Rekening houden met woningbouw in 't Ruige Veld een noodzaak 15 november Prinsenbal I" DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 véfvolg van de voorpagina Veld". Gerrit van Tiel (VVD) vond dit onzin. .,Je kunt die Dierenhoeve na tuurlijk niet ophangen aan de eventuele bestemming van 't Ruige Veld". Voorzitter Wagenaar pakte de draad van zijn fraktiegenoot meteen op. „Daar ben ik het volledig mee eens. want de Dierenhoeve ligt helemaal niet in 't Ruige Veld. maar een behoorlijk stuk noordelijker ervan. Dus je kunt het onmogelijk koppelen aan 't Ruige Veld. Ik begrijp niet wat dat er mee te maken heeft Marion Defares (PI) begon zich toen duidelijk op te winden over zóveel on begrip ,.U begrijpt dat niet? Het ligt er toevallig wel pal naast! De bouw van een crematorium kan dus direkt kon- sekwenties hebben voor het gebied van 't Ruige Veld. zeker als daar woning bouw gepleegd wordt. Dat is toch wel duidelijk'?" Wethouder Wagenaar ,.De bouw van een crematorium is hinderwet- plichtig en daar wordt mee volstaan." Harm Offereins deed opnieuw een poging om wat meer begrip te kweken bij de wethouder: ..Laat ik het dan nu konkreet stellen Ik vraag of de bouw van een dierencrematorium op de voorgestelde plaats op een later tijdstip een beperking zou kunnen betekenen voor de woningbouw in het gebied 't Ruige Veld. Als dat zo is. dan zijn we nu verkeerd bezig, dat is duidelijk". De voorzitter: ,,Het is pertinent geen belemmering voor welke ontwikkeilng in wat voor deel ook in de nabijheid van de dierenhoeve. We hebben in dit ver band ook advies gevraagd aan onze stedebouwkundige en ook die was van mening, dat het crematorium uit stede bouwkundig oogpunt er best kan ko men. Afgaande op de te gebruiken zuiveringsinstallatie zal er beslist geen enkele overlast zijn voor de omgeving. REKENING HOUDEN MET WO NINGBOUW Marlon Defares drong er nogmaals bij de wethouder op aan, dat bij de hinderwetprocedure wel degelijk re kening wordt gehouden met moge lijke woningbouw in 't Ruige Veld. Wïm Bor ondersteunde dit: „Als dat gebeurt, dan zijn de eisen die de hinderwet dan stelt namelijk aan merkelijk hoger." Voorzitter Wagenaar vond dit alle- Prins Ajakkes. LEUSDEN/CENTRUM - Car- navallers zijn anders dan andere mensen. Op hun eigen eigenwijze wijze komen zij hun vrije tijd door en dat gebeurt ook in Leusden niet zon der succes. Je moet als min of meer buitenstaander wel even wennen aan hun afwijkende gebruiken. Een zeer oude gewoonte wil, dat het car navalsjaar niet op 1 januari begint, maar op de „elfde van de elfde". Organisatorisch (dat houdt wellicht met uitslapen verband) moet die „nieuwjaarsdag" een zaterdag zijn. Daar hebben de uitvinders van de kalender geen rekening mee gehou den en daarom valt dit jaar in Leus den de elfde van de elfde op 15 no vember. Dan is er ook nog de „verta ling" van het woord lustrum. Voor ieder weldenkend mens is dat een reeks van vijf jaar. Niet evenweel voor oprechte carnavallisten. Zij ne men daar rustig de tijd voor en leven met periodes van elf jaar. Zo is de Leusdense carnavalsclub de Gou den Klomp aan de vooravond van haar eerste lustrum gekomen. In de loop van dit seizoen wordt bij leven en welzijn de elfde verjaardag bereikt. Oe aansprakelijkheid daarvoor gaat terug naar Gijs v. d. Hoef, Rien Osnabrugge en Ton Stegeman. U zou het de heren misschien nu niet meer aanzien, maar zij waren het beu om voor een carnavalsfeestje ons goede dorp te moeten verlaten. Op 7 februari organiseerde dit edele trio in de Mof aan de Arnhemseweg het allereerste lokale feest van de zotheid. Een van oor sprong benedenmoerdijkse onderne ming, die met een fikse zuidenwind over de grote rivieren hierheen is gewaaid. Het grapje sloeg aan en nog tijdens het gehosseklos werd een referendum on der de aanwezigen gehouden. Op slechts één persoon na - dat was een zuurpruim - werd ter plekke besloten in Leusden een carnavalsclub in het leven maal wat al te bont worden ..Ik blijf het er niet mee eens zijn. Dat zou toch wel al te gek zijn! Dat zou betekenen, dat we te roepen en dat