Expositie kerst- en nieuwjaarskaarten bij DHV Postume expositie van Amersfoortse schilder C.M. Schoemaker in Flehite leusden knunl: Muziek in de komende week AKTIYITBITEN-MGHH B OrYj N DINSDAG 23 DECEMBER 1980 kijk op kunst AMERSFOORT - Bij DHV Raadge vend Ingenieursburo BV aan de Laan 1914 nr. 36 is tot en met vrijdag 2 januari 1981 een tentoonstelling te zien van kerst- en nieuwjaarskaar ten. U kunt er terecht van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Het is een partikuliere verzameling wenskaarten bijeengebracht door Net tie Romeijn-van Gent. De eerste gedrukte nieuwjaarswen sen, vermeldt zij in de begeleidende folder, komen uit Duitsland en Oosten rijk, en wel in de 15de eeuw. Dit waren kopergravures en houtsneden, die met de hand werden ingekleurd. Het waren devotieprenten met christelijk reli gieuze voorstellingen Voor de gele genheid werd er een tekst bij gedrukt: ,,ein gut selig jar" Deze eerste nieuwjaarswensen vindt men in het Brits Museum te Londen. Men neemt aan, dat de wensen be waard zijn gebleven omdat ze in gebe denboeken waren achtergebleven Ook in Nederland bezitten wij kollek- ties oude wensen. Nettie Romeijn ver meldt de prachtige kollektie Nieuwjaarswensen uit de 18e en 19e eeuw, die zich in het Westfries Museum in Hoorn bevindt. Berijmde nieuwjaars wensen, op briefpapier met voorge drukte randen, werden aan de burgerij aangeboden door lantaarnopstekers, stovenzetters, porders, straatvegers. De randen zijn in gekleurde houtsneden in biedermeier, rococo- en klassicisti- sche stijl. 1870: EERSTE GEDRUKTE PRENTBRIEFKAARTEN Omstreeks 1870 begon men in grote getalen prentbriefkaarten te drukken. Dit werd mogelijk doordat de druk techniek was verbeterd En tevens om dat de Oostenrijkse posterijen in 1869 toestemming gaven om korrespon- dentiekaarten te versturen tegen een laag tarief. Andere landen volgden dat voorbeeld. In Nederland gebeurde dat in 1871. De eerste briefkaarten met een prent werden gedrukt in 1872 in Zürich. De kaarten werden onder andere bedrukt met de toen geldende symbolen van het geluk: het hoefijzer, het klavertje vier, de big, het geld. Artistieke vormgeving kwam er niet aan te pas. ook nieuwjaarswensen. Tot deze groep behoren, onder andere Escher. Pam Rueter, W J. Rozendaal, Dirk van Gelder en Nico Bielder. Vooral van leden van de Nederland se Exlibris Kring, aldus Nettie Romeijn- van Gelder in haar toelichting kregen deze houtgraveurs opdrachten. Twee NEDERLANDSE KRING EXLIBRIS Rondom 1900 werd een generatie houtgraveurs geboren. Zij vervaardig den veel gebruiksgrafiek, waaronder bekende verzamelaars van grafiek. Ir. Streus en Ir. Asselbergs. lieten ieder jaar een wens maken. Nettie Romeijn-van Gent eksposeert de kaarten min of meer van de oudste tijd naar het heden toe In een aantal categorieën en rubrieken van dezelfde sfeer en tijd, naar het ge bruiksdrukwerk toe De selektie, die zij heeft gemaakt, is vooral gericht op de nieuwjaarskaarten, die door kun stenaars werden gemaakt. Jhr. Sandberg, die van 1937 tot 1962 direkteur was van het Stedelijk Museum ontwierp vrijwel alle catalogi en afiches voor de tentoonstellingen in het Stede lijk en tevens de nieuwjaarskaarten. Een aantal ontwerpen van Jhr. Sand berg zijn in één der vitrines te zien. Er zijn zelf gedrukte wensen te zien van Jeane Bieruma Oosting, Otto de Kat, Dick Cassee, Jan Montijn, Herman Gordijn en Berserik. En zijn wensen van de Cobragroep van Metten Koornstra (1912-1978) de man van de verstilte boomtekeningen, die de meest uitbun dige kreaties (ook voor het boekenbal!) kon maken. Er is een kollektie fantasti sche ontwerpen van Melle (1908- /WW' 1976). Er is een wens van Ans Wortel: ..in 't Land waar 't water altijd grijs is". In de handel zijnde wensen worden geleverd door Jo Spier. Grappig zijn de gevouwen wensen in de vorm van bij voorbeeld een schildpad- Alle goede wensen voor 1977 kunnen in een