Rotsschilderingen in Zuidelijk Afrika: fascinerend boek vol choonheid in eenvoud Encyclopedie in vraag en antwoord voor de jeugd De familie Greville Starters-reeks: boeiende boekjes voor kinderen Geïllustreerde kunstgeschiedenis: /vegwijs worden in kunst en cultuur Parijs, mensen en bouwkunst in de Franse hoofdstad De familie Greville Romeins België en Nederland PHILLIP ROCK DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 13 Zoals wij dagelijks onze tekenin gen en kreten in de vorm van „grafit- achterlaten op de muren van onze beschaving, zo heeft de préhistori- sche mens in het verre verleden op rotswanden van grotten zijn merktekens achtergelaten. Altijd heeft de mens de aanvechting gehad om zich in beelden te uiten. Door de tientallen eeuwen van onze bescha ving heen zijn daar tienduizenden voorbeelden van bekend en het to taal vormt onze culturele erfenis, waar we in het algemeen bijzonder trots op zijn en zo mogelijk erg zuinig. Natuurlijk wil ik de préhis- torische grottekeningen niet verge- ijken met de kladkunst op onze he dendaagse muren en gebouwen. Daarmee zou je de préhistorlsche mens ernstig tekort doen. Het is slechts bedoeld als een vluchtige ergelijking. Want wie wel eens ge keken heeft naar de rots-schilderin gen in bijvoorbeeld de grotten in Jordogne in Frankrijk (Lascaux, Font de Gaume) of in het Spaanse Miamira, kan zich een indruk vor- men van de kunst der primitieven. In soms fijnzinnige „poëzie" werden de ijnen met de beperkte middelen op Ie harde rotswanden aangebracht, n tere lijnen soms, maar met een deurgebruik, die aangeeft, dat het liet maar wat gekras is geweest, naar het werk van artistieke men sen, die zelfs met het nodige per spectief hun gevoelens hebben uit- tebeeld. Natuurlijk, onder de talrijke gevonden otsschilderingen bevinden zich ook luchtig gekraste symbolen en or- lamenten. Dat zou je heel misschien tunnen rekenen onder de „grafitti" van Ie pré-historie. Misschien. De pré-his- orische kunst kent schilderingen en jravures van dieren, die zo zorgvuldig en tot in alle details zijn uitgevoerd, dat men zonder moeite kan vaststellen welke diersoort het is. Er zijn echter ook zeer sterk vereenvoudigde tot abstrakte afbeeldingen en sommige gravures of schilderingen kunnen nauwelijks ver klaard worden. Van de talrijke schilde ringen en gravures in Europa zijn ettelij ke boeken verschenen. Dat ligt iets anders ten aanzien van rotsschilderingen in zuidelijk Afrika Zijn de afbeeldingen op rotsen in Noord- Afrika en Australië bij een breder pu bliek bekend, (ook al was het maar via de hypothetische boeken van schrijvers als Erich von Daniken), dat kan niet ge zegd worden van de rotsschilderingen van zuidelijk Afrika. Wie zich daarvoor echter wèl interesseert, is sinds kort in Nederland een (Engelstalige) uitgave beschikbaar, uitgegeven door Meulen- hoff Nederland in samenwerking met de Zuid-Afrikaanse uitgever David Philip in Kaapstad. Het is het formidabele platenboek „Major Rock Paintings of Southern Africa". Het is een vrij kostbare uitgave (het boek kost 95,-)maar de in dit boek opgenomen schilderingen zijn dan ook van een fascinerende schoon heid. met zorg gereproduceerd. Het is de kunstenaar R. Townley Johnson geweest, die in de afgelopen jaren een grote hoeveelheid bekende rots schilderingen in zuidelijk Afrika zeer zorgvuldig heeft gekopieerd. Een se lectie van deze „facsimilé's" vormt de belangrijkste basis van dit boek. Townley Johnson is een begaafd kunstenaar, die er in is geslaagd om de soms subtiele lijnen en kleurschakerin gen van de rotsschilderingen over te brengen op papier. Dat daarvoor spe ciale techniek worden gebruikt, behoeft geen betoog. Het heeft heel wat tijd gekost met ex perimenteren met allerlei soorten pa pier, verf en kleurschakeringen, voordat een ideale kombinatie was gevonden en de rotsschilderingen zo natuurge trouw gekopieerd konden worden. We gaan op deze plaats niet