leusder krant: SCHinERENDE COLLECTIE Verrassende expositie van Oud-Egyptische kunst in Galerie Leusden DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 kijk op kunst rukte Horus wel een oog, het oedjat- oog, maar Seth werd overwonnen en gedood, en Horus besteeg de troon. Onder de amuletten, die tussen de linnen banden van de mummie werden gestoken, bevond zich vaak een amulet met het oedjat-oog erop. Dat oedjat- oog is het oog dat Horus in de strijd tegen Seth verloor, maar dat hem door Thot weer werd teruggegeven. Als amulet beschermt het de drager tegen zijn vijanden OESJEBTI'S Dan zijn er de ushabti of grafbeeldjes. Op de tentoonstelling in Galerie Leus den is een houten grafbeeldje met hië- roglyphen uit de 7de eeuw vóór Chris tus aanwezig. Oesjebti's zijn kleine beeldjes van dienaren, die met honderdduizenden in de graven zijn gevonden. Zij moesten voor de dode handenarbeid verrichten, hen beschermen tegen gevaren, en moesten voor hem dansen en zingen. Soms werden er 365 oebsjebti's mee gegeven, voor iedere dag een andere. LEUSDEN - Heel verrassend In Galerie Leusden dit keer een ten toonstelling van oud Egyptische kunst. Afkomstig uit de partikuliere verzameling van David R. van Dam te Vinkeveen. Die veelvuldig naar Egypte reist, en veel kennis van za ken heeft wat de oud Egyptische kunst betreft. Hij garandeert on voorwaardelijk de echtheid van de aangeboden stukken. KOPTISCH WEEFSEL Het sierweefsel was ontworpen aan de hand van voorwerpen, die men toe vallig had gezien, en erin wilde verwer ken. klassiek van opvatting. Of als sym bool gestileerd, en schematisch deko- ratief. De figuren zijn vlak, ongeproportio neerd en enigszins stijf Altijd omlijst door sierranden, bestaande uit geome trische of plantmotieven. In de duidelijk afgetekende vlakken overheersen roodbruin tot violet en zachte tinten groen, omrand met harde contouren. meermalen om de kettingdraden won den, over de gehele breedte van het op te vullen vlak Ook voegden ze ket tingdraden tóé onder het weven. Ook omwikkelden ze de kettingdraden wel afzonderlijk met lussen in alle richtingen om de gewenste welving te krijgen Van die welvingen is uiteraard op de tentoonstelling in Galerie Leusden weinig meer te zien. Wel komt de char me van de wat onbeholpen voorstellin gen en de fraaie belegen" kleuren zéér direkt over De prachtige stukken weefsel, waar de tijd overheen is ge gaan, zijn zeer fraai achter ontspiegeld glas op een zwarte achtergrond aange bracht, en ingekaderd door een smal metaalkleurig lijstje. Het zijn randen overgebleven van gewaden of kleden. Met wisselend geometrische motieven èn levendige beweeglijke figuren. Rode bloemmotieven met groene bladeren, afgewisseld als bij een Griekse rand Figuren in banden gewezen, met on eindig gevarieerde randjes afgezet. De fragmenten Koptisch weefsel zijn afkomstig van de opgravingen bij El Houta, nabij Assyut in Egypte. Dan zijn er sarkofaagmaskers, us habti of grafbeeldjes, scarabeeën of kevers die als amulet fungeerden. En er is een zeer interessante kollektie ar cheologische sieraden, vervaardigd door Ellen Elout. Het is een heel fas cinerend geheel MEDOEM Er zijn enkele vondsten uit Medoem, dat aan de westelijke Nijloever (waar alle grafcomplexen liggen), ten oosten van de oase El Fayoum is gesitueerd Hier had farao Hoeni, de laatste vorst van de derde dynastie uit het Oude Rijk. olm. 2700 jaar vóór Christus, een begin gemaakt met een piramide. Zijn schoonvader Snofroe heeft de piramide waarschijnlijk laten afbouwen. Het is hier ook, dat Vassali uit een dichtbij ge legen graf, zo meldt Hans Strelocke in zijn eerder