Vrouwelijke raadsleden teleurgesteld over uitblijven reactie op emancipatie-notitie Kosten nieuw gemeentehuis nu geraamd op f 16.788.000,- „Beloofde onderzoek onrechtvaardigheden belastingheffing is niet gehouden" Harm Offereins en de voorbereidingsbesluiten 1,75 miljoen boven taakstellend krediet Rente tijdens bouw nu pas opgenomen Wisman boos op college Openbaarheid in verordening vastgelegd K.P.0. over kamerplanten gemeenteraad (Van de redaktie) Marion Defares 1980, noch in de aanbiedingsbrief van het college bij de begroting van 1981 op de in de notitie aangesneden emancipatiefacetten van het ge meentelijk beleid is ingegaan. Het enige dat er gebeurd is, is een ge sprek dat heeft plaatsgevonden tus sen de vier vrouwen en een deel van het college. Maar dat gesprek heeft alleen maar een verslagje opgeleverd en heeft niet geresulteerd in een concept-raadsvoorstel, zoals de vrouwen graag gezien hadden. ..Dit heeft bij ons de indruk gewekt, dat u alleen ingaat op de toen door ons geconstateerde randverschijnselen" SPECIALE INFO Het nu binnen drie maanden te geven antwoord van het college moet De vrouwen besluiten hun vragen en opmerkingen met de vermelding van het gegeven dat niet voor niets veel vrouwen het als een belemme ring tot deelname aan allerlei aktivi- teiten noemen, dat zij 's avonds niet alleen over straat durven. De vier vrouwelijke raadsleden zeggen te beseffen dat zij met boven vermelde vragen slechts facetten aangeven van het totale beleid. ,,Maar", zo zeggen zij, „juist in deze onderdelen kunnen alvast een aantal belemmeringen worden weggeno men, die helaas, nog steeds in ons maatschappelijk bestel opgeld doen". LEUSDEN - Het gebeurt zel den of nooit, maar altijd moet er een eerste keer zijn. Vorige week donderdagavond ging wethou der Wagenaar (VVD) direkt in op een passage in de algemene be schouwing van Harm Offereins (GPV/SGP). Offerems, die zich in de laatste vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening enigszins boos had gemaakt over de hou ding van de wethouder inzake de kwestie Dierenhoeve, kwam daar in zijn algemene beschou wing ,,in bedekte termen" op terug. Onder het kopie: ..Voor bereidingsbesluiten" zet hij ..Voorbereidingsbesluiten bie den de mogelijkheid snel in te spelen op gewijzigde omstan digheden of ideeën. Dat is een goede zaak. De zorgvuldigheid waarmee we bestemmingsplan nen trachten te maken staat ech ter lijnrecht tegenover het ge mak waarmee we voorberei dingsplannen met name voor de kleine gebieden, nemen. De arti kel 19 procedures mogen dan juridisch gezien een goede op lossing zi/n voor de invulling van deze plannen, bestuurlijk is het een ad hoc-beleid. waarbij de rechtszekerheid lijkt af te han gen van een al dan niet goede relatie met het college. Met name die laatste passage kwam niet helemaal goed over bi/ wethouder Wagenaar Die kon z'n oren waarschijnlijk niet Harm Offereins (SPV/SGP) rechtszekerheid en een goede relatie geloven en vroeg daarom, toen Offereins was uitgesproken, of die passage nog eens herhaald kon worden. Dat kon. Toen was het even stil. waarna de wethou der toegaf: ..Ik had het blijkbaar tóch goed verstaan"De notu list e kon opgelucht adem halen: er bleek niets aan de hand te zijn met de geluidsinstallatie. DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 Evelien Blom volgens de vrouwen besproken kun nen worden in de Vrouwenraad en ook doen zij de suggestie er een speciaal emancipatie-lnfo aan te wij den, zodat er uit de hele gemeente commentaar op geleverd kan wor den. In hun beschouwing van jongstle den donderdag zetten de vrouwelijke raadsleden de zaken vragenderwijs nog eens op een rijtje voor burge meester en wethouders Op het ter rein van het personeelsbeleid zouden zij bijvoorbeeld graag willen weten hoe het zit met carrièreplanning en loopbaanbegeleiding voor de vrou welijke ambtenaren. Op het gebied van het onderwijs merken zij op, dat schooltijden moeten worden aange past aan een veranderde leef- en werksituatie. In hoeverre is hier al contact over opgenomen met de on- Corri Verduin - Lilly van Amerom derwijsinspectie, zo vragen de vrou welijke raadsleden. Daarmee samen hangend wijzen zij op de verantwoor delijkheid die het gemeentebestuur heeft om goede overblijfmogelijkhe- den op de scholen te stimuleren Een stimulerende functie kan het college ook hebben bij het op gang brengen van een discussie in de overleg- en adviesorganen