.Eigenlijk is het dus ook wel best moedig van ons" Etsen en olieverven van IN. Voet in Hakhorst Rinze Bloemhof en Rien van de Kolk over het uitstappen van D'66 uit Progressief Leusden Waardering voor Van 't Slot ISTERVIEW interview kijk op kunst DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 LEUSDEN - Organist Steef van 't Slot heeft met de Sint Josefparochie een niet ongebruikelijke overeen komst gesloten: In ruil voor het ge bruik van het orgel (waarop hij repe teert en lesgeeft) geeft hij regelmatig een concert in de Josefkerk, met medewerking van een solist, vorige keer was dat een bas-bariton, dit maal werd hij geassisteerd door Loes van den Akker, die blokfluit do ceert, evenals Steef van 't Slot aan de Leusdense muziekschool. Het vloeit voort uit de combinatie van deze instrumenten, dat het programma zaterdag voornamelijk oude muziek bevatte. De enige composities van la ter datum waren van Jan Zwart, H. Mulet, en Steef van 't Slot zelf, en deze konden dan nog als zeer behoudend van idioom worden gekenschetst. Daarbij in aanmerking genomnen dat de werken van Handel. Van Ei]k, Tele- mann en Frescobaldi bijna allemaal een weinig spectaculair karakter had den. kun je vaststellen dat de pro grammering op z'n minst wat eenzijdig van sfeer was en weinig uitdaging bood met name aan Steef van 't Slot. Dat het publiek één en ander m hoge mate waardeerde is wellicht deels te danken aan een zekere pure, rust gevende kwaliteit die deze muziek en deze manier van musiceren bezit; mij was 't allemaal net even te puur. De blokfluit, of anthans haar reputatie, is toch al bezoedeld door haar functie als opstapje naar een ,,echt" instrument, en door het schaamteloze gebruik dat ervan gemaakt wordt door hele hordes talentloze muziekstudentjes: het con- certgebruik moet zich daarom wel in 'n aantal factoren positief onderscheiden van deze amateurpraktijken. Een war me, volle toon met een soepel vibrato is Steef van 't Slot aan het orgel. daar één van. De toon die Loes van den Akker produceerde verdiende die kwalificatie niet helemaal. Het deed allemaal wat te koel en te streng aan. Al is het denkbaar dat de akoestiek van de kerk een rol speelde, die voor namelijk de scherpe kern van een klank registreert In ieder geval vond ik haar bespeling van de sopranino, waarbij de prioriteiten anders liggen, en een dansende ritmiek en klaterende vin gervlugheid belangrijker zijn dan een ronde toon, veel beter. De publieke waardering ging bij dit concert ook voor een groot deel uit naar de gelegenheidscompositie van Steef van 't SlotSuite over het doen en laten van een oude Heilige", een aan trekkelijke mélange van Sinterklaas liedjes, orgel-evergreens en eigen componeerwerk. De pennevrucht van een talentvol man, wiens concerten nog aan aantrekkelijkheid en zeker aan belang zouden winnen, ais mj m vervolg wat gedurfder zou pro grammeren. R. de W. 1ARNIX KREYNS [van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Bericht uit de .eusder Krant van jongstleden ionderdag: D'66 AFZONDER- ,IJK VERKIEZINGEN IN De ilgemene ledenvergadering van )'66 afdeling Leusden heeft op laar bijeenkomst van 18 novem- jer jongstleden besloten als af- [onderlijke partij de gemeente- aadsverkiezingen in te gaan. De reden om dit besluit juist nu e nemen is gelegen in het feit dat Ie partij groot belang hecht aan !en goede voorbereiding op de lomende raadsperiode. Daar- loor wordt tevens aan alle deel- iemende partijen van Progres- lef Leusden de gelegenheid ge- loden zich tijdig in te stellen op Ie nieuwe situatie, die na de ver- [jezingen zal