I i/liou-Miou op eenzame hoogte in La Dérobade leusdcr hrant dooie surfbeelden in California surf cui 5en DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 kijk op de film 15 OOR BERT VOS EN DICK VAN RHEENEN eeld uit California Surf" van regisseur John Millius. DE OUWE De regen sloeg met woedende vlagen tegen de zijkant van het bushokje. Ik had er al een tijdje staan wachten en vervloekte in wendig m'n grenzeloze optimis me. De bus, waarschijnlijk al net zo als ik geteisterd door de wolkbreuken en loeiende storm, liet nog steeds verstek gaan. Ter wijl ik daar nat stond te wezen kreeg ik gezelschap van een ietwat oudere heer, die met twee zware tassen zeulend druipnat naast me kwam staan. Hij hijgde nog wat na van de blijkbaar zware hijs en streek met zijn handen door het natte, verwaaide haar dat al enige grijstonen begon te verto nen. Lekker weertje hè?" zei ik op m'n eigen ironische toontje, alleen voor insiders te herkennen. De opgewektheid van mijn stem trof hem zichtbaar. Hij keek me enige tijd vernietigend aan, waarbij hij de bril van zijn neus haalde. Hij had twee helder blauwe ogen, zag ik. Hij veegde zijn brilleglazen schoon en keek me toen nog eens aan. Grapje zeker," gromde hij toen, ,,het is klere weer". Geen gevoel voor humor, dat zag je zo. ,,En dat uitgerekend vandaag," ging de man verder, ,,man ik ben hardstikke nijdig en dan komt u aanzetten met dat lekkere weertje van u!" Ik knikte maar wat en besloot de komst van de bus in een gepast stilzwijgen af te wachten. Daar nam mijn lotgenoot echter geen genoegen mee. „Ik ben Sin terklaas geweest. Vandaag" gromde hij en het bleek zowaar een poging tot enige konversatie. Hij bleef me aankijken, wachtend op een reaktie en ik capituleerde. „Tja',, begon ik aarzelend, „de wind waait door de bomen hè?" Dat had ik met moeten zeggen. „Wind?" loeide hij, „wind? Man dit is orkaankracht. Heb jij wel eens in deze storm gelopen met een mijter op je kop die je twee maten te groot is? Nee? Nou ik wel!" „En?" vroeg ik, „wou ie blijven zitten?" „Hij gromde wat, maar door de harde wind kon ik het niet verstaan. „Kunt u paardrijden?" wilde ik weten, want nu ik toch eenmaal bezig was had ik me voorgenomen om me geheel en al in het zieleleven van een Sin terklaas te verdiepen. „Paardrijden? Waarom zou ik paard moeten rijden? Zie ik daar naar uit?" Hij begreep me niet „Eh, ik bedoel, Sinterklazen rij den toch op paarden?"probeerde ik. De verbazing lag op zijn ge zicht te lezen. „Ik?" Hij schaterde, „ik op een paard? Sinterklaas op een paard? Man, hoe lang is het geleden dat je een paard met een sinterklaas bent tegengekomen?" Dat waren teveel vragen voor m'n simpele geest en bovendien begreep ik, dat ik een tikkeltje achterliep. De Sint legde het me hoogst persoonlijk uit. „Kijk," zijn stem - klonk nu behoorlijk docerend, Sinterklaas komt binnen. Dat is één. Sinterklaas kan op ver schillende manieren binnen ko men. Dat is twee. Maar Sin terklaas komt maar hoogst zelden per paard binnen. Dat is drie". „Oh nee?