kijk op de film „The missing link", de sprankelende evolutie-theorie van Picha DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 kijk op de film LES RINGARDS Van geheel andere snit is de Franse misdaad-komedie „Les Ringards (Eens een dief. altijd een dief). Hoewel Franse regisseurs over het algemeen uitstekend uit de voeten kunnen met vaak humoristisch getinte misdaad films, is de Franse regisseur Robert Pouret toch niet helemaal geslaagd met de verfilming van een niet al te fan tasierijk scenario van Jean Lacroix. „Les Ringards" (Eens een dief, altijd een dief. zoals de Nederlandse titel luidt), heeft op zich een aardig thema, waar heel wat van te maken valt. Drie kruimeldieven, door vriendschap onaf scheidelijk aan elkaar gebonden, be sluiten om eindelijk eens een grote slag te slaan de recette van de Grote Prijs van Frankrijk op het autocircuit van Castellet. zo besluiten zij. moet ver overd worden. Als ze daarvoor een auto stelen wor den ze betrapt en komen in de gevang enis terecht, maar het lot is met hen. de gevangenis is overvol en commissaris Garniche heeft hen ten onrechte zo lang in de cel gezet en daarom worden ze vrijgelaten door de zaakgelastigde van de staatssecretaris voor het gevangeniswezen, tevens de char mante echtgenote van de commissaris èn een goede bekende van het edele drietal. De vrouw (Mireille Dare) is goed op de hoogte van de onderwereld omdat ze zelf uit dit milieu afkomstig is. Zij besluit de drie kruimeldieven een handje te helpen hun grote slag te slaan Dat er heel wat mis gaat. be hoeft geen betoog, maar regisseur Pouret slaagt er helaas niet in om dit amusant èn konstant boeiend genoeg te verfilmen, zodat „Les Ringards" be neden de maat blijft. Met een beter scé nario èn wellicht een betere regisseur, zou deze boevenkomedie beter uit de verf zijn gekomen. (Grand 4. 95 minuten, alle leeftijden) PRIMA DELLA RIVOLUZIONE In het Amersfoorts Filmhuis draait van zaterdag tot en met dinsdag de Italiaanse speelfilm „Prima della Ri- voluzione" van regisseur Bernardo Bertolucci (1900). Deze in 1964 ge maakte film speelt zich af in de ge boorteplaats van Bertolucci, Parma. Met zijn tweede film won Bertolucci in 1964 de prijs van de internationale filmkritiek op het festival van Cannes en in De Groene Amsterdamme[ schreef Charles Boost er een jaar later onder meer het volgende over: „Na LA COMMARE SECCA, zijn debuut, komt Bernardo Bertolucci verrassend vir tuoos voor de dag met PRIMA DELLA RIVOLUZIONE („De jaren voor de re volutie"), waarin een treffend beeld ge geven wordt van het verraad aan eigen jeugd dat iedere volwassene vroeg of laat gedwongen wordt te plegen. Dit tragische rijpingsproces, waarin één voor één kort tevoren nog geldende idealen opgeofferd worden aan de praktische werkelijkheid, verloopt voor de jongeman in Bertolucci's film, Fab- rizzio, in enkele maanden Met Pasen nog neemt hij afscheid van zijn „bur gerlijke" vriendin die niet meer in zijn leven past nu hij marxist is geworden, op het einde van het jaar, bij de opening van het operaseizoen zit hij weer naast haar in de loge van de schouwburg, bereid zijn studies af te maken en de carrière te beginnen die zijn ouders voor hem uitgestippeld hebben. Bene den in de zaal zit dan Gina. met wie hij een vluchtige, onbevredigende eerste liefde heeft gekend, boven hem. op de goedkoopste rang. zit zijn communisti sche vriend Cesare, wiens revolutio naire ideeën hem ook maar voorbij gaand gefascineerd hebben Fabrizzio heeft het avontuur niet aangedurfd en is teruggekeerd in het veilige bourgeois- In de nachtvoorstelling van het Amersfoorts Filmhuis zaterdag avond de Hongaarse film „Zij twee ën" van regisseur Marta Mészaros, gemaakt in 1977. Dit