„Nachten wachten ineen hooiberg, om vijf uur ging ik naar huis en dan begon de jacht" JACHTOPZIENER ARIE DE KRUIJFF: Kantlijn urr het Voorlichting Consuientschap Rundveehouderij „llc AVLNS ill xijn WLI'K' politie - ie apinirt DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 Loep op Leusden MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Veokeinde: IUISARTSEN foor de huisartsen in de gemeente Leus- on, voor de praktijken van de artsen Van Sen Berg; Binkhorst/du Boeuff, Boersema/ och, Lantink/Verhagen, Van Nieuwkerk en «n Toom neemt dit weekeinde waar. dr. J jn Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7, eusden-Z. tel 943300 oor spoedgevallen: spreekuur zaterdag- n zondagmiddag om 14 uur. Visites graag oor 10 uur s morgens aanvragen iPOTHEEK potheek Leusden, winkelcentrum De (Ozenkamp. Geopend van maandag tot en sol vrijdag van 8 30 tot 18.00 uur en ult- lultend voor spoedeisende gevallen van 9.30 tot 20 00 uur Op zaterdag en zondag eopend van 14.00 tot 14.30 uur en van 30 tot 18.00 uur UKVERPLEGING it weekeinde heeft zr. C Dignum, W van mersfoortsestraat 30, Achterveld, tel S425-1333 dienst. Bovendien heeft deze ister avonddienst van donderdagavond 11 t/m woensdagavond 19-11 ERLOSKUNDIGE e|. R. Dijkhuizen, H. van Viandenstraat 2, mersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000 ANDARTS oor noodgevallen in het weekeinde: Dok- recentrale Amersfoort tel. 033-722000 MATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS- ERZORGING spreekuren van de gezamenlijke enstverleningsinstellingen in Leusden en cfiterveld zijn als volgt: :USDEN-CENTRUM: In de boerderij root Krakhorst, Bolderikhof 18, tel. 945618 aatschappelijk werk: woensdag 10.00- 00 uur Gemeente Leusden; donderdag ,00-15.00 uur Protestants Sociaal uen- im (PSC). MDE gezins- en bejaarden- rzorging en maatschappelijk werk: maan- ig van 14.00-15.00 uur; dinsdag van 14.00 .00 uur Gezamenlijke Kruisverenigingen (AIMD); donderdag van 14 00-15.00 uur PSC OPPASCENTRALE: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18.00 uur tel. 944235, Grienden 16. Leusden LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, iel. 940818 Maat schappelijk werk: maandag 10.00-11 00 uur Gemeente Leusden; vrijdag 14.00-15.00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: maan dag 13.30-14 30 uur AIMD; vrijdag 14 00- 15.00 PSC ACHTERVELD: Kruisqebouw. Walter van Amersfoortstraat 30. tel. 03425-1333 Maatschappelijk werk: vrijdag 9 00-10.00 uur Gemeente Leusden. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp vrijdag 9.00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE- maandag van 11.00-12.00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tel 035- 45555. MOEDERS VOOR MOEDERS: Mevrouw M L. Rozendaal-Doucet. Jan van Arkelweg 47, Achterveld tel 03425-1853 WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leus den, hulp voor moeder en kind bij niet ge wenste zwanqerschap, tel. 033-942291 en 033-940541 (Leusden) en tel. 033-620244 (bureau „laat leven" Amersfoort) DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgeval len te bereiken is. TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homosexualiteit Amersfoort (WHAM). Iedere vrijdagavond van 20.00- 24.00 uur, tel. 03495-5672. PASTORALE HULP Van 14 tot 21 november is bereikbaar: Pas tor F. Overbeek. tel pastorie. 