„Er is volstrekt geen willekeur in mijn beleid!" „Draag centrale antenne systemen over aan derden' Offereins (GPV/SGP): „Niet bedoeld als beschuldiging" Problematiek groeit me boven het hoofd Eerste fase opstelling verkeersplan van start WAGENAAR IN ANTWOORD OP OFFEREIN'S SUGGESTIE ADVIES VAN C.A.I.-COMMISSIE WAGENAAR: Openingstijden bibliotheek gewijzigd Bloemhof: Vrijstelling reinigings recht voor bejaarden en invaliden Verkoop of verhuur van stukjes grond mogelijk? Kosten van onderhoud plantsoenen 18% lager Leusder Krant Warenhuis nog steeds probleem Het „grond inpikken" wordt aangepakt Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten plaatselijk nieuws DINSDAG 2 DECEMBER 1980 (Van de redaktie) LEUSDEN „Er la volstrekt geen sprake van willekeur In mijn beleid", verklaarde wethouder Jan Wagenaar (WD) vorige week woensdagavond met klem In antwoord op hetgeen Harm Offerelns (GPV/SGP) In zijn algemene beschouwing had gesteld. Zoals we reeds eerder schreven zei de heer Offereins: „De artikel 19 procedures mogen dan juridisch ge zien een goede oplossing voor de Invulling van deze plannen zijn, be stuurlijk Is het een ad hocbeleid, waarbij de rechtszekerheid af lijkt te hangen van een al dan niet goede relatie met het college." Die zinsnede viel dlrekt tijdens het uitspreken al slecht bij de liberale wethouder, die veertien dagen geleden zijn oren al niet geloofde. Vorige week zette hij alles nog eens op een rijtje. Zijn betoog viel In twee afzonderlijke de len uiteen. BOUWAANVRAGEN Zoals bekend is de gewraakte zin snede van de heer Offereins wellicht veroorzaakt door de nogal onbevre digende gang van zaken rond de kwestie Dierenhoeve, waarvoor bin nen een week na aanvrage een bouw vergunning was afgegeven. In verde re diskussies over deze zaak binnen de raadscommissie Openbar Werken en Ruimtelijke Ordening kwam het eveneens tot een botsing tussen de wethouder en de commissieleden, waarbij met name Harm Offereins zijn twijfels uitsprak over de gang van zaken. Wethouder Wagen aar (VVD): ,,geen willekeur in mijn beleid" Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Pet.ei van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: .Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40.- per jaar, 20,50 per half jaar, 10,50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat met het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dms: 'dag en döndèfdag fussèn T(T30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor- ing, overdag 03420-16141toeste] Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit- Igave van de BDU-krantenkom- I binati# te Barneveld. Wethouder Wagenaar ging in zijn beantwoording van de gestelde vra gen tijdens de begrotingsbehande ling eerst in op de procedure rond de bouwaanvragen. ,,Die procedure is, ook al zouden we dat graag willen, in principe niet korter te maken, maar het ligt aan de praktische omstandig heden hoe snel een bouwaanvraag kan worden afgehandeld. Dat ligt aan de wijze, waarop de tekeningen en bijbehorende stukken worden gepre senteerd," aldus de wethouder, die een complete statistiek had laten sa menstellen. ,,Tot 17 september van dit jaar zijn er in totaal 224 bouwaanvragen inge diend. Hiervan hadden 95 (dat is 42,4%) geen nadere aanvulling nodig om de bouwaanvraag kompleet te maken. Daarom konden ervan die95 bouwaanvragen in de eerste week al 21 worden goedgekeurd en dat is 22,1%. Bijna driekwart van die 95 (73,6%) kon binnen vier weken wor den goedgekeurd en verleend, 26,4% binnen zeven weken. De overige niet- complete tekeningen (129, 57,6%) moesten eerst worden aangevuld. 