De lieve moordenares. 1Z1111T VI? 1111 11] 11 HUH 1 VREDESONDERWIJS VAAK ALLEEN IN VREDESWEEK vervolg van pagina 6 te maken met het streven naar een rechtvaardige samenleving." De ouders vormen de tweede doelgroep van Vredesbouw. Vis ser: ,,De ouders kunnen worden betrokken bij de schoolprojekten, maar ook thuis zijn er voor hen mogelijkheden aan vredesopvoe- ding te doen. Het klinkt autoritair, maar ouders hebben het recht kin deren te verbieden naar bepaalde TV-programma's te kijken. Na tuurlijk moet dan wel worden ver teld waarom zij dat verbod opleg gen Kinderen willen graag groot zijn. identificeren zich vaak met volwassenen, die in TV-films niet zelden een autoritaire houding aannemen of wapens gebruiken. Kinderen hebben de neiging dat na te spelen. Tegen zelfgemaakt oorlogsspeelgoed heb ik geen be zwaar, daarmee heb ik vroeger zelf ook gespeeld, daarvan wordt een kind niet agressiever Veel kwalijker is het wanneer een kind niet meer creatief speelt, wanneer het spelen met robots en tanks, die ,,echt" schieten, heel gewoon vindt. Die vanzelfsprekendheid kan worden gevoed door de televi sie." Een kritische opstelling dient niet alleen te gelden voor televisie programma's, maar ook voor bij voorbeeld boeken. „In striDS heb ben boeven vaak enge gezichten. Wanneer een kind op straat net zo'n gezicht ziet, leqt het direkt de link dat die man niet te vertrouwen is. Dergelijke vooroordelen moe ten worden opgeheven. Het kind moet zich kritisch en zelfstandig leren opstellen, zodat het minder snel tot vooroordelen komt. Daar door bereik je dat ideologieën als het fascisme minder vat krijgen op het kind." Vredesopvoeding begeeft zich op diverse terreinen Visser geeft een voorbeeld. ..Vredesonderwijs is geen vak, meer een visie over opvoeding. Het gaat over ruzies. Vredesopvoeding, die kinderen voorbereidt op de maatschappij, moet uitgaan van de gedachtenwereld van die kinderen. konflikten, stelen en liegen, anders zijn. rolpatronen, vooroordelen en discriminatie. Dat kan met behulp van rollenspelen, kringgesprek ken. het maken van collages et cetera. Een schoolprojekt over wonen kan de problematiek van het kraken behandelen en laten zien dat er gebrek is aan wonin gen, dat er schaarste is en dat dat strijd kan geven Vredesopvoeding confronteert de leerlingen met de toestand in de wereld. Inhaken op de aktualiteit in klasseverband kan nuttig en nodig zijn. Prof dr B.V.A. Röling. oud- direkteur van het polemologisch instituut in Groningen, toonde zich in mei 1980 vrij pessimistisch over de wereldvrede in de nabije toe komst. Op een internationaal sym posium over vredesopvoeding in Utrecht, georganiseerd door Vre- desopbouw en de vakgroep Wijs gerige en historische pedagogiek van de Utrechtse rijksuniversiteit, zei hij: ..Vredesopvoeders moeten opboksen tegen het slechte ge drag van de supermachten. Er is een rechtstreeks verband tussen de toeneming van geweld op straat en de termen waarin de regering praat over geweld Vrede kan niet worden bereikt zonder een verandering van de mentaliteit. Röling: „Ik ben daar niet optimistisch over. Als ik kijk naar de reakties op de nullijn, is zo'n mentaliteitsverandering gemakkelijker gezegd dan ge daan. Vredesonderwijs is een mogelijkheid om dit doel te realiseren. We moeten proberen de mensen zo te vormen dat ze bereid zijn tot mondiale saam horigheid." Ook staatssecretaris K. de Jong Ozn. (onderwijs en weten schappen) ziet het belang van vredesopvoeding. „De waarde van vredesonderwijs is zo groot, dat iedere leerling er ken nis van moet nemen", zei hij in januari 1979 op een konferentie van de Atlantische Commissie. Vredesonderwijs moet kin deren brengen tot mondiale saanhorigheid, tot de bereid heid te werken aan een recht vaardige en vreedzame samen leving. Een motto op de voorpa gina van een informatie-gids van Vredesopbouw geeft aan dat het daarbij niet alleen gaat om kennis en inzicht maar ook om vaardigheden: „Onderwijs is geen emmer die je vol giet. maar een vuur dat je aansteekt." Informatie over vredesonderwijs is onder meer te verkrijgen bij: Kerk en Vrede, Utrechtseweg 159, Amersfoort, tel. 033-10445 en Stich ting Vredesopbouw, Parkstraat 9, Utrecht, tel. 030-316925. BARNEVELD - De scho len die zich in Barneveld en omgeving bezig houden met vredesonderwijs blij ken hun aktiviteiten vaak te beperken tot de Vredes- week in september, al worden daarnaast af en toe wel aspekten van de vredes opvoeding in de klas be handeld, inspelend op de aktualiteit. De christelijk-nationale en de rooms-katholieke scholen in Achterveld en De Glind werken gedurende de Vredesweek in klas sikaal verband met de Vre- deskrant van het Inter kerkelijk Vredesberaad naar een gezamenlijke kerkdienst, die meestal wordt gehouden in de rooms-katholieke Sint Jo- sephkerk in Achterveld. Ook de leerkrachten van de School met de Bijbel- Zuid in Barneveld zien de Vredesweek als de meest gunstige gelegenheid om met de leerlingen te praten