oiMH JL 1 k II II. a 15 oktober 1981 moet evenementen centrum open gaan 1 :n- K.P.J. „Bang dat we ons diep in de nesten steken" vierde Kerst met zelfgemaakt cabaret Tim lu T~Ljl tm 1—I i Progressief Leusden wil met deze gegevens niet mede-verantwoordelijk zijn X te 5 DINSDAG 23 DECEMBER 1980 plaatselijk nieuws westgevel <si CM uoslcjevel drsii. <ikiiviteil<;ni:<'ntrnm »»-«n -i lensden Perspectieftekening van oost- en westgevel plus een dwarsdoorsnee van het evenementencentrum 11 - noonlijcvH y.uitlyrvH •f •- uhtiviti'hi'iiii'iilriiin Irlisilr'll De noord- en zuidgevel van het evenementencentrum. Onderaan een situatieschetsje. enementencentrum. Onderaan een situatieschetsje. vervolg van pagina 1 Tel daarbij op dat het college van mening is dat men meer grip heeft op het projekt en de continuïteit er van beter is gewaarborgd, wanneer men de zaken in eigen hand houdt, en het zal duidelijk zijn, waarom men beslo ten heeft het projekt zelf te exploite ren. Hoe het beheer straks zijn beslag gaat krijgen, wist men vrijdagmiddag nog met Leen Boogaard noemde verschillende mogelijkheden: een aparte beheersstichting voor het pro jekt, het beheer onderbrengen bij de Sportstichting, een beheerscommis sie ex artikel 61 van de Gemeentewet, of exploitatie door de gemeente zelf, zonder tussenkomst van stichtingen of commissies „Maar daarover is nog geen beslissing genomen", al dus Boogaard LEUSDEN De K.P.J. afdeling Leusden kwam vrijdagavond in de schuur van de „Hakhorst" bijeen voor haar traditionele kerstviering. Traditioneel alleen in die zin dat de K.P.J. elk jaar bijeenkomt voor het vieren van de kerst. De viering op zich was verre van traditioneel te noemen. Vandaar de opmerking van de initia tiefnemer tot deze avond. Wlm Höhl- mann; „De inhoud is ieder jaar het zelfde, de verpakking is dit jaar alleen totaal anders". Een groot aantal K.P.J leden had aan de uitnodiging gehoor gegeven om de kerstbijeenkomst in „de Hak horst" mee te maken In andere plaat sen vieren K.P.J afdeling het kerst gebeuren vaak met het bijwonen van een H Mis, in Leusden gebeurt dat al sinds jaren op een wat lossere ma nier. hetgeen echter beslist met wil zeggen dat de kerstviering veel vrij blijvender is Het tegendeel is eerder waar, deelnemers aan de bijeen- Overigens is nu al duidelijk, dat niet iedereen gelukkig is met de door het college gevolgde procedure en de daaruit voortrollende opzet van het projekt. De fractie van Progres sief Leusden. inclusief financiën- wethouder Jan Mandemaker, heeft de grootst mogelijke twijfels, waar over elders in deze krant meer De heer Suvaal, uitgenodigd om namens het CML in de werkgroep zitting fe nemen, liet weten daar geen behoefte aan te hebben ,,De heer Suvaal dacht dat het ging om een voorge kookt voorstel van het college, waarop verder weinig inspraak meer komst van vorige week werden er soms letterlijk met de haren bijge sleept. Onder aanvoering van Wim Möhl- mann hadden de K.P.J. leden Wim en Wil van Dijk, Lia en Josien Herder, Gerbrand van Eyden, Gerda Tol boom, Jozé Huurdeman en Francis Lieshout een programma opge bouwd in een cabaretachtige sfeer Er viel hier en daar zeker wel wat te lachen, doch ook bij de wat meer grappige nummers bleef een se rieuze ondertoon aanwezig Nadat iedereen genoten had van een kopje koffie met het onvermijdelijke kerst kransje en op zijn gemak wat zat te keuvelen begon het ..kerstpro gramma" met een onderdeel waarbij een viertal ..spelers" in discussie pro beerde te gaan met de aanwezigen Dat de ,.K" van K P J voor het woord ..Katholiek" staat is bekend, dat met name de Katholieke Jongerengroe- pering openstaat voor een flink brok mogelijk zou zijn," aldus Van Wou denberg, die liet weten wel begrip voor dit standpunt te kunnen opbren gen. En dan is er nog een brief van de Leusdens tennisverenigingen, waarin zij de leden van de gemeente raad er nogmaals op wijzen, dat zij de