941261 of pri vé 942155 RUTGERSHUIS AMERSFOORT (Bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvra- gen). Zonnehof 10 (in het GG en GD ge bouw), tel. 033-18931. Spreekuren volgens afspraak. Al-Anon Amersfoort: tel. 12595, Postbus 946 Amersfoort BOTSING OP OVERWEG Dinsdag 11 november deed zich om streeks 07.50 uur op de spoorwegover gang in de Hamersveldseweg een bot sing voor waarbij betrokken de autobe stuurders K. H. uit Leusden en S. Ch. uit Amsterdam De aanrijding ontstond doordat beide bestuurders gelijk de overgang opreden, waar onvoldoende ruimte is. Beide voertuigen werden be schadigd, persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. gevonden en verloren GEVONDEN Broche met 12 parels; blauwe linker want; kinderhorloge met rode band; gele regenbroek; sleutelbos met 6 sleutels; ijzeren slee; contactsleutel; leren voetbal; gouden schakelarm band; sleutelbos in bruin etui; zilveren armband; sleutelbos; rood met witte sjaal. VERLOREN/WEGGELOPEN 2 pianoboeken, gouden trouwring; rood met witte kat; 2 autosleutels; sleutelbos met 4 sleutels; zwarte por temonnee; damesportemonnee; 5 sleutels; sleutelbos met 5 sleutels; plastic boodschappentas; zilveren ket ting; herdershond; gouden polshorloge; zwarte handschoen met rode strepen; Deense dog. KERKDIENSTEN/ ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: zondag 16 november, aanvang 9.00 uur ds Van Schroten uit Bun schoten R.K. Kerk: zaterdag 15 november, aanvang 19 00 uur H. Mis, m.m.v het koor o.l.v. de heer G Wijnands, zondag 16 november, aanvang 8 30 uur. H Mis, aanvang 10 30 uur Hoog Mis Hollands. LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: zaterdag 19.00 uur: voorg A Goes, pred F Overbeek; 19.00 uur: dienst m.m.v dameskoor Zondag 09 00 uur dienst m.m.v. herenkoor, 11.00 uur Ge zinsmis. Herv./Geref. Marcuskerk: 09.00 uur: Herv woerddienst ds. J. J Kooman, 10 30 uur Gerf. woorddienst (dankdag) ds. P C. Meijer te Amersfoort; 19 00 uur Gerf/Herv woerddienst ds J Weernekers. Geref. Kerk (Vrijgem.): kerkgebouw De Koningshof. 09.30 uur: ds, M. Nap. 16 45 uur: ds. M Nap. LEUSDEN-ZUID Don Bosco-kapel: voorganger B ter Be- kke Zaterdag 19.15 uur: dienst, zondag 10.00 uur: dienst met volkszang Dorpskerk: 09.00 uur Geref. woorddienst ds. G. Hengeveld te Amersfoort; 10.30 uur Herv. woorddienst ds. J. Weernekers; 18.30 uur: Herv. woorddienst (G.B.) ds J Koele te Nijkerk. ACHTERVELD - Volgende week dinsdag 18 november zal in het Achterveldse Verenigingsgebouw een bijeenkomst worden gehouden van het Consulentschap voor de Rundveehouderij in Utrecht Aan vang van deze bijeenkomst is om 20.00 uur. Deze avond zal de heer J R. van Poppelen, bedrijfstakdeskundige bij het Consulentschap een inleiding houden over: „Hoe kunnen we in de huidige situatie ons inkomen op peil houden?" Spreker zal deze avond aan de hand van praktische voorbeelden trachten inzicht te geven in mogelijkheden waarmee de ondernemer binnen zijn eigen bedrijf tot verbetering van de re sultaten kan komen, zonder dat daarbij direkt grote wijzigingen in de bedrijfs- opzet behoeven te worden aange bracht LEUSDEN - Dinsdag 11 no vember was het een drukte van belang in het huisje van jacht opziener Arie de Kruijff en zijn vrouw aan de Heetvelderweg 2 in Den Treek. Die dag was het na melijk precies zestig jaar geleden dat het echtpaar De Kruijff elkaar het ja-woord gaf en zoiets vier je nou eenmaal met al je kinderen, kleinkinderen en bekenden. Een