c Geen alternatieven voor aansluiting op R.W. 28 Definitief jongeren centrum in hoofdcentrum Van Woudenberg blijft vaag Raad zal moeten kiezen Knipperen buiten spitsuren veilig? WERKING VERKEERSLICHTEN: College blijft bij standpunt Kans op vrouw in Midden- en Kleinbedrijf Trimmen langs de Noorderinslag Snel iets doen voor schiet vereniging Weinig concrete antwoorden op het terrein van onderwijs Emancipatie partij. DINSDAG 2 DECEMBER 1980 plaatseiijk nieuws Alternatieve verbinding met Rijksweg 28 via Stoutenburg niet aanvaardbaar. (Van de redaktle) LEUSOEN Ook al zouden we het graag willen, er zijn geen redelijk uitvoerbare alternatieven indien een aansluiting op Rijksweg 28 te lang op zich zou laten wachten. Dit was de konklusle, die wethouder Wagenaar tijdens de begrotingsbehandeling vorige week trok. ..Want wat zijn mogelijke alterna tieven? Dat is in de eerste plaats een verbreding van de Lockhorsterweg. Nou. als we eventjes nagaan hoeveel moeite het gekost heeft om daar alleen maar een simpel fietspad aan gelegd te krijgen, dan weet iedereen. dat we die weg wei Kunnen vergeten. Hetzelfde geldt eigenlijk voor een verbreding en verzwaring van de Horsterweg. Dat zou betekenen, dat de last. die Stoutenburg nu al heeft van het verkeer nog eens zou worden versterkt. Ook dat is niet haalbaar. Een derde mogelijkheid zou de ver breding van de langs de Rijksweg lopende parallelweg kunnen zijn. doorlopend tot aan het kruispunt Ho- geweg. Maar aansluiting van dat punt op rijksweg 28 is ook erg problema tisch." Geen alternatieven dus. waar de VVD om vroeg, maar wel een klein lichtpuntje. Wagenaar ,,Er is nu een werkgroep ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de provin cie, gemeente Amersfoort en ge meente Leusden om de totale proble matiek rond de rijksweg 28 en haar aansluitingen te bestuderen. Ik heb goede hoop, dat we daar wat verder mee zullen komen." Er bestaan overigens wel plannen om het viaduct in de Heiligenberger- weg te verbeteren voor het langzaam verkeer. „Een beste oplossing is dat niet, want de fietspaden worden bin nen de leuningen verbreed en dat betekent een smallere rijbaan voor het autoverkeer. Maar het is altijd beter dan niets", aldus de wethouder In zijn beantwoording. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van bur gemeester en wethouders blijft van mening dat een definitief open jeugd- en jongerencentrum een plaats In het hoofdcentrum moet krijgen. Alterna tieven, tijdens de begrotingsbehan deling met name door Evelien Blom (CDA) aangedragen, werden door welzijnswethouder Gljs van Wouden berg (CDA) van de hand gewezen. Evelien Blom had het college ge vraagd of de boerderij Munnikhove niet een mogelijke lokatie voor een definitief jongerencentrum zou kun nen zijn Volgens het college zou dat misschien wel kunnen, maarzou ves tiging van een jeugdcentrum aldaar tot gevolg hebben dat er in het deel- plan Munnikhove van de tweede fase minder woningen kunnen worden gebouwd. ..Het grote voordeel", aldus Van Woudenberg, „van vestiging van een jongerencentrum in het hoofdcen trum is dat er in het bestemmingsplan rekening mee is gehouden. Op iedere andere plaats in de gemeente zou vestiging van een jeugdcentrum tot gevolg hebben dat het bestemmings plan gewijzigd zou moeten worden. Dat hoeft op zich geen bezwaar te zijn. maar leidt in het geval van Mun nikhove er toe dat er minder wonin gen gebouwd zouden kunnen wor den." Evelien Blom vond dat een zwaarwe gend argument en voelde er niet voor om er bij het college langer op aan te dringen een ander standpunt in te nemen Wel wilde de CDA-fractie- leidster dan wel eens even weten van het college, wat de plannen met Mun nikhove en de andere, in de tweede fase gelegen, boerderij Langenbeek zijn. Daarop kon de wethouder op dit moment geen antwoord geven ..We zullen er in 1981 mee aan de gang gaan", zo beloofde de wethouder. Boerderij Munnikhove: In 1981 over bestemming praten -v ;;4y.v - -■ -r.. