D.W.S. organiseerde grandioos muziekconcours E.H.B.O.-wedstrijd in Ons Gebouw Landbouworganisaties bespraken ruilverkavelingsproblematiek Knotgroep weer aan de slag Valleiconcert Werkgroep naamgeving wegen vergadert Aktie „Zon in de schoorsteen" DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 Achtervelds nieuws ACHTERVELD - In verband met het 45-jarig bestaan van de mu ziekvereniging DWS werd er door deze vereniging in samenwerking met de Diocesanen bond van mu ziekverenigingen St. Willibrord een muziekconcours georganiseerd. Dit concours, waaraan negen mu ziekkorpsen deelnamen werd ge houden in de R.K. kerk. Om 12 00 uur vond de officiële ont vangst plaats van het bondsbestuur. juryleden, dirigenten, voorzitters en erecomtié in hotel De Roskam. De voorzitter van de organiserende ver eniging verwelkomde alle aanwezigen. Hij dankte allen voor de geweldige me dewerking die was ondervonden bij de organisatie van dit concours. Hij hoopte dat het een succesvolle middag zou worden met veel muziekgenot en hij wenste de deelnemende korpsen veel succes De heer Rademaker verrichtte hierna de officiële opening. Ook hij verwel komde alle aanwezigen: ..Ik vind het fijn dat er een dergelijk concours in Achter veld wordt gehouden. Dit concours wordt gehouden kort na het Caeci- liafeest. dat is een goede gedachte ge weest. Veel muziekverenigingen dra gen ook de naam St Caecillia. Ik wil hierbij de jubilerende vereniging van harte feliciteren met het 45-jarig be staan, hopende dat er nog vele jubilea zullen volgen. Nog heel veel succes voor DWS in de komende jaren". De bondsvoorzitter, de heer Habes sprak hierna nog enkele woorden. ..Allereerst wil ik namens de bond de muziekvereniging DWS van harte feli citeren met het 45-jarig jubileum Ik hoop dat deze vereniging nog vele ma len een jubileum zal kunnen vieren Ik ben blij dat we weer een concours in Achterveld kunnen houden. De kerk waarin het gebeuren zal plaatsvinden is hier zeer geschikt voor Dit is vijf jaar geleden wel gebleken en daarom ston den wij er ook direct achter toen het verzoek om het concours hier te hou den bij ons binnen kwam Het is de vijf de maal dat DWS een concours organi seert Ik wens de jury veel sterkte deze middag met haar zware taak en de ver enigingen die deelnemen veel succes. Ik wens alle muziekvnenden een fijne middag met veel muziek genot. PROGRAMMA Om 13 00 uur was het de muziekver eniging St Caecillia uit Hoogland die de spits moet afbijten. Deze vereniging kwam uit in de 2e afdeling fanfare. Het verplichte werk was Quasi een Con certo, bestaande uit vier delen Het keuze werk was Playful Interlude Het tweede korps was St. Caecillia uit Schalkwijk. Deze had als verplicht nummer Sonatine voor fanfare be staande uit drie delen. Het keuze werk was Zemire et Azor Suite de Ballet. De ze vereniging kwam uit in de 1 e afdeling fanfare Eveneens in die afdeling fafare speelde als derde de vereniging Con cordia uit Driel. Het verplichte werk was Michiel Adriaenzooneen Overture naar een Volksliedje Keuze nummer Symphonie in C. De Harmonie Ziewent uit Ziwent kwam uit in de 1e afdeling Harmonie Verplicht nummer Kermes- se Suite bestaande uit vier delen Het keuzewerk was Choral and Rock out. Hierna was het de beurt aan de fan fare St. Carolus uit Montfoort uitkomen de in de afdeling Uitmuntendheid fan fare. Zij speelden als verplicht werk Oa sis Suit, bestaande uit vier delen en als keuze werk Western Pictures. Even eens in de afdeling Uitmuntendheid speelde de fanfare St Caecillia uit Hoe ven. Hun verplichte nummer was Teen age bestaande uit drie delen De ver Een van de deelnemende groepen in aktie. eniging