nader in op die technieken. In het boek wordt hier uit gebreid op ingegaan Wat in eerste in stantie het belangrijkste is, is dat de reprodukties natuurgetrouw zijn over gekomen Kijken en lezen in „Major Rock Paintings of Southern Africa" is erg fascinerend. Veel van de schilde ringen kunnen zonder meer als echte kunst worden beschouwd door het voortreffelijke perspectief, de kleur schakeringen. de lijnenplaatsing en de schaduwwerking. Voorbeelden hiervan zijn de schilderingen van The Meads in de provincie Natal, de grote, gele oli fanten van Die Hel in het Porterville- distrikt van de westelijke Kaap-provin- cie of de kleurrijke schilderingen van Langkloof in dezelfde omgeving. Elke pagina kan - bij wijze van spreken - zo in een passepartout aan de wand wor den gehangen. Kunstzinnig, mysterieus soms, maar vooral fascinerend door de weten schap, dat al die honderden eeuwen geleden bestonden en wellicht ver daarvoor werden aangebracht. Als kunst, als gewone vrijetijdsbesteding of misschien, heel misschien wel uit bal dadigheid, zoals dat ook nu gebeurt Maar hoe je het ook bekijkt, het is wèl duidelijk, dat onze muurkunst over hon derden eeuwen naar alle waar schijnlijkheid verdwenen zal zijn. Waarmee de eeuwigheidswaarde van de grot- en rotsschilderingen een extra accent krijg. „Major Rock Paintings of Southern Africa" van R. Townley Johnson Is een kostbaar bezit en de aanschafprijs zeer zeker waard voor hen, die zich hiervoor interesseren en hen, die gevoel hebben voor schoonheid in eenvoud. Bert Vos Wat wil je weten? Over welk on- lerwerp gaat het? Bij de Centrale iltgeverlj te Harderwijk verscheen ortgeleden een „Encyclopedie in raag en antwoord" voor kinderen ussen de negen en dertien jaar oud. 'en encyclopedie, die anders is ge- angschikt dan gebruikelijk: in de lorm van vragen en antwoorden. In even hoofdstukken verdeeld: de arde, de natuur, de mens, geschle- lenis, cultuur, transport en com- nunikatie en tenslotte techniek en retenschap. Elk hoofdstuk is weer inderverdeeld in onderwerpen, die mderdeel vormen van het hoofd- hema. Je zou eigenlijk kunnen zeg- |en, dat een heleboel boekjes over en bepaald onderwerp samen zijn ebundeld tot één groot en dik boek 220 blz., groot formaat). Hoe werkt lat in de praktijk? Als voorbeeld no nen wij het eerste hoofdstuk: de arde. Onder het kopje: de aarde en iet heelal staat de vraag: „Hoe stel le een sterrenkundige uit de oud- leid zich het heelal voor?" Het ant woord is dan een beknopte geschie- lenis van de ontwikkeling van denk- teelden over onze planeet in sa menhang met de kosmos. Op die wij- e worden alle onderwerpen behan- leld, zoals dat in een schoolles zou lebeuren. De leerling stelt een vraag n de onderwijzer geeft antwoord. Deze „Encyclopedie in vraag en antwoord" is dan ook samengesteld door verschillende onderwijs-deskun- digen, die de praktijk van alle dag als voorbeeld hebben genomen bij het sa menstellen van deze encyclopedie. De tekst is niet ingewikkeld zoals in „vol wassen" encyclopedieën, waar geleer den van naam vaak in eigen vakjargon de materie behandelen. De woordkeus is duidelijk aangepast aan het niveau van de kinderen, waar het voor be stemd is. Dat betekent echter tevens, dat deze encyclopedie natuurlijk haar beperkingen kent. Een vraag als „Hoe ontstond het sterrenstelsel?" om nog maar even bij het eerste hoofdstuk te blijven, geeft één (algemeen) antwoord, maar gaat niet in op andere mogelijke veronderstellingen. Een onderwerp als kernenergie wordt daarbij wel zeer be perkt behandeld. In zeven regels, terwijl het duidelijk is, dat met name in de ko mende jaren het gebruik van kernener gie niet zo simpel zal zijn als in die ze ven regels wordt gesteld Er wordt niets in gezegd over radio-aktiviteit en het afval. Dat is wat al te simpel, ook al is deze stof dan bedoeld voor een groep kinderen tussen de negen en dertien jaar. Aan de andere kant worden de alternatieve