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De antwoorden die wethouder Gljs van Woudenberg (CDA) woensdag tijdens de begro tingsbehandeling gaf op vragen op de door hem beheerde onderwijster reinen, kenmerkten zich over het al gemeen door een zekere vaagheid. De wethouder gaf haast geen enkel concreet antwoord, maar meldde ie dere keer dat er onderzocht, gestu deerd of geïnformeerd werd. Veel zal daarom later nog eens in de raads commissie „Welzijn en Onderwijs" aan de orde moeten komen. Over de aanpassing van schooltij den aan een veranderd leefpatroon - door de vier vrouwelijke raadsleden in hun emancipatiebeschouwing ge vraagd - zei Van Woudenberg bij voorbeeld. dat hij er al wel contact over had gehad met de inspecteur voor het onderwijs, maar nog geen voorstel hieromtrent kon doen. ,.De zaak ligt nu bij het Schoolhoofdenbe- raad. Vandaar zal een voorstel ko men, dat vervolgens aan goedkeu ring van de inspecteur onderhevig is," aldus de wethouder. Ook de vraag naar grotere over- blijfmogelijkheden bleek de wethou der op het bordje van het School- hoofdenberaad gedeponeerd te heb ben. Hij heeft dat gedaan om dat er aan welke overblijfregeling dan ook altijd in de eerste plaats konsekwen- (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De kans dat de werk groep „Midden- en Kleinbedrijf" op afzienbare termijn zal worden aange vuld met een vrouwelijk lid, lijkt groeiende. Tijdens de behandeling van de begroting 1981 zei wethouder Jan Mandemaker (PL, Financiën) dat hij er in januari nader op wil terugko men in de commissie Financiële en Economische Zaken en de werk groep zelf. In principe staat de wet houder zeer positief tegenover vrou welijke inbreng in de werkgroep, waarbij de vrouw beschouwd kan worden als een vertegenwoordigster van de Leusdense consumenten. De wethouder antwoorde in deze richting op vragen van Marion Defa- res (Progressief Leusden), die hier. vanuit de door de vier vrouwelijke raadsleden aangeboden emancipa tie-beschouwing op aandrong. Defa- res kreeg niet alleen steun van haar fractiegenoten, maar kon ook aan de zijde van de VVD enige instemming vaststellen. Alleen Ad Wisman (CDA) gaf dui delijk te kennen tegen te zijn, niet omdat hij vrouwen uit de werkgroep zou willen werken, maar omdat hij van mening is dat „Midden-en Klein bedrijf" niet de plaats is waar consu mentenbelangen behartigd zouden moeten worden Dat is ook de reden, waarom tot nog toe geen plaats in de werkgroep voor een consumenten vertegenwoordigster werd inge ruimd. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Misschien is het over enige tijd mogelijk om langs de Noorderinslag te trimmen. Tijdens de behandeling van de begroting voor het volgend jaar kondigde welzijns wethouder Gljs van Woudenberg (CDA) aan, dat er een voorstel van het college om een trimbaan langs de Noorderinslag op de gereserveerde tweede rijbaan, te verwachten valt. De wethouder kwam daar mee tij dens de beantwoording van een vraag van Harm Offereins (SGP/GPV), die in zijn algemene be schouwingen had gevraagd of de sportieve recreatie niet een beetje in de verdrukking dreigt te komen in verhouding met de in verenigingsver band georganiseerde sport. De wet houder bleek met Offereins van me ning, dat sportieve recreatie meer aandacht verdient. Overigens wees Van Woudenberg op de mogelijkhe den, die wie dan ook heeft in de natuurlijke omgeving van Leusden. Bovendien zal er ook ruimte voor sportieve recreanten zijn in de te realiseren evenementen- en tennis hallen Maar dat er daarnaast ook buiten iets gedaan zou kunnen wor den. erkende Van Woudenberg en hij repte van trimmen langs de Noorder inslag. In een reactie daarop zei VVD-frac- tievoorzitter Van Tiel dat hij het op prijs zou stellen als bij dit onderwerp ook een groepje Leusdense sportle raren betrokken zou worden Hij doelde op de ondertekenaren van een brief over dit onderwerp, die enkele jaren geleden aan de gemeen te geschreven is De wethouder be loofde met deze mensen contact op te zullen nemen. ties voor de scholen verbonden zitten en de wethouder zou graag zien dat de scholen het eerst onderling eens worden. MOEDERMAVO Op de vraag of het mogelijk zou zijn om een dependance van de Amersfoortse Moedermavo naar Leusden te halen - ook door de vier vrouwelijke raadsleden gevraagd - zal Van Woudenberg in één van de komende commissievergaderingen nader ingaan. De wethouder kon nu niet meer meedelen dan dat men informatie heeft pogen te krijgen. De door het CDA gevraagde brug klas voor anderstalige kinderen is momenteel onderwerp van studie bij het Hootdenberaad Het college is berfeid om er medewerking aan te verlenen en volgens Van Wouden berg zou er goede hoop bestaan dat het financieel ook rond te krijgen is, met steun van de Rijksoverheid. Bij de verdere behandeling van de On derwijsnota zal er nader op worden teruggekomen Met mevrouw Van Amerom (VVD) ging de wethouder in de clinch over het dienstenpakket van de OAD Het liberale raadslid had er op aange drongen een enquête te houden on der de Leusdense scholen om er zodoende achter te komen, wat men nu precies aan diensten van de schoolbegeleidingsdienst wil afne men. De wethouder bleek daar wei nig in te zien, want volgens hem is een dergelijk onderzoek enkele jaren geleden al eens gehouden Hoewel mevrouw Van Amerom