Eendracht oogstte veel succes Rademaker maaktetijdbom' Progressief Leusden onschadelijk Bouw 5e Prot. Chr. basisschool gaat in februari 1981 van start IN AUGUSTUS 1981 GEREED Tijdens debat over aanvullend krediet verbetering bocht kpont Ballonnen onvindbaar Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Leusder Krant Komische situaties in „Vrijdag de dertiende" DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 plaatselijk nieuws worpen, waardoor de ongeveer f150.000,— kostende omstreden bochtverbetering doorgang kon vin den. Waarom, zo wilde een lid van de PvdA van Mandemaker weten, stem de hij tegen dat initiatiefvoorstel? ,,Dat is", aldus Mandemaker, die sa men met Corri Verduin en de scha- duwfractie verantwoording voor het gevoerde beleid moest afleggen," te herleiden tot de gang van zaken in de betreffende vergadering. Er ont stond. nadat Bloemhof zijn initiatief voorstel had ingediend een gecom pliceerde situatie. Wij hadden, tij dens het fractieberaad. niet anders verwacht dan dat het initiatiefvoor stel de normale weg zou volgen Dus eerst in de commissie behandeld zou worden en pas de volgende raadsver gadering op de agenda zou komen te staan Ik kwam voor een dilemma te staan, toen de voorzitter zei kom maar meteen met dat voorstel Toen ontstond de kortsluiting Ik wilde op dat moment op dat punt geen verant woordelijkheid dragen. Het woog voor mij zeer zwaar Het was een moeilijke beslissing, waarvoor ik ge plaatst werd doordat er een verkeer de procedure gevolgd werd" Daarop kwam van verschillende kanten de opmerking, dat de fractie van Progressief Leusden eigenlijk al eerder een foute beslissing had ge nomen. namelijk op het moment dat zij vorig jaar meeging met het voor stel om de bocht te verbeteren. Corri Verduin daarover ..Vorig jaar was de fractie daarover verdeeld; twee leden waar vóór verbetering van de bocht en twee waren er tegen. Uiteindelijk hebben toen ook de twee tegenstan ders zich door de voorstanders laten overtuigen Maar toen de zaak nog een keer aan de orde kwam door de noodzaak van dat aanvullend krediet, Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. an één onzer medewerkers) LEUSDEN Vanaf half augustus Is een twaalftal amateur-toneelspe lers van toneelvereniging Een dracht" onder leiding van regisseur N. G. Pleters druk geweest met het Instuderen van een nieuw toneelstuk ^a zaterdagmiddag voor een kleine groep bejaarden te hebben opgetre den, trad de spelersgroep 's avonds voor het voetlicht In de goedbezette grote zaal van het Ros Beyaart. Op het programma stond een kluchtig Cieelspel, getiteld „Vrijdag de der- nde". Voor de bezoekers van de oneelvoorstelling werd het een ge- rellig avondje uit, mede omdat het lomlsche stuk op een zeer vlotte nanler door de spelersgroep van de Eendracht" werd gebracht. De laatste seizoenen mogen be oekers aan de toneelavonden van de .eusdense toneelvereniging toch al liet klagen Mede door de goede ieuze van de te spelen stukken en de joede acteerkwaliteiten van de leden te,veegt het toneelspel van ,,de Een- 5 iracht" zich op een zeer behoorlijk liveau. Ook zaterdagavond konden !e bezoekers zich weer behoorlijk imuseren met een door het duo S. W d Heiden en Henk Bakker geschre den kluchtig spel in drie bedrijven. Tien van de twaalf spelers hadden al ierder op de planken gestaan in een toneelstuk van ,,de Eendracht", twee heren debuteerden zaterdagavond Behalve Albert Bosveld in een rol als Jan Stevens, de schildersknecht, trad ook John Visser voor het eerst op In zijn overigens kleine rol als Dorus Karreman behoorde John Visser, die een .thuiswedstrijd" speelde, tot één van de uitblinkers Zonder ook maar iets te kort te willen doen aan de acteerkwaliteiten van de overige spe lers moet gezegd dat Riet Bor in haar rol als Cornelia Verbaak tot één van de betere toneelspeelsters van ,,de Eendracht" gerekend moet worden Haar toneelspel komt erg natuurlijk over en waar nodig ziet zij ook kans haar medespelers te ..helpen" waar dat nodig is. Vrijdag de dertiende, is een verhaal