exploitatie van detennishal lieverzelf ter hand hadden genomen Volgens de tennissers kunnen zij het goedko per en beter doen. Het heeft het college niet van zijn stuk kunnen brengen Wethouder Van Woudenberg liet weten, dat het buiten kijf staat dat Leusden een sporthal nodig heeft. ..Het kan op geen enkele manier verkeerd gaan", aldus de wethouder FINANCIERING Minder duidelijk dan de plannen zelf is op dit moment de wijze waarop een ander gefinancierd gaat worden Het evenementencentrum gaat 5 320 000,— kosten, terwijl realise ring van de tennishal 4 161.000,— vraagt. Bij elkaar dus een bedrag van bijna 9,5 rrjiljqen jjulden, Voor bouw en inrichting van het projekt zullen burgemeester en wethouders de raad voorstellen om eerl bedrag van 1 mil joen gulden te halen uit de algemene reserve van het grondbedrijf. Waarde zelfkritiek bleek uit de „discussie". Een speler opperde vanaf het po dium de suggestie om het over poli tiek te hebben, waarop een ander de kreet „van Agt" liet horen De opmer king die volgde, was typerend voor het verdere programma, waar de K.P.J. leden een spiegel kregen voor gehouden „Jongens niet zeuren, van Agt is een eerlijke kerel en dat kun je niet vaak zeggen van een katholiek". In een komische sketch die volgde, werd de zaal geconfronteerd met een vreemd verschijnsel in onze huidige samenleving. Het blijkt dat er al snel achterdocht ontstaat als iemand een ander gewoon iets wil geven, zonder daarvoor iets terug te vragen Een kerstman die zomaar bij een vrouw binnenstapte om haar allergrootste wens te vervullen werd niet ver trouwd. een pannesponsje was alles wat hij uiteindelijk mocht achterla ten zicht in de opzet van die exploitatie werd vrijdag echter evenmin gegund Wethouder Van Woudenberg maakte wel duidelijk dat de school- gymnastiek een niet onbelangrijke bijdrage levert in de nu gehanteerde exploitatieopzet. Een aantal Leus- dense scholen zullen van de sporthal in het evenementencentrum gebruik moeten gaan maken voor het geven van gymnastieklessen Voor het ge bruik van de sportzaal door de scho len wordt een bedrag van ongeveer een ton betaald aan het evenemen tencentrum. Dit bedrag wordt gesub sidieerd door het Ministerie van On derwijs. Overigens vindt de Onder wijsinspectie sporthallen verre van ideaal voor het geven van gymnastiek lessen aan lagere-schoolkinderen. Maar omdat de hal met schuifwanden kan worden opgedeeld in drie klei nere ruimtes met een hoogte van zeven meter, heeft de Onderwijsin spectie hier geen onoverkomelijke bezwaren. 15 OKTOBER Die bijdrage vanuit het onderwijs is één van de oorzaken, dat er grote haast betracht moet worden bij de realisering van het projekt Wil men voor het eerste jaar kunnen beschik ken over het genoemde bedrag, dan Een kerststal ontbrak bij de kerst viering Een gemis dat werd opgelost door een „levende stal" te maken Met zeer eenvoudige hulpmiddelen werd door een aantal uit de zaal opgepikte toeschouwers een kerst stal geformeerd Bij alle kerstvieringen wordt vaak de rol van Jozef in het gebeuren verwaarloosd, zo vonden een aantal KPJ-leden Vandaar een nummer, waarbij een denkbeeldige brief aan Jozef werd voorgelezen, geschreven door een vriend. Geen felicitaties aan het adres van Jozef, maar een brief waaruit duidelijk naar voren kwam dat Jozef liever een anonieme tim merman was gebleven Veel succes oogstte een nummer waarbij de schilder Michel Angelo ten tonele werd gevoerd Michel An gelo was bij de Paus ontboden om uit te leggen waarom hij zich zo slecht aan zijn opdracht had gehouden het op het linnen doek vereeuwiaen van moet de sporthal uiterlijk 15 oktober voor het onderwijs beschikbaar zijn Haalt men die fatale datum niet. dan loopt men voor het eerste jaar het bedrag mis. Volgens de ambtenaren zal men „alles op alles" moeten zet ten om de datum van 15 oktober te halen Zo zal de raad volgende maand, nadat een concreet voorstel van b en w de