„Dunamis moet Evangelie toegankelijker maken" 17 „Christelijke omroepen schieten doel voorbij" OMROEP Hans Cornelder wil nieuwe Christelijke omroep UITEINDELIJK DECEMBER 1980 LEUSDEN - Het heeft er alle schijn van dat radioluiste rend en televisiekijkend Nederland binnen niet al te lange tijd zullen worden geconfronteerd met een vierde chris telijke omroep, want naast KRO, NCRV en EO komt daar wellicht de Christelijke Radio en Televisie Vereniging Du- namis bij. Die naam is ontleend aan het Griekse woord voor kracht en Dunamis zal dan ook alle krachten inspan nen om zo snel mogelijk met de uitzendingen te kunnen beginnen. Dat zal overigens naar alle waarschijnlijkheid toch niet voor 1982 zijn, want volgens de Omroepwet kan de status van aspirant omroep pas worden aangevraagd wanneer een omroep in spé minimaal zestig duizend leden heeft, vooropgesteld dat dit getal niet wordt verhoogd door de minister van CRM die over omroepzaken gaat. Wanneer Dunamis in de loop van het volgende jaar die zestig duizend leden weet te halen en de aanvraag voor zendtijd wordt goedgekeurd, dan krijgt de om roep gedurende een drie jaar lan ge ..proeftijd" wekelijks een uur televisie- en drie uur radiozendtijd te vullen. Na die drie jaar moeten er dan minimaal 150.000 leden zijn, wil de aspirant status worden omgezet in de status van C-om- roep Dan zou Dunamis even veel zendtijd krijgen als de EO en VPRO Een van de initiatiefnemers voor de nieuwe Christelijke omroep is de in Leusden wonende Hans Cornelder, voorganger in de hier gevestigde Good News Christian Fellowship, een uit voornamelijk buitenlanders bestaande kerkelij ke gemeenschap Eerder studeer de Cornelder in Utrecht theologie, werkte hij zes jaar lang voor Youth DOOR PETER VAN MEENEN nu juist wilden: iedereen in Neder land bekend te maken met het Evangelie. Onlangs zijn de kijkgewoonten in Nederland eens grondig onder zocht en toen is weer gebleken dat er niet naar de TROS wordt geke ken omdat het nou juist de TROS is. of naar de VPRO. omdat dat de VPRO is. Er wordt door de kijker geselecteerd per programma Mensen die alleen naar filmseries kijken gaan heus niet naar Aktua of Tijdsein zitten kijken omdat dat nou toevallig van ..hun" omroep is Die kijkgewoonten zijn uiteraard ook van toepassing op de EO en dan zie je dat een specifiek EO programma als ..Tijdsein" slechts twee procent van de kijkers trekt, terwijl wel achttien procent naar de for Christ en was hij twee jaar in dienst van de Evangelische Om roep Voor de EO maakte hij in de beginjaren van die omroep, van 1972 tot 1974, verschillende tele visiedocumentaires en zelf pre senteerde hij daar een seizoen lang het programma Koffiebar. Over die eerste EO jaren vertelt hij: ..Wanneer het even anders was gelopen, was de EO er wel licht nooit gekomen. Rond het be gin van de jaren zeventig is er twee jaar gepraat door een groep men sen om bij de NCRV de ruimte te krijgen die zij nodig achtten om het Evangelie meer te benadrukken in de programma's. Na twee jaar was dat nog altijd niet gelukt en die mislukking is in feite het begin van de EO geworden. Maar al betrek kelijk kort na de start werd een aantal mensen duidelijk dat ook de EO niet voldoende bereikte wat zij serie ..Het kleine huis" kijkt, een serie die je ook bij een andere omroep tegen zou kunnen ko men". „PUBLIEKSTREKKERS" Volgens Hans Cornelder moet de nieuwe Christelijke omroep er een worden die gaat beantwoor den aan dat doel waaraan zowel NCRV als EO duidelijk voorbij zijn geschoten: publiek zien te trekken ook voor die programma's waarin je het Evangelie verkondigt Het lukt. aldus Cornelder. die omroe pen best kijkers en luisteraars te trekken, maar dan niet met de pro gramma's die nou net het gezicht van NCRV en EO zouden moeten bepalen Dat is volgens hem voor het grootste deel toe te schrijven aan de scheiding die deze omroe pen aanbrengen tussen hun „pu bliekstrekkers" en de „typisch godsdienstige