over. hoe kan het anders, bijgeloof Cornelia Verbaak en haar twee vrien dinnen Jansje Bevers (gespeeld door Gerda v d Hengel) en mevrouw de Haan (Bea Boogmans) geloven heilig in zaken als ..scherven brengen ge luk". ..zout morsen betekent ruzie" en ..onder een ladder door lopen brengt ongeluk" Dat vrijdag de dertiende altijd een ongeluksdag is wordt al direkt in het begin van het toneelstuk bewezen als de man van Cornelia. Christoffel Verbaak (Bert Tijmensen) bij het oohanqen van een schilderij op zijn duim slaat. Toch moet de heer des huizes niets weten van de denk beelden van zijn vrouw en haar vrien dinnen De wekelijkse bijeenkomsten van het drietal met waarzeggerij, leggen van kaarten etc. vindt de heer Verbaak maar allemaal nonsens Toch bren gen de ..profeet" Achmed Ritzibi en waarzegster madame Leontine (ge speeld door Teus Valkenburg en Me- lita Veenstra) Christoffel behoorlijk in de problemen als zij zaken voor spellen die minder plezierig zijn voor meneer en zijn vriend Jaap Holtink (Dick v d Engel) Als dan ook nog uitkomt dat beide heren gezellig uit zijn geweest in een niet al te best bekend staande club ..de vergulde Venus", zijn de poppen helemaal aan het dansen Als dan ook nog Dorus Karreman (John Visser) op het toneel verschijnt om beide heren ter verant woording te roepen over hun gedrag tegenover Karremans dochter. Trui Karreman. die als ..artieste" werk zaam is in „de vergulde Venus" is de chaos helemaal compleet Gelukkig voor alle partijen, maar vooral voor beide makkers, zorgt schildersknecht Jan Stevens (Albert Bosveld) voor een goede ontkno ping. Jan Stevens heeft in de „pro feet" Ritzibi zijn oude kennis Arie Ruime belangstelling voor de verrichtingen van de Eendracht-leden. Jansen, een werkloze loodgieter her kent Door de „nepprofeet" en de waarzegster, die gewoon mevrouw Jansen blijkt te zijn. te ontmaskeren valt de schade voor Christoffel Ver baak en zijn vriend reuze mee Als dan ook een aahgeschoten Dorus Karreman nog komt vertellen dat al les. voor wat betreft zijn dochter, op een misverstand berustte, is alles weer koek en ei. Verder komen er in het toneelstuk nog een drietal personen voor. die voor wat betreft het verhaal minder belangrijk zijn. maar toch een rol in het geheel vervuNen Het gaat hier om Michelle Ummels, die een rol vervulde als dienstmeisje. Verder liep ook de romance 'tussen Molly (ge speeld door Marian Demmer) en een zekere Hans Terbrink (Joep Pieters) nog goed af. Een extra compliment verdienen Michelle Ummels en Dick v d. Engel. Michelle bleef tqVaan hat ®ir>d toe met een Limburgs accent praten, ter wijl Dick het volhield om met een sterk Amerikaans accent te blijven praten Vanaf half augustus heeft de hele spelersgroep gerepCrteerd. met uit zondering van Melita Veenstra We gens ziekte van Aly Tijmensen, die eerst de rol van de waarzegster zou spelen, moest Melita Veenstra inval len In vier weken tijd heeft zij zich echter goed op haar rol kunnen voor bereiden DECOR Niet alleen het toneelspel van „de Eendracht is goed. ook aan alle ande re zaken er omheen, blijkt veel aan dacht besteed te worden Het decor, door een viertal leden zelf gemaakt, ziet er erg professioneel uit. Voor de meubels op het toneel zorgde een plaatselijke meubelzaak, zodat ook de aankleding er erg verzorgd uitzag Naast de kleding van de acteurs, valt ook de grime verzorgd door Gerda vi d. Hengel en Ans Rutten in positieve zin op John Visser, toch zeker geen onbekende in Leusden. was door zijn grime nog nauwelijks te herkennen Gezien het enthousiaste applaus aan het eind van dé voorstelling is het toneelspel van de „eendracht" bij het publiek zeker in goede aafae 'gevalj len. Op zaterdagavond 15 november "Wordt h"èr€tük?föi§Vhë&7s Qêèp'ëéVd iri de-grote zaal van.hal „Ros Beyaart"i< 2ütPaarn^ z9brt.;VÖ<&(fl de d^rt^de" nog een aantal malen inaen besloten voorstelling gespeeld worden, onder meer voor de bewoners van ,,'t Ha- mersveld" Half januari start „de Een dracht" dan weer met de repetities voor een nieuw toneelstuk Scène