„Het mysterieuze motel": de fijnzinnige ironie van Macaulay Engelen, overwegingen in beelden en teksten I k ran E Culinaire boeken de Internist Meer kilometers uit een liter. Opvallende gebeurtenissen in de geschiedenis Utrecht getekend - een kostelijk brok geschiedenis in beelden De internist Fatale vakantie Valentin Argirov IN WOORD EN BEELD: boeken DINSDAG 9 DECEMBER 1980 De nieuwe serie: In woord en beeld, waarin één onderwerp uitvoerig aan de orde wordt gesteld. Een boek over „Engelen". „Het mysterieuze hotel", een schitterend boek van David Macaulay. Geïllustreerde Wereldgeschiedenis. Onze regelmatige boekenrubriek, waarin nieuwe uitgaven voor u werden gelezen en beoordeeld. Eindredaktie: Bert Vos. Zo nu en dan kom Je een boek te gen, dat Je met ingehouden adem in één keer uitleest, herleest en nog eens herleest. Een boek, waarin de schrijver Je in een ban houdt, fascineert op elke bladzijde, zo n boek is „Het mys terieuze hotel" van de bekende teke naar en schrijver David Macauley, uitgegeven in Nederlandse vertaling door uitgeverij Ploegsma te Am sterdam. Natuurlijk, méér mensen hebben op één of andere wijze nage dacht over het door Macauly behan delde onderwerp, maar zelden werd dat ook op een zo'n kostelijke, fijn zinnige, maar vooral ironische wijze uitgewerkt in tekst en vooral ook in tekeningen. Het onderwerp: het re sultaat van scherpzinnig speurwerk van archeologen. Archeologen en aanverwante des kundigen hebben in het algemeen te worstelen met één grote handicap. Ook al is naar de mening van de wetenschap héél veel op het gebied van geschiede nis achterhaald en hebben de weten schappers soms vrij nauwkeurig kun nen vaststellen, waarvoor bepaalde De Centrale Uitgeverij in Har derwijk is gespecialiseerd in boeken en reeksen voor de jeugd. Naast al lerlei bekende zaken als de Wait Dis- ney-uitgaven, de sprookjesboeken e.d. begeeft de uitgeverij zich voor namelijk op educatief terrein en boekt daarin zonder meer regelmati ge successen. Heel bekend is de se rie „Hoe en waarom?", waarin aller lei onderwerpen op een voor de jeugd aanspreekbare wijze uit de doeken worden gedaan. Het aardige van deze series is, dat het geen saaie boeken zijn. Integendeel. De boeken zijn niet zo omvangrijk (en daardoor ook minder kostbaar), maar bieden wel zo kompleet mogelijk een on derwerp aan, verpakt In veel kleurrij ke Illustraties en een zo kompact mogelijke tekst, die aangepast Is aan Het boek speelt zich af rond de fi guur professor Bertram, hoogleraar Inwendige geneeskunde en genees- heer-dlrekteur van een universi teitskliniek. Zijn leven dat voor het grootste deel uit werken bestaat af gewisseld door partijen en veel drin ken wordt dan weer eens In het he den, dat weer eens in het verleden weergegeven, soms zo (zie het ver haal van de dochter van Lothar Hes- sel, blz. 147), dat je als lezer niet weet wanneer iets zich afgespeeld heeft, wat zeker de bedoeling van de schrijver niet is. Het gehele boek is eigenlijk verwarrend. Zou je bij de omslag denken, dat het draait om een verkeerde diagnose van Karen von Kerckhoff, de vroegere vriendin van professor Betram met wie hij In dertijd wilde trouwen. Zij heeft in de nacht voor haar operatie zelfmoord gepleegd, slechts een klein gedeelte van het boek is hieraan gewijd. Het eerste hoofdstuk met als titel Karen, vertelt van een vrouw die uit zwakte, haar man heeft een verhou ding, zich op laat nemen met vage buikklachten. Zij wordt verliefd op de arts die haar behandelt en die tevens een verkeerde diagnose stelt (tumor in de