Leusden moet signaal maar uit Amersfoort halen Meer geld voor emancipatiewerk Spoedig beslissing Tabaksschuur BOERDERIJ ZWARTEWEG TIJDELIJK ONDERKOMEN JONGERENCENTRUM leusae** lei Gemeente overweegt beroep PROVINCIE KEURT ANTENNE-MAST AF Verkoop Unicefkaarten Maandag schrijven voor gevangenen Gemeente onderhandelt over versnelling woningbouw 11 december vergadering Jeugdraad Werkgroep R.O. dinsdag bijeen plaatselijk nieuws DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 hands niet groter dan het land schappelijke offer dat daarvoor ge bracht zou worden. Mocht de gemeente op basis van aan te tonen behoefte aan ontvangst van buitenlandse TV-zenders en FM-radio- zenders tot een plaatsing van een hoge mast willen overgaan, dan is het ge wenst dat naar een andere minder kwetsbare plaats wordt gezocht, even tueel tezamen met andere gemeenten tot de regio Eemland behorende. In dit verband merken wij op dat momenteel door een dochteronderneming van de PTT zogeheten duurmetingen in de vlaggenmast van het ziekenhuis ..de Lichtenberg" te Amersfoort verricht worden op een hoogte van 71 m boven N A P. Hiermee wordt nagegaan welke gemeenten rondom Amersfoort van een centrale antenne op dit hoge punt gebruik zouden kunnen maken. Tijdens de periode van de duurmetingen die gegevens over de ontvangst bij uiteen lopende atmosferische omstandighe den opleveren, is er ook een hoogte meting verricht op een hoogte van 108 boven N.A.P Wij achten de bezwaren van reclamant op grond van het boven staande gegrond, aldus G S in hun be sluit Wethouder Wagenaar liet dinsdag avond tijdens de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening duide lijk blijken, niet zo erg onder de indruk te zijn van de motivering van Gedeputeer de Staten Ook Henk van der Sloot (CDA) was boos Hij vond het schanda lig, dat een demokratisch genomen be sluit op deze gronden kon worden af gewezen. ..Alle inwoners van de ge meente Leusden worden daar wel mooi de dupe vanzei hij. Voorzitter Wagenaar wou het niet zó sterk stellen, maar ook hij vond. dat de door de gemeente gebruikte argumen ten om de mast juist langs het Valleika naal te zetten nog steeds de juiste wa ren. ..De provincie gaat nou wel erg gemakkelijk voorbij aan het gevaar van vallend ijs. maar het is niet bepaald uit de lucht gegrepen. Het is al eens voor- Bovendien stelt de reclamant dat in andere plaatsen, blijkens informatie van de PTT, afdeling Centrale Antenne Inrichtingen, elders in den lande wel soortgelijke masten in een stedelijke omgeving zijn geplaatst (o.a. Oegstgeest en Stolwijk). Het veilig heidsaspect lijkt ons daarom niet van voorslaggevende betekenis te kunnen zijn ten nadele van een plaatsing van een mast van de gewenste hoogte in combinatie met stedelijke bestemmin gen. Het belang dat met de plaatsing van de voorgestelde antennemast is gediend - d.w.z. de mogelijkheid tot ontvangst van buitenlandse TV-zenders en meer FM-radio-zenders - achten wij voors- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Petet- van Meenen Verantwoordelijk redakteur: .Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot i2.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: 40,- per jaar, 20,50 per half jaar, 10,50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze_hoofdagent bez^rginojdins- kdag"ën~döndèr3agïïissèn 18T30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze insoekteur bezor ging, overdag 03420-16141toestel Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. gekomen, dat een snelweg afgezet moest worden juist door dergelijk val lend ijs van een hoog objekt. In Rot terdam bijvoorbeeld Daarom kan een centrale antennemast gewoon niet in het hoofdcentrum. Dat levert veel