ontstaan. Uitdrukkelijk gaf de ledenver- ladering te kennen het huidige amenwerkingsverband volgens Ie gemaakte afspraken voort te etten tot het einde van deze aadsperiode. Donderdagavond ..Ik begrijp het liet", zeg ik tegen Rinze Bloemhof fractievoorzitter Progressief Leus- len en lid van D'66) en Rien van de Colk (voorzitter van de afdeling Leus- len van D'66), in de hoop dat zij enige ilaarheid zullen kunnen verschaffen Van de Kolk: „Eigenlijk is het niet eel meer dan dat bericht. Er moest :en keer een uitspraak komen Er is en planning van Progressief Leus- len. waarin een aantal deadlines zijn ipgenomen Uiterlijk mei volgend aar zouden de vier partijen met een ntentieverklaring moeten komen iver het al dan niet voortzetten van Ie samenwerking. Ondertussen ont- tond er bij ons al een bepaalde temming in de ledenvergadering Er s een zekere druk ook vanuit de jartij; er bestaan in het land nog maar nkele PAK-verbanden (samenwer- lingsverbanden tussen progressieve lartijen, red Hoewel dat op zich leen reden is om uit Progressief eusden te stappen, voelden ook wij rel de behoefte ons duidelijker te irofileren. Zoals ook andere D'66- rakties dat konden doen. nadat ze niet langer deel uitmaakten van een progressief akkoord Kijk, we hebben vrij veel kiezers, maar weinig leden. We hebben leden nodig, ook in die richting wordt er vanuit de partij druk uitgeoefend. Om meer leden te krij gen zul je je echter meer moeten profileren, onafhankelijker opstel len VRIJ DUIDELIJK - Waarom moest dat besluit juist nu genomen worden? Bloemhof: ,,We hebben er in het voorjaar al over gesproken Onder tussen is er over nagedacht en het bleek tijdens de ledenvergadering nu vrij duidelijk te liggen. In verband met de voorbereidingen voor de volgende verkiezingen leek het ons, ook voor de andere partijen van Progressief Leusden, het beste om er dan nu mee naar buiten te komen." - Stond het op de agenda vermeld Bloemhof: „Ja. Het punt 'voort gang progressieve samenwerking' staat bij ons de laatste vergaderingen iedere keer weer op de agenda." - Hoe was de stemverhouding? Bloemhof „Een te verwaarlozen minderheid was nog blanco, had het besluit liever nog niet op dit moment genomen." Van de Kolk „Maar er was aan het eind van de vergadering toch wel een consensus. Ik heb aan het eind van de vergadering gevraagd of dit naar buiten toe een besluit van de leden vergadering genoemd kon worden, en toen was iedereen het daar mee eens." Bloemhof: „Ja, ook de mensen die aanvankelijk nog wat blanco waren, konden zich toch wel met het besluit verenigen." - En de voorzitter van de fractie van Progressief Leusden? Bloemhof: „Ik heb bewust niet te veel bijgedragen in die vergadering. Ik kon dat moeilijk doen vanwege mijn positie binnen het samenwer kingsverband. Maar ik sta zelf zeker niet negatief tegenover dat D'66 de volgende gemeenteraadsverkiezin gen afzonderlijk in gaat." - Maar heb je dan niet gewezen op voordelen van de samenwerking? Bloemhof: „Ik heb je in augustus al eens verteld dat de samenwerking goed is Het gaat hier alleen nog maar ,,Meer profileren" minder makkelijk mogelijk." Bloemhof: „De leden hebben nu in feite geen vat op de fractie. Je kunt de leden van de fractie in de vergaderin gen van Progressief Leusden niet rechtstreeks aanspreken op hun be leid Terwijl er vanuit onze leden nu juist de wens naar voren kwam dat ze dat wel wilden en dat ze ook juist eens wat beleid op de langere termijn wilden zien. Ik kan je eerlijk zeggen, dat we daar wel een beetje tegen op zien. Als je uitgaat van drie raadsle den, dan moet je toch wel een lijst van