Ingezonden „Werkgroep Onderwijs moet zich minder vrijblijvend opstellen" Schoolraad kraakt nota veilige schoolroutes „De Heerd" zondag in 't Spant er om Ie—s—en hwit Leusder Krant Film en Sint bij Blijhof Koekvergulden Leusder Krant FOTOKOPIE NODIG? Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Schoolraad voor het openbaar onderwijs: Zaterdag sportruil- en verkoopbeurs in Zuid DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 onderwijs KLAAR-OVER, VERGEET HET MAAR! Een aantal ervaringen als klaar- over-coórdinatrice van het punt Ar dennen-Rozenhaag en het artikel over de werkgroep Verkeersaangele- genheden in de Leusder Krant van donderdag 20 november hebben mij in de pen gejaagd De dienstregeling van die ene over steekplaats doe ik pas sinds het be gin van dit schooljaar, dus je kunt nog niet spreken van een indrukwek kende staat van dienst. Toch moeten mij een paar dingen van het hart Het aantal moeders dat zich beschik baar stelde voor dit punt bedroeg aanvankelijk 26. Na ruim 2 maanden is dit aantal afgenomen tot 20. Het begon met een telefoontje van iemand die vond dat de kinderen te brutaal waren, een volgende kreeg een baan, weer een andere moeder vond het te gevaarlijk, enz. enz. Gis teren, na 't rondbrengen van het rooster voor de komende 2 weken, belde er iemand op die het binnen één maand weer dienst hebben te gortig vond en dreigde, samen met een kennis, ermee te stoppen als niet meer moeders zich zouden inzetten voor dit doel. Jammer, maar in mijn hart moet ik deze beide dames gelijk geven Want, in alle eerlijkheid, klaar-ove- ren is een hondebaan. Vooral in de winter en bij regenachtig weer. als de auto's langszoeven én je onder de modder staat te verkleumen. Af en toe is er een welwillende automobi lisme) dievoorjestopt maar als je dan de straat oploopt, een beetje blij want er zijn toch nog aardige mensen, komt er van tegengestelde richting iemand die glashard doorrijdt Dan zijn er inderdaad kinderen die weigeren zich te houden aan de aan wijzingen van de klaar-overs. expres hockeyuitrustingstukken, schaatsen zowel noren als houten schaatsen, kunstrijders, schaatskleding. Hand- balkleding, gymspullen en anderear- tikelen mits schoon en bruikbaar bij sporten De organisatie stelt als eis. dat de kleding (bijvoorkeur chemisch) ge reinigd wordt aangeboden Alle an dere zaken deugdelijk schoonge maakt. Alvorens deze in de verkoop te brengen worden alle aangeboden artikelen door de oudercommissie gecontroleerd Bezorgadressen Pr Bernhardlaan 6. Leusden-Zuid, Tel 942803 Arnhem- seweg 83. Leusden-Zuid. Tel 943423 De niet verkochte artikelen kunt U ophalen op 29 november 1980tussen 12.00 en 13 00 uur aan de school evenals Uw geld. een stukje verder zelfstandig overste ken, er geen been in zien om zo'n moeder uit te lachen. ..stom wijf" te roepen, etc Allemaal zeer frusterende zaken, en dan heb ik het nog niet eens over de hondepoep gehad, die ook bij de oversteekplaatsen rijkelijk vertegen woordigd is. Je moet als klaar-over wel een heel laconieke kijk op het leven hebben om dit alles aan te kunnen Bij het lezen van alle plannen die gemaakt worden om de verkeersvei ligheid te vergroten is er één gedach te die bij mij de overhand krijgt en die is Hoe verander je de mentaliteit van de Leusdense weggebruiker? Want dat is het punt waar alles om draait. Het is met de gemiddelde Leusde- naar net zo gesteld als met de breinen achter de Bio-industrie. (Achter het nieuws, 20 november) Véél hersens weinig gevoel. Hopelijk ontneemt dit schrijven niet de moed aan het hand jevol moeders dat nog klaar-overt, anders zal het binnen afzienbare tijd inderdaad afgelopen zijn met het vei- lig(9) oversteken van onze school gaande kinderen. Voor mij geen pro bleem, ik fiets wel weer met mijn kinderen mee Mochten er toch nog ouders zijn die zich willen inzetten voor de veiligheid van onze kinderen, mijn telefoon nummer is 941755 Met dank voor plaatsing, Riet Ja cobs- v. d Breemer. Geulwijk 8, Leusden. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN Blijhof heeft voor de komende dagen weer heel wat op het programma staan. Zo is er woens dagmiddag 26 november twee maal een filmvoorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar. Zaterdag komt Sint Ni- colaas naar Blijhof, dan wordt het een feestelijke dag voorkinderen van 4 tot en met 12 jaar. Woensdagmiddag wordt om half twee en half vier een film vertoond van de beroemde ..Vijfnaar de boe ken van Enid Blyton. De toegangs prijs bedraagt voor deze middag f 1,50 voor leden. De niet-leden beta len een gulden meer. Zaterdag 29 november komen Sint en Piet naar Blijhof. Maar voor het zover is, wordt eerst het vrolijke to neelspel „Speculaas en Speculien- tje" op de planken gezet. Er zijn een ochtend- en een middagvoorstelling, respectievelijk om 10.30en 14.00uur. Voor dit feest zijn nog enkele kaartjes over, die woensdagmiddag tijdens de filmvoorstelling kunnen worden af gehaald. LEUSDEN Zaterdag 29 novem ber is er in de openbare school De Hobbit weer koekvergulden voor be woners van de wijk Groenhouten, ledereen, vanaf de kleuterschoolleef tijd is hartelijk welkom tussen 10.00 en 11.30 uur. De kaarten voor deelna me kosten 1,50 per persoon en zijn te verkrijgen op de volgende adres sen: Roggeland 3, Roggeland 33 en Karper 32. De deelnemers worden verzocht zelf twee taaipoppen, een penseel of dun kwastje, een schoteltje en een tasje mee te nemen Dat tasje is nodig om het eindprodukt veilig mee naar huis te kunnen nemen Indien er mensen zijn die nog wil len helpen met de organisatie van de dag, dan kunnen zij contact opne men met mevrouw De Jong. telefoon 943866 Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leusden wil nu wel eens weten waar al het gepraat In de werkgroep onderwijs eigenlijk toe leidt. Tot op heden zijn alle vergaderingen van de werkgroep veel te vrijblijvend geweest, vindt de schoolraad, die dan ook van mening Is dat deze situatie moet veranderen. Ook wil de schoolraad In het vervolg graag van de gemeente vernemen wat er gebeurt met de adviezen die de schoolraad zelf uitbrengt. De benoeming van de voorzitter van de gemeenschappelijke school raad voor het openbaar onderwijs, de heer Jaap Brandligt als lid van de werkgroep onderwijs zal er naar alle waarschijnlijkheid tot leiden dat het openbaar onderwijs haar stem krach tiger zal laten doorklinken in de ver gaderingen van de werkgroep onder wijs. Als opvolger van mevrouw Hil- berts in de werkgroep wil de heer Brandligt en met hem het dagelijks bestuur van de schoolraad meer dui delijkheid over de plaats van de werk groep onderwijs in de gemeentelijke adviesstructuur. Eén van de problemen waar de schoolraad mee zit, zo bleek tijdens de donderdagavond gehouden ver gadering van de raad, is dat de verte genwoordigers van de schoolraad in de werkgroep onderwijs in feite een dubbele adviesfunctie hebben. Zo wel via de werkgroep ondeiwijs als via de schoolraad adviseren bedoel de vertegenwoordigers de gemeente, beide keren echter wel met verschil lende mede-adviseurs. De vraag is dan ook gerezen binnen de school raad. of een vertegenwoordiger van de raad in de werkgroep, in principe onverkort een ingenomen standpunt van de schoolraad overeind moet houden of dat er in de werkgroep compromissen gesloten kunnen worden. Daarnaast is de schoolraad van mening dat de werkgroep onderwijs veel te vrijblijvend naar de gemeente toe optreedt In deze mening staat de schoolraad overigens niet alleen. Ook binnen de werkgroep onderwijs hebben enkele leden al eerder laten blijken te willen weten waar ze aan toe zijn als er binnen de werkgroep een duidelijk advies naar de gemeen teraadsleden geformuleerd wordt. De werkgroep