I Omwonenden ongerust over verkeers afwikkeling rond vijfde p.c.-school Gemeente gaat niet in op geuite bezwaren Infrastructuur Noordwijck ontoereikend DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een aantal bewo ners van de wijk Noordwijck (Tweede Fase) is ongerust over de verkeerssituatie, die in hun wijk gaat ontstaan, wanneer in augustus volgend jaar de vijfde protestants-christelijke school aan de Lingewijk gaat draaien. Volgens de verontruste wijk bewoners zijn de straatjes in de direkte omgeving van de school in het geheel niet berekend op een gemengde verkeersstroom van auto's, fietsers en voetgan gers, die een school nu eenmaal met zich mee brengt. De wijk bewoners zijn bovendien boos op de gemeente, omdat door hen aangedragen alternatieven voor de ontsluiting van de school door de gemeente niet gehono reerd lijken te gaan worden, on danks het feit dat wethouder Jan Wagenaar (VVD) tijdens een vo rige maand gehouden inspraak avond veel begrip voor de pro blemen van de wijkbewoners zei te kunnen opbrengen. Begin vorige maand werden de be woners van de Lingewijk uitgenodigd voor een inspraakavond over het schetsontwerp en de lokatie van de vijf de protestants-christelijke school. De bewoners van de Lingewijk zijn de di- rekt omwonenden van de school, die komt te staan op een daarvoor gereser veerde ruimte in Noordwijck. die de af gelopen jaren als een speelveld is ge bruikt. Naar aanleiding van het hen ge toonde op de eerste inspraakavond, zetten de Lingewijkbewoners voor de tweede bijeenkomst hun bemerkingen op papier. Aan wethouder Jan Wage naar lieten zij weten ..in principe uiter aard geen bezwaar tegen het bouwen van de school te hebben. We waren immers allen reeds vanaf het begin op de hoogte van het mogelijk verrijzen van deze school.1' Toch willen de om wonenden wel het een en ander op merken. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40 - per jaar. 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen f8 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor- qing, overdag 03420-16141. toestel 44| Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro: 871441 n.v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste 'oto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na «taling ontvangt u de gewenste oto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit- jave van de BDU-krantenkom- Xnatie te Barneveld. Dit is de tekening die de Lingewijkbewoners dezer dagen in handen kregen. Er blijkt uit dat op geen enkele wijze aan hun bezwaren tegemoet gekomen wordt. Met name de situering van de hoofdingang van het schoolterrein in de noordwestelijke hoek zal er voor zorgen dat veel verkeer van en naar de school door de daarvoor niet geschikte straatjes van de wijk Noordwijck gaat rijden. INFRASTRUKTUUR NIET AFGE STEMD ..In het algemeen kan gesteld worden, dat bij het plaatsen van een school de infrastruktuur van de omgeving op de aanwezigheid van die betreffende school afgestemd moet zijn. Er dient b.v. rekening gehouden te worden met het feit dat een aanzienlijk gedeelte van de ouders hun kinderen brengt en haalt met gebruikmaking van hun auto Dit zal zeker ook het geval zijn voor de te bouwen school, te meer daar een ge deelte van de leerlingen niet uit de di rekte omgeving zal komen. Dat daar naast het aantal voetgangers en fietsende kinderen zal toenemen, be hoeft geen betoog De huidige situatie m.b.t. het ge deelte van de wijk waar de school ge plaatst gaat worden ziet er als volgt uit: - Voetpaden zijn op de Lingewijk en omgeving niet of nauwelijks aanwezig, zodat voetgangers ter plaatse van de rijweg gebruik dienen te maken. - De twee toegangswegen loopt over Spaarnewijk en Vhstwijk. een gebeid met een ..woonerf karakter" zonder de juridische status daarvan, en waar ze ker