ook in de Wethouder Van Woudenberg: replieken nog poogde de wethouder een enquête te laten houden, hield Van Woudenberg voet bij stuk Wel is hij bereid om de oude onderzoeksge gevens nog eens uit de kast te halen en in de raadscommissie te bespre ken. LEUSDEN Er moet nu zeer snel iets gedaan worden voor de schiet vereniging Leusden. Dat is de me ning van Lilly van Amerom (VVD). Tijdens de begrotingsbehandeling, jongstleden woensdag in de raad, drong de liberale woordvoerdster er bij wethouder Gljs van Woudenberg (CDA) op aan om snel „heel veel te doen" om de schietclub aan een ac commodatie te helpen. Volgens me vrouw Van Ameron zijn er verwach tingen gewekt en mag men van colle- ge-zljde nu niet langer in vage termen over een te stichten schietaccommo- datle praten. Wethouder Van Woudenberg be nadrukte dat hij „echt zeer serieus" met de zaak bezig is. Hij suggereerde dat hij eigenlijk al bezig is met een plaats, waar de schietclub terecht zou kunnen, maar hij zei niet waar dat dan wel zou zijn. Mocht het realiseren van een accommodatie op proble men blijven stuiten, dan is de wet houder ook bereid te zoeken naar een tijdelijke oplossing. LEUSDEN -,,Door de emanci- patie-partij is gevraagd méér vrouwen in te schakelen bij de werkgroep Midden- en Kleinbe drijf "aldus begon wethouder Wagenaar de beantwoording van de emancipatie-nota der vrouwelijke raadsleden. Evelien Blom (CDA) ad rem: ,,U hebt het over een emancipatie-partij. Dat is eigenlijk nog helemaal niet zo'n slechte gedachte Dat zou kunnen betekenen dat we straks de grootste partij van Leusden zijnDóór had de wethouder nog niet bij stil gestaan. (Van de redaktle) LEUSDEN Hoe lang moet een verkeersllchtinstallatie in werking blijven ten behoeve van de veiligheid van het verkeer en wanneer gaat een werkend verkeerslicht onveiligheid in de hand werken? Dat is de al geruime tijd steeds weer terugkeren de vraag binnen de commissie Open bare werken en ruimtelijke ordening en de raad, Ook tijdens de begro tingsbehandeling kwam dit onder werp uiteraard opnieuw aan de orde. Volgens verkeersdeskundigen die nen verkeerslichtinstallaties altijd optimaal in werking te zijn, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Vanuit de raad (bijvoorbeeld de VVD) is meerdere malen gevraagd om de verkeerslichten niet onnodig lang te laten werken. Zij gaat van de gedach te uit, dat een verkeerslichtinstallatie ook logisch moet zijn. Op een mo ment, dat de lichten op rood staan en er is in geen velden of wegen ander verkeer te ontdekken, dan heeft men al snel de neiging om maar door dat rode licht heen te gaan rijden Voorstanders van een beperkte werking der installaties stellen dan ook voor om de lichten alleen tijdens de spitsuren in werking te stellen en de overige tijd het oranje knipper licht Dat zou dan bijvoorbeeld bete kenen, dat 's morgens van 7 tot 9, 's middags van twaalf tot twee en 's avonds van vijf tot zeven de ver keerslichten optimaal zullen werken Tegenstanders zijn van mening, dat door een dergelijke beperking de verkeersonveiligheid op andere tijd stippen toe zal nemen met alle gevol gen van dien Bovendien wordt met een beper king van de werking der installaties alleen maar rekening gehouden met het spitsverkeer (uitgaande en bin nenkomende forensen en het school- verkeer). Maar er zijn natuurlijk ook andere momenten denkbaar, waarop gebruik wordt gemaakt van de rela tief veilige oversteek via in werking zijnde verkeerslichten. Bijvoorbeeld tijdens koopavonden, tijdens de ope ningstijden van de bibliotheek, spits uren voor het gebruik van sportzalen, etc. etc. Deze gehele problematiek zal nu door de raad op haar merites moeten worden bekeken Wethouder Wage naar: „Als u als raad van mening Overigens was de wethouder van mening, dat het niet zo druk was op de Leusdense wegen om een kon stante werking van de verkeerslich ten te rechtvaardigen. Deze problematiek zal overigens ook zeker aan de orde worden ge-- bent, dat u tegen het advies van verkeersdeskundigen in moet gaan - en dat hebben we al eerder gedaan - dan zal die keuze door de raad moe ten worden gemaakt De beslissing en de verantwoordelijkheid ligt dan bij de raad.'* steld zodra de verkeerslichten-nota ter diskussie wordt gesteld. Die nota komt er aan. Ook de raadscommissie OW/RO en de werkgroep Verkeers- aangelegenheden zullen zich dan uitputtend over deze materie kunnen buigen. Alleeen verkeerslichtinstallaties volledig in werking tijdens de spitsuren? Geen verkeer te bekennen en toch roodlicht: moet dat dag en nacht zo blijven of kan het ook anders? Een aktuele vraag

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5