„Beheersing reanimatie-techniek kan vele levens redden" Prinsjesdag van Gouden Klomp Vrouwenraad vergaderde G.S. willen eigen emancipatie onderzoek (LATENT TALENT START NIEUWE CURSUS IN VOORJAAR Rooie Vrouwen bespraken Vrouwencentrum DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 ICliSllBB* hWlt plaatselijk nieuws sisten kan worden bijgebracht, moet de cursist ook enige theoretische kennis onder de knie krijgen Ook daaraan wordt een avond besteed Het theoretische gedeelte bestaat voornamelijk uit het bijbrengen van de verschijnselen die met hartstil stand gepaard gaan „We moeten natuurlijk voorkomen", aldus de heer Hilberts, ,,dat de cursisten al te waak zaam worden en hun kennis ook gaan toepassen in andere gevallen. Zo op het eerste gezicht is een hart stilstand niet zo heel eenvoudig te onderscheiden van bewusteloosheid door andere oorzaak." Nadat de cursisten de twee avon den hebben bezocht volgt er, meestal na twee of drie maanden, nog een derde avond waarop het geleerde kan worden getoond Die avond wordt er ook een certificaat afgege ven dat aangeeft dat de cursist de reanimatie-techniek voldoende be heerst. Tot nu toe komen er geen vervolgavonden na de derde bijeen komst met de cursisten, iets wat in de toekomst wellicht wel het geval zal zijn Want ook voor reanimatie geldt dat door regelmatige oefening de kennis het best paraat gehouden kan worden OPGAVE Wie het belang van deze cursus inziet, bijvoorbeeld omdat hij zelf in zijn of haar omgeving mensen heeft met een verhoogde kans op een hart infarct, kan zich wanneer de nieuwe cursusfolder van Latent Talent in de cember uitkomt opgeven als deelne mer door het verschuldigde cursus geld over te maken Het gironummer waarnaar het cursusgeld moet wor den overgemaakt en de plaats waar de cursus wordt gegeven staan ver meld in die folder Deelname aan de cursus kost f 30,- per persoon. Een kijkje ti/dens een van de reanimatie/essen. LEUSDEN In het voorjaarspro gramma van Latent Talent zal In 1981 opnieuw een cursus reanimatie wor den gegeven. Dat zal de tweede maal zijn dat een dergelijke cursus In Leusden wordt gegeven. Vorig jaar behaalden 95 personen het benodig de certificaat, de cursus stond toen ook onder auspiciën van de afdeling Leusden van de Vrienden van de Hartstichting, eerder dit jaar volgden dertien Leusdenaren een door Latent Talent georganiseerde cursus. Een van de drie cursusleiders is de heer W. H. Hilberts, hoofd van de ambulancedienst van de Amersfoort- se GG en GD. zelf wonend in Leus den. Over reanimatie in het algemeen vertelt hij: „Dat is eenvoudig gezegd het weer op gang brengen van de vitale functies in het lichaam, zoals de circulatie van het bloed en de ademhaling Het kan gebeuren, bij voorbeeld ten gevolge van een hart infarct, dat ademhaling en bloedcir culatie tot stilstand komen. In zo'n geval heb je niet meer dan drie minu ten om die functies weer op gang te brengen. Medisch gezien kan iemand die langer „dood" is nog wel tot leven gewekt worden, maar wanneer de hersenen langer dan drie minuten zonder zuurstof komen, treedt reeds beschadiging van belangrijke delen op. Die drie minuten zijn in de prak tijk veel te kort om met een ambulan ce ter plaatse te komen, zeker wan neer je de tijd in aanmerking neemt die dikwijls verloren gaat bij alarme ring." Om die voor een slachtoffer zo belangrijke drie minuten waarin wordt beslist over leven of dood te overbruggen,worden nu op veel plaatsen in ons land cursussen reani matie gegeven, waarbij wordt ge leerd hartslag en ademhaling weer op gang te brengen GEEN E.H.B.O. Volgens de heer Hilberts is het van belang dat een zo groot mogelijk deel van de bevolking op de hoogte is met de reanimatie-technieken. Hoe meer mensen die technieken beheersen, hoe groter de kans ook is dat er bij een ongeval of infarct iemand ter plaatse is die deskundige hulp kan bieden. In Noorwegen, waar reanimatie door leken een veel bekender begrip is dan bij ons, is komen vast te staan dat wanneer twee derde van de be volking de reanimatietechnieken be heerst er bij ieder voorval wel iemand aanwezig is die hulp kan verlenen Toch is reanimatie iets heel anders