I Inspraakavonden belangrijk moment in planning sociaal-cultureel werk \anstaande dinsdag, woensdag en donderdag 22 en 23 november Fancy-fair De Zonnebloem Kindercarnaval Poppenkast voorstelling in Lisidunahof LEUSDEN MIS SCHIEN TOCH WEER GROEI KERN? plaatselijk nieuws Commentaren/ Aleniiijjeii DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Voor de planad- lesgroep is het een heel be- angrijk moment. Die inspraak- vonden betekenen dat wij bij de evolking kunnen checken of die pensen die we van de verenigin- ien hebben geïnventariseerd ivereenkomen met wat de indi- iduele burgers geinventari- rd overeenkomen met wat de idividuele burgers aan wensen lebben op het gebied van so- iaal-cultureel werk. Is dat nou of 5 het dat niet? Hebben we het iou allemaal op een rijtje staan of noet er nog iets aan toegevoegd vorden. ledereen, die daar iets iver wil zeggen, is welkom". Aldus Jan Jacobs, lid van de Planad- iesgroep Welzijnsbeleid, die volgende reek een drietal inspraakavonden or- aniseert Tezamen met Caroline Mag us, eveneens lid van de planadvies- roep, geeft hij een toelichting op die vonden van volgende week dinsdag Achterveld, woensdag in Leusden- uid en donderdag in Leusden-cen- um. U heeft daar ook al over kunnen izen in een speciale ,,lnfo Leusden", et gemeentelijk informatieblad, dat eze week bij u in de bri.venbus lag. laar voor alle zekerheid vraagt de pla- adviesgroep ook nog eens aandacht oor de inspraakavonden in de kolom- len van de Leusder Krant. Want het is an het grootste belang dat u, wanneer iets wilt zeggen over sociaalcultureel erk in Leusden. dat volgende week op én van de avonden komt doen Waar gaat het om? Zoals u in het >cente verleden ongetwijfeld wel eens rgens gelezen of gehoord zult hebben, ijgen plaatselijke welzijninstellingen iet ingang van 1 januari 1982 op een ndere manier het voor hun aktiviteiten enodigde geld dan tot nog toe. Nu erleent de Rijksoverheid nog rëcht- treeks financiële steun aan plaatselijk felzijnswerk, maar over ruim een jaar rijgt iedere gemeente het daarvoor be- chikbare geld van het Rijk, waarna het ervolgens aan iedere gemeente is om et geld te verdelen. Deze zogeheten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 toM2.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40- per |aar, 20.50 per half jaar. 10,50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag ën donderdag fussen 16~.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze insoekteur bezor- <|ing, overdag Ó3420-16141toestel 44J Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 I n v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste 'oto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste loto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. pe-inspraakbijeenkomsten van volgende week zullen worden verlucht met tekeningen, die gemaakt zijn door Leusdense schoolkinderen. Op deze pagina enkele van die tekeningen, waarin de kinderen antwoord geven op de vraag, wat zij in Leusden nog zouden willen. De bijdragen zijn van Monique van de Akker, Jasper vari Blerk decentralisatie" beoogt vooral dat de gemeenten veel direkter dan tot nog toe kunnen bepalen welke aktiviteiten voor subsidie in aanmerking moeten komen. Maar het Rijk wil toch wel een vinger in de pap houden: de gemeenten moeten de aktiviteiten die ze willen subsidiëren telkens voor een periode van vier jaar vastleggen in een welzijnsplan. OOK LEUSDEN Ook Leusden moet voor de periode van 1982 tot en met 1985 in de loop van volgend jaar zo n plan gereed hebben Al in 1978 werd in ..Samen Onderweg", waarin de gezamenlijke beleidslijnen van de vijf frakties in de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders zijn weergegeven, al enig- zins aangegeven hoe men die welzijns planning hier dacht aan te pakken. Er zou een procedure moeten worden vastgesteld om te komen tot een plan voor