Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs komt naar Leusden Voorlopig geen voortgezet onderwijs in Leusden GE^RTRUDISHOF GAAT UITBREIDEN Projektleider open bejaarden- werk ook in Leusden OVEREENSTEMMING PLAATS R.K. SCHOOL Vrijdag geen inschrijven bij Blijhof VIER GEMEENTEN GAAN SAMENWERKEN Mogelijkheden Moedermavo onderzocht Verkeers- aangelegenheden 9 december bijeen Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft van de Streekschool voor Be- rpgosbeoeleldend Onderwijs poBO) uit Amersfoort het verzoek gekregen grond ter beschikking te willen stellen voor de bouw van een nieuwe school. Zoals bekend kampt de SBBO In Amersfoort met uit- breldingsproblemen, zodat de school moet uitwijken naar een an dere plaats. Geadviseerd werd om dat in de onmiddellijke nabijheid van Amersfoort te doen. Voorzitter Wa genaar stelde de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening dinsdagavond voor om in principe akkoord te gaan met dat verzoek. Voorgesteld wordt een stuk grond op de plaats, waar aanvanke lijk een school voor het voortgezet onderwijs Is gedacht, ten westen van het bestemmingsplan Zwanenburg. Zeker omdat voorlopig niet op een school voor het voortgezet onder wijs In Leusden moet worden gere kend, is het verstandiger om die plaats op een andere manier op te vullen, aldus de wethouder. In het struktuurplan kan voor voortgezet onderwijs eventueel een andere plaats worden gereserveerd. Harm Offereins (GPV/SGP) had op zich niet direkt bezwaren tegen de komst van de school, maar vroeg zich wel af of rekening was gehouden met extra drukte, die de cursisten en het personeel op de Leusdense wegen in de nabijheid zouden opleveren. Wethouder Wagenaar: „Daar heb ben we inderdaad wel aan gedacht, maar we zijn van mening, dat dit geen problemen hoeft op te leveren. Als het spitsuur is gaan de meeste Leusdena- ren 's morgens de gemeente uit, terwijl personeel en cursisten van deze school juist Leusden binnen zullen komen en 's avonds is het omgekeerd Dat bijt el kaar niet. Overigens is het een interes sante school, die we graag binnen onze grenzen zouden willen halen De SBBO heeft zo'n 120 man personeel, waarvan er al circa 25 in Leusden wonen." Offereins was toch niet helemaal te reden met het antwoord van de voor zitter. „Ik heb het - als ik over extra verkeersdrukte praat - natuurlijk niet alleen over auto's. Hoe zit dat met de etsers en het openbaar vervoer?" De SBBO in Amersfoort (foto) gaat wellicht verhuizen naar Leusden als alle plannen doorgaan. De commissie OWRO is in principe akkoord gegaan met de grondverkoop. Ook daar had de heer Wagenaar een antwoord op. „In de toekomst zal ook het openbaar vervoer in die hoek goed geregeld kunnen zijn Wat dat betreft maken we vorderingen." Hij wees de commissie op de ge dachte. die hij ooit eens op tafel had gelegd ten aanzien van een vrije bus baan over het PON-lijntje naar Amers foort. „Toen heeft iedereen, ook de provincie, me recht in het gezicht uit gelachen, zoals iedereen nu lacht over die helicopter op het dak van het ge meentehuis. Maar wat blijkt nu9 De provincie heeft de buslus, die we ge pland hebben binnen het burgemeester Buiningpark-complex goedgekeurd. En die heeft wel degelijk betrekking op die vrije busbaan. Inmiddels zijn de ge dachten daarover ook al veranderd sinds in Londen de bussen van het openbaar vervoer gebruik zijn gaan maken van de bovengrondse spoorlij nen, die daar geschikt voor zijn ge maakt op dezelfde wijze als ik jaren ge leden voorstelde. Ik zie daarom ook die vrije busbaan er best komen. En dan is het maar een klein eindje naar de SBBO" Henk van der Sloot (CDA) vond toch. dat er wel rekening mee moest worden gehouden, dat er wel rekening mee moest worden gehouden, dat de school zo'n 1800 tot 2000 cursisten telt. Dat geeft wel degelijk een extra verkeers drukte, waar niet op is gerekend LEUSDEN - Regelmatig komen er )lj de gemeente vragen binnen over de mogelijkheden voor voortgezet onderwijs. Voor alle duidelijkheid werd door de afdeling Voorlichting van de gemeente Leusden nog eens op een rij gezet wat er op dit gebied sinds 1974 is ondernomen en wat de verwachtingen voor de toekomst Eljn. In het begin van de jaren zeventig gingen er stemmen op die pleitten voor het stichten van een school voor