BURGEMEESTER RADEMAKER IN TOESPRAAK Werkloosheid met 60% gestegen „Als rijk en provincie doorgaan: is gemeente een plaatselijk administratie-kantoor" Raad in het kort Felle brand legt boerderij in as Kerstfeest zondagsschool op 24 december in Dorpskerk DINSDAG 23 DECEMBER 1980 lBIBS*^CT* plaatselijk nieuws (van de redaktie) LEUSDEN Vooruitlopend op ons jaaroverzicht sloot burgemeester Rademaker vorige week donderdag het gemeentelijke politieke jaar at met een „oudejaarstoespraak", waarin hij verschillende belangrijke of interessante gebeurtenissen uit de gemeentelijke politiek nog eens op een rijtje zette. Een lange („absoluut onvolledige lijst. Een slotwoord bi) 1980. In het afgelopen jaar is veel méér gebeurd dan men zich a la minuut voor de geest zou kunnen halen. Dat bleek uit de lange opsomming van de raadsvoorzitter Wij noteerden voor u: De invoering van een nieuwe struk- tuur binnen het ambtelijke apparaat werd gerealiseerd, zoals ook de aan stelling van een management-team De raad koos een nieuwe gemeente secretaris ..met daarbij toch wel nare toestanden, die wij niet wensten en ook niet hadden verwacht", drie raadsleden verlieten de raad (de heren Konijnenbelt. Bergsma en Kuijpers), waarmee de raad voor 17y2 procent werd ..verjongd" ,,De heer Van Zandbrink", aldus voorzitter Ra demaker. ..verliet ons veel te jong". Verder noteerde de heer Radema ker de tamelijk ..academische gang van zaken rond de wijkorganen", de huisvesting van de Rockers, het woonwagencentrum, de onderwijs- en sportnota. het afwijzen van de plaats voor de schietbaan, de feeste lijke opening van de Hamershof. de ingebruikneming van de brug over de Barneveldse Beek. de rekonstruktie van de kom Stoutenburg en de inge bruikneming van de kerk „De Ko ningshof" „De gemeente kon enkele boeren bedrijven overnemen", aldus burge meester Rademaker, „terwijl zowel het struktuurplan als het verkeers plan in de week werden gelegd. Ver der hadden we dan nog het drama rond de Houtskeletbouw. de aan koop van grond voor de woningbouw in Achterveld en het busje tussen zuid en centrum". Leusden telt op dit moment 449 woningen méér dan eind 1979. In totaal zijn er in de gemeente 6376 woningen Het aantal inwoners steeg met 660 Het aantal kleuterschool leerlingen is met 2% gedaald ten opzichte van vorig jaar. terwijl het aantal lagere school-leerlingen met een half procent is gestegen „De werkloosheid is aanmerkelijk hoger na de relatief gunstige cijfers in voor gaande jaren. In 1980 is de werkloos heid in Leusden met 60% gestegen, terwijl de vraag met 72 procent is gedaald In 1980 werd de Leusdense Bedrij- venkring opgericht, terwijl de heer Rademaker tot zijn spijt tevens kon- stateerde. dat de gemeente Leusden geen afdeling van het Rode Kruis heeft. Het aantal bijstandsgevallen is in 1980 met 31% gestegen Het gemeen telijke apparaat telt nu 139 ambtena ren (in 1979 133), waarvan 14 deel tijdbanen (en dat laatste is 100% meer dan vorig jaar). In het onderwijs zijn 62 mensen werkzaam tegen 53 in 1979. POLITIE In 1980 voerde de politie 4550 mu taties uit (notities ten aanzien van voorvallen binnen de gemeente). Daarvan waren 488 proces-verbalen inzake een misdrijf, er werden 1430 overtredingen gekonstateerd In to taal werden 133 keer aantekeningen gemaakt bij aanrijdingen (voor de verzekering) en vonden er verder 600 transacties plaats. RAAD De raad heeft in 1980 in totaal 195 raadsvoorstellen behandeld. Wat de toekomst van het gemeentelijk be stuur betreft was de raadsvoorzitter niet zo optimistisch gestemd. „Lang zaam maar zeker worden door de rijksoverheid wijzigingen doorge voerd en voorstellen gedaan, die er toe zullen leiden, dat de raad over tien jaar niet meer zal zijn als een plaatselijk administratiekantoor voor rijk en provincie". De heer Rademaker memoreerde, dat veel van de in het achter ons liggende jaar behandelde voorstellen veel heeft geëist van raad én advi seurs en ambtenaren „Het was soms zo zwaar, dat