dan de bekende EHBO (Eerste Hulp Bij Ongelukken), waarmee het nogal eens wordt vergeleken. De heer Hilberts: „Reanimatie bestaat uit het toepassen van mond op mondbeademing in combinatie met hartmassage. Die handelingen moe ten wel heel nauwkeurig worden uit gevoerd, omdat anders de kans be staat dat de patiënt letsel wordt toe gebracht Bij te krachtige hartmassa ge is het breken van een rib niet uitgesloten, om maar een voorbeeld te noemen. Om ongelukken te voor komen wordt er geoefend met een speciaal hiervoor vervaardigde pop, waarop verschillende kleuren lamp jes zijn aangebracht. Oefent een cur sist tijdens de hartmassage op de verkeerde plaats druk uit, dan wordt dat kenbaar gemaakt door een rood lampje, doet hij het goed dan brandt er een groen lampje. Op een dergelij ke wijze kan ook de beademing wor den gecontroleerd Ook daarbij is de juiste hoeveelheid ingeblazen lucht van groot belang Naast die controle met lampjes wordt er van iedere oefe ning een grafische weergave in de vorm van een grafiek gemaakt en aan de hand daarvan kunnen we de oefe ning later nog eens rustig met de cursist doorspreken Met behulp van die pop is het mogelijk de cursist precies het juiste gevoel voor de vaak levensreddende handelingen bij te brengen." Naast de praktische kennis, die in een avond aan maximaal twaalf cur LEUSDEN Opnieuw was het voor de Vrouwenraad, woensdag 12 november in Groot Krakhorst, een klus om alle agendapunten op deze ochtend op een goede manier at te werken. Tijdens de vergadering kwamen zo veel belangrijke punten aan de orde, dat mevrouw Cees Donla (voorzitter) zo gericht mogelijk de onderwerpen moest leiden. Na het goedkeuren van de notulen met enkele kleine wijzigingen, werd het verslag van de kaderdag aan de orde gesteld. Deze werd 9 oktober gehouden voor alle afgevaardigden met hun vervangsters. De kaderdag had het thema, hoe vinden wij dat de vrouwenraad werkt en zijn wij hier tevreden over Als knelpunten werden op de dag ge noemd: Haastwerk, te weinig verga deringen, te volle agenda's De achterban van de meest afgevaar digden gaf te weinig medewerking, dit door te weinig informatie. Onmid dellijk heeft het dagelijks bestuur aan de knelpunten gewerkt door de ver gaderingen van nu af aan korter op elkaar te houden Naar de organisaties toe is het be langrijk een vast agendapunt vrou wenraad in te voeren. Ook aan de suggesties van deze dag zijn meteen gewerkt. Met name die om de vrouwelijke raadsleden, hoe fijn het ook is dat zij regelmatig aan wezig zijn, te vragen alleen toe te horen. Bij mededelingen en ingekomen stukken was onder andere de mede deling, dat 25 november een dag georganiseerd werd in het kader van de buitenlandse vrouw. (Turkse en Marokkaanse gezinnen) onder het LEUSDEN De rooie vrouwen, die woensdag 12 november vergade ring hielden spraken onder andere over het vrouwencentrum In Leus den, over verslagen van de diverse werkgroepen binnen de groep en de evaluatie van diverse landelijke en gewestelijke rooie vrouwenbijeen komsten plus de jaarvergadering van de PvdA-Leusden. Wat het vrouwencentrum betreft, unaniem was men van mening, dat dit hard nodig is in de gemeente voor alle vrouwenverenigingen die hier gebruik van wensen te maken Over de invulling van de plannen werd nogal heen en weer gepraat, maar vastgesteld is wel wat de Rooie vrouwen graag willen en wat zij voor de hele groep vrouwenorganisaties (en ongeorganiseerde vrouwen) in Leusden willen. Genoemd werden: Vergaderruim ten (voor de Rooie vrouwen 2 maal per maand en 1 maal per week voor de werkgroepen) Een crèche, het gebruik van de te verwachten bar, keuken met gezamenlijke eetgele genheid, algemene ruimte (kastruim- ten, stencilruimte en kantoorruimte). Een gezellige ruimte, waar je zo kan binnenwippen (huiskamer) en een grote ruimte voor lezingen en films De wensen worden met de wensen van alle vrouwenorganisaties in een accommodatieplan verwerkt. Maar in ieder geval moet een tijdelij ke accommodatie zo spoedig moge lijk van de grond komen. De werkgroep emancipatie wacht niet op het nieuwe stuk van de vier vrouwelijke raadsleden, maar maakt baar eigen emancipatienota