Kerstkaartenaktie Unicef Broodplastieken en reliëfs bij werkwinkel Okapi ouaches van Ans ortel in Ploeghhuis j Jeugddienst in Marcuskerk l leusder tenant; FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 I leusder hrnnt gevarieerd allerlei LEUSDEN - Deze keer Is er van 9 december tot en met 13 december tijdens de openingsuren van biblio theek Nieuw Langenbeek de jaarlijks terugkerende verkoop van Unicef, bekend om de prachtige kerst- en nieuwjaarskaarten. Maar er is meer. Om enkele artikelen (e noemen: een serie luchtpost-, reli gieuze Indonesische batik- en Zweedse appliquékaarten. Voor allerhande wensjes, uitnodigingen en bekendma kingen heeft Unicef kleine minikaartjes Verder spelletjes en puzzels van uitste kende kwaliteit. In het oog valt dit jaar het leuke kookboek voor kinderen. Het aental handjes, bij de recepten aange geven. geeft de moeilijkheidsfaktor aan. Het kookboek is door zijn uitvoe ring van stevig karton met ringband gemakkelijk rechtop te zetten. Door de aanpak van primaire ge zondheidszorg in de ontwikke lingslanden kan Unicef miljoenen kin deren. die hiervoor anders niet in aan merking komen, toch van gezond heidszorg gebruik laten maken. Unicef is geen liefdadigheid De landen die hulp nodig nebDen worden gesteund, maar het land zelf moet met materiaal en mankracht dat ter plaatse aanwezig is, de steun aanvullen. Bij de verkoop van artikelen is de winst uiteraard belangrijk, maar de prijs is evenredig aan de kwaliteit. Umcef- kaarten en andere artikelen zijn van dinsdag 9 december tot en met zater dag 13 december, tijdens de openingsuren van bibliotheek Nieuw Langenbeek, Hamersveldsweg 77 te verkrijgen MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff, Boersema/Koch. Lantink/Verhagen. Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: dr. J. du Boeuff, As- schatterweg 69a, Leusden-C, tel. 944600 Voor spoedgevallen: spreekuur za terdag- en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK Apotheek Leusden, winkelcentrum De Biezenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18 00 uur en uitsluitend voor spoedeisende ge vallen van 19 30 tot 20.00 uur. Op za terdag en zondag geopend van 14 00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. I. I. Kipp-Nij- huis, Pr. Hendriklaan 17, Leusden, tel. 940346 dienst. Bovendien heeft de ze zuster avonddienst van donderdag avond 27-11 t/m woensdagavond 3-12 VERLOSKUNDIGE Mej. R. Dijkhuizen, H. van Vianden- straat 2, Amersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000 TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort tel. 033- 722000 Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leus den en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot Krakhorst. Bolderikhof 18, tel 945618 Maatschappelijk werk: woensdag 10 00-11.00 uur Gemeente Leusden; donderdag 14.00-15.00 uur Protestants Sociaal Centrum (PSC). MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk: maandag van 14 00-15.00 uur dinsdag van 14 00- 15.00 uur Gezamenlijke Kruisvereni gingen (AIMD); donderdag van 14.00- 15 00 uur PSC LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13. tel. 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10 00- 11.00 uur Gemeente Leusden; vrijdag 14.00-15.00 uur PSC Gezinsverzor ging en Bejaardenhulp: maandag 13.30-14.30 uur AIMD; vrijdag 14 00- 15 00 uur PSC ACHTERVELD Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30. tel. 03425- 1333 Maatschappelijk werk: vrijdag 9 00-10.00 uur Gemeente Leusden. Gezinsverzorging er. Bejaardenhulp: vrijdag 9.00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE' maandag van 11 00-12.00 uur Tijdens het week einde kan men zich in dringende ge vallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vecht streek, Gooi en Eemland. tel. 035- 45555. MOEDERS VOOR MOEDERS: Me vrouw M L. Rozendaal-Doucet, Jan van Arkelweg 47, Achterveld, tel 03425-1853 WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leusden, hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel 033- 942291 en 033-940541 (Leusden) en tel. 033-620244 (bureau „laat leven" Amersfoort). DIERENARTSEN Gelieve uw eigen direnarts of dieren kliniek te bellen. Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. TEL.SHULPDIENST Werkgroep Homosexualiteit Amers foort (WHAM). Iedere vrijdagavond van 20 00-24.00 uur, tel 03495-5672 PASTORALE HULP: Van 28 novem ber tot 5 december is bereikbaar: Pas tor A. Goes, tel. pastorie 941261 of pri vé 944903 RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bu reaus voor geboorteregeling en sek- sualiteitsvragen). Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931 Spreekuren volgens afspraak. Al-Anon Amersfoort: tel 12595. Postbus 946 Amersfoort. OPPASCENTRALE: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18 00 uur, tel. 944235, Grienden 16, Leusden. AA (ANONIEME ALCOHOLISTEN; WERKGROEP „DE SCHAKEL": Groepsavonden iedere dinsdagavond in het Groene Kruisgebouw, Leusden- Zuid, tel 033-943722 (24 uur per dag). Corr adres: Postbus 709, 3800 AS Amersfoort. kerkdiensten ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: zondag 30 november aanvang 9.00 uur, kandidaat Kaars R.K. Kerk: zaterdag 29 november 19.00 uur: H. Mis. Zondag 30 november 8.30 uur: H. Mis; 10.30 uur: Hoog Mis, Latijn meerst., tevens kinderneven- dienst 1e, 2e en 3e klas. LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: voorganger A Goes Zater dag 19 00 uur: dienst m.m.v. dames koor; zondag 9.00 uur: dienst m.m.v. herenkoor; 11.00 uur' dienst met volks zang Herv./Geref. Marcuskerk: 9.00 uur: Herv woorddienst ds. J.J. Kooman; 10.30 uur: Geref./Herv. Jeugddienst ds A. IJkema uit Hoogeveen. m.m v. koor Reformation. 19.00 uur: Geref./ Herv. woorddienst ds. G. Hengeveld uit Amersfoort. Geref. Kerk (vrijgem.): gebouw De Koningshof 9.30 uur: ds M. Nap. 16.45 uur ds. M. Nap LEUSDEN-ZUID Don Bosco-kapel: voorganger B. ter Bekke. Zaterdag 19.15 uur. dienst; zon dag 10.00 uur: dienst. Dorpskerk: 9 00 uur Geref. woorddienst ds. G Hengeveld uit Amersfoort. 10.30 uur: Herv woorddienst ds J Weernekers; 18 30 uur Geref./Herv. woorddienst ds. J. Leenmans uit Wedde. burgerlijke stand Geboren: 7 nov 1980: Sheraldine Steffany, d.v. M B. Mercera. Overleden: 15 nov 1980: van Wee. Gijsbertha, wed. v. A van Daatselaar, oud 93 jaar; 16 nov 1980. Geuchies, Willem wedn. v F. Blokhuis, oud 85 jaar; 17 nov. 1980: Weusten, Hubert Leonard Antoniusgeh m. H. B. Mentink oud 79 jaar; 18 nov. 1980: van Hamers- veld. Johannes wedn. v. G. Ossendrij ver, oud 80 jaar; 19 nov. 1980: Steen beek, Jannetje wed. v M. Jansen, oud 83 jaar. 19 nov 1980: Meerbeek, Gijs- bert Jan wedn. v. J. Slotboom, oud 72 jaar, 19 nov. 1980: Wiggers, Bertha, wed v. V H. Ponder, oud 80 jaar. Gehuwd: 14 nov 1980: R de Bruin en E. H Blotenburg; 14 nov. 1980: R. H M. van Opijnen en I. L. W. M. Spoel; 20 nov. 1980: R. F. van Gent en Y. Kleyn. LEUSDEN - Aanstaande zondag 30 november wordt in de Marcuskerk de laatste jeugddienst van 1980 ge houden. Aanvang van deze dienst is om 10.30 uur. Het thema van de dienst is „Moet je horen voorganger is ds A. IJke ma, gereformeerd predikant predikant te Hoogeveen Muzikale medewerking wordt verleend door de heer Van Ree op orgel en het Leusdens jongerenkoor Reformation onder leiding van Jacque line Verra Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot napraten. AMERSFOORT - Bij Okapi, de eanimeerde werkwinkel aan de loemendalsebinnenpoort 12, .tellen Nadjezjda van Ittersum Peer Schliekelman hun iroodfiguren tentoon. Tot roensdag 24 december. Okapi open: iedere dag van 9.30 tot 7.30 uur. Op zaterdag van 11.00 ot 17.00 uur. Op zondag en aandag is Okapi gesloten. Acht jaar geleden toen Okapi an start ging, stelde Nadja daar