dochter van het echtpaar was samen met man en kind speciaal voor deze dag helemaal uit Duitsland naar Leusden overge komen. En dat was niet eens het enige jubileum dat in 1980 in huize De Kruijff werd gevierd, want op 25 juni van dit jaar was het maar liefst vijfenvijftig jaar geleden dat de heer De Kruijff de eerste schreden op het jachtopziener spad zette. En ook al is hij dan al een paar jaar gedeeltelijk gepen sioneerd nog steeds is hij iedere dag in de bossen van Den Treek te vinden. Daarover, zo dachten wij, is best het een en ander te vertel len, vandaar dat we onlangs een bezoek aan het echtpaar brach ten. „HONDENWERK'' Als we ons in het kleine maar ge zellige huiskamertje hebben geïnst alleerd komt het antwoord op de vraag wat voor heerlijk beroep dat van jachtopziener zo in de vrije na tuur wel moet zijn toch heel onver wacht: ,,'t Is hondenwerk, het moet je liefhebberij zijn want anders moet je er nooit aan beginnen. De men sen zien je alleen maar lopen in je uniform met verrekijker en geweer, maar vergeten wel wat er verder en vooral 's nachts bij komt kijken". Wel licht Arie de Kruijff snel toe dat de jachtopziener anno 1980 het aanmerkelijk minder moeilijk heeft dan dat veertig en meer jaar geleden was. „Kijk alleen maar eens naar het voederen van de fazanten", zegt hij. „Vroeger moest ik met mijn blote handen de miere-eieren voor die fa zanten uit de grond krabben, geluk kig is dat voer tegenwoordig zo te koop". Aan de ruwe tijd van voor de Tweede Wereldoorlog herinneren ook de littekens op de handen van De Kruijff; „Die littekens heb ik overgehouden aan de strikken waar ik met mijn handen in gezeten heb. Op handen en voeten kroop ik 's nachts tussen de struiken door, op straat stonden nou eenmaal geen strikken. Ik heb toen wat keren vast gezeten. Er waren wel seizoenen waarin ik drieduizend strikken vond. Het was soms zo erg dat ik wanneer ik op handen en voeten door het bos was gekropen direkt weer opnieuw Het echtpaar De Kruijff. kon beginnen. Vlak achter mij wer den nieuwe strikken gezet en na mijn ronde stond het bos alweer vol" „MOOIE BEKEURING" „De stropers werden in de maand oktober aktief. Dan begonnen wat wij noemden de maanden van de grote jacht. Het werd vroeg donker, regende en waaide veel. kortom het was goed stropersweer. Dan bracht ik heel wat nachten in de één of an dere hooiberg door, luisterend of ik misschien ergens hoorde schieten. Soms hoorde ik tot vier, vijf uur in de ochtend niets en dan ging ik maar naar huis om een paar uur te slapen. Ik had tenslotte overdag ook m'n werk weer. Later bleek dan dat die stropers daar op hadden zitten wachten en alsnog hun slag hebben geslagen". Op 25 juni 1925 werd Arie de Kruijff tot jachtopziener en daarmee tot onbezoldigd gemeenteveld wachter van Leusden benoemd. Het was burgemeester J. H. K. de Beu fort die hem toen aanstelde. Uit die beginjaren is Arie de Kruijff altijd nog het verhaal bijgebleven van de „mooie bekeuring" die toch bijna niet doorging Arie de Kruijff over dat voorval: „Tijdens mijn nachtelijke ronde ont dekte ik op een gegeven moment een grote zwarte auto in het bos en toen ik er in keek, stond daar een zak met miere-eieren. Fazantedie- ven! Dacht ik toen. Ik heb daarna zeker een uur achter een struik staan wachten tot die kerels terug kwamen. Het waren er drie en die kon ik natuurlijk alleen nooit aan. Ik ben er toen een