van het CML. Maar dit even terzijde Want zit Leusden nu werkelijk te sprin gen om de SOL? Met alle respekt voor allemaal ondergebracht in de Sport stichting en uit de praktijk blijkt, dat die stichting voortreffelijk werk verricht en zo nodig op de barrikade gaat staan als de sport al dan niet terecht in een ver domhoekje terecht dreigt te komen. Datzelfde geldt voor de georganiseerde jeugdverenigingen, die niet alleen zelf hun boontjes in het algemeen weten te doppen, maar bovendien nog zijn ver enigd in de Jeugdraad als overkoepe lende organisatie. Een Jeugdraad die. zoals uit de praktijk blijkt, allesbehalve konstant aan de leidraad der gemeen telijke overheid loopt maar een duidelij ke. eigen mening heeft. Alle vrouwen verenigingen in Leusden hebben hun overkoepelende organisatie in de Vrouwenraad en dat deze raad prima de goede bedoelingen, ben ik bang. dat we bezig zijn om de zoveelste welzijns organisatie te kreëren in een samen leving. die toch al wordt beheerst door een overmaat aan welwillende welzijns werkers die allemaal het beste met ons voor hebben Een stichting Op bouwwerk kan heel nuttig werk ver richten in de zogenaamde probleem gebieden. zoals in de overvolle steden in het westen als Amsterdam. Rot terdam. Den Haag en Utrecht. In zulke agglomeraties zullen inderdaad tal van groeperingen buiten de boot vallen Zullen met name minderheden de steun van opbouwwerkers (via wijkwinkels e.d.) hard nodig hebben. Het lijkt ons echter sterk overtrokken om een dergelijke situatie ook op Leus den te gaan betrekken In een Leusden. waar de meeste zaken reeds georgani seerd zijn. De sportverenigingen zijn Een bijeenkomst van het CML in 1974. funktioneert is gebleken uit o.m. de Vrouwenkrant en de daaruit voortvloei ende enquête Ook op andere terreinen is de Vrouwenraad aktief. De wijkvere- nigingen, die niet in federatieverband werken, hebben in het verleden even eens duidelijk gemaakt, dat hun belan gen uitstekend in het oog worden ge houden. En de individuele burger in Leusden hoef je zo langzamerhand ook al niets meer te vertellen. Die weet ook wel waar hij moet zijn als hem onrecht wordt aangedaan Kort om: alles is hier al georganiseerd. Nóg een overkoepelende organisatie lijkt dan ook volstrekt overbodig Het zou gewoon veel verstandiger zijn om niet zoveel energie te stoppen in een SOL-model. zoals de welzijns werkers op dit moment doen Het zal geen haalbare kaart blijken te zijn. Een andere taak is misschien, dat Leusden wellicht wél behoefte heeft aan een eenvoudig opgezette ..wijkwinkel", waar met name de nodige aandacht kan worden besteed aan informatie aan de individuele burger, zodat men weg wijs wordt gemaakt in het grote labyrint van onze overheidsburokratie. Een kombinatie van rechtswinkel, sociale raadslieden, en andere sociaal-maat schappelijke instellingen. Ook de architectenwinkel zou hierin (misschien) ondergebracht kunnen worden. En zelfs wat dat betreft vraag ik me nog af. of Leusden een dergelijk informatie- en adviescentrum nodig heeft, temeer omdat in Amersfoort talrijke instellingen op dit terrein werkzaam zijn. Maar een stichting voor aktie en in spraak zoals de SOL dat wil? Dat zien we gewoon niet zitten. CML Maar wat dan wel? Het is duidelijk. dat men ontevreden is over het funk- tioneren van het Comité Milieuzorg Leusden op dit moment. Dat is geen nieuw verschijnsel. Zoals gezegd zien we dergelijke ontevredenheid om de twee jaar en de laatste tijd ieder jaar een hoogtepunt bereiken. Op 24 november gaan de ..leden" van het CML dus weer met z'n allen om de tafel zitten om de problemen te bespreken. Uitgangspunt hierbij is. dat volgens de welzijns werkers (verenigd in de werkgroep welzijn, nu werkgroep SOL genoemd) er geen enkele sprake is van werkelijke inspraak, dat er onvoldoende aktie wordt gevoerd om wat te bereiken en dat het CML niet wordt gedragen door een brede laag van de bevolking Dat is natuurlijk in principe juist Het Comité