open te vouwen kast worden opgeborgen. AMERSFOORT - Ter nagedach- enis van de heer C. M. Schoemaker, ele jaren een trouw lid van Flehite, /ordt tot en met zondag 1 februari 981 een overzichtstentoonstelling ehouden van zijn schilderwerk. In luseum Flehite, Westsingel 50. Cees Schoemaker werd in 1905 in 'eenendaal geboren. Hij kwam in 1979 ij een auto-ongeluk in Leusden om het ïven. Cees Schoemaker was de zoon van en hoofdonderwijzer. Zelf werd hij ook nderwijzer, en behaalde hij zijn hoofd- kte tekenen. In 1930 kwam hij in .mersfoort, waar hij onderwijs ging ge en in de scholen aan de Coninck- en e Wijersstraat .Hij was een ongelofelijk veelzijdig "i n", zegt mevrouw M. W Heijenga- homp van Flehite ,,Hij had een gewel- ige historische interesse. Ik heb jaren tng met hem samengewerkt op het ebied van de archeologie Hj was se- -etaris van de werkgroep „Vallei en emland", en ik zat in het bestuur van e werkgroep van Flehite. Hij hield zich ook bezig met het aamkunde. De oud-Saksische en (eltische vormen van namen schudde j uit zijn mouw. Hij had er een speci- ake feeling voor Hij is zo'n jaar of der- 9 onderwijzer in Amersfoort geweest, ij had de kinderen veel te geven door at hij veel wist Hij was altijd bereid in zijn vrije tijd iets aor Flehite te doen. Hij verrichtte ook door Anco Mali kleine restauraties aan schilderijen voor ons. Want in zijn vrije tijd schilderde hij Al vele jaren. Hij schilderde niet om den brode Hij hield veel van zijn schilde rijen, en wilde er geen afstand van doen. Als jongen legde hij zijn omgeving al vast Aanvankelijk met potlood. Later met de kwast. Hij zat met zijn ezel in de straten van Amersfoort, en schilderde er vele bekende plekjes. Ook schilder de hij veel in Leersum, de Betuwe en Twente Hij hield van oude boerderijen, van architektuur. Zijn enorme belangstelling voor de historie en zijn grote liefde voor de na tuur deden hem de onderwerpen van zijn schilderijen kiezen. Hij hield van een mooie wereld. Het is mooi zomer weer op zijn schilderijen. Het winterge- zicht, het naakt, het stilleven en het zelfportret ontbreken in zijn werk. De heer Elias had destijds een af spraak met hem gemaakt, dat hij kon komen exposeren in Flehite. Toen kreeg hij dat auto-ongeluk De tentoon stelling is nu dus posthuum. Het is erg jammer, dat hij dat nie\ meer heeft mo gen beleven." Er zijn op de tentoonstelling enkele met potlood getekende portretten van de hand van de heer Schoemaker te zien, uit de jaren 1942 en 1943. Een grijsaard van 92 jaar, een zeeman, een oude smid. een oude koetsier, een oud vrouwtje Anatomisch en als karakteris tiek, niet onverdienstelijk getekende portretten. Volgens mevrouw Heijenga- Klomp zijn dit portretten die hij tekende tijdens een tekenopleiding in de oorlog, toen ze daar tekenden naar levende modellen, merkwaardig dat de heer Schoemaker niet verder is gegaan met dit genre. Hoewel de tekenwijze, wat men zou kunnen noemen nog schools is, zijn het duidelijke beeltenissen van levende mensen. Mevrouw Heijenga hoopt, dat bezoekers van de tentoon stelling deze mensen zullen herkennen, zodat ze de portretten kan gaan duiden. het is geschilderd. Ook hier hoop ik, dat bezoekers de plaats zullen herkennen, zodat we die kunnen vermelden". Voor mensen uit de regio zijn er op de expositie veel bekende hoekjes te zien. De achterkant van de Muziekschool, de Dievetoren, de Joriskerk in Amersfoort, De Oude Utrechtse Postweg in Den Treek te Leusden Twee aquarellen, die Cees Schoe maker in de jaren 1919 (de kerk) en 1920 (de schaapskooi) te Leersum maakte, zijn relatief speels en los van opzet Ook hier geldt, dat het merk waardig is, dat de heer Schoemaker het aquarelleren, dat hem lag, later niet meer heeft beoefend. Op de tentoonstelling zijn een aantal tekeningen van zijn hand te zien, ver vaardigd in potlood, doorwerkt met een ietsje krijt, uit 1924 en 1932, er is een getekende voorstudie