OPNIEUW: „GOLDHNGER" EN „ALIEN"- Officier eist TBR voor verkrachter DOOR BERT VOS BUIK INTREKKEN Uiterlijk 15 december besluit houtskeletbouw kijk op de film kijk op de film AMERSFOORT - Een rustig filmweekje dit keer, speciaal voor hen, die nog wat films moeten gaan zien. De meeste films zijn geprolongeerd met daar naast een reprise van „Goldfinger", inderdaad een James Bond-film, en „Allen", één van de betere science fiction spektakels van de afgelopen jaren. Geprolongeerd werden: „The Shining" (Grand IX „The Fog" (Grand 2X „Kentucky Fried Movie" (Grand 4X „Vrouwen van Parijs" (Grand 5X „The Blues Brothers" (Cinema 1X „Brubaker" (Cinema 2)en „The Genius" (EuroX Het Amersfoortse Filmhuis brengt deze week twee films. In de week- voorstellingen „Deserto Rosso" van de Italiaanse regisseur Michelangelo Antonioni en in de nachtvoorstelling van zaterdag (aanvang 23 uur) de Hon gaarse film „Negen maanden" van regisseur Mérta Mészéros. DESERTO ROSSO In het Amersfoortse Filmhuis wordt van zaterdag tot en met dins dag de film „Deserto Rosso" van Mi chelangelo Antonioni vertoond, een film gemaakt in 1964. Antonioni's eerste kleurenfilm is de bezegeling van de trilogie, het einde van de Monicangelo Vittioni periode. Hij poetste met filters en vaten kleurstof de Beeld uitAlien". Natuurlijk wil ik niet somber doen, maar ik heb me laten ver tellen, dat we leven in een jachtige tijd van buik intrekken en riem aanhalen. Diep ademhalen en je adem héél lang inhouden, dus We leven- en dat wordt steeds duidelijker- in een angstaan jagende tijd, waarin het zoge naamde doemdenken steeds grotere vormen aan gaat nemen. Als we de moderne onheilsprofe ten moeten geloven, dan hebben we niet veel tijd meer over om ons leven vreugdevol te leven. Het zij zo. Ik ben niet van plan om aan deze doemdenkerij mee te doen. Zonder dèt is het leven toch al in gewikkeld genoeg, nietwaar? Want neem nou vijf december. Hebt u er wel eens bij stilgestaan hoeveel zweetdruppeltjes zo'n dag u kost als u de euvele moed hebt gehad om hieraan mee te doen? Sinterklaas moet, net als melk. Je kunt nog zo'n alter natieveling zijn, je ontkomt er niet aai,Is het vandaag niet, dan ben je over enkele jaren wel de klos op het moment dat je spruiten, driftig gevoed door buiten je gezichts veld liggende elementen, heilig in de ouwe gaan „geloven". Dit jaar heb ik me er met een Jantje-van-Leiden afgemaakt. We hadden de aardige gewoonte om Sinterklaas te vieren met de een voud van een op geschenken be luste kluizenaar. Geen grote ca deaus. Geen gezeur met volwas sen kerels in bisschopskleren. Gewoon een grote doos met daarin tientallen kleine pakjes. Aardigheidjes. Gewoon voor de lol, al dan niet zelfgemaakt, al dan niet met die moeizaam in elkaar gewrochten gedichten, waar niemand ooit een literatuurprijs mee zal winnen. Dit jaar niks van dit alles. Ik zorg voor één groot pak, die we met z'n allen mogen uitpakken. De verrassing zal groot zijn. Want ik ben een modern den kend mens, die jaarlijks met de voortschrijdende tijd mee tracht te gaan. Nadat ik enige tijd met een gezond wantrouwen de technolo gische ontwikkelingen op speel- goed-gebied had gadegeslagen, en ik nu tot resoluut handelen overgegaan. Ik heb een echte huiscomputer aangeschaft. Die dingen zijn nu dankzij de onvolprezen chip zo goed en zo goedkoop geworden, dat je er met meer met goed fat soen aan voorbij kunt gaan. En bedenk eens wat zo'n computer allemaal voor je kan doen. Het Is geweldig! Zoals u weet heb ik re gelmatig nogal verhitte diskussies met computers van al dan niet gerenommeerde bedrijven. Met m'n eigen computer