verschillende mede werkers onder druk raakten door de zwaarte van het onderwerp, de soms lange procedures of door politieke druk Het komende jaar zal die belas ting niet minder zijn Misschien zal hptq^en ons te wachten staat méér zijn dan we aankunnen. Maar hoe het ook zij. we zullen toch wat zuiniger moeten omspringen met onze men sen Overigens was de heer Rade maker vrij optimistisch „het meeste wat ons voor ogen staat, zullen we wellicht in 1981 kunnen realiseren", dacht hij. „Maar we zouden toch ook eens bij ons zelf te rade moeten gaan. Eens wat minder moeten veronder stellen en er voor moeten zorgen dat we iets meer van een onderwerp afweten, alvorens we daar over gaan diskussiëren." Waarbij hij aanstipte, dat vaak vanuit een „whisful thin king" wordt gewerkt: de wens is de vader van de gedachte. Als we het maar wensen, dan komt het er ook wel. vroeger of later DANK „Dank tenslotte aan iedereen, die heeft bijgedragen aan de totstandko ming van de besluitvorming: de raad, de wethouders, de ambtenaren en adviseurs, het managementteam en vele anderen." En aan allen die In welk kader dan ook binnen de Leus dense samenleving hun steentje heb ben bijgedragen. „Ik wens u allen een goede kerst en een plezierig begin van 1981 toe." FEESTELIJK SLOT (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad heeft het donderdagavond feestelijk kort gehouden. Ruim een half uur na de eerste hamerslag kon burge meester Rademaker de laatste openbare raadsvergadering van 1980 afsluiten Een raadsverga dering die kon worden geken schetst als een unicum in het afgelopen politieke aar van de gemeente Met grote eensge zindheid en vrijwel zonder op- of aanmerkingen werden de voor stellen aanvaard, waarmee, zo merkte de voorzitter op. de ge middelde lengte van de raads vergaderingen in 1980 op enigs zins aanvaardbaar niveau is ge komen De raadzaal was an ders dan anders. Op de tafels der raadsleden stonden kleurige kerst-stukjes, terwijl een geurig boeket bloemen de tafel van het gemeentebestuur èn dat van de pers een heel ander aanzicht gaf Op de valreep kreeg ie dereen nog koffie èn een room- soesbol (of hoe die lekkernij ook maar genoemd wordt). Of dit bedoeld was als een ..zoethou dertje" voor de wellicht zware diskussie over het evenemenr ten-centrum, die daarna in be slotenheid volgde? Hoe het ook zij. het gemeente lijke politieke jaar - zoet of bitter - is in ieder geval officieel afge sloten. Wij zullen u wat 1981 betreft weer regelmatig op de hoogte houden. Gedeputeerde Staten heeft het kre diet voor de bouw van het nieuwe aemeentehuis goedgekeurd De busdienst tussen Leusden-cen trum en Leusden-zuid zal nog een maand langer draaien: tot februari 1981. In de tussentijd zal door het gemeentebestuur een raadsvoorstel worden voorbereid, die in de januari- raad aan de orde zal komen Zoals bekend is de belangstelling minder groot dan was verwacht. „Maar dat mag geen maatstaf zijn", vond Ma rion Defares (PL). Mevrouw Defares ging ook nog even in op de behandeling van de problematiek rond de viskwekerij aan de Laapeerseweg door de gemeente Uit gesprekken met beide partijen is naar gebleken, dat formeel op de behandeling niets was aan te mer ken. maar dat ten aanzien van de menselijke benadering nog wel het één en ander te verbeteren was „In de toekomst zullen we nog meer aandacht moeten besteden aan de menselijke kant van iedere kwestie" vond ze Voorzitter Rademaker ging daarmee akkoord De sloop van het St Ansfridushuis is een moeilijke kwestie, vond wet houder Wagenaar in antwoord op een desbetreffende vraag van me vrouw Verduin (PL). Zoals bekend heeft het aannemersbedrijf Bloe mendal het plan om het St. Ansfri dushuis zo spoedig mogelijk te slo pen In dit pand is op dit moment echter nog het bedrijf van de heer Van Baggum gevestigd. „Die zou daar nog een jaar hebben kunnen blijven zitten." aldus de wethouder, „maar de raadsman van de heer Van Baggum heeft verzuimd verlenging van de