X SB Geen mineur, maar wel positief kritische geluiden 'Croon vernietigt benoeming Van Gooi tot secretaris niet JI In r JY a .ct ALGEMENE BESCHOUWINGEN 1981 YAKIIAAtt IK UK LEUSIIEIt Kit AK I .Gevolgde procedure had volledige instemming Raad" Jeugdraad wil kinder vakantiewerk stimuleren Is Informatie weekend Don Bosco rbr •Hrü -^1 ra Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? Reimus&Snel Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Leusder Krant Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum JTelefoon (033-) 941495 o.g.g. (03420) 16Ï41 lelex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement t 10,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 18 NOVEMBER - 12e JAARGANG NO. 60 -1980 ■e» o (Van de redaktie) LEUSDEN Met In gedach ten de kreet: „Hélpers weg, klaar voor de eer9te rondel" begon nen vorige week donderdag avond de algemene beschou wingen voor het begrotingsjaar 1981. CDA, VVD, Gemeentebe langen, GPV/SGP en Progres sief Leusden hebben zich In een tijdbestek van vier tot 23 minu ten geprofileerd voor het ko mende jaar. De vier minuten du rende toespraak kwam van Wim Bor namens de partij Gemeente belangen, terwijl Gerrit van Tlel voor de Volkspartij voor Vrijheid en Demokratie ruim 23 minuten nodig had om te vertellen hoe zi|n fraktle over de aeoresen- teerde begroting dacht. Dat de vrouwen In de raad slechts 41/2 minuut nodig hadden om te zeg gen hoe zij over het emanclpa- tie-beleld van het mannelijke college dachten, ligt niet zozeer aan het gebrek aan inhoud, dan wel aan het feit, dat deze raads vrouwen in staat bleken kort en bondig hun zegje te doen. Met het nu wel dringende verzoek om binnen drie maanden met een beleidsvisie te komen ais antwoord op deze vrouwelijke raadsbeschouwlng. In het algemeen kan worden gesteld, dat de algemene be schouwingen der verschillende frakties een redelijk funktionele, op het beleid gerichte inhoud hadden, ook al lopen de visies op verschillende terreinen dan uiteen. Geen opvallende mi neur-geluiden, maar wel klon ken veel positief kritische gelui den door Onderwerpen, die el ke fraktie in ieder geval op hun programma hadden genomen waren met name het Comité Mi lieuzorg en de inspraak, al dan niet gekoppeld aan het gemeen telijke voorlichtingsbeleid, de zorg voor het welzijn (en sport), de evenementenhal, de volks tuintjes, het struktuurplan en de woningbouw. Met uitzondering van Gemeentebelangen. Woordvoerder Wim Bor van die partij verklaarde, dat hij dacht te kunnen volstaan met een alge mene beschouwing ten aanzien van de financiële problematiek in het licht van de matiging van de rijksoverheid. Hij ging dan ook niet in op de in de aanbie dingsbrief typisch Leusdense problemen. Veel wijzer zullen zijn kiezers er niet van worden, kan de konklusie zijn. Burgemeester Rademaker sloot de anderhalf uur durende vergadering met de woorden, dat de frakties samen „in ieder geval het totale gemeentelijke mozaïek aan de orde hadden gesteld." Na afloop van deze uiterst kor te raadsvergadering ging de raad met het college in conclaaf ter bespreking van de konkreter geworden plannen ten aanzien van de evenementenhal-sport hal. Of de raad daar uit is geko men en het groene licht heeft gegeven, zal vandaag elders in de krant misschien blijken Zo niet, dan is het wachten nog steeds op de „grijze rook" uit de gemeentelijke schoorsteen Ze ker is in ieder geval, dat het college er niet in is geslaagd om een kostendekkend voorstel te kunnen doen, zoals de verant woordelijke wethouder Jan Wa genaar (VVD) steeds voorop heeft gesteld Elders In dit nummer gaan we wat dieper in op wat de frakties over de begroting 1981 en het daar achterliggende beleid had den te zeggen. U kunt daarvoor terecht op PAGINA 6 EN 7 Zaterdag arriveerde Sinterklaas in Nederland en hij stoomde meteen door naar Leusden. Daar werd hij door tientallen kinderen én bur gemeester Rademaker in de stromende regen ontvangen. Voor meer foto's zie pagina 16. - Woningstichting gaat Isoleren pag. 3 Reanimatie kan levens redden pag. 5 Algemene beschouwingen pag. 6 en 7 - Egyptische kunstpag. 9 Loes van den Akker concerteertpag. 11 •Boekennieuwspag. 12 Sportpag. 13 - Loep op Leusdenpag. 16 -Entenslottepag 16 Uit In Amersfoortpag. 17 DE LEUSDER KRANT: ...kritisch In majeur... Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Kroon heeft «sloten het raadsbesluit tot be noeming van R. J. A. van Gooi tot lemeentesecretaris van deze lemeente niet te vernietigen. De ninister van Binnenlandse Za ten, daartoe gemachtigd door de (oningin, heeft de Leusdenaar J. van Doorn vrijdag jongstleden ichriftelijk deze beslissing ken- )aar gemaakt. De minister erkent tegenover Van Doorn dat de be noeming van Van Gooi niet is ge schied in overeenstemming met het tweede lid van artikel 102 van de Gemeentewet. De minister is echter van oordeel dat niet tot vernietiging van het raadsbesluit moet worden overgegaan, „daar de gevolgde procedure de vol ledige instemming had van de raad". Zoals bekend benoemde de ge meenteraad in zijn vergadering van mei jongstleden Rijer J. A. van Gooi met ingang van 1 juni 1981 tot opvolger van de vertrekkende gemeentesecretaris K. F. E. Brouwer. De raad deed dat op enkelvoudige voordracht; Van Gooi was de enige sollicitant in een proce dure. waarbij allereerst ambtenaren van de gemeente Leusden de gelegen heid werd gegeven te solliciteren. Tot een dergelijke procedure had de ge meenteraad besloten. Het genoemde artikel van de Gemeentewet schrijft echter voor dat er voor de benoeming van een gemeentesecretaris door het college van burgemeester en wethou ders een tweevoudige voordracht aan de gemeenteraad moet worden ge daan Het college moet dus twee na men aan de raad voorleggen, waarvan de raad er vervolgens één kiest. Het college deed dat niet en zei zich van die verplichting ontslagen te voelen nu de gevolgde procedure een voor iedereen aanvaardbare kandidaat had opgele verd. Rijer van Gooi werd in de raadsver gadering van mei benoemd met twaalf stemmen vóór en vijf onthoudingen. De vijf blanco-stemmers waren alle lid van de fractie van het CDA, die bij monde van haar voorzitter Evelien Blom ver klaarde, dat men niets tegen de per soon Van Gooi had. maar dat men door blanco te stemmen kenbaar wilde ma ken de gevolgde procedure „te smal" gevonden te hebben. De gang van zaken was voor J. van Doorn aanleiding zich tot de Kroon te richten met het verzoek het betreffende raadsbesluit te schorsen en vervolgens te vernietigen. Van Doorn vroeg die vernietiging op grond van het feit dat was afgeweken van artikel 102 van de Gemeentewet Hij richtte zich tot de Kroon op 24 juni jongstleden an een onzer medewerkers) LEUSDEN Het algemeen be- luur van de stichting jeugdraad lusden stelt zich In meederheld po llet op waar het gaat om het organi- sren van aktlvlteiten voor jeugd en ngeren in de schoolvakanties. De ugdraad Is dan ook van mening dat 9 gemeente financieel zou moeten jsprlngen als de kosten voor de rganlsatoren van dergelijke aktivl- Iten niet te dragen zijn. Een subsl- e-aanvraag van de speel- en rekre- leverenlglng Blljhof welke betrek- ng heeft op een volgend jaar te rganlseren vakantiespeelweek zou e gemeente moeten honoreren, Is t mening van de jeugdraad. Het reven van de jeugdvakantiewerk •at coördineren. Hiermee zou voor omen kunnen worden dat allerlei •renlgingen bij de gemeente gaan inkloppen om een financiële onder steuning omdat ook zij iets aan kin dervakantiewerk doen. De jeugdraad heeft in haar verga dering van vorige week donderdag uitgebreid gesproken over het onder werp kindervakantiewerk. Aanlei ding hiertoe was een subsidieaan vraag van Blijhof waarover de jeugd raad door B en W. om advies was gevraagd. Blijhof heeft het afgelopen jaar met veel sukses een vakantie speelweek voor de Leusdense jeugd van vier tot twaalf jaar gehouden Eén dag waren zelfs peuters van twee tot vier jaar welkom. De speeltuinvereni ging wilde de jeugd gelegenheid bie den eens op een andere manier met elkaar bezig te zijn dan gebruikelijk, thuis op straat. Blijhof stelt daarbij kreativiteit, zowel in materiaal als in spel en beweging op de eerste plaats. De afgelopen zomer hebben ge middeld 130 kinderen per dag de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gsopend. Zaterdags gesloten. speelweek van Blijhof bezocht Het bestuur van de speel- en rekreatie- vereniging trekt hieruit de conclusie dat de door haar opgezette aktiviteit in een enorme behoefte voorziet, re den waarom men nu al bezig is ge gaan met de voorbereiding van een dergelijke week in de zomervakantie van 1981. Om de kinderen een goed pro gramma te kunnen bieden moet over de nodige geldmiddelen beschikt kunnen worden Een door Blijhof opgestelde globale begroting voor het volgend jaar geeft een tekort aan van f 1.500,—. De vereniging zelf kan een dergelijk tekort niet financieren, men hoopt dan ook dat de gemeente bereid is middels een éénmalige sub sidie, bij te springen. UITGANGSPUNTEN De jeugdraad ziet wel wat in het initiatief van Blijhof, voor één keer wil men B. en W. adviseren de aanvraag van Blijhof gunstig te honoreren. Wel vraagt het bestuur van de jeugdraad zich af wat ze moet doen als meer verenigingen met een der gelijk verzoek naar de gemeente stappen. Op dit ogenblik is bijvoor beeld al bekend dat ook uit Achter veld een subsidie-aanvraag vooreen soortgelijk doel is te verwachten. De