programma's". Zelfs een slimme programmering van een uitzending over liturgie net na „The Streets of San Francisco" levert voor eerst genoemd pro gramma amper kijkers op. Hans Cornelder is van mening dat je zaken als verstrooiing en godsdienst best in één programma kunt onderbrengen: ,,lk ben in we zen heel blij met de verplichting die de Omroepwet ons oplegt om een totaalprogramma te bieden Dat geeft ons de mogelijkheid pro gramma's te gaan maken die het Evangelie voor iedereen toegan kelijk maken. Kijk, wij willen niet met een nieuw geloof of een nieuwe kerkelijke mening komen, we willen simpel dat iedereen onze boodschap te horen krijgt en dat kan alleen door ontspannende programma's te maken waarin we ook het Evangelie zullen verkondi gen". Het zit er natuurlijk dik in dat je eenmaal op die formule door bouwend niet zo heel veel ver schillende mogelijkheden voor programma's hebt Er val sowie so al een grote categorie pro gramma's af die zich eenvoudig niet leent voor verkondiging van het Evangelie op de manier die Cornelder zich voorstelt. Aan de formule volgens welke „en tertainment en evangelie" zoals Cornelder het uitdrukt moeten worden gecombineerd zal dan ook nog heel wat aandacht moeten worden besteed Want die com binatie zal juist het unieke van Du namis moeten worden en de grondslag moeten zijn waaraan de omroep haar bestaansrecht kan ontlenen CRM heeft ook in het verleden al diverse malen laten horen niet zo maar iedereen met een bepaald aantal leden zendtijd te kunnen geven, er zal duidelijk iets nieuws aan het bestaande moeten worden toegevoegd. PRAATPROGRAMMA Voorlopig hebben Cornelder en de zijnen alleen hun gedachten laten gaan over een soort „talk show". een Amerikaans woord voor het soort programma waar mee Willem Duys jaren op de Ne derlandse televisie te zien was. Cornelder wil in een dergelijk pro gramma mensen een praatje laten houden over hun manier van het beleven van het Evangelie en dat dan afwisselen met bijvoorbeeld muziek. Het blijft natuurlijk wel de vraag of je de mensen op die ma nier wel voor het Evangelie kan weten te winnen Wie zegt er niet dat de liefhebbers van muziek niet kijken omdat ze geen boodschap aan het Evangelie hebben en dat degenen die zich daar wel voor interesseren niet kijken omdat ze geen boodschap aan juist die be paalde soort muziek hebben? Ook al zijn de gedachten achter Duna mis dan vrij nauwkeurig omschre Hans Cormelder:Evangelie verkondigen voor iedereen'' ven. een erg concrete invulling van wat er werkelijk aan programma's gebracht zal gaan worden is er niet. de ene talk-show dan uitge zonderd VERZUILING Hans Cornelder ziet het niet als keurig mogelijke weergave vor men van de in Nederland aanwe zige maatschappelijke stromin gen. maar toch moet je je zo on derhand wel af gaan vragen wat de voordelen van een weer verder gaande versnippering van de zendtijd zijn in een tijd waarin buitenlandse omroepen staan te een bezwaar dat Nederland er weer een omroep bij krijgt. In ons omroepsysteem betekent een omroep erbij namelijk niet meer zendtijd, meer programma's, maar met dezelfde zendtijd meer om roepen tevreden stellen. En er is natuurlijk heel wat voor te zeggen dat onze vier radio- en twee televisienetten een zo nauw wachten via kabel, doorgeefzen- der of wellicht satelliet, ook ons land binnen te vallen. Cornelder kaatst de bal echter door naar de andere kant van de omroeptafel, want volgens hem is Nederland wel degelijk gediend met verschillende Christelijke omroepen, omdat die ook inder daad nog van elkaar verschillen „Er is", zo zegt hij. „een veel gro ter verschil tussen KRO, NCRV. EO en Dunamis. dan tussen AV RO. TROS en Veronica. Als er echter toch plaats is voor drie niet- christelijke omroepen, die weinig of niets in opvattingen verschillen, kan er dan geen plaats zijn voor vier christelijke omroepen, die wel degelijk van elkaar verschillen?"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 31