Ievarieerd kerstprogramma amersfoortse bioscopen lEUSder krrnH: cursief bekeken DINSDAG 23 DECEMBER 1980 kijk op de film De bende van hiernaast', een prima familiefilm kijk op de film )OOR BERT VOS AMERSFOORT - Vrijwel alle Kerstpremières zijn (uiteraard) geprolon- leerd. Veel voorstellingen waren in het weekeinde geheel uitverkocht. In rand 1 en 2 Is het lachen geblazen met „Flying High", terwijl In Grand 3 „The final countdown" hoge ogen gooit in het avonturen-genre met SF-tintje. „The Jluesbrothers" weten van geen wijken en beleven hun dolle, muzikale ivonturen in Grand 4, terwijl Stanley Kubrick's „The Shining" nu al weer voor de negende week voor veel publiek zorgt. Nu In Grand 5. Nieuw deze week is Ie tekenfilm van Walt Disney „The Aristocats", gemaakt in 1970, nu opnieuw Uitgebracht met Nederlandse nasynchronisatie. Een uitstekende film voor jong en oud in de bekende Disney-traditie. „Smokey and the Bandit II" schijnen ook nu weer aan te slaan met hun absurde avonturen langs de weg. vol achtervolgingen. Te zien in Cinema I. In Cinema 2 is De bende van hiernaast" van Karst van der Meulen te zien, een erg amusante Nederlandse speelfilm voor heel het gezin. Ook in Cinema 2. maar nu in de avondvoorstellingen een reprise van ,,Sky riders" met Charles Aznavour en James Coburn. Een avonturenfilm rond het delta-vliegen in de bergen. In Euro de pieuwste tekenfilm van Picha: ..The missing Link", terwijl in de matineevoorstellin- ien van Euro ..Peter en Elliott de Draak" van Disney nog weer eens te zien is. In )uo 2 eveneens een reprise: ..Kelly's Heroes" met Clint Eastwood en Telly Sava- las. In de nachtvoorstellingen van Duo 2 één van de betere films van de onlangs overleden Steve McQueen: ..Nevada Smith". In Duo 1 is zoals gebruikelijk de hodige porno te zien. Kortom: een zeer gevarieerd kerstprogramma, met voor ledereen wat. DE BENDE VAN HIER NAAST Een goede jeugdfilm is nooit weg, want er worden zelden goede Jeugdfilms gemaakt. Sterker nog: de produktie van jeugdfilms is zonder meer erg klein vergeleken bij de pro duktie van films voor volwassenen. Daarom is het des te opvallender, dat juist in Nederland een regisseur werkt, die zich in jeugdfilms heeft gespecialiseerd: Karst van der Meulen. In de loop der jaren heeft Van der Meulen zich opgewerkt tot een regisseur, die zich kan meten met welke andere Nederlandse filmregisseur ook. Zijn produktie is gestadig, hij timmert vrijwel niet aan de weg en dan is er zo opeens weer een nieuwe film: „De bende van hiernaast", deels in Amersfoort op genomen en daarom voor de Amersfoorters wellicht extra inte ressant. Maar ook zonder dat is ..De bende van hiernaast" een uitstekende film geworden met enkele goede thema's. Gebaseerd op een scenario van Piet Geelhoed en hemzelf, maakte Karst van der Meulen een film over verdraag zaamheid, discriminatie en de kon- frontatie stadsleven-platteland. Een film over kinderen, maar ook over vol- STER Wij mensen zijn tegenwoordig erg knap. Er is geen probleem zo moeilijk, of we vinden er uiteinde lijk wel een oplossing voor. Het menselijk welzijn is teruggebracht tot een kille print out van met chips volgepropte computers, die ons leven besturen bij de gratie van de programmeurs. Niks meer aan te doen, we zullen moeten leren le ven met de steeds verder groei ende technologie. De glans van het mysterie heeft plaats gemaakt voor oplichtende digitale cijfers. Gezien in het licht van de eeuwig heid was het nog maar nauwelijks een seconde geleden, dat we el kaar de hersens insloegen met onhandig gemaakte knotsen En nu spelen onze kinderen