uit „Vrijdag de dertiende'' JEUGD Ook is de Leusdense toneelvereni ging begin november weer gestart met het kindertoneel. Men hoopt in februari zover te zijn dat de kinderen het stuk onder de knie hebben en op de planken kunnen zetten. Ook op een andere manier houdt „Eendracht" zich in de tijd vóór Sint Nicolaas met de jeugd bezig. Het schijnt dat de toneelclub zéér goede relaties onderhoudt met de goedhei ligman Zo goed zelfs dat dhr Boog mans, bestuurslid van „Eendracht", er voor kan zorgen dat Sinterklaas met één of meer Pieten, ook in eigen persoon bij U langs komt Een tele foontje naar nr. 942235 is voldoende om alles te horen over deze activiteit van de „Eendracht", welke bedoeld is om wat ruimte te scheppen m de financiële middelen van de vereni ging Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: .Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 toM 2 00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40.- per laar, 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dins dag ën donderdag Tussen 1 ff 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-16141toestei 44|' Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (naet uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis de leusder krant is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. (van een onzer verslaggevers) (Van de redaktie) LEUSDEN De bouw van de vijf de Protestants-christelijke basis school in Leusden-centrum zal, als alles volgens verwachtingen ver loopt, In februari van start kunnen gaan. De totale stichtingskosten wor den geraamd op f 2.223.440,— Gedurende het schooljaar 1978/1979 werd de kleuterschool on dergebracht in een lokaal behorende aan de openbare kleuter- en lagere school „De Heerd". Nadat aanvanke lijk in het begin van het schooljaar 1979/1980 zowel de kleuter- als de lagere school gehuisvest waren in lokalen van Huize Ansfridus en de inmiddels afgebrande Johanneshoe- ve werd in oktober 1979 een viertal mobiele lokalen gelegen aan de Smoussesteeg in het gebied van de tweede fase in gebruik genomen In verband met de toename van het aantal leerlingen werd onlangs een vijfde mobiel lokaal bijgeplaatst. Dat in eerste instantie de scholen werden ondergebracht in tijdelijk behuizin gen hield onder andere verband met het feit, dat bij het oprichten van de scholen het gebied waarin het per manente schoolgebouw zou moeten worden gerealiseerd nog niet zoda nig gereed was dat hier een school gebouw kon worden gesticht. Wat betreft de ontwikkeling van de scholen kan worden medegedeeld, dat de kleuterschool, die destijds is gestart met 16 kleuters, op 16 april 1980 41 kleuters telde Het aantal leerlingen van de lagere school is in de loop van een jaar gestegen van 35 naar 59 leerlingen Gelet op de te verwachten oplevering van woningen in dit gebied mag wor den verondersteld, dat de groei van beide scholen zich nog verder zal voortzetten en te zijner tijd zal resul teren in een zesklassige lagere school Uit het voorstel blijkt, dat de direk- tie van de bouw in handen zal zijn van de gemeente en dat vond met name Harm Offereins (GPV/SGP) geen juiste gang van zaken. Hij vond. dat dit een zaak van het schoolbestuur dient te zijn en dat de gemeente er geen gewoonte van moest maken werk van particulieren over te nemen. Voorzitter Wagenaar wees hem er op. dat hij in principe gelijk had. maar dat het schoolbestuur de gemeente hier om had verzocht, omdat men zelf niet de nodige kennis in huis heeft om de direktie adekwaat te kunnen voeren. Ook de gemeente Leusden is er mee gebaat, dat het schoolaebouw zo LEUSDEN Op 11 oktober orga niseerde het jongerencentrum „De Til" een ballonnenwedstrijd voor de jeugd tot 12 jaar. Dit, min of meer als start van het feestprogramma in ver band met het tienjarig bestaan van „De Til". Deelname was geheel gratis, voor degeen wiens ballon het verst kwam. zou een prijs beschikbaar zijn Waarschijnlijk mede door het gure weer van die dag. bleken niet zo erg veel kinderen naar „De Til" gekomen te zijn om een ballon op te