ben ik van die ellende verlost. Ik geef gewoon mijn eigen brein opdracht die zaak netjes onderling te regelen, als kameraden onder elkaar. Tele foon? Die sluit ik natuurlijk op mijn huiscomputer aan. Die weet de antwoorden op welke vragen be ter dan ik ze ooit zou kunnen be denken. De verlichting, de ver warming. alles wordt via mijn ge liefde computer geregeld. Die heeft zo z'n eigen kanalen, dat spreekt vanzelf. En de rest van mijn gezin? Nou, voor hen is er natuurlijk ook het nodige gemak. Neem nou eens al dat ingewikkelde huiswerk. Wis kunde en zo. Geen probleem, on ze elektronische huisgenoot weet er raad mee. Is er iets leuks op televisie? De computer waar schuwt het hele gezin tijdig. Is er niets leuks op de televisie: onze geweldige hu is brein maakt ge woon een leuk programma. Spel letjes bedenkt ie la minuut als we ons vervelenden als we ons niet vervelen ook. Natuurlijk levert ie Viditel en al die andere viewdata- systemen keurig bij ons af In de huiskamer. En als we ons een elektrische keuken aanschaffen, worden de maaltijden uiteraard ook keurig op tijd op tafel gezet. En zo kan ik wel Oren doorgaan. Op vijf december zal iedereen met ingehouden adem (meteen die buikriem aantrekken.het grote wonder van deze eeuw aan schouwen. Met een trots gebaar zal ik de knop indrukken. Op het groene scherm zullen de digitale tekens aan ons voorbijrazen. Een tweede druk op de knop en een keurige print rolt voor onze stom verbaasde ogen op ons zachte vloerkleed. En dan zullen we sa men lezen: „Knoppen, groene schermen Flitsende letters, cijfers ratelende banden en suizende floppy-discs Duizenden bits, Geschakeld in een flits Druk op de knop, alles geregeld Dank u Sinterklaasje!" Een moderne poëet, dat is duidelijk. Als er het komende jaar niks onherroepelijks gebeurt wil len we een zonnepaneel op ons dak en als de ouwe daar dan toch zit te prutsen, mag ie er ook een schotelantenne bijdoen Ons kan niets meer gebeuren. Wij zijn klaar voor de nieuwe tijd! V. werkelijkheid op tot een schilderij. De stoom uit de wand of vloer van een fa briek is hagelwit, bomen zijn beklem mend groen, water angstaanjagend blauw. Zijn constante bekommernis over het moderne leven krijgt in deze film de meest penetrerende verbeel ding van de grenzen van het ego die men zich kan voorstellen Om zo iets te maken moet je een genie zijn. Een vrouw, natuurlijk Monica Vitti, moet zich doorlopend geweld aandoen om althans de schijn te wekken dat ze nog past in deze wereld. Dat het decor bestaat uit de verworvenheden van de hooggeïndustrialiseerde samenleving is mooi meegenomen Haar man. elek trotechnisch ingenieur, zoekt de oor zaak van haar neurose in de gevolgen van een auto-ongeluk, maar ze is ge woon geïsoleerd, mensen zeggen haar niets meer, alleen dingetjes bieden houvast - je kan eraan pulken. De ar beiders staken maar de machines lijken zichzelf op gang te houden De wal mende afvalbergen liggen er rustig bij. Thuis staan de meubels artistiek-func- tioneel te zijn Ze huurt een win kelruimte. maar heeft geen idee wat ze zou willen verkopen. Op een uitstapje met een stel vrienden beginnen ze aan een orgietje, maar na wat opgeschroefd vrolijke baldadigheid zakt de stemming in. Buiten loeit een scheepshoorn in de mist. Bijna pleegt ze zelfmoord door met een auto van de kade af te rijden. Haar verontschuldiging dat ze per on geluk de verkeerde kant op ging is fe nomenaal. Haar zoontje speelt dat hij verlamd is, haar man is een zorgzame vlek op de achtergrond, een toevallig passerende minnaar is op eigen genot uit. Giuliana blijft alleen, haar angst in zich