onderwijs is in 1979 in het leven geroepen omdat de ge meenteraad het besluit had genomen voortaan alleen nog maar te werken met raadscommissies waarin uitslui tend gemeenteraadsleden zitting zouden hebben. Wel nam men het besluit de mogelijkheid open te laten werkgroepen in te stellen, waarin deskundigen en raadsleden zouden plaatsnemen. De werkgroepen zou den dienen als adviesorgaan voor de raadscommissie In de werkgroep onderwijs zijn alle geledingen van het Leusdens onder wijs vertegenwoordigd, verder heb ben de leden van de commissie on derwijs zitting in de werkgroep die onder leiding staat van wethouder G van Woudenberg. Dat ook de werkgroep zélf van me ning is dat deze constructie verbete ring behoeft, blijkt wel uit het feit dat tijdens de eerstvolgende vergadering van de werkgroep gesproken zal wor den over het functioneren van de werkgroep. Niet alleen de schoolraad voor het openbaar onderwijs, ook andere vertegenwoordigers in de werkgroep willen af van de vrijblij vendheid waarmee er gesproken wordt over allerlei voor het onderwijs belangrijke zaken. De schoolraad voor het openbaar onderwijs is een adviesorgaan dat volgens de wet ingesteld moet wor den. In de schoolraad, die de ge meente adviseert inzake alle mogelij ke zaken het openbaar onderwijs be treffende. zitten leerkrachten, ouder- commissieleden,belangstellenden en wethouder G. van Woudenberg en het hoofd van de gemeentelijke afde ling onderwijs, de heer S. Lakeman. De schoolraad heeft zich donderdag avond beraden hoe zij zich in het vervolg op moet stellen in de verga deringen van de werkgroep onder wijs. Afgesproken werd dat de verte genwoordigers van de schoolraad in de werkgroep duidelijker dan mis schien voorheen het geval was de mening van de schoolraad naar vo ren zullen brengen Dit betekent on der meer dat men geen compromis sen zal sluiten tijdens een vergade ring als niet bekend is wat de achter ban van het behandelde onderwerp denkt. Ook zal men zich van stem ming onthouden als er onverwacht zaken ter sprake komen in de werk groepvergaderingen. De schoolraad heeft verder haar ver tegenwoordigers in de werkgroep de opdracht gegeven pogingen in het werk te stellen het gepraat in de werkgroep een wat minder vrijblij vend karakter te geven. H.erdoor zou voortaan duidelijker worden welk ad vies de werkgroep nu precies aan de gemeenteraad geeft De schoolraad is overigens van mening dat het ook niet duidelijk is wat de gemeente doet met de advie zen die de schoolraad rechtstreeks aan burgemeester en wethouders geeft. Als voorbeeld werd de gemeentelijke onderwijsnota genoemd, welke in oktober 1979 verscheen. De school raad, maar ook vele andere onder wijsinstellingen hebben op de onder wijsnota in vaak zeer kritische be woordingen gereageerd. De schoolraad voor het openbaar onderwijs is bijvoorbeeld van mening dat de hele nota maar beter herschre ven kan worden omdat er geen enke le visie op het onderwijs uit naar voren komt. B. en W. hebben een antwoord geformuleerd op de inge zonden commentaren, tot een be handeling van de onderwijsnota in de gemeenteraad is het echter niet ge komen Binnen de werkgroep onder wijs is men begonnen met het hoofd- stuksgewijs behandelen van de on derwijsnota, de schoolraad is echter van mening dat het totaal onduidelijk is waar al dit gepraat toe leidt. Ook op dit punt zullen de vertegenwoordi gers van de schoolraad in de werk groep dan ook aandringen op een doelmatiger en minder vrijblijvende behandeling van de diverse onder werpen die nog aan bod komen (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De door de afdeling gemeentewerken van Leusden opge stelde nota over veilige schoolroutes Is een nota van niks en moet worden terugverwezen naar de gemeente voor herschrijving, dat is kort en krachtig de mening van de school raad voor het openbaar onderwijs