genoemd boek, de muur schilderingen redde met de beroemde ganzen van Medoem. Bij Galerie Leus den treft u een houten grafbeeld uit Me doem van de 4e of 3e eeuw vóór Chris tus. De konfrontatie met een zo oud beeld, en dan niet in een museum maar in de vitrine van een galerie in de eigen woonomgeving, is altijd weer even adembenemend. EL FAYOEM Ook uit de Oase El Fayoem, midden in de woestijn, ongeveer honderd kilo meter ten zuidwesten van Cairo gele gen, waar Sobek met de krokodillekop werd vereerd, zijn enkele vindsels aan wezig. Een terracotta sarcofaagmasker monumenten zegelringen en amulet ten. Grote stenen exemplaren stonden in en bij de tempels. Ook zijn er oedjat-ogen van porselein uit de 4de of 3de eeuw vóór Christus. Zij zitten ook aan een mummiekollier met diverse amuletten. OEDJAT-OOG De god Thot, oorspronkelijk een maangod, later de god van kennis en wetenschap (afgebeeld met de ibiskop, of als ibis of als baviaan) lichtte Horus, oorspronkelijk als valk heerser van het luchtruim en later zonnegod, toen hij een man was geworden in over de ge welddadige dood van zijn vader Osiris, die door diens broer Seth in een koffer was gesloten. Horus wilde zijn vader wreken, en daagde zijn oom Seth uit tot een tweegevecht in de Delta. Seth ont- ELLEN ELOUT Last but not least de sieraden van Ellen Elout uit Amstelveen. Op een zeer natuurlijke wijze past zij oude stenen, kralen, zegels, amuletten in haar siera den toe. En metnatuurlijke" bedoel ik, dat zij bij die oude vondsten zettingen kreëert, die logischerwijze uit de steen of de kralen voort schijnen te komen. Zo heeft zij een prachtige blinde kor nalijnen scarabee gemonteerd in vleu gels met het zonneschip, uitgevoerd in 18 karaats goud met zilver De scara bee is uit de 3de eeuw vóór Christusr Ook is er door haar een fraai mum- miekraagcollier gemonteerd van zwarte kraagkralen, gemonteerd aan een slui ting met Horuskoppen in goud en zilver. De kralen dateren uit 500 jaar vóór Christus. Mummiekraalkragen werden als een net over de mummie heengelegd voor dat hij in de mummiekist of -koffer werd gelegd De kraagsierden bestaan uit pijpvormige kraaltjes, waarvan de kleur en de afmeting gebonden zijn aan de persoon. Eline Ewout heeft een kraagketting van uitzonderlijk kleine blauwe mum- miekralen gemonteerd met een papy- rusvormig slot. Ook in dit sieraad zijn een grote eenheid en eenvoud bereikt. Dan is er een mannenring met een blauw faience zegel, gevat in goud en zilver Door Eline Ewout dwars gevat, omdat alle zegels dwars op de vinger werden gedragen. Een onyxkraal heeft zij gemonteerd aan een zilveren ketting. De onyx wordt door haar als ..predynatisch" aange duid, en zal aan vlas of riet zijn gedra gen. Er is ook een heel mooie 18 karaats gouden ring met een scarabee uit 500 jaar vóór Christus. Ellen noteert daarbij, dat de scarabee meestal uit speksteen werd gesneden. Hij werd geglazuurd en verhit, zodat aan de buitenzijde een harde laag ontstond. De binnenkant bleef zacht. Er is heel wat studie en kundigheid voor nodig om niet in sieraden te ver vallen, die pure kopieën zijn van de oud Egyptische of in opzichtige kitscherige sieraden, die in diverse warenhuizen worden aangeboden. Eigen inventiviteit moet goede, verantwoorde oplossin gen aandragen. De tentoonstelling in Galerie Leus den is te zien tot en met zondag 21 december, van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur, Arden nen 11 in Leusden-Centrum. Er is een schitterende kollektie Kop tisch weefsel, voornamelijk uit de 6de en de 7de eeuwen na Christus. Waar schijnlijk afkomstig van gewaden en kleden, die in kerken of