gebruikelijke reis langs de raadscommissies heeft ge maakt, een besluit moeten nemen Vooruitlopend daarop gaat deze week de procedure voor het verkrij gen van een bouwvergunning van start. De bouwplannen worden mor gen ter inzage gelegd Overigens is het niet alleen het bedrag uit de onderwijshoek. dat noopt tot snel handelen. In oktober de geboorte van Christus Zeven ko ningen bij de kribbe, dat ging nog Twee Christusfiguren in één kribbe, dat was in de ogen van de Heilige Vader teveel van het goede Moraal van het geheel Met één Christusfi guur hebben we het al moeilijk ge noeg Tijdens de kerstviering liet de K.P.J. werkelijk allerlei facetten zien van wat ze kunnen. Dat er toneelspe lers onder de K.P.J -ers te vinden zijn, was wel bekend. Voor het eerst zagen we dat men ook het ballet niet schuwt. In een alleraardigst balletnummer toonden Lia Herder en Wil van Dijk hoe een kerstbal een kerstboom pro beerde te „versieren" In een zelfgeschreven vers bezon gen de amateur-cabarettiers de situ atie van de haas in de donkere dagen voor kerst Een haas zal als hij niet goed uitkijkt, welhaast zeker „het haasje" zijn en op het kerstmenue vangen de competities van de bin nensporten aan Gaat de sporthal in die maand open, dan kan van het i begin van de competitie af gebruik i worden gemaakt van de accommo datie „Oplevering van het projekt halverwege of aan het eind van het nieuwe competitieseizoen is weinig zinvol en zal op het exploitatie-resul taat van het eerste jaar een nadelig effect hebben. Voor wat betreft de tennishal komt daar nog bij dat het buiten-tennis half oktober is afgelo pen. Het is daarom belangrijk dat 1 aansluitend daarop het tennissen,^ een binnenaccommodatie kan wor-; den voortgezet", aldus een aan dit m onderwerp gewijd gemeentelijk pers bericht ir e ir Je re 3r te de verschijnen De paashaas heeft het dus eigenlijk zo slecht nog niet. zo eindigde dit zeer geestige nummer Ook de kerstdiners, zo overvloedig aangekondigd via advertenties in de kranten, kwamen aan bod. Aandacht en begrip werd er gevraagd voor het personeel dat op een dag, waarop iedereen vrij heeft en gezellig uitgaat, vaak keihard moet werken in een restaurant- Het toneelgebeuren werd besloten 0 met een tekst van cabaret ,,Don Quis- !e hocking" Een doodstille zaal hoorde x het gedicht ..op deze avond" aan In ig het verhaal werd een oproep gedaan e om de deuren te sluiten en lekker jr gezellig binnen te zitten bij de open ai haard op kerstavond, dit ondanks alle jlc ellende om ons heen. De bedoeling van het geheel was uiteraard juist het tegengestelde Alhoewel het laatste nummer van het programma niet zelfbedacht en geschreven was door de negen K.P J leden die de avond verzorgden, gaf met name dit onder deel goed de bedoeling van de op stellers weer Zonder rechtstreeks, met het vingertje omhoog, de aanwe-| zigen moraliserend te benaderen, is men er in geslaagd de meeste aanwe zigen toch aan het denken te zetten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur Bert Vos. Inlevering kopij en adverten- ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: I 45,20 per jaar, 123,10 per half jaar, t 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van t 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „Op dit moment willen wij niet mede verantwoor delijk hier voor zijn. Het voorstel is nog zo weinig onderbouwd. We zijn bang dat we ons financieel diep in de nesten gaan steken". Aldus Corri Verduin als woord voerder van de fractie van Pro gressief Leusden, die als enige fractie in de raad het college don derdagavond geen „groen licht" wenste te geven ten aanzien van de plannen voor het evenemen tencentrum en de tennishal. Er heersen bij de progressieve frac tie grote twijfels ten aanzien van de procedure en de inhoud van het voorstel, dat daaruit voortge komen Is. „Maar'," zegt Corri Ver duin, „we willen voorop stellen, dat ook wij er van