SB Uniforme overblijfregeling scholieren onderzocht rbr WERKGROEP EENS MET CONCLUSIE GEMEENTE: GEEN VOORTGEZET ONDERWIJS IN LEUSDEN BDU WAAS HUE LKIISIM2R KRAST s Mutaties in werkgroep Onderwijs Geen boeken ruilen in Zuid Rooie Vrouwen woensdag bijeen Abonnement 1981 Reimus&Snel Geen krant ontvangen? Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: RozendaallaanS Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033-) 941495 D.g.g (03420) 1614! Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 110,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Na veel gepraat is er vorig jaar, op dringend verzoek van de verkeersbrlgadlers In Leusden een afspraak gemaakt tussen alle kleuter- en lagere scholen om te komen tot gelijke schooltijden. De gemaakte afspraak heeft er toe geleid dat In het schoolseizoen 1979/1980 de verkeersbrlgadedienst veel beter draaide dan in voorgaande jaren. De uniforme schooltijden staan op dit moment echter weer ter discussie. Van diverse kanten wordt er druk op schoolbesturen en op de gemeente uitgeoefend om te komen tot een overblijfregeling op de kleuter- en lagere scholen. Het Leusdens~schoolhoofdenbe- raad, een overlegorgaan waarin zo wel schoolhoofden uit het bijzonder als uit het openbaar onderwijs zitting hebben, heeft zich al enkele malen met de kwestie beziggehouden Dis cussies binnen het schoolhoofden- beraad hebben geleid tot een voor stel aan de Leusdense schoolteams en de oudercommissies om te komen tot andere, overigens ook weer uni forme, schooltijden waarbinnen het mogelijk is een behoorlijke overblij fregeling op poten te zetten. Het voorstel dat er ligt, ziet er als volgt uit: kleuterschool en klas 1 en 2 lager school: 's morgens 8.30 - 11.30 uur 's middags 13.00 - 15.00 uur woensdagmiddag vrij Klassen 3 t/m 6 lagere school 's morgens 8.30 - 12.00 uur (woensdag tot 12 30 uur) '8 middags 13.00 - 15.00 uur woensdagmiddag vrij. In haar vergadering van januari wil het schoolhoofdenberaad alle reac ties gaan Inventariseren, waarna in de vergadering van maart een defini tieve beslissing genomen zal worden Er Is een aantal motieven om te komen tot een overblijfregeling op de Leusdense scholen Vastgesteld kan worden dat er tussen de middag no gal wat kinderen op straat lopen, die niet opgevangen worden omdat bij voorbeeld belde ouders werken. Dit laatste is weer een gevolg van de steeds verder voortschrijdende emancipatie, waarbij zowel man als vrouw werken Een ander voordeel van de over blijfregeling is het feit dat de „studie tijd" voor het onderwijzend perso neel wat langer wordt. Geen overbo dige luxe als men bedenkt dat de op handen zijnde integratie van kleuter en lager onderwijs veel werk met zich mee brengt. VROUWENRAAD Ook de plaatselijke vrouwenraad in Leusden heeft geconstateerd dat er in Leusden behoefte is aan een over blijfregeling. Uit de enquête welke dit jaar onder alle Leusdense vrouwen is gehouden bleek, dat er zowel in Leusden-centrum als in Leusden- Zuid een groot aantal vrouwen is dat een overblijfregeling voor hun kinde ren op kleuter- en lagere school zeer gewenst acht Deze wens. zo zegt de vrouwen raad in een schrijven gericht aan de werkgroep onderwijs, stoelt ener zijds op de noodzaak tot werken, anderzijds op de behoefte van de vrouw buitenshuis activiteiten te kunnen ontplooien. In de meeste ge vallen. aldus de vrouwenraad, wordt een en ander bemoeilijkt, daar de tijdsruimte in de ochtend te klein is. De vrouwenraad verzoekt de werk groep onderwijs dan ook om te on derzoeken of „schooltijd-aanpas sing" op de Leusdense scholen tot de mogelijkheden behoort. MONTESSORISCHOOL Op enkele Leusdense scholen heeft men al wat ervaring opgedaan met het overblijven van leerlingen tussen de middag OpdeR.K. kinder- landschool blijven vooral de leerlin gen, afkomstig uit Leusden-Zuid over De R.K. Klimopschool is door het R.K schoolbestuur aangewezen als opvang voor de kinderen uit de „buitengebieden" Op deze school in Leusden-centrum zitten bijvoorbeeld een aantal kinderen uil Stoutenburg en van wat verder afgelegen boerde rijen Beide scholen hanteren overi gens de schooltijden