luid gillend op zijn nek gesprongen, hopend dat ze in het donker zouden denken dat ik met meer mannen was Het lukte, want ze bleven stok stijf staan Ik dacht een mooie vangst te hebben gedaan, maar toen bleek dat twee van hen bijzonder goede kennissen van de burgemeester waren die vonden dat ik hen niet kon bekeu ren, En dat terwijl ik ze wilde pakken op de Vogelwet, Jachtwet en artikel 461Het was mijn zaak die drie bij de burgemeester te krijgen, wat hij er dan mee deed ging mij eigenlijk niet aan. Het drietal stelde voor zelf naar hem toe te rijden en daar de zaak uit te leggen Ómdat ik ook geen an dere oplossing zag, ik kon moeilijk blijven wachten tot het licht werd met die drie, ging ik daarmee akkoord Wel schreef ik natuurlijk het nummer van hun auto op Daarna reed ik snel naar huis om de burgemeester op te bellen over het voorval. Omdat ik het zaakje toch niet erg vertrouwde reed ik vervolgens op de fiets naar de burgemeesterswoning. Daar stond de grote auto voor de deur gepar keerd en achter een struik zat een van de stropers weggedoken, het was degene die geen kennis was van de burgemeester. Binnenge komen kreeg ik meteen al te horen „Arie wat heb je nou toch gedaan, dit zijn héren". Toen ik de bur gemeester vertelde dat zij niet al leen waren, maar dat er nog een héér buiten achter de rododendron zat, veranderde het een en ander aan de zaak. Toen gingen ze er alle drie toch nog mooi in, voor de Vo gelwet, de Jachtwet èn artikel 461 HET WANDELSTOKGEWEER Toch liep het niet altijd goed af voor jachtopziener De Kruijff waar het om zijn arrestanten ging. Dat overkwam hem ook met een tweetal stropers dat hij ver voor de Tweede Wereldoorlog te pakken wist te ne men met medewerking van de veld wachter. Hij vertelt „Ik had toen een dood geschoten konijn gevonden, dus moesten er weer stropers aan het werk zijn. Op een zekere nacht ben ik samen met de gemeenteveld wachter het bos ingegaan en daar hebben we achter een stapel hout zitten wachten. Het voordeel voor ons was dat stropers zo lang het goed bleef gaan steeds weer terug kwamen en dan vaak later wel een keer tegen de lamp liepen. Plotse- door Peter van Meenen ling stopte er die nacht weer zo'n grote zwarte wagen, nota bene pre cies voor onze schuilplaats. Er stapten twee mannen uit, waarvan de een een wandelstok bij zich had. Laat hij nou in die wandelstok heel vernuftig een geweer weggewerkt hebben! De trekker zat achter het handvat van de stok en aan het eind moest een plaatje opzij worden ge schoven om de loop vrij te maken. En die kerel dacht daar even met zijn wandelstok op mijn konijnen te gaan lopen schieten! Toen volgens ons de tijd rijp was zijn we achter de stapel hout van daan gesprongen en met een zoek licht zwaaiend naar hen toe gerend. Dat zwaaien met een lantaarntje deed ik altijd wanneer ik stropers te pakken nam om te voorkomen dat ze mij ook voor een konijn aan zou den zien. Hebben we die twee kerels goed en wel aangehouden, blijken het alweer bekenden van de bur gemeester te zijn die van situatie misbruik maakten. Bovendien had den ze hun vrouwen nog in de auto zitten. Die twee dames gaven met toch een huilconcert weg toen we het viertal meenamen van heb ik jou daar. Enfin, samen met de veldwachter heb ik het viertal naar de bur gemeester gebracht, maar die vond het kennelijk een beetje te gek om die twee mannen vast te houden en die vrouwen alleen