energiebronnen wel aan gegeven, maar het waarom van deze energiebronnen wordt niet in verband gebracht met het mogelijke gevaar van kernenergie. Iets van die problematiek komt wel weer terug in het hoofdstuk „de natuur" en de plaats van de mens daarin, maar op die manier wordt het natuurlijk wat moeilijk zoeken. Als de evolutietheorie wordt aangekaart, dan moet er niet van worden uitgegaan, dat dit de enige theorie is ten aanzien van het ontstaan van de mens Andere ver onderstellingen zullen eveneens in het kort dienen te worden aangegeven. Het zou mij te ver voeren om hier dieper op in te gaan. maar ik geef deze encyclopedie soms wat te beperkt is zonder dat dit direkt noodzakelijk is en anderzijds beperkt moet zijn om de be handelde materie begrijpelijk en een voudig te houden. Het blijkt moeilijk te zijn om daarin een goed evenwicht te vinden. Dat neemt echter niet weg, dat de ze encyclopedie in haar algemeen heid een goede is, waar kinderen tussen 9 en 13 jaar erg veel uit kun nen leren. Spelenderwijs bijna. Bo vendien spreekt de vorm aan, waar bij de indeling overzichtelijk is, en de tekst door erg veel fraaie illustraties in kleur meer reliëf krijgt. Ondanks de gesignaleerde tekortkomingen een verantwoorde encyclopedie. En ach, als uw kinderen niet alles kun nen vinden, dan bent u er altijd toch nog om méér te vertellen? V. boeken, voor u besproken dqOR BERT VOS Onze regelmatige boekenrubriek, waarin nieuwe uitgaven voor u werden gelezen en beoordeeld. Eindredaktie: Bert Vos. VANDAAG AANDACHT VOOR: Major rock paintings of Southern Africa", een werkelijk uniek boekwerk over pré-historische grotschilderingen. Geïllustreerde kunstgeschiedenis. Een relatief goedkoop, maar fraai uitge voerd naslagwerk voor jong en oud. De nieuwe Starters-serie van de Centrale Uitgeverij: interessante onderwerpen voor de jeugd. De nieuwe encyclopedie in vraag en antwoord „Parijs", mensen en bouwkunst in de Franse hoofdstad. Romeins Bslgle en Nederland. 52e jaargang nr 2 van het tijdschrift..Hermeneus 1980 Uitga ve Martmus Nijhott te Den Haag 140 blz Prijs I 17.50 Geïllustreerde kunstgeschiedenis, door D M Field 1979. Vertaling. Karin Blon en HanHon- ders, 1980 Uitgegeven door Septuaginta te Alp hen ad Rijn. in opdracht van Icob cv Gebonden, groot formaat, 320 blz. prijs 29,50 Ma|or Rock Palntinga In Southern Africa, door R Townley Johnson. 1979 Deze Engelse editie wordt in het Nederlandse taalgebied uitge geven door MeulenhoH Nederland te Amsterdam 95 blz groot formaat, gebonden prijs I 95.- Partje mensen en bouwkunst in dé Franse hoofdstad. 1980. door Sylvie Vieiilevigne Verta ling en bewerking Thea Balzamoni Gebonden 72 blz groot lormaal Uitgave Ploegsma te Am sterdam Prijs 25.90 Encyclopedic In vraag on ontwoord .oor kinderen van 9 tot I3|aar Uitgave Centrale Uit geverij te Harderwijk 1980 Gebonden, groot lormaat. 220 blz Prijs f 39,90 Startera-serla, do delen De aarde ..Onze (teren", .,0eboerderij 'en ..Onzevogels Uitga ve Centrale uitgeverij te Harderwijk 1980 Ge bonden. orca 25 blz Leeltijd 6 tol 10 jaar. Prijs per deeltje 7,95 In eerste instantie lijkt dit boek het zoveelste over het wel en wee van een rijke adelijke familie in Enge land; met zijn liefde voor paarden, goede wijn, uitgebreide diners en ik weet niet hoeveel personeel. Pas wanneer de oorlog uitbreekt, blijkt dat het boek niet bij oppervlakkige verliefdheden, problemen over op volging en „wie nodig ik uit voor bals" blijft. De eerste wereldoorlog wordt weer gegeven vanuit de verschillende ge zichtshoeken. die het gezin Greville met zijn kennissen en aanverwanten heeft Lord Greville, vader van het gezin, pro beert het langst zijn leven te leiden zoals altijd, maar ziet langzamerhand zijn personeel zich inzetten voor de oorlog, moet daardoor naar een steeds kleiner huis en kan tenslotte door om standigheden gedwongen zijn prettige leven niet meer voortzetten. Zoon Charles gaat in militaire dienst, wordt