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee. Te Duur. Paarden zijn te duur. En bovendien is het risico te groot. Ben jij wel eens van een paard afgedonderd met zo'n soepjurk aan en zo'n toeter op je kop? Nee? Nou, moetje eens pro-t beren. Gevéérlijk meneer!" Ik kon' me dat indenken. Zijn plastische manier van uitdrukken had me in één klap een stuk wijzer gemaakt. „U bent met het rijtuig bin nengekomen?" veronderstelde ik. Alweer een misser, daarmee mijn onkunde nogmaals ac centuerend. „Een rijtuig? Nee hoor, dat is alleen voor de sjieke Sinterklazen. De overheids-sin- terklazen zogezegd. De dure bin nenkomers. Ik ben met de auto gekomen, een tweedeurs. Ik begreep, dat ook dat niet het beste was wat men een Sin terklaas van standing zou kunnen bieden. „Een moeilijke instap?" veronderstelde ik. maar dat bleek nog wat te zachtjes uitgedrukt. „Ik ben erin gepropt, meneer! Ge propt, ik! Nee, voor mij is de lol er af. Er zijn teveel pseudo-Sin- terklazen op de markt versche nen. Allemaal van die kiene jon gens, die van het eerlijke Sin terklaasfeest carnaval maken. Niks geen stijl, niks geen elegan ce. Alleen maar flink teuten door de baard en een heleboel klets praat uitkramen om dan de poen op te sthjken. Geen vakwerk meer, v ndaag de dag. Nee. ik denk dat dit de laatste keer is. Vijf en twintig jaar lang is een lange tijd." Hij zuchtte diep en nostalgisch. Op dat moment reed de bus voor. Ik liet de vermoeide Sint voorgaan. In het heldere licht van de bus zag ik, dat de Sint nog grotendeels onder de schmink zat. De buschauffeur had dat snel in de gaten. „Welkom aan boord, Sinterklaas1" grapte hij „en wat zal het wezen, een enkeltje Ma drid? Heb je een hele rits strip penkaarten nodig". De man draai de zich om en keek me opgewekt aan. „Zie je wel," zei hij en z'n stem klonk al een stuk vrolijker, „men herkent toch de echte vak man". V. LA DÉROBADE AMERSFOORT - Voorlopig wordt een poosje rustig aangedaan in Amers- ort na de verschillende filmpremières die we kortgeleden achter de rug bben. De grote trekkers in de keistad zijn „The Shining" van Stanley Kubrick „The Blues Brothers" van regisseur John Landis. Maar ook de film „Bruba- r" met de voortreffelijk spelende Robert Redford in de hoofdrol doet het stekend. Nieuw deze week is „Vrouwen van Parijs" (La Dérobade) met Miou Miou in de ofdrol. Verder de Amerikaanse speelfilm „California Surf" van regisseur hn Millius over een typische Amerikaanse sport: surfen. Duo 2 brengt een )rise van „Jaws II" in het weekprogramma en van „The Meanmachine" in ar nachtvoorstellingen. Collega Dick van Rheenen bespreekt deze keer voor .Vrouwen van Parijs" en „California Surf". De zoveelste film die zich afspeelt in het „milieu", in dit geval in Parijs en vandaar de Nederlandse titel.Vrouwen van Parijs". Nou, vrouwen is een groot woord, als Jan Zwartkruis er een elftal van kan maken is het mooi meegenomen. Maar daarover leest u morgenvroeg wel in uw respektievelijke ochtendblad! De pretentie die uit de Nederlandse titel spreekt wordt geenszins waarge maakt. Dat doet mogelijk wel de ge staag stijgende ster van Miou-Miou, die op eenzame hoogte akteert in „La Dé robade". De film is gebaseerd op de auto biografische roman van Jeanne Cor delier en geregisseerd door Daniël Du- val. Nu heeft die Duval eerder een paar aardige films gemaakt, Le Voyage d'Amélie" en „L'ombredes chateaux", maar met deze produktie heeft ie zich aardig vertild aan een ontegenzeggelijk voorspelbare treurgang. Om het eens even kort en bondig te benaderen: een meisje uit de provincie, leidt een zielloos bestaan als verkoop ster in een schoenenwinkel. In het ka- fee van pa, die overigens niet met z'n handen van haar kan afblijven, ontmoet ze de grote liefde, zo'n eentje dus die de „waar" 's morgens vroeg voor de rose verlichte etalages uit z'n alfa romeo zet Och, je bent jong, je komt uit de provin cie en je wilt wel es wat zien van de wereld. Als je dan ook nog een gouden toekomst krijgt beloofd, houdt niets je meer tegen om je in het weelderige plu che naast de bestuurder te