huurperiode aan te vragen bij de rechter Nu wordt het een moei lijke zaak We zoeken nu naar een oplossing voor de heer Van Baggum. Ik hoop dat het pand niet wordt gesloopt voordat wij het bedrijf el ders hebben kunnen onderbrengen" Mevrouw Verduin vroeg de wet houder hieraan de grootst mogelijke aandacht te willen besteden Wet houder Wagenaar vond dat vanzelf sprekend. „Maar het blijft een uiterst moeilijke zaak. We hopen binnenkort met een voorstel te komen LEUSDEN In tegenstelling tot voorgaande jaren vindt de viering van het kerstfeest door de zondags school van de Dorpskerk niet plaats 91 op eerste kerstdag, maar al op de avond ervoor, op woensdag 24 de- t' cember. De aanvang van de viering is d. om 19.00 uur. De viering, die als thema heeft „Wij hebben zijn ster gezien", zal ia worden gehouden in de Dorpskerk. De kinderen van de zondagsschool werken mee door zang. declamatie en instrumentaal spel Kinderen en leiding van de zon dagsschool hopen dat velen deze avond naar de Dorpskerk zullen ko men om mee te genieten van hetgeen deze avond wordt geboden Het busje tussen centrum en zuid mag nog een maand langer ri/den. NIEUWJAARSRECEPTIE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Ter gelegenheid van de jaarwisse ling houden burgemeester en wet houders van Leusden op vrijdag 2 januari a.s. van 19.30 tot 21.30 uur een receptie In "t Ros Beyaart, Ha- mersveldseweg 25. Inwoners van Leusden hetzij Indi vidueel of als vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen en in stellingen zijn op deze receptie van harte welkom. KADAVERMELDING TIJDENS KERST In verband met de komende feest- »ri dagen is de melding van kadavers als 'S volgt geregeld: o Op woensdag 24 december dient ge melding bij het gemeentehuis vóór oc 9.30 uur te gebeuren. Geprobeerd zal ig worden de kadavers nog dezelfde e dag weg te halen. 3r De later aangemelde kadavers wor- >~ai den op maandag 29 december opge- ai{ haald. WIJZIGING MARKT IN VERBAND MET FEESTDAGEN De standplaatshouders die nor maal vrijdags op „De Biezenkamp" en „De Bieshaar" staan, zullen in v verband met 2e kerstdag niet op 26 maar op woensdag 24 december aan wezig zijn. Brandweermannen in aktie bij de bestrijding van het vuur. STOUTENBURG Een felle brand heeft in de vroege ochtendu ren van zondag 21 december het woonhuis van de boerderij van de familie R. aan de Stoutenburgerlaan 6 in Stoutenburg volledig in de as Ook burgemeester Rademaker was ter plaatse gelegd. De brand is omstreeks 01.45 uur ontstaan toen de vlam in een pan met frituurvet sloeg. Hierdoor ont stond direkt brand in de keuken en toen de Achterveldse brandweer kort na de waarschuwing ter plaatse arri veerde lekten de vlammen reeds naar buiten. Het gezin, bestaande uit zes perso nen wist zich in veiligheid te stellen, er konden echter geen bezittingen meer uit de woning worden meege nomen Door gezamenlijk optreden van brandweer en omstanders kon den ook de vierentwintig koeien uit de stal worden gered. Door nat hou den van het naast de woning gelegen bakhuis en een schuur kon worden voorkomen dat ook deze een prooi van de vlammen werden. Vooral het behouden van het bakhuis leverde heel wat moeite op. daar dit minder dan een meter van de brandende woning stond. De gezamenlijke brandweerkorp sen moesten nog tot zondagochtend tien uur door gaan met nablussings- werkzaamheden Dit was noodzake lijk omdat zich op de zolder van het gebouw een grote hoeveelheid hooi en stro bevond die weer zou kunnen gaan branden. Direkt na de ernst van de toestand duidelijk was geworden werd ook de hulp van de Leusdense brandweer ingeroepen, zodat de bestrijding van het vuur met ongeveer dertig man schappen ter hand kon worden geno men Toch kon de inzet van man schappen en materieel niet voorko men dat het woonhuis geheel verlo ren ging Al spoedig lekten de vlammen uit het woonhuis en werd duidelijk dat het niet meer te behouden viel.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5