I a eusd e p krai E Traditionele volkskerst zang in R.K. Jozefkerk UIT DE SCHOOLBANKEN SPAANSE v ONTBOEZEMINGEN De Til rond Kerst Kerstnachtdienst in Marcuskerk Postlichting rond de kerstdagen f DIEREN Geslaagd kerstfeest op de Rossenberg Loep op Leusden ïr el '0 91 el lu e< 'j'! !Vi C er nc kt m er e iO '9< m< eb el er e H aa <e J L aki 'Jf at H 301 Het is voorlopig het wintertje wel, storm en regen zijn de teke nen dat de donkere dagen voor en na Kerstmis aangebroken zijn. Om de huizen in aanbouw, ach ter m'n tuintje, is het een mod derpoel. Toch gaat het werk door en ploegt een torenhoge kraan zich door de blubber 'k Hou m'n hart vast dat dat ge vaarte om zal kukelen. Dan zou den al m'n heideplant/es naar de maan kunnen zijn. Maar er zit kenneli/k een goeie piloot op. En het regent en regent maar. Als contrast belt juist een on zer kinderen uit Oostenrijk. Er ligt, zo vertelt ze. een meter sneeuw voor de deur. Heerlijk voor de anderhalf miljoen Ne derlanders, die ondanks de veel besproken matiging, toch naar de wintersport gaan. Want die sneeuw ligt niet alleen bij haar voor de deur. Stel je voordat hier een meter hoog sneeuw ligt: d'r ging geen mens meer aan het werk. het hele leven zou, ontre geld zijn. Bezorgd als we ziin, vragen we hoe de kinderen nu naar school moeten. Nou, lopen inplaats van half acht, zeven uur de deur uit, de scholen beginnen om min stens acht uur. Het autootje voor moe is er in dat land nog niet veel bij, dus hebben ze daar minder temati gen" dan in ons brave vaderland. Denkend aan die sneeuw staar ik naar de grauwe betonnen ske letten. Er komen straks ook nog zwarte golfplaten op, dat is om het vroli/ker te maken. En dan te denken, dat we voor enkele aren in de verte langs de bosjes nog reèen en fazanten zagen En dan die namen in m'n buurt. Je zal maar wonen aan de Brandnetel. Wilde Zuring. Don- derpad of Sidderaal. Maar ik weet ook nog een betondorp, allemaal grauwgrijze dozen Het enige groen zijn de lantaarnpa len en de kwi/nende Clivia's en geraniums achter de vensters. En daar heten de straat/es opti mistisch Rozen-Lelie, Dahlia of Heidenstraat. Shakespaere zat er al mee: ,,wat is een naam?" Heel wi/ds heet dat betondorp nog Bloemhof" We waren onlangs op visite in een enorme woonwijk, ('k Zal de naam niet noemen, want ik heb beloofd me bij het dorp Leusden te houden) maar die naam leek op Bijlmer of zoiets. Toen we daar door heen liepen dacht ik aan de actiegroepen van Lekker Dier", U weet wel van die kistkalveren en hokvar- kens en dooskippen. Daar in die enorme torens en kilometers lange balkons zal je maar wonen. Als je goeiedag zegt tegen voorbijgangers ki/- ken ze je argwanend aan Niemand kent niemand. Er gens onder die wolkenkrabbers is nog een winkelcentrum. Het tocht er nog erger dan in de Hamershof en dat wil wel wat zeggen Ik heb aan één van die honder den Surinaamse landgenoten die daar wonen gevraagd of zij in z'n zonnig vaderland niet geluk kiger was, maar de conversatie wilde niet lukken „Lekker Mens dacht ik tus sen die dozen kisten en hokken waar duizenden mensen zijn op geborgen, en nu gaan ze er nog zo'n stuk aanbreien. Nog meer Lekkere Mensen". Kan je toch maar beter wonen aan de Watergruwel in Leusden. 