5,4% hiervan kon binnen vier weken worden afgerond, 35,7% binnen 8 weken, maar de grootste hap hiervan, 58,9% (76 aanvragen) moest langer dan acht weken wachten voordat een vergunning werd verleend. En die categorie moet duidelijk te lang wachten Toch kan het ook voor hen best sneller, maar dan moet er ge bruik worden gemaakt van een goede architect, die tekeningen aflevert, af gestemd op de bestaande bestem mingsplannen en voorwaarden. Met name zou er meer gebruik moeten worden gemaakt van de ar chitectenwinkel. Ik ben er zeker van, dat dan het aantal aanvragen, dat nu langer dan acht weken moet wach ten, drastisch teruggebracht kan worden. Bovendien ziet het er naar uit, dat door de interne wijzigingen In de afdellngsstruktuur ook de snel heid van behandeling door de ge meente verbeterd kan worden, waardoor ook een betere service mo gelijk zal zijn." GOEDE RELATIE? Wethouder Wagenaar was niet be paald gelukkig met de door de heer Offereins gebruikte zinsnede ten aanzien van het ..goede betrekkingen met het college hebben" ,,Met het geen de heer Offereins in zijn alge mene beschouwing opmerkte, zit ik." Het is ook niet niks wat daar even wordt gesteld. Ik heb daar lang over nagedacht, want het is niet duidelijk wat precies bedoeld wordt. Als er staat ,,het lijkt er op", dan kun je daar in feite alle kanten mee op Ik zal in alle duidelijkheid antwoorden, zodat daarover geen misverstanden meer kunnen bestaan. Er zijn twee mogelijkheden om iets te kunnen bouwen: dat is via artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening of via artikel 50 lid 8 van de Woningwet. Maar in alle gevallen is er een verklaring van geen bezwaar no dig van Gedeputeerde Staten alvo rens een bouwaanvraag positief kan worden beantwoord Dat is duidelijk als controle bedoeld, om een wille keurig beleid van de gemeenten te kunnen voorkomen. Als de heer Offereins stelt, dat één en ander afhankelijk lijkt van een goede relatie met het college, dan moet ik dit met klem en ten stelligste ontkennen. In de zeven jaar dat ik wethouder ben is me dat beslist niet overkomen Het is ook absurd, want het is niet zo maar eventjes te rege len. De wettelijke procedure kan met omzeild worden en er zijn tal van instanties die op de hoogte gebracht dienen te worden." ZO GOED MOGELIJK Wethouder Wagenaar ,,Wat ik wél altijd tracht te doen is de mensen, die op mijn spreekuur komen zo goed mogelijk te helpen Maar het is ook zo, dat alle beslissingen college-be slissingen zijn en niet een beslissing van een wethouder persoonlijk. Ik trek me die opmerking wel wat aan. Als je een lijk op straat ziet liggen ben je nog geen moordenaar. Als mijn huisarts op mijn spreekuur komt om te pleiten voor een kavel grond voor een collega en daarin kan worden voorzien, dan wil dat nog met zeg gen, dat dit komt omdat hij mijn huisarts is. En dat geldt voor veel mensen, die op mijn spreekuur ko men Het is niet te voorkomen.dat vrienden en kennissen van mij óók met hun problemen bij mij komen. In 1979 zijn 153 gevallen via artikel 19 afgehandeld, in 1980 tot nu toe 80 Veel van deze zaken ken ik en ik ken de mensen die er bij zijn betrokken. Wees er echter van overtuigd, dat alle belangen altijd worden afgewogen onafhankelijk van het feit, of de des betreffende man of vrouw een kennis of vriend(in) van me is of niet. Vrien den en kennissen kunnen beslist met rekenen op bevoordeling, maar aan de andere kant moet het ook niet zo zijn, dat ze de dupe kunnen worden van een eventuele vriendschap met een wethouder. Mensen die ik per soonlijk ken stuur ik altijd bewust éérst naar de dienst, waar dan de eerste aanzet wordt gegeven. Van- Harm Offereins (GPV/SGP): „uit de tent willen lokken" daar dat ik met klem zeg, dat de door de heer Offereins uitgesproken stel ling een onjuiste is." OP ZIEL GETRAPT Harm Offerelns: „Ik heb de wet houder kennelijk op zijn ziel getrapt. Wat ik heb gesteld was zeker niet bedoeld als een beschuldiging. Wat ik heb gesteld was zeker niet bedoeld als een beschuldiging. Ik heb geen enkele behoefte aan roddelpraat. Ik heb de wethouder echter uit zijn tent willen lokken en dót is geluktl Het zal de wethouder echter ook bekend zijn, dat ik niet onder stoelen of banken heb gestoken, dat Ik de pro cedure rond de Dierenhoeve een on gelukkige vond. Die kwestie was de druppel, die bij mij de emmer deed overlopen." (Van de redaktie) LEUSDEN De gemeente Leus den kan een eigen centrale antenne mast (voor kabeltelevisie) wel verge ten. Op 18 november jl. werd het bestemmingsplan Sportpark Vallei- kanaal goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht „met uit zondering van hetschletcompiex" en de veelbesproken antennemast van meer dan tachtig meter hoog. Tijdens de begrotingsbehandeling deelde de verantwoordelijke