van het onderwijs over doorbreking van het rollenpa troon in het lesmateriaal. Als onder deel van een gemeentelijk emancipa tiebeleid zou verder ook nog de mo gelijkheid van permanente educatie moeten worden onderzocht. „Naast het aanbod van allerlei cursussen lijkt het wenselijk als aanvulling daar op een dependance van de Moeder mavo uit Amersfoort naar Leusden te halen", aldus de vrouwen Enige tevredenheid kan worden uitgesproken waar het de betrokken heid van vrouwen bij de ruimtelijke ordening betreft. „De ruime moge lijkheden, waarbinnen de Vrouwen adviescommissie in deze gemeente kan functioneren, waarderen wij zeer. Misschien is het mogelijk deze groep nog meer in te schakelen, on der meer bij het invullen van de woonomgeving, met andere woor den, de inrichting van straten en pleinen. Wellicht zal daarmee ook de veiligheid van spelende kinderen in de buurt gebaat zijn". Minder te spreken zijn de vier vrou wen over de vrouwelijke inbreng in de brancheverdelingscommissie voor het midden- en kleinbedrijf. „Minimaal" wordt die genoemd en dat terwijl „het nog steeds vrouwen zijn, die het grootste deel van het gezinsbudget inzake de dagelijkse levensbehoeften beheren" De vrou wen verwachten dat in deze situatie spoedig verandering zal komen. GEWELDSMISDRIJVEN Onder het kopje „Openbare veilig heid" uiten de vrouwen het verlangen om de algemene politieverordening eens door te lichten op mogelijke discriminerende bepalingen Verder menen de vrouwen dat er voor slacht offers van geweldmisdrijven (mis handeling, aanranding, verkrach ting) grotere bekendheid moet ko men over de mogelijkheden tot het verkrijgen van hulp en de mogelijke rechtsgang in dergelijke gevallen. De eerder genoemde Info zou daarvoor mede gebruikt kunnen worden. „In die Info zou ook aandacht besteed moeten worden aan de bekende mis vatting. dat slechts vrouwen worden verkracht, die het er zelf naar ge maakt hebben". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De vier vrouwelijke leden van de gemeenteraad én hun fracties zijn teleurgesteld over het uitblijven van een echte reactie van het college van burgemeester en wet houders op de vorig jaar aangeboden emancipatienotitie. De vier vrouwe lijke raadsleden boden die notitie vorig jaar tijdens de algemene be schouwingen aan het college aan en nu kwam men er tijdens de algemene beschouwingen nog eens op terug. De vier vrouwelijke raadsleden willen nu binnen drie maanden een ant woord van het college op hun notitie hebben. De vier vrouwen in de raad betreu ren het dat er noch in de loop van raadscommissies over de financiering van het project Volgens het voorstel van de raad wil het college de bouw van het nieuwe gemeentehuis als volgt betalen: Beschikking over de reserve nieuw bouw gemeentehuis: f 4 003.500,— beschikking over de algemene reser ve grondbedrijf: f 6.000.000,— opbrengst verkoop bestaande ge bouwen: f 3.200.000, te lenen f 4.664.500,— totaal f 16.788.000,— Van de CDA-er Ad Wisman kwam vraag welke konsekwenties de be schikking over de algemene reserve van het grondbedrijf heeft. Komen andere daar nog uit te financieren zaken, zoals de opstelling van een verkeersplan en de uitkoop van de veevoederfabriek Van de Berg daar- doornietin het gedrang? VolgensVan Gooi is dat niet het geval, maar een volledig inzicht in de stand van die reserve kon hij tijdens de vergadering niet geven Het VVD-raadslid Jan Carel van Dijk had zijn twijfels over de geraam de opbrengst van de bestaande ge bouwen. Wat als die gebouwen nu eens minder zouden opbrengen? En is er rekening gehouden met de mo gelijkheid dat ze wel eens een tijdje leeg zullen staan alvorens ze ver kocht worden? Van Gooi zag dat allemaal nietzo'n probleem worden. Hij legde uit dat het de bedoeling is de gebouwen tegen marktwaarde te verkopen. De in Beleidsgroep Nieuwbouw Ge meentehuis zitting hebbende raads leden hebben al de bereidheid uitge sproken om als raad desnoods over te gaan tot bestemmingsplanafwij zingen, zo verklaarde Van Gooi. Ver der ligt het in de bedoeling om snel met een voorstel aan de raad te ko men ten aanzien van de verkoop van gebouwen. Van Gooi „We zouden graag begin volgend jaar willen be ginnen met het bevorderen van de verkoop." Ad Wisman wees er in dit verband op. dat vaak de mogelijkheid ge noemd is om leegkomende gebou wen te gebruiken voor sociaal-cultu rele doeleinden, zoals bijvoorbeeld ,de huisvesting van de