een samenhangend welzijns beleid. In dat plan moest niet alleen worden opgenomen wat er al in Leus den aan welzijnsvoorzieningen is. maar zou ook vorm gegeven moeten worden aan de zorg van het gemeentebestuur voor het ontwikkelen van een volledig, met de bevolking meegroeiend wel zijnsbeleid", waarbij het de inwoner mogelijk gemaakt diende te worden om op aktieve wijze deel te nemen aan de vormgeving van de samenleving". Men achtte het ook van groot belang om met de belanghebbenden zelf - dat bent u dus - regelmatig van gedachten te wis selen over een zo goed mogelijke ver deling van het beschikbare geld. In de raadsvergadering van novem ber 1978 nam de gemeenteraad enkele besluiten om wat hier boven staat te gaan verwezenlijken. De raad besloot een planningsproces te starten, dat als doel heeft basisinformatie te verschaf fen voor het opstellen van het ge meentelijk welzijnsplan. De begeleiding en coördinatie van het planningspro ces. zo besloot men, moest in handen komen te liggen van een daartoe in te stellen planadviesgroep. INSTALLATIE Bijna een jaar later, op 20 augustus 1979. installeerde burgemeester Ra demaker de planadviesgroep. Alle poli tieke partijen leverden er één raadslid voor. terwijl de drie grote fracties ook nog eens ieder drie deskundigen voor de planadviesgroep aanbrachten. Tot de coördinerende werkzaamheden van de planadviesgroep werd ook gerekend het instellen van een drietal plangroe- pen voor de drie verschillende sectoren van het welzijnswerk: zorg. recreatie en educatie. Voorlopig werd er één zo n plangroep in het leven geroepen Dertien mensen uit de verschillende werkvelden - sa menlevingsopbouw. kunstzinnige vor ming, enzovoort - namen het op zich om allereerst eens een inventarisatie te .maken van de wensen van de in Leus den op het sociaal-culturele vlak werk zame organisaties Die plangroep rondde onlangs haar inventarisatie af en publiceerde dat met daarin een groot aantal aanbevelingen aan de planad viesgroep Onlangs hebben wij u daar over in de Leusder Krant uitvoerig be richt Maar van de planadviesgroep zelf hebt u ook al eens gehoord. Bijvoor beeld via de huis-aan-huis-enquète, waarmee de planadviesgroep u trachtte te bereiken. Want naast de verlangens van de organisaties is men natuurlijk ook erg geinteresseerd in wat er aan wensen leeft bij iedere individuele Leusdenaar. De huis-aan-huis-en- quête had een redelijke respons, maar kon toch niet meer doen dan een indi catie geven van de groepen voor wie er op sociaal-cultureel terrein nog iets ge daan zou moeten worden in Leusden. In feite zijn dat dezelfde groepen, die ook al de aandacht trokken in de door de Vrouwenraad Leusden gehouden enquête: de oudere jeugd, bejaarden, niet-werkende vrouwen Ook reeds eerder gesignaleerde problemen kwa men weer naar boven, zoals bijvoor beeld de behoefte aan kinderopvang. GROEPJES Ter afronding van de inventarisa tiefase - waarin overigens ook dank baar gebruik zal worden gemaakt van de resultaten van het onderzoek dat drie Wageningse studenten momenteel in Leusden verrichten - wil de planad viesgroep nu nog eens iedereen, die dat wil, aan het woord laten. Carolien Magnus en Jan Jacobs: ..Tijdens de in spraakavonden zullen we een korte uit eenzetting geven over de welzijns planning en de stand van zaken. We zullen vervolgens laten zien. wat er tot - Jan Jacobs nog aan behoeften geinventariseerd is. En dan zullen we de mensen die er zijn vragen, of dat volgens hen inderdaad de belangrijkste wensen zijn. of dat er nog andere zijn. We zouden het bijzonder op prijs stellen als er ook mensen kwamen juist uit die groepen waarvan wij denken dat er nog wel wat te wensen is. Dus bij voorbeeld de niet-werkende vrouwen, de oudere jongeren, de bejaarden. In het tweede gedeelte van de avonden willen we dan in gesprekgroepjes met de mensen van gedachten wisselen over de vraag op