wethouder, Jan Wagenaar, mee, dat de werkgroep CAI tot de konklusle Is gekomen, dat het beter zou zijn de bestaande an tenne-systemen over te dragen aan derden. Dat betekent, dat de ge meente - als de raad akkoord zou gaan met dit voorstel van de werk groep - straks geen enkele bemoei enis meer heeft met de centrale an tenne-systemen in de gemeente Leusden. In de raadsvergadering van 29 januari 1981 is een voorstel aan de raad in die geest te verwachten. Ove rigens zal de overdracht - Indien die doorgaat - nog wel enige maanden In beslag nemen, zo voegde de heer Wagenaar aan zijn mededeling toe. ONTZETTEND GESCHOKT Bijna met tranen in de ogen deelde de fraktievoorzitter van P.L Rinze Bloemhof mee ..ontzettend geschokt te zijn door deze mededeling van de wethouder." Bloemhof: „Ik krijg de Indruk dat we zo langzamerhand te maken heb ben met dure vergissingen en he is dan ook beslist niet uitgesloten, dat de lasten van deze vergissingen straks door de aangeslotenen zullen moeten worden gedragen. Als het voorstel van de werkgroep en b en w door de raad zou worden aanvaard, dan zou dat betekenen, dat de ge meente geen enkele invloe dmeer kan uitoefenen op de kwaliteit van de installaties en de hoogte van de ab onnementsgelden. En dan krijgen we nog grotere problemen." Henk van der Sloot (CDA) was evenmin erg gelukkig met de mede deling. „Wekunnen dit natuurlijk niet zo maar eventjes over de tafel afspre ken. Daar zal eerst een hele diskussie aan vooraf moeten gaan, dat is duide lijk." NU 100% OPTIMAAL De wethouder begreep niet hele maal wat de heer Bloemhof bedoelde met zijn „dure vergissingen". Jan Wagenaar: „Als de heer Bloemhof spreekt over dure vergissingen die door aangeslotenen betaald zullen moeten worden, dan ben ik bang, dat ik dat niet begrijp. Er zijn helemaal geen dure vergissingen gemaakt. Wat we nu hebben is voor honderd procent optimaal Als de heer Bloem hof denkt dat er vergissingen zijn gemaakt, dan moet hij dat maar in de raadscommissies aan de orde (laten) stellen." TREURIG Wethouder Wagenaar vond het overigens een treurige zaak, dat de centrale antennemast door GS is af gekeurd. „Als blijkt dat op grond van de bezwaren van één man (de natuur beschermingsconsulent Staatsbos beheer) een dergelijke mast tegenge houden kan worden, dan zijn we echt op de verkeerde weg." Overigens bleek de heer Wagenaar niet helemaal ongelukkig te zijn met deze beslissing. „Als verantwoorde lijke man voor de antennesystemen moet ik echter ook zeggen, dat ik deze problematiek niet meer kan overzien. Het is allemaal te ingewik keld geworden door de zeer snelle technische ontwikkelingen." AMERSFOORT De mogelijkheid bestaat, dat het kabelnet van Leusden in de toekomst aangesloten kan worden op de cen trale, nog op te richten, mast van Amersfoort. Zoals bekend is men in Amersfoort bezig met onderzoekin gen om tot de stichting van een dergelijke mast te komen. In eerste instantie lijkt het mogelijk om daar op vrij eenvoudige wijze een mast te stichten op de gebouwen van het ziekenhuis De Lichtenberg. Maarook in Amersfoort wordt vooralsnog een afwachtende houding aangenomen met het oog op de toekomstige ont wikkelingen (landelijk kabelnet, sa tellieten etc.). Wethouder Wagenaar. „Ik heb ten aanzien van een eventu ele aansluiting op een Amersfoorts kabelnet nog geen enkele duidelijk heid verkregen Het is een kwestie van afwachten." Hij wees de raad er nogmaals op, dat de gemeente met het bestede geld de maximale kwaliteit aan de Leusdense kijkers heeft geleverd. Later ontstond nog een diskussie tussen Bloemhof (PL) en de wethou der over het al dan niet aanvaarden van de begroting voor de CAI In 1981. Volgens Bloemhof was dit nu een overbodige begroting geworden. De wethouder vond van niet. „Bij verde re onderhandelingen over de CAI is het goed, dat wij de beschikking hebben over een begroting" was zijn stellige mening en de raad ging ten slotte akkoord met deze begroting zonder hoofdelijke stemming. LEUSDEN In verband met de komende Sint Nlcolaas en Kerst zijn de openingstijden van bibliotheek Nleuw-Langenbeek gewijzigd. Aanstaande vrijdag sluit de bibli otheek om 16.00 uur de deuren, ter wijl men op zaterdag 27 december, vrijdag 