Milieuzorg Leusden heeft in het verleden verzuimd een goede organi satie-vorm te kiezen waardoor de be volking beter vertegenwoordigd zou kunnen zijn binnen de organisatie. Het CML is er in de loop der jaren helaas niet in geslaagd om de bevolking dich ter bij haar werk te betrekken, met name niet wat betreft de ruimtelijke ontwikke ling van Leusden. Of. zoals de traditio nele uitspraak is geworden: de burger komt pas opdraven als de bulldozer in z'n achtertuintje staat. Het openbaar worden van de raadscommissies heeft natuurlijk ook niet bijgedragen aan een positieve ontwikkeling voor het CML De burger kan immers alle informatie krijgen die hij wil door het bezoeken van die vergaderingen en kan tijdig op de hoogte zijn van alle toekomstige ont wikkelingen. En ook al loopt dan mis schien niet alles zoals men het zou wensen, feit is. dat de Leusdenaren als zij willen op zo n bijeenkomst hun in breng kunnen hebben. Daarnaast zijn er de talrijke voorlichtingsbijeenkom sten en -exposities met inspraakmoge lijkheid. Een belangrijk verschijnsel is ook. dat de burger denkt, dat het CML een ..af deling" van de gemeente is. een nuttig verlengstuk Vanuit dat gezichtspunt kan men ook beter rechtstreeks naar de raad en de commissies stappen, dat is logischer. Bovendien - en dat is geen verwijt, alleen maar een konstatering - heeft de werkgroep Ruimtelijke Orde ning van het CML de laatste jaren nu niet bepaald bewezen, dat zij adekwaat en zo nodig ter zake kundig de ontwik keling van Leusden's groei heeft bege leid Vaak leek het meer op een vriendelijk soort hobbyisme van enkele enthousiastelingen, waarbij het woord en de mening van de voorzitter van doorslaggevende aard was. De indruk bestaat, dat de leden in het algemeen te weinig tijd besteden aan het vergaren van zoveel mogelijk informatie om met kennis van zaken over bepaalde pro blemen te kunnen praten. Dat is een handicap Want dat heeft bijvoorbeeld tot resultaat, dat een welbespraakte ar chitect binnen de club een half uur of een uur zijn eigen ideeën en hobby's kan spuien, zonder dat er een zinnig weerwoord komt. Méér ter zake kun dige mensen in zo n werkgroep zou veel kunnen verhelpen. Aan de andere kant zouden veel méér vertegenwoor digers van belangengroeperingen zit ting moeten hebben in de werkgroep Neem nou bijvoorbeeld vertegenwoor digers van wijkverenigingen. verenigin gen van huiseigenaren e.d. Zij laten het afweten, terwijl zij toch op grond van eigen ervaringen best mee zouden kunnen praten. Architecten, bouwkundigen, land schapsdeskundigen, milieudeskundi gen e.d. horen zeker thuis in een werk groep als die van het CML/RO naast de belangengroeperingen zoals de ENFB. Veilig Over. VVN, agrariërs, Vrouwen Advies Commissie, jeugdorganisaties, onderwijsvertegenwoordigers etc Maar het CML heeft geen reglementen die dat bijvoorbeeld zouden kunnen re gelen. Terwijl aan de andere kant blijk baar geen enkele behoefte bestaat om deel te nemen aan deze welwillende inspraakclub. Het wordt dan ook de hoogste tijd. dat daar eindelijk eens de nodige aandacht wordt besteed en een struktuur wordt gevonden, die aan spreekt bij de bevolking. BETERE STRUKTUUR Tot die konklusie kwam het CML zélf ook en zij heeft een model opgezet om tot een betere struktuur te komen. Zij wil tot een betere organisatievorm komen en kiest oók voor een stichting. Verder wil het CML méér haar onafhankelijk heid van de gemeente benadrukt zien en dat zou in eerste instantie moeten blijken uit het overkoepelende coördi natieteam. Daarin moet de gemeente een mini male stem hebben, alleen via een ambtelijke secretaris, die als verbin dingsman (of vrouw) met de gemeente moet fungeren. Het coördinatieteam dient de spreekbuis te zijn van het CML ten opzichte van bijvoorbeeld ge meente en andere organisaties waar mee het CML in overleg treedt. Wet houders en raadsleden mogen geen deel uit maken van coördinatieteam en/ of werkgroepen. De naam van de nieuwe