al met huiscomputertjes en heeft de knots plaats gemaakt voor elek tronisch bestuurde raket-gigan ten, volgestouwd met allesver nietigende kernwapens In één seconde zijn we héél erg knap geworden Maar is de wereld nou zoveel béter geworden dan bijvoorbeeld twee duizend jaar geleden, toen Herodes alle jongetjes van Be thlehem dood liet knuppelen, om dat er héél misschien een koning tussen zou kunnen zitten, die zijn macht zou bedreigen? Dat alles vond toen plaats op een moment, dat wijze koningen uit het oosten de Ster boven Be thlehem zagen stralen. In latere eeuwen door dichters, schrijvers en profeten geroemd als een waar Godswonder, een kosmisch mysterie van hogere orde. Toen bogen de exacte weten schappers zich over de ster, nau welijks gehinderd door pauselijke uitspraken, zoals de arme Gallilei in zijn tijd. De ster van Bethlehem? Niks bijzonders. Gewoon een ont ploffende ster, een supernova Noem dat nou maar niks, hebben wij toen gedacht Want die ster ontplofte maar liefst miljoenen ja ren geleden en op een afstand van miljoenen lichtjaren. En nog op het juiste moment ookToch knaagde toen al de twijfel De mysterieuze glans was al ge deeltelijk vervaagd, zeker toen ook nog eens aan ons, leken, werd uitgelegd, dat die wijze koningen uit het oosten, gewoon Babyloni sche sterrewichelaars waren. En nou komt ene dr. David Hughes van de universiteit van Sheffield ons vertellen, dat die ster van Be thlehem gewoon een conjunctie was tussen de planeten Saturnus en Jupiter. Eventjes uitgerekend met de computer. Ik zal het u nog sterker vertellen: als we willen kunnen we die ster van Bethlehem met z'n allen zelf gaan bewonde ren. Om precies te zijn op 14 ja nuari, 19 februari en 30 juli. Ge woon. Met het blote oog of met een kijker. Daarna zullen we moeten wachten tot het jaar 2283, bij leven en welzijn. Ook dat heeft de computer eventjes voor ons nagerekend. De Ster van Bethlehem, de aan kondiger van het Vredeskind, te ruggebracht tot een simpel astronomisch verschijnsel, in kille cijfertjes uitgerekend door een kiene universiteitscomputer, die z'n chips blijkbaar goed heeft ge bruikt. Dat is wellicht het verschil tussen nu en tweeduizend jaar geleden. Want denk nou maar niet, dat iemand - uitgezonderd misschien astronomen - onder de indruk zal raken van de terugkeer van de ,,ster van Bethlehem". De koningen in het midden-oosten hebben het veel te druk om naar de hemel te kijken, die trouwens toch is verduisterd door rookwol ken van brandende olie en kapot geschoten steden. En de huidige koning" van Israël? Die kijkt zo nu en dan met afschuw naar Bethle hem, waar Palestijnse bur gemeesters zijn macht ondermij nen. Trouwens, hebben we wel een goede reden om hoopvol naar het zenith te staren als de ster op nieuw verschijnt? De mensen in Cambodja, Iran, Irak, Libanon, Noord-lerland, Uruquay, Tsjaad, Spaans Baskenland, Polen en vele, vele andere landen hebben die reden in ieder geval niet. De ster, die we begin volgend jaar kunnen aanschouwen, heeft ons dus betrekkeli/k weinig te zeggen Het zal wellicht geen vredesteken zijn. Net zo min als het dat was in de dertien keer, dat ze sinds de geboorte van Christus aan de he mel verscheen, de laatste keer in 1940. En ook dat was geen al te best jaar, zoals we ons maar al te goed kunnen herinneren. Nee, het wachten is op een sterre-beeld in de vorm van een kosmisch verkeerslicht En dan wel met het licht op rood. Mis schien dat we dan met z'n allen op de rem zullen trappen. Misschien Maar zeker is dat helemaal niet. Want wat zegt ons zo'n rood ver keerslicht als we zo sterk