voort gezet onderwijs in Leusden. Leusden groeide; men was van mening dat de gemeente groot genoeg zou worden voor een dergelijke school. In de raadsvergadering van 19 de cember 1974 werd besloten tot het in stellen van een commissie ad hoe uit de raad, die tot taak kreeg op zeer korte tijd een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden tot stichting van een school voor voortgezet onderwijs in Leusden. De commissie concludeerde o.a. dat er in Leusden een voldoende leerlin- genpotentieel aanwezig was (en in de toekomst zou zijn) voor het stichten van een scholengemeenschap MAVO/HA VO/VWO, doch dat gelet op de levens beschouwelijke verscheidenheid bin nen het onderwijs (1/3 R.K., 1/3 P.C en 1 /3 openbaar bij het lager onderwijs per 16-1-1975) eventuele mogelijkheden voor voortgezet onderwijs slechts zou den kunnen worden geëffectueerd bij een bundeling van krachten. Voorts wees de commissie er op dat er reke ning gehouden moet worden met de onderwijssituatie in de regio Eemland. Inmiddels was de stichting tot oprich ting van samenwerkingsscholen voor voortgezet onderwijs in Leusden en omstreken opgericht Over de moge lijkheden voor voortgezet onderwijs in Leusden heeft het college van b. en w. de visie gevraagd van het COGVO (centraal orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs) Het COGVO concludeerde net als de raadscommissie dat er een voldoende leerlingenpotentieel aanwezig is voor een MAVO/HAVO/VWO voorziening, zij het alleen op basis van samen werking. Echter: in artikel 69, lid 3 van de Wet op het Voortgezet Onderwijs wordt gesteld dat geen leerlingen voor nieuw te stichten scholen in aanmer king mogen worden genomen voor wie binnen redelijke afstand plaatsruimte aanwezig is op een soortgelijke school waar het verlangde onderwijs wordt ge geven. Als „redelijke afstand" wordt voor het MAVO/HAVO/VWO uitge gaan van 12 15 kilometer, tenzij er verkeersbarrières in de route voorko men. De term „plaatsruimte" komt in de praktijk overeen met de optimale schoolomvang, terwijl „verlangde on derwijs" slaat op de (levensbeschou welijke) richting (Openbaar, R.K., P.C. en bijz. neutraal) en „soortgelijk" op het schooltype (lbo, mavo/havo/vwo). Bij een aanvraag voor het stichten van een samenwerkingsschool zal voor elk van de richtingen die in die even tuele school samenwerken, worden nagegaan of elders binnen redelijke af stand plaatsruimte aanwezig is. Gezien de ligging van Leusden t.o.v. Amers foort, moeten alle Amersfoortse MAVO/ HAVO/VWO scholen in de beschou wing worden betrokken Uit die beschouwing blijkt dat Leus den geen kans maakt een nieuwe scholengemeenschap voor MAVO/ De heer Roggenkamp (hoofd Ruimtelijke Ordening) vond dat wat on genuanceerd „Die getallen kloppen wel ongeveer, maar dat is dan wel over een langere periode gerekend. Die 2000 zijn er nooit allemaal tegelijk Daarbij komt, dat er ook 's avonds cur sussen worden gegeven." De commissie ging tenslotte in principe akkoord met de voorgeno men verkoop van de grond en de komst van de SBBO naar Leusden. Overigens werd nog nadrukkelijk vastgesteld, dat het gebouw van de Rockers verderop in dit gebied, nog op z'n minst twee jaar op die plaats kan blijven staan. HAVO/VWO binnen zijn grenzen te krijgen, daar er in de regio voor alle richtingen voldoende plaatsruimte is. Ook de afstand tot de scholen in Amersfoort is niet van dien aard. dat, in vergelijking met elders in den lande, gesproken kan worden van een onaan vaardbare situatie. De visie van het COGVO wordt gedeeld door de inspecteur van het algemeen voortgezet onderwijs en de staatssec retaris van onderwijs en wetenschap pen, hetgeen gebleken is uit met hen gevoerde gesprekken. Sinds 1975 zijn door de Stichting Samenwerkingsschool Leusden her haaldelijk pogingen ondernomen om een aanvraag voor het stichten van een school voor MAVO/HAVO/VWO ge plaatst te krijgen op het zogenaamde scholenplan. Deze zijn echter zonder resultaat gebleven. Ook voor de toekomst ziet het er somber uit. Uit het in 1978 verschenen rapport van de werkgroep streekprog- nose (WESP) voor de regio Amersfoort blijkt, dat de schoolbezetting bij het voortgezet onderwijs tot 1985 zal groei en; na 1985 zal de schoolbezetting echter flink dalen. Gezien deze daling is het ministerie niet bereid te