Speelgoedschuur opende Loes van den Akker: „Wij spelen veel oude muziek" Knotgroep aan de slag FLUIT-ORGELCONCERT IN DE JOZEFKERK OP ZA. 22 NOVEMBER L DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 interview _EJL LEUSDEN - De fluitiste Loes van den Akker en de organist Steef van 't Slot geven op zaterdag 22 november om 20.15 uur een konsert in de Sint Jozefkerk in Leusden-Centrum. Het konsert is voor iedereen kosteloos toegankelijk. Het konsert zal ruim een uur duren. Hoe kwamen jullie ertoe dit konsert te geven? Loes van den Akker: „We geven al lebei in Leusden aan de Muziekschool es Steef al veel langer Ik vanaf 1 ja nuari 1977, toen ik in mijn tweede jaar tan het Muzieklyceum zat We kwamen elkaar hier af en toe tegen. Je doet eigenlijk als muziekdocent niet veel samen. Onze instrumenten laten zich goed <ombineren En we dachten: laten we sens samen aan de slag gaan Steef geeft eens in de zoveel tijd een konsert (i de Sint Jozefkerk, omdat hij daar al- ijd van de pastoor mag komen spelen en les geven" Als het koud is in de kerk, spelen we io n drie kwartier, want dan krijgt ze /ersteende vingers. Als het er warm is, spelen ze zo'n anderhalf uur. Loes woont in Leusden Ze komt uit Jilversum. Daar studeerde ze aan het Muzieklyceum bij Nelly Brandenburg. Je haaide het A examen in Hilversum, »n het B(staats) examen in Den Haag. Jlokfluit was haar hoofdvak En ze deed Irie jaar piano, en drie jaar hobo. Ze speelde in Hilversum in het Kameror- :est. Ze begon als lerares aan de Muziek- chool in Leusden met het geven van :even uur les. Dat is inmiddels uitge- ireid tot 22 uur. ,,De tijden liggen vreemd", zegt Loes. .De meeste kinderen komen na vieren, »n dan ga je door tot half acht. 's Voensdagsmiddags kun je om één uur tarten. Met volwassenen werk je soms ot tien uur. Dan lig je niet voor één uur n ie bed en dan kun je de volgende ochtend niet vroeg opstaan, 't Zelf stu deren 's morgens schiet er dan bij in". KONSERTEN ,,We hadden eigenlijk alleen maar ééns in de één of twee jaar een docen- tenconsert van de Muziekschool. Dat konsert gaat van de Muziekschool uit. Dit konsert is eigen initiatief. "t Is leuk om voor iedereen, die be langstelling heeft, muziek te maken. Je maakt ook wel eens muziek als achter grondvulling bij een tentoonstelling. Maar dit is natuurlijk spannender!" Loes van den Akker is thuis in de instrumenten uit de tijd van de Renais sance. Ze bespeelt de pommer, een in strument dat smal begint en naar on deren toe uitloopt Haar pommer heeft een koperbeslag. Levert een doordrin gend geluid. Die pommer is er net als de bloklfluit bijvoorbeeld in alt, sopraan. Ook op de schalmei (familie van de polmmer en de Kromhoorn (familie van de jachthoorn) kan ze spelen, 't Zijn eigenlijk allemaal straatinstrumenten van toen, in de zin van de huidige in strumenten, zoals die nu door de fan fare worden gebruikt. Bij de komposi ties uit die vroegere tijd staat: ,,Om te zingen ende te spelen". Zelf mag je dan die instrumenten kiezen Hoe is jullie programma samen gesteld? Loes: ,,We spelen veel oude muziek. Het oudste stuk. dat we spelen is nog barok, 1600, van Fresco Baldi: ,,Can- zona detta la Bernardinia" Het is een voorloper van de sonate. In dat stuk gaat het langzame gedeelte onvoor bereid over in het snelle deel. Er zijn ook snelle en langzame gedeelten in, die elkaar afwisselen. Maar het is één stuk. En van de sonate zeg je, dat ie vier of vijf delen heeft". TWEE FLUITSOLI Loes speelt twee fluitsoli, een stuk van Telemann (1681,1767). Georg Phi lip Telemann studeerde rechten in Leipzig en richtte daar een collegium musicum op Hij schreef cantates voor de Thomaskffche en kreeg de leiding van de plaatselijke opera Hij bekleedde vele functies in het muzikale leven en genoot in zijn tijd een groter aanzien dan Bach. Hij is de voornaamste over gangsfiguur van barok naar rococo in Duitsland. Hij heeft een geweldig om vangrijk oeuvre nagelaten. Het tweede solistische werk, dat Loes van den Akker speelt, is een stuk van Jonker Jacob van Eyck (1590- 