af. De werkgroepherverdeling van ar beid wordt vanwege haar artikel in het Rooie vrouwenblad Rosa door bet hele land gevraagd discussies te leiden over dit onderwerp en zelfs de landelijke emancipatiecommissie heeft deze nota aangevraagd Bovendien zal de werkgroep weer een artikel naar aanleiding van alle motto: „Buurvrouw hoe is het nu met jou Vanuit de vrouwenraad is het ont moetingscentrum ten behoeve van vrouwenorganisaties in een verge vorderd stadium. In eerste instantie is er een brief naar de gemeente uitgegaan, waarna een gesprek is gevolgd met de gemeente en het dagelijks bestuur van de vrou wenraad. Het gebruik van een sten cilruimte, uiteraard tegen betaling, is al in een vergevorderd stadium (in de loop van de vergadering bleek het echter alleen om een stencilmachine te gaan. die bij de jeugd- en jonge renwerker staat, waar niet altijd ie mand bij aanwezig is) BREDER EISENPAKKET De gemeente plaatst het verzoek van de vrouwenverenigingen op de lijst van ruimtezoekenden. Aan het verzoek van de vrouwenraad de wen sen van iedere vereniging op papier te zetten om een breder eisenpakket bij de gemeente aan te bieden, werd door verschillende verenigingen ge hoor gegeven. Het vrouwencafé, dat daar een avond over gediskusseerd heeft kwam met het voorstel een voorwerkgroep in het leven te roepen, bestaande uit afvaardigingen van diverse vrouwen groeperingen om onder andere in alle wensen lijn te brengen. Pas wanneer er een ruimte beschik baar is, heeft de vergadering beslo ten een voorwerkgroep samen te stellen. De enquêtecommissie heeft haar conclusies op papier gezet met daar bij diverse suggesties Dit aan de hand van de uitslag van de vrouwen- reakties in het blad Rosa plaatsen De werkgroep gemeentepolitiek, inmid dels aangevuld met enkele vrouwen gaat nu een konkreet stuk beleid op een klein gebied volgen. Dit jaar heeft zij gekozen voor onderwijs. Verder heeft zij gepraat over het vrouwencentrum en de inspraakre- aktie op het inventarisatierapport so ciaal cultureel werk de afgelopen bijeenkomst. Ten slotte de werkgroe pen aktie, gestart met twee vrouwen waar waarschijnlijk een van af valt, maar waar op de vergadering weer iemand zich voor opgegeven heeft. Toch is dit te weinig om aktie te gaan organiseren. Hoe de werkgroep nu verder gaat wordt door hen bespro ken. In ieder geval vindt de Rooie LEUSDEN Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, willen laten nagaan welke wensen er bij de vrouwengroe peringen reeds leven op het gebied van emancipatie. Een tijdelijke mede werkster zou die Inventarisatie bin nen zes maanden moeten afronden. Gedeputeerde Staten zien daarmee af van het aanbod van het ministerie van CRM om een functionaris te fi nancieren die voorbereidingen zou moeten treffen voor een provinciaal emancipatiebureau. Het besluit is genomen nadat op een hoorzitting eind september een deel van de vrouwengroeperingen liet weten niets in een dergelijke functionaris te zien. Het geld kon. volgens vertegenwoordigsters van die groeperingen, beter worden ge bruikt voor bekostiging van bestaan de emancipatiewensen. Vanwege de tegenstrijdige geluiden od de hoorzitting bestaat er, naar de enquête die vorig jaar gehouden is Zaken waar nu al aan gewerkt gaat worden zijn: Een gesprek aanvragen met de werkgroep veilig verkeer en de werkgroep verkeer om te praten over een veilige fietsroute naar Amersfoort Een brief naar het hoofdenberaad, de werkgroep onderwijs en alle ouder commissies met de wens een over- blijfregeling en gelijke schooltijden te realiseren. Het organiseren in het voorjaar van een opvoedingspraat groep Bespreken in alle vrouwenverenigin gen of er een mogelijkheid is te ko men tot een centrale hulpdienst en ten slotte de ontmoetingsruimte die al genoemd is. Voor de vrouwen ad vies commissie (V.A.C.) inzake de woningbouw kunnen zich twee aspi rant medewerksters opgeven De V.A.C. inzake de woningbouw is een groep zeer aktieve vrouwen die werkelijk op het gehele gebied wat de woningbouw beslaat aktief zijn. In formatie kan bij mevrouw Van der Kar-Sanders worden ingewonnen. Tot slot enkele belangrijke punten uit de rondvraag. De vier vrouwelijke raadsleden hebben een nieuw eman cipatiestuk uitgewerkt, dat donder dag 13 november aan de Raad aange boden wordt. Voor het inventarisatie rapport sociaal cultureel werk zijn 18. 