„Bij de bloemenverkoop is het mij om de gezelligheid te doen" Kantlijn Bloemiste Jannie Oudshoorn: „UcWmS in zijn WEItlt" DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 loep op Leusden LEUSDEN - Aan de Ursulineweg zit kwekerij/bloemisterij Oudshoorn. Jannie Oudshoorn (60 jaar) die sa men met haar man de zaak „bloei end" heeft gemaakt, werkt nog steeds in mee, zij het niet uit nood zaak, maar alleen voor de gezellig heid, want haar drie zoons runnen de zaak. En gezellig is ze. Bij de telefo nische afspraak is zij nog even te rughoudend, maar de afspraak is toch snel gemaakt en ik moet die „giechel" (een buurvrouw van mij, waar ik de tip van kreeg) ook maar meenemen. Met z'n tweeën er dus op af. Bij binnenkomst valt mij meteen de gezelligheid op die van mevrouw Oudshoorn en het interieur afstralen. Het houtvuur brandt, overal glimmend koper, veel bloemen en in dat interieur mevrouw Oudshoorn. Rode wagen, het ;haar in een knoetje, kortom een gezel lige „moeder overste", zoals zij het zelf aanduidt Wat die bloemen betreft", aldus mevrouw Oudshoorn, „er staan hier al tijd veel bloemen in huis. maar ik be waar ook alles Zelfs het kleinste roosje dat los in de schuur ligt, raap ik op." Om het huis ligt een prachtige tuin, die geschoffeld en gewied wordt door Jannie Oudshoorn („zeg maar Jannie of tante Jannie")maar het aanleggen is door een vakman gedaan „Tegenwoordig heb ik tijd voor de voortuin. Vroeger ging de achtertuin (kwekerij) altijd voor; wij hadden ook maar een klein voortuintje. Het huis waar ik nu woon, is ongeveer vier jaar oud. Voor die tijd woonden wij in het huis hiernaast. Met mijn drie kinderen had ik geen tijd om de voortuin te wieden. Ik stond als eerste om vijf uur op en hielp mijn man weg, die naar de veiling ging Dan ging ik de tuin in met een knecht, 's Zomers voor de zon opkomt bloemen plukken en 's winters in de kassen De longens hielp ik naar school en daarna weer de tuin in. Dat ging zo de hele dag door. Om vijf uur trok ik vaak wat aard appels, andijvie of sla uit de grond voor het avondeten Waren de kinderen thuis, dan was ik aan het bloemen bos sen in huis Meestal werkte ik tot tien, elf uur in de schuur, en om elf uur stond de afwas nog te wachten Als laatste ging ik naar bed en wij, mijn man en ik. slie pen dan zo'n drie tot vier uur. De zon- werkten wij ook, want om negen uur moeten de bloemen op het station aanwezig zijn en 's maandags moeten de bloemen weer naar de veiling." Maar was er dan nooit tijd voor ontspanning? „Daar hadden wij geen tijd voor, maar het werk is altijd onze hobby ge weest, het is gewoon fijn. Wat is er mooier dan bloemen? We hadden na tuurlijkwei eens een strop Bijvoorbeeld wanneer het vroeg in het jaar 's nachts ging vriezen. Iedere avond liepen we even de tuin in. In september ben ik jarig en nadat de visite vertrokken was om een uur of twee, liepen we ook nog even de tuin in. Alles zag er prima uit, maar 's ochtens kwamen we buiten en het hele veld zag zwart. Gelukkig hebben we nooit bij de pakken neer gezeten en konden overal lol om hebben Dat is erg belangrijk. Dan zei ik tegen mijn visite; had ik nu maar mijn verjaardag niet ge vierd." Ondertussen krijgen wij een kopje koffie met een koekje. Voor het koekje staat een miniscuul schotel tje klaar. „Ik houd van mooie dingen. Voor mijn trouwen, oorspronkelijk kom ik uit Hoevelaken, ben ik vanaf mijn veer tiende in betrekking geweest. Eerst bij een hoofdonderwijzer en daarna bij een arts Die hadden otnzettend mooie din gen en daar steek je wat van op, zodat ik dit