twijfelen aan de aanwezigheid van een verbaliserende kosmische Politie agent? Bijna tachtig procent van de Nederlanders zien de toekomst erg somber in, zo vertelt ons een kortgeleden gehouden enquête. Niettemin wens ik u een vredige kerst, te beginnen in uw eigen huis. V wassenen en hun reakties en gedra gingen. Eigenlijk is ..De bende van hiernaast" een fijne familiefilm, niet al leen aan te bevelen voor de kinderen, maar ook voor de ouders Over het verhaal zelf schreef ik vorige week ook al iets. Het draait om kinderen van nog geen 16 jaar. die met hun ouders in een flatgebouw wonen. Naast het flatgebouw, op een veldje, is een klein woonwagenkampje. Tot grote er gernis van de heer Verschuur (Leen Jongewaard), wiens toleratie-grens bij zonder laag is. Als er onregelmatighe den gebeuren in en om de flat. dan krij gen bij voorbaat de woonwagenbewo ners en hun kinderen de schuld. De kin deren van de flat komen in moeilijkhe den, als één van hun tijdens een clan destien tochtje met de brommer van Erik's grote broer Maarten een ongeluk veroorzaakt. De brommer wordt later in beslag genomen en de kinderen pro beren een nieuwe te verdienen door allerlei klusjes op te knappen èn door mee 'te doen aan een musical-wed strijd. Voor dat laatste hebben ze na tuurlijk allerlei attributen nodig en die ..lenen" ze eventjes van hun ouders. Daarmee begint de ellende pas echt, want de ouders - opgejut door de akeli ge meneer Verschuur - denken, dat de kinderen van de woonwagenbewoners op rooftocht zijn geweest. ..Die bende van hiernaast" krijgt de schuld van al les. Karst van der Meulen behandelt dit onderwerp op amusante manier, maar niet zonder ironie. In feite wordt ons een spiegel voorgehouden, want elke situa tie is zonder meer herkenbaar. Zulke dingen gebeuren. De kinderen in de film spelen onbe vangen hun spel en leveren daardoor levensechte vertolkingen op Zelden heb je het gevoel, dat de kinderen hun tekst opzeggen als in een toneelstuk Dat betekent, dat Van der Meulen zijn jeugdige hoofdrolspelers prima in de hand heeft, maar dat is eigenlijk ook al vaker dan eens uit zijn vorige films ge bleken. ,,De bende van hiernaast" is niet al leen amusant, maar vooral voor de kin deren erg spannend ook. Er wordt ge- spionneerd, er worden in het geheim foto's gemaakt en de negatieven ver dwijnen spoorloos, zoals zoveel in deze film verdwijnt. Tenslotte valt er ook nog een schot en zet meneer Verschuur de hele flat op z'n kop, omdat hij denkt, dat die woonwagenbewoners op hem heb ben geschoten uit wraak voor zijn on verdraagzaamheid Het verhaal neemt een heel andere wending als de vakantie aanbreekt en een groot deel van de flatbewoners sa men op vakantie gaan. De caravans gaan op een grote oplegger (dat spaart energie!) en samen trekken ze er op uit. Doordat de chauffeur van de transport wagen (Piet Röhmer) onderweg wordt opgeroepen, omdat zijn huis onder water is gelopen, strijkt het gezelschap neer in een klein dorpje bij een café. Al snel zijn de rollen omgedraaid en wor den de vakantiegangers aangezien voor woonwagenbewoners. Nu zijn zij het. die ,,de bende van hiernaast" zijn geworden. Naast de talrijke amusante en span nende verwikkelingen in het verhaal, speelt de muziek in deze film ook een belangrijke rol De kinderen uit de flat doen mee aan een musical-wedstrijd en oefenen daar regelmatig voor, maar in het dorp, waar ze terecht komen tij- dehs de vakantie, doen een groepje dorpskinderen óók mee aan de wed strijd en er ontstaat - naast allerlei an dere verwikkelingen - een rivaliteit tus sen de twee groepen kinderen, resul