Gevaarlijke en dodelijke mist in John Carpenter's „The fog" kijk op de film Informatie over tabaks- schuur in commissievergadering Ook viskwekerij Lapeerseweg op agenda orr het DE GOEROE DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 kijk op de film 13 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - In afwachting van de grote kerstpremières zoals „The final Countdown", „Airplane", „Smokey and the Bandit have a baby" en „The Missing Link" deze week desondanks toch nog een nieuwe film: „The Fog" van de Inmiddels bekende horror- en thrlllerspecialist John Carpenter (Hal loween). Daarnaast enkele reprises. Terence Hill en Miou Miou zijn te zien in de western-komedie „The genius", terwijl in de nachtvoorstelllngen van Duo 2 The Car" opnieuw dood en verderf zaait. Geprolongeerd werden: „Kentucky Fried Movie" (Grand 1), „The Shining" (Grand 3) „Xanadu" (Grand 4), „Vrouwen van Parijs" (Grand 5), „The Blues Brothers (Cinema 1), „Brubaker" (Euro) en „Jaws II" (Duo 2). THE FOG De Amerikaanse regisseur John Carpenter werd vooral bekend door zijn uitstekende thriller-shocker „Hal- loween", waarin een ontsnapte en krankzinnige moordenaar door een wijk dwaalt in de nacht van Halloween Een knap gemaakte film met soms spek- takulaire shock-effecten, die mede ook door het uitstekende camerawerk een extra dimensie kregen. De nieuwe film van Carpenter, één van de jonge regisseurs, die voortkwa men uit Coppola's Zoetrope-filmmaat- schappij, is opnieuw een shocker van kaliber: „The Fog", een half jaar na de Nederlandse première nu ook in Amersfoort Toch is ..The fog" anders dan „Halloween". Was in die film nog sprake van een enigszins logisch in el kaar zittend verhaal, in „The fog" gaat het méér om de effekten, voortvloeiend uit een eveneens spannend spookver haal, gebaseerd op emoties. Het draait allemaal om het schip „Eli zabeth Dane", dat precies honderd jaar geleden in een dichte mist verging voor de kust van het dorp Antonio Bay in Scène uit: ,,The Fog" van John Carpenter. Het kon niet missen. De man was gekleed in het zwartste zwart. Een golvend kleed hing als een lijkwade over zijn magere lede maten. Op zijn hoofd torende een scherpe puntmuts, terwijl een meterlange parelwitte baard deze zwart-witkreatie voltooide. In zijn knoestige handen was een kron kelende staf geklemd met boven op een gebeeldhouwde knop in de vorm van een dodelijk uitzien de slang met drie koppen. De man stond op een kistje in het midden van het winkelcentrum en zijn stem galmde door de feestelijk verlichte galerijen, waar talrijke Sinterklazen ons automa tisch elektrisch toeknikten en toe lachten. ..Makkers!" riep hij uit en de echo van zijn stem donderde door de overdekte gewelven, staakt toch uw wilde geraas' Want de maan schijnt niet langer door de bomen. Want de bomen zijn al bij na niet meerMakkers! Staakt uw holle geklets' Want de grote pro feet van het Kapitaal is een valse profeet' Makkers, kom er bij staan en luister naar de stem van de Sombere Goeroe.' Ik heb een boodschap voor u!" ,,En ik moet nog een heleboel boodschappen doen voordat de winkels sluiten", riep een vrouw. De omstanders grinnikten. „Ga niet vrouweriep de profeet en hij strekte zijn magere vingers in haar richting, luister naar mij! Mijn boodschap is de boodschap van de beperking. Ik predik de terug keer naar de eenvoud. Keer terug op uw geldverslindende schre den. Laat de valse profeet terug keren vanwaar hij kwam! Ban hem uit en volg mij! Want ik verkondig de enige echte boodschap. Ik ben de Sombere Goeroe met de drie slangenkoppen. De kop van de eenvoud, de kop van de zuinig heid en de kop van de soberheid'" ,,Wat wil je nou eigenlijk, ouwe?" riep een jonge knaap, ,,/e lijkt Van Agt wel!' De bliksemende ogen van