is het verhaal van twee vrouwen. Marie is al 20 jaar getrouwd. Haar man heeft een leidinggevende funktie in een fabriek Hij heeft zojuist een opdracht in ht buitenland gekregen. Haar dochter heeft een baan, terwijl haar zoon nog op school is. Haar moeder doet de huis houding en zelf is zij de leidster van een tehuis voor werkende vrouwen. De plotselinge dood van haar moeder brengt haar uit haar evenwicht. Julie is veel jonger en ook een heel ander type. Zij is gescheiden en haar zevenjarig dochtertje Zsuzsi trekt heen en weer tussen haar en haar man Zij kon niet met maar ook niet zonder haar (ex)-man. die alcoholist is, leven. Haar bestaan kenmerkt zich door een grote mate van onzekerheid. Julie heeft een kamer in het tehuis voor werkende vrouwen, waarvan Ma rie de leidster is. Een konflikt van Julie met haar man, die haar dronken in het tehuis komt opzoeken en daar een rel schopt, brengt de beide vrouwen tot el kaar. In het tehuis mogen geen kinde ren verblijven en Marie neemt Julie en Zsuzsi op in haar eigen woning. Terwijl bij Julie het konflikt met haar man sterk naar voren komt, is het bij Marie toch ook aanwezig, maar meer verborgen. In wezen heeft de man van Marie de emancipatie van zijn vrouw naar zelfstandig werk en onafhankelijk optreden, nooit echt kunnen aanvaar den. Hij zou in wezen niets liever willen dan dat zij haar werk liet varen en als vrouw en moeder tot de huiselijke haard terugkeerde Zo speelt zich de groeien de vriendschap tossen Julie en Marie af tegen een achtergrond van voortduren de huwelijks- en echtscheidingskon- flikten. (Filmhuis, nachtvoorstelling, zaterdag avond. 23 uur. 94 minuten, kleur). FILMS IN HET KORT The Shining. Stanley Kubrick's nieuwste film. Een horrorfilm, die wat mij betreft alle voorafgaande horror- produkten uit de Holleywood-fabriek in de schaduw stelt. Intelligent gemaakt /oet een perfekte spanningsopbouw zonder te vervallen in emmers vol bloed, ook al maakt één scène dat ge mis voor sommigen in één klap weer goed Kubrick slaagt er in om (zelfs met ge bruik van tal van cliché s) een goed uit gebalanceerde horrorthriller te maken met een formidabele Jack Nicholson in de hoofdrol, die samen met Shelley Du- vall en Danny Lloyd een horrorsfeer weten te scheppen, die van het begin tot het waanzinnige einde blijft boeien. Een knappe film van een perfektionisti- sche vakman Aanbevolen! (Grand 1, 120 minuten. 16 jaar). vervolg op pagina 15 filmagenda Filmprogramma voor Amersfoort van don derdag 11 december t/m woensdag 17 de cember 1980 GRAND 033-14532. GRAND 1. The Shining. Dagelijks: 14.00-19 00-21.45 uur Zondag 14 00-16.30-19.00-21 45 uur 16 jaar GRAND 2 The Fog. Dagelijks 14 00-19.00-21 45 uur Zondag: 14 00-16.30-19 00-21 45 uur 16 jaar GRAND 3 Goldfinger Dagelijks 13 45-18 34-21.30 uur. Zondag 13.45-16 15-18.45-21.30 uur 12 jaar. GRAND 4 Eens een dief blijft een dief. Dagelijks: 13.30-18 30-21.15 uur Zondag: 13.30- 16 00-18.30-21.15 uur a l GRAND 5 Confidence pour confidence. Dagelijks 13 30-18.30-21.15 uur. Zondag 13.30- 16 00-18.30-21.15 uur 16 jaar CINEMA 033-18900 Cinema 1 The Bluesbrothers. Dagelijks 13 45- 18.45-21.30 uur Zondag 13.45-16.15- 18 45-21.30 uur a l CINEMA 2 The Genius. Dagelijks 13,30-18.30-21.15 uur Zondag: 13.30-16 00-18.30-21.15 uur 12 jaar EURO 033-33655 EURO The missing link. Zaterdag en woensdag 18 45-21 30 uur Zondag 13.45-16.15- 18.45-21.30 uur Overige dagen: 13 45- 18.45-21.30 uur. Niet voor al te jeugdige be zoekers. EURO Dik Trom knapt 't op. Zaterdag en woensdag 13 45 uur a.l. DUO 033-16572 DUO 1 Porno onder lunchtijd. Dagelijks 14 15- 19.15-21.30 uur Zondag 14.15-16.30- 19.15-21.30 uur 18 jaar DUO 2 Kogels voor een Gringo. Dagelijks 14 00- 19 00-21 15 uur. Zondag 14 00-16 15- 19.00-21.15 uur 12 jaar DUO NACHTVOORSTELLINGEN vrijdag en zaterdagnacht 23.45 en 24.00 uur DUO 1 Sex avonturen van een Hospik. 