„Opleiding in grote lijnen zelfde gebleven" 3 Ie—s—en Direkteur Van Steendelaar. neemt afscheid van politieschool Lezing Gereformeerde Bond UIT HET DINSDAG 9 DECEMBER 1980 interview burgerlijke stand Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat In de periode tot en met 27 november 1980 zijn: GEBOREN: 12 nov. 1980 Peter-Paul Elmer z.v. K. Buring en A Hoeksma 17 nov 19.80Monique d v. J. C. Visser en C. Bijtenhoorn 21 nov. 1980 Pascal Constantijn Ma ria z.v. C. M. van de Water en A. E. M. Roest 24 nov. 1980 Petra d.v. W H. E. Wou ters en S. M Heilijgers. 27 nov 1980 Marleen d.v. R. van der Burg en W. Schimmel. OVERLEDEN: 24 nov. 1980 Kleinveld, Reijertje wed. v D. van de Kooi oud 87 jaar. GEHUWD: 21 nov 1980 P. Klabbers en J. E. van der Geer; H. Meerbeek en G de Jager. Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat In de periode tot en met 4 december 1980 zijn: GEBOREN: 21 nov. '80 Marcha Renate. d.v. L.V. Dankfort en C. H. M. van den Koedijk. 21 nov '80 René Sebastiaan, z.v. T. M Keuzenkamp en N. Verschuren 27 nOv '80 Sven, z.v. F T. de Lang en A C. Lönnqvist. OVERLEDEN: 28 nov. '80 van der Heiden, Maria Anna Elisabeth, wed. v. W. J C. Sout- berg, oud 89 jaar. 29 nov. '80 Dolmans, Maria Adriana Susanna, wed. v. J Stekelenburg, oud 84 jaar. 30 nov. '80 Spa, Johanna, wed. v. J Hilverts, oud 78 jaar 2 dec '80 Drost, Sander, wedn. v. A C Baren, oud 90 jaar. GEHUWD: 28 nov '80 R. P. W. Nobels en W. Bannink. WAPENS ,,Het hanteren der wapens is een wat controversieel vraagstuk in Nederland. Wij willen hier toch niet tot een Ameri kaanse of Italiaanse wildwestbenade ring komen". ..Elke Nederlandse politieman heeft een wapen. In de opleiding krijgt hij of zij de theoretische opleiding: de wapen leer Zodra het wapen wordt gebruikt, heet het: wapenhandel. Bij het doceren van de geweldsinstruktie staat voorop, dat je in bepaalde gevallen helemaal niet moet schieten. Stééds weer staat dat voorop Op de binnen- en buitenschietbanen leert de agent schieten. In de schiet- bioskoop leert hij richten op bewegende voorwerpen en poppen. Nieuw is, dat er ook geïnstrueerd wordt om te schieten vanachter obstakels. Wanneer de man zich in een schietwaardige situatie be vindt. moet hij beschikken over schiet vaardigheid" „HET WAPEN, WAARMEE DE POLITIE SCHIET, IS VERZWAARD?" „Voorheen schoot de politie met een FN wapen. Nu is dat vervangen door een Walther P5 In vier jaar tijd zal het gehele Nederlandse politieapparaat daarmee schieten. De munitie zou eerst vervangen worden door de stopkogel. PEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Dinsdag 9 december, 20.00 uur: KPO bijeenkomst koffiekamer Ons Gebouw Dinsdag 9 december, 20.00 uur: EH BO bijeenkomst nieuwe leden en ge diplomeerden Ons Gebouw. Woensdag 10 december, 9.00 uur: handwerkhobbyclub De Moespot. Woensdag 10 december, 20.00 uur: K.P.J. Filmavond De Moespot. Donderdag 11 december, 13.30 uur: bejaardensoos Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Dinsdag 9 december, 20.00 uur: ver- gevonden en verloren ACHTERVELD Bij de politie te Achterveld, tel 1607, zijn als gevon den en verloren opgegeven gevonden 2 x een bankbiljet van 25,—. 1 linker handschoen blauw met wit weggelopen hondje, kleur geel-wit LEUSDEN Op woensdag 17 de cember a.s. zal Ds. M. Baan uit Put ten, voor de afdeling van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdge- bouw aan de Ooievaarshorsterweg een lezing houden over „De hoeda nigheid van een schare, die niemand tellen kan, in verleden, heden en toekomst", n.a.v. Openb. 