Pïïtn Schade grasvliesveld nog steeds niet uitgekeerd Invoering is „technisch mogelijk" Gemeenteraad vergadert krant KRAKT XAXliAMi IK IIE IjEIISIIER Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden De Witte Sfeervol Kerstdiner in de Witte Holevoet. Menu p.p. f 84.50 Dansstudio „Dan Bearda" Reimus&Snel FOTOKOPIE NODIG? Verantwoordelijk redakleur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 111,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 16 DECEMBER 12e JAARGANG UO. 68 1980 SB Nationaal Betalingscircuit bedreigt werkgelegenheid bij Bankgirocentrale (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - .Bankgirocentrale in onrust; Datanet maakt ons werk overbodig". Aldus luidde begin deze maand de alarmerende kop boven een artikel in „De Bondskrant", het orgaan van de Diensten bonden FNV. In dat artikel komen enkele verontruste werknemers van de Bankgirocentrale aan het woord, die met rasse schreden het moment zien naderen, waarop een groot deel van de 750 per soneelsleden van de in Amsterdam en Leusden gevestigde Bank girocentrale op straat zal komen te staan. In een voortschrijdend automatiseringsproces zullen straks computers de werkzaamheden verrichten, die nu nog gedaan worden door medewerkers van de Bankgirocentrale. Volgens één van de Leusdense werknemers is het een proces, dat zeer geleidelijk zal verlopen, maar dat uiteindelijk tot het verdwijnen van de Bankgirocentrale zal leiden. „Over tien tot vijftien jaar bestaat de Bankgirocentrale niet meer", zo luidt de keiharde uitspraak van deze medewerker van de BGC. Of dat inderdaad het geval zal zijn, is op dit moment niet met zekerheid te zeggen. Wel is duidelijk, dat de werk gelegenheid van een groot deel van de medewerkers van de Bankgirocentrale in gevaar is, wanneer het ..Nationaal Betalingscircuit met gebruikmaking van het openbare datanet DN-1" er gaat komen. In een deze zomer verschenen en begin september openbaar gemaakt .onderzoek voorontwerp" over dit on derwerp legt een door kopstukKen van banken, bankgirccentrale en PTT ge vormde ..Stuurgroep Integratie Giro- verkeer" uit dat dat technisch mogelijk is. Begin volgend jaar gaat de stuurgroep verder met bestudering van de economisch/commerciéle en so ciale aspecten van 'Je invoering van het Nationaal Betalingscircuit ..Maar zo zegt de eerder geciteerde medewerker, ,,een zeer moeilijk stuk hebben ze nu achter de rug. Het zal nog wel even duren voordat ze die sociale en econo mische gevolgen in hun ogen bevredi gend hebben opgelost, maar dat Natio naal Betalingscircuit, dat komt er wel En dat betekent het einde van de Bank girocentrale." BANKGIRAAL CIRCUIT Om dat verband te kunnen zien moet eerst iets meer duidelijk zijn over de Bankgirocentrale en over het Nationaal Betalingscircuit De Bankgirocentrale werd in 1967 in een samenwerking van de grootste Nederlandse banken opge richt. Als tegenhanger van de Post cheque- en Girodienst (PCGD) van de PTT organiseerden zij een eigen giraal betalingscircuit Daarmee werd niet al leen bereikt dat men cliënten dezelfde girale diensten kon bewijzen als de PCGD, er konden ook een aantal ar- biedsintensieve werkzaamheden van de banken worden overgeheveld naar de BGC. dat het centrum van dat bank giro-circuit werd De Bankgirocentrale maakte in de dertien jaar sedert zijn oprichting een explosieve ontwikkeling door Momenteel omvat de Bankgiro centrale drie afdelingen: het hoofdkan toor en een produktie-centrum aan de Amsterdamse Sloterkade. een tweede produktiecentrum staat, zoals bekend, sedert enkele jaren in Leusden. De probleemstelling, die in maart 1979 op het bord van de eerder ge noemde stuurgroep werd gelegd, hield in dat moest worden nagegaan of er