de sombere goeroe schoten ver toornd over de aangroeiende me nigte. ,,Wat ik wil? Het geloof van de simpelheid, het geloof in een voud. Ik wil afscheid nemen van deze wereld!" „Nou wat let je? Daar hoef je toch niet zoveel woorden aan vuil te maken?" De lange slungel had er zichtbaar plezier in. ,,De vuile woorden komen tot mij en ik, eenvoudige, simpele ziel. ik was ze schoon en geef ze terug in eenvoud. Hier!" In een symbolisch gebaar overhandigde hij de knaap ,,de schoongewas sen woorden". ,,Je zou een snel- reiniging op kunnen gaan richten, opa, daar zit geld in", was c/e eni ge reaktie. De in het zwart geklede goeroe zweeg. Als een standbeeld stond hij daar. Roerloos. Een hevig ver toornde profeet met uitgestrekte hand. En plotseling was er een felle lichtflits. De man verdween in een wolk van zwarte rook. Enkele mi nuten maar, terwijl het publiek opeens verstomd toekeek. Toen de rook deels was opgetrokken was de goeroe verdwenen. Er stond-alleen een grote, zwarte kom met een bord, waarop in sierlijke letters geschreven stond: „Geef uw eenvoudige gift aan de ze eenvoudige dienaar. Want hij komt terug'" De kuchende menigte ver spreidde zich teleurgesteld, want dergelijke goocheltrucs hadden ze al meerdere malen op de beeldbuis gezien. Toch waren er nog tientallen eenvoudigen van geest, die iets in de kom wierpen. Het gaf elke keer een vrolijk rin kelend geluid. Later liep ik naar de kom en keek er nieuwsgierig in. Net toen ik mijn hand wilde uit steken om te voelen hoe groot de goedgeefs heid van het Nederlandse volk was, kwam een krachtige hand op mi/n schouder terecht en een be kende stem daverde in mijn oor „Afblijven met je tengels. Er staat toch geschreven: ik kom terug?!" Achter mij stond de sombere goeroe. Ontdaan van zijn magi sche kledij. Een eenvoudige to venaar in vermomming. „Kom", zei de man en pakte de kom en het bord. „Ik denk dat ik genoeg bin nen heb voor vandaag. We moe ten het een beetje eenvoudig houden, nietwaar?" Een gor gelende lach was het laatste wat ik hoorde voordat hij het grote warenhuis met de vrolijk knikken de sinterklazen binnenging. V Californiè. De zes bemanningsleden, allen dorpsbewoners, verdronken toen Sindsdien doet een legende de ronde door het dorp, dat ze misleid werden door een vals baken en dat, wanneer de mist terugkeert naar Antonio Bay de bemanningsleden zullen herleven en wraak zullen nemen voor hun dood. De kinderen luisteren gespannen naar de oude visser Machen, die een verhaal goed weet te brengen. Maar inmiddels vinden er mysterieuze gebeurtenissen plaats Een enorme mistbank nadert de kust van Antonio Bay Het is duidelijk, dat vanaf dat moment de gebeurtenissen een steeds onheil spellender vorm aannemen. Regisseur Carpenter vertelt op intellectuele wijze een uiterst spannend spookverhaal, gebaseerd op een scenario van Debra Hill en hem zelf. Ook de muziek werd door Carpenter gecomponeerd Toch is op het eerste gezicht deze film niet opzienbarend En geroutineer de horror- en thrillerenthousiastelingen zullen in het begin misschien een tikkel tje schouderophalend de beelden over zich heen laten gaan. Maar Carpenter kent z'n pappenheimers en slaagt er in om met prima effekten de toeschou wers toch overeind te krijgen. Het ge bruik van de mist als horror-effekt is trouwens erg knap gevonden en het werkt navenant De opkomende mist overheerst het doek en in feite ziet men totaal niets, terwijl de spanning door Carpenter wordt opgevoerd. „The fog" is een goed gemaakte horror-film voor de liefhebbers van dit genre. Het ziet er naar uit, dat we in Carpenter een specialist in dit genre hebben gekregen en dat belooft veel voor de toekomst. De hoofdrollen worden gespeeld door Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis (ook te zien in Halloween), John Houseman en Janet Leigh. (Grand 1, 97 minuten, 16 jaar). THE GENIUS Een verhaal over twee handige jon gens (Terence Hill en Robert Char- lebois) en een handig meisje (Miou Miou), die in een vlot gemaakte wes tern-komedie van de Italiaanse regis seur Damiano Damiani proberen een buit van 300.000 dollars binnen te sle pen. Damiani slaagt er in om een rede lijk amusante film te maken, waarin ook veel aktie is te zien. Miou Miou hoor ik echter liever in het Frans. Dat hoge En gelse stemmetje, waarin je haar nu hoort past volstrekt niet bij haar. En dat is jammer. (Cinema 2, 120 minuten. 12 jaar). THE CAR De auto heeft altijd al een grote plaats ingenomen in de Amerikaanse filmp- roduktie sinds de Keystone Cops en Scène uit „The Fog". anderen er hun dolle capriolen mee uit haalden. Maar de auto als gruwelijk hoofd,,persoon", dat zie je maar zel den. De kinderen vermaken zich met „Herbie", de volwassenen kunnen lek ker griezelen bij „The Car", een redelijk goed gemaakte demonische film van de Amerikaanse regisseur Elliot Sil- verstein. Een zwarte slee van een wa gen blijkt zonder chauffeur achter het stuur een klein stadje te terroriseren. De duivel in de vorm van een hoop blik en vier wielen. Maar dodelijk, dat blijkt (Duo 2, nachtvoorstellingen, 16 jaar). FILMHUIS AMERSFOORT: PROVA D'ORCHESTRA Deze week ii. het programma van het Amersfoortse Filmhuis een film van de befaamde Italiaanse regis seur Frederico Fellini. Het is „Prova d'Orchestra", die hij vóór „Vrouwenstad" maakte. Het is een Italiaans-Frans-Duitse co-produktie. En bepaald niet de beste film van Fellini, maar dat zal een kwestie van smaak zijn. Een televisieploeg maakt opnamen tijdens een orkestrepetitie. De orkestle den worden geïnterviewd. Dan ver schijnt de dirigent en de repetitie begint. Halverwege last de dirigent een pauze in, omdat hij ontevreden is over het spel. Na de pauze ontstaat er beroering onder de orkestleden, die in verzet ko men tegen de tyrannie van de dirigent. Ze hebben de muren volgekalkt met leuzen. Wanneer de chaos compleet is, valt plotsklaps een stuk muur in puin Dan scharen de orkestleden zich weer om hun dirigent. De repetitie wordt her vat Fellini maakte deze film oorspronke lijk voor de Italiaanse televisie In inter views heeft hij steeds ontkend dat zijn film een politieke boodschap zou heb ben. Toch lijkt deze onmiskenbaar, vooral door de talrijke verwijzingen, zoals aan het eind, wanneer de dirigent overgaat in een Duits dat boze herinne ringen wakker roept. „Chaos maakt een fascistische dictatuur mogelijk", schijnt de boodschap van deze politieke parabel. Prova d'Orchestra werd de laatste film van Fellini waarvoor Nino Rota de muziek schreef. Hij overleed begin dit jaar en zo is deze film onbedoeld een hommage gewor den aan deze componist, die Fellini vrijwel vanaf het begin heeft begeleid en door wiens muziek menige scène uit Fellini's films onvergetelijk blijft. In Pro va d'Orchestra is Rota's muziek eigen lijk het enige opvallende element, want verder biedt de film weinig nieuws noch inhoudelijk (al zal Fellini's simplistische politieke visie voor sommigen toch weer een openbaring betekenen), noch fil misch. waar Fellini volstaat met man netjesmakerij en typetjes uit vorige films hier als musici laat opdraven. Aldus J Dané in een beschouwing voor het FID. Van zaterdag tot dinsdag 20.15 uur (Filmhuis Amersfoort. 70 minuten, 16 jaar). filmagenda Amersfoort Filmprogramma voor Amersfoort van don derdag 27 november t/m woensdag 3 de cember 1980 Grand 1, tel. 033-14632. Kentucky Fried movie. 