negen personen hebben om de ver kiezingen mee in te gaan. Die men sen moeten we gaan zoeken, we moeten gaan werken aan een scha duwfractie Van de Kolk: „En dan is de cirkel rond; je kan zo'n besluit wel uitstel len, maar we moeten er nu aan gaan werken, dat we straks een behoorlij ke fractie en schaduwfractie hebben. Nu moeten leden van D'66 deskun digheid gaan opdoen. Er zullen dus de komende tijd ook meer mensen van D'66 bij commissievergaderin gen en dergelijke aanwezig zijn." ELF MAN - Hoeveel mensen waren er eigenlijk op die ledenvergadering? Bloemhof: „Dertig procent van on ze leden" - En dat is? Van de Kolk: „Elf man Drie be stuursleden, de fractievoorzitter en zeven 'gewone' leden." - Dus jullie hebben zo'n vijftig leden? Van de Kolk „Ja, het aantal leden staat in geen verhouding tot het aan tal kiezers We hebben hard behoefte aan aktieve leden; vandaar ook die behoefte aan meer profileren Bloemhof „Wat dan wel in eerste instantie vanuit het bestuur zal ge beuren. Ik ben in de eerste plaats voorzitter van de fractie van Progres sief Leusden Dat maakt het natuur lijk moeilijk om je dan in de raad duidelijk als man van D'66 te gaan zitten profileren." - Ik denk dat de manier waarop jullie het besluit naar de andere deelne mers in Progressief Leusden hebben kenbaar gemaakt - de besturen wer den woensdagmorgen telefonisch ingelicht - wel enige wrevel hier en daar heeft opgeroepen. Kon dat nou niet op een andere manier? Bijvoor beeld door er eerst eens over te praten in een besturenoverleg? Van de Kolk „Het is misschien niet charmant, zoals we het gedaan heb ben, maar we konden niet anders en we wilden niet anders. Dat besluit was dinsdagavond genomen en dan kun je wel afspreken we houden het geheim totdat we het in een bestu renoverleg aan de orde hebben ge steld Maar dan loop je altijd het risico dat die andere besturen het uit de Leusder Krant lezen en dat wilden we niet. We zijn er meteen mee naar buiten gekomen." - Laatste vraag: denken jullie dat dit besluit gevolgen heeft voor de verde re samenwerking in de fractie en tussen de partijen tot aan de verkie zingen van 1982? Bloemhof: „Van mijn kant uit zeker niet. ik hoop van de andere uit ook niet. En daar reken ik ook op, gezien de manier waarop we tot nog toe met elkaar zijn omgegaan." Van de Kolk: „We hebben afspra ken lopen tot aan de verkiezingen van 1982. Daar zullen wij ons aan hou den, want die schatten we hoog ins." Bloemhof: „Het zou mij echt erg tegenvallen als het nu ineens binnen die goede club, die het is, allemaal erg zou veranderen." „Het zal best de eerste dagen frustrerend werken, dat geloof ik zeker. Voor ons is het ook moeilijk, 't Is ook niet iets, dat je zo maar even beslist. Maar ja, god LEUSDEN In eetkafee-galerie Ie Hakhorst stelt W. Voet uit Zeist i]n etsen en een tweetal olieverf- chllderijen tentoon. De kracht van het werk van W. Voet de soberheid, waarmee het onder- rerp wordt weergegeven. Geen verbodig detail op prent of paneel. Heen de essentie. En verder stilte en ilmte. W Voet toont in De Hakhorst een oorliefde voor stillevens met bloe men, bomen, interieurs met bloemen binnen en bloemen buiten, en ge zichten op water Zijn stillevens typeert hij door aan gifte van een veelheid van speelse lijntjes van het bloemboeket Leven digheid, die hij afzet tegen de harde, strakke lijn van de pot waarin de bloemen staan, en van een tafelrand of vensterbank. Met zijn bomen hanteert hij in zijn etsen hetzelfde principe. Bewogen weergave van bladertooi door een krieoelen van gebogen lijntjes. Te gen alleen de strakke lijn van de horizon. Heel