Amicitia uit IJsselstein, uit ko mende in de afdeling uitmuntendheid Harmonie speelde als verplicht num mer United Youth en als keuze werk Rapsody form te Low Contries. Als laatste in de afdeling Uitmuntendheid Harmonie speelde de vereniging De Club uit Didam Deze hadden als ver plicht werk Gospel Rhapsody en als keuze werk De Geuzen in de Bom- lerwaard. Als laatsten traden op het korps Kunst Na Arbeid uit Vreeswijk - Nieuwegein, uitkomende in Superieur afdeling Fanfare. Hun verplicht werk The Three Musketeers bestond ook uit vier delen Het keuze werk was Wes tern Rhapsody. Tijdens het wachten op de uitslag van de jury, bestaande uit de heren P Bak ker uit Koudum, K Kokelaar uit Hoorn en A. de Vries uit 's-Hertogenbosch, speelde het laatste optreden de korps nog een drietal nummers. Tijdens het optreden van de korpsen was er steeds een geweldige publieke belangstelling waaronder veel inwoners van het dorp. De aanwezigen hebben deze middag veel muziek kunnen beluisteren. De gebrachte muziek was zeker van zeer hoge waarde Dat er genoten werd van de muziek bleek wel uit het applaus dat elke vereniging na het optreden in ont vangst mocht nemen. Uiteindelijk was het moment aange broken dat de uitslagen bekend zouden worden gemaakt. Dit geschiede door de waarnemend bondsvoorzitter Hij dankte DWS voor de geweldige organi satie van deze middag .DWS doet zijn naam wel eer aan. Door Sterk te zijn in Wilskracht is dit op een perfecte wijze georganiseerd. Vanaf de opvang van de verenigingen tot in de puntjes gere geld. Heel veel dank hiervoor. Ook dank aan het kerkbestuur en de pastoor voor de toestemming en de medewerking om dit kerkgebouw te hebben mogen gebruiken. Hoe het hier beneden is ge weest weet ik niet. boven bij de jury klonk het geweldig. Alles kwam zuiver en zonder naklanken over. Dank aan de juryleden voor hun werk. Zij hebben het deze middag zeker niet gemakkelijk gehad Het bondsbestuur is er van overtuigd dat zij naar eer en geweten hebben beoordeeld. Verder dank ik al len die op welke manier dan ook heb ben meegewerkt aan het slagen van deze middag Tot slot dank ik het pu bliek dat heel de middag heeft ge luisterd en de verenigingen zeer in het bijzonder. Maanden van repetitie zijn hieraan vooraf gegaan. Niet alleen om een zo goed mogelijke prijs te behalen, ook om het publiek te laten genieten van het kunnen. DWS tot over vijfjaar". UITSLAGEN De uitslagen waren: Hoogland totaal 246 punten een derde prijs, Schalkwijk 261 punten een 2e prijs. Driel 264 pun ten een 1e prijs. Montfoort 271'fe punt en 2e prijs, Zieuwent 283 punten en een 1e prijs, Hoeve 288 punten met een 1e prijs. IJsselstein 314'/2 punt een 1e prijs met bevordering. Didam een 1e prijs met 288 punten en Vreeswijk - Nieuwegein eveneens 288 punten en een 1e prijs DWS kan terug zien op een bijzonder geslaagde muzikale middag. Dank zij de perfecte organisatie van deze ver eniging kon alles op tijd worden afge werkt. Een middag met een zeer hoog muzikaal gehalte, waarvan door velen erg is genoten. Tijdens de optredens van de verenigingen waren alle plaat sen in de kerk bezet ACHTERVELD - Maandagavond ward door de A.B.T.B. Hamersveld, de A.B.T.B. Achterveld, de U.L.G. Leusden e.o. en de C.B.T.B. Leusden e.b. een gezamenlijke bijeenkomst gehouden. De spreker van deze avond was de heer L. de Bekker lid van de Tweede Kamer voor het C.D.A. en een zeer goede bekende in de Brabantse en Nationale Agrari sche organisaties en Waterschap pen. De avond werd geopend door de heer Donselaar van de C B T B uit Leusden. Deze vond het jammer dat gezien de belangrijke onderwerpen die deze avond zouden worden behandeld