Slager Timmer bekroond PO-dames lieten zich oorlichten over acupunctuur Bazar't Hamersveld geslaagd ledenvergadering en discussie-avond !™~i K.P.J. gaat drukke tijd tegemoet Geslaagde NBP-avond Kruisvereniaina combineerde voigen v00r ae gezon^e^ konden ^n Leusder Krant N.C.V.B. sprak over toekomst Maandagavond schrijven voor gevangenen Tweede ronde klaverjastoernooi Oud papier voor De Haaien FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 w» w» m*w wwb bmw wanneer men veel te zwaar van gewicht «n B - B m is of wanneer men een te hoge huisartsen Boersema en Koch werden Rozendaallaan 9 Leusden-C Uit het verslag van verpleegkundige zuster Dignum bleek dat er ook in het afgelopen jaar weer heel wat werk was verzet. Door haar waren 1162 ver- pleegbezoeken afgelegd en 172 huis bezoeken bij bejaarden. Baby- en kleuterzorg 461. prenetale zorg 33. Reuma, Revalidatie en dergelijke 40. Consultatiebureau baby 346 bezoe ken en kleuters 190, het gehooron- derzoek in samenwerking met Leusden betrof 185 kinderen Aan 103 leden waren er 241 artikelen uitgeleend De kascontrolecommissie, bestaande uit H. Huppelschoten en mevr. H. v.d. Glind-Lokhorst, had de boeken van de penningmeester geheel in orde bevon den De heer H. Huppelschoten be dankte als lid van de kascontrolecom missie. In zijn plaats werd benoemd mevr. G. M. G. Leermakers-Acker- schott. Na het afwerken van de agenda werd het woord gegeven aan de heer Winter van de Nederlandse hartstichting. Deze gaf een korte uitleg over het werk van de Hartstichting. Er werden hierna twee korte filmpjes vertoont. Het ene filmpje betrof het gewicht en het andere de ho ge bloeddruk Hieruit bleek wat de ae- beantwoord. Tijdens deze voorlichting en discus sie kwam heel duidelijk naar voren dat men een hoge bloeddruk kan hebben zonder het zelf te weten. Daarom werd ook aangeraden de bloeddruk regel matig te laten controleren. Ook de ge volgen van een te hoog gewicht kwa men heel duidelijk naar voren. De heer Tijmensen dankte de heer Winter voor zijn medewerking aan deze avond verleend en bood hem een ca deaubon aan. De heer Bijl dankte na mens de afdeling van de Hartstichting de Hartstichting de beide huisartsen voor hun medewerking deze avond en bood ook hen een boekenbon aan. LEUSDEN - Bij een onlangs door de organisatie van Keurslagers gehouden keuring van vleesprodukten werd de in zending van de Leusdense slager F.J.J. Timmer bekroond met het zogenaamde goudcertificaat, de hoogste onder scheiding die er op dat gebied te beha len valt. Bij deze keuring zond de heer Timmer een volgens eigen recept be kroonde rookworst in. Alle inzendingen worden streng gekeurd op smaak en samenstelling van het vlees en de ge bruikte kruiden, In de puntentelling, die loopt tot 10. werd de inzending van de heer Timmer beloond met een 8,4. Dat deze keuring niet licht is. blijkt wel uit het feit dat slechts dertig procent van de inzendingen bekroond wordt. LEUSDEN - Voor de ongeveer 90 inwezige leden van de Katholieke atlelandsvrouwen (KPO) die maan- ag 10 november aanwezig waren in de was het in eerste instantie een leurstelling dat de heer Van de Heuvel et aanwezig was om te praten over lupunctuur In plaats daarvan was de heer Van de /al uit Leusden bereid gevonden zijn aats over te nemen, ofschoon hij zich had kunnen voorbereiden. De heer Van de Wal die zelf een aktijk heeft in acupunctuur en ho- eopathie. heeft jaren gestudeerd met ime in Zuid-Afrika waar hij erkend >kter in de homeopathie en acun- inctuur is. Al jaren vecht hij in de ogste kringen om de acupunctuur er- ind te krijgen in Nederland, vooral om valijke praktijken tegen te gaan. Ofschoon zijn zeer zachte stem en diepgaande uitleg over de grond- iginselen van de traditionele genees- mde hier en daar wat minder interes- opleverden, was het erg goed om ins te horen waar met name de linezen hun grondbeginselen uit af- iden. De traditionele geneeskunde is baseerd op de filosofie dat de natuur et daarin de mens, leeft door middel innerlijke energie. Energie bestaat Yin (mannelijk en Yang (vrouwelijk), eze symbolen zijn onderling niet van (aar te scheiden. Yin geeft energie en ïng ontvangt energie. In vergelijking de medische geneeskunde gaat de iditionele