bij kinderen nauwelijks het besef zal zijn wat rijweg en wat veilig voetgan gersgebied is. - De route Spaarnewijk-Vlistwijk is daarnaast op verschillende plaatsen zo smal dat twee elkaar tegemoetkomen de auto's elkaar niet kunnen passeren. - De toegang via de Geulwijk, voorzien van de reeds eerder genoemde boch ten, is onvoldoende voorzien van snel- heidsbeperkende maatregelen - Het geplande voetpad, een veilige verbinding tussen de Lingewijk en Geulwijk, is in een later stadium niet door de gemeente ten uitvoer gebracht, de grond daarvan is verkocht aan de aangrenzende bewoners. - Er zijn onvoldoende parkeer-gele- genheden om een groter aanbod van auto's dan nu het geval is op te vangen - Auto's die kinderen bij de school af zetten kunnen praktisch niet keren." LEVENSGEVAARLIJK Dit alles overwegende komen de Lin gewijkbewoners tot de conclusie dat de infrastructie van de wijk ontoereikend is om op dit moment een school op de bedoelde plaats neer te zetten. ..Met name de wegen zijn niet bere kend op het noodzakelijke auto-, fiets en voetgangersverkeer en daardoor le vensgevaarlijk. De problemen zullen toenemen naarmate meer ouders zich bewust worden van de gevaarlijke si tuatie en hun kinderen naar school gaan begeleiden waarvoor dan vaak weer de auto wordt gebruikt. Niet in de laatste plaats denken wij aan onze ei gen kinderen die te gelijkertijd op weg zijn naar hun scholen. ALTERNATIEF Wij menen echter dat er een goed alternatief is. dat bovengenoemde be zwaren kan ondervangen. Dit is geba seerd op de verwachting dat de school aan de overzijde van de Smoussesteeg -voorlopig niet gerealiseerd zal worden Wij stellen voor de 5e Prot. Chr. Basis school op die plaats in Munnikhove te situeren. Aangezien de infrastruktuur daar nog niet is gerealiseerd, heeft dit het onmiskenbare voordeel, dat deze volledig op de situatie aangepast kan yorden. Daarnaast kunnen de toe voerwegen rond deze school dan dus danig uitgevoerd worden dat. indien later toch een school op de Lingewijk gebouwd gaat worden, deze een vol doende kapaciteit hebben om de Lin gewijk via dezelfde (en dan gemeen schappelijke) wegen te kunnen bena deren Ook menen wij dat de parkeer gelegenheid in Minnikhove voldoende moet zijn. om de parkeerbehoefte t.z.t. i.v.m. de school aan de Lingewijk op te kunnen vangen." Woordvoerder Theo Willemse: ,,De brief, waarin wij die dingen op een rijtje hadden gezet, hebben we aan het be gin van de tweede bijeenkomst aan Wagenaar aangeboden De wethouder legde die brief toen ongelezen voor zich en begon een verhaal, waarin hij op somde. welke problemen hij zich kon voorstellen rond de school Wagenaar noemde toen exact dezelfde zaken - niet meer en niet minder als wij in onze brief hadden gezet. Dus wij dach ten: hij heeft begrip voor wat we naar voren brengen Die gedachte werd bij de Lingewijkbewoners nog versterkt door de opmerking van Wagenaar. dat de problemen opgelost moesten wor den en als dat niet kon. dat de school dan niet op die plaats moest komen." GEBAGATELLISEERD De omwonenden werden dan ook tamelijk onaangenaam getroffen door de informatie die zij dezer dagen van gemeentezijde ontvingen In een op 20 november jongstleden aan de Lin gewijkbewoners geschreven brief, wordt de hele zaak nogal gebagatel liseerd. Letterlijk schrijven bur gemeester en wethouders: Door de centrale ligging in het totale woongebied en de geringe afstand van het merendeel der woningen tot de school zal het gebruik van de auto voor het naar school brengen der kinderen naar onze mening beperkt blijven. Ten einde autoverkeer uit de oostelijk en zuidelijk van de school gelegen wijken in uw woongebied te voorkomen zullen wij ten zuiden van de Smoussesteeg goed bereikbaar vanaf de ontsluitings- weg een aantal parkeerplaatsen aan leggen voor de school, via