opsluitend Net als in L'eclisse is iedereen voort durend in beweging Vitti loopt tastend langs de muren op straat, in huis. De andere personen schijnen wel een doel voor ogen te hebben, maar voor ons is het de nerveuze activiteit van een mierennest. Wie weet hoe Antonioni ons ziet. (Filmhuis Amersfoort, za. t/m dinsdag, 20.15 uur - 120 minuten.) NEGEN MAANDEN In de nachtvoorstelling van het Amersfoortse Filmhuis zaterdag avond de Hongaarse speelfilm „Ne gen maanden" van Mérta Mészéros. (1976). In een klein Hongaars fabrieksstadje begint een jonge vrouw, Juli, een nieuwe baan. Jénos, ingenieur op de fabriek waar zij werkt, voelt zich tot haar aangetrokken en probeert een af spraakje met haar te maken. Juli heeft echter geen tijd voor afspraakjes, ze bereidt zich voor op een examen en wil liever studeren. Het lukt Janos toch een relatie met haar aan te knopen en haar eenzaamheid wat te doorbreken. Wanneer Juli een weekend de stad uit gaat, volgt Janos haar. Hij ontdekt, dat ze een kind heeft en zowel het kind als de vader, met wie zij niet kon trouwen omdat hij reeds getrouwd was, nog re gelmatig ontmoet. Aanvankelijk wil Jé- nos met haar breken, maar later besluit hij toch de relatie voort te zetten. Hij is zelf bezig een eigen huis te bouwen, Juli trekt bij hem in. maar de relatie blijft gespannen. Janos heeft traditionele AMERSFOORT/UTRECHT —On voorwaardelijke terbeschikking stel ling van de regering. Deze straf hoor de een 28-)arlge man uit Amersfoort tegen zich eisen door officier van Justitie H. W. J. Droesen uit Utrecht. De Amersfoorter heeft In de afgelo pen twee Jaren drie vrouwen ver kracht en/of mishandeld, twee vrou wen aangerand en één poging tot verkrachting gedaan. Overigens toonde verdachte geen enkel berouw Het enige wat hij te genover de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank kwijt wilde, was dat hij niet mee zou werken aan een eventuele behandeling in een psychiatrische kliniek. De psychiaters die de man hadden onderzocht waren tot de conclusie gekomen dat hij minder toereke ningsvatbaar was. ,,Een gevaar voor de samenleving. Deze man moet zeer intensief worden behandeld," aldus de psychiaters in hun rapport. Vol gens hen was het gedrag van ver dachte te wijten aan zijn haat tegen zijn moeder en vrouw De eerste verkrachting vond in van Brubaker en de gevolgen blijven dan ook niet uit Regisseur Stuart Ro senberg baseerde deze boeiende film op werkelijke gebeurtenissen, zoals beschreven in het boek ..Accomplices to the crime" uit 1969 door Thomas O'Murton. die als criminoloog in dezelf de situatie terecht kwam als Brubaker. Soms is de realiteit ongelooflijker dan de gekste filmfantasie Aanbevolen. (Cinema, 130 minuten, 16 jaar). The Genius. Een verhaal over twee handige jongens (Terence Hill en Ro bert Charlebois) en een handig meisje (Miou-Miou), die in een vlot gemaakte western-komedie van de Italiaanse re gisseur Damiano Damiani proberen een buit van 300.000 dollars binnen te slepen Damiani slaagt er in om een redelijk amusante film te maken, waarin ook veel aktie is te zien. Miou-Miou hoor ik echter liever in het Frans. Dat hoge Engelse stemmetje, waarin je haar nu hoort past volstrekt niet bij haar. En dat is jammer. (Euro, 120 minuten, 12 jaar). Alien. Regisseur Ridley Scott is de maker van ..Alien", een futuristische suspence-thriller van formaat Naast een grandioos SF-spektakel biedt deze film tal van schok-effekten. Uitstekend op elkaar afgestemde elementen, die van ..Alien" een soms angstaanjan- gend ruimte-avontuur maken. Het draait allemaal om een vreemd wezen, dat het spaceship .Nostromo" weet binnen te dringen. Hij heeft het gemunt op de levens van de bemanningsleden, maar kan niet worden opgespoord, om dat hij van vorm wisselt. Het verhaal is gebaseerd op een scenario van Dan O'Bannion. die eerder aandacht trok met een low budget SF-film ,.Dark Star". (Duo 2. 