laten In totaal gingen er toch nog 92 ballon nen de lucht in. welke direkt met een sterke oostenwind wegdreven Ken nelijk heeft de sterke wind ervoor gezorgd dat de ballonnen pas buiten de kust weer naar beneden kwamen. Van alle opgelaten ballonnen kwam er namelijk geen terug Tijdens de open huisdag van „De Til" zou de uitslag van de ballonnen- goed mogelijk wordt gebouwd, vond de wethouder De kosten van direktie en toezicht zijn bij het stichtingsbe drag inbegrepen „En de dienst Ge meentewerken is bepaald niet goed koop". voegde voorzitter Wagenaar er aeruststellend aan toe. Öffereins ging schoorvoetend ak koord. Het voorstel zal verder in de komende raadsvergadering op tafel komen, omdat spoed is vereist, wil de school in augustus 1981 gereed kun nen zijn. De bouw wordt onderhands aanbesteed. wedstrijd bekend gemaakt worden. Enkele tientallen kinderen waren dan ook vol verwachting naar het jonge rencentrum gekomen om te verne men of misschien hun ballon het langste traject had afgelegd Groot was de teleurstelling toen men van Gradus v d. Hengel moest vernemen dat géén van de ballonnen was teruggevonden, althans een kaartje was tot op de dag van van daag niet naar de Til teruggezonden. Hoofdprijzen konden dan ook niet uitgereikt worden Als (grote) pleis ter op de wonde had de sponsor van de ballonnenwedstrijd, een vriende lijke plaatselijk bankinstelling, er echter voor gezorgd dat niemand met lege handen naar huis hoefde te gaan Voor alle deelnemende kinde ren lag er dan ook een attentie klaar in de vorm van een kleurblok. leitjes, viltstiften, puzzles, boekjes etc. „De Til" zelf deed daar nog een sticker, een fraaie pet en een rolletje drop bij zodat niemand met lege handen naar huis ging Medewerkers van „De Til" zullen deelnemers aan de ballonnenwed strijd. welke zondag niet bij de „prijs uitreiking" aanwezig waren, alsnog hun cadeautje thuis bezorgen LEUSDEN Progressief Leusden trachtte tijdens het debat over de aanvulling van het krediet voor de verbetering van de bocht In de Heili- genbergerweg een „tijdbom" te leg gen, maar burgemeester Rademaker maakte die door zijn optreden volle dig onschadelijk. Met name de be slissing van de raadsvoorzitter om een initiatiefvoorstel van PL-fractie- voorzitter Rlnze Bloemhof onmiddel lijk in stemming te brengen, frus treerde de opzet van de progressieve fractie volkomen. Aldus karakteriseerde wethouder Jan Mandemaker (Progressief Leus den) donderdagavond de gang van zaken in de raadsvergadering van juni jongstleden, toen daar een voor stel aan de orde was om het eerder voor de verbetering van de bocht in de Heiligenbergerweg gereserveerde bedrag te verhogen met ongeveer dertigduizend gulden De PvdA-wet- houder deed dat tijdens de jaarverga dering van de afdeling van zijn partij, alwaar hij aan de tand gevoeld werd over zijn stemgedrag in die raadsver gadering ten aanzien van een initi atiefvoorstel van Progressief Leus den De wethouder stemde tegen een door zijn fractiegenoot Rinze Bloem hof ingediend initiatiefvoorstel om de vorig jaar genomen beslissing tot verbetering van de bocht terug te draaien Mede daardoor werd het initiatief van PL met neqen stemmen tegen en zeven stemmen voor ver- Jan Mandemaker Burgemeester Rademaker hebben we het er weer uitvoerig over gehad De stemming lag toen anders en onder het motto „beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald" be sloten we toen met dat initiatiefvoor stel te komen Temeer daar we wisten dat ook een aantal leden van de CDA-fractie inmiddels afwijzend te genover verbetering van de bocht stond." Het mocht dus niet meer baten Het initiatiefvoorstel werd niet aangeno men. de bocht wel verlegd Het blijft een niet gering aantal Leusdenaren een doorn in het oog. vooral omdat men niet inziet dat een zo geringe verbetering zoveel geld heeft moeten kosten. Overigens zegde wethouder Man demaker zijn achterban toe, dat zich dergelijke verrassende fricties bin nen de fractie niet meer zullen voor doen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3