7. Aanvang is om 8 uur. ledereen is hartelijk welkom. uit Leusden op de Arnhemseweg voorgesorteerd om de Treekerweg op te rijden Achter hem naderde A R. de G. uit Vleuten-De Meern, die zijn voorganger te laat opmerkte maar zijn voertuig al slippend toch nog tijdig tot stilstand wist te bren gen Hierop reageerde de achter hem rijdende J M. uit Zeist echter te laat. Resultaat was dat hij met zijn auto tegen het voertuig van De G. botste. De auto van De G schoot door deze botsing naar voren en raakte alsnog het voertuig van K. Alle drie de voer tuigen werden beschadigd, persoon lijke ongelukken deden zich niet voor Maar die is afgewezen. Wat het wordt, is nog niet bekend. Tijdens de opleiding verschiet een leerling 1000 patronen per dag". „Houdt u rekening met het gewe tensbezwaar van een politieman. Niet alleen wat wapens betreft, maar ook wat inzet, bijvoorbeeld bij een kerncentrale, betreft". „Dat ligt op het terrein van het korps. Waarschijnlijk zal het in de les wel es genoemd worden Maar daar sta ik ver der buiten". „Tenslotte wil ik opmerken dat de burger het verheugend vindt mo menteel weer eens agenten op de fiets of te voet te zien". „De gemeente èn de Rijkspolitie gaan er beide weer toe over om agen ten per koppel te laten surveilleren per rijwiel of lopend. In Den Haag is men al zeer ver gevorderd met het wijk- en rayonagentensysteem, zodat het ge schokte vertrouwen tussen burger en politie weer tot stand kan komen". Tenslotte maken de heer Van Steen- delaar en ik een rondgang door het op- leidingskompleks met zijn gezellige re- kreatie zaal. de fraaie sportzalen en de schietbanen. En de imitatie-super markt, het dito bankgebouw en de huis kamer, waar de adspiranten hun rollen spelen beoefenen. Het is toch wel met pijn in het hart, dat de heer Van Steendelaar hiervan af scheid neemt. gadering werkgroep Ruimtelijke Or- dening/CML in het gemeentelijk voorlichtingscentrum, Zwarteweg 16a. Dinsdag 9 december, 20.00 uur: ver gadering werkgroep Verkeersaange- legenheden in de raadszaal van het qemeentehuis. Hamersveldseweg 2. Woensdag 10 december, 19.45 uur: bijeenkomst Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep in de Marcuskerk aan de Asschatterweg. Woensdag 10 december, 20.00 uur: vergadering Planadviesgroep Wel zijnsplanning in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. Woensdag 10 december, 20.15 uur: bijeenkomst Rooie Vrouwen in De Til, Hamersveldseweg 30. Donderdag 11 december, 10.00 uur: koffie-ochtend Plattelandsvrouwen in café De Swarte Steegh. Donderdag 11 december, 20.00 uur: vergadering Jeugdraad in de Moes pot te Achterveld „DE HOBBIT" IN DE RUIMTE. De openbare basisschool „De Hobbit" heeft het Sinterklaasfeest vrijdag een interplanetaire dimensie gegeven. Naar een idee van onder wijzeres Winny Rodolf werd in de school aan De Meent voor de leerlin gen een spel opgevoerd dat zowel Inhoudelijk als qua technische uit voering opeen bewonderenswaardig niveau stond. Het verhaal is dat de aardse Sinter- I klaas met een ruimtekijker wordt ont dekt vanaf de planeet Pleuranus. De bovenmeester van dit hemellichaam, de Opperpleureen, wil die aardige aardse kindervriend wel een poosje lenen ten behoeve van zijn eigen Pleureentjes. Een computer lost alle problemen op en het komt tot een uitwisseling. Sinterklaas per raket naar Pleura nus en in ruil een bijna menselijke robot retour naar de aarde ter vervan- I ging van de Goedheiligman. En dat geeft uiteraard nogal wat onderhou dende verwikkelingen. Het onderwij zend personeel van De Hobbit". ge- 1 assisteerd door een aantal leerlingen speelde het verhaal uitstekend. En dat alles in een prachtig decor dat in de centrale ruimte van de school was opgetrokken Er werd ruim gebruik gemaakt van allerlei licht- en geluids- effecten terwijl de bewerkelijke, zelf