't Is wat met de dieren tegen woordig. Er komt nog een bees ten-crematorium bi/ onze Die renhoeve Nu nog een urnen- muur en een begraafplaats. Mis schien nog een paar bundert/es erbij. Wellicht heet en GS geen bezwaar tegen de tien meter hoge schoorsteen, 't Is in ieder geval zeventig meter minder dan de zendmast. We zagen ooit zo iets in Parijs. Cimetiere des Chiens, met standbeelden en al. Bij Noordenwind zal het cre matorium wel te ruiken zi/n, als die stommen dieren naar de eeu wige jachtvelden gaan. We wa ren ergens in de buurt, bi/ door gewinterde idealisten, op visite, prmcipieele vegetariërs enzo Daar heb ik respect voor In 't grijs verleden hoorden wij ook bij soortgelijke idealisten. Maar die luidjes hadden een schaap m de bijkeuken. Ook nog met een halsband en een riem vastgemaakt. Dat is zo leuk voor de kinderen. Er moest in 't voor jaar ook nog een lammet/e van komen, maar ze wisten niet zo goed hoe of dat moest. Er zat ook nog een konijn in een te klem hokje, ,,ook voor de kinde ren, dan gaan ze van de natuur houden" Het schaap bleek bij nadere inspectie er een te zijn van een kunne, die geen lammetjes kan kri/gen. 't Was een hi/. Ik zit met dat Lekker Dier", toch maar moeilijk. Er is pas een tipje van de sluier opgelicht over de ma nier waarop onze Islamitische landgenoten hun geiten en schapen ritueel slachten, voor zover dat niet in de openbare slachthuizen gebeurd. 'k Ga er niet verder op in, want dan moet ik rode inkt gaan ge bruiken. Als ik een enkele keer bij een Leusdense boer in zijn stal kijk en de zorg om z'n beesten zie (en niet alleen terwille van de produktie maar ook om dat ie LEUSDEN Woensdag 24 de cember wordt er In de Marcuskerk aan de Asschatterweg een kerst nachtdienst gehouden waarin wordt voorgegaan door ds. J. J. Kooman. Thema voor deze dienst is „Op zoek naar het licht". Het orgel wordt deze avond bespeeld door de heer J. van Ree, terwijl ook de gospelgroep Re formation medewerking verleent. Aanvang van de dienst is om 23.00 uur. LEUSDEN - „Wat gij aan de min sten onder u gedaan hebt, dat hebt gij aan mij gedaan", aldus citeerde pastor ter Bekke Jezus tijdens de kerstviering op 19 december in de Rossenbergschool. Om deze uitspraak voor de kinde ren begrijpelijk te maken, vertelde hij een Russisch kerstverhaal. „Er zijn heel veel van die verhalen en ze heb ben bijna allemaal te maken met „goed zijn voor elkaar" en met „ge zelligheid". Het zou eigenlijk iedere dag kerstmis moeten zijn," vond de pastor. De geboorte van het kind Jezus, de tijd daarvóór en daarna, werd door een aantal kinderen uitgebeeld, zoals het [DINSDAG 23 DECEMBER 1980 het eigentijds kerstspel opgevoerd door leerlingen. LEUSDEN - Gisteravond waren vele inwoners van Leusden bijeen in de Jozefkerk om deel te nemen aan de inmiddels zo traditionele volkskertzangavond. Aan het welslagen van deze avond werd medewerking verleend door burgemeester J. W M. Rademaker. ds. G. Hengeveld, het Christelijk Gemengd Koor Con Spirito uit Hilversum, het koor van de Nederlandse Protestantse Bond te Soest, de Kindercantory, het Jongerenkoor van de Jozefparochie, de organist Steef van 't Slot en de trompettist Gerrit Vaarkamp. De koren stonden respectievelijk onder leiding van Ger van Doren, mevrouw H. J. Nobel, en Adri Dorrestem. Na het welkomstwoord werd gezamenlijk Komt allen te zamen gezongen, waarna een optreden volgde van het jongerenkoor. Na opnieuw samenzang volgde de Kindercantory met Komt, herders van rondomme. De meditatie werd onder andere gevolgd door de Kindercantory met een oud Engels kerstlied, samenzang van het Stille nacht, heilige nacht en Joy to the world door het koor. De geslaagde bijeenkomst werd besloten met samenzang van het Ere zij God Bijgaande foto geeft een beeld van de gisteren gehouden volkskerstzangavond. LEUSDEN De werkzaamheden van de PTT zijn in verband met de Kerstdagen gewijzigd. Op woensdag 24 december wordt er nog een nor male, volledige bestelling uitgevoerd en zullen de postkantoren tot 15.00 uur open zijn. Het versturen van tele grammen is op het postkantoor mo gelijk tot het sluitingstijdstip, in Amersfoort (bestelgebied Amers- i foort, Hoogland, Hooglanderveen en Leusden) worden