19 en 20 november inspraakavonden Het is erg belangrijk daar aanwezig te zijn De fancy-fair van de Zonne bloem wordt 22 en 27 november in De Til gehouden. In het kruisgebouw van Leusden- zuid is iedere donderdagavond een bijeenkomst van de A A (anonieme alcoholisten). De subsidie voor emancipatiewerk is verhoogd van 35 naar 50 cent per inwoner. De volgen de vergadering zal 14 januari gehou den worden (dit is tevens de jaarver gadering) om 9 15 uur in Groot Krak horst. vrouwengroep dat deze werkgroep moet blijven bestaan. Uit de evaluatie van diverse geweste lijke en landelijke vergaderingen kan worden opgemerkt dat Vera Joosten weer gekozen is voor de landelijke Rooie vrouwenraad (adviesorgaan van de landelijke kerkgroep). Vanuit het gewest zijn vier vrouwen gekozen die meedingen naar een plaats in de Tweede Kamer. Wat de jaarvergadering van de PvdA betreft, voor het volgend jaar kwam naar voren wat er beter had gekund vanuit de Rooie vrouwen groep en wat er tijdens de jaarverga dering naar voren is gekomen De volgende Rooie vrouwenbijeen komst is op 10 december, 20.15 uur, in De Til. mening van GS, geen werkbare basis voor een functionaris zoals CRM die ziet. Als Provinciale Staten het plan van GS overnemen gaat de provincie be kijken op welke wijze iets aan de bestaande emancipatiewensen kan worden gedaan. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren dat, de pro vincie slechts beperkte financiële middelen heeft. Subsidiëring van plaatselijk emancipatiewerk is ook in de eerste plaats een taak van Rijk en gemeenten. Vrijdag 21 november praat de pro vinciale emancipatiecommissie over de notitie waarin GS het plan hebben neergelegd De vergadering begint om half tien 's morgens en wordt ehouden in de Statenzaal, Achter int Pieter 20. Op hetzelfde adres is de afdeling welzijn gevestigd, waar de notitie te verkrijgen is. Het tele foonnummer is 030-321632 tst. 247 LEUSDEN/CENTRUM - De „elf de van de elfde", voor de Leusdense carnavalsclub de Gouden Klomp dit maal vallend op 15 november, be hoort weer tot het verleden. Een nieuw jaar van leut en gein, het elfde en volgens goed carnavalsgebrulk tevens het eerste lustrum van het organiserend genootschap, is Inge gaan met een zeer vochtige, maar desondanks geslaagde „prinsjes dag". Om drie over drie in de namid dag deed zaterdag een nieuwe jeugd prins zijn Intrede en 's avonds om elf over elf volgde het antwoord op de vraag, wie de nieuwe seniorenhoog heid zou zijn. In deze tijd van schaar ste twee prinsen. Toe maar. Geen jeugdhockey of dito-voetbal en dus een volle bak in de Til bij de inhuldiging van de juniorprins Geen abnormale gedachte van een aantal doorgewinterde Gouden Klompers, maar de praktijk was toch anders Sinterklaas strooide bij zijn rondrit door Leusden-Centrum geen roet in het eten, want ook dat „zielig verre gende hoopje ellende", diep onder een plu weggedoken in een open rijtuig, had maar weinig belangstel ling van onze jeugd. Een voorzichtige conclusie moet luiden, dat de gratis toegang tot de Til hebbende jeugd gewoon bang was van de neerplen- sende regen. Ondertussen waren PrinsHeerlijk en jeugprins Roberto met meer „personeel" dan vertegenwoordigers van het carnavalsvolkje toch maar aan het werk gegaan. Dat was tevens de laatste klus in hun lopende ambts periode Om drie over drie kwam Roberto met zijn standaardelftal bin nen als een dozijn jonge Arabieren Eén van hen zou de nieuwe prins zijn en na demontage van de maskerades bleek dat prins Maarten te zijn (in cognito Maarten Verhoeven). In zijn eerste speech liet hij duidelijk blij ken,dat hij dit jaar tot de lokale nota belen behoort en om elke vorm van inspraak bij voorbaat de kop in te drukken, omhing hij zijn gevolg een zwijggeld? met een „zilveren" plak. Prins Goed Gemutst met zijn assistenten PRINSENBAL Niet anders dan anders kwam het Prinsenbal in de Hakhorst langzaam op gang. Er was voor de carnavallers veel tijd nodig om intern net zo voch tig te