muziekschool. Zou dat idee niet in het gedrang komen door verkoop van de gebou wen tegen de hoogst mogelijke waar de, zo wilde het CDA-raadslid weten Dat hoeft volgens Van Gooi niet het geval te zijn De gebouwen moeten tegen marktwaarde worden verkocht en de kosten van ter beschikking stellen aan bijvoorbeeld SOCCLE zouden dan vervolgens in hun geheel moeten drukken op de post Welzijn. Ad Wisman: als ik er niet was geweest (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het CDA-raads lid Ad Wisman is boos op het college van burgemeester en wethouders. Wisman vindt dat het college zich niet heeft gehou den aan een aan de gemeente raad gedane belofte, namelijk om een onderzoek te houden naar mogelijke onrechtvaardigheden in de heffing van de onroerend goedbelasting. Bovendien is Wis man het niet eens met de conclu sies die het college trok in een kort geleden verschenen notitie over de onroerendgoed belasting en de mogelijkheid om een aparte rioolretributie in te stellen. Een en ander bleek jongstleden woensdag tijdens de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken". Daar werd over de notitie van het college ge praat. Het was indertijd Ad Wisman die in de gemeenteraad aandacht voor dit onderwerp vroeg. In de raadsvergadering van december vo rig jaar wees hij er op dat de heffing van onroerend goedbelasting een element van onredelijkheid draagt voor burgers wier woning onvrijwillig niet op het riool is aangesloten. Zij betalen in de onroerendgoedbelas- ting wel een rioolheffing Wisman vroeg het college daar wat aan te doen en burgemeester Rademaker zegde een onderzoek naar mogelijk onredelijkheden toe. DEBACLE Als antwoord op de vragen van Wisman verscheen onlangs de ge noemde notitie van het college, waar in de gedachte van een aparte riool- retributie van de hand werd gewezen en het college duidelijk liet blijken ook geen andere wijze van compen satie voor te staan. Ad Wisman bleek daar geen ge noegen mee te nemen. Hij stelde vast dat er geen onderzoek naar mogelij ke onrechtvaardigheden heeft plaatsgevonden. Bovendien bleek het CDA-raadslid van mening, dat hij het college behoed heeft voor wat hij noemde „een debacle" Wisman: „Ik heb sedert december vorig jaar voortdurend aangedrongen op dat onderzoek Begin oktober ben ik naar het gemeentehuis gegaan en toen was er nog niks aan gedaan. U moet zich nu niet op de borst gaan zitten kloppen, omdat die notitie er is. Als ik er niet was, was er helemaal niks gebeurd." Commissievoorzitter Jan Mande- maker (wethouder. Progressief Leus den) wees het steigerende raadslid op de geringe personeelsbezitting van de afdeling „Financiële en Eco nomische Zaken". Daardoor had het allemaal wat langer geduurd dan wenselijk zou zijn geweest. Ook liet de wethouder weten datdegemeente niet beschikt over de mogelijkheden om een echt diepgaand onderzoek naar onrechtvaardigheden in de ge meentelijke belastingheffing in te stellen. Ook inhoudelijk vocht Ad Wisman de notitie van het college aan Vol gens hem zijn er wel mogelijkheden om binnen de onroerendgoedbelas- ting iets te doen voor de onvrijwillig niet aangeslotenen, terwijl het colle ge zegt dat het niet kan Het werd niet helemaal duidelijk, wat Ad Wisman en zijn CDA-fractie nu verder zullen doen Men heeft de mogelijkheid om de zaak nu te laten rusten en er volgend jaar op terug te komen, wanneer er een periodiek onderzoek naar het functioneren van de onroerend goedbelasting wordt gehouden Een andere mogelijkheid Is dat het CDA de raad in een motie gaat vragen om toch tot een door het college ontraden aparte riool- retibutie over te gaan. Het lijkt er overigens op, dat die motie onvol doende gesteund zal worden door de andere fracties. Wisman kreeg woensdagavond weinig bijval van an dere commissieleden Wel van enke le vertegenwoordigers van agrari sche standsorganisaties, die op de publieke tribune aanwezig waren om kenbaar te maken dat zij de gedach ten van Wisman delen LEUSDEN Sinds afgelopen woensdag heeft iedere burger in principe het recht om de informatie die hij bij het provinciaal bestuur vraagt ook te krijgen. De verordening waarin deze zogenaamde „passieve openbaarheid" is neergelegd, is met algemene stemmen door Provinciale Staten vastgesteld. Het gaat daarbij om gegevens die zijn neergelegd in documenten, waaronder ook ge- luids- en video-opnamen worden verstaan. Op de informatieplicht, die voor iedere provinciale