nestelen. Duval gaat hier voor 't eerst in de fout. Het gebeurt allemaal zo maar Mogelijk heeft Duval dat aangevoeld, want hij kruipt zelf maar achter het stuur in de rol van de misselijkmakende Gé- rard, om te redden wat er te redden valt Miou-Miou, wordt als Marie-Sophie, in het „milieu" wordt niet op een naam pje gekeken, plompverloren voor het oudste beroep ter wereld geplaatst, om „La Dérobade" maar es met een toe passelijk cliché te omschrijven. Marie- Sophie wordt in een keurig bordeel di- rekt voor de leeuwen geworpen. Daar maakt ze ook kennis met Maria Schneider, dat wil zeggen de laatste blikt even op vanachter haar boek. We zien haar later in de film nog terug, zon der enige uitleg - weer blijken de twee hartsvriendinnen te zijn. Marie-Sophie is dan allang onderge dompeld in haar mooie droom De spoedkursus „leven is lijden" heeft beetje bij beetje haar onafhankelijkheid naar de provincie teruggestuurd, ze heeft zich helemaal aangepast aan de regels van de prostitutie Bordelen, flats, straatprostitutie, ze krijgt met alle facetten van het vak temaken. Alsmede met Gérard, waarvan ze voortdurend slaag krijgt. Dat spreekt uiteraard voor zich in deze hoerensmartlap. Ze pro beert zich wel te ontworstelen, maar Gérards vrienden weten haar wel een kopje kleiner te maken Ondanks alles blijft ze Gérard bijna tot het einde toe trouw, de meest onmenselijke verne deringen doorstaat ze „glansrijk" Op het laatst weet ze haar leven dan toch te overwinnen Wat Duval bezield heeft om een der gelijk verhaal te verfilmen, blijft een raadsel. Het witte doek bolt van de voorspelbaarheid Maar het is al gezegd, Miou-Miou tilt „La Dérobade" toch naar een behoor lijk nivo als het mistroostig kijkende meisje, met haar kortgeknipte blonde Miou Miou in „Oa Derobade" (Vrouwen van Parijs), geregisseerd door Daniel Duval. haren, blijft ze je achtervolgen. Ze speelt ontroerend en realistisch Wat betreft Duval had er meer in moeten zitten Aan de andere kant moet gezegd worden dat hij in navolging van regis seurs die dit genre ook hebben bewan deld, er geen ordinaire seksfilm van heeft gemaakt. Verre van dat zelfs. De film is soms een uitstekende sfeer tekening, maar het voegt weinig toe aan hetgeen in dit genre al is gemaakt Toch wel een film om te gaan zien, al was het maar om Miou-Miou. (Grand 5. eerste week). CALIFORNIA SURF Als ik ze 's zomers over het IJs- selmeer zie schichten, krijg ik toch wel een raar gevoel in m'n maag. Zo'n surf plank is aan mij niet besteed, of ik zou er een aardig boekenkastje van moeten maken. Wat heeft dat nu met „California surf" te maken zult u zeggen? Och, wel dit, surfen konden ze in de jaren zestig ook en deze film van regisseur en scenario schrijver John Milius vertelt daarvan. Laat ik eén ding voorop stellen, we krij gen een aantal schitterende scènes te zien, waarin surfers steeds opnieuw metershoge golven weten te overwin nen. Echt mooie beelden, vergezeld van muziek uit de vijftiger en het begin van de zestiger jaren, toen Blondie nog een poppenwagen voortduwde Op die surfplanken, aankomende en halve sterren, zoals Gery Busey (eerder dit jaar te zien in „The Buddy Holly Story", Jan-Michael Vincent (voornamelijk be kend op televisie, hier althans in „Gunsmoke" en „Bonanza") en ten slotte William Katt, waarover in de pers informatie gemakshalve wordt gezwe- qen. De drie spelen vrienden, die elkaar door dik en dun steunen. Althans, op het moment dat ze nog een onbezorgd bestaantje leiden Ze brengen hun tijd grotendeels door aan de Zuidcaliforni- sche