over vrede, oorlog en ge weld. Dat geldt eveneens voor het schoolteam van de rooms-katholieke St. Caeciliaschool in Amers foort. Onderwijzeres Ingrid Heining van de christelijke school „Hamersveld" in Leusden: „Wanneer de school alleen in de Vredes week wat doet aan vredes onderwijs, heeft dat weinig zin. Een leerkracht moet steeds weer aantonen dat oorlog en geweld niets oplossen. Elkaar helpen is ook een stukje vrede. Het is moeilijk te peilen wat er van de vredesopvoeding blijft hangen, maar dat vredes onderwijs wel resultaat heeft merk je als onderwij zeres aan de reakties die je zo nu en dan krijgt en aan de manier waarop de kin deren met elkaar omgaan." De Leusdense school heeft de ouders ook bij de vredesopvoeding betrok ken. Zij hebben boeken uit de schoolbibliotheek ver wijderd, waarin opvattin gen voorkwamen die niet strookten met de doelstel lingen van het vredeson derwijs. Het was nu al meer dan dertig jaar geleden. Tante Amelie was de baker van hun dorp De laatste tijd deed ze wat vreemd en ze had, zoals de dorpelingen zeiden ..geen gelukkige hand". Er waren al vier zuigelingen onder haar handen gestorven. Veel mensen wilden haar niet meer als baker. Z'jn moeder kon haar zuster niet passeren, toen zijn broertje ge boren werd. Hij was aan het toeren geweest met zijn vriend Willem. Die werkte in de stad en had daar een ouwe Harley gekocht. Het was een feest daarop met zijn tweeën rond te rossen. Willem had ook een oude legerverrekijker op de kop getikt en het was heel interessant de boompjes, beestjes en huisjes over de wijde velden heen dichtbij te halen. Tenslotte gingen ze aan de overkant van zijn ouderlijk huis in de berm zitten achter een paar struiken. Door de takken heen keek hij precies in het voortuintje. Daar stond de wieg met het nieuwe broertje. Tante Amelie kwam aanlopen. Met de verrekij ker haalde hij het tafereeltje nog dichterbij. DOOR JO KOOPS Wat gebeurde daar nou? Hij schreeuwde het uit. Tante Amelie stond van schrik verstard met het kussentje in de hand en keek hem toen hij aan kwam rennen met grote ogen aan. Nooit zou hij dat moment vergeten! Als een te snel draaiende film speelde zich in zijn gedachten af wat daarna gebeurde. Politie - onderzoek - rechtzaak betrapt toen zij probeerde zijn broertje in de wieg met het kussentje te smoren. Vier keer was het haar gelukt een zuigeling op die manier om te brengen. Zij bekende grif. Het was net of ze een beetje ver baasd was dat niet iedereen dat al wist. De zaak had destijds enorm veel opzien gebaard. Alle kranten hadden er vol van gestaan. Nu was iedereen alles allang verge ten. De achtergrond van de tragedie kwam tijdens de rechtszaak uit de doeken. Tante Amelie was zwan ger geworden en had uit rade loosheid, omdat de aanstaande vader haar niet wilde trouwen, het kind weggemaakt". Dit, en de vreselijke dingen die in de oorlog waren gebeurd en juist in die tijd aan het licht kwamen, hadden haar geest verduisterd Steeds herhaalde zij voor de rechter: Pasgeboren kindertjes zijn on schuldig. Mijn baby's zijn direct naar de hemel gegaan. Ik heb ze niet de kans gegeven later grote zondaren te worden". En altijd bleef daar voor hem die kwellende vraag waar hij met zijn boerenverstand geen raad mee wist: het was waar dat die kinde ren nooit grote zondaars konden worden. Branden in de hel zouden die onschuldige kinderen niet. Net zomin als de zuigelingen die ver moord waren door de soldaten van Herodes. Was Amelie schuldig aan moord? De rechter had haar naar het krankzinnigen gesticht verwezen. Ze was daar heel gelukkig en de verpleegsters waren dol op haar. Ze vonden haar een lief oudje. Het eindpunt was bereikt. Hij schoot in zijn jas, stapte uit en liep de lange weg naar de inrichting. ..Heeft u engeltjeskaarten voor haar meegebracht?" informeerde de zuster die hem naar haar kamer bracht, „ze vraagt er al elke dag naar". Hij liet haar de kaarten zien O, wat een mooie" riep de zuster verrukt, „wat zal ze daar blij mee zijn!" Altijd weer, als hi/ in de trein zat om naar tante Amelie te gaan kwam de hele geschiedenis weer m zijn gedachte opzetten. Het stak zijn hand in de zak van zijn colber tje en haalde er vier kerstkaarten uit. Zijn grove knuist streelde de fluwelen engeltjes. Het waren dit jaar erg mooie kaarten met erg mooie engelt/es. Amelie zou er heel blij mee zijn. leder jaar met Kerstmis prikte de zuster van de inrichting de nieuwe kaarten in tante Amelies kamertje naast de anderen op de muur. Er hingen er nu al een paar honderd Tante Amelie zat soms uren naar de engeltjes te kijken. „Mijn kinderen" zei ze dan teder. Maar deze waren beslist de mooisten van allemaal. Met Kerstmis ging hij haar altijd opzoeken. Misschien omdat in die tijd de mooiste engeltjes-kaarten te koop waren. Misschien ook wel omdat de geboorte van het kin- deke Jezus zo nauw verband hield met de kindermoord in Beth lehem. Hij wist het zelf niet.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 21