niet meer belangstellenden aanwezig waren. Hierna kreeg de heer De Bekker het woord die een lezing hield over het grondbeleid en het grondverkeer, de ruilverkaveling en de landinrichting en beheersregelingen. Het grondverkeer staat momenteel nogal in de belangstelling. Dit zowel po litiek als bij de landbouwers. De oor zaak hiervan is de geweldige uitgroei van de bevolking die hierdoor zijn tol aan grond eist. Ook sprak hij over de Ruilverkavelingswet, de Hinderwet, wet op de Bodembescherming en Onteige- ningsrecht landinrichtingswet De Hin derwet gaat 0 a steeds meer voor de landbouwbedrijven werken Duidelijk bracht hij naar voren dat bij de wetswijziging het voorkeursrecht van de gemeenten naar voren zal ko men. Wil de landbouwer grond verko pen dat binnen het bestemmingsplan ligt dan zal hij in eerste instantie zijn grond aan de gemeente moeten aan bieden. Bij de nieuwe Landinrich tingswet gaat men uit van drie punten: natuur-, landschap-, openlucht recre atie en landinrichting. De huidige Ruilverkavelingswet gaat ook al steeds meer in die richting. Ook niet-agrari- sche belangen gaan steeds meer een rol spelen. Daarom staat er nu ook een wetsvoorstel op stapel om een meer voudige ruilverkaveling in te voeren. Hierin zal dan de aanpassingsverkave ling aan de orde komen. Het bijzondere landschap beheer ontwikkelt zich erg moeizaam. De landschapswaarde is een heel moeilijke aangelegenheid. Er kan een beheersovereenkomst worden afgesloten, dan zal er ook een redelijke vergoeding tegenover moeten staan. Door middel van voorbeelden maakte de heer De Bekker het een en ander duidelijk FINANCIËLE ASPECTEN Het meest actueel is momenteel wel de vervreemding van landbouwgron den. De prijzen van de grond zijn ge weldig gestegen Men vraagt zich nu af of dit zo wel door kan gaan Voor deze geweldige prijsstijging zijn diverse oor zaken aan te wijzen. Ook diverse oor zaken hebben de schaarste van de grond in de hand gewerkt. Voor de landbouwer is hieraan maar een voor deel verbonden. Hij krijgt hierdoor een hogere credietruimte waardoor hij veel vernieuwingen kan financieren. De na delen zijn veel groter. De fiscus komt kijken en pikt zeker zijn graantje mee. Zwaar drukkende lasten bij aankoop van grond. Bij overname van een bedrijf is dit praktisch onverkoopbaar Ook hier weer dan de fiscus die met zijn vermo gensbelasting komt terwijl ook het pachtstelsel steeds meer onder druk komt te staan. Het kabinet kiest voor de landbouw kundige toets. Wil iemand kopen dan zal er een onderzoek komen of hij wel aan de voorwaarden voldoet om die grond en dat bedrijf goed te kunnen ge bruiken. Voor rechtstreekse familie overdracht is hiervoor vrijstelling ver leend. Ook de voorkeursrecht pachter zal van deze toets worden vrijgesteld. De criteria zijn o.a. de opleiding, de mi nimum omvang van het bedrijf komt in het geding terwijl ook de leeftijd een rol zal gaan spelen Een zeer groot aantal amendementen zijn in verband met de ze wet ingediend. Het aantal vrijstellen de bepalingen in deze wet is nogal groot. De boeren behoeven zich nu niet direct al te ongerust te maken. De Grondkamer is de instantie die de toe tsing zal gaan verrichten Tegen de uit slag van deze toetsing kan dan nog al tijd in beroep worden gegaan bij de Centrale Grondkamer De Pachtwet zal ook gewijzigd worden, waarbij de pachten gelijk gaan lopen met de nieuwe wet. Dus ook een toetsing terwijl er ook een wetswijziging op komst is om na de 65-jarige leeftijd geen pachtover eenkomst meer af te sluiten. Er is een voorstel om daar nog drie jaar uitlooptijd aan toe te voegen UITBREIDING In verband met de schaarste van de