zoals die mo menteel voor alle Leusdense scholen geldt Op de Montessorischool in Leus den-centrum is men als proef met ingang van dit schoolseizoen gestart met een overblijfregeling die meer gaat in de richting zoals het Leus- dens schoolhoofdenberaad zich dat voorstelt. De schooltijden, welke op de montessorischool gehanteerd worden zijn nog niet ideaal in de ogen van de schoolleider, de heer R. van den Engel Op dit ogenblik past men zich nog zoveel mogelijk aan bij de uniforme schooltijdregeling voor Leusden, met dit verschil dat men tussen de middag slechts één uurvrij heeft Liever ziet de heer van den Engel dat overgegaan kan worden op het rooster zoals het schoolhoofden beraad zich dat voorstelt. - Overblijfmogelijkheden op de Montessorischool 't Ronde. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. De overblijfregeling op de Montes sorischool is er vooral onder druk van de ouders gekomen In de praktijk blijkt ook dat de overblijfregeling een goede zaak is. Zo'n 80% van de leer lingen blijft tussen de middag op school. Of de Leusdense schoolhoofden het met elkaar eens kunnen worden is nog de vraag. Er moeten namelijk verschillende belangen afgewogen worden. In de eerste plaats moet invoering van een overblijfregeling didactisch zijn in te passen. Verder moet het belang van de kinderen en dat van de ouders voorop staan, ter wijl ook met onbelangrijk is om te weten wat de teamleden van de diver se scholen van een overblijfregeling weten. Invoering van andere school tijden betekent voor de leerkrachten een mogelijke inbreuk op de hele werksituatie WERKGROEP ONDERWIJS Ook de werkgroep onderwijs heeft zich vorige week uitvoerig met schooltijden beziggehouden. Me vrouw van Ameron (VVD), maar ook mevr. Verduin (Progressief Leusden) waren niet erg te spreken over het initiatief van de Leusdense school hoofden. Liever hadden zij gezien dat de gemeente het initiatief had geno men om een enquête onder ouders van schoolgaande kinderen te hou den met de vraag welke schooltijden zij prefereerden. Mevrouw Van Amer on wilde daarbij niet alleen praten - Even relaxen tussen de middag. Dat kan op de Montessorischool. over een overblijfregeling, maar bij voorbeeld ook onderzoeken wat ou ders vinden van een vijfdaagse schoolweek met een dagelijkse schooltijd van bijvoorbeeld 8 of 9 uur tot 's middags twee uur aansluitend Ook de heer Buisman, namens het Protestants Christelijk onderwijs in de werkgroep, zag wel iets in een zo uitgebreid mogelijk onderzoek, waarbij alle wensen en maatschap pelijke behoeften welke bij de ouders leven, naar voren konden komen. De heer Brandligt, namens het openbaar onderwijs sprekend, zag een enquête op korte termijn niet zo zitten, temeer daar hij zelf de initi- atiefnpmpr was qeweest van een en quête onder ouders van leerlingen op de Bongerd. Twee enquêtes achter- eerTvond hij teveel van het goede. De vragen welke aan ouders van Bon- gerdleerlingen gesteld werden spit sten zich overigens alleen toe op een mogelijke overblijfregeling Dit laat ste, aldus de heer Brandligt. omdat hier een probleem ligt dat snel opge lost kan worden. Hij vond het niet nodig nu al te kijken naar totaal andere schooltijden, zoals mevr. Van Ameron die voorstelde. „Als het dan toch alleen maar gaat om een over blijfregeling. dan praten we over een kleinschalige zaak. die per school opgelost kan worden", meende de heer Buisman, een onderzoek naar de behoefte aan totaal andere schooltijden mag er wat hem betreft echter best komen. Tot definitieve toezeggingen in de ze richting wilde voorzitter G van Woudenberg echter nog niet komen Wel meende de wethouder dat een schooltijdenregeling een zaak is waar de gemeente bij moet worden betrokken en geen kwestie is van wat het schoolhoofdenberaad wil. Op korte termijn zal gepoogd worden alle initiatieven te bundelen, waarna er wellicht een nieuwe uniforme schooltijdenregeling komt. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De werkgroep onder wijs, waarin naast de raadsleden van de commissie onderwijs, afgevaar digden uit het Leusdens onderwijs zitting hebben, is het eens met de conclusie die de gemeente Leusden inmiddels heeft getrokken, er komt geen MAVO, HAVO of VWO in Leus den, althans niet binnen afzienbare tijd Wel zou er gedacht kunnen wor den aan een school voor voortgezet onderwijs van een geheel „nieuw" type, zoals bijvoorbeeld de „Midden school". Vorige week donderdag stond op de agenda van de werkgroep onder wijs dat deel van de onderwijsnota dat handelt over het voortgezet on derwijs in Leusden. Wethouder G. van Woudenberg verwees hierbij naar het vorige week verschenen persbericht, waarin nogmaals om standig uit de doeken werd gedaan waarom er in Leusden tot op heden geen school voor voortgezet onder wijs is en waarom die er ook niet zal komen. Voor het geven van nadere informatie aan de leden van de werk groep was ook mevrouw Heygen uit genodigd Mevrouw Heygen is be stuurslid van de stichting samenwer kingsschool (in oprichting), destich- ting die zich al jaren druk maakt voor het tot stand komen van een school voor voortgezet onderwijs in Leus den Mevrouw Heygen vertelde dat de stichting samenwerkingsschool nu al 4 keer bij het ministerie een aanvraag heeft ingediend om in Leusden een combinatie van MAVO. HAVO, VWO te mogen starten. Evenzoveel keren werd de aanvraag afgewezen Be langrijkste motief van de afwijzing was steeds weer dat binnen redelijke afstand (12/15 km) de gevraagde vorm van voortgezet onderwijs te vinden is. Of er in Leusden voldoende potentieel voor een samenwerkings school aanwezig is doet in de ogen van het ministerie niet ter zake. „Het komt er gewoon op neer dat Amersfoort de Leusdense kinderen niet kan missen", verklaarde me vrouw Heygen De stichting samen werkingsschool is, ondanks het feit dat er voor deze week nog een bijeen komst is gepland, niet erg actief meer. Persoonlijk zag mevrouw Hey gen een samenwerkingsschool dan ook niet meer zo zitten, een aantal leden van de stichting hebben echter hun optimisme nog gehouden. „Zodra zich een goede situatie voordoet, pakken we de zaak weer op", vulde wethouder Van Wouden berg aan Hij verklaarde vanaf 1974 al twaalf maal op pad te zijn geweest naar een staatssecretaris of minister, alle keren zonder veel succes. De gemeente blijft steun verlenen aan de stichting samenwerkingsschool, on danks het feit dat alle pogingen op niets zijn uitgelopen Omdat in de werkgroep onderwijs het hele onder wijsveld uit Leusden bijeen is, wilde de heer Van Woudenberg van dit gezelschap wel eens horen wat hun idee was over een mogelijkheid voor voortgezet onderwijs in Leusden GEEN KANS „We hebben geen schijn van kans op een „normale" combinatie van Mevrouw Van Ameron:Geen plaats voor middenschool MAVO, HAVO, VWO in Leusden", zo bevestigde Jaap Brandligt de conclu sie van de wethouder. Wel ziet hij een mogelijkheid om in Leusden een school van een „nieuw, apart type" te stichten. Er moet daarbij gedacht worden aan een school van een soort zoals die binnen een straal van 15 km om Leusden niet te vinden is Zelfs een montessorilyseum of een zoge naamde „vrije school" heeft in Leus den geen kans omdat scholen van (van één onder medewerkers) LEUSDEN De heer A. J. Buis man gaat de werkgroep onderwijs verlaten omdat hij sinds oktober geen deel meer uitmaakt van het bestuur van de vereniging voor Pro testants Christelijk onderwijs te Leusden. Namens deze vereniging had de heer Bulsman vanaf de instel ling van de werkgroep zitting in deze adviescommissie. De heer Buisman heeft het de voorzitter van de werk groep niet altijd even gemakkelijk gemaakt. Wethouder G. van Woudenberg, omdat hij onderwijs in zijn portefeuil le heeft ook voorzitter van de werk groep, zei in zijn afscheidswoord tot de heer Buisman dan ook dat de afgevaardigde van het P.C. onderwijs altijd „nadrukkelijk aanwezig was ge weest en zeer kritisch aan de verga deringen had deelgenomen". De heer Buisman wordt, als B. en W. daarmee akkoord gaan, opgevolgd door de heer Breimer. Het vertrek van de heer Buisman betekent overigens niet dat de vergaderingen van de werkgroep nu rustiger verlopen Het is duidelijk geworden dat het pas benoemde werkgroeps-lid Jaap Brandligt. namens het openbaar on derwijs