kust op hun surfplanken. Vooral in het begin van de film levert dit schitte rende beelden op. akrobatische be hendigheid. huizenhoge golven, even wichtskunst en de echte surfer zal me wel aanvullen, John Milius heeft dit wondermooi verfilmd. Maar met mooie plaatjes alleen ben je er niet en als de drie uit elkaar groeien door de Vietnam- oorlog, werk en wat al niet meer, blijkt dan toch dat Milius (toch niet voor niets scenario-schrijver van Apocalypse Now!) er niet in geslaagd is de beelden samenhangend en vooral interessant te houden Het filmverhaal gaat dan hoofdzakelijk over Matt Johnson (Jan- Michael Vincent), de beste surfer van de drie. Hij leeft nog altijd in z'n jeugd, ook al probeert z'n liefje Sally (gespeeld door Patti D'Arbanville) hem een beetje volwassenheid bij te brengen. Maar hij was en is de beste surfer en dat zal hij bewijzen ook Desnoods geeft hij z'n leven daarvoor In het verfilmen van die vriendschap is John Milius niet geslaagd. Het blijft allemaal wazig, oppervlakkig en kon- trasteert vervelend met de mooie surf beelden. Maar als het u daarom gaat, surfplank meenemen (Cinema 2, eerste week). FILMHUIS: AMATOR In het Amersfoortse Filmhuis wordt de serie Poolse films vervolgd Deze week wordt „Amator" vertoond van de Poolse filmer Krzysztof Kieslowski. De hoofdfiguur, Filip Mosz, is een gelukkig mens. Hij heeft een vrouw, een kind en een baan die hem bevalt Het is niet veel, maar meer heeft hij niet nodig. Wanneer we hem voor het eerst ont moeten, lijkt alles erop te wijzen dat er de rest van zijn leven niets zal veran deren Maar op een dag krijgt hij een dochter. Hij koopt een filmcamera, een goedkoop amateurding, om zijn baby mee te vereeuwigen. Het dorp waar hij woont is zo klein dat al gauw blijkt dat hij de enige is die een filmcamera bezit De fabriek waar hij als inkoper werkt viert haar zoveeljarig bestaan. De directeur vraagt of hij het feest wil filmen. Dat doet Filip. Zijn film wint de hoofdprijs op een regionaal filmfestival. Maar wat belang rijker is, Filip merkt dat zijn camera zijn leven volledig kan veranderen, met to taal nieuwe waarden. Hij ontdekt dat de wereld beter bestudeerd en geïnterp reteerd kan worden en op een persoon lijke manier kan worden geéxploreerd. Filip houdt nog steeds van zijn vrouw en kinderen, maar hij wordt het web van het nieuwe leven ingelokt. Zijn vrouw kan Filips verandering niet accepteren en verlaat hem. Bovendien veroorza ken Filips nieuwe activiteiten een aantal andere problemen. Om zijn films moet zijn beste vriend ontslag nemen. Filip begint door te krij gen dat de morele prijs van zijn publieke activiteiten hoog is Maar hij kan niet terugkeren naar zijn oude levensstijl. Op een bepaald moment beseft hij waarin hij verstrikt is geraakt en reali Scène uitCalifornia Surf'. seert hij zich de nieuwe waarden en de prijs die daarvoor moet worden betaald. Hij is een mens in wie halverwege zijn leven de kunstenaar is ontwaakt. Op dat punt houdt de film op. Vermoedelijk heeft hij begrepen dat sommige veran deringen een morele tol eisen die de draagkracht van een eerlijk mens te bo ven gaan. ongeacht zijn doelstellingen De film werpt een aantal vragen op: Kan een mens het geluk dat hij kent op het spel zetten voor het onbekende7 Is een kalm leven op de achtergrond beter dan intens leven in de spotlights? Wat is beter: je mond houden of je stem ver heffen? Hoe kun je in gecompliceerde situaties mens blijven? (Filmhuis Amersfoort, za./m di., 20 15 uur). FILMS IN HET KORT Kentucky Fried Movie. Persiflage op