over het door gemeentewerken op gestelde stuk. In haar vergadering van vorige week besprak de schoolraad de nota om dat deze ook behandeld zal worden In de eerstvolgende vergadering van de werkgroep onderwijs. De afge vaardigden van de schoolraad in de werkgroep moesten dus weten wat de mening van de raad over de nota Is. Voor het opstellen van de nota heeft-gemeentewerken gebruik ge maakt van de brochure „een veiliger weg naar school", samengesteld en uitgegeven door de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers. In de inleiding van de nota wordt gesteld dat veilige schoolroutes in feite een onmisbaar gegeven dient te zijn bij het situeren van een school binnen een woonwijk Een logische gedachtengang als men bedenkt dat landelijk gezien 50 procent van alle verkeersongelukken met kinderen van 6-9 jaar plaats vinden op weg van en naar school. In de nota worden kleuters voor wat betreft hun zelfstandige gang naar school buiten beschouwing ge laten, omdat er van wordt uitgegaan dat er geen sprake kan zijn van een veilige schoolroute voor kleuters, tenzij de school in de onmiddellijke omgeving van het woonhuis staat. Een absoluut veilige weg naar school is volgens de samenstellers van de nota een onmogelijkheid, wel kan er naar gestreefd worden het risico om een ongeluk te krijgen op weg naar school zo klein mogelijk te maken Een veilige schoolroute zou de vol gende kenmerken dienen te bezitten: hij moet herkenbaar zijn hij moet zoveel mogelijk gelijk zijn voor lopende en fietsende kinde ren hij moet sociaal veilig zijn hij moet zo kort mogelijk zijn er moeten zo weinig mogelijk (be veiligde) oversteken in voorko men hij moet aantrekkelijk en beschut zijn. Waar er sprake is van woongebie den welke zijn samengesteld uit een groot aantal „woonerfachtige" stra ten hoeft vólgens de samenstellers van de nota niet veel gedaan te wor den om te komen tot een veilige weg naar school, omdat het verkeer zich in deze wijken aanpast aan de woon erfsituatie en dus erg voorzichtig zal rijden. Duidelijke verkeersaders begren zen ook in Leusden de „school ge bieden" staat er verder in de nota te lezen. Overschrijding van deze gren zen kan voorkomen door „een be paalde vrije keuze van onderwijs". Binnen de woongebieden zijn het vooral de „buurtstraten" waar zich onveilige situaties kunnen voordoen. Grootste probleem is het in de hand houden van de snelheid van de ver keersdeelnemers in dit soort straten. OPLOSSING Gemeentewerken heeft een glo baal plan opgesteld dat voorziet in een veilige weg naar school. Daarbij heeft men er rekening mee gehouden dat er specifieke voorzieningen moe ten worden getroffen ter beveiliging van schoolkinderen. De maatregelen zullen zich toespitsen op die punten waar schoolgaande kinderen buurt straten over moeten steken. De nota gaat er van uit dat op die plaatsen waar kinderen het eigen „woonge bied" verlaten en een verkeersader moeten oversteken, dit oversteken primair gebeurt onder verantwoorde lijkheid van de ouders. Door bunde ling van verantwoordelijkheden zou dit oversteken door „moederbriga des" geregeld kunnen worden. KRITIEK Op een aantal ounten heeft de schoolraad ongezouten kritiek op de nota. Niet alleen vindt men de nota merkwaardig wat betreft het taalge bruik, men is ronduit verbaasd over het feit dat er in de nota wordt ge sproken over schoolgebieden die binnen verkeersaders liggen, Dit be vestigt, aldus de schoolraad, alleen maar dat de gemeente wel degelijk uitgaat van schoolgrenzen, een feit dat bij alle gelegenheden steeds weer ontkend wordt door diezelfde ge meente. Meer kritiek had de schoolraad echter op de aangedragen „oplossin gen" in de nota. „De gemeente legt race-banen aan, ouders moeten maar zien hoe het oversteken gere geld wordt", zo vertaalde voorzitter Jaap Brandligt de nota. Als voorbeeld noemde hij de bouw van