welke wijze in de ver schillende gesignaleerde behoeften voorzien zou kunnen worden" De planadviesgroep neemt de bevin dingen van de inspraakavonden mee naar huis, waar men inmiddels ook de commentaren op het ontwerp-inventa- risatierapport van de plangroep in wacht. Daarmee begint men, tezamen met het al verzamelde materiaal, aan de zogeheten wegingsfase van de planning. In die wegingsfase moet de planadviesgroep komen tot conclusies, beleidsaanbevelingen en beleids voorstellen. Na de weffingsfase wordt er een ontwerp-nota opgesteld, die op nieuw aan alle betrokkenen zal worden voorgelegd, waarbij opnieuw inspraak mogelijk is. Vervolgens zal de planad viesgroep een defenitieve versie van het ontwerpplan opstellen, dat als aan beveling naar de raad gaat. De ge meenteraad moet het plan vervolgens in september volgend jaar vaststellen. LAATSTE KANS Een lange weg dus. Maar het moet iedereen wel duidelijk zijn, dat je nu de kans hebt om je inbreng te leveren voor wat er op sociaal cultureel ter rein de komende jaren gaat gebeu ren. Schroom daarom niet om ge bruik te maken varr de inspraak avonden: dinsdag 18 november. De Moespot, Jan van Arkelweg 6, Ach terveld, aanvang 20.00 uur; woensdag 19 november, 't Tref punt, Arnhemseweg 75, Leusden- Zuid, aanvang 20.30 uur; donderdag 20 november, ge meentelijk expositiecentrum, Zwar- teweg 16a, Leusden-centrum, aan vang 20.00 uur. Verwachten Jan Jacobs en Caro lien Magnus veel van de inspraak avonden? Caroline: „Ach, we heb ben gezegd dat we ook nog zouden doen als we voor joker voor een he lemaal lege zaal zouden komen te staan. Maar, eerlijk gezegd, hebben er geen idee van. We hopen uiteraard dat er veel mensen komen. Het is de laatste kans om nu een bijdrage aan het plan te leveren". Voor wie meer over de welzijns planning wil weten: de in samen werking tussen het buro Voorlich ting van de gemeente en de planad viesgroep geschreven „Info", die deze week bij u in de bus lag, vertelt het hele verhaal nog eens uitgebreid. w. I*'- - LEUSDEN - De Zonnebloem houdt zaterdag 22 en zondag 23 november respectievelijk van 15.00 tot 21.00 en van 09.00 tot 17.00 uur een fancy-fair in De Til aan de Bavoortseweg. Tij dens deze fancy-fair worden hand werken verkocht die in het afgelopen jaar door de leden van de hand- werkclub zijn vervaardigd. Daarnaast is er gelegenheid deel te nemen aan aktiviteiten zoals rad van avontuur, raden van de naam van een Z*H» in <to tijd van Ot an Ston wanton ar al 0aboo«1ekaar1)aa varatuurd Maar vast met zulke aardige als uit oe enorme koliektie van de Leusder Krant, want Je weet met wat ie ziet als je de modelienboeken doorbladert Deze is er m ieder geval bi| Uitdeti|d van Ot en Sien leusder krant, Rozendaallaan 9 Leusden/Centrum Tel. 033-941495 - pop, raden van de'geboortedatum van een beer, grabbelen, enveloppen trek ken en als klap op dé vuurpijl wordt er een kinderfiets verloot De opbrengst van de aktie zal ten goede komen aan het Zon- nebloemwerk, waaronder vallen het bezoeken van zieken, organiseren van bejaardensozen, boottochten, kerst- en paasattenties Indien u er iets voor voelt deel te ne men aan het belangrijke werk dat door de Zonnebloem wordt verricht, dan kunt u contact opnemen met de secretaris van de afdeling Leusden van deze ver eniging. de heer L.I.M. Bunnik, Wierickwijk 40. telefoon 942877 LEUDEN/CENTRUM - Nu ver wacht mag worden, dat zaterdag middag veel veldsport voor de jeugd geen doorgang kan vinden, willen wij nog eens wijzen op een andere ma nier om die vrije tijd plezierig door te brengen. Van 14.00 tot 17 00 uur wordt in De Til - en de toegang is gratis - rond de verkiezing van de jeugdprins van de Gouden Klomp speciaal voor de Leusdense lagere schooljeugd een carnavalsmiddag georganiseerd Voor wie daar verleden jaar ook bij is ge weest een reden te meer om nu weer te komen en voor de overige jongens en meisjes