18 jaar 24 00 uur DUO 2 Django, man zonder genade. 16 jaar 23.45 uur FILMHUIS, tel. 19505. Primma Della Rivoluzione. za. t/m di. 20 15 uur. Zij tweeën. Zaterdagavond 23.00 uur. ..Confidence pour confidence blijft een boeiend gemaakte, kleine Franse tragi komedie Een ook wat nostalgische film. die met lichtelijke heimwee terug blikt op de jaren vijftig Wat mij betreft: gewoon een erg fijne film zonder dat allerlei moeilijke zaken overhoop worden gehaald. Een boei end beeld van een toch niet zo alle daags Frans burger-gezin (Grand 5, 110 minuten, 16 jaar). milieu waartoe hij naar afkomst thuishoort. Dit korte, maar hevig geëmotioneerde intermezzo van en kele maanden heeft Bertolucci die voor scenario, draaiboek en regie verant woordelijk is als een afscheid van eigen jeugd, vol melancholie en heimwee verfilmd." (Filmhuis, za. t.m. dinsdag. 20.15 uur, 115 minuten, zwart-wit). ZIJ TWEEËN DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week gaat de eerste Kerstpremière van start: „The missing link" van de Belgische tekenfilmer Picha, die eerder de mensheid vermaakte met zijn al eveneens „revolutionaire" ideeën over Tarzan in: „Shame of the jungle". „The missing link" is een uitstekende film, kostelijk gemaakt met veel inventiviteit en fantasie. De liefhebbers van de Franse komedie komen deze week aan hun trekken. Nauwelijks is Miou Miou vertrokken, of twee nieuwe Franse films komen op het programma. De belangrijkste is de subtiel gemaakte tragi-komedie van Pascal Thomas. „Confidence pour confidence" (Onder ons gezegd Thomas liet al eerder van zich horen en zien met „Les zozos". „Le chaud lapin" en „Pleure pas la bouche pleine" (Huil niet met je mond vol) De tweede Franse film is „Les Ringards" (Eens een dief altijd een dief) van regisseur Robert Pouret, een misdaad-komedie met Mireille Dare in één der hoofdrollen. De overige films werden geprolongeerd: „The Shining, The Fog, Gold finger, The Blues Brothers en „The Genius". In Duo 2: Kogels voor een gringo, met Clint Eastwood en Shirley MacLaine, in de nachtvoorstellingen: Django, man zonder genade". THE MISSING LINK Die beruchte, befaamde, veelbe sproken, veelbeschreven en ruim schoots verguisde evolutie-theorie /an ene Darwin is natuurlijk niet de ?nige zaligmakende theorie ten aan dien van onze afkomst. En als je daar vel heel dogmatisch van uit wilt jaan, dan zitten we nog mooi met de irokken, want de deskundigen mis sen nog steeds een belangrijk stukje n de lange evolutie-keten. We noe- rien die ontbrekende schakel in keurig Nederlands „de missing link", de nooit gevonden schakel tussen aap en mens. De Belgische tekenfilmer Picha komt de eer toe een geheel nieuwe, uiterst verras sende theorie te hebben opgebouwd uit alle stukken die zijn geleerde voorgangers hebben laten slinge ren. Dat kun je blijkbaar het beste aan een Belg overlaten, want zijn avondvullende tekenfilm „The mis sing link" (Le chainon manquant) is als bewijsstuk alleszins „overtui gend" Picha heeft de ontbrekende schakel gevonden: OH. de tweelingbroer van Het moet de toeschouwer duidelijk zijnin de oertijden had de mens nogal moeite met het produceren van enig nageslacht maatregel van ons aller electrici- teitsmaatschappij. Gaat u maar na U hebt toevallig een naam ge kregen die met een Z begint. Mooi dat u natuurlijk aan die twee da gen zwaar tekort komt. Dat hoeft echter geen probleem te zijn. Want uw buurvrouw of buurman heeft een prachtige naam die met een A begint. Maar die heeft toe vallig lang niet zoveel was als u. Loopt u toch lekker even naar de buren