praten over de stichting van nieuwe scholen in deze regio. - 9+ v- ."I LEUSDEN - De raadscommissie OWRO kan in januari een voorbe- reidingsbesluit verwachten voor het stuk grond, waar de afgebrande Johan- neshoeve heeft gestaan. Van de zijde van de Stichting Gertrudishof (bejaar denwoningen) is bij de gemeente het verzoek binnengekomen om op die plaats een uitbreiding van het bejaar- denwoningencomplex te mogen reali seren. Van gemeentezijde is daar geen bezwaar tegen en ook de commissie bracht geen bezwaren naar voren na deze mededeling van voorzitter Wage naar. LEUSDEN - In verband met de vie ring van het Sinterklaasfeest kunnen er aanstaande vrijdag geen peuters worden Ingeschreven bij peuterzaal „Blijhof". Vanaf 12 december Is In schrijving van pauters weer Iedere vrijdagmiddag mogelijk tussen 14.30 en 15.00 uur. Het gebouw van „Blij hof" Is te vinden aan de Ansfrldus- laan 49. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Als het aan b. en w. van Leusden ligt komt er nog voor het eind van het jaar een projektlei der voor het gecoördineerd open bejaardenwerk. De man of vrouw zal echter zijn tijd moeten verdelen over de gemeenten Veenendaal, Scherpenzeel, Woudenberg en Leusden. De gemeenten hebben on derling afgesproken dat voor wat betreft de kosten van een dergelijke functionaris een verdeelsleutel zal worden gehanteerd op basis van het aantal inwoners per gemeente. Voor Leusden betekent dit dat 9.500,- als subsidie gegeven moet worden aan de in het leven geroepen Regio nale Stichting voor Welzijn van Ouderen. Sinds 24 maart van dit jaar bestaat er in de gemeente Leusden een Vereni ging voor Welzijn van Ouderen (in op richting). Deze week passeren de sta tuten van de vereniging de notaris, zo dat de vereniging dan ook de status van rechtspersoon heeft. De vereniging ai cpooriin na haar oprichting de wens te kennen gegeven graag te be schikken over een projektleider ter on dersteuning van de te organiseren ak- tiviteiten van de vereniging. Omdat het aanstellen van een projektleider alleen voor Leusden niet haalbaar leek. is het verenigingsbestuur gaan zoeken naar mogelijkheden om regionaal iets van de grond te krijgen. Hetgeen nu dan ook lijkt te lukken Op grond van de verdeelsleutel, wel ke gehanteerd wordt, mag verwacht worden dat een projektleider die vooral in de beginfase de initatieven en aktivi- teiten van de Leusdense vereniging moet gaan ondersteunen, in de ge meente Leusden gemiddeld tien uur per week beschikbaar zal zijn. Vooral in Achterveld is aan een der gelijke projektleider behoefte, bracht mevrouw Van Ameron (VVD) maan dagavond tijdens de vergadering van de commissie welzijn naar voren. Dat een projektleider voor het bejaarden- werk in Achterveld dringend gewenst is concludeerde mevrouw Van Ameron uit hetgeen naar voren was gebracht tij dens de inspraakavond over de wel zijnsplanning. Juist omdat er in Achter veld relatief veel bejaarden zijn, wilde het liberale raadslid graag dat de aan te stellen projektleider ook een paar uur per week in Achterveld zou zijn Harm Offerems (SGP/GPV) bleek het allemaal al uitgerekend te hebben. In Achterveld is 10.4% van de bevol king ouder dan 65 jaar, in Leusden- centrum ligt het percentage op 5,8, in Leusden Zuid op 7,6 procent In abso lute aantallen uitgedrukt zien de getal len er echter anders uit In Achterveld zijn er 306 65 plussers, in Leusden- Centrum 802. Op basis van deze cijfers zou ook een verdeelsleutel binnen de gemeente gemaakt kunnen worden, als dat nodig blijkt, aldus dhr. Offereins. Met het aanstellen van een projekt leider voor het gecoördineerde bejaar denwerk had geen van de aanwezige raadsleden emqe moeite. Ook de finan ciën die gemoeid zijn met één en ander vonden de aanwezige commissieleden alleszins redelijk Uiteindelijk zal de de finitieve beslissing genomen moeten worden door de voltallige gemeente raad. (van een onze medewerkers) LEUSDEN - De vier vrouwelijke raadsleden hebben tijdens de jaar lijkse begrotingsbehandeling de vraag gesteld of het mogelijk zou zijn een dependance van de Amersfoort se Moedermavo in Leusden te be ginnen. Wethouder G. van Wouden berg beloofde op het onderwerp In een commissievergadering terug te komen. De CDA-wethouder deed dat al maandag jl. tijdens een vergade ring van de commissie