buik), maar geen enkel woord wordt er gerept over Karen. Verschillende gebeurtenissen uit het ziekenhuis worden soms los van elkaar, soms in enig verband verteld, maar meestal los van de hoofdfiguur Bert ram. Het enige wat mij nog boeide was de vraag of er indertijd nu wel of geen verkeerde diagnose gesteld wat met betrekking tot Karen, die evenals haar vriendin kanker in de borst heeft, maar zelfs dat blijft vrij vaag. Je zou al lezende kunnen opmaken Voor de smulpapen onder u die zelf graag kokkerellen, hier drie nieuwe kookboeken. *101 Nederlandse recepten. Anneke Ammerlaan schreef dit aantrekkelijk boekje, waarin tal van puur Nederland se gerechten worden beschreven. Wat de soepen betreft hebben we het dan bijvoorbeeld over de palingsoep, de Zeeuwse mosselsoep, de Hunkessoep de prol en anderen. Verder tal van vis. vlees en groentegerechten en natuurlijk niet te vergeten de nagerechten als poffertjes, de watergruwel. Haagse bluf en de amandeltjesgries (voor wie déar gek op is). Kortom: Nederlandse pot in pré-historische voorwerpen hebben gediend, toch blijven ze tobben met tal van hiaten. Vraagtekens, die maar al te gauw worden vervangen door hypothe ses van vooraanstaande deskundigen. Veronderstellingen die, als ze maar lang en vaak genoeg worden herhaald, langzaam maar zeker een eigen leven gaan leiden als ,,de waarheid". De ge schiedenis van de archeologie kent tal van opmerkelijke voorbeelden. Het is bijvoorbeeld vaste prik, dat archeolo gisch boeiende voorwerpen, waarvan de bedoeling niet kon worden achter haald. al heel snel het stempel „reli gieus voorwerp" mee krijgen. Loop maar eens door het Louvre, het Brits Museum en andere grote musea in de wereld en lees de teksten bij honderden voorwerpen en afbeeldingen. In de meeste gevallen wordt ons dan verteld, dat we te maken hebben met godsdien stige voorwerpen of rituele afbeeldin gen, ..passend" in de geloofsbeleving van die beschaving. De Grote Pyramide van Gizeh - we pakken zo maar eens een bekend voorbeeld - wordt nog steeds (ook al worden de twijfels groter) beschouwd het niveau van de kinderen, waar voor de reeks is bedoeld. Nieuws is de serie: „In woord en beeld", een vertaling van een Engelse reeks, die bij MacDonald Educational Ltd is verschenen en werd geschreven door Tim Healy. Tot nu toe zijn er vier delen verschenen: ,,De bekendste spionnen", De groot ste rampen". „Beroemde ontsnappin genen Raadsels en mysteries". Het aardige van deze serie is, dat het onderwerpen behandelt, die normaal gesproken (op school bijvoorbeeld) slechts zijdelings aan de orde zullen komen. Neem bijvoorbeeld „De be kendste spionnen". Op school zal daarover misschien wel iets worden verteld, maar er zal niet veel tijd zijn om een dergelijk onderwerp uitputtend te behandelen, terwijl het spionnenwezen dat er wel een goede diagnose gesteld was, maar door de dood van Karen's moeder gravin Von Kerckhoff de oude gebeurtenissen weer bij Bertram naar voren komen en vragen met twijfels oproepen over hetgeen zich precies in dertijd afgespeeld heeft. Aan het eind van het boek maakt Bertram een huwelijkscrisis door met zijn vrouw Malvina, de dochter van de vroegere geneesheer-direkteur. Nadat zij besloten heeft zich van hem te scheiden komt Bertram tot de slotsom, zich weinig van anderen en met name van zijn vrouw te hebben aangetrokken. Met het constateren van dit feit en zich weer te verdrinken in zijn werk eindigt het boek. TM. Oo intormst door Valentin Argirov Uil het duits vertaald door Gerard Grasman Uitgave Bruna Zoon. Paperback. 