toe. Voor een kleine ver goeding (je moet het leuk houden) is de buurman of -vrouw best be reid even zijn machine te lenen voor uw was. En als u er dan toch bent, dan kunnen meteen de da gelijkse nieuwtjes onder het genot van een kopje koffie uitgewisseld worden. Misschien - en ook dat is een idee - kunt u de was door de buurman laten doen op zijn dagen en u doet zijn was op uw eigen dagen er even bij. Samen de was doen, nog gezelliger!'' kan daarna de nieuwe kreet worden en binnen afzienbare tijd beschikt elke straat over een eigen was-centrum, dat tevens als buurtcentrum dienst kan doen. Een gezellig muziekje erbij, een kopje koffie of een neut je. Natuurlijk moet daar toezicht op zijn en elke straat en elk pleintje stelt een bezoldigde toezicht- houdster of -houder aan. Eventjes vingertjes erbij tellen: stel dat een gemiddeld dorp zo'n vijftig straten en pleintjes telt, dan is dat een geweldige mjektie voor de werk gelegenheid! U ziet het: de PUEM heeft zo nu en dan uitstekende ideeën Nu nog eventje éérst een was-m- spekteur aanstellen om de eerste Utrechtenaren aan het wassen te krijgen op hun eigen dag. Want wees nou eventjes serieus: ieder een wil toch alleen maar op maandag de was doen? Welke idioot doet dat op een andere dag? De direkteur van de Puem misschien? Maandag - wasdag! Ook al is mijn naam dan V. AH. (En dat laatste betekent beslist niet, dat er enig verband bestaat tussen die verre voorouders en de hedendaagse Nederlandse superkruidenier). OH is de ontbrekende schakel volgens de in middels befaamde theorie van Picha. OH kwam (en ook dat is een toevallige samenloop v?.n omstandigheden) tege lijk met AH ter wereld, maar er is een wéreld van verschil tussen die twee. AH is het prototype van de eerste mens en OH, tja, wel, dat is een héél ander ver haal „The missing link" is de tweede avondvullende tekenfilm van de Belgi sche regisseur Picha, die in 1975 de wereld verrastte met een. geheel eigen visie op het fenomeen Tarzan in .Sha me of the jungleEvenals die film is „The missing link" een vrij milde satire. Een kostelijke film, die niet alleen bij zonder inventief is getekend, maar bo vendien erg intelligent in elkaar zit. Met tal van verwijzingen naar hoogtepunten uit onze roemruchte historie als mens heid, naar andere films, naar onze he dendaagse eigenaardigheden. Een modern sDrookje, datje bij het bekijken ervan konstant laat glimlachen of grin niken Milde satire, 7.0 op het eerste ge zicht, want Picha oordeelt niet al te hard over de wonderlijke wetenswaardighe den van OH in de pré-historische we reld van de eerste mens. Dat een goed verstaande echter veelal aan een half woord genoeg heeft, komt bij het zien van deze film goed van pas. want Picha spreekt de woorden (beelden) wel he lemaal uit Het maken van een avondvullende tekenfilm is bepaald geen sinecure. Slechts begaafde, fantasievolle teken filmers slagen er in om een film met een dergelijke lengte als een boeiend ge heel af te leveren. Naast Walt Disney, die er een waar levenswerk van maakte en wiens getekende dromen nog steeds massa's naar de kassa trekken, kennen we onder meer Ralph Bakshi, die de bestseller „Waterschapsheuvel" op knappe wijze vervaardigde, maar zich daarna danig in z'n vingers sneed met de verfilming van „In de ban van de Ring" van Tolkien Picha behoort wat mij betreft tot dezelfde top van teken- filmers. die hebben bewezen dit uiterst moeilijke genre in hun vingers te heb ben. Zijn „Missing Link" heeft een hoge graad van inventiviteit, zijn humor is aanstekelijk en nooit grof en de ver beelding van het verhaal is ingenieus en intelligent. Op volkomen natuurlijke wijze voegt Picha hedendaagse elementen toe aan zijn filmverhaal uit de