was met circa honderd leden het begin van de Gouden Klomp. De gegevens voor dit verhaal vergaar den wij tijdens een babbel met Georg Dietrich (de huidige president van de Leusdense leutbroeken en pretrokjes en tevens carnavalsimporteur in Leer- sum en dezelfde bosrijke omgeving) en Bert Steman. op carnavalsgebied de bescheidenheid in persoon Pas na de nodige aandrang vertelde hij ons. dat hij naast secretaris van de Gouden Klomp, die taak ook verricht bij de Federatie van Carnavalsverenigingen in Midden- Nederland. waarvan de Leusdenaren Frits den Ouden en Rob v. d. Wiel res pectievelijk voorzitter en ..gewoon" be stuurslid zijn (had u dat van uw plaatsgenoten kunnen denken?) en voorts zit hij in het bestuur van de Fö- deratich Europascher Narren (afdeling Nederland). Te uwer geruststelling: Steman heeft ook nog een ..normale baan bij de PTT, een gezin en een auto' NEGEN PRINSEN Wie serieus gek wil doen moet dat goed doen. Daar was in het eerste seizoen van de Gouden Klomp geen tijd voor en derhalve verliep dat wel met succes maar zonder een prins en wat daaraan annex is Pas in 1971-1972 kregen de Gouden Klompers een aan tal leden zo gek, dat overgegaan kon worden tot een Raad van Elf. Mevrouw Stegeman, de betere helft van een van de oprichters, naaide zich uit de naad om de costuumes voor de raadsleden klaar te krijgen en dat was toen voor Piet Wendel. Gijs v. d Hoef. Ton Ste geman. Piet Valkenet. Ko de Kruiff, Fol- kert v. d. Veer. Georg Dietrich. Erik Bloeme. Peel v. d. Hengel. Cees Leyenaar. Ries Osnabrugge en de re serves Toon Tijmensen enJanus Visser. U ziet wel. dat diversen van hen inmiddels flink promotie hebben ge maakt. Het was ook een zeer illuster gezelschap en hoewel Wendel en v. d. Hoef bij de installatie door de toenmali ge wethouder Bijleveld tot 1 e resp. 2e adjudant werden benoemd, ontbrak het de Gouden Klomp nog altijd aan een prins. Zo n hoogwaardigheidsbekleder kun ie zelfs niet via een ..Leusder Heit - als we deze procedure volgen - straks voor iedere boer die bijvoorbeeld een kalvermesterij wil beginnen bij de hin- je" in de plaatselijke krant op de kop tikken Tijdens een vergadering van de Raad van Elf werden een paar can- Prlns Pier. derwetprocedure rekening moeten houden met de eventuele mogelijkheid dat er ooit nog eens woningen in zijn didaten getipt en per telefoon werd daarmee contact gezocht. De eerste poging was meteen raak en het leek wel buurt worden gebouwd Daar is geen beginnen aan en ook tamelijk onzin nig". of Jan den Hartog op dat telefoontje had zitten wachten. Binnen 5 minuten zat hij in de raadsvergadering en vrijwel on middellijk zei hij volmondig ,,ja". Een probleem was. dat de architect uit Leusden Zuid leek was op het gebied van het carnavalsprinsschap Goede relaties zijn ook dan heel wat waard en in amper vier dagen maakten zijn vrien den Bart v. d. Linden, Frits den Ouden en Ab Jansen (autoriteiten bij de Amersfoortse Leutbroeken) van de Leusdense burger Prins Janus 1Op 15 november a.s. maakt de regerende PrinsHeerlijk verplicht vrijwillig gebruik van de VUT en dan heeft de Gouden Klomp negen prinsen versleten. Dat zijn: 1971-1972 Janus 1 (Jan den Hartog) 1972-1973 Janus II (idem) 1973-1974 Hanno I (Hans Houtveen) 1974-1975 PAM (Piet Wendel) 1975-1976 PAM-plus (idem) 1976-1977 Ajakkes (Ton Aldenzee) 1977-1978 Janus III (Jan den Hartog 1978-1979 Piet (Piet Valkenet) 1979-1980 PrinsHeerlijk )Rob v. d Werve) U ziet het. diverse malen werd het prinsschap wegens enorm succes ge prolongeerd! Tot 1979 was de prinse lijke residentie gevestigd in de Mof Daarna werd het paleis in de Hakhorst betrokken. De vereniging houdt zich in een goed leven met de contributie (el ders wordt dat belasting genoemd) van op dit moment tweemaal 11.