te veel gevaar op. Afgezien nog van de enorme hoge kosten Want GS zouden bijvoorbeeld de mast op het nieuwe gemeentehuis willen zien Dat kost enorm veel Daarbij komt dat volgens de gehouden metin gen het signaal op die plaats onvol doende is Gedeputeerde Staten heb ben toen voorgesteld om de mast bij Den Treek neer te zetten. Nou. als dat met horizonvervuilend is dan weet ik het niet Den Treek is minstens zo erg als bij het Valleikanaal." De wethouder wees er op. dat het de bedoeling was om het signaal ook aan andere gemeenten te gaan verkopen, waardoor de exploitatie aanzienlijk voordeliger zou zijn. ,,Nu moeten we straks misschien ons signaal uit Amersfoort halen, waarbij het nog de vraag is of die mast er wei zo snel zal komen In Amersfoort staan de bewo ners. in tegenstelling tot die van Leus den, niet bepaald te trappelen van on geduld. Uit een enquête is gebleken, dat minder dan de helft in Amersfoort een dergelijke antenne wil, terwijl in Leusden de meerderheid voor was." Tenslotte vroeg de voorzitter zich at hoe men straks gaat denken over de talrijke molens met grote propellors die we door heel Nederland krijgen om het land van energie te kunnen voorzien Dat wordt in de toekomst een nog veel groter probleem dan die simpele mast die wij willen zetten." Het gemeentebestuur overweegt om tegen de beslissing van GS in beroep te gaan. „Stel dat Amersfoort niet doorgaat met haar plannen, dan zouden wij met een proefproces misschien toch nog gelijk kunnen krijgen," aldus de voorzitter. De raad kan daarover binnenkort een voor stel verwachten. (Van de redaktie) LEUSDEN - „Leusden moet haar antenne-signaal maar uit Amers foort halen", dat is ongeveer de strekking van de motivering, waarop Gedeputeerde Staten van Utrecht de stichting van een 87 meter hoge mast in het bestemmingsplan Sport park Valleikanaal heeft besloten niet goed te keuren. De landschappelijke bezwaren van de Natuurbe schermingsconsulent bij het Staats bosbeheer worden door GS volledig onderschreven. In hun beslissing schrijven zij: „De landschappelijke bezwaren te gen de ontworpen antennemast kun nen wij volledig onderschrijven. De na delige visuele invloed, die de mast op het omringende landschap zal uitoefe nen, zal bijzonder groot zijn In beginsel zijn wij er voorstander van dat de mast wordt gecombineerd met stedelijke be stemmingen. De gemeenteraad stelt dat veiligheidseisen zich verzetten te gen de plaatsing van de mast in bijvoor beeld het stadscentrum of bij hoge ge bouwen. Het veiligheidsaspect heeft, zo is uit nadere bij de gemeente inge wonnen inlichtingen gebleken, slechts betrekking op gevaar tengevolge van vallend ijs, gedurende perioden van ij- zel. Dit is niet tot uitdrukking gekomen in de bij het plan behorende toelichting en/of het raadsbesluit tot vaststelling van het plan, hetgeen betreurd moet worden. staat die schuur daar helemaal ver keerd in.de wijk Zoals bekend is zo n twee jaar geleden (december 1978) een grote expositie gehouden, waarop verschillende ontwerpen werden ge presenteerd van groenplannen, die de leegte op de plaats van de Tabaks- schuur moeten opvullen ,,De opkomst was erg goed," aldus de heer Wage naar, ,.en uit de inspraakbrieven is ons gebleken dat 36 omwonenden de Ta- baksschuur graag gesloopt wil zien, terwijl slechts zes omwonenden de schuur willen behouden Als CRM toe stemming geeft zullen we de Tabaks- schuur dus slopen en het meest aan vaardbare groenplan uitvoeren. Mocht de raad er anders over denken en de schuur willen behouden, dan zal zij twee ton op tafel moeten leggen voor de restauratie Henk van der Sloot (CDA): „Kunnen we daar geen karpers gaan kweken? dan lossen we twee problemen op Er is water gehoeg