2 en zaterdag 3 januari hele maal gesloten is. Op de woensdagen 24 en 31 december is de bibliotheek geopend tot 16.00 uur (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Rinze Bloemhof (fractievoorzitter Progressief Leus den) heeft tijdens de behandeling van de begroting het college ge vraagd te onderzoeken of het moge- lijk zou zijn om bejaarden en invali- 1 den vrijstelling van betaling van reini- gingsrechten te verlenen, in een eer- ste reactie daarop liet financién-wet- j houder Jan Mandemaker (eveneens I Progressief Leusden) daarop weten, dat het hem mogelijk lijkt en de kos ten er van te overzien zijn. Een concreter antwoord zal het colle ge geven bij de eerstvolgende evalu atie van de begroting. Volgens Man demaker is het mogelijk om de door Bloemhof verlangde vrijstelling op te nemen in de geautomatiseerde hef fing van reinigingsrechten. De wet houder verwacht dat zo'n 500 aange- slagenen van de daartoe te scheppen mogelijkheid gebruikzouden maken. Overigens wees de wethouder er op dat de raad vier jaar geleden al heeft goedgevonden dat mensen met een gering inkomen om vrijstelling kun nen vragen Maar daarvoor moet ie- I mand naar de afdeling Sociale Zaken van het gemeentehuis, en het lijkt Mandemaker een plezieriger oplos sing. wanneer de regeling wordt ver fijnd met een rechtstreekse mogelijk heid voor bejaarden en minder.vali den Gerrit van Tiel, fractievoorzitter van de VVD, vond het allemaal prima, maar het verbaasde hem wel dat de progressieve wethouder nu zo snel een antwoord klaar had voor zijn geestverwant Bloemhof. „Wij", aldus Van Tiel, „hebben daar als VVD al jaren geleden om gevraagd." LEUSDEN - Het voor-ontwerp van de „Doestellingen Verkeersplan Gemeente Leusden" is dezer dagen toegezonden aan de leden van de werkgroep Verkeersaangelegenhe- den, die het In zijn vergadering 9 de cember zal behandelen. In de ja- nuari-vergaderlng van de werkgroep komen vervolgens de randvoor waarden en uitgangspunten voor het Verkeersplan en de inventarisatie van de huidige verkeerssituatie aan de orde. Tezamen vormen de ge noemde onderdelen het voor-ont werp voor het eerste interim-rapport Verkeersplan. Na verwerking van het hierop door de werkgroep in zijn vergaderingen van december en ja nuari geleverde commentaar zal het ontwerp-interimrapport eind ja nuari/begin februari in de inspraak worden gebracht. Behalve dat het aan een groot aantal daarvoor in aanmerking komende organisaties zal worden toegezonden, zal er ook een aan het Verkeersplan gewijd nummer van het gemeentelijk voor lichtingsblad „Info Leusden" ver schijnen. Tevens zal er een expositie worden gehouden. Het ontwerp-rapport zal na verwer king van de daarop geleverde inspraak worden voorgelegd aan de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Or- dening en vervolgens ter vaststelling aan de gemeenteraad worden aange boden. Met de vaststelling van het 1e interim-rapport zal de eerste fase van het Verkeersplan zijn afgesloten. In de tweede fase zal aan de hand van de uitkomsten van de eerste fase per categorie verkeersdeelnemer (voetganger, (brom)fietser, automobi list en openbaar vervoer) worden aan gegeven welke voorzieningen gewenst zijn. De derde fase vormt een nadere uitwerking van de tweede fase en mondt uit in de uiteindelijke vaststelling van het verkeersplan door de gemeen teraad. Uitgaande van de huidige plan ning zal dit in de 2e helft van 1982 plaatsvinden. Gedurende de gehele periode waarin aan de opstelling van het Ver keersplan wordt gewerkt, liggen de daarop betrekking hebbende stukken ter inzage bij het Bureau Voorlichting, Burg de Beaufortweg 63 en in de ge meentelijke documentatiehoek in de bi bliotheek Nieuw-Langenbeek. Ook be staat de gelegenheid de vergaderingen van de werkgroep Verkeer bij te wonen. Deze worden in het algemeen de twee de dinsdag van de maand gehouden. (Van de redaktie) LEUSDEN Volgens gemeentelij ke cijfers zijn de kosten voor het onderhoud van openbaar groen in de gemeente Leusden aanzienlijk terug gebracht. Ondanks het feit, dat in de loop der jaren nieuwe wijken werden gerealiseerd én daardoor meer open baar groen werd gekreëerd, zijn de kosten teruggelopen. Dat is het ge