TV. film en het (Amerikaanse) leven in het algemeen van regisseur John Landis. Dat alles in zo'n 22 korte items. Bulderen, grinneken. gniffelen, glimla chen. (Grand 1,16 jaar) Xanadu. Bruisende pop-muzical met perfekt uitgewerkte dansnummers rond Olivia Newton-John, Michael Beck (The Warriors) en Gene Kelly. Simpel, ro mantisch verhaal wordt op steeds aan dachttrekkende wijze overeind gehou den door een werveling van dans, mu ziek en zang Een plezierige film voor jong en oud in de traditie van Hol lywood. Beter dan de doorsnee mu ziekfilms van de laatste tijd. (Grand 2, alle leeftijden). The Shining. Stanley Kubrick's nieuwste film. Een horrorfilm, die wat mij betreft alle voorafgaande horror- produkten uit de Holeywood-fabriek in de schaduw stelt. Intelligent gemaakt met een perfekte spanningsopbouw zonder te vervallen in emmers vol bloed, ook al maakt één scène dat ge mis voor sommigen in één klap weer goed. Kubrick slaagt er in om (zelfs met ge bruik van tal van cliché's) een goed uit gebalanceerde horrorthriller te maken met een formidabele Jack Nicholson in de hoofdrol, die samen met Shelley Du- vall en Danny Lloyd een horrersfeer weten te scheppen, die van het begin tot het waanzinnige einde blijft boeien Een knappe film van een perfektionisti- sche vakman. Aanbevolen! (Grand 3, 120 minuten, 16 jaar). Platvoet aan de Niji. Inspekteur Riz- zo (Platvoet) gespeeld door Bud Spen cer beleeft allerlei avonturen in Egypte. En dat betekent onvermijdelijk fikse knokpartijen ook al hebben we ook Platvoet of in ieder geval Bud Spencer wel eens wat geïnspireerder aan het werk gezien. Voor de liefhebber blijft het echter aangenaam, uiterst pretentie loos vertier. (Grand 4, alle leeftijden). La Dérobade. Sfeertekening over het „milieu" met in de hoofdrollen Miou- Miou en Maria Schneider. Regisseur Daniël Duval voegt aan hetgeen in dit genre al op het witte doek is gemaakt niet zo heel veel meer toe. Het geijkte verhaal over het oudste beroep ter wereld speelt zich af in Pa rijs. Miou-Miou akteert op eenzame hoogte als het meisje van hef platteland dat in een bordeel terecht komt. Ze ver liest haar onafhankelijkheid en valt beetje bij beetje ten prooi aan een on menselijk wereldje. (Grand 5) The Blues Brothers. Wie van swin gende zwarte muziek houdt met een hart, wie graag lacht, wie flitsende aktie en chaotische achtervolgingen op prijs stelt, kortom zij die van spektakel hou den in allerlei vormen, moeten beslist „The Blues Brothers" gaan zien van regisseur John Landis (National Lam poon's Animal House). Typisch Ameri kaans allemaal en zeker niet te vergelij ken met bijvoorbeeld „Kentucky Fried Movie" van dezelfde regisseur „The Blues Brothers" is gewoon een heel groots opgezette superkomedie met een gigantische vaart vol aktie. Landis maakt een prima karikatuur van de Amerikaanse samenleving, waarbij hij zelfs niet schroomt om verschillende sleutelscènes uit bekende Amerikaan se films opnieuw te gebruiken, zoals de opzienbarende autoachtervolging in „The French Connection" en de mobili sering van leger en politie in „The Gauntlet (van Clint Eastwood). John Belushi en Dan Aykroyd traden al lang voordat er sprake was van deze film op als de Blues Brothers met veel succes Hun muziek is aanstekelijk. Het plate- nalbum heeft in Amerika een oplage van meer dan miljoen exemplaren gehaald. Een kostelijke film! (Cinema 1, 128 minuten, alle leeftij den) California surf. Het verhaal van drie vrienden die door de gemeenschappe lijke liefde voor het surfen onlosmakelijk aan elkaar lijken