in de buurt." Hij vond trouwens wel, dat de Ta- baksschuur op dit moment erg veel gevaar opleverde voor onder meer spelende kinderen. „Er kunnen ern stige ongelukken gebeuren. Daarom zal er snel een beslissing genomen moeten worden." Meneer Wagenaar wacht alleen nog op antwoord (van één onzer medewerkers) LEUSDEN -De gemeente Leusden kan voor het volgend jaar rekening houden met een maximale rijksbij drage van 10.500,-ter stimulering van emancipatie-activiteiten. Het ziet er echter naar uit dat de ge meente Leusden dit bedrag niet ten volle nodig heeft omdat slechts zes organisaties één of meer projecten hebben aangemeld die zouden kun nen vallen onder bedoelde regeling. De zes organisaties vragen om in totaal 7.411,50, zodat er geld over blijft. De gemeente overweegt nu om volgend jaar een zogenaamde emancipatie-info uit te geven. De kosten die hiervoor gemaakt moeten worden vallen eveneens onder de rijksregeling. Alle daarvoor in aanmerking komen de plaatselijke organisaties zijn door de gemeente benaderd met het verzoek om vóór 15 oktober 1980 een opgave te doen van de emancipatie-projecten die men van plan is volgend jaar uit te voe ren. Van de zes organisaties die hierop gereageerd hebben vragen Latent Ta lent en het vrouwencafé Leusden om het meeste geld. Latent Talent vraagt voor twee cursussen „Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving" in totaal ruim vierduizend gulden. Het vrouwencafé vraagt 1900,- voor „ac tiviteiten voor bewustwording en eman cipatie van de vrouw". Tijdens de maandagavond gehou den vergadering van de commissie on derwijs/welzijn waarschuwde het hoofd van de afd. onderwijs van de gemeente, de heer S Lakeman voor al te optimisti sche verwachtingen in de toekomst. Hij verklaarde dat weliswaar het subsi diebedrag door C.R.M. was verhoogd, maar dat men minder soepel zal wor den voor wat betreft de toekenning van de subsidie. Er zal niet meer volstaan kunnen worden met het indienen van een begroting, ook naar de inhoudelijke kant van de projecten zal gekeken wor den. Vanaf de publieke tribune pleitte mevr. Barbara Hanemaayer, als geïnteresseerde en betrokken bij emancipatie-activiteiten, zoals ze zelf zei, voor een „breder overleg" tussen alle vrouwengroeperingen „Vrouwen die gezamenlijk bezig zijn", maar niet in een verenigingsstructuur, wilde zij ook graag in aanmerking laten komen voor een subsidie op grond van de CRM-re- geling. Mevrouw Hanemaayer vroeg om een gestructureerd overleg dat bre- Evelien Blom: verbaasd. der moest zijn dan nu in de Leusdense vrouwenraad plaats vindt. H. Offereins (SGP/GPV) begreep het allemaal niet zo best: „We kunnen geen brieven gaan schrijven naar mensen waarvan het adres niet bekend is", meende hij. Wethouder van Wouden berg vond dat het uitgeven van een emancipatie-info misschien een stap betekende in de richting die Barbara Hanemaayer bedoelde Door de Emancipatie-info kunnen alle Leusdense vrouwen bereikt worden en niet alleen diegenen die aangesloten zijn bij een vereniging, meende hij. „Wat we nu aan het doen zijn heeft weinig met beleid te maken", vond de heer Offereins als aanvulling op de op merking van Corri Verduin (Progressief Leusden) dat de raadsleden de aan vragen moeilijk konden beoordelen. Mevrouw Verduin zou bijvoorbeeld graag de inhoud, de kwaliteit en de ei gen bijdrage van de aangemelde pro jecten willen weten, om zodoende een beleid te kunnen uitstippelen. Ook me vrouw Ameron (VVD) sloot zich bij deze opmerking aan, met name zou zij wel wat meer willen weten over wat het vrouwencafé met het gevraagde geld denkt te gaan doen, dit temeer omdat het vrouwencafé het meeste geld uit de subsidiepot vraagt VERBAASD Evelien Blom (CDA) liet