14 00-19.00-21.45 uur. dagelijks, zondag 14 00-16 30-19 00- 21.45 uur. 16 jaar Grand 2, tel. 033-14632. The Fog, dagelijks: 14.00-19.00-21.45 uur; zondag 14.00-16.30-19.00-21.45 uur. 16 jaar Grand 3, tel. 033-14632. The Shining, dagelijks: 13 45-18.45-21.30 uur; zondag: 13.45-16 15—18.45-21.30 uur. 16 jaar Grand 4, tel. 033-14632. Xanadu, dagelijks: 13.30-18 30-21.15 uur; zondag: 13.30-16.00-18 30-21.15 uur. a.l. Grand 5, tel. 030-14632. Vrouwen van Parijs, dagelijks: 13.30- 18 30-21.15 uur; zondag 13.30-16.00- 18.30-21.15 uur 16 jaar Cinema 1, tel. 033-18900 The Bluesbrothers. dagelijks: 13.45-18.45- 21.30 uur; zondag 13.30-16.00-18 45- 21.30 uur. a.l. Cinema 2, tel. 033-18900. The Genius, dagelijks 14 00-19.00-21.45 uur, zondag: 14.00-16.15-19.00-21.45 uur. 12 jaar. Euro, tel. 033-33655. Brubaker. zaterdag en woensdag: 18 45- 21.30; zondag: 14 00-18 45-21 30 uur; overige dagen: 14.00-18.45-21 30 uur. 16 jaar. Euro. tel. 033-33655. Oom Ferdinand, zaterdag en woensdag middag: 13.45 uur. a.l. Duo 1, tel. 033-16572. Sex als dessert, dagelijks 14.15-19.15- 21.30 uur; zondag: 14.15-16.30-19.15- 21.30 uur. 18 jaar. Duo 2. tel. 033-16572. Jaws II. dagelijks 14.00-19.00-21.15 uur; zondag 14.00-16.15-19 00-21.15 uur 12 jaar Duo Nachtvoorstellingen, vrijdag en za terdagavond 23.45 en 24.00 uur. Duo 1, tel. 033-16572. De Zwoele Zweedse. 24.00 uur 18 jaar. Duo 2, tel. 033-16572. The car, 23.45 uur. 16 jaar. - De geheimzinnige, dodelijke mist slaat toe in John Carpenter's „The Fog". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de vergadering van de raadscommissie „Openbare Wer ken en Ruimtelijke Ordening" van aan staande dinsdag (2 december) zal wet houder Jan Wagenaar (VVD) medede lingen doen over de stand van zaken ten aanzien van de tabaksschuur in de wijk Groenhouten. Over de inhoud van de medeling, die Wagenaar gaat doen, kon de afdeling „Voorlichting" van de gemeente gisteren nog niets zeggen. Ook is nog niet duidelijk wat de wethou der te zeggen heeft over houtskelet- bouw en de Stichting Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs. De agenda vermeldt ook mededelingen daarover. Voorts komt in de commissieverga dering ook nog een voorbereidingsbe- sluit voor een gedeelte van het perceel Lapeersweg 7 aan de orde. Dat heeft alles maken met de problemen rond de aldaar te vestigen vissenkwekerij. Bij navraag bij de gemeente bleek overi gens het betreffende voorstel nog niet voorhanden. De volledige agenda van de commis sievergadering ziet er als volgt uit: 1 Opening. 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders. 3 Vaststelling verslagen van 21-10- 1980 en 4-10-1980. 4 Mededelingen - Houtskeletbouw; Stichting Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs (SBBO). 5 Tabaksschuur Groenhouten. 6 Krediet bouwnjpmaken Munnikho- ve-Bosveld. 7. Voorbereidingsbesluit gedeelte per ceel Laapeerseweg 7. 8. Benoeming plaatsvervangend lid werkgroep verkeer 9. Rondvraag. 10. Sluiting. De vergadering wordt gehouden in het gemeentelijke voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a en begint om 20.00 uur. PHUTIEt RAPPORT UIT VERKEER GENOMEN Dinsdag 25 november werd door de Leusdense politie een vreemd voertuig uit het verkeer genomen Het was een heel klein bromfietsje, een zogenaam de Motorgraziella Dergelijke voertui gen worden in zuid Europa gebruikt maar zijn in ons land verboden. Onder andere de wieldiameter van het voer tuig voldoet niet aan de in de wet ge stelde eisen MISTLAMPEN GESTOLEN Maandag 24 november werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een paar mistlampen van een vracht auto De auto. eigendom van Van K. uit Leusden, was geparkeerd langs de Groene Zoom De zaak wordt door de politie onderzocht VERLOREN/WEGGELOPEN 65 plus kaart; pop; sleutel met bellet je; bos sleutels in rood hoesje met pas foto; Bouvier.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13