de om 16.00 uur aanwezige telegrammen en expres sestukken als laatste In de bestelling genomen. De zaterdagopenstelling blijft nor maal voor zover het kantoor anders ook op zaterdag open is Er wordt op die dag niet besteld, met uitzonde ring van expressebrieven. rouwbrie ven en telegrammen. Om er zeker van te zijn dat een expressebrief nog dezelfde dag zijn bestemming bereikt, moet deze uiter lijk om 12.00 uur op het hoofdkantoor aan de Stadsring 24 te Amersfoort zijn, of om 12 15 uur in het Postpavil- joen (aan het einde van de afrit naar NS-parkeerterrein aan de BW-laan) aan het loket worden afgegeven van z'n dieren houdt) dan voel ik me van binnen een beetje blij. Nou we het toch over boeren hebben het gieren is ook niet meer wat het vroeger was. Ik vond het toen een geur, die me aan die warme winterse koeien stal deed denken Het was ver trouwde, welgoende reuk. Maar wat er nu over de weilan den gaat. lijkt wel ammoniak en het dringt door tot in de verste uithoeken 't Zal wel een gevolg zijn van technische ontwikkelingen. Over al deze zaken moeten we eens praten, er wordt al zo wei nig gepraat, of wel soms? Maar een ieder die mee wil pra ten, en dat geldt ook voor de hogere en lagere overheden en een ieder die meent waar dan ook iets te moeten zeggen, moet verplicht hoofdstuk dertien le zen van het boek ..Gargantua en Pantagruel" van de Franse pries ter-arts Francois Rabelais uit het jaar 1560. opdat zij of hij kan leren hoe je krom recht praat. sp. LEUSDEN Jeugd- en jongeren centrum De Til aan de Hamersveld- seweg heeft op eerste en tweede kerstdag en de dagen daarna een uitgebreid programma samenge- steld. Zo is De Til op eerste kerstdag geopend van 10.00 tot 13.00 uur om iedereen de gelegenheid te geven gezellig een praatje te maken Uiter aard staat de koffie klaar Die avond wordt er om 19.30 uur een kerst-inn gehouden voor een ieder die belang stelling heeft om gezellig bijeen te zijn Tweede kerstdag opent De Til om 10.00 uur opnieuw om ieder de gele genheid te geven een praatje te ma ken en ook nu is die gelegenheid er tot 13 00 uur Voorts is er tweede kerstdag van 14 00 tot 17.00 uur disco Vervolgens is er zaterdag 27 janu ari van 20.00 tot 23.00 uur disco en ook zondag is dat het geval, maar dan van 14.00 tot 17 00 uur, terwijl er die dag van 10.00 tot 13.00 uur het nor male zondagprogramma wordt afge werkt. Dinsdag 30 december is De Til geopend vanaf 19.30 uur, in de nieuwjaarsnacht opent men de deu ren om 00.15 uur en op 1 januari zijn de openingstijden van 11.00 tot 13 00 uur. Tot en met donderdag 25 decem ber worden extra-buslichtingen uit gevoerd op werkdag tussen 8 00 en 16.00 uur, op zaterdag tussen 13.00 en 17 00 uur. De laatste buslichting op woensdag 24 december is tussen 13.00 en 15 30 uur. Op donderdag 25 december is er een buslichting tus sen 15.00 en 20.00 uur. De buslich ting op vrijdag 26 december ge schiedt als op zondag, dat wil zeggen na 23 00 uur verhaal zich vandaag de dag zou heb ben afgespeeld. De heraut bijvoor beeld, die vroeger de volkstelling aan kondigde, werd vervangen door T.V. en radio, de ezel, waarmee Jozef en Maria door het land trokken, door de auto. Erg leuk was het spel van de ver moeide toeristen, die nogal wat hotels af moesten lopen, om onderdak te krij gen. Het toneel werd onder de spelen gedécoreerd met eigengemaakte col lages en er werden zelfbedachte kerst wensen uitgesproken. De vele kerst liedjes klonken prima onder de deskun dige leiding van de heer Wesenaar. De viering werd besloten met een sfeervolle kerstmaaltijd in de klassen, verzorgd door een groot aantal moeders. Kerstzang in De Koningshof Kerstviering voor de bejaarden in De Til

Leusder Krant | 1980 | | pagina 12