terend in een wedstrijd" De muziek van Tony Eyk is erg aanstekelijk en de teksten zijn toepasselijk. Dat alles tenslotte weer op zijn poot jes terecht komt. spreekt vanzelf. Karst van der Meulen heeft opnieuw bewezen originele films te kunnen maken, die niet alleen de kinderen, maar ook vol wassenen aanspreken. Want ,,de ben de van hiernaast" is bepaald origineel te noemen qua verhaalstruktuur. Ver schillende Nederlandse regisseurs van naam kunnen hier nog een voorbeeld aan nemen. Van der Meulen introdu ceert spelenderwijs allerlei so ciaal-maatschappelijke thema's zoals verdraagzaamheid, discriminatie en vooroordeel, zonder dat direkt het mo raliserende vingertje wordt opgestoken. Met een verbazingwekkende vanzelf sprekendheid ontwikkelt het verhaal zich zonder ingewikkelde kunstgrepen. Dat hieraan een goed scenario ten grondslag ligt, behoeft geen betoog. Maar dat niet alleen: Karst van der Meulen weet uitstekend met kinderen om te gaan en dat zie je duidelijk in de film. De volwassen akteurs hebben bo vendien zichtbaar plezier in hun spel. Dat alles heeft geresulteerd in een amusante, opvoedende en spannende film voor jong en oud. Ondanks enkele tekortkomingen, zoals een niet geheel kloppende synchronisatie in het eerste deel van de film Maar een kniesoor, die daér op let. Kortom: warm aanbevolen' (Cinema 2. 102 minuten, alle leeftij den). CRIA CUERVOS In het filmprogramma Amersfoort kan men de komende dagen de be kende Spaanse speelfilm „Cria Cuervos" van regisseur Carlos Saura bekijken. Een film, die in 1976 de grote prijs van het filmfestival van Gerard Cox, Lex Goudsmit en Joost Prinsen in een scène uit ,,De bende van hiernaast" van Karst van der Meulen. probeert in te nemen, krijgt het ..vergif" ongevraagd toegediend. ..All this sounds rather morbid", schrijft Newsweek, ..but Saura has learned the comedy of human darkness well from his great master Bunuel. With her huge, gravely accusing eyes. Ana has the haunted look of a visitor from another planet. Geraldine Chaplin ex quisitely plays both Ana's mother and the grown-up Ana who remembers her past The film, filled up with poetry of doom, is yet strangely hopeful With the absolutism of childhood. Ana believes Lex Goudsmit als Opa de Graaf in ,,De bende van hiernaast". Cannes in de wacht sleepte. In de hoofdrollen Ana Torrent, Geraldine Chaplin en Monica Randall. De titel van de film bestaat uit de eerste woorden van een Spaans ge zegde: ,,Wie kraaien fokt zullen de ogen worden uitgepikt". Dit is het verhaal van een negenjarig meisje, onnavolgbaar gespeeld door Ana Torrent, dat van jongsaf vertrouwd is geraakt met de dood. Ze heeft haar moeder onder vre selijke pijnen zien sterven terwijl haar vader vreemd ging Ana besluit dan ook hem om het leven te brengen. Het.ver gif' dat ze gebruikt is een ongevaarlijk bruispoeder, maar als de man sterft in de armen van zijn geliefde, is Ana ervan overtuigd dat haar plannetje gelukt is. Later biedt ze het bruispoeder haar verlamde grootmoeder aan, die het glimlachend weigert. Ana's tante, die de plaats van de moeder van het meisje in responsibility: she becomes the sweetest, smallest Fury in the world This is a black diamond of a film". Saura „Ik geloof dat de jeugd een van de ongelukkigste tijdperken in het leven van een mens is, ondanks alle mooie dingen die erover worden ge zegd Toen ik klein was, was ik een imbeciel, ik begreep niets en bevond mij in een verschrikkelijke mist En het ge drag van de volwassenen - het repres sieve systeem van de Spaanse opvoe ding - werkte eraan mee m'n situatie te verergeren Dat