een heel an der geluid horen. Zij had zich verbaasd over het feit dat er zo weinig subsidie was aangevraagd door de Leusdense (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De bankgirocentrale Is bereid het boerderijtje Zwarteweg 29 aan de gemeente in bruikleen te geven. Zoals bekend wil de ge meente het boerderijtje gebruiken om er een tijdelijk open jeugd- en jongerencentrum in te huisvesten. De definitieve plaats voor het jon gerencentrum zal. zoals het er nu naar uitziet, ergens in het hoofdbe stuur komen. Of de gemeente gebruik maakt van het aanbod van de bankgirocentrale is nog geheel duidelijk. De gemeente had het boerderijtje graag voor een periode van minstens drie jaar willen hebben omdat tegen het eind van die periode dan het definitieve jongerencentrum klaar zou kunnen zijn. De bankgirocen trale wil zo bleeek uit een mededeling van wethouder G van Woudenberg tij dens de maandag gehouden vergade ring van de commissie welzijn, het boerderijtje echter slechts tot midden 1982 afstaan Of dat voor de gemeente en de inita- tiergroep die zich bezig houdt met de realisering van een open jongeren centrum een periode is waar men wat aan heeft, werd maandagavond niet duidelijk. organisaties. Kennelijk moet het subsidievragen nog geleerd worden door de meer traditionele organisaties, die zich nog duidelijk schamen om de hand op te houden, meende mevrouw Blom. We zullen de oude, bestaande verenigingen moeten vertellen dat het krijgen en vragen van subsidie een be paald recht is. Nu proberen veel vereni gingen nog vaak met alle mogelijke moeite de touwtjes aan elkaar te kno pen. terwijl er ook andere oplossingen mogelijk zijn. aldus het CDA-raadslid. Het voorstel zoals dat op tafel lag werd ondanks de gemaakte opmerkin gen door alle aanwezigen positief be naderd. wel waarschuwde Corn Ver duin ervoor dat verenigingen niet teveel moeten rekenen op een eeuwig voort gaan van deze subsidieregeling. De rijksbijdrageregeling van het ministerie van C R.M. is duidelijk bedoeld om overal in het land emancipatie-activi teiten op gang te brengen en heeft be slist geen blijvend karakter. LEUSDEN - Zoals wij vorige week reeds schreven worden er ook dit jaar weer Unicefkaarten en andere artikelen van deze organisatie ver kocht in Leusden. De verkoop van de artikelen vindt plaats in bibliotheek Nieuw-Lan- genbeek. Hamersveldseweg77, tijdens de normale openingsuren LEUSDEN - Op maandag 8 decem ber aanstaande wordt door de afdeling Leusden van Amnesty International een schrijfavond gehouden in de Ha- mersveldschool. Lijsterbeslaan 54. Die avond kan er worden geschreven naar autoriteiten in verschillende landen met het doel daar gevangen gehouden mensen hun lot te verbeteren. Dat deze vorm van de aandacht vragen voor het lot van met name politieke gevangenen wel degelijk succes kan hebben blijkt onder andere uit de vrijlating van Alfon so A F. Cabrelli uit een gevangenis in Uruguay. Hij werd vrijgelaten mede dankzij brieven die voor hem waren ge schreven door mensen uit Leusden. Volgende week maandag wordt er geschreven voor gevangenen in Uru guay, de Centraal Afrikaanse Repu bliek, de Sovjet Unie, Zaïre en Argenti nië. Bovendien kunt u meedoen aan de aktie die Amnesty International samen met de vakbonden organiseert om veer- tier vakbondsleden in de gehele wereld vrij te krijgen. Hiervoor zijn speciale, voorbedrukte briefkaarten aanwezig. Voor de overige brieven zijn er voor beelden, briefpapier en enveloppen aanwezig. (van de redaktie) LEUSDEN - De onderhandelingen tussen de gemeente Leusden en de provincie Utrecht zijn nu op gang gekomen. De gemeente Leusden heeft in totaal zo'n dertig punten ter bespreking op een lijst gezet