1657), de blinde fluitist-organist- beiaardier, die op het Sint Janskerkhof stond te fluiten (toen men daar nog kon wandelen!) In 1623 werd hij uit Heus- den naar Utrecht ontboden tot het ..vi siteren ende repareren vant uur - ende beyderwerck". De stedelijke autoriteiten en het ka pittel, die maar al te goed Van Eycks capaciteiten onderkenden waar het zijn ..constich spelen op de clocken" betrof, poogden begrijpelijk hem voor zich te behouden. Hetgeen lukte. Van Eyck ging bij vele gelegenheden spelen. Het Kapittel van Sint Jan verhoogde zijn salaris, ,,mits dat hij de wandelende luyden opt kerckhoff somwijlen savons mit het geluyt van sijn fluytjen ver- maecke". Van Eyck schreef twee delen fluitkomposities: ,,Der Fluyten Lusthof'. SUITE STEEF VAN 'T SLOT Steef van 't Slot heeft een eigen kom positie, een suite, gemaakt, die hij op het konsert als afsluiting zal spelen. Dat is het nieuwste werk dat hij zal spelen. Hij speelt ook een kompositie van Jan Zwart. Na de barok is de blokfluit hele maal vergeten In de klank der muziek, die toen volgde, paste de dwarsfluit beter. In het begin van onze eeuw is de blokfluit weer opgekomen en zijn er studieboeken voor blokfluit geschre ven. Voor blokfluit bestaat er alleen echt oude (van en van vóór) de barok en echt nieuwe muziek. Voor het orgel ligt dit geheel anders. Op het konsert bespeelt Loes van den Akker onder meer sopranino, een heel klein instrument, dat als laagste toon de F2 gestreept heeft. De sopraan gaat tot C2 gespreept. De alt is eén oktaaf lager en gaat tot F1 gestreept. De lager getoonde instrumenten kun nen, samen met orgel, niet bespeeld worden, omdat ze te zacht zouden over komen. LES GEVEN BIJ DE MUZIEK SCHOOL ,,'t Is heel verschillend les geven aan kinderen, pubers en volwassenen", zegt Loes. ,,'t Is vooral moeilijk met kin deren. die als klein kind met blokfluit zijn begonnen, en die dan in de brugklas komen Daar maakt vrijwel niemand meer muziek en daar is het allemaal pop en rock. Ze schamen zich voor de blokfluit en houden ermee op. En dan zijn er heel weinig mensen, die het later nog eens oppakken, als ze er mee ge stopt zijn. Mensen vergeten dat je met een blokfluit je hele leven kunt stude ren, en dan pas tot iets komt! Dat zit 'm ook in het beleid van vele Muziekscholen. Als een kind dwarsfluit wil spelen zeggen ze: ga eerst maar es een paar jaar blokfluit spelen. Dan zegt zo'n kind' En daarna ga ik dan echt musiceren. Als ze alt gaan spelen, dan wordt het al wat meer. Maar ook op de sopraan kun je ver komen! Ook speelt mee. dat een blokfluit goedkoop is. Betere" leerlingen horen best het verschil tussen een betere fluit van hard hout en een goedkope van zacht hout. De meeste kinderen valt dat verschil niet eens op. Een fluit verslijt. Als je vier jaar op een fluit van een zachte houtsoort hebt ge speeld is ie op. Dat zachte hout is kon- stant nat. De fluit rot weg. Kinderen zijn speels. Volwassenen zijn niet zo speels meer. Ze doen het zo serieus. En ze hebben stijve vingers. Iemand van 16,17 jaar kan snel blok fluit leren bespelen. Je moet de goede kombinatie hebben van verstand en vingersoepelheid. Tussen de 15 en de 20 jaar dan gaat het het gemakkelijkste, 't Blijft natuurlijk wel: jong geleerd, oud gedaan. Je moet kinderen eigenlijk eerst veel uitleggen. Maatsoorten zijn breuken. Die moeten ze dan wel op school gehad hebben. GROEPSLESSEN Ik heb ontzettend veel groepslessen. Veel meer dan andere instrumenten. (Steef heeft helemaal geen groepsles sen!) Als je een groepje hebt van vier drukke kinderen heb je best je handen vol! Meisjes en jongens samen, dat gaat niet erg best. Een groepje van vier meisjes of vier jongens wel. Samen zit ten ze mekaar altijd in de haren. Ze willen niet voor elkaar onderdoen En de jongens willen dan niet zeggen dat ze het leuk vinden. Overigens heb ik méér meisjes dan jongens. Jongens zijn iets achter in motorische ontwikkeling. De leerlingen beginnen met acht iaar. LE IJSDEN - Ondanks het zeer slechte weer van afgelopen zaterdag waren ongeveer 35 enthousiastelingen actief od i eerste werkochtend van de knotgroep Leusden. jrgemeester J. W. M. Rademaker gaf 's morgens vroeg het startsein door het afzagen van de eerste tak. p zaterdag 29 novemberg wordt het wHgenknotten hervat op dezelfde plaats, Asschatterwea 203 )or inlichtingen: J.