ingezet in Egypte en ziet daar zijn vriend Roger sneuvelen, samen met vele andere jongens, terwijl iedereen kan zien dat de engelsen geen enkele kans tegen de Turken hebben. In En geland teruggekeerd krijgt hij een baantje op het kantoor van militaire za ken. geregeld door zijn vrouw. Hij neemt hier geen genoegen mee. en vertrekt weer om deel te nemen aan de oorlog. Opnieuw ziet hij weer duizenden verspilde levens, onder zijn commando, maar op bevel van de ho gere legerleiding. Teruggekomen met verlof in Enge land schiet hij zijn jongere broer in het been zodat deze niet ingezet kan wor den voor de loopgraven Zo zou de hele familie aan bod kunnen komen. Slechts enkele figuren komen er tenslotte na de oorlog redelijk van af. zij het door de ervaringen bitterder en harder De oppeppende oorlogsverhalen die van het front komen, alles wordt gecen sureerd, zorgen ervoor dat steeds nieuwe jongens zich aanmelden voor militaire dienst en weer onnodig afge slacht worden omdat Engeland slecht en ouderwets bewapend is. Begon het boek aanvankelijk weinig inhoudend, hoe verder de oorlog vordert, hoe meer de behoefte, althans bij mij. bestaat om te blijven lezen. TM De familie Greville door Phillip Rock. Uil hel engels vertaald door Dees Postma Uitgege ven door Bruna Zoon. utrecht. Gebonden, 415 blz Parijs. Een magisch woord voor een nog steeds magische stad. Hoewel de Franse hoofdstad toch veel van haar vroegere steer en charme heeft verloren onder de toe nemende cosmopolitlsche Invloe den. waaronder met name bijvoor beeld ook een stad als Londen te genwoordig ernstig te lijden heeft, Is er nog m6ér dan voldoende te bele ven in Parijs. Goed. ook de gemid delde Parljzenaar Is niet zo vriende lijk en gastvrl| meer dan zo'n tien Jaar geleden bijvoorbeeld het geval was. maar ondanks de grote toevloed van buitenlandse toeristen die het straatbeeld in de zomer bepalen, heelt Parijs toch nog een typische steer. Parijs Als je één keer die sfeer hebt geproefd, kom je zonder meer een keer terug om méér op te snuiven. Overl- Bij de Centrale Uitgeverij te Har derwijk verscheen kortgeleden een nieuwe reeks voor kinderen, waarin tal van wetenswaardigheden over alles, waarmee we dagelijks te ma ken hebben: thuis, op school, op va kantie. Een reeks waarin elk deeltje afzonderlijk één onderwerp behan delt op een eenvoudige, voor kinde ren erg begrijpelijke wijze. De Star ters-serie wordt deze reeks ge noemd, afgestemd op kinderen van zes tot tien jaar. Over kunst en de geschiedenis Jn de kunst zijn tot nu toe wellicht uizenden boeken geschreven, oeken, waarin we in de taal der eskundigen kunnen lezen over de oms ongelooflijk knappe prestaties an onze voorouders, maar ook boe- tn, waarin ons op begrijpelijke wij- wordt vertelt, hoe we de kunst oor de eeuwen heen moeten zien, oe we er van moeten genieten. Er jn mensen, aan wie kunst volstrekt et besteed is. Zij lopen er achteloos an voorbij. Door de kunstliefheb- ers worden ze wat smalend „cul- urbarbaren" genoemd. Toch is dat Btuurlijk niet waar. Want iedereen fordt wel eens getroffen door één of Mere uiting van kunst. Door een eeld. een gebouw, een tekening, an schilderij. Of door een goed oek of een fijn gedicht. Kunst is niet, zoals al snel wordt gedacht, iets voor de „intellectuelen", wie daar dan ook mee bedoeld mogen wor den. Kunst Is universeel, voor ons allemaal en wordt ook gemaakt door ons allemaal. Kunst Is, wat je er zelf van vindt. Hoe vaak lopen we tijdens onze va kantie niet langs prachtige gebouwen uit de Middeleeuwen of uit de Romeinse tijd? Hoe vaak niet worden we gekon- fronteerd met schilderijen en tekenin gen, met beeldhouwwerken? Vaker dan we denken en het is duidelijk, dat de kunst in al haar verschijningsvormen voor ons méér gaat leven, als we er iets méér van weten. De schoonheid die er soms vanuit kan gaan imponeert ons, maar het gebrek aan verdere kennis is er de oorzaak van, dat we er meestal