stichting zal zodanig gekozen moeten worden, dat het doel, de in spraak. erin tot uitdrukking kómt. Na tuurlijk is alles vrijblijvend, ook al is er straks een stichting voor de inspraak, als er aktiegroepen en andere belan gengroeperingen zijn, die buiten die in spraakstichting om inspraak willen le veren. dan kan dat natuurlijk ook. HAALBAAR Op het eerste gezicht acht ik dit mo del eerder haalbaar dan hetgeen de SOL van plan is. Het betekent, dat het huidige CML wat wordt gestroomlijnd, een wat hanteerbaardere vorm krijgt en bovenal onafhankelijk wordt van de gemeente Een ander belangrijk punt blijft natuurlijk: hoe krijg ik de Leusde naren bij die nieuwe inspraakstichting betrokken? Want laten we wel wezen: het aantal belangstellenden op de publieke tribu ne van de CML-vergaderingen is te genwoordig minimaal en zij. die wél komen, horen veelal tot de vaste kern belangstellenden Speciale informatie kranten. waarin de aktuele problemen en ontwikkelingen naar voren worden gebracht, hebben in het verleden niet het verwachte resultaat gehad Dat probleem zal eerst aangepakt moeten worden. Tenzij men toch tot de konklusie komt, dat de burgers van Leusden geen behoefte hebben aan in spraak via een organisatie als het CML of een nieuwe inspraakstichting. Omdat de mogelijkheden wat dat be treft wellicht zo groot zijn geworden via andere kanalen. Waar niet is verliest de keizer zijn rechten. Inspelen op een duidelijke behoefte is noodzakelijk, maar het moet niet zo zijn dat om wille van een organisatie een behoefte kunstmatig gekweekt gaat worden. MILIEU Tenslotte moet het me van het hart, dat in welk model ook, de mi lieubelangen niet meer ter sprake worden gebracht. Daaruit zou je kunnen konkluderen. dat het met de milieubelangen wel goed zit. Dat alle problemen op dat terrein zijn opge lost. Dat er géén behoefte meer is aan een organisatie die zich daérmee konstant bezig houdt. En dat lijkt me een verkeerde konklusie. In feite is er sinds de oprichting van het CML als milieu-organisatie nog maar bitter weinig veranderd. Integendeel. Er zijn steeds meer redenen om een mi lieu-organisatie - ook plaatselijk- in stand te houden, te aktiveren. Als het CML van plan is zichzelf op te gaan heffen en een nieuwe inspraakstich ting tot stand wil brengen, dan is het noodzakelijk, dat de binnen het CML nog aktieve milieu-werkgroepen niet straks de pas wordt afgesneden, maar verder kunnen blijven werken onder wat voor vlag dan ook. Mis schien als nieuwe, plaatselijke mi lieu-organisatie. En dan liefst ook onafhankelijk, maar wel samen werkend met de gemeente. Overigens - en dat terzijde - zal het niet direkt zo'n vaart lopen met de stich ting of werkgroep Opbouwwerk Leus den. De SOL heeft een heel schema opgesteld om haar doel te bereiken Dat schema bevat talrijke fases en tus senfases. De vergaderwoede der wel zijnswerkers kennende, geloof ik niet. dat we op korte termijn iets konkreets zullen kunnen verwachten. Dat kan nog wel jaren in beslag nemen. In die tijd kan de inspraakstichting volgens het huidige CML-model al lang funktione- ren. En zo nodig aktie gaan voeren, zoals de huidige voorzitter van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van plan schijnt te zijn in Amersfoort. Inspraak èn aktie. Twee kernpunten, waar alles om draait. Want een in spraakstichting zonder vuist, zonder enige bevoegdheid zal nooit méér dan de status van een gezelligheidsclubje kunnen krijgen En dat is wellicht de belangrijkste reden, dat de burgers het af laten weten en het huidige CML pas seren. Wie inspraak-bevoegdheid een belangrijke zaak vindt, moet beslist de komende jaarvergadering van het Comité Milieuzorg Leusden op 24 november a.s. gaan bijwonen. En meepraten over inspreken. Want zonder u, Leusdenaren, heeft een in spraakstichting natuurlijk geen en kele zin. Als u thuisblijft, zullen de CML-ers daar hun konklusie uit moeten trek ken.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7