in de nacht naar huis te sturen. Om ons ook weer niet al te veel voor het hoofd te stoten nam hij toen de auto en het geweer maar in beslag, waarna hij de vier zelf met zijn eigen auto naar het sta tion in Amersfoort moest brengen. Twee weken later werd de auto al weer opgehaald, alleen het geweer werd verbeurd verklaard". Toch zijn de jaren waarin zich de ze verhalen afspeelden samen met de jaren na de Tweede Wereldoor log voor Arie de Kruijff en zijn vrouw het plezierigst geweest De oor logsjaren waren ook voor hen mi serabel, al gebeurden er toen ook wel dingen waar de bejaarde jacht opziener en zijn vrouw nu om kun nen lachen Zo zullen zij nooit de avond vergeten waarop vijf Joodse onderduikers en enkele ingekwar tierde Duitse soldaten gezamenlijk in de huiskamer zaten te praten. Arie de Kruijff: „Hoe dat hele stel gelijk bij me in huis kwam weet ik niet meer, ik kan me van die avond alleen nog herinneren dat ik flessen sterke drank heb aangesjouwd om die jon gens in de olie te houden, want stel je voor dat het was uitgekomen". Dierencrematorium: waar rook is, is ook vuur Een pi/p van negen meter? Ik denk dat er dan een zware pijp gerookt gaat worden. De wethouder van Ruimtelijke Ordening is een echte ruige veldwerker In september werden er 28 jonge Leusdenaartjes gebo ren, lees ik in mijn lijfblad. Ja, dat zal best Het CML laat niet met zich sol len. Gisteren schrok ik even van die bulldozer die langs mijn tuin trok. Maar hij ging aan mij voorbij. Gelukkig hoefde ik het CML niet te bellen. Het carnaval gaat weer van start. Eigenlijk overbodig. In Leusden lijkt het er vaak op, dat er permenent carnaval wordt gevierd. Gaat bouwen met artikel 3 nu sneller? Stichting Opbouwwerk Leus den. Is dat die vereniging die al die mooie wijken in Leusden bouwt? De WD heeft een enquête ge houden, zo lees ik in hun blad „Liberaal Leusden". In elk dorp heeft men één WD-lid om een mening gevraagd Onderschrift bij foto in „Libe raal Leusden": Aan het tot stand komen van het nieuwe winkelhart van Leusden heb ben WD-ers van harte mee gewerkt. En zoals inmiddels iedereen wel heeft kunnen constateren: het resultaat mag er wezen". We hebben dat dus aan de WD te danken? Eigen roem stinkt. Misschien moet Wagenaar voor zijn eigen partij ook nog een hin derwetprocedure starten „Het is niet voor niets", schrijft Liberaal Leusden", dat aan de wieg van CML een VVD-wet- houder heeft gestaan". Inder daad en daar plukken we nu nog steeds de wrange vruch ten van In datzelfde Liberaal Leusden (een erg humoristisch blad): „Op het spreekuur van wet houder Jan Wagenaar komen jaarlijks honderden mensen, die, naar vermogen, geholpen worden". Dat naar vermo gen" is een goede! Hoe hoog moet ye vermogen zijn om door de WD geholpen te worden? De WD ziet Leusden als één grote tuin. En de grote tuinman is natuurlijk Jan Wagenaar. Voortdurend bezig met het on kruid-wieden. Om „Gewoon jezelf te kunnen zijn" moetje wel over de nodi ge financiën kunnen beschik ken tegenwoordig Als je „Liberaal Leusden" leest weet je heel zeker, dat we in het „ik"-tiidperk leven Zo, voorlopig hebben we voor een half jaar grapjes over de WD gemaakt. Het wachten is nu op het volgende nummer van „Liberaal Leusden" Architect Heijdenrijk vindt rood een heel fris kleurtje. We krij gen toch geen parti/dig nieuw gemeentehuis? Stond er vorige week een ver keerde vergaderdatum in de krant