aar eerste broodfiguren tentoon, •n nu is ze weer terug bij Okapi. .Broodfiguren zijn eeuwenlang en volkskunst", vertelt Nadja De oude Egyptenaren waren er al lee bezig. Als ze geen geld had- en om. nou zeg maar een echt arken te schenken, dan maakten 9 er één van brood In de Oostbloklanden, vooral in olen, en in een land als Grieken- ind, is het broodfiguren maken en echte vorm van huisvlijt. Op een gegeven moment raakte er in geïnteresseerd, en ben ik die broodfiguren gaan maken. Er was een kunstmarkt in Soest, en daar stond ik met etsen Ik heb toen die broodfiguren méé uitge stald 't Werd een succes". Sinds een half jaar is Peer Schliekelman ook mee gaan wer ken, en dat werkt voor beiden zeer inspirerend. Want eerlijk gezegd zat Nadja een beetje vastgebak ken. Peer: „Ik heb zes jaar in de psy chiatrie gewerkt, en vond dat een mooie periode om het voor gezien te houden. Ik rondde die periode af. en stortte me in de broodbak kerij. Ook om een stuk kreativiteit in mezelf te ontwikkelen, waaraan ik nooit was toegekomen Het bevalt me prima, en ik denk dat ik er mee dóórga. Ik heb erg veel van Nadja ge leerd, terwijl ik toch eindelijk èn- dere dingen maak. Allebei kunnen we eenzelfde thema uitwerken, zonder dat het hetzelfde wordt". Nadja: „Er zit iets komisch in al die figuren Ik vind het leuk om iets te maken, waarom te lachen is Dat komische effekt, dat trekt me Vroeger was ik alleen met pri maire kleuren bezig maar nu meng ik de kleuren, zodat ze niet zo hard zijn". Peer: „Ikvinddemateriaalkleur, zonder dat er wat mee gedaan wordt, erg mooi Ik laat mijn figuren zelfs ongevernist Het mooie van het baksel vind ik dat het heel genuanceerd van kleur is. Het heeft een zeer leven dige kleur". Is dat brooddeeg goed houdbaar? Peer. ,,'t Moet niet in een voch tige omgeving hangen. Niet tegen het raam aan bijvoorbeeld. We hebben er veel mee geëksperi- menteerd, en 't kan redelijk wat hebben" Volgende week hebben Nadja en Peer een inzending op een groepsekspositie in Oostzaan. En ze gaan ook met hun werk naar Brugge. Ze zijn van plan om vaker in het buitenland te gaan ek- sposeren. Peer werkt drie dimensionaal. Hij maakt vrijstaande plastiekjes. Vaak zet hij twee figuurtjes in een fauteuil of in een badkuip bijeen. De kombinatie van twee figuurtjes bij elkaar levert een leuke interak- tie tussen die twee op. Waardoor de samensprak voor veel mensen iets herkenbaars krijgt Vaak beeldt Peer zichzelf uit. Opstaan is niet zijn geliefde bezig heid, en de figuur die de dekens heeft weggeslagen, en die op de rand van zijn bed zit, heeft het duidelijk even kwaad als Peer zélf 's morgens. Peer beeldt mannen uit: een musicus, een figuur die in bed leest, kussens in de rug. Nadja beeldt vrouwen en kin deren uit. Omdat daar meer aan te versieren valt. Zij is picturaal or namentaal bezig. Maakt kindjes, die je aan de muur kunt hangen met een schepje in de hand, een scheepje, ballonnetjes. Zet de kindjes in een kastje, drinkend uit een beker, met een rietje. Zittend op de wc met wat droogbloemetjes als basis Bij Cantecleer verscheen van de hand van Kitty Marks het boekje „Poppenkraam", waarin Nadja's figuurtjes zijn afgebeeld. Het is een boekje dat vertelt hoe je zelf met die broodfiguurtjes aan de gang kunt gaan Een voordeel van de broodfi guurtjes is. dat ze voor betaalbare prijzen van de hand gaan Voor 4 - heb je al een vogeltje. Kin dertjes kosten 15,-. badgasten f 25-(Nadja geeft de bikini's fikse kleuren en vormaksentenl) en de plastiekjes variéren van f 65 - tot 90.