gemaakte kostuums de sfeer verder completeerden De toekijkende kinderen van de tweede tot en met de zesde klas, die amfitheatersgewijs waren gerang schikt in het nagebouwde universum, genoten van de ruim een uur durende voorstelling. Een unieke opvoering waarvan het alleen te betreuren valt dat het een éénmalig gebeuren was. LEUSDEN - De heer M. van Steen delaar, commissaris van gemeente politie, neemt op 19 december af scheid van de opleidingsschool „De Boskamp". Met ingang van 1 januari 1981 gaat hij, zoals dat bij de politie heet, met funktioneel leeftijds ontslag, en legt hij zijn funktie als direkteur van deze opleidingsschool neer. Op dinsdag 2 december vierde hij zijn 60ste verjaardag. De heer Van Steendelaar werd in juni 1974 aangesteld tot direkteur van „De Boskamp als opvolger van de heer Scholten. Hij is derhalve ruim zes jaar direkteur geweest, en heeft het leider schap van de school met veel genoe gen vervuld. Gevraagd naar wat hij nü gaat doen, zegt hij dat hij eerst het hele afscheids- gebeuren over zich zal laten heen ko men. Dat hij daarna met zijn vrouw met vakantie gaat. En dat hij in januari 1980 wel zal zien hoe hij zijn tijd gaat invullen „Ik zal het maar op me laten afko men", zegt hij. als ik zeg dat zijn voor ganger, de heer Scholten, vice-voor- zitter van het bestuur van „De Lichten berg" is geworden. „Iets dergelijks am bieer ik ook wel", gaat hij door „De een zegt: bij het Astmafonds is veel werk te doen. Anderen komen met andere maatschappelijke instellingen aan. Ik ziel wel wat er op mijn pad komt". GEBOREN IN AMERSFOORT De heer Van Steendelaar is geboren in Amersfoort. Bracht er zijn jeugd door tot na de tweede wereldoorlog Begon i en sloot daar zijn eerste politie-oplei- ding af. Bleef in het bedrijfsleven tot na de oorlog. Ging in juli 1945 naar de poli- tie-administratie van Hilversum. Zette zijn studies voort, met in het achter hoofd om een officiersplaats bij de poli tie te gaan bezetten Op 1 januari 1953 werd hij benoemd tot inspekteur van politie in de ge meente Haarlem „Het was toen een goede gewoon te". vertelt hij, „dat er regelmatig werd gerouleerd Van de surveillance ging je naar de verkeersdienst, de vreemdelin gendienst. de recherche Ook kwam je wel weer es terug op een bepaalde af deling In Haarlem bleef de heer Van Steen delaar tot 1 september 1967 als in spekteur werkzaam Per genoemde datum werd hij als hoofdinspekteur aangesteld bij het gemeentelijk poli- tiokorps van Utrecht, en belast met de leiding van de vreemdelingen- en in lichtingendienst. Deze dienst is een on derdeel van de justitiële dienst zoals ook de centrale recherche, de Kinder en zedenpolitie, de technische opspo- rings- en herkenningsdienst en derge lijke. Zoals dat ook in Haarlem reeds het geval was geweest, hield hij zich ook in Utrecht bezig met onderwijszaken In juni 1974 werd de heer Van Steen delaar, als gezegd, aangesteld tot di rekteur van de opleidingsschool voor gemeentepolitie „De Boskamp", aan welke funktie de rang van commissaris van politie is gekoppeld „Wat behoort op „De Boskamp" tot uw verantwoordelijkheid?" „Hier komen jongelui van de burger maatschappij uit Drie maal per jaar komt er hier een groep leerlingen Die studeert een jaar later af. Dan laat „De Boskamp" ze los, en komen ze onder verantwoordelijkheid van de korp schef". RANGENSTELSEL Zo n sollicitatie wordt bekeken op het landelijk selektiecentrum in Hilversum. De kandidaat wordt opgeroepen, en er wordt een onderzoek ingesteld. In de selektieprocedure zijn ook een medisch en psycho-technisch onder zoek begrepen, alsmede een sporttest. Indien aan de gestelde eisen wordt vol daan, kan aanstelling