later in het huis heb kunnen toe passen. Ik heb daar bijvoorbeeld ge leerd hoe je een tafel moet dekken. Een mooi servies met bijpassend tafelkleed. Het bestek keurig neergelegd, kortom om gezellig te eten vind ik deze zaken erq belangrijk. Nadat wij trouwden gingen we aan de Burgemeester De Beaufortweg wonen. Mijn man werkte bij zijn ouders en de oudste twee werden aan de Beaufort weg geboren. Toen Jopie, de oudste, twee jaar was, ruilden we met opa en oma en kwamen we in het huis hier naast wonen Daar werd de jongste ge boren. Moet je je voorstellen, in die tijd was er geen gas, geen elektriciteit en zelfs geen weg Een grote berg cokes lag buiten op het erf. Wanneer het ge sneeuwd of gevroren had, moest je net zo goed buiten cokes van de berg af halen. 's Winters moeten de kersttulpen bloeien en daarvoor moet je flink stoken en maar naar de berg cokes rennen. Ondertussen moest de was ook gedaan worden, eerst op het kolenfornuis, on dertussen voor de bloemen zorgen, het kolenfornuis was dan weer uit; de hele dag was je in de weer." Wanneer ik hierover nadenk, komt het mij als een vrij hard bestaan voor, maar de manier waarop Jannie het vertelt en hoe prettig zij die tijd er varen heeft, maakt natuurlijk veel goed. Zij had zelfs tijd om te wecken voor de hele winter, koekjes te bak ken, peertjes te koken, brood te bak ken, ga zo maar door. „Wij zijn begonnen met van die lage kassen (kruppies). Ik ben niet zo groot, dus ik moest die kassen in, later hielpen de jongens mee. Er was toen geen geld voor grotere en verwarmde kassen. Het ging ons steeds beter en 18 jaar gele den kochten wij een kas met verrijdbaar dak, een sproeiinstallatie en verwar ming. Dat was een rijk bezit. Mijn man grossierde al die jaren en liep de veilin gen af. Nu gaat een zoon naar de vei ling, een grossiert en de derde maakt, wat zijn ogen zien. Variërend van tech nische klusjes tot bloemstukken". Ik heb begrepen dat u nog steeds werkt. „Ik sta niet zo veel meer in de schuur omdat ik het te druk heb en ook omdat ik het tempo niet meer bij kan houden. De hele dag zorg ik voor koffie, 's middags voor brood voor de jongens die hier werken en met die kou om een uur of half vijf een kop bouillon. Ik heb graag mensen om me heen en ga daar dan gezellig voor zitten, dat heb ik trouwens altijd gedaan. Maar daarna is het weer, hup aan de gang. Er komen ook par ticulieren bloemen kopen, dat zijn dan mijn klantjes. Veelal komen zij in de middag, dan lopen we de jongens niet in de weg. Op zaterdag is het mijn dag. De jongens zijn vrij en ik kan naar hartelust bloemen verkopen. Ik koop niets in, ik pak gewoon Alles wat ik verkoop, is voor mij „pure winst". Het is mij alleen om de gezelligheid te doen. Het gekke is, dat er alleen maar gezellige mensen komen, die ik uitgebreid kan adviseren, als zij dat willen". Een avond met haar doorbrengen is gezelligheid, hoewel dit woord onder tussen zijn kracht begint te verliezen. Wanneer wij echt weg gaan, na het vier keer gezegd te hebben, laat ze ons uit en nodigt ons vast uit, wanneer we eens een avond niets te doen hebben. Zelf gaat Jannie nog even haar krant lezen. TEA MIDDELKOOP VAN MAANEN Jannie Oudshoorn tussen haar bloemen. ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: zondag 23 november 9.00 uur ds. Roest uit Uddel. RK. Kerk: zaterdag 22 november 19.00 uur H Mis. Zondag 23 november 8.30 uur H. Mis; 10.30 uur Hoog Mis LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: voorganger H. van Hattum Zaterdag 19.00 uur gebedsdienst met Communieviering. Zondag voorganger A. Goes, 09.00 uur: Dienst m.m.v. he- irenkoor; 11.00 uur Volkszang. Herv./Geref. Marcuskerk: 09.00 uur: Geref. Woorddienstds.J.S Ridderbos; 10.30 uur herv woorddienst ds. J. J. Kooman; 17.00 uur Geref./herv Ves per, 19.00 uur: herv woorddienst (G.B.) ds. C. Snoei te Amersfoort. Geref. Kerk (Vrijgem.): Kerkgebouw De Koningshof 09.30 uur ds. R. Koolstra, em. pred te Wezep; 16.45 uur; ds. R. Koolstra. LEUSDEN-ZUID Don Bosco-Kapel: Voorganger A. Goes. Zaterdag 19.15 uur: dienst; zon dag 10.00 uur: Gebedsdienst met Communieviering Dorpskerk: 09 00 uur: geref./herv. woorddienst ds. J. J. Kooman; 10.30 uur Geref./Herv. Woorddienst ds J. S Ridderbos; 18.30 uur geref./herv. woorddienst ds. J. Weemekers GEVONDEN/AAN KOMEN LO PEN 5 sleutels aan bos; wit met grijs konijn; bos sleutels; ring met 4 sleutels; gou den tientje uit 1933; sleutelbos met 4 sleutels. VERLOREN/WEGGELOPEN 3 autosleutels aan hanger; rijbewijs met kentekenbewijs, wit lederen kin derschoentje; tas met inhoud; zilveren armbandje; zwarte sjaal; zwarte leren tas; bruine Mechelse herder; rond han gertje met 3 sleutels; leren tas met in houd; autosleutels; wit gouden dames- ring met briljant, 6 sleutels aan bos; portemonnee met inhoud; autosleutel in zwart hoesje; gouden tientje van 1887; geel regenpak; zwarte damesporte monnee met inhoud. De oude eend in Langenbeek had natuurlijk gelijk Als Leusden groeikern wordt zullen we de huizen moeten gaan stapelen, want we gaan er toch zeker geen waarde volle landbouw- en na tuurgronden aan opofferen? Twee raadsfrakties hebben eindelijk ontdekt, dat de ge meente ook nog twee (cul tuur-) monumenten in haar be zit heeft en wil nu een duideli/k beleid. Maar dat duidelijke beleid was er toch al? De liberale fraktie wenst het CML niet te veranderen van struktuur. Maar dat zijn vast nog nostalgische gedachten, afkomstig van Peetvader Wa genaar Zou een brugklas voor amb tenaren, welzijnswerkers e.d. ook niet aan te bevelen zi/n? Die mensen zi/n toch óók anderstaligen dan wij? Vermolmde plank van Tabaks- schuur tegen half afgebrok kelde collega: ,,Nog even vol houden, kameraad. Als er eenmaal een visie is kunnen ze ons met beleid aan ons eind helpen. Dan hebben we eindelijk rust." Kromme spijker: ,,Dat kun je nou welzeggen, maaralle ver antwoordelijkheid rust voorlo pig wel op mij!" Boerderi/ Zwarteweg voor open ieugd- en jongeren centrum? Bi/ de gemeente hebben ze de gave ontwikkeld om steeds voor de verkeerde plaatsen te kiezen Profetie: „Die evenementenhal gaat toch door. Natuurlijk is ie niet kostendekkend, maar de raadsleden zijn met de rug te gen de muur akkoord ge gaan. Van mij - heb ik schreven - zul /e voorlopig geen kwaad woord meer horen over dat halfjaarlijkse liberale blad. En zo is het ook Konijntje in de Wetering als woordvoerder van de pas op gerichte werkgroep voor meer inspraak van de Leusdense dierengemeenschap: Wij hebben ons op de situatie be raden. Wi/ zullen een klem mend verzoek richten aan de Kroon. Als minderheidsgroep voelen wij ons ernstig gepas seerd." Wijze geit van Claeverenblad: „Dat is juist! Wi/ geven de pijp niet aan Jan!" Progressief Leusden vindt de samenleving maar bar inge wikkeld, zo lezen wij in hun al gemene beschouwing. Dat kan ik me voorstellen. Niet voor niets stemt hun wethouder steeds maar weer anders dan de eigen fraktie. Moeilijk om alles te doorgronden Harm Offereins schrok er zelf bijna van toen ie van die on aardige dingen zei over de door het college onderhouden betrekkingen. Maar dat deed Wagenaar ook. Die had zeker gedacht