-. Wie keramiek (voorlopig nog) onbetaalbaar vindt, kan heel goed bij de broodfiguren te recht. Nadja en Peer maken aar dige vormen, dus u voor de ko mende feestdagen bij Okapi kunt gaan kopen. AMERSFOORT - In het oeghhuis aan de Muurhuizen enedenzaal) kunt u in de aan- aande twee weekends luaches zien van Ans Wortel, is Wortel is een natuurtalent, leeft en schildert vanuit een lergaloze emotionaliteit. Ze heeft met haar leven, vooral als vrouw, en met haar kunst ge worsteld. En ze is nog steeds met die worsteling bezig. Al in het midden van de vijftiger jaren diende zij zich aan. Wars van schone schijn. Taboes doorbre kend op het qebied van seksuali teit, ras, godsdienst, autoriteit. Zij gaf zich, zoals ze was, spontaan, met grote warmte en het hart op de tong. Zij zocht naar het meest ele mentaire en het essentiële in het menselijk bestaan In haar relatie van vrouw tot mannen. In haar houding tot de samenleving, die maatschappij heet hier. In haar verbinding met haar kind. dat an ders was dan de anderen. Ze heeft perioden van diepe ar moede gekend, waarin het be staan rauw en uitzichtloos was. Waarin ze zelf haar artistieke mo gelijkheden meest ontdekken en uitbouwen Schilderles heeft ze nooit gehad In de zestige" jaren, toen er al lerwegen doorbraak mogelijk werd, en veel heilige huisjes kon den worden afgebroken, kreeg ze erkenning. Momenteel heeft ze in Bergen een grote tentoonstelling van haar unieke olieverfschilde rijen. Bij haar werk spelen de teksten een integrale rol Het is niet zo, dat een tekst een onderschrift is bij een schilderij. Tekst en beeld zijn tegelijkertijd ortstaan. Een ge dachte zet zich om in woorden, en groeit in één geboortegolf uit tot een beeld. Dat in grote partijen en fascinerende Meuren gestalte krijgt. De techniek van verf opbrengen, die Ans Wortel zich heeft eigen gemaakt, kreëer een verf opper vlak, dat vooral d9 menselijke huid een heel delikate struktuur geeft Die verwantschep heeft met de fresco's uit de ojdheid. De huid lijkt gemarmerd tezijn. Soms was achtig. als een schokkende emotie de huid heeft verstard De drie grootsteschilderstukken op de achterwand rijn één fel bele ven van wat er zch in dit leven afspeelt. Beeld, telst en werkwijze vormen een onveibrekelijke drie eenheid. Die word uitgeschilderd door een vrouw, de wat op haar overkomt tot in de diepste vezels van haar zei en lij doorleeft „Om jou te vinden tussen al het gesodemieter dooi". Raak, exact uitgebeeld en vervoord wat vele vrouwen zUlen voelen. Met han den naar ekaar rekend over het gesodemieter heer- Links onder een zelfportet. „Uit hoge holen komen ze Ik draag ze mee op mijn schouders" De vele naamlozen uit de hok- kenbouwsels in de grote steden. Met een prachtige oplossing om het azuurblauw boven de flats dóór te zetten in een plas blauw op de vóórgrond. En een groot ge schilderde vrouw, die iedereen torst met al zijn ellende ..In de straat, in de huizen, zelfs hier en daar in de bossen, overal is liefde" De gedachte aan de vele mensenlichamen, die op hetzelfde moment overal op de wereld de liefde plegen. Groen in het ver schiet. En onder de lijfelijke aan wezigheid van zon of maan. Een schitterende serie van vijf gouaches over de pil: „Waarom hebben ze dèt nou net gekoppeld aan ons leukste spelletje!" Hun kerend naar een eigen, uniek we zen: „weg van de grote mensen- berg, met de grote leider aan het plafond". Hunkerend naar warmte en liefde: „Als insekten om het licht". Een prachtige verbeelding van de mens. tuimelend, zichzelf voorbij schietend. In zijn oerbe hoefte. aan warmte, licht, hoop, le ven De biologische liefdesdaad op zich. die Ans Wortel doet ver zuchten „Waar wat wij doen niets meer met jou te maken heeft' Een gaaf geschilderd kinderkopje, waarvan de huid is vertaand en de zintuigen zijn geschonken Vooral de grotere en oudere werken van Ans Wortel: uniek van opzet en van beeldingskracht. U kunt het werk van Ans Wortel gaan zien op de vrijda gen 28 november en 5 december van 19.00 tot 22.00 uur, de zater dag 29 november en 6 december van 11.00 tot 17.00 uur en de zondagen 30 november en 7 de cember van 14.00 tot 17.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9