237 blz optima forma. Uitgave Deltas-Har derwijk. Garneren en versleren van schotel en tafel. In samenwerking met de proefkeukens van Oetker stelde Del tas-Harderwijk een aardig artistiek boekje samen, waarbij het garneren en versieren van uw schotels èn de tafel uitgebreid aan de orde komen, verlucht met tal van kleurenfoto's. Als u er tij dens de komende feestdagen iets extra feestelijks van wilt maken, kan dit boek u misschien op weg helpen met nuttige en sierrijke tips Alles over wilde vruchten, kruiden en paddestoelen. Erna Horn tenslotte schreef voor de Luitingh Gourmet reeks een alleraardigst informatief boekje over wilde vruchten, kruiden en paddestoelen en wat je er mee kunt doen. In de Nederlandse vertaling van Hilleken Reinoud wordt de lezer mee genomen in een plantenwereld, die eigenlijk nog te weinig op culinair ge- als een begraafplaats voor een Pharao. En dat, terwijl niets er op wijst, dat dit ook inderdaad zo is. In tegenstelling tot tal van andere pyramides. is in de Grote Pyramide geen grafkelder gevonden, geen sarcofaag, geen mummie van welke beroemde farao dan ook. Dat is dan ook een dankbaar onderwerp ge worden voor bepaalde amateur-ar cheologen, die de Pyramide van Gizeh naast allerhande andere nog niet opge helderde zaken, toevoegen aan de wondere werken van buitenaardse be schavingen. Kortom: de archeologie is lang niet volmaakt, dat blijkt. David Macauly heeft dat nog eens extra onderstreept met zijn kostelijke boek „Het mysterieuze motel". In dit boek laat hij zich leiden door zijn grote gevoel voor humor en zijn speelse in vallen. Met fijne ironie laat hij zien hoe onze beschaving in de toekomst zal reageren op een konfrontatie met over blijfselen van de huidige con sumptiemaatschappij. Duidelijker kan eigenlijk niet worden aangetoond, hoe moeilijk het voor ar cheologen is om bij gebrek aan verdere gegevens een juiste interpretatie te ge- toch een duidelijke „verworvenheid" is van deze tijd, ook al konden ze er dan in het verleden ook wat van Tim Healy legt in dit deel dan ook uit hoe de spio nage is ontstaan, hoe dat ging tijdens de Spaanse inquisitie, in Amerika tij dens de burgeroorlog, etc. Niet alleen passeren de ons bekendste spionnen de revue, maar worden ook de technie ken uit de doeken gedaan en neemt de lezer ook nog een aardig stuk geschie denis mee Geschiedenis, waarmee de spion onlosmakelijk mee verbonden is Wat „De grootste rampen" betreft, geldt hetzelfde. Healy beperkt zich niet tot een opsomming met enkele weten swaardigheden. maar gaat dieper in op de oorzaken, geplaatst in het kontekst van de tijd, waarin de ramp plaatsvindt, vertelt hoe latere ontdekkers een ramp rekonstrueerden en er misschien iets Uitgeverij Martinus NIJhoff In Den Haag liet kortgeleden het vierde deel het licht zien van een reeks publica ties over en met tekeningen In het bezit van de Gemeente-archieven van de grote steden in Nederland. Dit vierde deel heeft Utrecht als onder werp en het werd samengesteld door C. C. S. Wilmer, die ook de Inleiding verzorgde. Dit nogal kostbare boek 57,50) is vooral van belang voor geïnteresseerden. Niet alleen be roepshalve, maar ook als geïnteres seerde in de eigen streekgeschiede nis is „Utrecht getekend" een waar devolle verzameling tekeningen en aquarellen uit de topografische atlas van het Utrechtse Gemeente-archief. Bij de keuze van de tekeningen heeft de samensteller zich beperkt tot de top ografie van de stad: de historische en de ikono-grafische atlassen bieden geen geschikt materiaal voor een der gelijk boek. De topografische