zou kunnen worden gekomen tot een in tegratie van de bestaande girocircuits (dat van de banken en de PTT dus), waarbij gebruik gemaakt zou moeten worden van het binnen afzienbare tijd operationeel wordende Datanet DN-1 van de PTT. Dus niet bij de BGC, waar van als belanghebbende overigens wel vertegenwoordigers in de stuurgroep De Bankgirocentrale in Leusden met op de voorgrond het terrein waarop uitbreiding zou kunnen plaatsvinden Of dat doorgaat is de vraag (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente Leus den heeft nog steeds niet de schade uitgekeerd gekregen, die zij heeft geleden doordat het befaamde gras vliesveld door een verkeerde onder- houdsbehandeling onbruikbaar werd. Het gaat om een bedrag van ongeveer f 360.000,—. De gemeende heeft de betreffende onderhoudsfir- ma daarvoor aansprakelijk gesteld, waarna deze firma de zaak ter afdoe ning in handen stelde van zijn verze keringsmaatschappij. Vervolgens ontspon zich een uitvoerige diskus- sie over de vraag of deze schade wel door de polls gedekt wordt, met als gevolg dat het geld nog steeds niet is uitgekeerd. De gemeente Leusden heeft de verzekeringmaatschappij nu laten weten, dat men uiterlijk op 1 februari volgend jaar duidelijkheid wil hebben. De gemeente heeft in middels ook aan haar rechtskundig adviseur gevraagd welke stappen er eventueel verder ondernomen zou den kunnen worden. Het grasvliesveld sneuvelde in april vorig jaar onder de behandeling met een prikrol, amper drie jaar nadag het was aangelegd in het sportcomplex Valleikanaal. Het tameliik dure veld werd indertijd aangelegd, omdat het verschillende voordelen bood. Door dat het natuur gras groeit door een kunststof stramien, wordt het veel mindersnel beschadigd dan een ge woon grasveld Bovendien was het veld beter dan conventionele sport velden bestand tegen regen. Een en ander had tot gevolg dat het gras vliesveld veel intensiever bespeeld kon worden dan normale velden en bovendien in tijden van veel regen langer bespeelbaar bleef Aan die voordelen werd anderhalf jaar geleden abrupt een einde ge maakt toen het veld per abuis met een prikrol behandeld werd Normale grasvelden hebben een regelmatige behandeling met de prikrol nodig, maar voor het grasvliesveld bleek deze behandeling desastreus. Het veld werd onherstelbaar beschadigd. Toen de gemeente vervolgens bij de hockeyclub informeerde of men het wenselijk achtte opnieuw een grasvliesveld aan te leggen, gaf de club te kennen liever voor hetzelfde bedrag over twee gewone velden te beschikken In mei van dit jaar kwam het college van burgemeester en wet houders daarom met het voorstel in de verschillende raadscommissies om van het aan schadevergoeding te ontvangen bedrag twee nieuwe, con ventionele velden aan te leggen Het voorstel werd echter korte tijd later weer ingetrokken, omdat bleek dat er op korte termijn geen duidelijkheid bleek te komen over het moment waarop het schadebedrag uitge keerd zou gaan worden. Dat is dus inmiddels nog steeds niet geschied. BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. zitten, tezamen met hoge functionaris sen van de banken en de PTT UITGANGSPUNTEN De stuurgroep kreeg een aantal uit gangspunten mee. Genoemd werden onder meer ,,het mogelijk maken van een goede beheersing en begeleiding van eventuele gevolgen op sociaal ge bied". ..het zoveel mogelijk tegemoet komen aan de behoeften van de ge bruikers tegen de geringste kosten", „het kunnen opvangen van de groei van het girale betalingsverkeer" en ..het moeten passen van nieuwe betaalvor- men in het systeem". Ruim een jaar na aanvang van de werkzaamheden kwam de stuurgroep met een eerste rapportage. Belang rijkste conclusie: het gevraagde is