worden als extern, want be paald droog waren de zaterdagse weersomstandigheden niet en het parkeerterrein bij de prinselijke resi dentie maakte daarop geen uitzonde ring. De „oude" prins voelde zijn einde naderen Hij was minder luid ruchtig dan bij voorgaande gelegen heden. Dat was duidelijk te zien. maar wat wilt u? Carter stond ook niet te juichen toen Reagan hem verdrong Het valt niet mee om weer „gewoon" te doen na een jaar lang de grootste lolbroek te hebben uitge- Joop Mater en Toon Tijmensen hangen. Het leven kan wreed zijn, maar het afscheid van PrinsHeerlijk was grandioos. Rond half elf riep hij zijn volgelingen voor de laatste keer bijeen en zelfs het huistrio Fix-Fox werd er stil van. Hij gebruikte meer woorden maar bedoelde concreet: „Dank aan iedereen voor alles en de groeten" Tientallen bossen chrysan ten veranderden van eigenaar en met een brok in zijn keel en een traantje in de trouwe ogen was het prinschap voor hem voltooid verleden tijd. U mag weer „jij" tegen hem zeggen Even was het stil in de zaal. maar al spoedig kregen de fixfoxers de mas sa weer op gang. Om elf uur je kon er bijna je horloge op gelijk zetten kondigde Gouden Klomp-voorzitter Georg Dietrich de komst van de nieuwe prins aan. Voorafgegaan door de dansmariekes (helemaal in het nieuw) en gedragen door de Raad van Elf (ook nieuw uitgedost) werd een grote steek binnengebracht en bij het woord „steek" moet u in dit geval denken aan een soort punt hoed voor de ministers e d. en be paald niet aan het apparaat, waarin ziekenhuispatiënten hun plasje kwijt moeten. Dat even terzijde, want uit de steek kwam prins Goedgemutst te voorschijn. Een zeer fraai exemplaar van een in carnavalskringen niet on bekende Leusdenaar (in de kaarten bak van onze burgerlijke stand ook bekend als Folkert v.d. Veer) die met een het kletsijzer greep en met een vlotte babbel de luidsprekers deed trillen Uiteraard hadden vooral de dames alle belangstelling voor zijn uitzon derlijk mooie uitmonstering met hel der wit en giro blauw als hoofdtinten en met zijn onderdanen in gouden laarzen weggemoffeld stond hij daar voor iedereen te kijk en te grijp Een laatbloeier, liet hij weten, want reeds lid van de Gouden Klomp sinds de oprichting van het dorstleutige ge zelschap en na zes jaar hunkeren naar de opperheerschappij, had hij nu eindelijk zijn zin en dat liet hij goed merken. Hij benoemde Johan Mater tot zijn eerste adjudant en Toon Tijmensen tot tweede Direct daarna begon zijn eerste uitdeling van het in kringen van leutbroeken en pretrokjes gebruikelijke blikwerk. Hij omhing de bestuurs- en raadsleden, de senatoren, de huppeldepupkes en nog een paar in de buurt staanden een goedgemutste onderscheiding. Ook burgemeester J W. M Radema ker toevallig aanwezig of wellicht i.v m. het geduvel over de standplaats van de t.z.t. door de Gouden Klom pers te plaatsen feesttent deelde dat lot De ex-prins werd een goedge mutst nieuwjaar toegewenst en be dankt voor het prinsheerlijk geslaag de oude jaar Zijn gemalin en tevens de gastvrouw van de Gouden Klomp gedurende het afgelopen jaar in de zomerresidentie (korter gezegd de Roos van Leusden) kreeg 11 rozen in haar handjes gestopt en die hulde viel eveneens ten deel aan Vrouwe van Bohemia (Hanna of de betere helft van Z.H. Goedgemutst) Voor de rest weten wij van de prins geen kwaad. Integendeel, want voor zijn rekening werden alle volgelingen voorzien van een alcoholisch slaap mutsje. Het huisorkest en de dans- mariekes-nieuwe-stijl (met zeer ge slaagde demonstraties) hielden de carnavallisten nog geruime tijd ge zellig bezig en als de voortekenen ons niet bedriegen staat Leusden aan het begin van een bijzonder carna valsjaar met t.z t als hoogtepunt Groot Carnaval, waarop niet minder dan elf carnavalclubs uit binnen- en buitenland acte de presence zullen geven. Onze voorganger in de leut, prins Goedgemutst, gaat vast en ze ker veel drukte tegemoet en hoewel hij daar niet om gevraagd heeft, wen sen wij hem veel sterkte en eigenwijs heid. Alaaf! De jeugdprins van de Gouden Klomp 1980. De dansmariekes van de Gouden Klomp i

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5