atlas be vat voldoende tekeningen om een glo- .Aldus verscheen me in vorm van witte rozen Die ééne heirschaar van de hemelingen Door Christus aan het kruis tot bruid verkozen" (Dante, Goddelijke Komedie) „Engelen" is de simpele titel van een bied wordt betreden. Men wordt weg wijs gemaakt in de kruidentuin, men leert de wilde vruchten beter kennen en niet giftige - van giftige paddestoelen onderscheiden. Maar wat vooral be langrijker is naast de informatie worden er ook talrijke recepten gegeven om die kennis smakelijk in praktijk te brengen. Voor de fijnproever, die wat meer wil dan champignons en venkel. Het aardi ge is. dat veel in eigen omgeving in het wild kan worden geplukt, ook al is het natuurlijk wel oppassen geblazen en moet men van de beschermde planten afblijven. ven van een vondst. Het verhaal: in het jaar 4022 bevindt de amateur-archeoloog Howard Car son zich in de buurt van een verlate opgraving in het al bijna vergeten land Usa. dat als gevolg van een ver vuilingsramp in 1985 met dikke lagen intussen versteende rommel bedekt is geraakt. Plotseling begeeft de grond het onder zijn voeten en stort hij in een oude schacht Het klassieke ontdekkingsverhaal. waardoor veel archeologen zich on- stervelijke roem verwierven Howard Carson doet de ontdekking van zijn leven: hij vindt de ingang van een authentieke grafkamer uit de twin tigste eeuw! Het zegel van de magische bezwering „Niet storen" hangt nog ge heel intakt aan de eeuwenoude deurknop van echt plastic Carsons on gelooflijke ontdekking van deze reli gieuze ruimte van de Vankische be schaving, het motel, maakt het mogelijk om geheel nieuwe inzichten te verkrij gen in de handel en wandel van een buitengewone, nu geheel verdwenen cultuur! Begint in werkelijkheid ook niet elk van leerden Aardbevingen (bijvoor beeld die van San Francisco) gaan ver gezeld van een uitleg hoe aardbevin gen ontstaan, hoe de sterkte ervan kan worden gemeten. Zoals ook de werking van vulkanen (Pompei/Vesuvius) wor den uitgelegd. Moderne rampen zoals met vliegtuigen en in de ruimte ontbreken ook niet. Kortom: edukatief met daarnaast de spanning van het gebeuren in kleurrijke illustraties. „Beroemde ontsnappingen" vertelt veel boeiende zaken over het feno meen „ontsnappen" en de technieken, die daarbij werden gebruikt. Healy maakt in dit deeltje van de gelegenheid gebruik om dieper in te gaan op het doel en de werking van gevangenissen. baal overzicht te kunnen geven van de ontwikkeling van de topografische te kenkunst. De geselecteerde tekenin gen zijn dan ook zo veel mogelijk in chronologische volgorde gerangschikt, waarbij het mogelijk is dat eenzelfde, veelvuldig uitgebeeld onderwerp op verschillende plaatsen in het boek voorkomt. Daarnaast werd het uitgangspunt van het boek over de Amsterdamse te keningen overgenomen, waarbij de lin ker- en de rechterpagina's steeds op elkaar betrekking hebben De relatie tussen twee tekening kan nogal varië ren. Soms is hetzelfde onderwerp in verschillende tijden uitgebeeld en soms gaat het om de verschillende benade ringswijzen van een onderwerp of be treft het verband alleen het topografi sche gegeven of de kunstenaar. In de onderschriften bij de tekeningen ligt de nadruk meestal op de topografi sche of de bouwhistorische gegevens over het onderwerp: bij een aantal erg interessant platenboek, samen gesteld en van een inleiding voorzien door W P. Theunissen, uit het Duits vertaald en met een woord vooraf door Wouter Kusters Het is een uitgave van Icob, Alphen aan den Rijn. „Engelen". In de Bijbel