summier wordt het beeld, dat hem frappeert genoteerd Soms geeft de etsnaald bij het gezicht op zee of andersoortig water ternauwernood nog een rudiment van een lijntje in de hemel weer. Iets méér wordt teveel lijkt het principe van W. Voet te zijn. Zó kan het ook, denkt de toeschou wer en glimlacht Bij de stillevens ook vrijwel geen strukturering in de achtergrond. Zijn interieurschilderij toont door W. Voets uitgangspunten grootse wijdsheid. Hij geeft in het interieur aan: een tafel met twee potten met bloemen. Een comfoor met twee pan netjes. Een raamvlak met een door kijk in de tuin. Héél magere verfopdracht in grij zen en blauwen. Met een schroom vallige invultechniek van toetsjes en vlekjes. Aksenten in kleur zijn de oranje bloemetjes in de potten, en dito m de tuin En de oranje handvat ten van de pannen. Op zijn tweede schilderij in De haKnorst zijn zowel binnen als Duiten nog direkter zichtbaar, omdat er een deur open staat. Vóór de deur staat buiten een pot bloemen. Buiten staat een weelderig groeiende boom. Het is voornamelijk de intieme we reld van de direkte omgeving, die W. Voet in De Hakhorst laat zien De keuze van de onderwerpen dichtbij de ronde tafel bij het raam, de ven sterbank, de fruitschaal, het bosje sedum. Uitgebeeld in grote konsen- tratie met een minimum aan schrif tuur. De tentoonstelling duurt tot maan dag 1 december. De Hakhorst is open: elke dag vanaf 16.30 uur, 's zondags vanaf 14.00 uur. De gale rie is 's maandags de gehele dag gesloten. om een principebesluit dat door de ledenvergadering genomen is. Ik houd het best voor mogelijk, dat we na de verkiezingen weer tot een of ander samenwerkingsverband ko men. Alleen niet meer op deze wijze OPPORTUNISTISCH - Door nu te besluiten om straks alleen verder te gaan laden jullie natuurli/k wel de verdenking van eni ge opportunisme op je. Toen jullie klein waren, wilden jullie graag mee doen in een progressief akkoord; nu de opiniepeilingen aangeven, dat jul lie wat groter geworden zijn, stappen jullie er uit. Van de Kolk „Als er sprake zou kunnen zijn van opportunisme van onze zijde, dan zou dat alleen maar kunnen zijn, wanneer wij dit besluit genomen zouden hebben na de tweede kamer-verkiezingen van vol gend jaar. Het zal met de eerste keer zijn, dat D'66 een klapper maakt. Dat de verkiezingsuitslag heel anders uit pakt dan de opiniepeilingen tot dan toe hadden aangegeven. Eigenlijk is het dus ook wel best moedig van ons om nu dit besluit te nemen, al klinkt dat wat lullig als ik dat nu zo tegen je zeg. En dan kun jij wel wijzen op de net gehouden enquête van de Rooie Haan, maar D'66 heeft echt al eerder van die klappers meegemaakt. Het blijft voor ons echt een groot risico, wat we op dit moment besloten heb ben." - Toch begrijp ik die behoefte aan profileren nog steeds niet zo goed. Komt D'66 niet goed tot z'n recht binnen Progressief Leusden? Bloemhof: „Ik heb je al eens eerder gezegd, dat ik vind. dat er niet zo veel verschillen zijn tussen die vier partij en, wanneer het gaat om Leusdense politiek. We hebben altijd tot goede overeenstemming kunnen komen Maar de leden zeggen toch zien we eigenlijk niks D'66 - Dus het gaat er om dat er straks Bloemhof (D'66) in plaats van Bloem hof (Progressief Leusden) in versla gen in de krant komt te staan. Bloemhof „Het gaat er om dat deelnemen in een progressief ak koord altijd het zoeken en vinden van een compromis betekent. Als onaf hankelijk D'66 heb je meer vrijheid." - Maar kan jij dan een voorbeeld noemen uit deze raadsperiode, waar in je je als D'66 anders zou hebben opgesteld dan je nu