de basisschool „de Bongerd op de hoek van twee drukke wegen, de Middenweg en de Asschatterweg De situatie bij deze school zal alleen nog maar verergeren als de Middenweg wordt doorgetrokken en deze weg een uitvalsweg wordt en dus veel verkeer zal aantrekken. Ook de basisschool „de Wegwijzer" ligt aan een nog altijd drukke As schatterweg Ook in Achterveld kent men een dergelijke situatie voor ,,'t Startblok". Een gemeentebestuur dat eerst „racebanen" aanlegt en vervolgens de verantwoordelijkheid voor het oversteken bij de ouders legt, voert geen juist beleid, is de mening van de schoolraad. Er zal een nota moeten komen waarin wél een beleid gefor muleerd wordt, de nota veilige schoolroutes die nu aangeboden wordt kan de schoolraad beslist niet accepteren. loop uitgedeeld werden. Bovendien heeft het gooien van serpentines en confettie ook veel succes gehad Al met al een dolle ochtend en nadat iedereen een sticker, met het vignet van De Bongerd erop, als blij vende herinnering had gekregen kon men tevreden naar huis. LEUSDEN Met de naderende feestdagen van Sint Nicolaas en Kerst en de daarbij behorende spor ten als skiën, schaatsen, sleeën enzo voorts blijkt er behoefte te bestaan bij veel mensen in Leusden-Zuid tot een uitwisseling te komen van in hun bezit zijnde sportuitrusting, die niet meer in gebruik is, met andere zaken die men op korte termijn nodig heeft, of deze te gelde te maken om daarna iets anders aan te schaffen De Oudercommissie van LOYSDEN/ WOELIGE HOEK wil op zaterdag, 29 november 1980 van 10.00-12.00 uur in de basisschool LOYSDEN gele genheid geven sportuitrusting in de ruimste zin te ruilen, te verkopen en te kopen. Bij voldoende belangstelling denkt men aan een jaarlijkse herhaling. Als vergoeding voor de te maken onkosten, voor verwarming, verlich ting e.d., wordt van ieder die sportuit rusting aanbiedt verwacht, dat hij/ zij 10% van het ontvangen bedrag af draagt aan de oudercommissie ter plaatse. Als U gebruik wilt maken van deze gelegenheid, dan kunt U ons opge ven wat U wilt inbrengen. Op elk stuk wat U afgeeft dient U Uw naam te vermelden met de prijs die U ervoor vraagt. Men verwacht skipakken, ski's, sneeuwbrillen. skischoenen, pully's. sokken, wanten, sneeuwkettingen, maar ook; voetbalschoenen, voetbal broeken en shirts, voetbalsokken. LEUSDEN - Aanstaande zon dag doen in het VARA-prog- ramma ,,'t Spant er om" een aantal Leusdense kinderen mee aan de door Piet Römer geleide spelletjes. Het gaat om de leer lingen van de vijfde en de zesde klas van de vierde openbare ba sisschool „De Heerd", die aan de Berkelwijk in de tweede fase te vinden is. Enkele weken geleden werden de opnamen gemaakt en het team van „De Heerd" stond toen onder aanvoering van schoolhoofd Ton Vermeulen. Hoe het allemaal is afgelopen, kunt u zondag het be ste zelf bekijken. Bijgaande foto's werden tij dens de opnamen gemaakt door een fotograaf van de NOS. Op de éne foto is Ester Brandligt in ge sprek met presentator Piet Ro mer. Op de andere zitten Moni que van der Muyden en Bart Warmenhoven klaar om de kleuren van „De Heerd" te ver dedigen. EERSTE LUSTRUM O.B.S. DE BONGERD LEUSDEN Woensdag 19 no vember bestond ,,De Bongerd" 5 jaar. Dat moest natuurlijk gevierd worden. De kinderen mochten verkleed op school komen en dat was al een feest op zich. De een zag er nog leuker uit dan de ander. Echte indianen, clowntjes, ja zelfs zwarte pieten en een Sinterklaasje waren erbij. De leerkrachten hadden zich op een andere manier uitgesloofd Ze hadden een levende poppenkast be dacht en dat idee brachten ze erg leuk ten uitvoer. Er waren enkele natuurtalenten bij. Voor de kinderen waren de hoogtepunten wellicht de traktaties die tussendoor en na af- Een klikje in De Bongerd tijdens het eerste lustrum. - De levensgrote poppenkast.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7