staat veel over hen te lezen en het zijn dan ook voornamelijk Bijbelteksten, die de boei ende verzameling tekeningen en schilderijen met Engelen begeleiden. In het Nederlandse voorwoord van de vertaler wordt enig zicht gegeven over het „fenomeen" Engelen, ook al had dat wat mij betreft best wat uitgebreider gekund. Opmerkelijk is, dat wij Engelen in gedachten èn op afbeeldingen altijd (of vrijwel altijd) met vleugels zien Toch dragen de meeste Engelen in de Bijbel (met uitzondering van de troondragen- de cherubim en de veelogige serafim) geen vleugels. De macht van anderhalf duizend jaar beeldtraditie is zeer groot, want pas nè het jaar 400 werden Enge len pas met vleugels afgebeeld en stammen uit het heidense repertoire. nieuw hoofdstuk in de voortgang der archeologie? Macauly heeft dit gege ven op kostelijke wijze uitgewerkt. Het boek geeft een nauwkeurige beschrij ving van wat Carson allemaal vindt en wat voor interpretatie hij er aan geeft En het is duidelijk: niemand zal hem tegenspreken, want door zijn ontdek king is Carson een alom geachte ar cheoloog geworden. Ik zal in dit korte bestek niet nader ingaan op wat Carson allemaal vindt en wat hij er voor tekst en uitleg bij geeft, want dat moet u echt zelf allemaal gaan lezen en vooral bekijken. Want de tekeningen, die Macauly er bij maakte zijn werkelijk schitterend. Ondanks de ironie en de humor, waarmee Macauly het verhaal uit het jaar 4022 vertelt, is het duidelijk, dat hij meteen de kern blootlegt van de he dendaagse archeologie. In het geval van Carson is die Yankische bescha ving al twintig eeuwen onder het stof en vuil verdwenen. En met die beschaving ook de boeken, de cultuur en de tech niek. Geen enkel houvast dus. Is het dan verwonderlijk, dat Carson zulke merkwaardigde interpretaties geeft aan zijn opzienbarende vondsten9 Natuur lijk niet. Want hetzelfde doen onze he dendaagse onderzoekers en datzelfde gebeurde enkele eeuwen geleden reeds „Het mysterieuze motel" met de heilige urn, de heilige kraag, en de heilige perforatie, het zijn kostelijke realiteiten uit een heel verre toe komst. ledereen zal dit boek met veel plezier lezen omdat wij allemaal wel beter weten: want wij allen zijn im mers leden van die lang verdwenen, Yankische beschaving? Warm aan bevolen. V. strafkampen en krijgsgevangenen kampen. En wat men allemaal deed om aan die ellende te ontsnappen. Uiter aard met de nodige geschiedenis. Tenslotte „Raadsels en mysteries". Spannende onderwerpen, leerzaam verpakt Stonehenge, Atlantis, de vloek van de Farao's, de lijkwade van Turijn, El Dorado, spoken, monster en magie, Loch Ness en zijn monster. Ufo's, ge heimen van het heelal, geheimzinnige moorden (Kennedy bijvoorbeeld), het staat er allemaal in. „In woord en beeld" is een boei ende reeks door de gekozen onder werpen. De iets oudere kinderen (ongeveer 12 tot 16 jaar) zullen er snel naar grijpen, omdat het span nend is, soms sensationeel. Maar daarnaast biedt elk deel erg veel achtergrondinformatie, zoals ge schiedenis en de ontwikkeling van de beschaving door de eeuwen heen. Erg volledig door verklarende woordenlijsten en een index achter in. Zoals het hoort. V. wordt ook gewezen op hun artistieke waarde. Het boek laat dan ook zien hoe belangrijk topografische tekeningen voor de architectuurgeschiedenis kun nen zijn Met name voor restauraties van gebouwen en voor het herinrichten van een oude binnenstad zijn de oudere afbeeldingen van onschatbare waarde. In de geïllustreerde inleiding wordt een kort overzicht gegeven van de top ografische