is „Cria Cuervos Het idee kreeg ik door een bericht in een Spaanse krant, al heeft de film met deze anecdote verder niets te maken. De krant berichtte dat een jongetje van elf jaar zelfmoord had gepleegd met slaaptabletten, omdat zijn ouders hem een weekend alleen hadden gelaten Burt Reynolds en Dom DeLuise in een scène uitSmokey and the Bandit II". (Filmhuis Amersfoort - 1e kerstdag, 20.15 u., za. 27 dec. 23.00 uur en zon dag 28 december 20.15 uur. 100 minu ten). RADIO ON In kombinatie met muziek en theater wordt op tweede kerstdag de film „Ra dio On" in het Amersfoortse Filmhuis vertoond. De film begint om 16.00 uur, waarna een optreden om 19.00 uur volgt van Saskia Huybregtse en om 20.30 uur van het Kompagnons theater Tweede kerstdag wordt afgesloten met muziek van de groep Strooizand. „Radio On" is een Wenders-achtige film. waarin de muziek een belangrijke rol speelt Een man sterft in bad, mis schien door natuurlijke oorzaken, mis schien ook niet, terwijl David Bowie op de radio Heroes/Helden zingt. De jon gere broer van de dode, Robert, pro beert zijn dood te begrijpen, maar hij kan er geen „betekenis" in ontdekken. (Filmhuis Amersfoort, 2e kerstdag 16.00 uur, za. 27 dec 20.15 uur en zo 28 dec. 16.00 uur. 100 minuten). FILMS IN HET KORT Flyingh High. Knotsgekke film rond een fatale vlucht van het pas- saaiersvlieatui.q vlucht 209 van Los An gelos naar Chicago. De schrijvers van „Kentucky Fried Movie" hebben nu niet alleen het scenario maar ook de regie voor hun rekening genomen en dat re sulteerde in een al even gekke film Met o.m Robert Stack. Lloyd Bridges. Julie Hagerty, Robert Hayes en anderen. Gebaseerd op de film „Zero Hour" uit 1950 maakten Jim Abrahams. David en Jerry Zucker een fraaie, absurde ko medie. waarmee de spot met het totale vliegwezen wordt gedreven en de „American Way of Life" een lachspie gel wordt voorgehouden. (Grand 1 en 2, alle leeftijden, 85 minu ten). The final countdown. (Terug uit de hel) Regisseur Don Taylor maakte met „The final countdown" een prima tijd reis-avontuur. „The final countdown" is een groots opgezette spektakelfilm rond het door kernenergie aangedre ven Amerikaanse vliegdekschip de USS Nimitz, dat in een tijd-storm te recht komt en terug wordt geslingerd naar het jaar 1941vlak voordat de Ja panners de Amerikaanse vloot bij Pearl Harbour vernietigen. De ultramoderne Nimitz is in staat de Japanse vloot tijdig te vernietigen. De beslissing ligt in han den van commander Yelland (Kirk Douglas). Maar tal van onverwachte ontwikkelingen maken het probleem nog ingewikkelderTaylor is er in ge slaagd om een goed kloppend tijd- verhaal te maken zonder te verstrikken in tijd-paradoxen En dat is op zich al een kunst Aan de andere kant laat „The final countdown" het enorme ver- nietigingspotentieel van een modern oorlogsschip zien in soms beklemmen de scènes. (Grand 3, twaalf laar). The Blues Brothers. Nieuwste film- topper van regisseur John Landis (Kentucky Fried Movie. National Lam poon's Animal House). Met Dan Aykroyd en John Belushi in de hoofd rollen als de Blues Brothers, die stad en land op stelten zetten om vijfduizend dollars te verzamelen voor het behoud van een weeshuis Wie van swingende zwarte muziek houdt, wie graag lacht, wie flitsende aktie en chaotische ach tervolgingen op prijs stelt en ook graag goede dialogen hoort. wel. de Blues Brothers brengen het u allemaal Een groots opgezette superkomedie vol slapstick, swingende muziek en zang en snelle aktie (Grand 4. 