technisch uitvoerbaar Bovendien stel de de werkgroep al vast dat een verbe tering van het dienstbetoon aan de clienten mogelijk zal zijn tegen gerin gere kosten. Ook wordt in het eerste rapport een opsomming gegeven van wat er allemaal mogelijk gaat worden Het klinkt nu wellicht nog wat futuris tisch, maar om de gedachten te bepa len bij huishoudelijke situaties het be talen van boodschappen door middel van een zogeheten key-card" waarin een mini-computer op de hoogte is van de kredietwaardigheid van de betaler, en waarbij het te betalen bedrag recht streeks via de kassa van de winkel van de rekening van de betaler wordt afge schreven. Of, ander voorbeeld, het Hotel-Restaurant Holevoet in Scherpenzeel (Gld.) Tel. 03497-1336 of 3221. Restaurant Ros Beyaart Koude schotels bij u thuis bezorgd, beide kerstdagen en oudjaarsdag. Tel. 943127. - Het in april vorig /aar beschadigde grasvliesveld „Leer bij ons de benen gebruiken, verdergaat alles op rolletjes" Clubs voor alle leeftijden van beginners tot en met wedstrijddansen. Aanvang nieuwe cursus vanaf 19 januari. Inschrijving dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur. Inl.: Utrechtseweg 89, 3818 EB Amersfoort, tel. 033-14456. Lid N.B.D. doen van betalingen via een zogeheten ..huisterminal", thuisbankieren in opti ma forma dus. Dat klinkt allemaal erg mooi en de media hebben daar dan ook in het al gemeen in hun berichtgeving over het Nationaal Betalingscircuit de aandacht op gelegd Maar wat de werknemers van banken en Bankgirocentrale meer interesseert zijn de sociale gevolgen van dit systeem, waarvan duidelijk is dat het een aantal handelingen, dat nu nog moet worden verricht, overbodig zal maken Maar de banken en PTT zijn ook nog niet uit de economische en com merciële implicaties van een Nationaal Betalingscircuit Om weer twee voor beelden te noemen: er zal een oplos sing gevonden moeten worden voor het probleem van het verdwijnen in het nieuwe systeem van de zogeheten ..pijplijn" Dat is vaktaal voor het vele tientallen en waarschijnlijk enkele mil joenen guldens omvattende bedrag dat de banken en de Bankgirocentrale in het kader van het betalingsverkeer voortdurend onder hun hoede hebben vervolg op pagina 3 - Liberale jongeren bijeenpag. 3 -Snel dorpshuls in Zuid pag. 3 - Expositie bij ACpag. 5 - Achtervelds nieuwspag. 7 - Sportpag. 7 - Expositie in Zonnehof pag. 11 pag 13 LEUSDEN De gemeenteraad komt aanstaande donderdag voor de maandelijkse vergadering bijeen. De agenda voor de vergadering van 18 december, die om 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha- mersveidseweg 2, aanvangt, omdat de volgende punten: 1 Opening 2. Mededelingen 3. Ingekomen stukken 4. Voorbereidingsbesluit gedeelte Laapeerseweg 7 5. Instellen beroep tegen onthou ding van goedkeuring aan de bestemming „antennemast" in het bestemmingsplan „Sport complex Valleikanaal" 6. Aanvrage ex artikel 72 der lager- onderwijswet 1920 t.b.v. P C. la gere school „Loysden" te Leus den-Zuid 7. Vaststelling bedrag per leerling bedoeld in artikel 55 bis der Lager-onderwijswet 1920 voor 1981 8. Subsidiëring projectleider Ge coördineerd Open Bejaarden- werk 9. Plan voor openbare bibliotheek voorzieningen gedurende de pe riode 1983 tot en met 1985 Gewestelijke Gezondheids dienst Eemland Garantiebijdrage waterlevering Indidentele verhoging van de rijksbijdrage sociaal-cultureel werk 1980 Krediet bouwrijpmaken Munnik- hove/Bosveld Wijziging uitkeringsverordening Rondvraag Sluiting 10 11 12 13. tvmakeiaarcJiog hamersveldsoweg 26 leusden. tel. 033-944569 Rozendaallaan 9 Leusden-C baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C telefoon 033-943880

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1