in Leusden, een waardige opvolger is van de heer Buisman waar het gaat om het zeer kritisch volgen van het gemeentelijk onder wijsbeleid. Verder zal wegens vertrek van de heer P. G Schipper, afgevaardigde van de vereniging voor Montessori- onderwijs in Leusden. de heer J C. Overbosch in de werkgroep plaats nemen. Ook voor laatstgenoemde geldt het voorbehoud dat het college van B en W daarmee moet instem men. LEUSDEN - De bibliotheek in Leusden-Zuid 2al vrijdagavond 2 ja nuari 1981 gesloten zijn Voorts zijn de openingstijden van deze bibli otheek rond de kerstdagen, oud en nieuw ongewijzigd Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereikenonder tel.nr. 03420-16141 een dergelijk type in Zeist te vinden zijn Een school voor voortgezet onder wijs in Leusden. moet derhalve we zenlijk afwijken van andere scholen in de omgeving. „Voor een kans op ministeriële toestemming is echter wel een echt, actief beleid van de gemeente Leusden een eerste nood zaak", verklaarde de heer Brandligt. die verder zei dat „anders de discus sie tot in lengte van jaren wel door kan gaan" Als voorbeeld noemde de heer Brandligt de gemeente Groningen. Mede door een voortvarend beleid van het gemeentebestuur is daar, tegen de politieke wil van de minister in, enkele jaren geleden een midden school van de grond gekomen. VOORTVAREND Ook de heer A J. Buisman waar schuwde de gemeente niet het hoofd in de moede schoot te leggen. De gemeente kan best een voortvarend beleid voeren, meende het werk groepslid De conclusie van me vrouw Van Ameron (VVD) dat er in Leusden geen plaats is vooreen mid denschool omdat de Leusdense ou ders over het algemeen hun kinderen graag naar de „traditionele" school typen zien gaan, deelde de heer Buis man, hierin bijgestaan door de heer Brandligt, beslist niet. Enerzijds om dat mevrouw van Ameron kennelijk geen idee had wat een middenschool is, anderzijds omdat de aansluiting basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs steeds moeilijker gaat wor den. De heer Buisman verwachtte dan ook dat er in de toekomst steeds meer gepraat zal worden over de inhoudelijke kant van het onderwijs „Misschien zijn er steeds meer ou ders die voelen voor een nieuw type school, zoals de middenschool", meende de afgevaardigde van het P.C.onderwijs. Al te optimistisch met betrekking tot een school voor voortgezet on derwijs in Leusden hoeft niemand te zijn. dit was de conclusie die uit het hele debat getrokken kan worden. Plan kantorencomplex rondPa9- 3 Prijzen Sint Nlcolaasaktle uitgereiktPa9- 3 Direkteur politieschool vertrektpag. 5 Sportpag. 7 A'velds nieuwspag. 7 Burgerweeshuis nog altijd aktiefpag. 9 Boekennieuwspag. 13 LEUSDEN De Roole Vrouwen In de PvdA afdeling Leutden komen woensdag 10 december bijeen In De Til, Hamersveldaeweg 30, aanvang 20.15 uur. Deze avond zal in het teken staan van herverdeling van arbeid, een on derwerp wat ons allemaal era bezig houd. De werkgroep herverdeling van ar beid van de Rooie Vrouwen heeft Pim Rebel bereid gevonden deze avond aanwezig te zijn om over een aantal zeer brandende vragen te diskussi- ëren Pim Rebel is lid van de Landelijke Kerngroep en heeft een ekonomie- kursus gevolgd, welke vooral gericht was op herverdeling van arbeid en de 5-urige werkdag Iedere vrouw, die belangstelling heeft voor dit onderwerp of voor de Rooie Vrouwen in het algemeen, is van harte welkom. Overeenkomstig de door het Mi nisterie van Economische Zaken voorgeschreven richtlijnen is het abonnementsgeld met ingang van 1 januari 1981 als volgt vastge steld: Kwartaalabonnement 11.80 Halfjaarabonnement ...ƒ23,10 Jaarabonnement 45,20 Omgerekend komt de Leusder Krant op slechts 45 cent per num mer, waarvoor u een volwaardig nieuwsblad krijgt thuisbezorgd. Direktie Leusder Krant. baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden C telefoon 033-943880 Verzekeringen Gratis hulzenpocket Computerhypotheek- adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties bv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 DINSDAG 9 DECEMBER 12e JAARGANG NO. 66 -1980

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1