tot „adspirant van gemeentepolitie" plaats vinden. Indien althans het nog van korpswege in te stellen antecedentenonderzoek geen beletsel oplevert. In de praktijk wordt 1 op de 9 10 sollicitanten aangesteld. Wanneer het dossier van het selektie centrum gereed is, gaat dit naar de korpschef, die de vakature heeft. Die bekijkt het dossier, en besluit of hij al of niet de man of vrouw in kwestie gaat uitnodigen. Staat het licht op groen, dan wordt de betrokkene door de bur gemeester van de gemeente aange steld tot „adspirant van gemeentepoli tie". Op „De Boskamp" wordt de ad spirant, op verzoek van die gemeente, in opleiding genomen. Na een jaar wordt de opleiding afgesloten met het politiediploma, en de man of vrouw gaat naar de gemeente van aanstelling en wordt agent van politie. AGENT TOT EN MET ADJUDANT Na vijf jaar kan hij of zij, bij gebleken geschiktheid, de rang van hoofdagent bereiken. De opvolgende rang is brigadier van gemeentepolitie. Daarvoor heeft men De heer van Steendelaar het diploma B nodig Als men dat di ploma heeft, komt een betrokkene in aanmerking voor de opvolgende rang. indien daarvoor een vakature is ont staan En mits hij aan de eisen van ge schikt- en bekwaamheid voldoet De man of vrouw gaat naar de kaderschool in Zutphen om daar de zaken te bestu deren in het Kader van de briga- diersfunktie „Dan is er nog één rang hoger bij de gemeentepolitie voor hem of haar weg gelegd". aldus de heer Van Steende laar. „namelijk die van adjudant van gemeentepolitie Daar bovenuit steekt nog wat wij noemen de „Frang", een toelageregeling voor een adjudant met een wat zwaarder takenpakket" INSPEKTEUR TOT COMMISSARIS „Hoe is de procedure bij de hogere politierangen?" „Vanuit de burgermaatschappij wil iemand inspekteur van politie worden. Hij wordt geselekteerd en getest, en gaat naar de Nederlandse Politie Aka- demie in Apeldoorn, die zowel voor de Rijks- als voor de gemeentepolitie op leidt. Dat is een vierjarige opleiding in- klusief een ruime stageperiode. De man of vrouw is adjunkt-inspekteur als hij of zij op de akademie komt Heeft hij de akademie afgelopen, dan gaat hij naar het korps en wordt inspekteur van ge meentepolitie. (Zij die voor de Rijkspoli tie worden opgeleid hebben bij hun komst op de Akademie de rang van ad- spirant-officier, en worden later officier der Rijkspolitie). Dan zijn er voor de gemeentelijke politie nog twee rangen in de sector van hoofd-inspekteur Vier rangen in de orde van commissaris van politie. Enkele rangen tenslotte in de orde van hoofdcommissaris van poli tie". „Welke mensen geven les aan de politieschool „De Boskamp" en wel ke vakken worden er gedoceerd?" De heer Van Steendelaar: „Dat zijn voor een goed deel politie-ambtenaren met een kaderrang. Die geruime tijd ook in een korps politietaken hebben ver richt. In de sollicitatie-procedure naar de funktie van docent weegt voor een be langrijk deel ook mee de affiniteit voor het politievakonderwijs Gewenst is dan dat de sollicitant zich ook al met onder wijszaken heeft beziggehouden Naast de „coaching" aan de school volgt de nieuwe docent kursussen en dergelijke, met de bedoeling dat deze hem de gelegenheid zullen geven uit te groeien tot een allround vakman BURGERRANGEN Naast de politiefunktionarissen zijn er verschillende docenten uit burgerkrin gen Verscheidene leraren, die les ge ven op scholen voor voortgezet onder wijs, geven taalles op „De Boskamp" De leraar machineschrijven is een bur ger. De autorijinstruktie wordt door een partikuliere rijschool verzorgd Dan is er de sport- en schietinstruk- tie De leraren lichamelijke opvoeding, die een CIOS opleiding hebben of een soortgelijke