geneeskunde niet uit van fptomen waar de naam van de ziekte gezocht wordt, maar van de energie het lichaam en waar deze energie iderbroken, te veel of te weinig aan- izig is. Dit wordt aan de hand van een agram uitgewerkt. Het diagram is in idelen Yin en Yang verdeeld en ieder iderdeel van de diagram heeft weer in Yin- en Yang-deel. VRAGEN Na een korte pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen Bij de vraag waarom er toch vaak een slecht resultaat verkregen wordt, vertelde de heer Van de Wal dat veel mensen al leen van hun klacht afwillen. Zonder fi losofische achtergrond kan de acu punctuur geen genezing brengen. Het is een hulpmiddel bij een veranderde levenswijze. Een reumapatiènt kan bij voorbeeld wel verlichting hebben door acupunctuur, maar wanneer de patiënt niet op dieet gaat, blijft het verlichting. De zelfwerkzaamheid van de patiënt is erg belangrijk De vraag of een chiro- praktikus met dezelfde achtergronden werkt moet ontkennend beantwoord worden, hoewel de behandeling uit eindelijk wel hetzelfde resultaat kan hebben, kan er wel eens teveel druk op de botten komen na herhaalde behan delingen, waardoor verdraaiingen van de wervels weer terugschieten. Door middel van manipulatie op bij voorbeeld de rug kan de zenuwenergie in goede banen geleid worden. Door het zetten van naalden kan de spanning verminderd worden zodat hetzelfde re sultaat verkregen kan worden. Of de acupuncturist ook mensen doorstuurt naar specialisten was inderdaad het geval. Wanneer het een ernstige ziekte betreft, zit je met de verantwoor delijkheid als niet erkend arts. Boven dien bezitten specialisten vaak verfijn de apparatuur, waardoor de diagnose die een acupuncturist heeft gesteld door een specialist onderschreven kan worden. SCHIZOFFRENIE Kan schizofrenie (gespletenheid van geest) genezen worden met acupunc tuur? Niet genezen, maar wel verlich ten. In de pscychiatrie is het ook niet bekend of schizofrenie genezen kan worden, dus daar is geen vergelijking over te maken Tenslotte de vraag, kan acupunctuur je van het roken afhelpen is net als alle genezingen door acupunctuur, je moet er zelf achter staan. De ontwennings verschijnselen moet je zelf verwerken. Wanneer je onmiddellijk na de behan- delin een sigaretje probeert, smaakt het niet. Rookt je toch door, dan ben je bin nen de kortste keren weer verslaafd Het bleek trouwen dat de acupunctuur tegen rokèTfYifet uit China kwam, maar ontdekt is doqr een Fransman, De heer Van de Wal bedrijft deze acupunctuur niet, omdat hij er geen tijd voor heeft. Alleen wanneer iemand om belangrijke gezondheidsredenen moet stoppen verricht hij deze behandeling, maar dan vaak tussen de andere be handeling door, zodat die persoon niet op het niet-roken gefixeerd is. Rookt hij hierna niet meer, dan is het meegeno men. LEUSDEN - Tijdens de maandag ■VENSLOOP Verder is het diagram onderverdeeld ar de levensloop van de mens, zoals voorbeeld de geboorte. Dit staat ook or de kleur groen, het voorjaar en tut De organen lever en galblaas Hen onder dit gedeelte. Het volgende derdeel is het kind, staat voor de w rood, de zomer en vuur. De orga- m hart en dunne darm vallen hieron- !r. Dit gaat zo door tot het vijfde deel, idood. De huidskleur van een patiënt n medebepalend zijn voor de diag- istiek, bijvoorbeeld groenachtigs id, iets aan de lever of galblaas. Van geboorte naar dood is een aan- nschakeling van levensfasen die niet igekeerd afgewerkt kunnen worden, tgeldt ook voor de energie die van de boorte tot de dood aanwezig is, het mbool vuur kan niet zonder symbool ut. Wat gebeurt er nu bij de acupunc- ir? De organen hebben punten aan oppervlakte die geïnjekteerd kunnen irden. Zo kan energie ontnomen wor- n, energie opgewekt (hete naald en/ naald met kruiden) en de energie kan goede banen geleid worden. Maar nezing kan niet alleen door acu- nctuur. De mens moet er zelf achter tan. Dit kan bijvoorbeeld met behulp n een dieet. Voor heel veel ziekten n door middel van acupunctuur ge- zing gebracht worden. ^as wanneer de erfenergie op is, udt het ook op voor de acupunctuur, wijl de medische geneeskunde door ddel van chemische middelen het le- nnog verder af kan dwingen. De heer n de Wal zet wel vraagtekens bij de «sche verantwoordelijkheid. gehouden bijeenkomst van de afde ling Leusden van de NCVB was dr. N. Spronk uit Bussum de gastspreker. Hij had het die avond over het on derwerp: „De toekomst van de mens over 25 tot 50 jaar". In zijn betoog schetste de heer Spronk een steeds snellere ontwikke ling van het menselijk kunnen. ,,De bij bel geeft de mens de opdracht de aarde LEUSDEN - Vorige week vrijdag middag werd in verzorgingstehuis 't Hamersveld een bazar gehouden, waar door bewoners van het tehuis vervaar digde handwerken werden verkocht. te regeren, maar wat doen wij met die opdracht?", vroeg hij zich af. .bijbelse macht is dienende macht, dienend ten opzichte van de naaste, veraf en dicht bij. Kunnen wij deze opdracht wel aan en zijn wij bij machte de ons gegeven macht te beheersen?" Deze indringende vragen van de heer Spronk kwamen op de aanwezi gen af, er zal nog heel wat moeten wor den gepraat, ook en vooral in de gezin nen, om alles wat met zo'n grote snel heid op ons af komt aan te kunnen en dat geldt voor zowel ouders als kinde ren In een avond is het onmogelijk over deze materie uitgepraat te raken, dat bleek zeker uit de vragen die na de pauze werden gesteld. De gehele middag bestond er behoorlijk wat belangstelling voor deze bazar en zo is het door de geslaagde verkoop voor de bewoners van 't Hamersveld dan ook mogelijk nieuwe materialen te ACHTERVELD - Maandagavond hield de Kruisvereniging haar jaarlijkse ledenvergadering. De voorzitter open de de vergadering: ,,We hebben voor een andere opzet gekozen dan voor gaande jaren. Na de afwerking van de agenda zal er in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting en de plaat selijke afdeling van deze stichting voor lichting worden gegeven. Het is de be doeling ook in de komende jaren de ledenvergadering met een dergelijke opzet te houden Deze eerste maal hebben we gekozen voor samen werking met de Achterveldse afdeling van de Hartstichting. Het werk van de kruisverenigingen is een wereld apart, er gaat heel wat in om. Dit jaar is gestart met de samenwerking met de A.W.B.Z., wat betreft de financiering, het bestuur krijgt meer te zeggen en er is een sa menwerking in de basiseenheid. In de ze basiseenheid is er samenwerking met kruisverenigingen uit omliggende gemeenten Het is wel de bedoeling dat we in die basiseenheid toch onze eigen identiteit bewaren. Het is nog maar een begin en we zullen moeten zien of er in deze basiseenheid alles goed samen gaat De samenwerking met de wijk verpleegster. de besturen en de leden is heel belangrijk. We zijn dit jaar ook in aanraking gekomen met bepaalde ak- tiviteiten betreffende de bejaarden zorg". In de gemeente Leusden is de ver eniging W.O.L. (Welzijn Ouderenzorg Leusden) in oprichting. Namens de Kruisvereniging zal de heer G. Wijntjes de kruisvereniging vertegenwoordigen. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Betreffen de het financieel verslag over 1979 en de begroting 1980 waren er geen vra gen zodat beide werden goedgekeurd. Mevrouw Van den Hengel-de Ridder was als bestuurslid periodiek aftredend zij stelde zich niet herkiesbaar. Door het bestuur waren kandidaat gesteld me vrouw M. Rooks-Krol en mevrouw G. M. G. Leermakers-Ackerschot. Mevr. Rooks-Krol werd met een meerderheid van stemmen gekozen. Het aftredende bestuurslid kon wegens omstandighe den niet aanwezig zijn. Zij had dit schriftelijk medegedeeld en dankte in dit schrijven voor de prettige samen werking in de jaren dat zij als bestuurs lid werkzaam was geweest. Ook de voorzitter dankte haar voor de inzet die zij al die jaren had gegeven. Mevr. Rooks aanvaardde de bestuursbe- noeming. Zij zou zich geheel inzetten, hoewel zij op het gebied van het kruis werk nog wel het een en ander moest leren. ACHTERVELD - Maandag 17 no vember is er in Achterveld weer ge legenheid om voor Amnesty Inter national te schrijven voor gevange nen. Dit zal kunnen gebeuren bij Nel Schwagermann, van Oldenbar- neveltstraat 84 van 19.30-21.30 uur. Amnesty International ijvert onder meer voor de vrijlating van politieke ge vangenen en deze een eerlijk en snel proces te geven, alsmede voor de be strijding van martelingen en doodstraf. Men zegt wel eens: ,,wat kan ik er aan doen als