onder wijs/welzijn. Bij deze gelegenheid vertelde de heer Woudenberg dat naar zijn mening niet bekend is of er wel belangstelling in Leusden be staat voor een Moedermavo. In Amersfoort draait een Moeder mavo. als onderdeel van de Amers foortse avondscholengemeenschap. Een jaar geleden is in Baarn een de pendance van start gegaan van de Amersfoortse Moedermavo. Als eis stelde de Amersfoortse school dat wilde men starten er zekerheid moest be staan dat minstens 25 leerlingen de school zouden bezoeken In Baarn is een eerste klas van de grond gekomen, die nu haar tweede jaar ingaat. Er bleek echter dat er onvoldoende belangstel ling bestond om ook dit seizoen een eerste klas te starten Wethouder Van Woudenberg vroeg zich dan ook af of eerste de hulp van de Amersfoortse school moest worden in geroepen of dat beter eerst de belang stelling voor een Leusdense Moeder mavo gepeild zou kunnen worden. Voor wat betreft de laatste mogelijkheid dacht de wethouder aan een soort en- quete via de plaatselijke pers Los van de vraag of er voldoende belangstelling voor een Moedermavo in Leusden zou bestaan is een bijkomend probleem het vinden van een geschikte lokaliteit. Alle leden van de commissie onder wijs waren van mening dat de mogelijk heden onderzocht dienen te worden. Wel vond dhr Offereins dat niet nu al, teveel verwachtingen gewekt moesten worden met betrekking tot de start van een dergelijke school in de gemeente Leusden. Uiteindelijk werd besloten eerst het antwoord van Amersfoort af te wachten op de vraag of men bereid is in Leusden te helpen bij het realiseren van een Moedermavo. Afhankelijk van de reactie vanuit Amersfoort zullen dan volgende stappen ondernomen wor den. LEUSDEN De werkgroep Ver- keersaangelegenheden vergadert dinsdag 9 december In de raadszaal van het gemeentehuls aan de Ha- mersveldseweg. Aanvang van de ver gadering is om 20.00 uur. Op de agenda staan 20.00 uur: Opening 20.05 uur: Verslag Vergadering d.d. 18-11-1980 20.10 uur: Inventarisatie vragen/e ventuele mededelingen. 20.15 uur: Ontwerp-doelstellmgen van het in ontwikkeling zijnde ver keersplan Leusden 21.15 uur: Brief d.d. 26 september 1980 van de werkgroep Leusden- Zuid 21.45 uur: Rondvraag. 22.00 uur: Sluiting. De plaats waar de nieuwe school zal komen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente is met het R.K. schoolbestuur In Leusden tot overeenstemming kunnen komen voor wat betreft de definitieve plaats van de derde R.K. basisschool in Leusden. De school die in de plaats moet komen van de huidige nood voorziening aan de Centrumweg, de Kinderlandschool, zal 150 meter ten westen hiervan gebouwd worden. Over de plaats van de derde R.K. school in Leusden is veel gepraat bin nen het R.K schoolbestuur Aanvanke lijk had men het idee om de derde R.K. school in de buurt van de Smousse- steeg in het plan Bosveld-Munnikhoven neer te zetten. De vierde school, waar over ook al gedacht is zou dan meer in de richting van Leusden-Zuid moeten komen. Men rekende er dan op dat de- ze school bezocht zou worden door kinderen uit de nieuwe wijken Claeve- renblad-Wildenburg en uit Leusden- Zuid. Alle prognoses wezen echter uit dat er onvoldoende belangstelling zou zijn voor een R K. school in de omgeving van het „scholeniland" aan de Smoussesteeg. Op deze plaats be vinden zich al de Montessorischool, de openbare bassischool „de Heerd ter wijl binnenkort begonnen wordt met de bouw van de 5e P.C school. Het idee van een R.K. school in Bos veld-Munnikhoven heeft het R.K schoolbestuur dus laten varen. Reali sering van een vierde school, waaraan aanvankelijk werd gedacht, in de rich ting van Leusden-Zuid zou door het niet doorgaan van de plannen echter bete kenen dat de nieuw te bouwen scholen erg decentraal zou komen te staan in de tweede fase. Na diepgaand overleg met de gemeente is het schoolbestuur ac- coord gegaan met de plaats, in de om geving van de huidige „Kinderland- school". derhalve tussen de eerste ge dachte locaties van de derde en vierde R.K. school in. Inmiddels heeft de Pro vinciale Planologische Dienst laten weten geen bezwaar te hebben tegen de voorgestelde plaats. Wel zullen de diverse raadscommissies en de ge meenteraad nog accoord moeten gaan. Rozendaallaart 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5