amotenaar geldt, zijn wel een paar uitzondering. Zo vallen stukken, die zijn opgesteld voor een besluitvorming die niet openbaar is, buiten de informatie plicht. Ook als stukken nog in bewer king zijn, of als ze een vertekend beeld geven omdat andere gegevens er nog niet zijn bijgevoegd, is de provincie niet verplicht ze vrij te ge ven. Een verzoek om informatie kan zowel schriftelijk als mondeling wor den gedaan. Gemeld moet alleen worden om welke bestuurlijke aan gelegenheid het gaat Mocht iemand de' gevraagde infor matie worden geweigerd, dan is het mogeli|k om bij de afdeling recht spraak van de raad van State beroep aan te tekenen. De provincie zorgt in dat geval voor de vereiste schriftelij ke afwijzing van het verzoek. De provinciale afdelina vonriirh. ting is in principe belast met het geven van informatie aan pers. en publiek Het telefoonnummer is 030- 321632 tst 222.333,444 ACHTERVELD Donderdagavond 20 november zal de K.P.O. weer een bijeenkomst houden In D'Ouwe Peerdestal. De aanvang is om 20.00 uur. Deze bijeenkomst is niet op woens dag. zoals eerder was gepland, maar verzet naar de donderdagavond. De ze avond zal de heer Aalbertse uit Lunteren een lezing houden en voor lichting geven over kamerplanten. ts f Maquette van het nieuw te bouwen gemeentehuis (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De kosten van het nieuw te bouwen gemeentehuis worden op dit moment geraamd op f 16.788.000,-. Dat is aanzien lijk meer dan bij vorige ramingen uit de bus kwam en ongeveer 1,75 miljoen meer dan de gemeente raad aan het project dacht uit te geven, toen hij indertijd een taak stellend krediet er voor vaststel de. De aanzienlijke kostenstijging heeft verschillende oorzaken. Al lereerst zijn de bouwkosten meer gestegen dan men verwacht had. Men ging uit van 0,5% stijging per maand, terwijl men nu rekening blijkt te moeten houden met een stijging van 0,65% per maand. Dat levert een verschil op van f407.764,-. Voorts bleek men in het program ma van eisen drie voorzieningen niet opgenomen te hebben. Tot nog toe had men een telefooninstallatie over het hoofd gezien, en die kost f100.000,-. Het opnemen van basis voorzieningen om inrichting van het tot nog toe niet ingerichte deel van de kelder mogelijk te maken gaat f90.000.- kosten. Een tot dusverre niet-vermeld trafohuisje kost f25.000,- Over de hogere bouwkos ten en de kosten van de tot nog toe niet opgenomen voorzieningen moet ook nog eens BTW betaald worden en vraagt een bedrag van f 102 897,-. Het belangrijkste deel van de kos tenstijging wordt echter veroorzaakt door het feit, dat in de kostenraming nu voor het eerst de post 'rente tij dens de bouw' is opgenomen. Hét gaat daarbij om een bedrag van acht ton, dat nog nimmer in de kostenra mingen was opgenomen Tenslotte stegen ook nog eens de grondkosten (met f 152.575,-) en de kosten van de dienst Gemeentewerken (met f 107.700.-). Dat levert in totaal een kostenstijging van de genoemde f 1,75 miljoen op. NIET BEANTWOORD Het lijkt er op dat de gemeenteraad wel akkoord zal gaan met die stijging, wanneer het betreffende voorstel in de raadsvergadering aan het eind van de maand aan de orde komt. In de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" namen de daar in zitting hebbende raadsleden woensdagavond over het algemeen wel genoegen met de ver klaringen, die R. J A van Gooi in zijn kwaliteit van projektcoördinator nieuwbouw gemeentehuis voor een en ander gaf, ook al kon hij op lang niet alle punten een enigszins bevre digende toelichting geven Met name de vraag, waarom de rente tijdens de bouw tot nog toe steeds niet in de ramingen was opgenomen, werd in feite in het geheel niet beantwoord. Van Gooi zei die vraag niet te kunnen beantwoorden, omdat de ambtenaar die dat deel van het verhaal behan deld heeft inmiddels is overleden. Er zouden ook geen ambtelijke stukken zijn, waaruit de reden van het niet- opnemen van die post zou kunnen blijken. Het niet opnemen van de telefoon centrale kwalificeerde Van Gooi als een „duidelijke misser" van het buro Berenschot, dat een programma van eisen voor het nieuw te bouwen ge meentehuis opstelde. De voor de kel der noodzakelijke voorzieningen konden in het programma van eisen niet worden opgenomen, omdat er toen nog geen sprake was van ge bruik van dat deel van de kelder FINANCIERING Vragen hadden de raadsleden ook

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7