grond moet iedereen er zuinig mee zijn. Niet alleen de particulier, maar zeker ook de overheden. Maak recre atiegebieden dan kleiner alsmede ook aan te leggen parken. Grondaanwin- sten moeten uitgegeven worden aan de langbouw. Bij inpoldering van de Mar kerwaard moeten de daar gewonnen landbouwgronden worden gegeven aan de boeren. Dit is geen uitbreiding doch een vervanging van de grond die op het oude land wordt afgenomen De overschotten van landbouw spelen hier zeker geen rol omdat het geen uitbrei ding van landbouwgronden is. Na de pauze konden er vragen wor den gesteld waarvan slechts door en kele aanwezigen gebruik werd ge maakt. De vragen betroffen de verle ning en intrekking van een hinderwets vergunning, het bewerken van een be heersgebied en het voorkeursrecht. Vooral dit laatste kwam tijdens deze vragen heel sterk naar voren. Tijdens het beantwoorden van de vragen werd de heer De Bekker bijgestaan door de heer Zijp van het Landbouwschap. Het wetsontwerp betreffende het voor keursrecht is bedoeld om het opdrijven van de prijzen door bijvoorbeeld pro jectontwikkelaars tegen te gaan. De grond van een projectontwikkelaar kan nooit worden onteigend zolang deze zich maar houdt aan het bestem mingsplan en de bouwvoorschriften. Ook is er nog een maas in die wet. Dat is het publiek veilen van de te verkopen gronden en bedrijven. Tot slot bracht de heer De Bekker nog naar voren dat de langbouworganisaties met hun leden momenteel een groot en sterk front ma ken. Er is een geweldige samen werking. waardoor nog wel het een en ander bereikt kan worden in het voor deel van de landbouw. LEUSDEN - De enige tijd geleden opgerichte Knotgroep Leusden gaat aanstaande zaterdag voort met haar werkzaamheden, het inhalen van achterstallig onderhoud aan knot wilgen. ledereen die zaterdag mee wil helpen is welkom tussen 09.00 en 12.30 uur op het adres Aschatterweg 203. Aangera den wordt laarzen en warme kleding mee te nemen Tijdens de werkzaam heden zijn de deelnemers gratis verze kerd en ook voor koffie of soep wordt gezorgd. Voor nadere inlichtingen kan contact opgenomen worden met de Knotgroep Leusden, telefoon 944873. LEUSDEN - In het kader van de Stichting Valleiconcerten, seizoen 1980/1981, zal op 12 december aan- staande in Groot Krakhorst een con cert worden gegeven door de sop- raan Margreet Honig. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Rudolf Jansen, die ook een pianosolo zal geven van Brahms. Tijdens het op 12 december te hou den concert worden werken uitgevoerd van Schumann, Moussorgski. Wolf. Debussy, Poulenc en de al genoemde Brahms Het concert is toegankelijk voor abonnementhouders, de verkoop van losse kaarten zal uitsluitend s avonds aan de zaal plaatsvinden. De aanvang van het concert is om 20.15 uur. LEUSDEN - In het gepubliceerde overzicht van commissie- en werk groepvergaderingen in de maand de cember ontbrak de werkgroep naam geving Wegen De vergadering van de ze werkgroep vindt plaats op woensdag 3 december, commissiekamer, Burg. de Beaufortweg 63, aanvang 20.00 uur. ACHTERVELD - In het kader van de aktie Zon in de Schoorsteen, die beoogt patiënten in de decem bermaand een cadeautje te bezor gen, zijn er in Achterveld twee inza- meladressen waar de cadeautjes kunnen worden afgegeven. Voor degenen die cadeautjes af willen geven welke bestemd zijn voor tehuizen in Leersum geldt het adres Van Oldenbarneveltstraat 2 en voor Rhenen geldt het adres Ol denbarneveltstraat 9. Wel dienen de pakjes uiterlijk 2 december aan staande bezorgd te zijn. Een kijkje achter de jurytafel. 