Zo was het in 1930... KWATTAS REEPEN SLAAN ALLES KNOCKOUT Uiteindelijk UITEINDELIJK <1 DECEMBER 1980 t# BARNEVELD - De krant herinnert ons wat er in dit bijna voorbije 1980 is gebeurd. Wij doen dat ook. Maar wij ne men u tevens nog eens mee door 1930, dat een halve eeuw geleden werd opgedoekt. Wat is er in een halve eeuw toch veel veranderd en gebeurd. Wat hetzelfde bleef is dat elk nieuw jaar met de onopge loste problemen van het vorige jaar wordt opgescheept. Jaarwisselingen zijn dus niets bijzonders, maar vader Tijd vraagt nu éénmaal om adempauzes. Vijftig jaar geleden droegen onze vaders galgen en sokkenophouders, het ver voer geschiedde met paard en wagen of per boot en de melk werd met een hondekar aan huis bezorgd. Heet water voor de was kwam van de water- en vuurbaas, knus se snoepbedoeninkjes verkochten toverballen, duimdrop en zoet hout voor één cent en kinderen waren al dolgeluk kig met een glaasje grenadine en een chocolade-reep. Dacht U dat wij ons in die tijd wasten met badschuim en deodorant gebruikten voor onder de oksels? Ben je malwij wasten ons in de tobbe en groene zeep reinigde alles en verdreef ook de stankjes. Gordijnen met bal letjesfranje sierden in kamers en kolen scheppen behoor de tot de dagelijkse besognes. Een enkeling bezat radio of pa théfoon, avonden werden gevuld met een spelletje ganzebord en domino. Wij gingen vroeg naar bed om kolen en licht te sparen en voor de goedkoopte lazen wij de krant coöperatief met de buren Armoe was troef, maar wij maak ten het ons gezellig VOER VOOR NAZI'S Op politiek terrein tierde het on behagen. De overwinnaars die Duitsland in de eerste wereldoor log klein hadden gekregen wisten met de vrede geen raad. Het ver drag van Locarno (1925) was een lachertje gebleken en alle onbe nullig gepraat leidde tot niets. Op de twee vredesconferenties in Den Haag (1928 en 1930) bleek het streven naar internationale sa menwerking steeds zwakker te worden, eigen belangen domi neerden Over de beëindiging van de militaire bezetting van het Rijn land werd men het eens, de Duitse herstelbetalingen bleven een knel punt Dat kon ook niet anders om dat Duitsland trots allerlei goede beloftes beknot werd in zijn handel en de kans niet kreeg terugbeta lingen te doen. Slechts de twee briljante staats lieden Gustav Stresemann (Duitsland) en Aristide Briand (Frankrijk) streefden een duurza me vrede na. Zij hadden er geen moeite mee een stap terug te doen wanneer de vrede daarmee werd gediend. Stresemann stierf in 1929, moegestreden en slechts 51 jaar oud. De grijze sympathieke DOOR JAAP VAN RIJN Briand was er kapot van en kwam alleen te staan tegenover lieden, die het vertikten rechtvaardige wegen te bewandelen. Toen Briand een federatie van Europese staten als bijdrage voor de vrede bepleitte werd dat met een min zaam beleefdheidsapplausje af gedaan. Aan het graf van Strese mann getuigde Briand van zijn vriend, de redder van Duitsland, die Duitslands' vrijheid door middel van hoge herstelbetalingen had willen afkopen Alle geharrewar op vele waar deloze conferenties bleef niet zon der gevolgen Met name de oppo sitie in Duitsland laakte deze Er- füllingspolitiek, die gevoed werd door de afkeer van de op afbeta lingen gekochte vrijheid. Hel maakte dat de groei van de natio- naal-socialistische beweging in Duitsland niet meer te stuiten was. Vanuit het ..Braune Haus" in Mün- chen propageerde Adolf Hitler ht nazisme, dat bij de verkiezingen in september 1930 met een enorm aantal stemmen uit de bus kwam Hitier kon zich gaan voorbereiden op de grote slag en dat betekende dat Europa een lange periode van mensonterende wandaden en be nauwenis tegemoet