tekenkunst in Utrecht en van de geschiedenis van de gemeentelijke atlassen. Hierin wordt aanvullende in formatie gegeven over de waarde, de bedoeling en de onderlinge relatie van de afgebeelde tekeningen Kortom: de moeite waard. Nljhoff is er in geslaagd om een zeer ver zorgde uitgave tot stand te brengen, waarin de gereproduceerde tekenin gen en aquarellen uitstekend tot hun recht komen. Het boek is kompleet met een index en aangevuld met een korte Engelse tekst ter begeleiding. V. Maar sindsdien kennen we ze niet an ders. Er is de loop der eeuwen veel over Engelen gescvreven, hun bedoeling, hun herkomst, hun verschijning en ook hedendaagse speurneuzen hebben zich hierin verdiept en komen zelfs tot geheel andere konklusies. die niets meer gemeen hebben met de Hemelse oorsprong, die men Engelen vooral op grond van Bijbelse teksten toedenkt. Daarover is echter niets in dit overigens- fascinerende boek te vinden en dat is een beetje jammerHet zou het beeld van de mens over engelen enigszins in een breder kader hebben geplaatst. Opmerkelijk in dit boek zijn de ver schillende (niet alle) afbeeldingen, die- net als de plaatjes in de verzamelboe- ken vroeger - met de hand zijn inge plakt Achterin het boek wordt een opgave verstrekt van alle afbeeldingen met zo mogelijk de plaats, waar de afbeelding nu te zien is V. VANDAAG AANDACHT VOOR: VERDER: Kookboeken Meer kilometers uit een liter Trots en vooroordeel, oorspronkelij ke titelPride en Prejudice", is een van de bestsellers uit 1813, diverse keren herdrukt en nu in de serie Amstel-pa- perbacks opnieuw uitgebracht door L. J, Veen, Utrecht. En terecht, het is een boek dat jè in een adem uitleest. Het speelt zich af op het platteland in Engeland, en gaat over een gezin met vijf dochters op huwbare leeftijd. Het enige vertier zijn de jaarlijks terugke rende bals en de visites die regelmatig afgelegd worden. Wanneer zich in de buurt een rijke vrijgezel gaat vestigen, is het huis te klein, zeker voor de moeder die daar een kans voor een van haar dochters in ziet. De rijke vrijgezel, met zijn nog rijker arrogante vriend, en de twee oudste dochters spelen de belangrijkste rollen in het verhaal. Daarbij wordt op zeer FATALE VAKANTIE DC BARGATE Rosa, moeder van twee kinderen die respectievelijk drie en vier jaar oud zijn, merkt dat haar man na vaak ontrouw te zijn geweest er nu een echte vriendin op na houdt. Zij besluit op vakantie te gaan naar Cornwall waar vrienden wonen Daar komen haar twee kinderen door een ongeluk om het leven In de war keert zij terug naar Londen, waar haar schoonmoeder, van wie zij veel houdt, is overleden. Wanneer zij naar haar eigen huis gaat om wat spul letjes op te halen, ligt er een dode kat in de gang. Naar mijn idee te veel narig heid in zo'n kort boek (142 blz Daarbij zijn er nog diverse toevallige nare sa menlopen van omstandigheden. Op zich kan zo'n gegeven er goed zijn, maar te weinig wordt ingegaan op daadwerkelijke gevoeles De gedragin gen van haar vrienden in Cornwall; wanneer Rosa aanwezig is gaan zij geforceerd ver van elkaar af zitten en wanneer ze haar hielen licht kruipen ze praktisch in elkaar. Rosa's eigen schizofreniteit (gespletenheid van geest) na al dat verdriet is wel te begrij pen, maar weer veel te kort beschreven om te weten hoe Rosa zich op welk moment voelt. Als Rosa dan nog verstoppertje met haar man Speelt, met wie zij afspreekt in een speeltuin, tot twee keer toe, hij met speelgoed onder de arm, zij met smoesjes waar de kinderen zijn, gaat dit me helemaal te ver. De achterkant van het