pré-historie, om precies te zijn te beginnen vanaf 25 mei in het jaar 196.303 vóór Christus De ontbrekende evolutie-schakel OH is een zeer ondernemend manneke Hij fungeert als King Kong, raakt verzeild in Star Wars-achtige avonturen (compleet met de originele muziek) en doet Gul liver's reizen van Jonathan Swift nog eens dunnetjes over. Moderne ele menten als het drukke verkeer en de onverbrekelijk daar bij behorende on gelukken, worden knap verbeeld in de beschrijving van de termietenwereld. De Belgische tekenfilmer Picha met een afbeelding van OH, de ontbreken de schakel CONFIDENCE POUR CON FIDENCE De Franse regisseur Pascal Tho mas heeft het In zijn vingers om zo op het oog simpele verhaaltjes op een schitterend subtiele wijze in beelden om te zetten. Verhalen, die hoofdzakelijk in een wat burgerlijk milieu spelen met tal van rake type ringen. Een voorbeeld uit zijn oeuvre is „Pleure pas la bouche pleine" en zijn later gemaakte „Le chaud lapin". „Confidence pour confidence" is net zo'n verhaal Brigitte is de vertelster. Zij blikt als twintigjarige terug op haar jeugd, de verwikkelingen binnen het gezellige burger-gezinnetje. Ze ver huisde als jongste van drie zusjes met de hele familie naar Parijs In Parijs ontwikkelen zich binnen het gezin met een onconventionele vader (Daniel Ceccaldi) en een goedmoedige moeder allerlei problemen, waarin de zusjes Brigitte, Florence en Pierette een hoofdrol spelen De meisjes hebben de gewoonte om voor hun trouwen zwan ger te raken en dat geeft de nodige kon- sternatie binnen het gezin Overigens gebruikt Thomas dit gegeven eerder als een komische kapstok om zijn verhaal rond dit gezin dan op te kunnen hangen. Daar slaagt hij voortreffelijk in. Ver pakt in subtiele beelden tekent hij de hoofdpersonen met al hun eigenaar digheden uit en ook al blijft hij soms wat teveel aan de oppervlakkige kant, ner gens wordt de film saai of vervelend. WASDAG Onder het motto: ,,Wie wat.be waart, heeft wat" organiseert de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij (de PUEM dus; binnenkort een gloednieuw wasprogramma voorde Utrechtse huisvrouwen en -mannen, die gewoontegetrouw op maandag hun wekelijkse was plegen te doen, al dan niet met de witter- dan-wit makende afwasmiddelen, met of zonder de schaamknop van Gerard de Lange. De tweehonderd duizend af nemers van de steeds duurder wordende electriciteit der PUEM hebben een keurige bijsluiter ont vangen, waarin het nieuwe was- schema wordt ontvouwd. Kijk, zegt de Puem, heel bezorgd, al lemaal op maandag wassen, dat kan niet. Daar komen brokken van, want dat kunnen wij als leveran ciers niet bijbenen. Laten we met z'n allen nou verstandig zijn en het een beetje beter verdelen. Vol wassenen onder elkaar nietwaar? Dat moet toch kunnen? Als uw achternaam met de letter A tot en het K begint, dan mag u volgens de Puem uw was doen op maandag, woensdag en vrijdag. Begint uw achternaam met de letters L tot en met Z, dan moet u genoegen nemen met het doen van de was op dinsdag en don derdag. Afgezien van het feit. dat de letters L tot en met Z ernstig worden benadeeld door die ene dag verlies, lijkt het me een uitste kend idee, ook al zijn er ook men sen, die op zaterdag of zondag de was doen en lak hebben aan vastgeroeste tradities. Want wat gaat er straks ge beuren? Het sociale leven wordt vernieuwd, verrijkt door deze OH als een pré-historische King Kong in gevecht met woedende hor zels Niemand zal durven beweren, dat Pi- cha's uitbeelding van de evolutie theorie bepaald „historisch verant woord" is, maar het gemak, waarmee hij situaties en ontwikkelingen aan de basis van ons wankele bestaan duide lijk maakt, is soms verbazingwekkend knap in haar eenvoud. En