wat snel aan voorbij lopen. Voor hen, die wat méér willen weten over de ge schiedenis van de kunst door de eeu wen heen, kan ik van harte de „Geïllu streerde kunstgeschiedenis" aanbe velen, geschreven door D. M Field en uitgegeven door Septuaginta/ICOB. Een duidelijk geschreven boek met tal van schitterende illustraties in kleur en zwart-wit. Een soms fascinerend kijk boek, waarin het ontzagwekkende scala aan kunstuitingen van de mens voor ons op een rij is gezet. De schrijver ziet dit boek als een in leiding, een beginnersboek. Want het is duidelijk, dat in dit betrekkelijk kort be stek niet alle facetten van de kunstuitin gen der mens zo uitgebreid behandeld kunnen worden De lezer wordt echter wegwijs gemaakt. Field vertelt over de préhistorische en primitieve kunst, over de kunst in de Byzantijnse kunst, de Middeleeuwse kunst. Maar ook dat van de Islam; de Oosterse kunst wordt aan de orde gesteld, terwijl het boek wordt afgerond met de barok-periode, de re naissance en tenslotte de moderne kunst Hoewel het boek ruim driehonderd forse bladzijden telt, is het exact wat in de inleiding wordt gesteld: het is een begin, een aanzet om wat meer te leren over de verschillende, soms totaal uiteenlopende stijlen in de kunst en de beschavingen die haar voortbracht. Wegwijs worden in dit „doolhof" van de kunst. Met dit boek gebeurt dat op aantrekkelijke wijze. De honderden fraai uitgevoerde il lustraties, voornamelijk in kleur, vullen de tekst uitstekend aan en maken dit boek tot een aantrekkelijk kijkgebeuren. Aanbevolen. V. In deze rubrieken vandaag aandacht voor de eerste vier deeltjes. Die deeltjes zijn: „De aarde". „De Boerderij", „On ze vogels" en „Onze dieren". Elk deeltje telt ongeveer 25 bladzij den, er wordt veel illustratie-materiaal gebruikt (in kleur), terwijl zelfs achterin een register is opgenomen, zodat de kinderen zelf heel vlug een bepaald on derwerp op kunnen zoeken. Het is duidelijk: deze „Starters" vor men samen straks, als de serie kom pleet is, een echte encyclopedie voor een leeftijdsgroep, waarvoor tot voor kort niet iets dergelijks bestond, althans niet op deze overzichtelijke wijze, voor zover ik weet. De deeltjes zijn er bepaald niet op gericht om in een kort bestek zoveel mogelijk informatie te stoppen Alles is eenvoudig gehouden, in een kinderen aansprekende vorm Het gebruikte let tertype is gericht op het zelf lezen. Moeilijke woorden (voor zover ze wor den gebruikt) worden uitgelegd irr een voudige termen Kortom: ideale boek jes voor kinderen, die graag wat meer willen weten over een bepaald onder werp. Als een start naar meer en om vangrijkere informatie via allerlei an dere boeken over hetzelfde onderwerp. Om een indruk te geven van de in houd. nemen we „De Aarde" van R. van Hierden-Tuinman als voorbeeld. In het eerste hoofdstuk wordt verteld dat de aarde niet alleen is. dat er méér pla neten zijn. Het tweede hoofdstukje vertelt iets meer over de verschillende soorten landschappen en zeeën. Dan wordt de vraag: waar komt het water vandaan? behandeld, hoe ontstaat een berg, wat is een vulkaan, terwijl natuur lijk ook aandacht wordt besteed aan de rijkdommen in de bodem en hoe het is ontstaan. Het weer en het klimaat van de aarde wordt eveneens behandeld, evenals de seizoenen Woorden, die met het weer te maken hebben krijgen meer betekenis Het leven op aarde en hoe de mens de aarde steeds weer ver andert zijn hoofdstukken, die dit boekje tenslotte afsluiten Elk hoofdstukje telt niet meer dan twee bladzijden en dat is precies voldoende. Kortom: niets dan lof voor de Starters-reeks. Het is een serie, die thuishoort In de schoolbibliotheken, maar zeker ook thuis, zodat de kin deren ze snel kunnen pakken als ze iets willen weten. Dat leergierige kinderen daarna natuurlijk bij de ouders komen en méér willen weten over wat ze gelezen hebben, zal duidelijk zijn. Met het boekje als ba sis zal het niet zo moeilijk zijn om