- per jaar. waarvoor het gewone volk gratis toegang heeft tot alle feesten. Dat is echter niet genoeg Het bestuur heeft al eens gedacht over nieuwe belastingen, maar laat dat toch maar over aan de burgelijke overheden. Voorlopig houdt men zich maar bij de revenuen van bladharken op een Amersfoorts kerkhof en met de verkoop van haardhout. Dat de Gouden Klomp niet alleen uit is op eigen pleziertjes mag blijken uit de vele acties voor bejaarden (de avonden in het Zeemanshuis behoren - tot de hoogtepunten van het seizoen!), zieken en gehandicapten. Op een heel ander front was een goede steunt de exploita tie van de dorpsherberg d' Alderick's Hof tijdens Leusden-1200 en wat denkt Onzinnig of niet. de commissieleden hielden voet bij stuk Henk van der Sloot(CDA): ,,De bouw van het crema torium mag straks geen belemmering zijn voor in die omgeving te realiseren woningbouw". Marion Defares en Harm Offereins beklemtoonden dit nogmaals en voorzitter Wagenaar moest wat dat betreft tenslotte overstag gaan. .Ak koord. we zullen dat in de hinderwet meenemen". BESTEMMINGSPLAN Harm Offereins was overigens nog lang niet tevreden, hierin gesteund door o.m. Marion Defares. Offereins: „Voordat de Dierenhoeve nu verder gaat bouwen, wil ik eerst in deze commissie praten over het desbe treffende bestemmingsplan. Hoe dat er uit gaat zien. Dan weten we ten minste waar we over praten en hoe we alle volgende bouwfases van de Dierenhoeve in het licht van dat be stemmingsplan moeten beoordelen. Dat is, wat we in augustus met elkaar hebben afgesproken en waar u nog maar steeds aan voorbij gaat." Jan Wagenaar bleef vol onbegrip voor de beweegredenen van de com missieleden ..Er is afgesproken dat ik iedere stap in deze commissie zou be spreken. Nu komt dan het onderdeel ..crematorium" aan de beurt. Dat is niet eens een uitbreiding, alleen een ver bouwing van een onderdeel van de be staande hoeve. Daar kan hoogstens bij worden gekeken naar de invloed op de direkte omgeving, meer niet. Daarom zal er een hinderwetprocedure in wer king worden gesteld Wat moet ik dan noq meer"?" Öffereins (lichtelijk geïrriteerd): ,,U hebt in de augustusvergadering van de raad een zeer bewogen verhaal afge stoken. Toen hebben we. onder de druk van de omstandigheden ..ja" gezegd, maar daarbij heel duidelijk gesteld, dat we voordat de uitbreidingen verder aan de orde zouden komen, eerst uitgebreid zouden gaan praten over de kon- sekwenties en de visie, die ten grond slag moet liggen aan onze besluitvor ming. Ik blijf volhouden, dat er een be leid hoort te zijn zoals dat het geval is bij elk bestemmingsplan dat ontwikkeld gaat worden. We hebben een voorbe- reidingsbesluit genomen en dat bete kent, dat er een bestemmingsplan voor dat gebied wordt voorbereid. Dat kan alleen maar. als er een inventarisatie wordt gepleegd, alle konsekwenties. het programma van eisen e d. op een rijtje worden gezet. Datzelfde vraag ik nu voor dit postzegelplannetje. En dat is beslist geen onredelijke eis. Als we dat u van ..de tent" bij de Oranjefeesten'? Internationaal heeft de Gouden Klomp ook regelmatig promotie gemaakt voor Leusden in d' oude Stede tot Aelst (Bel gië) en bij de Fidele Kólner (Duitsland). PROGRAMMA 80-81 Het 11e seizoen begint op 15 no vember van 14.00 tot 17.00 uur met de feestelijke verkiezing van de nieuwe jeugdprins in de Til. 's Avonds volgt vanaf 20 30 uur in de Hakhorst het Prin senbal met om 11 over 11 het vertrek van PrinsHeerlijk en de presentatie van de nieuwe prins. Het huisorkest Fix-Fox zorgt voor de passende bijgeluidjes Het verdere programma speelt zich af in 1981 en omvat op: 3 januari de nieuwjaarsreceptie 17 januari het Boerenkielbal 21 januari en volgende weken het 1e lustrumfeest 28 februari de carnavalsoptocht door Leusden. gevolgd door het Kindercar naval en Groot Carnaval 1 maart Frühschoppen 2 maart Bejaardencarnaval 3 maart Vastenavondbal Prins Heerlijk. nu niet doen, dan gebeurt straks weer hetzelfde: dat we onder druk van allerlei omstandigheden weer ,,ja" moeten zeggen En dat wil ik voorkomen" Wethouder Wagenaar: ..Maar er ligt nog helemaal geen bouwaanvraag voor de volgende fases". Offereins vond dit niet ter zake. ..We hebben een voorbereidingsbesluit. wij willen dat er nu begonnen wordt aan een bestemmingsplan. Anders hoef je geen voorbereidingsbesluit te nemen." Wethouder Wagenaar: ..Natuurlijk kan er een