gedaan hebt als na van oe fractie van Progressief Leusden? Bloemhof „Dat vind ik heel moei lijk, maar ik had verwacht dat die vraag zou komen. Ik denk dat dat verhaal over de grondprijspolitiek een voorbeeld is. Misschien was het mogelijk geweest om met het CDA daarover tot een vergelijk te komen als D'66-fractie. Door er bijvoorbeeld een getrapte fase in te brengen. Ik weet niet zeker of dat zo is, maar misschien was het dan gelukt - Maar over het algemeen klinkt het D'66-geluid toch aardig door in Pro gressief Leusden. Ik heb wel eens het idee dat PPR- en PSP-standpunten wat eerder onder de tafel verdwijnen Bloemhof: „Dank je voor het com pliment - Zo bedoelde ik het niet Bloemhof en misschien is dat ook allemaal wel zo. Van de andere kant zitten we met PPR en PSP in het samenwerkingsverband en dat bete kent dat je er mee werkt, naar hun opvattingen luistert. Dat hebben we de afgelopen jaren ook zeker gedaan Maar daarbij is onze stem redelijk goed daar blijven klinken, ja." EENMANSFRACTIE - Ik kan mij steeds minder onttrekken aan de indruk dat er toch sprake van opportunisme is. De samenwerking is goed, er zijn geen grote problemen geweest, het D'66-geluid klinkt vol doende door; wat moet er dan zo nodig geprofileerd worden? Ik weet zeker dat jullie dit besluit niet hadden genomen, als D'66 nu in de opiniepei lingen op twee tweede kamerzetels zou staan. Bloemhof: „Je moet het anders zeggen. Als ik nu denk aan de volgen de raad, dan zal dat er een zijn met negentien zetels Zoals ik het nu inschat, zie ik daar wel drie D'66-ze- tels in. Dat vind ik een werkbare fractie. Als het er naar uit zou zien, dat het een eenmans-D'66-fractie zou worden, dan zou ik er ook wel anders over gedacht hebben, ja. Met alle bewondering voor Bor en Offe- reins, zo'n eenmansfractie is toch wel verdomd moeilijk." - Misschien haalt een progressieve combinatie wel zes of zeven zetels, om maar eens wat te noemen. Heb je helemaal een pracht van een fractie. Bloemhof: „Daar heb ik. technisch. - Bloemhof (rechts) en Van de Kolk: over nagedacht Kijk, als je tot afspra ken zou kunnen komen met andere fracties, dan zou je bij bepaalde on derwerpen met meerdere woord voerders in de raad kunnen optreden, waarbij de een het vanuit het wel zijnsaspect bekijkt, de ander vanuit de financiële hoek - Ha ha Bloemhof „Het is zuiver tech nisch. hoor - Is er al gereageerd vanuit de andere partijen van Progressief Leusden? Van de Kolk „Er is nog al wisse lend op gereageerd. Het werd toch overal wel als verrassend ervaren, ook wel teleurstellend. Maar we heb ben ons ook heel wel gerealiseerd, dat we ons hiermee kwetsbaar op stelden. We hadden het kunnen uit stellen, we hadden kunnen wachten op een of andere blunder en die dan aangrijpen om er uit testappen. Maar dat wilden we met. We gaan er niet uit omdat er in de samenwerking iets hapert TELEURSTELLING - En hoe is er binnen fractie en schaduwfractie gereageerd? Bloemhof „Sommige hadden het misschien wel verwacht, maar er is ook wel teleurstelling, geloof ik Van de Kolk „Wim (Loth, red.) is bijvoorbeeld erg teleurgesteld. En ik kan me dat ook goed voorstellen Maar wij zouden niets liever willen dan dat zo'n kanaal openbleef Maar Er is alleen gezegd wij willen de samenwerking in de huidige vorm niet voortzetten. Maar verder zijn alle mogelijkheden open Kijk. wat ook meegespeeld heeft is waar we in de algemene beschouwin gen van dit jaar de nadruk op hebben gelegd: die betrokkenheid van de burger. In zo'n samenwerkingsver band als Progressief Leusden is dat

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5