120 minuten, 16 jaar). filmagenda Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 4 december t/m woensdag 10 december 1980. GRAND 033-14632 GRAND 1 „The Shining". Dagelijks. 14 00 - 19.00 - 21 45 uur. Zondag 14 00-16.30 -19 00- 21 45 uur. 16 jaar GRAND 2 „TheFog". Dagelijks 14.00-19 00-21.45 uur. Zondag: 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur. 16 jaar. GRAND 3 „Goldflnger". Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag 13.45-16.15-18 45- 21.30 uur. 12 jaar. GRAND 4. „Kentucky Fried Movie". Dagelijks 13.30 -18 30-21.15uur Zondag-13 30-16.00- 18.30 - 21.15 uur. 16 jaar. GRAND 5 „Vrouwen van Parijs". Dagelijks: 13.30 - 18 30-21.15 uur Zondag: 13 30-1600- 18.30 - 21.15 uur. 16 jaar. CINEMA 033 -18900. CINEMA 1 „The Blues Brothers". Dagelijks. 13.45 - 18 45-21.30 uur Zondag 13.45-16.15- 18 45-21.30 uur. A.L. CINEMA 2 „Brubaker". Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur. 16 jaar EURO 033 - 33655. EURO „The Genius". Zaterdag en woensdag: 18 45-21 30 uur Zondag: 13.45 -16.15- 18.45 - 21.30 uur Overige dagen 13.45 - 18.45 - 21 30 uur. 12 jaar. EURO, 33655 „Doornroosje". Ned. gesproken. Zaterdag en woensdag 13.45 uur. A.L. DUO 033 -16572 DUO 1 „Mijn naam is Claudio Pornio". Dagelijks: 14.15— 19 15-21.30 uur. Zondag. 14.15- 16 30-19.15-21 30 uur. 18 jaar DUO 2 „Allen". Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.15 uur Zondag: 14 00- 16.15- 19 00 - 21 15 uur. 16 jaar. DUO NACHTVOORSTELLINGEN Vrijdag- en zaterdagnacht: 23.45 - 24.00 uur. DUO 1 „Schip van Plezier". 24 00 uur. 18 jaar. DUO 2 „Flre Power". 23.45 uur 16 jaar. FILMHUIS - TEL. 033 - 19505. „Deserto Rosso". Zaterdag t/m dinsdag: 20.15 uur „Negen maanden". Zaterdagavond 23.00 uur 16 jaar. DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 IffHSMRP kpfiillï Prolongaties en reprises 1978 in Woudenberg plaats. Ver dachte dwong een vrouw met hem het bos in te gaan, nadat hij haar had mishandeld. Uit angst voor nog meer slaag ging de vrouw ten einde raad in op de wensen van haar aanrander Door de toenmalige officier van justitie werd deze zaak voorwaarde lijk geseponeerd om verdachte een kans te geven. Hij beschaamde ech ter het vertrouwen van justitie op grove wijze. Nog vijfmaal vergreep hij zich aan een vrouw Zowel in Leusden, Soest als Amersfoort. Twee jaar lang maak te verdachte deze omgeving onveilig. In Leusden sleurde de Amersfoorter een meisje in zijn auto en dwong haar ontuchtige handelingen met hem te plegen Hij werd daarbij opgemerkt door twee passanten en een politie patrouille Beide dachten aanvanke lijk dat aanrander en slachtoffer een vrijend paartje waren. Pas toen het meisje gillend uit de auto vluchtte merkte de politie op dat het hier een aanranding betrof. Er volgde een wil de achtervolging door Leusden. Evenals dit meisje sleurde ver dachte zijn slachtoffers in de meeste gevallen van de fiets, waarna hij hen het bos in sleepte Niet zelden liepen de vrouwen daarbij verwondingen op. De Amersfoorter gedroeg zich overigens steeds agressiever. Zijn laatste slachtoffers kneep hij steeds de keel dicht en één van de vrouwen verloor in het gevecht met haar aan rander zelfs het bewustzijn. Ook de president van de meervou dige kamer. mr. K. Bieger, kwam tot de conclusie dat de man een gevaar voor de samenleving was. ,,U heeft er geen