volg van het toepassen van efficiën tere methoden van onderhoud, zon der dat dit ten koste is gegaan van de wettelijke norm voor dit onderhoud. „Een compliment waard aan de Plantsoenendienst", aldus wethou der Wagenaar (VVD), die enkele cij fers ter illustratie gaf. In 1976 kostte het onderhoud f 2,44 per vierkante meter. In 1977 was dat f2,23, in 1978 kwam dat zelfs bene den de twee gulden f 1.99. terwijl voor 1979 een bedrag van f 2,00 per m2 werd genoteerd Dat is een ver mindering van de kosten ten opzichte van 1976 van 18 procent. (Van de redaktie) LEUSDEN „De verkoop van los se stukjes gemeentelijke grond aan Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. bewoners, die hun tuin er aan hebben liggen, is niet zo'n gemakkelijk pro bleem, maar het Is goed dat daarover binnenkort in de raadscommissie OW/RO van gedachten wordt gewis seld", aldus wethouder Jan Wage naar In antwoord op verschillende vragen in de raad. Met name de VVD had er bij het college op aangedron gen hier goede regels voor te treffen. „Er zijn stukjes overgebleven na de verkaveling, die nog geen bestem ming hebben gekregen Het onder houd hiervan is nu in handen van de gemeente. Het zou een goede zaak zijn om waar mogelijk deze stukjes grond zo snel mogelijk te verkopen aan aan wonenden Maar er zijn ook andere stukjes grond, waar onder kabels liggen, verlichting op staat of grenzen aan trottoirs. Wat die stukjes betreft zouden we misschien kunnen denken aan verhuur aan aan- wonenden voor een gering bedrag. Wat het openbaar groen betreft: dat is een vastgestelde hoeveelheid en dat mogen we nooit verkopen aan bewoners." Henk van der Sloot (CDA) sneed in dit verband een ander probleem aan. „Ik zou graag willen weten wat de wethouder denkt te doen aan de talrijke bewoners van Leusden die zich illegaal een stuk(je) openbaar groen hebben toegeëigend door dat bij de eigen tuin te betrekken? Wij vinden dat een ongunstige ontwikke ling. Als daar niets aan wordt gedaan, dan zou dat betekenen, dat de men sen, die in feit grond inpikken van de gemeente dit straffeloos kunnen doen, terwijl anderen, die hun fat soen bewaren daardoor tekort wor den gedaan De heer Van der Sloot drong er bij het college op aan om deze zaak helemaal uit te zoeken en waar nodig de oude tuintpegrenzin- gen weer te herstellen. De wethouder vond, dat ook dit in de commissie OW/RO aan de orde moet worden gesteld. Hij was het met de heer Van der Sloot eens, dat hier iets aan gedaan zal moeten worden. „Het Inpikken van land is een bezig heid, die al zo lang wordt bedreven als de mensheid oud is. Daardoor zijn hele oorlogen ontstaan. Wij willen best deze onrechtmatige grondinpik- kerij aanpakken, mits wij hierin de volledige steun van de raad hebben. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De vestiging van een warenhuis in het hoofdcentrum is nog steeds problematisch. Tot nog toe Is het gemeentebestuur er niet In geslaagd een onderneming te Inte- zodat we deze vervelende zaken kun nen rechtzetten." Deze problematiek zal binnen af zienbare tijd In de commissieverga dering nader aan de orde worden gesteld. resseren voor de vestiging van een warenhuis In Leusden volgens de opzet die men voor ogen heeft. Er zou, aldus de met midden- en klein bedrijf belaste wethouder Jan Man demaker (Progressief Leusden), op dit moment in Leusden onvoldoende draagvlak zijn voor een warenhuis. Pas na voltooiing van de tweede fase zou het voor grootwinkelbedrijven interessant zijn hier een warenhuis te vestigen. Met die uitlating van de wethouder, gedaan tijdens de begrotingsbehan deling van jongstleden woensdag, bleek Gerrit van Tiel (VVD-fractie- voorzitter) grote moeite te hebben Van Tiel zei er ernstige bezwaren tegen te hebben, wanneer pas na voltooiing van de tweede fase verder gewerkt zou worden aan de realise ring van een warenhuis. Van Tiel: „Er is een aantal jaren geleden al om gevraagd, er zijn toezeggingen ge daan. Dan kunnen we nu niet zo maar af gaan zitten wachten Zeker niet, omdat de tweede fase binnen enkele jaren afgerond zal zijn. Het college moet daarom snel verdere initiatie ven nemen", aldus de liberaal

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3