ging. WERELDNIEUWTJES In Brits Indië werd de vrijheids strijder Mahatma Gandhi in de ge vangenis van Bombay opgesloten. De man grossierde in hongersta kingen en kwam dan weer vrij. Met zijn acties wilde Gandhi het Britse imperialisme aan de kaak stellen. een Kwatta-reep. Nog voor een stuiver In Duitsland kapseisde het kabi- net-Müller en Dr. Heinrich Bruning werd de nieuwe premier. Dr. Schacht keerde de Duitse Reichsbank de rug toe en het kel deren van de mark bracht Duits land op de rand van bankroet. Frankrijk zat ook in de nesten Daar stapte het bewind van Chautemps al na vijf dagen op en Tardieu zou het iets langer klaren. Op 1 juli 1930 vierde Mainz feest omdat het Rijnland na elf jaar be zetting van de laatste Franse sol daat werd bevrijd. In Leningrad werd een of ficierscomplot tegen de staat ont dekt. reden voor Stalin om enkele dwarsliggers uit de weg te ruimen. In Nederlands Indië werden zes leiders van de Partij Nasional In donesia" in de gevangenis van Bandoeng ingesloten, onder hen bevond zich Ir. Soekarno. België vierde feest vanwege de geboorte van prins Boudewijn en een neef van de overleden keizerin Zaoedi- ve verhief zichzelf tot koning (Ne gus) van Ethiopië en noemde zich Haile Selassie. ORANJE... Na een serie nederlagen speel de Oranje weer eens verdienstelijk gelijk (1-1) tegen Italië, een huza renstuk -tegen de kampioen van Europa. Niet vreemd daaraan was de terugkeer van onze bijna 34-ja- rige captain Harry Dénis, die meer dan een jaar wegens blessures niet had kunnen spelen. Maar toen deze eminente HBS-er toch met stoppen besloot was er voor doelman Gejus van der Meulen geen houden meer aan. Nederla gen tegen Hongarije (2-6) en Zwit serland (3-6) noopte de nieuwe bondsvoorzitter Dr. van Prooije tot ingrijpen. Hij gaf Karei Lotsy op dracht voor een winnend Neder lands elftal te zorgen. In België lag de beroemde Raymond Brame, die een café ex ploiteerde. overhoop met het „Cafébazenbesluit" Dit verbood amateurs een café te drijven Braine pakte zijn biezen en ging veel geld verdienen bij Spar ta (Praag) Go Ahead werd lands kampioen. Feyenoord won én de vaderlandse beker én de zilveren bal en Blauw Wit de AROL-beker. De voor het artsenexamen ge slaagde van der Meulen speelde zijn 40e- en Van Kol en Tap hun 30e interland en Bakhuys vertrok naar Indié. Ajax speelde grandioos en versloeg in vriendschappelijke wedstrijden PSV (10-2). Wage- ningen (8-1) en Vitesse (9-2). maarrrverloor in Oostenrijk met 16-2 van Wacker. Internatio naal telden wij nauwelijks of niet ALLERLEI Helen Wills en Tilden wonnen Wimbledon, de eerste trouwde in San Fransisco met de bankiers zoon Frederic Moodey Kingsford Smith en onze land genoot Evert van Dijk vlogen met de ..Southern Cross" over de oceaan en werden op de lunch ge nodigd bij de Amerikaanse presi dent Herbert Hoover Het koppel Rausch-Hurtgen won de zes daagse van Dortmundt, in de sprint moest Piet Moeskops de meer dere in de Fransman Michard er kennen en Jaap Moorman werd voorzitter van de KNAU. Kea Bouman, Timmer en Diemer Kool excelleerden in de tennissport, bij de athletiekers moest het van Tollien Schuurman, Chris Berger (vader van Alice) en Cor Gubbels komen en de Finse speerwerper Janinnen wierp als eerste 70 meter Max Schmeling werd wereld kampioen boksen zwaargewicht en zou later worden verslagen door de Italiaanse reus Primo Car- nera, onze korfbalploeg won met 7-1 van België en de hockey ers klopten de Rode Duivels met 4-0 en 3-1 De Australische aviatrice Amy Johnson tenslotte vloog als eerste vrouw de solovlucht Londen-Bris- bane. In de zeer snelle tijd van 19 dagen. IJmuiden opende koningin Wil- helmina de noorder