verbonden. Maar wie jong is wordt ouder, de Vietnam-oorlog e.d. laat niet veel heel van de vriend schap. De film. geregiseerd door John Milius toont verder fraaie beelden van het surfen, vergezeld van pittige nos talgische muziek. (Cinema 2) Brubaker. Robert Redford in een sterke titelrol als gevangenisdirekteur, die als gevangene voor het eerst kennis maakt met z'n nieuwe baan en binnen de kortst mogelijke tijd de zaak op z'n kop zet om een einde te maken aan de gruwelijke wantoestanden, de korruptie en martelingen binnen de Wakefield- gevangenis. Tradities en „gegroeide gewoontes" worden aan de kant ge schoven. Maar er is een enorme weer stand tegen de moderniseringswoede van Brubaker en de gevolgen blijven dan ook niet uit. Regisseur Stuart Ro senberg baseerde deze boeiende film op werkelijke gebeurtenissen, zoals beschreven in het boek „Accomplices to the crime" uit 1969 door Thomas O'Murton, die als criminoloog in dezelf de situatie terecht kwam als Brubaker Soms is de realiteit ongelooflijker dan de gekste filmfantasie Aanbevolen. (Euro, 130 minuten, 16 jaar). Jaws II. Terug van weggeweest „Jaws II". het vervolg op Steven Spiel berg's grote filmhit Deze keer is de re gisseur Jeannot Scwarc, die de haaien- verschrikking nog eens dunnetjes overdoet, maar de bekende affekten. die „Jaws I" zo enerverend maakten, doen het nou niet zo best meer en het verhaal lijkt verdacht veel op de eerste ling. Voor de rest is „Jaws II" voor hen. die het eerste deel niet hebben gezien, een best aardige avonturen-thriller. Je zou overigens in Amity wonenIk moet er niet aan denken! (Duo 2, 12 jaar). The Mean machine. Burt Reynolds in een in 1974 gemaakte film van regis seur Robert Aldrich, waarin hij een rug- by-speler vertolkt, die na nogal woeste capriolen in de gevangenis terecht komt. Waar hij weer midden in het rug- by-gebeuren terecht komt. Rugby is een nogal harde sport, maar in de ge vangenis kunnen ze er ook wat van Zeker als een team bewakers tegen een team gevangenen aan treedt (Duo 2, nachtvoorstellingen, 16 jaar). filmagenda Filmprogramma voor Amerstoon van don derdag 20 november t/m woensdag 26 no vember 1960 GRAND 033-18900 Grand 1 KENTUCKY FRIED MOVIE Dagelijks 14 00 19 00 en 21 45 uur, zondag 14 00 16.30 19 00 en 21 45 uur. 16 jaar Grand 2 XANADU Dage;.|KS 14 00 19 00 en 21 45 uur. zondag 14 00 16 30 19 00 en 21 45 uur al Grand 3 THE SHINING Dagelijks 13 45 10 45 en 21.30 uur zondag 15 45 16 15 18 45 en 21 30 uur 16 jaar Grand 4 PLATVOET AAN DE NUL Dagelijks 13 30 18 30en2i 15 uur, zondag 13.30. 16 00 18 30 en 21 15 uur. a I Grand 5 VROUWEN VAN PARIJS Dagelijks 13 30 18.30 en 21 15 uur: zondag 13 30 16 00 16 30 en 21 15 uur 16 jaa' CINEMA 033-18900 Cinema 1 THE BLUES BROTHERS Dagelijks 13 45 19 00 en 21 30 uur; zondag 13 45 16 15. 19 00 en 21 30 uur. a I Cinema 2 CALIFORNIA SURF Dagelijks 13.30.18 45 en 21 15 uur. zondag 13 30. 16 00. 18 45 en 21.15 uur. 12 jaar EURO; 033-33655 Euro BRUBAKER Zaterdag en woensdag 18 45 en 21 30 uur zondag 14 00 18 45 en 21.30 uur. overige dagen 14 00 18.45 en 21 30 uur, 16 jaar Euro BENJI Zaterdag en woensdag 13 45 uur (onderti teld) DUO 033-16572 Duo 1 KLAAR IS ZE Dagel.|ks 14 15 19 15 en 21 30 uur zondag 14 15 1630 19 15 en 21 30 uur 16/aar Duo 2 JAWS II Dagelijks 14 00 19 OO.en 21 15 uur, zondag 14 00 16 15 19 00 en 21 15 uur, 12 jaar Duo nachtvoorstellingen. vrijdag- en za terdagnacht 23.45/24 00 uur Duo 1 SEXAMEN, 18 jaar. 24 00 uur Duo 2 THE MEAN MACHINE. 23 45 uur 16 jaar

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15