de bestaan de brug is er een korte verbinding met de school mogelijk. Ook vanuit Lan- genbeek kan men de school op redelij ke afstand met auto's bereiken. Aanleg van enige perkeerplaatsen zal door ons in dit gebeid overwogen worden. Ver plaatsing van de school naar het gebied ten zuiden van de Smoussesteeg zoals u in uw schrijven van 7 oktober jl. voor stelt biedt naar onze mening geen an dere situatie voor uw woongebied. De bewoners van Akkerhoeve en Noord wijck zullen ook in dat geval van de noordelijke toegang via de Lingewijk gebruik maken gelet op het feit dat een ieder in de wijk vanaf het begin op de hooogte is geweest van het verrijzen van een school in de Lingewijk en ver plaatsing in zuidelijke richting geen wij ziging inhoudt van het verkeersgedrag van en naar de school, menen wij de lokatie voor de school niet te moeten wijzigen. Wij merken daarbij nog op dat naar onze mening de automobilisten vanwe ge de inrichting van het woongebied geen hogere snelheden kunnen ont wikkelen dan voor dit soort woongebie den wenselijk is Wij menen dan ook dat rekening houdend met het aantal auto's en de snelheid niet van levensgevaarlij ke situaties gesproken kan worden. Wij zijn bereid om in een later stadium te bezien of aanvullende verkeersmaat regelen in uw omgeving noodzakelijk zijn De andere scholen in dit gebied van de 2e fase zijn eveneens langs of nabij de langzaamverkeersroute van de Smoussesteeg geprojecteerd Deze route kan straks een veilig alternatief zijn voor uw kinderen als zij deze scho len bezoeken. ARTIKEL 14 Ook de bijgevoegde tekening was voor de Lingewijkbewoners een teleur stelling. De hoofdingang van het terrein van de school komt nu juist zo te liggen, dat te verwachten valt dat vrijwel alle verkeer van en naar de school door Noordwijck zal rijden Hoewel de Lin gewijkbewoners waarschijnlijk eind de ze week nog een keer de gelegenheid op het gemeentehuis over de bouwplannen voor de school met ambtenaren en wethouders van ge dachten te wisselen, willen ze nu toch graag wat meer publiciteit aan de zaak geven. Deze week neemt de gemeen teraad een beslissing over de bouw van de school en op zeer korte termijn zal de ter visielegging van de plannen in het kader van de procedure ingevolge ar tikel 19 van de wet Ruimtelijke Orde ning plaats vinden. Dat betekent dat er bezwaren tegen de plannen kunnen worden ingediend. Theo Willemse: ..Wij vinden dat op dat moment meer men sen dan alleen de aanwonenden van de Lingewijk van dit verhaal op de hoogte moeten zijn. Het is ook van groot belang voor de bewoners van Spaarnewijk. Vlistwijk en Geulwijk. Maar die zijn niet uitgenodigd voor de inspraakavonden en we hebben de indruk dat dat heel bewust niet is gebeurd Dat zou alleen maar problemen kunnen leveren voor de gemeente en dat kan men nu erg slecht gebruiken, want de school moet volgend jaar augustus open en men is al zo laat. Voor een fatsoenlijke, de mocratische procedure is eigenlijk geen tijd meer." WERKGROEP VERKEER In zo'n „fatsoenlijke'' procedure zou volgens Willemse en zijn buren ook een raadpleging van de werk groep „Verkeersaangelegenheden" passen. Tijdens de nog te houden inspraakavond zullen de Lingewijk bewoners daar in ieder geval op aandringen. Verder zullen zij de ge meente vragen de in de laatste brief ingenomen standpunten nog eens te overwegen en ieder geval serieuzer aandacht aan de overwegingen van de wijkbewoners te besteden. Mocht de reactie van gemeentezijde voor de Lingewijkbewoners onbevredi gend blijken, dan staat hen altijd nog de mogelijkheid open om in het ka der van de artikel 19-procedure te ageren. Door dit soort straatjes moet het verkeer van en naar de school. De plaats waar de vijfde p.c.-school moet komen te staan.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3