men iets hoort of leest over bepaalde gebeurtenissen in diverse landen?" Alleen al door een persoon lijke brief te schrijven kunt u zo uw steentje bijdragen door te protesteren tegen een onrechtmatige gevangen schap en het toepassen van martelin gen. kopen, waarmee ook de komende maanden weer verder gewerkt kan worden. Bijgaande fotogeeft een indruk van de vorige week gehouden bazar. Voorbeeld brieven, papier en post zegels zijn op het schrijfadres aanwe zig. Dit schrijfwerk, georganiseerd door Amnesty International, heeft al ver schillende malen succes gehad. Maan dagavond zal er geschreven kunnen worden naar Uruguay voor Huberto Montano, Guinée voor Senni ,,de door douwer", Zaire van Ntambuwa en Ethiopië voor Kassa Wolde Miriam. Tijdens de schrijfavond zal er achter grondinformatie aanwezig zijn over verschillende landen. Om een bepaald doel te bereiken moeten er zoveel mo gelijk bneven geschreven worden. ACHTERVELD - Vrijdag gingen ongeveer 34 K.P.J.-ers per bus naar Utrecht om daar op de kunstijsbaan de eerste ijspret van dit seizoen te beleven. Al direkt na het vertrek zat de stemming er goed in. Het werd een fijne avond, waarop men zich heerlijk op de schaats kon uitleven. Dat men zich goed uitgeleefd had bleek wel tijdens de terugreis toen het in de bus heel wat rustiger was. Op 20 november zal er weer een in formatie-avond zijn Het is door om standigheden nog niet bekend welk on derwerp er deze avond behandeld zal worden. De St. Nicolaasavond zal wor den gehouden op 27 november terwijl er op 3 december opnieuw een con tactavond zal worden gehouden De contactavonden zullen met ingang van 1 januari verminderd worden tot een maal in de maand, dit vanwege de ge ringe belangstelling voor deze avon den Deze bijeenkomsten worden ge houden op de tweede woensdag van de maand. Een filmavond zal er zijn op 10 de cember en op 20 december zal het kerstfeest worden gevierd De activi teiten in het nieuwe jaar zullen aanvan gen met de algemene ledenvergade ring op 8 januari. De Kreatieve Kring avond zal ditmaal vroeger plaatsvinden dan voorgaande jaren, op 31 januari 1981. De leden die aan deze avond willen meedoen kunnen zich nu reeds opgeven Voor de sportieve leden van de afdeling staan er weer enkele sport toernooien op het programma Ook daarvoor kunnen zij zich nu reeds op geven. Het volleybaltoernooi zal zijn op 29 maart 1981 in Baarn, op 28 april het Basket baltoernooi in Soest en het Kring voetbaltoernooi. Van deze laatste sport zijn datum en plaats nog niet be kend. LEUSDEN - Een zeer interessante avond werd donderdag 6 november gehouden voor de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen. Me vrouw Staal vertelde ontzetten leuk over haar vakantie in Saoedi-Arabië en speciaal over Jeddah en haar om geving. Zij lichtte haar verhaal toe met prach tige dia's van de stad Jeddah en de dichtbijgelegen oase. Daar werd het meeste water opgevangen voor de stad. Jeddah is een grote haven- en handelsstad. Het leven voor vrouwen is daar niet eenvoudig. Zij leven een apart leven en komen niet zonder eigen man op straat De scholen zijn ook geschei den, zelfs de universiteit. Buitenshuis dragen de vrouwen altijd zwarte over- jurken. Het stadsbeeld van Jeddah is oosters, maar ook modern. Gelukkig worden de oude stadswijken nu niet meer zo snel afgebroken. De koning heeft een prachtig paleis aan een grote boulevard, zijn uitzicht is echter een afvalplaats. De koning woont veel in dit paleis en even buiten Jeddah in de bergen heeft hij een twee de paleis. ACHTERVELD - Maandag 17 no vember wordt in de kantine van het Kerstens sportpark de tweede ronde gespeeld van het SVA klaverjastoer nooi. Deze tweede ronde zal aanvangen om 20.00 uur precies. Aan het toernooi kunnen alleen de leden en donateurs van de vereniging deelnemen. Ook de ze avond is er weer een aantal zeer mooie prijzen te winnen. LEUSDEN - Een ieder die zwem- en poloclub De Haaien een warm hart toe draagt en bovendien van zijn oud papier af wil, heeft daarvoor aanstaande za terdag alle gelegenheid. Op die dag staat namelijk de container voor De Haaien weer op het parkeerterrein voor het zwembad Bavoort aan de Ba- voortseweg

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5