schutsluis, Ir. Mussert werkte aan de verwezen lijking van zijn NSB, waarvan aan vankelijk ook joden lid konden worden en dr Jan Tinbergen (kortelings weer in het nieuws) en ir. H. Vos werkten het ..Plan voor de Arbeid" uit. De ..Graf Zeppelin" vloog weer over ons land en 's-werelds' groot ste vliegboot de Do-X deed zulks voor het eerst. De KLM vervoerde elf duizend passagiers en de heer Veraart nam een „regenmake- rijproef" op Schiphol. Hij had een methode bedacht om kunstmatig neerslag uit een vliegtuig te wer pen uit grote hoeveelheden op zeer lage temperatuur gebracht ijs. Van die pogïngen is weinig terecht gekomen In de States won het krantenim- Marlene Dietrich als tingeltangelzangeres in ..Der Blaue Engel" RAMPEN In de Wenzelausmijn bij Neuro- de (Silizié) kwamen 162 mijn werkers door verstikking om het leven, een aardbeving in Zuid-Ita lië meldde enige duizenden doden en in Peking eiste een koudegolf het leven van 15.000 slachtoffers. Nabij het Franse stadje Beauvais stortte het Britse luchtschip, de R. 101 neer (51 doden) en tijdens de bevrijdingsfeesten van het Rijn land stortte de pontonbrug aan de Deutsche Ecke bij Koblenz in (35 doden). CINEMA EN THEATER Erich Maria Remarque's be roemde boek ,,lm Westen nichts neues" werd verfilmd en Lew Ayres kreeg de hoofdrol, de 17-ja- rige Lorette Young trouwde met de filmster Grand Withers en goed in de markt lagen Clare Bow en Jean Arthur Greta Garbo en Nils Asther do mineerden in de film „Om het kind", Frances Dee en Maurice Chevalier in ,,Le petit Café" en Mariene Dietrich en Emil Jannings in Blaue Engel". Harold Lloyd was de rijkste filmster ter wereld en Greta Garbo schafte zich voor 2500 - een avondjaponnetje aan. Een fortuin in die jaren. Buziau verwierf applaus met ..Turf in je ransel" Tilly Lus en Cor Ruys speelden ..Het café'tje" en Vera Bondam stond 12'/2 jaar op de planken Ruys was een kwart eeuw aan het toneel en in Rot terdam trouwde Johan Heesters met Louise Ghijs. Fien de la Mar en Louis Gimberg „deden" Kloris en Roosje. Albert van Dalsum trouw de met Do Hoogland en grote be kendheid genoten Jan Musch. Eduard Verkade en Louis Saal- born. GEMENGD NIEUWS Op 1 maart 1930 trad de ziekte wet in werking en ook de win kelsluitingswet kwam van de grond Niet minder belangrijk was dat men met de bemaling van de Wieringeermeerpolder begon. In perium van William Randolph Hearst aan macht, daar kwamen op 12 juli meer dan honderd per sonen van de hitte om het leven en op de twintigste RAI kostte een Ford coupé 1950,- en een Ford Sedan de luxe 2450,-. De aard beienoogst in ons land was slecht en juli was een maand van verzen gende hitte. ZENDURENSTRIJD. De VARA-zendtijd steeg van 8 naar 55 uur en dat wekte wrok bij de AVRO. De volgelingen van Willem Vogt organiseerden een getuigen Het KRO-Salonorkest werd gedirigeerd door Marinus van 't Woud en bij de AVRO en de VA RA gaven Nico Treep en Hugo de Groot de toon aan Johan Jong en Cor Steyn bespeelden het „rooie'- en Pierre Palla het AVRO-orael. vervolg op pagina 5 Aan „Uiteindelijk" werkten mee: Jan Kas. Jan van der Hoeven, Marnix Kreijns, Pe ter van Meenen, Dick van Rheenen, Hans Mosterd. Bert Vos, Dick Rebel. Minie van Scherrenburg, Jo Koops, J. van Rijn en John Bruinsma. Voor zover niet nader ver meld werden de foto's ge maakt door Jan Pit, Hans Verhorst en Janus Visser. De eindredactie was in handen van Bert Vos en Hans Mosterd. VOORPLAAT Bij de voorplaat: Een af beelding van een tegel, mo menteel tentoongesteld in het Otterlose tegelmuseum It No- flik Sté, voorstellende Jozef en Maria op weg naar Bethle hem. De foto is van Jan Pit.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 17