idee van wat u hebt gedaan," aldus mr. Bieger. De Amersfoorter is sinds mei in verzekerde bewaring gesteld. In die periode heeft hij in de Pieter Baankli- niek een uitgebreid psychiatrisch on derzoek ondergaan Daar kwam men tot de conclusie dat hij niet zo zeer handelde uit sexuele nood als wel uit haat tegen zijn moeder en zijn vrouw Verdachte erkende deze stelling Hij weigerde echter op voorhand mee (Van de redaktie) LEUSDEN - Uiterlijk 15 december a.s. moeten Gedeputeerde Staten een beslissing hebben genomen over het wel of niet goedkeuren van de grondverkoop ten behoeve van de houtskeletbouw. Er is vorige week hierover een gesprek met de provincie geweest, waarin van gemeentezijde nogmaals werd uit gelegd, waarom in de verkoopre- gulerende bepaling voor de HSB wordt gesproken over twee jaar en te werken aan een psychiatrische behandeling. Als alternatief noemde hij ambulante hulpverlening. De offi cier van justitie eiste echter onvoor waardelijke TBR omdat het naar zijn mening levensgevaarlijk is de Amers foorter vrij te laten rondlopen Ook eiste mr. Droesen zeven maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De raadsman van verdachte was het met deze eis eens. Uitspraak over veertien dagen. niet over tien, zoals de provincie het liefst zou zien. Wethouder Wagenaar verwacht binnenkort de beslissing van de provincie, al dan niet met een voorstel tot wijziging van die twee jaar. Voorzitter Wagenaar van de com missie OWRO: „In een vorige vergade ring heb ik gesteld, dat binnen veertien dagen na het afkomen van de beslis sing de gegadigden nog veertien dagen de tijd zouden krijgen om te beslissen en dat 90 procent van hen positief moesten hebben beslist wil de hele zaak doorgaan Nu die provinciale goed- of afkeuring in een nogal ongun stige periode valt. wil ik de commissie verzoeken akkoord te gaan met het be trachten van enige souplesse ten aan zien van de eerder genoemde termijn De commissie ging hiermee akkoord. sche vakman. Aanbevolen! (Grand 1, 120 minuten. 16 jaar). The Fog. De nieuwste horrorfilm van regisseur John Carpenter (Halloween), waarin een spookschip en haar opva renden na honderd jaar dood en verderf zaaien in een Amerikaans kustplaatsje. En dat alles in een geheimzinnige, on doordringbaar. maar vooral dodelijke mist. Een prima gemaakte suspence van een regisseur, waar we nog veel meer goeds van zullen kunnen zien. Koud aanbevolen. (Grand 2, 97 minuten, 16 jaar). Goldfinger. Eén van de betere Ja mes Bond-films met de befaamde Sean Connery nog in de hoofdrol als James Bond, agent 007. In deze door Guy Hamilton geregis seerde en uit 1964 daterende film bindt James Bond (Connery) de strijd aan te gen de machtige en ongrijpbare Gold finger (Gert Fröbe). die zich het radio- aktief maken van de Amerikaanse opvattingen over een vrouw en het hu welijk, Juli wil haar eigen leven leiden, één van de dingen daarvan is haar stu die afmaken Tijdens een familiebezoek dwingt zij Jénos hen over hun verhou ding te vertellen en het feit, dat zij al een kind heeft, zijzelf is inmiddels zwanger van Jénos, die met haar wil trouwen. Janos weigert het zelf aan zijn familie te vertellen, Juli doet het dan en wordt door Janos het huis uitgezet. Uiteinde lijk verbreekt ze haar verhouding met Jénos, verhuist naar een andere stad en vindt een andere baan. Haar moeder zal voor het kind zorgen. Aan het eind van de film baart ze het kind van Jénos en haar. Mérta Mészéros heeft zich in haar laatste films toegelegd op de positie van de vrouw, die haar eigen leven wil lei den. Ze laat zien hoe deze nieuwe visie op de vrouw in konflikt komt met de traditionele opvattingen. (Filmhuis Amersfo'ort, nachtvoorstel ling, za. 23 uur. 93 minuten, 16 jaar). FILMS IN HET KORT Scène uit Deserto Rosso" van Michelangelo Antonioni, te zien in het Filmhuis. goudvoorraad tot levenstaak heeft ge steld. Samen met Pussy Galore (Honor Blackman) grijpt Bond op tijd in. „Gold finger" is de derde in de reeks Bond films. (Grand 3, 109 minuten. 