128 minuten, alle leeftijden). The shining. De nieuwste film van de befaamde regisseur Stanley Kubrick. Uitgekiende horrorfilm, die bijna alle vorige horrorfilms in de schaduw stelt Met formidabele hoordrollen van Jack Nicholson. Shelley Duvall en Danny Lloyd. Een knappe film van een per- fektionistische vakman. Aanbevolen (Grand 5, 120 minuten, 16 jaar). Smokey and the bandit II (have a baby). Het vervolg op de filmtopper „Smokey and the bandit" met Burl Reynolds als the Bandit, Jackie Gleason als Smokey en verder met ui teraard Sally Field als Carrie Opnieuw een flitsend gemaakte achtervol gingsfilm door stuntman-regisseur Hal Needham. Vrijwel op hetzelfde thema gebaseerd, is „Smokey and the Bandit have a baby" echter toch niet helemaal van dezelfde kwaliteit als de verrassen de eersteling. En misschien ligt dat wel aan het feit. dat de verrassing van het gegeven er een beetje af is. Maar on danks enkele inzinkingen is Smokey and the Bandit een lekkere, flitsende slapstick-komedie met uiteraard gigan tische achtervolgings-scènes. die op nieuw tot in het absurde zijn uitgevoerd. Amusant amusement. (Cinema 1alle leeftijden, 95 minuten). The missing link. Sprankelende, knap gemaakte tekenfilm-satire van de Belgische regisseur Picha (Shame of the Jungle) over de ontbrekende schakel in de evolutie-theorie van Dar win, vermengd met hedendaagse ele menten en fragmenten uit de Bijbel. Een milde satire, waarin de missing Link „OH" de pré-historische wereld verkent en tenslotte gaat verbeteren Een tot mislukken gedoende bezig heid, dat spreekt Picha is er in ge slaagd om niet alleen anderhalf uur te blijven boeien, maar een uiterst kleurrij ke en magische wereld te scheppen als een modern sprookje Vol met fantasti sche kreaturen. die in fijnzinnige humor hun wijsheden spuien. En dat alles in de overduidelijke taal van vandaag zonder grof te worden Voeg daarbij de uitste kende songs van Leo Sayer en je hebt een dijk van een film voor een heel ge noeglijk avondje uit. (Euro. voor niet al te jeugdige kijkers. 9£ minuten). filmagenda Filmprogramma voor Amersfoort van woensdag 24 december t/m dinsdag 30 december 1980 Grand 1 en 2 Grand 033-14632 „Flying High", a l. Dage lijks 14 00-16 30-19 00-21.45 uur Grand 3 spec, tel.no. 033-14173 „Final Count Down a l Dagelijks 13.45-16.15-18 45- 21.30 uur Grand 4 „The Bluesbrothers", a l. Dagelijks: 13.30- 16.00-18 30-21 15 uur Grand 5 „The Shining". 16jr. Dagelijks 13 30-16.00- 18.30-21 15 uur GRAND COMPLEX Nederlands gesproken „The Aristocats". al Dagelijks: 13.30- 16.00-19 00 uur Cinema 1 Cinema 033-18900 „Smokey and the Bandit" (deel 2), a.l. Woensdag, maandag en dinsdag: 13.45- 18 45-21.30 uur Overige dagen: 13.45- 16.15-18 45-21 30 uur Cinema 2 „De bende van hiernaasta.l. LET OP: Woensdag, maandag en dinsdag: 13.30, overige dagen: 13.30-16 00 uur. Cinema 2 „Sky-riders", 16 jr Dagelijks 18.30-21.15 uur EURO EURO 033-33655 „The missing link" (vanaf 10 jaar). Woensdag en zaterdag: 18 45-21.30 uur. Donderdag, vrijdag en zondag 13.45- 16.15-18 45-21.30 uur. Maandag en dins dag 13 45-18.45-21 30 uur EURO KINDERVOORSTELLINGEN Opnieuw „Peter en Elliott de draak", a.l. Woensdag en zaterdag 13 45 uur Duo 033-16572 Duo 1 „Het porno internaat", 18 jr Woensdag, za terdag, maandag en dinsdag 14 15-19.15- 21.30 uur Overige dagen 14.15-16.30- 19 15-21.30 uur Duo 2 „Kelly's Heroes 12 jr Woensdag, zater dag. maandag en dinsdag: 13 45-18 45- 21.15. Overige dagen: 13 45-16.15-18.45- 21.15 uur DUO NACHTVOORSTELLINGEN vrijdag en zaterdagnacht 23.45-24.00 uur. Duo 1 „Verpleegsters all-in", 24.00 uur, 18 jr Duo 2 „Nevada Smith", 2^ 45 uur. 16 jr

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13