daaraan tegemoet te komen. V. gens vind Je Parijs niet hoofdzakelijk in de omgeving van de wereldbekende bezienswaardigheden, maar kun je beter door de stad gaan zwerven, speurend naar de minder bekende in teressante zaken, die Parijs te bieden heeft Ook dan is de mogelijkheid gro ter, dat je de echte Parijzenaar ontmoet, ver van het Babylonische stadsgewoel in het centrum Er zijn natuurlijk honderden, duizen den boeken over Parijs geschreven. Kunstboeken, historische boeken, reisgidsen en impressies. Toch kreeg ik kortgeleden een nieuw boek over Parijs op mijn bureau, dat alle aandacht waard is. Het is het fraai uitgevoerde boekwerk „Parijs, mensen en bouwkunst in de Franse hoofdstad geschreven én ge tekend door Sylvie Vieullevigne en vertaald en bewerkt door Thea Blaze- mont, een Nederlandse schrijfster die al jaren in Parijs woont en werkt. Dit boek over Parijs is eigenlijk niet eens omvangrijk, zo n 75 bladzijden groot formaat. Het is dan ook geen boek, waar je in lange teksten wegwijs wordt gemaakt. Het is meer een erg plezierig kijkboek met voornamelijk te keningen. aangevuld met korte, soms amusante, maar altijd leerzame tek sten Sylvie Vieullevigne heeft niet al leen de beroemde bouwkunst in speel se tekeningen vastgelegd, aangevuld met allerlei interessante gegevens, die de moeite van het weten waard zijn; ze heeft ook de mensen in de Franse hoofdstad op die tekeningen vast gelegd. Mensen én bouwkunst. De le zer (kijker) krijgt een goede indruk van Parijs, want alle belangrijke beziens waardigheden passeren de fascine rende revue. Daarnaast wordt ook aan dacht geschonken aan de kleinere be zienswaardigheden en wordt op details gewezen, die je lang niet altijd in iedere reisgids zult vinden. Het is duidelijk, dat dit boek over Pa rijs niet over de geijkte informatie-pa- den gaat. maar dat is juist het char mante. Speelse zwart-wittekeningen, leuke tekst „Tot straks onder het paard" in Parijs, zullen we maar zeg gen. Uitgegeven door Ploegsma. Am sterdam Bij Martinus Nijhoff te Den Haag verscheen „Romeins Belgiè en Ne derland", een verzameling artikelen van een aantal deskundige ar cheologen, archivarissen en biblio thecarissen. Dit boek is tevens het tweede nummer van de 52e jaargang van „Hermeneus". Tijdschrift voor de antieke cultuur. Veel medewer kers, verbonden aan de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek te Amersfoort (de ROB) le veren een bijdrage aan het boek. „Romeins Belgiè en Nederland" zal vooral de historici en amateur-ar cheologen aanspreken, maar dat wil niet zeggen, dat „Romeins België en Nederland" voor de gewone belang stellende „onleesbaar" zou zijn. Na tuurlijk. enig inzicht in de Romeinse be schaving is natuurlijk welkom, maar voor het overige zijn de boeiende ar tikelen vrij vlot leesbaar en verschaffen een schat aan achtergrond-informatie. Tal van wetenswaardigheden over de tot nu toe gedane opgravingen van Romeinse nederzettingen en villa's maken dit boek tot een soms spannen de aangelegenheid, want archeologie is een spannend vak! In de vijftiger jaren voor Christus trok ken de Romeinen onder leiding van hun generaal Caesar het Noorden van Gal- lië binnen. Daarmee begonnen zij een bezetting van de gebieden die nu als België en Nederland op.de landkaart staan. De Romeinse bezetting duurde meer dan driehonderd jaar. Wat waren de gevolgen? Hoe sterk was de invloed van de superieure Romeinse cultuur? In dit boekje wordt een reeks artike len gewijd aan de problematiek van de „Romanisering", die telkens vanuit een andere gezichtshoek belicht wordt. De lezer die er op uit wil en met eigen ogen wil zien wat de Romeinen in onze ge bieden hebben nagelaten vindt belang rijke steun in het laatste deel van dit boekje. Daarin staat een overzichtelijke lijst van musea en monumenten die de moeite van het bezichtigen waard zijn, zowel in Nederland als in België.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13