gewoon een kennismaking met het jeugdcarnaval. Wie de provinciale nota over de woningbouw-ontwikkeling en behoefte in de provincie Utrecht aandachtig doorleest, kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat Leusden op nieuw aangewezen wordt als groeikern. Er is nogal een wo ningtekort gekonstateerd, ont staan door het achterblijven van de woningbouw in deze provin cie in vergelijking met andere provincies. Die achterstand zal op de één of andere manier ingehaald moe ten worden. Daarbij komt-zoals de nota ook aangeeft - dat de woningbehoefte ook groter is geworden en wellicht groter kan worden door de gewijzigde om standigheden van het leefpa troon. Kleinere gezinnen, méér alleenstaanden doordat bij voorbeeld jongeren veel eerder zelfstandig gaan wonen, het langer zelfstandig blijven wo nen van bejaarden, minder in woning etc. In de cijfers is hier mee wel rekening gehouden, maar in het verleden is het wel vaker gebeurd, dat de realiteit de cijfers achterhaalde. Pro gnoses zijn dan ook niet echt „hard" te maken. Hoe het ook zij, uitgaande van de maximum-variant zullen er in de regio Utrecht-Oost in de pe riode tot 1995 (dat is vijftien jaar) 12.000 woningen extra gebouwd moeten worden. Zoals bekend heeft Amersfoort de opdracht gekregen om 10.000 extra wo ningen voor haar rekening te nemen. Als we de ontwikke lingen echter eens op een rijtje zetten én daar de schema's van de provinciale nota naast leg gen, dan is er een andere kon- klusie te trekken. De aanwijzing van Amersfoort tot groeistad gaat niet van een leien dakje en het ziet er naar uit, dat de huidi ge minister die beslissing over zal laten aan zijn eventuele op volger. In de tussentijd is aan de ge meente Leusden gevraagd voorlopig het woningtekort in deze regio te willen opvangen door versneld de huidige be stemmingsplannen uit te voe ren. Leusden is-zoals bekend- daarmee akkoord gegaan. Het lijkt ons reëel te stellen, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat Amersfoort die extra wo- ningbouwproduktie van 10.000 niet zal halen of niet zal kunnen halen. Juist omdat de gemeente Leusden in de komende periode haar bouwcapaciteit zal hebben opgevoerd, zou het niet onlo gisch kunnen zijn Leusden aan te wijzen als de gemeente, die de rest van de extra woningen moet gaan bouwen. Dat zouden er dan twee of drieduizend kunnen zijn en ook dat past in de schema's van de provinciale nota. Uitgaande van het feit, dat daaraan niet eerder zal kunnen worden begonnen dan in 1985, als de tweede fase in ieder geval is gerealiseerd, dan komt dat neer op een woningbouwp- roduktie van ongeveer twee- tot driehonderd woningen per jaar tot 1995. Maar het is natuurlijk ook moge lijk, dat we de cijfers en de schema's in de nota verkeerd interpreteren. Dat merken we dan snel genoeg. Het kan echter geen kwaad goed naar wethou der Wagenaar te luisteren, die onlangs de wijze woorden sprak: „Agrariërs, u zult hierbij steeds uiterst alert dienen te zijn." V. LEUSDEN - Op woensdag 26 no vember aanstaande worden er in verpleegtehuis Lisdunahof aan de Bavoortseweg twee poppenkast voorstellingen gegeven, die be stemd zijn voor de bewoners van het tehuis en de Leusdense jeugd tus sen zes en twaalf jaar. Er zijn die middag twee voorstellingen, een om 14.00 en een om 15.30 uur. De gratis toegangsbewijzen voor- beide voorstellingen zijn af te halen bij de receptie van het verpleeghuis en bij bakkerij v d Hengel in winkelcentrum Biezenkamp Er zal tijdens de pauze een eenvoudige consumptie worden verstrekt. De leiding van de Lisidunahof start met deze voorstellingen een proef, die wanneer de resultaten daartoe aanlei ding geven in de toekomst kan worden voortgezet. In de recreatiezaal is plaats voor ongeveer dertig kinderen. Indien die kinderen dat wensen mogen zij een van de ouders mee brengen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3