voor Progressief Leus den. De publieke tribune van de commissievergadering RO zat meteen stampvol. Volgende week maandag wordt een protestvergadering gehouden door het konijntje in de Wetering, de wijze eend in Langenbeek en de geit in Claeverenblad. Onderwerp: willen wij wel gecremeerd worden? Het „lk"-tijdperk: uw welzijn zal ons een zorg zijn. Alle Leusdense huisdieren zullen zeker allemaal één keer de (negen meter lange) pijp uitgaan Voorzitter commissie Openbare werken en Ruimte lijke Ordening:Hetis een heel goede zaak, dat er in Rot terdam, Amersfoort en Leus den een dierencrematorium zal zijn". Ossendrijver moet op z'n tellen passen: Achterveld wordt wéér niet genoemd! En dan hebben ive het nog hele maal niet over Stoutenburg. Ook daar leven toch dieren? Vier weken geleden een bouwvergunning aange vraagd. Nog niks gehoord. Moet nodig eens naar het spreekuur van de wethouder. Met die gladheid was het lek ker gH/den in die bocht. Die re- konstruktie was dus toch een uitglijder. Tuinman Wagenaar moet nog heel wat „onkruid" wieden in de Hamershof. Maar een goe de tuinman weet, dat je beter tot het voorjaar kunt wach ten We stoppen nu ook met het maken van die ongepaste grapjes over de liberale wet houder. Waarom horen we de laatste tijd zo weinig van onze Gijs van Woudenberg? En van die padvinder horen we ook niks meer. Gelukkig krijgen we vandaag de algemene beschouwingen weer. Vermaak voor de massa. Het politieke wensenpakket voor vi/f december. Jammer alleen, dat vrijwel niemand meer in déze Sin terklaas geloofd. Want wat elk jaar overblijft is de soms aan trekkelijke verpakking Maar die gooi je weg. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Zaterdag 15 november, 20.00 uur: Klont soos De Moespot leeft, va 14 jaar Zaterdag 15 november, 20.00 uur: Discoavond Ons Gebouw Zondag 16 november, 14.00 uur: AMBC orientatierit hotel De Roskam Zondag 16 november, 15.00 uur: Klont Soos De Moespot, leeft, v.a 14 jaar Maandag 17 november. 20.00 uur: Klaverjastoernooi S.V.A. kantine sport park Maandag 17 november, 19.30 uur: schrijfavond Amnesty International, v. Oldenbarneveltstraat 84 Dinsdag 18 november, 9.00 uur: Welfare club Zonnebloem Ons Gebouw Oinsdag 18 november, 20.00 uur: EHBO cursus nieuwelingen Ons Ge bouw Dinsdag 18 november, 20.00 uur: EHBO oefenavond gediplomeerden Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Donderdag 13 november, 19.30 uur: algemene beschouwingen in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha mersveldseweg 2. Donderdag 13 november, 20.00 uur: vergadering Stichting Jeugdraad Leus den in de Til, Hamersveldseweg 30 Dinsdag 18 november, 20.00 uur: werkgroep Verkeersaangelegenheden vergadert. Woensdag 19 november, 10.00 uur: koffie-ochtend Plattelandsvrouwen af deling Leusden in café De Swarte Steegh Woensdag 19 november, 19.45 uur: bijeenkomst Interkerkelijke Vrouwen in de Marcuskerk Woensdag 19 november, 20.30 uur: Inspraakbijeenkomst in 't Trefpunt, Arnhemseweg 75 Donderdag 20 november, 20.00 uur: inspraakbijeenkomst in het gemeente lijk voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a Donderdag 20 november, 20.00 uur: vergadering werkgroep Midden- en Klein-bedrijf in de raadszaal van het gemeentehuis. Hamersveldseweg 2. Donderdag 20 november, 20.00 uur: vergadering Schoolraad in 't Palet, W. de Zwijgerlaan 1

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11