in dit kader zal het ook niemand mee verbazen, als de pré-historische „Heil Hitier" groet weerklinkt op het moment, dat de ver zamelde mensheid door OH opgeleid, onder leiding van OH's tweelingbroer AH de wereldheerschappij overneemt. Picha en zijn medewerkers schetsen ons een verbazingwekkende, nooit eerder zo uitgebreid beschreven pré- historische wereld, soms betoverend en magisch. Ludiek afgewisseld met hedendaagse elementen, die het satiri sche karakter van „The Missing Link" op uitbundige wijze illustreren èn ac centueren Zoals in die kostelijke scène met de draak, die moeilijkheden heeft met de juiste uitgang voor zijn vuurspuwerij. Een niet onaardige draak, die temidden van de woestijn een kostbaar meer be waakt en tegen OH bromt, als deze do delijk vermoeid en dorstig uit het oliemeer wil drinken „Pas op knaap, dat is drakenvoedsel Dat spul is kost baar en schaars!" Of - en dan zitten we helemaal aan het andere eind van de wereld - de scène met de forse Skandinavisch grommende wezens, die aardige zeeh- ond-achtige wezentjes doodknuppelen en waarin OH in zijn onvoorspelbare hervormingsdrift als een soort „Green Peace" onbedoeld letterlijk en figuurlijk de kachel aanmaakt met dit akelige stelletje ,The missing link" zit vol van dit soort kleine en grote grappen. Beter nog: het is één doorlopende grap over wat men nu het hoogste wezen van de be- schavingstrap pleegt te noemen Maar de mens is een onvolwassen mislukkeling, een verachtelijk wezen, dat op onverantwoorde wijze omspringt met toevallig verkregen kennis, vinden alle andere dieren, die tenslotte in de „heilige" veroveringsoorlog onmisken baar het loodje moeten leggen Waarna de vreedzame „Nee-kwab" z'n laatste adem uitblaast en toe moet geven, dat de oorlog een hel is. Tja. En evolutie-theorie of niet. naast het Jonas-in-de-walvis-avontuur ont breekt ook het paradijs niet in deze wonderlijke wereld uit de vroegste oer tijden. Als OH het paradijs binnenwan delt houdt de toeschouwer reeds de adem in: het gaat mis! En inderdaad. OH plukt achteloos een appel van de eerste de beste boom en gooit ge- dachtenloos de halfopgegeten vrucht voor de voeten van Eva, die een hapje neemt. Ook hier is het weer de missing link die de geschiedenis verandert en de toornige stem uit de hemel is tegen OH even onverbiddelijk als tegen Adam en Eva. ..You too!" buldert Zijn stem. ..get out!" Het zijn allemaal maar kleine stukjes uit deze meer dan anderhalf durende film. Stijlbloempjes, die de amusante stijl van Picha kenmerken. Talrijk zijn de schitterende kreaturen, passend in Pi- cha's geheel eigen evolutie-theorie. Kreaturen die agressief zijn, aan doenlijke wezens soms. Maar steeds een wezenlijk onderdeel vormend van het kleurrijke verhaal. Kreaturen. die eigenlijk waren voorbestemd deze we reld te beërven, maar net als Adam en Eva werden verjaagd uit hun paradijs. Om door de nieuwe mens op kundige wijze afgeslacht en vernietigd te wor den Want dat moet duidelijk zijn: Pi- cha's film brengt méér dan pretentie loos amusement, ook al kun je de film heel goed als zodanig ondergaan. Deze Belgische tekenaar is een be gaafd kunstenaar, die het medium te kenfilm uitstekend beheerst Samen met verschillende top-cartonisten is naar het oorspronkelijke verhaal van Picha, Jean Collette en Pierre Bartier een fraaie film gemaakt waarbij ook de muziek een wezenlijke rol speelt Het is met name de Engelse popzanger Leo Sayers, die met aantrekkelijke songs het filmverhaal méér kleur geeft. En op zich is dat al een genoegen om naar te luisteren. „The missing link", een aan bevolen Kerstpremière. (Euro, niet voor al te jeugdige be zoekers. 95 minuten).

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13