dat wij hem niet door hebben Hoe is dat spreekwoord ook al weer? Wie de schoen past Groenhoutenaar, peinzend starend naar de verweerde Tabaksschuur „Tja, moed moet /e hebben, het beleid schijnt er aan te komen Maar vertrouwen?" Leusden is een gemeente van uitersten. Nu wil de liberale mevrouw Van Amerom de Wip Wap in een uitvaartcentrum veranderen. Da's natuurlijk een goed idee, maar de naam wordt dan toch wél veran derd? Hoe lang blijft het ruige Veld nog ruig? Die termijn van drie maanden moet zeker gehaald kunnen worden. Anders kan mevrouw van Amerom altijd nog op be zoek gaan bij haar liberale wethouder, mevrouw Blom bij haar christen-demokratische en de dames Verduin en De- fares bij hun progressieve Jan. Je moet het die mannen nooit te gemakkelijk maken Bovendien: als zo'n ingewik kelde bouw-aanvraag binnen een week rond kan zijn. dan moet het met die emancipatie beschouwing binnen een paar dagen bekeken zi/n. Ja toch? Voor de statistieken: de alge mene beschouwing van het CDA duurde 7 8 minuten en vijf secondende WD had maar liefst 23 minuten en 18 secon den nodig, Progressief Leus den kwam op 75 minuten en 45 seconden, het GPV/SGP ge bruikte bijna net zoveel: 75 mi nuten en 35 seconden, terwijl Gemeentebelangen van de gedachte uitging, dat tijd geld is: 4 minuten. De vrouwen hadden 4 minuten en 30 se conden nodig om de puntjes op de i te zetten. Ter geruststelling van de ver schillende frakties: we hebben alléén maar de verpakking weggegooid. De aangeboden surprises bewaren we nog even Maar nou niet het komende jaar steeds terugkrabbelen als het serieus gaat worden. Zon der spijkers met koppen slaan komen we er nooit! En die muur waar u steeds weer te gen aan gaat staan breken we gewoon af Oude eend in Langenbeek na door de modder terug te zijn geworsteld naar zijn vertrouw de vijver bi/ Waterjuffer: „Wat krijgen we nou? Ben ik ver dwaald? Ik durf toch te zweren dat op dat eilandje een vlag genmast stond Gisteren over de Postweg gereden. Kan Pon dat stuk weg niet als testbaan gaan gebruiken? Een rademaker, een os sen-drijver, een mande-ma ker in onze raad zitten toch veel eenvoudige ambachtslie den Die Wim Bor van Gemeente belangen is zijn roeping mis gelopen In vier minuten de ernstige situatie van ons tand schetsenDie man had economisch commentator moeten worden. Je kunt merken, dat Jan Kuijpers niet meer in de raad zit. Gemeentebelangen heeft het dit iaar helemaal niet ge had over meer veiligheid door meer politie-controle. Tus sentijds een nieuw programma opgesteld? Maar goed overigens, dat de raadsleden presentiegeld krij gen en niet per woord worden betaald. De woordvoerder van Gemeentebelangen zou dan beslist tot onze laagstbetaal den behoren Toch erg moedig van de vrouwelijke raadsleden om dit Iaar wéér met een eigen be schouwing te komen. Als die mannen nou maar niet de euvele moed hebben om die wéér in de onderste la te leg geni Die architect van de Hamers hof is toch maar een vreemde snuiter. Heb ik altijd gedacht dat die afschuwelijke verwarmingsbuizen en zo, die over die hoofdstraat lopen, nog bedekt zullen worden. Maar niks hoor, hij vindt dat een aardige versiering Hebt u overigens met die storm van de laatste dagen een be zoek gebracht aan ons schitterende winkelcentrum? En toen ook gedacht dat die windtunnelspecialisten van TNO een gaatje in hun kop hebben? Boze TNO-deskundige „Niks geen gaatje! Er werd ons ge vraagd of er voldoende lucht door de passage kon. Nou, dat hebben we positief getest!"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13