boek vermeldt dat Verity Bargate met haar eerste roman: Nee mama, nee. internationale bekendheid ver wierf Wanneer dat ongeveer zo'n boek als haar tweede is, blijken er toch mensen van dit soort boeken te houden, maar voor mij hoeft het niet. TM. Fatale vakantie door Venty Bargate Uit het engels vertaald door Milly van K ester en Clif ford Uilgeveoi Bruna Zoon Utrecht Poc ketboek 142 blz goede wijze de zeden en gewoonten uit die tijd weergegeven. Het feit dat dit boek diverse keren herdrukt en nu op nieuw uitgebracht is. spreekt voor zich zelf. In dezelfde serie zijn onder andere opgenomen Oliver Twist door Charles Dickens, David Copperfield door Char les Dickens. Jane Eyre door Charlotte Brontë, Woeste hoogten door Emily Brontë en Dertig beroemde verhalen door Edgar Allan Poe. T.M. Trots en vooroordeel door Jane Austen. Uit hel engels vertaald door H E. van Praag-van Praag. Uitgeverij l.J Veen Utrecht paperback 350 blz. ledereen wil dat natuurlijk wel: méér kilometers uit één liter benzine halen. De autofab rikanten adverteren er ook al zeer duidelijk mee. Zuinige mo tor, weinig luchtweerstand, etc etc. We willen allemaal eigenlijk wel zuinig rijden, maar zoiets komt natuurlijk niet vanzelf, ten zij we lang genoeg wachtfen op de nieuwe technische ontwik kelingen op dit terrein, van de autofabrikanten. Je zult er zélf iets aan moeten doen, wil je geld verdienen. Daar is het boek „Meer kilome ters uit een liter" voor geschreven door de Amerikaanse geoloog Ro bert Sikorsky, die zich al twintig jaar met auto-techniek bezig houdt. Voor Nederland werd dit nuttige boek vertaald èn bewerkt door Peter Fokker, een auto- journalist, die ook het nodige weet van de (auto-)hoed en rand. Het resultaat is: 83 rij- en parkeer- technieken die minder brandstof kosten, 22 manieren om al bij het tankstation te besparen, 50 zoge naamde „zuinigheids- accessoires" voor bijna elke auto, 85 manieren om uw auto zuiniger af te (laten) stellen en de „Nood gevallen-methode" om met één liter tientallen kilometers te kunnen rijden. Allen dat laatste al kan voor velen een reden zijn om dit boekje aan te schaffen Bij het lezen van dit boek kom je overigens al heel snel tot de ont dekking, dat het helemaal niet zul ke moeilijke toestanden zijn, die je moet uitvoeren om zuiniger te rij den. Het vereist alleen wat méér discipline en ook inzicht in het hoe en waarom. En dat kun je best aan Sikorsky en Fokker overlaten, die dat haarfijn uit de doeken doen. Misschien een heel nuttig ge schenk om aan uw auto-rijdende vrienden, kennissen of echt genoot/echtgenote cadeau te doen tijdens de komende feestda gen Het boek is uitgegeven bij De Kern te Bussum. V. 101 Nederlands* recepten, door Annoko Ammerlaan, 1980 Uitgave. Deltas, Centraio Uit geverij te Harderwijk Paperback, 64 blz prijs 7,95 Engelen, door W P Theunissen Vertaling 1980 Wouter Kusters Gebonden 75 blz groot formaat Uitgave: Icob cv Alphen aan de Rijn Pnjs 24,50. Utrecht getekend, samengesteld door C C S. Wilmer 1980 Uitgave Martinus Nijhoff te Den Haag Gebonden 132 blz Prii« r 57,SO In woord en De*.u, </uur TimHealey 1980 De delen 1 t/m 4 Raadsels en mysteries, de bekend ste spionnen de grootste rampen; en Beroemde Ontsnappingen Uitgave Centrale Uitgeveri| te Harderwijk Gebonden ca. 60 blz per deel groot formaat, prijs 19,90 per deel Het mysterieuze motel, door David Macaulay 1979 Vertaling Arjaan vanNimwegen. i960 Uit gegeven door Ploegsma te Amsterdam Gebon den 80 blz kloek formaat, prijs 27.50

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13