opleiding, hebben even eens een burgerrang Bij de sport wordt atletiek gegeven. In die sector wordt ook les gegeven in zelfverdediging, in welk vak ook examen moet worden ge daan. Het is een soort judo-karate-op- leiding. Er wordt zwem-instruktie gege ven tot en met het diploma reddend zwemmen". Ook degene, die opleidt voor het EHBO diploma, is een burger „Dan is er nog een vormingscoördi nator, die belast is met een scala van vormingsaspekten, in samenwerking ook met andere disciplines. Tenslotte zijn er de docenten wapen handel. belast met de instruktie op het gebied van de vuurwapens en dergelij ke Ook zij zijn voorheen in een poli tiekorps werkzaam geweest. „Ontvangen deze docenten nog een didaktische opleiding?" Heer Van Steendelaar „De hoofda gent met het B diploma gaat naar de kaderschool in Zutphen Onze docen ten kunnen aan diezelfde school een docentenkursus volgen om te worden ingevoerd in didaktiek en pedagogiek. Daarnaast zijn er thema- en instruk- tiedagen, waaraan men in de loop van de tijd kan deelnemen". VERNIEUWING OPLEIDING „Hebt u ingrijpende veranderin gen meegemaakt in de zes jaar dat u direkteur bent geweest?" „Over het algemeen is de opleiding in grote lijnen hetzelfde gebleven. Er is één heel belangrijke wijziging in voor bereiding De streefdatum om deze in te voeren is 1 april 1982. Enkele stuur- en werkgroepen hebben vanuit de minis teries van justitie en binnenlandse za ken een aanbevelingsrapport samen gesteld om tot een gewijzigde opleiding te komen. In plaats van de huidige éénjarige opleiding gaat deze worden: één periode van elf maanden De leer ling loopt vijf maanden stage Na afloop van deze perioden gaat de leerling weer drie maanden naar school" „Voor welke streek en gemeenten leidt „De Boskamp" politiemensen op?" „Deze school leidt op voor de provin cies Utrecht. Zuidholland en Zeeland Voor 39 gemeenten met gemeentepoli tie. Rotterdam en Den Haag vallen daarbuiten". „Hoe is de organisatie van de poli tieopleiding zo gegroeid?" Her Van Steendelaar „Deze is in de gemeente Wassenaar ontstaan door een gemeenschappelijk optreden van een aantal burgemeesters, die wilden dat hun politiemensen aan één instituut werden opgeleid. Andere burgemees ters sloten zich daarbij aan In 1957 kwam Zeeland erbij In 1959 Utrecht Tenslotte waren alle 39 burgemeesters aangesloten Zij zijn het, die deze school dus in stand houden. Het is een I'ULITIE If APIHMST GESLIPT Een niet alledaags ongeval deed zich vorige week woensdagmiddag om ongeveer half drie voor toen me vrouw M E. L. H. uit Hoevelaken met te grote snelheid door een bocht in de Treekerweg reed en ten gevolge van de gladheid in een slip raakte Haar wagen schoof schuin over de weg en belandde frontaal tegen een uit tegenovergestelde richting nade rende politiewagen. Beide voertui gen werden flink beschadigd, per soonlijke ongelukken deden zich ephter niet voor WINKELDIEFJES TAS UIT AUTO Ook op vrijdag 5 december bleek door onbekenden een tas met appa ratuur uit een auto die geparkeerd stond bij restaurant Oud Leusden te zijn ontvreemd. Auto en tas waren eigendom van de heer E M. uit Rot terdam. Ook deze zaak is in onder zoek. DOORGEREDEN NA AANRIJDING Zaterdag 6 december werd door de heer T. uit Leusden aangifte gedaan van beschadiging van zijn auto op de parkeerplaats bij De Biezenkamp De veroorzaker van de schade was door gereden. Wel had hij een briefje op de auto achtergelaten met zijn naam en adres Twee jongetjes, L B uit Leusden enQ A. uit Soest werden vorige week donderdag 4 december aangehou den op verdenking van winkeldief stal Na onderzoek bleek dat de jon getjes enkele pakjes sigaretten uit een winkel in Leusden hadden