15 „Papier is een levende substantie" UITEINDELIJK DECEMBER 1980 vervolg van pagina 14 boeken restaureren is. Wat dat betreft heeft hij heel wat ervaring opgedaan met het Amersfoortse kadaster. ,,Tja, dat heb ik zestien jaar lang gedaan, kadasterboeken restaureren Elk jaar kwam ik een maandje om dat werk te doen Die boeken mochten niet zo maar in het openbaar worden gerepa reerd, want er stonden dingen in. die niet voor iedereen bestemd waren. Daarom kreeg ik in de kel der een stukje ruimte om daar mijn werk te doen. Geen gemakkelijk karwei hoor, want er waren half perkamenten boeken bij. Elk jaar waren er wel boeken, die aan her stel toe waren een tafeltje ligt te pronken. Kom pleet met koperen boeksloten. Een antiek exemplaar. JE LAAT IETS ACHTER De heer Van Dungen pakt het boek. Behoedzaam. ,,Mooi stuk werk," zegt hij, ,,deze heeft weinig platen. Ik heb ook exemplaren on derhanden gehad, die erg veel platen hadden. Schitterend werk Hij bladert in het boek alsof het uiterst breekbaar is. Loopt naar een andere plank en pakt een an der oud boek. Kompleet met de ribben op de rug, waaronder zich de touwen verbergen, waarmee de katernen zijn gebonden. ..Synop sis Bibliothecae Exegeticae in no vum testamentum, I. Theil." Hij Een door de heer Van Dungen gerestaureerde Statenbijbel. oud. Het lijkt een plaatje in het ka der van ..Vakmanschap is mees terschap". De heer Van Dungen laat het werk met trots zien: dat is. wat hij graag doet. Kunstwerken opnieuw in oude glorie herstellen. „Dit is allemaal erg kostbaar. Je moet er heel voorzichtig mee omgaan. Het is uiterst pre cies werk en het kost heel wat tijd en geduld. Je weet dat het heel lang mee moet, nietwaar?" Zijn verweerde handen aaien over de band. „En met dit werk laat je iets achter, waar je trots op bent," zegt hij. Trots zijn op je werk. De heer Van Dungen is dat zonder meer. „Maar ja, je kunt er niet meer van leven. De mensen hebben het er niet meer voor over. Drie tot vierhonderd gulden voor het restaureren van een Staten bijbel? Nee hoor, de uitzonde ringen daargelaten, vindt men het veel te duur. Daarom be schouw ik het nu als een heel fijne hobby en ook dat is heel wat waard." originele groene verf, versierd met witte tierelantijntjes, zoals je die tegenwoordig weer aantreft op al lerlei houten voorwerpen vervaar digd volgens de oude volksvlijt- traditie. ..Geen problemen met het nale- veren van onderdelen?" vragen wij nieuwsgierig. Hij schudt zijn hoofd, terwijl hij de machine razendsnel voedt met de katernen, die feilloos aan elkaar worden genaaid tot (ongelijmd) boekblok ..Nee. ik kan alle onderdelen nog krijgen. Maar ik heb voor alle zekerheid wel van de meest voorkomende en snelst slijtende onderdelen een voor raadje aangelegd, want je kunt nooit weten Hij ijemonstreert trots de boekenpers Een museumstuk, puur antiek, maar nog altijd feilloos werkend. ..Als je die nu zou moe ten aanschaffen in deze kwaliteit, dan zou het onbetaalbaar zijn." zegt hij. LEVENDE SUBSTANTIE Terug bij zijn werktafel pakt hij een half uit elkaar liggend boek en laat het ons zien ..Een Arabisch boek.' hij lacht ..Daar heb ik wel eventjes moeite mee gehad, tóen ik zo n boek voor het eerst bekeek Weet u, de Arabieren schrijven van achteren naar voren Dacht, dat het boek verkeerd gebonden was Nou weet ik wel beter. De cijfers op de bladzijden zijn overigens wel lastig, want ook die kun je niet le zen. Het is bij restauratie van zo n boek wel opletten geblazen, vooral als ie uit elkaar ligt Voor je het weet zit er een bladzijde ver keerd!" Een tikkeltje geërgerd wijst hij op de touwen, waarmee de katernen aan elkaar zijn gezet. ..Zie je dat? Gaten Onherstelbaar De kater nen zijn ingezaagd Dat doen veel vervolg op pagina 16 OUDE SFEER Recepten van de Haagsche Kookschool" uit 1900. Restauratie noodzakelijk Maar ook dat is nu voorbij, want op een gegeven moment ging het hele kadaster-archief naar Utrecht en toen was het natuurlijk afgelo pen. Wel jammer." Hij doet wat dat betreft nog wel van dit soort werk. Voor instellingen bijvoorbeeld. Ook het inbinden var. tijdschriften hoort daar bij. We hebben al enige tijd naar d€ grote Statenbijbel gekeken, die op pakt een voddig uitziend stuk half vergaan leer. De gouden letters zijn vervaagd tot onherkenbare vlekken. ,,Dat was de originele band," zegt hij, ,,niks meer mee te doen. Heb een nieuwe moeten maken De eigenaar van het boek was er in geslaagd om de letters op de band te ontcijferen en het re sultaat is een volledig gerestau reerd boek van enkele eeuwen Een uit elkaar liggend boek van bijna honderd jaar oud. De katernen zijn gescheurd. Het touw heeft grote gaten gevreten in de randen van de bladzijden De handboekbinderij van de heer Van Dungen ademt niet al leen de oude sfeer van vroeger, maar herbergt ook nog ver schillende machines, die al tientallen jaren hun dienst bewe zen: met de hand aangedreven machines. De snijmachine behoort tot de oudjes, evenals de trots van de heer Van Dungen. de originele boekenpers met stootblokken Onverwoestbaar, degelijk mate riaal en het werkt nog allemaal perfekt. Goed materiaal is een vereiste als je goed werk wilt leveren. De heer Van Dungen gebruikt dan ook alleen maar vlees-beenderlijm in- plaats van de hedendaagse vi- nyl-lijmen die de katernen van boeken tegenwoordig bij elkaar houden. En niet zo maar stijfsel, nee het moet tarwe-stijfsel zijn De verwerkingsmaterialen be horen tot het beste wat er op dit gebied te krijgen is. ook al heeft hij natuurlijk ook de goedkopere soorten linnen voor het eenvoudi ge bindwerk van tijdschriften e.d Het naaien van nieuwe katernen doet hij niet meer met de hand. ..Ach," zegt hij en het klinkt lichte lijk verontschuldigend, als ver loochent hij zijn oude handwerk, „ik krijg regelmatig opdrachten voor het binden van kleine opla gen. Linieerwerk bijvoorbeeld. De machinale binderijen zijn niet in gesteld op kleine oplagen van 500 of 750 stuks. Men komt dan bij mij en dat doe ik er dan bij Maar wel met de naaimachine." Hij loopt naar het enige apparaat dat elek trisch wordt aangedreven. De naaimachine behoort ook tot de oude glorie. Bijna een halve eeuw oud. Op sommige delen nog de De restauratie van een boek. De heer van Dungen heeft de oude, half vergane rug vervangen door een nieuwe. Kompleet met de oor spronkelijke rugtitels. Duidelijk zijn hier de .ribben" te zien, waar achter de touwen lopen waarmee de katerns zijn gebonden.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 29