overtuigd zijn dat er in Leusden een binnen sportaccommodatie moet komen, maar of hei op deze manier moet, dat betwijfelen we." De bezwaren die Progressief Leusden tegen de gevolgde pro cedure heeft, richten zich in de eerste plaats tegen de besloten sfeer, waarin tot vrijdagmiddag aan de plannen werd gewerkt. De gemeenteraad vergaderde er in formeel over, dus niet openbaar. En ook de vergaderingen van de werkgroep, die het college moest adviseren, vonden achter geslo ten deuren plaats. Verder stuit de samenstelling van de werkgroep Progressief Leusden tegen de borst. Verduin: „Buiten de raads leden zaten er alleen vertegen woordigers van de sport in Plus een adviseur van Sportfondsen B.V. Wij vinden dat een tamelijk eenzijdige samenstelling van zo'n werkgroep Er zullen toch veel meer groepen gebruik gaan ma ken van het evenementencentrum en wat het college gedaan heeft is slechts één belangengroep, na melijk de sporters, laten advise ren." NIET DUIDELIJK Dan de inhoud van het voorstel „De wijze van financieren en ex ploiteren zijn ons helemaal niet duidelijk. De uitleg, die we er tot nog toe over gehad hebben bevre digde ons niet en wij willen bij zo'n belangrijk voorstel niet meegaan, voor we precies weten, hoe het in elkaar zit. Aan de uitgave-kant hebben ze die 9,4 miljoen met een hooivork bij elkaar gehaald, ter wijl er met een stofkam gewerkt moest worden om de inkomsten bij elkaar te krijgen Over die hele financiële kant willen wij beslist meer duidelijkheid Wat de progressieven ook zeer steekt, is dat er geen afweging lijkt te hebben plaatsgevonden tussen de nog in Leusden te realiseren projekten Dat er iets moet komen voor de binnensporten is duidelijk en het is op zich goed dat het gebeurt, maar hoe verhoudt zich zo'n projekt nou tot bijvoorbeeld de uitbreiding van het Burg. Bui- ningsportpark en de aanleg van een vierde sportpark, om het maar even binnen de sport te houden? Verduin: „Zelfs binnen de sec tor sport heeft die afweging niet plaatsgevonden, laat staan dat het op een rijtje is gezet met een open bejaardencentrum, een open jon gerencentrum. een centrum voor sociale en medische dienstverle ning. een dorpshuis voor Leus- den-Zuid enzovoort. Dat zijn ook allemaal zaken die in Samen On derweg genoemd worden. Nu wordt er eén ding uitgehaald Als ie ie welzijnsplanning serieus aan wii pakken, dan moet je het op een andere manier doen. Dan geef je voor de te realiseren voorzienin gen op meerjarenbasis een dek kingsplan aan. En dan vindt er, na inspraak van de bevolking, in de raad een afweging plaats, waarna je besluit of je het wel of niet doet", aldus Corri Verduin BLIJFT NIETS OVER Het gaat Progressief Leusden dus niet alleen om de vraag of het projekt wel binnen de aangegeven marges - een maximaal jaarlijks exploitatietekort van f 200 000. haalbaar is. Dat. zo zegt de fractie, is op dit moment niet te beoorde len. omdat de raadsleden daar over nog onvoldoende informatie hebben gehad. Maar daarnaast leeft bij Progressief Leusden vooral de vrees dat er voor realise ring van dit projekt zo diep in oe beurs getast moet worden, dat er voor andere dingen niets meer overblijft Hoe er in de begrotin gen van de komend jaren nog ruimte gevonden moet worden voor hierboven genoemde voor zieningen. is Progressief Leusden volslagen onduidelijk. Verduin: ..Er wordt voortdurend gezegd, dat het allemaal best kan Maar laat ze dat dan maar eens aanto nen Het is ons niet duidelijk" Misschien zal het uiteindelijke voorstel aan de raad, dat dezer dagen naar buiten zal komen, meer duidelijkheid brengen. An ders zullen de commissievergade ringen van januari het stemgedrag van Progressief Leusden in de raadsvergadering aan het eind van volgende maand bepalen. „Op dit moment kunnen wij er, met deze gegevens, in ieder geval geen verantwoordelijkheid voor dragenaldus Corri Verduin.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3