en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat daar nog wat punten bijkomen. Ook de provincie is bezig met het opstel len van een lijst. Over de punten, die niet op beide lijsten voorkomen, zal goed onderhandeld moeten worden, aldus wethouder Wagenaar in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Eén van de belangrijkste punten is de hantering van de WT door de provincie, maar ook andere knelpunten (door com missies en raad naar voren gebracht) staan op het (verlang) lijstje van de gemeente. Verschillende van de ge stelde vragen zullen in februari beantwoord moeten zijn, terwijl an deren in de loop van de ontwikkeling aan de orde kunnen komen. Vanaf 1 januari krijgen alle raadsleden een soort „knipselkrant" waarin melding wordt gemaakt van de vorderingen inzake de voorgenomen versnelling van Leusdense woningbouw. En zo u wilt aanpassen of wijzigen want alle onder delen zijn los verkrijgbaar. Bovendien is Cor unum A aardewerk ovenvast en vaatwasserbestendig. J L Kom 't eens V bekijken bij ochterbergh Achterberghlluwll<tt Amersfoort. Hellestraat-Westsingel Telefoon 033-13048 (Van de redaktie) LEUSDEN - De Tabaksschuur in de wijk Groenhouten zal wellicht geen lang leven meer beschoren zijn als het aan de gemeente ligt en het ministerie van CRM toestemming geeft voor de sloop. En die kans zit er best in, want nadat de gemeente Leusden een verzoek had gericht tot CRM om tot sloop te mogen over gaan, heeft CRM op haar beurt de brief met het verzoek doorgezonden naar de provincie om advies en GS op hun beurt, hebben de brief door gezonden naar de gemeente Leus den om advies. En wat de gemeente Leusden denkt over de tabaks schuur is bekend, dus de cirkel is rond. Voorzitter Wagenaar: „Wij sturen ons advies dus weer naar de provincie, die stuurt het advies ai dan niet aangevuld door naar CRM en dan is het wachten op de beslis sing Zoals bekend wordt er al geruime tijd gesproken over het lot van de Tabaks schuur, die volgens de oudheidkundige vereniging Flehite bijzondere oudheidkundige waarde heeft Flehite heeft het gemeentebestuur een zeer onzorgvuldig beheer van haar schaarse monumenten verweten Het gemeentebestuur heeft eerst nog getracht het bouwvallige cultuurmonu ment aan het openluchtmuseum Arn hem te slijten, maar die bedankte voor de twijfelachtige eer Opknappen van de Tabaksschuur zal naar schatting zo'n twee ton moeten gaan kosten en zoveel geld heeft de gemeente er niet voor over. „En bovendien," aldus wethouder Wagenaar, „stedebouwkundig gezien LEUSDEN/ACHTERVELD - Het algemeen bestuur van de Stichting Jeugdraad Leusden vergadert vol gende week donderdag. 11 decem ber, vanaf 20.00 uur In De Moespot. LEUSDEN - De leden van de werk groep Ruimtelijke Ordening komen volgende week dinsdag 9 december bijeen in het gemeentelijk voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg. Op de agenda voor die vergadering staat een achttal zaken. Jan van Arkelweg 6 In Achtervelu Voor die avond staat een achttal on derwerpen op de agenda. Deze onderwerpen zijn: 1Opening en notulen. 2. Mededelingen, ingekomen en uit gegane stukken. 3. Kadercursus. 4. Themadagen. 5. Ontmoetingscentrum in Leusden- Zuid 6. Vergaderdata voor het komende jaar 7. Wat verder ter tafel komt. 8 Rondvraag en sluiting. Dit zijn: 1. Opening. 2. Verslagen van de vergaderingen van 14 oktober en 11 november 1980. 3 Mededelingen. 4 Proefverkaveling Munnikhoè-Bos- veld. 5. Werkwijze van de werkgroep 6 Structuur van het C.M.L. 7 Rondvraag. 8. Sluiting. Prachtige serviezen van bruin, beige, wit of blauw aardewerk. Zéér funktio- neel want met een klein aantal artikelen kunt u al bijna een heel kompleet

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3