ont vreemd BENZINE UIT AUTO GESTOLEN Op vrijdag 5 decêmber deed de heer N de V. uit Amersfoort in Leus den aangifte van het feit dat uit zijn aan de Hamersveldseweg gepar keerd staande auto ongeveer 45 liter benzine was gestolen De politie stelt een onderzoek in. BEKEURD Ook dit weekend gingen weer ver schillende inwoners van Leusden op de bon. Zo werden er zaterdag drie bekeurd wegens het te vroeg buiten zetten van hun huisvuil en een inwo ner werd betrapt op het rijden met een auto waarvan drie banden glad waren en de uitlaat lekte. KOP-STAART-BOTSING Een nogal gecompliceerde aanrij ding ontstond gisterochtend om streeks kwart voor negen op de krui sing Treekerweg-Arnhemseweg. Daar stond oo dat moment K.J.T. K school, evenals de scholen te Lochem, Heerlen en Amsterdam, met een inter naatssysteem. De leerlingen zijn er van maandag tot vrijdagmiddag intern. De 39 burgemeesters vormen samen het algemeen bestuur van de school. Uit het algemeen bestuur is een dage lijks bestuur van 5 burgemeesters ge vormd. Beide besturen worden geassi steerd door vertegenwoordigers van de commissarissen der koningin in de drie provincies, door 4 korpschefs en door de direktie van deze school Een maal per jaar komt het algemeen bestuur bijeen. Drie keer per jaar het dagelijks bestuur. In Wassenaar kwam men destijds met ruimtegebrek te zit ten. Men zocht naar een groter terrein Vóór de tweede wereldoorlog was dit terrein al militair terrein. Tijdens de oorlog was het Duits koncentratiekamp Na de oorlog werd het weer militair ter rein. In 1971 werd de school hier geopend. Er zijn momenteel 120 leerlingen, van wie 17 meisjes De accommodatie is geschikt voor 275 leerlingen. We hebben wel bij de 300 leerlingen op school gehad De toevoer van leerlin gen blijft aanhouden, maar is minder groot dan enkele jaren terug" „Hebt u enig zicht er op waar dat in zit? Kan het ook verband houden met het meer of minder populair zijn van de politieman in een bepaalde periode?" Heer Van Steendelaar: „Het is niet zo zeer de toeloop van sollicitanten - er zijn er nog steeds duizenden - al is dit ook wel afhankelijk van de overige mo gelijkheden in de maatschappij. Maar langzamerhand is de toegestane sterkte van de korpsen nagenoeg be reikt en het aantal vakatures derhalve beduidend minder dan een jaar of wat geleden De accommodatie zal weer beter worden bezel, als het verlengde op leidingsprogramma een feit zal zijn ge worden. Daarin zal een grotere ruimte zijn voor praktische vorming. Uitbreiding zal worden gegeven aan de hulpverlening in het kader van de krisis-interventie: huwelijksmoeilijkheden, burenruzies". „In de maatschappij zijn taboes doorbroken, en nieuwe aspekten dienen zich aan. Groeit de politie daarin mee?" „De vormingscoördinator beijvert zich in zijn hele vormingspakket om de jongelui te laten kennis maken met minderheidsgroeperingen. Wij halen vertegenwoordigers van die min- derheidsgroepringen naar onze school. Ik noem bijvoorbeeld de AA Deze mensen komen met onze jongelui pra ten over de problematiek, die zij hadden toen zij nog alcoholverslaafd waren. Ze vertellen hoe ze tegen het politieoptre den aan keken, hoe hun huisgenoten reageerden Wij praten over alcohol- en drugsvraagstukken. Wij praten heel uitvoerig over krisis- interventie. De vormingscoördinator en andere medewerkers stellen rol lenspelen samen, die door de leerlin gen worden gespeeld Het spel wordt met de video in beeld en geluid opge nomen, en daarna geëvalueerd. Ook homofielen hebben wij hier gehad. De jongelui wordt de geaardheid ter kennis gebracht, en krijgen een stukje bena deringstechniek"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5