12 jaar). Kentucky Fried Movie. Persiflage op TV. film en het (Amerikaanse) leven in het algemeen van regisseur John Landis. Dat alles in zo'n 22 korte items. Bulderen, grinneken, gniffelen, glimla chen. v (Grand 4, 16 jaar). La Dérobade. Sfeertekening over het „milieu" met in de hoofdrollen Miou- Miou en Maria Schneider. Regisseur Daniël Duval voegt aan hetgeen in dit genre al op het witte doek is gemaakt niet zo heel veel meer toe. Het geijkte verhaal over het oudste beroep ter wereld speelt zich af in Pa rijs. Miou-Miou akteert op eenzame hoogte als het meisje van het platteland dat in een bordeel terecht komt. Ze ver liest haar onafhankelijkheid en valt beetje bij beetje ten prooi aan een on menselijk wereldje. (Grand 5, 16 jaar, 112 minuten). The Blues Brothers. Wie van swin gende zwarte muziek houdt met een hart, wie graag lacht, wie flitsende aktie en chaotische achtervolgingen op prijs stelt, kortom zij die van spektakel hou den in allerlei vormen, moeten beslist „The Blues Brothers" gaan zien van regisseur John Landis (National Lam poon's Animal House). Typisch Ameri kaans allemaal en zeker niet te vergelij ken met bijvoorbeeld „Kentucky Fried Movie" van dezelfde regisseur. „The Blues Brothers" is gewoon een heel groots opgezette superkomedie met een gigantische vaart vol aktie. Landis maakt een prima karikatuur van de Amerikaanse samenleving, waarbij hij zelfs niet schroomt om verschillende sleutelscènes uit bekende Amerikaan se films opnieuw te gebruiken, zoals de opzienbarende auto-achtervolging in „The French Connection" en de mobili sering van leger en politie in „The Gauntlet" (van Clint Eastwood) John Belushi en Dan Aykroyd traden al lang voordat er sprake was van deze Film op als de Blues Brothers met veel succes. Hun muziek is aanstekelijk. Het platenalbum heeft in Amerika een opla ge van meer dan 2'/2 miljoen exempla ren gehaald. Een kostelijke film! (Cinema 1128 minuten, alle leeftijden) Brubaker. Robert Redford in een sterke titelrol als gevangenis-direkteur, die als gevangene voor het eerst kennis maakt met z'n nieuwe baan en binnen de kortst mogelijke tijd de zaak op z'n kop zet om een einde te maken aan de gruwelijke wantoestanden, de korruptie en martelingen binnen de Wakefield- gevangenis. Tradities en „gegroeide gewoontes" worden aan de kant ge schoven. Maar er is een enorme weer stand tegen de moderniserinqswoede Robert Redford als „Brubaker", nu al weer voor de vijfde week in Amersfoort te zien. The Shining. Stanley Kubrick's nieuwste film. Een horrorfilm, die wat mij betreft alle voorafgaande horror- produkten uit de Holeywood-fabriek in de schaduw stelt. Intelligent gemaakt met een perfekte spanningsopbouw zonder te vervallen in emmers vol bloed, ook al maakt één scène dat qe- mis voor sommigen in één klap weer goed. Kubrick slaagt er in om (zelfs met ge bruik van tal van cliché's) een goed uit gebalanceerde horrorthriller te maken met een formidabele Jack Nicholson in de hoofdrol, die samen met Shelley Du- vall en Danny Lloyd een horrorsfeer weten te scheppen, die van het begin tot het waanzinnige einde blijft boeien. Een knappe film van een perfektionisti-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11