postzegelplannetje worden gemaakt. Maar waarom? Omwonen den zijn er niet Harm Offereins (op nieuw een beetje boos): ..U draait de zaak om en dat is niet volgens de af spraak. Wat u nu doet heeft niet met beleid te maken". Jan Wagenaar: ..Maar zo doen we het altijd".Marion Defares: ,,Dat is mis schien wel zo, maar dat betekent niet dat het nu daarom niet anders kan". STUKJE VOOR STUKJE INVUL LEN Jan Roggenkamp van de dienst Ge meentewerken vervulde tenslotte de bemiddelende rol die nodig was om uit de ontstane impasse te komen. „We kunnen natuurlijk zo n postzegelplan netje gaan maken Maar dan moet u zich wel realiseren, dat ook al is het gebied klein, dat even lang duurt als een groter bestemmingsplan De kom- plete procedure moet ondanks het kleine gebied toch gevolgd worden. Al die voorbereidingen kosten natuurlijk ook veel geld. Je bent al gauw zo n vijf duizend tot tienduizend gulden kwijt. Wat je daarom óók kunt doen is elke fase van het bestemmingsplan stuk voor stuk vastleggen (in het kader van een artikel 19 procedure, red.) en dat steeds invullen op het bestem mingsplangebied In deze commissie zou je dan elke fase heel uitgebreid moeten bespreken en moeten weten welke visie, welk beleid er aan ten grondslag ligt." Dat klonk de commissieleden een stuk beter in de oren dan de opvat tingen van hun voorzitter. Wethou der Wagenaar maakte meteen van de gelegenhei gebruik om de diskussie af te ronden: „De vraag ligt er op dit moment, of we akkoord kunnen gaan met de bouw van een dieren-crema torium voor de Dierenhoeve. Ik voeg daar aan toe, dat ik akkoord ga met de procedure, die de heer Rog genkamp heeft voorgesteld". De commissieleden gingen - hoewel dit niet direkt duidelijk werd - akkoord met het voorstel van b. en w. Prins Pam en Pam+. 28 maart Midvastenbal Het volledige programma met plaats en tijdstip wordt t.z.t. bekend gemaakt in het eenmaal jaar verschijnende club blad van de Gouden Klomp, dat huis aan huis verspreid wordt. Poets uw feestneus maar vast op! DANSMARIEKES Carnaval zonder dansmariekes is net zoiets als Ajax zonder Johan CruyffDe dansmariekes horen erbij als een schuimkruig op een pilsje Dat heeft de Gouden Klomp onderkend en op 15 no vember begint het vierde seizoen van de Leusdense leutbroeders met eigen dansgroepje. De grote animator is Joop Mater, de natuurlijke vader van het oudste en jongste Leusden dans marieke. respectievelijk Angelique en Jeannette. Met de assistentie is het zo langzamerhand een heel gezelschap geworden, waarbij mini-marieke Sylvia Houtveen tevens solo optreedt. De gouden Klomp is in het rijke bezit van 9 ..eigen" danseresjes, die elke zater dagmorgen in de Til trainen voor hun carnavalsoptreden. Sylvia heeft haar solo-training op maandagavond in het zwembad-restaurant. Dat al die noeste arbeid niet voor niets is geweest, blijkt o.m uit de 2e prijs die de Leusder Ma- riekes verleden jaar op de Intrada (het grote dansmariekesconcours van Mid den-Nederland) heeft gewonnen. Voor het komende seizoen is een geheel nieuw repertoire ingestudeerd met een nog grotere moeilijkheidsfactor om kans te maken op misschien wel de hoofdprijs op de Intrada 1980 te Dron gen (22 november). Op 15 november a.s., de openings datum van het Gouden Klomper car navalsseizoen. is het Leusdense dans groepje voor de eerste maal met het nieuwe programma te zien en in een geheel nieuwe outfit. Daar moet u be slist naar gaan kijken, vindt meneer" Mater en wij hebben geen reden om er een andere mening over te uiten. x v.. - .v- - VPiffi ii ó- 'V. - V- V - V - ••X, Een luchtfoto van de Leusder Dierenhoeve aan de Horsterweg, die nu een dieren-crematorium wil gaan bouwen. De commissie OW/RO ging akkoord. Nu moet nog, via de in dit soort gevallen gebruikelijke hinderwetprocedure, worden bekeken of realisering ook mogelijk is. Daarbij zal eventuele toekomstige woningbouw in het gebied 't Ruige Veld ook worden betrokken. De bouwplannen liggen op dit moment ter inzage. Carnavalsclub „Gouden Klomp" viert eerste „lustrum"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9