4e P Smink met 52 punten, 5e Bert de Ridder met 50 punten, 6e Gerrard van Esveld met 49 punten en mevrouw van Ruitenbeek met 48 punten Elke ploegdeelnemer of -deelneem ster en de leiders of leidsters kregen een speculaaspop aangeboden als prijs De jury, de Lotus-patienten. Ge- rda Janssen en mevrouw Van Esveld, die als reserve had gefungeerd, kregen allen een boterletter aangeboden. De voorzitter dankte allen die op welke wij ze dan ook hadden meegewerkt aan het slagen van deze avond. Op de eerstvolgende oefenavond zal nog het een en ander nader worden besproken. ACHTERVELD - Dinsdagavond werd er in Ons Gebouw door de plaatselijke E.H.B.O. afdeling een onderling wedstrijd georganiseerd. Aan deze wedstrijd werd door zeven ploegen van de vereniging meege daan. Van deze zeven ploegen waren er vijf die nog nimmer aan een wed strijd hadden deelgenomen. Elke ploeg bestond uit een leider of leid ster en twee medewerkers. De jury bestond uit de heren Lanting, Boersema en Windhouwer. De tel- commissie werd gevormd door me vrouw Van Eist en de heren T. Blom en A. L. Janssen. Er waren veel nieuwe cursisten aan wezig. wel was het jammer dat er van de gediplomeerden zo weinig belang stelling was De eerste ploeg was aan de beurt om een in elkaar gezet ongeval te behandelen. De slachtoffers werden gespeeld door de Lotus-patienten me vrouw Nel Lipsius en Otto van de Steeg, beiden uit Soest. De grime voor de aan te brengen verwondingen was in han den van de Achterveldse Lotus-patiënt Gerda Janssen. Otto en Nel zijn werkzaam in Ons Gebouw. Ze hebben een vrolijke bui en Otto zegt tegen Nel: Ik heb zin om mijn fiets te pakken en dan samen rondjes te gaan rijden in de grote zaal Ze weten echter niet dat de vloer van de zaal glad is. De gevolgen blijven niet uit. Nel en Otto komen met de fiets te vallen waar bij de volgende verwondingen worden opgelopen Otto breekt een van zijn on derbenen, waarbij dat been onder de fiets ligt. Nel heeft een bloedende wond aan de onderarm, opgelopen door het fietsslot. De ploegen moesten constateren wat er aan de hand was en de patiënten behandelen volgens de stelde voor schriften. Elke ploeg deed dit naar zijn beste kunnen De beide Lotus-patiën ten speelden hun rol voortreffelijk. De behandeling door de werkende ploegen werd steeds in een ander gedeelte van de zaal behandeld zodat alle aanwezi gen alles heel goed hebben kunnen zien. Nadat alle ploegen aan de beurt waren geweest, werd er door de heer Lanting een korte nabeschouwing ge geven. Hierna werd de uitslag door de voorzitter bekend gemaakt. Voor de ploegen waren er in totaal 280 punten te behalen terwijl de leiders en leidsters ook appart beoordeeld werden. Zo konden in totaal 100 punten be halen 1e werd de ploeg van mevrouw R. van Westerlaak met 153 punten 2e de ploeg van Nel Teunissen met 150 punten; 3e de ploeg van P Smink met 144punt; 4e de ploeg van G. van Esveld met 136 punten; 5e de ploeg van mevrouw T. Kortes-van Eist. met 135 punten; 6e de ploeg van mevrouw Van Ruitenbeek met 110 punten en 7e de ploeg van Ben de Ridder met 107 pun ten. Bij de leiders kwam als eerste uit de bus Nel Teunissen met 64 punten, 2e Truus Kortes-van Eist met 61 punten, 3e Riek van Westerlaak met 58 punten. Prachtige serviezen van bruin, beige, wit of blauw aardewerk. Zéér funktio- neel want met een klein aantal artikelen kunt u al bijna een heel kompleet servies samen- En zo u wilt aanpassen of wijzigen want alle onder delen zijn los verkrijgbaar. Bovendien is Cor unum A aardewerk ovenvast en vaatwasserbestendig. J L Kom 't eens V ^7 V/ bekijken bij ochterbergh Achterbergh'.lwonen Amersfoort, Hellestraat-Westsingel. Telefoon 033-13048

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5