jeugdraad heeft zich donder dag daarom beziggehouden met het formuleren van voorlopige uitgangs punten die men wil gaan hanteren als meer verenigingen zich willen gaan bezighouden met jeugd-vakantie- werk De jeugdraad kwam na uitvoe rige discussie tot de conclusie dat gestreefd moet worden naar een overkoepelende organisatie of een werkgroep die zich uitsluitend gaat bezighouden met vakantieaktivitei- ten voor de jeugd De werkgroep, waarin zoveel mogelijk bestaande jeugdorganisaties zouden moeten samenwerken, kan dan het jeugdva kantiewerk gaan bundelen De jeugdraad hecht aan vakantieaktivi- teiten voor de jeugd in de vakanties zoveel waarde, dat zij van mening is dat jaarlijks in de gemeentebegroting een afzonderlijk bedrag voor dat doel moet worden opgenomen Ook hield de jeugdraad zich bezig met de vraag wat nu wel en wat niet onder jeugdvakantiewerk verstaan moest worden. Niemand voelde er veel voor om bijvoorbeeld kampwe- ken te gaan subsidiëren. De kinder- caroussel zoals de Til, het Claeveren- blad en Blijhof samen in de week tussen kerst en oud en nieuw organi seren zou wél onder het hoofdstuk kindervakantiewerk gerekend dienen te worden, aldus de jeugdraad leder een was het er mee eens dat de vrijblijvendheid waarmee de jeugd aan deze vorm van vrijetijdsbeste ding kan meedoen, voorop dient te staan De enige die niet tot een definitieve uitpraak met betrekking tot de aan vraag van Blijhof wilde komen was HuibHubregse HuibHubregsewilde graag eerst met zijn achterban, het bestuur van het jongerencentrum „De Til", bespreken of zij iets voelt voor het idee om een „werkgroep jeugdvakantiewerk" te formeren, sa men met andere jeugdorganisaties Verder meende de heer Hubregse dat het hem niet paste, als bestuurslid van „de Til" een uitspraak te doen over een aktiviteit welke Blijhof wil gaan houden. LEUSDEN In het weekend van 10 en 11 januari aanstaande verzor gen de Saleslanen van Don Bosco een zogenaamd Informatieweekend. Tijdens dat weekend richten zij zich tot jongemannen van ongeveer acht tien tot dertig jaar, die graag iets meer zouden willen weten en ervaren van het leven en werken van de Sale slanen van Don Bosco. Naast de deelnemers zelf wordt het weekend oog bijgewoond door ver schillende jongere en oudere Salesi- anen. Het weekend wordt gehouden in Assel bij Apeldoorn Voor opgave en inlichtingen kan men terecht bij pater Nico Meijer, telefoon 070- 993575 In de brief aan Van Doorn wordt door de minister van Binnenlandse Zaken beschreven, welke procedure is ge volgd. De minister heeft advies ge vraagd aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, welk college vervolgens bur gemeester en wethouders van Leusden hoorde „Daaruit", zo schrijft de minis ter. „is mij gebleken dat de raad zich vooreerst heeft uitgesproken voor een interne sollicitatieprocedure en voor het kiezen van een selectiecommissie van drie personen, namelijk vertegenwoor digers van de drie grootste raadsfrac ties. Na nog gebleken instemming van het Georganiseerd Overleg met deze pro cedure is de selectiecommissie na uit voerige weging van de persoon en de functiebeschrijving en -eisen, tot una nieme bevinding gekomen, dat de ene zich aangemeld hebbende sollicitant volledig geschikt werd bevonden tot de vervulling van de functie van gemeen tesecretaris van Leusden. Overeenkomstig deze positieve be vinding is aan de raad de heer R. J. A. van Gooi als enige kandidaat door bur gemeester en wethouders aanbevolen, waarna deze met 12 stemmen vóór en 5 blanco tot diens benoeming heeft be sloten." BEVOEGDHEID Nadat de minister vervolgens heeft vastgesteld dat inderdaad is afgeweken van artikel 102 Gemeentewet, maar dat dat geen aanleiding tot vernietiging is, omdat de gevolgde procedure „de vol ledige instemming" van de raad had, vervolgt de brief: „Indien de raad be zwaren had gehad tegen de enige kan didaat, die burgemeester en wethou ders benoemd wilden zien, dan had het de raad volledig vrij gestaan de aanbe veling terug te wijzen en burgemeester en wethouders te verzoeken ook ex terne sollicitanten op te roepen. Van deze bevoegdheid, alsmede van de be voegdheid buiten de aanbeveling om te benoemen, heeft de raad geen gebruik gemaakt." Tegen de beslissing van de Kroon is geen verder beroep mogelijk. De heer J van Doorn overweegt echter wel geestverwanten in de Tweede Kamer te verzoeken over deze affaire vragen aan de minister te stellen. VOOR COMMENTAAR ZIE PAGINA 3 Van Gooi baars woningen txv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C telefoon 033-943880. i Rozendaallaan 9 Leusden-C Wanneer u vóór dlnsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141" Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1