- Westerhof tel. 944873. LEUSDEN - Vorige week vrijdag kreeg Leusden er een nieuwe en ook een nieuwe soort zaak bij: de speel goedschuur van mevrouw Mars. Hiermee lanceert zij een voor Leus den heel nieuw idee. ledereen die gebruikt maar nog wel redelijk goed speelgoed heeft en dat kwijt wil, kan het op donderdagen bij haar komen brengen. Wordt het artikel verkocht, dan krijgt de eigenaar een deel van de opbrengst terug De ver koop van het speelgoed vindt plaats op vrijdag. De speelgoedschuur is te vin den bij de woning van de familie Mars, Wilgenlaan 72. Op bijgaande f<?to ziet u een deel van de speelgoedschuur. 't Gaat meestal heel gezellig Ik ben niet streng, word wel eens boos. Als het kind het per sé niet leuk vindt, ga ik wel naar de ouders en zeg: haal het kind eraf, want het is zonde van ieders tijd. In groepslessen komt dat niet zo aan bod. Maar als er in een groepsles drie of vier niet willen moet er natuurlijk iets gedaan worden Vier kinderen zijn de grootste groepjes, die ik heb De meeste zijn van drie en twee. Een half uurtje met twee leerlingen is zo om. Dan kun je niet meer doen dan die stukjes spelen die ze moesten leren En ze willen zo graag óók nog iets anders. Een dikteetje is leuk. Dat moeten ze nafluiten en omschrijven. Meestal laat ik ze het éérst zingen. Dat vinden ze prachtig, dat opschrijven Maatstrepen zetten, cijfertjes. Eigenlijk zou je een lijst moeten bij houden van al je lessen. Ik had les van iemand, die dat deed. Maar ik heb nu honderd leerlingen Dan is dat een hele klus. Er zullen best lessen bij zijn, waar ik nog nooit een dikteetje heb gegeven. Maar als je zelf 's avonds moe thuis komt, dan zak je graag es uit, en dan schiet dat lesverslagen maken er bij in. Op het Muzieklyceum moest je tien les verslagen maken. Ik heb daar ook een skriptie gemaakt over het vibrato. Daarover zijn de me ningen verdeeld. Je moet éérst strak kunnen blazen en dan komt er nog wel es vibrato. Je moet geen onregelmatige hobbels hebben in zo'n toon! Ze zeggen altijd, dat blokfluit makke lijk is; Nou. er zijn mensen die ,,ver- gemeester Rademaker aan het wilgen knotten. De eerste tak is voor hem keerd" praten, en die op de blokfluit geen goede toon kunnen voortbrengen! Daar krijg je echt kijk op of mensen goed blokfluit zullen kunnen spelen. Ik nam de lespraktijk op de Muziek school van iemand over. 't Is moeilijk om de leerlingen van een andere do cent over te nemen. Er zijn meteen din gen, waarvan je denkt, die doet dit ver keerd. Die doet dat verkeerd. Maar 't is véél leuker dan les te moeten geven aan allemaal kinderen die nog van het begin af aan moeten beginnen! VOORSPEELAVOND De voorspeelavond is spannend voor alle leerlingen. Die wordt goed bezocht. Er is veel belangstelling voor. In Zuid is er geen goede gelegenheid voor. Daar deden we het eerst in de hal van de Paletschool, maar daar houdt men nu klas in. De laatste keer deden we het in een zaaltje van 't Trefpunt. Ik heb in Zuid niet zo veel leerlingen, en dan gaat het wel. Maar voor andere docenten is dat zaaltje veel te krap. Leuk hoor, zo'n voorspeelavond Je voegt twee groepjes samen. En dan kom je een beetje uit de sleur. Je moet stukjes opzoeken en een program maatje samen stellen. Dit jaar, met 100 leerlingen, worden het wel 3 voorspeel dagen! Die kinderen zitten onder hoogspanning en anderhalf uur wach ten in zo'n spanning, dat kan écht niet!" Over belangstelling van de zijde van de leerlingen voor het orgel- en fluitkonsert in de Jozefkerk zal Loes van den Akker, denk ik, niet te klagen hebben. Ze vertelt zo enthousiast over héér instrument, dat ze veel kinderen en volwassenen daarmee zal weten te boelen! ANCO MALI Wilgenknotters aan het werk.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11