kloosters wer den gebruikt. De eigenlijke oorsprong van de Christelijke kerken in Egypte is duister. Sinds de 2de eeuw is het bestaan van de christelijke gemeente in Egypte echter een bewezen feit. Al in de 3de eeuw was de bijbel in het Koptisch ver taald De naam Kopt is waarschijnlijk afge leid van het Griekse woord Aiguptios. Egyptenaar, gupt, werd in Arabisch gobt. Reeds in het begin van de 3de eeuw begonnen onder Septinius, Severus en Decius de eerste Christenvervolgingen. Omstreeks het begin van de 4de eeuw brak toen ook nog in kerkelijk verband een theologische strijd uit. In Egypte weigerden de monofysieten het con ciliebesluit van Chalcedon in 451 te er kennen. Zij bleven bij hun mening, dat in de persoon van Christus één wezen van goddelijk-menselijke natuur was belichaamd Als gevolg hiervan scheid de de kerk van de Kopten zich af van de staatskerk. Er ontstond een kloof tus sen Alexandrië en Konstantinopel, die ondanks herhaalde pogingen niet meer kon worden overbrugd. Omstreeks het jaar 1000 ontstond er een verschrik kelijke Koptenvervolging. HETEROGENE STIJL De kunst van de Kopten vertoont een heterogene stijl. Het is een gestileerde volkskunst: Die een bonte mengelmoes weerspiegelt van Oud Egyptische, hel lenistische, Romeinse en Byzantijnse invloeden. Er zijn geen grote Koptische kunstenaars. De Koptische hand werkslieden hanteerden hun eigen wij ze van uitbeelden. Hun grootste kracht is het weefwerk en de schilderkunst. De Koptische weefkunst stamt, on getwijfeld, van de wolweverijen uit de tijd van de Ptolemaeën. Wol en linnen, slechts zelden katoen en zijde, werden verwerkt tot kleding, dekens en kleden, muurversiering, voorhangsels, doeken en sjaals. NOPPENTECHNIEK Geïnspireerd door de beschilderde vazen weefden de Koptische wevers in de Oud Egyptische noppentechniek. Ze vulden de details in hun weefpatroon op om ze goed te laten uitkomen: spieren, krullen, gelaatstrekken, gedrapeerde gewaden, modieuze accessoires. Hans Strelocke vertelt voorts in zijn „Egypte, Geschiedenis, kunst en kuituur in het Nijldal" dat de Kopten de inslagdraden uit de 3de of 2de eeuw vóór Christus. En een houten masker van een sar- kofaagdeksel uit de 4de eeuw vóór Christus. In de Fayoem bouwden ver schillende farao's hun piramiden en het legendarische labyrint, één der voor naamste bezienswaardigheden voor bezoekers van Egypte in de verre oud heid. Dan zijn er enkele houten maskers, mummiemaskers, dodenmaskers of maskers van sarkofaagdeksels, date rend uit de 7de, 6de en 4de eeuw vóór Christus, die heel fraai gemonteerd zijn op een beige achtergrond, omlijst met een zwart randje. Er is een houten valk, voorstellend de God Horus, die vermoedelijk afkomstig is van een papyrusbeeldbasis uit de 5de eeuw vóór Christus. Er is een hou ten grafbeeld uit Thebe, gedateerd: 7de eeuw vóór Christus. Met een tweedelig embleem op het hoofd. En daarbij denk je dan altijd Beneden- en Opper-Egyp- te. SCARABEE Er zijn amulettes, scarabeeën, kol- liers, die oorspronkelijk allemaal aan de doden of tot de borstsieraden van hun mummieomhulsel behoorden. Als de morgenzon werd de god Re ook Chepri genoemd, en in het hiërogliefenschrift voorgesteld als een scarabee, de heili ge mestkever. Net zoals de zon iedere morgen door eigen kracht uit de andere wereld omhoog stijgt, zo brengt de scarabee via eitjes, die hij in zijn eigen uitwerpselen legt. nieuwe kevers tot le ven. De mestkever met het glanzend groenblauwe schild werd afgebeeld op Atc JE EP SU KT KPVCÏ DE WEU tE L Cc J- .«ttSiyOaU,!1'r AfWOLD RBM/twoopptI re atoeyuyke

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9