van het schilderij van Wijk bij Duurstede en er is bijvoor beeld een ongedateerde Joriskerk. Het merendeel van de geexposeerde wer ken bestaat uit olieverf, waarmee de heer Schoemaker het liefst werkte. ..Hij is te vergelijken", zegt mevrouw Heijenga, ,,met de 18e eeuwse schilders die (om den brode) door het land trokken, en die overal mooie hoekjes schilderden. Cees Schoema ker schilderde dezelfde onderwerpen, die zij aanpakten watermolens, oude boerderijen, schuren, stadsgezichten, schaapskooien, boswegen. Hij heeft zijn doeken niet gepla muurd, en vaak zie je de struktuur van het doek door de voorstelling heen Cees Schoemaker schilderde exact wat hij zag. Bij een aantal schilderijen heeft hij de plaatsen niet vermeld wéar Relatief speels, ook qua licht, met sterkere schaduwen, is het schilderij van het dorpsplein in Amerongen uit 1970. Veelvuldig komt de Onze Lieve Vrouwentoren op de doeken van Schoemaker voor. Soms is deze rijzig als op de schilderijen van de bloesem in de tuinen aan het Zand, en van de Westsingel Soms is deze in de schou ders gedoken als op de schilderijen van de Appelmarkt 75 en van het Havik, gezien vanuit de Bloemendalse bin nenpoort Er zijn ook twee onvoltooid gebleven doeken van het portaal van de Joriskerk (met schetsmatig aangegeven figuren), en van de Joriskerk vanaf de Groenmarktzijde, geschilderd vóór de restauratie. U kunt voor de conterfeitsels van deze Amersfoortse schilder in Mu seum Flehite terecht van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De beide kerst dagen en op Nieuwjaarsdag is Mu seum Flehite gesloten. Vandaag, 24 december, en op 31 december sluit het museum om 14.00 uur. ZONDAG 21 DECEMBER: KOFFIECONCERT MET BA ROK TRIO AMSTERDAM Lucius Voorhorst (flauto tra verso), Anneke Uittenbosch (clavecimbel) en Margriet Tindemans (viola da gamba), samen vormend het Ba- roktrio Amsterdam, treden zondag 21 december op in een koffiecon cert in het Flint-theater. De leden van het traio bespelen oude in strumenten of copieën daarvan, om behalve het notenbeeld, ook het klankbeeld van de Barok te reproduceren. Als er dan ook nog een dosis muzikaliteit bij komt (en dat mogen we van deze muzikan ten verwachten), kunnen we he lemaal tevreden zijn. Zondag, 21 december, om 12 00 uur in het Flint-theater VRIJDAG 26 DECEMBER: KERST IN DE ST. JORIS KERK, MET HET A.M.K. Een traditie wordt voortgezet. Het Amersfoorts Mannenkoor verzorgt op de Tweede Kerstdag een kerst- programma in de Sint Joriskerk. Met medewerking van vocale en instrumentale solisten, en vooral niet te vergeten het publiek, zullen kerstliederen uit vele landen wor den uitgevoerd o.l.v. Godfried van der Horst. Tweede Kerstdag in de Sint Joris kerk, aanvang 15.30 uur. VRIJDAG 2 JANUARI: NIEUWJAARSCONCERT DOOR CYNTHIA WILSON De Werkgroep voor oude muziek ..Joannes Tollius d'Amortorte lijkt dit tweede seizoen pas echt goed op gang te komen. Na twee suc cesvolle concerten volgt vrijdag 2 januari een concert dat weer veel lijkt te beloven Cynthia Wilson zal in een Nieuwjaarsconcert de vol gende instrumenten bespelen- clavecimbel, Italiaans spinet, En gels spinet en clavechord Bij mijn weten is dat laatste instru ment in Amersfoort niet eerder tij dens een concert bespeeld ge weest. Op het programma muziek van Byrd, Gilbons, De Cabe'zon, Frescobaldi en Sweelinck. Meer over dit concert de volgende week in deze rubriek Vrijdag 2 januari, om 20 15 uur in de Gerfkamer van de Sint Joris kerk. AART WIMMENHOVE CURSUS VOGELS HERKENNEN De provinciale Vogelwacht Utrecht afdeling Amersfoort or ganiseert in het voorjaar van 1981 een cursus „Het herken nen van vogels in de natuur". De cursus omvat vier instruk- tieavonden en 6 excursies. In gegaan zal worden op o.a het determineren van vogels, broedplaatsen-keuze en ter ritoriumgedrag bij broedvogels. Ook zullen behandeld worden vogeltrek, literatuur over vo gels, vogelonderzoek zoals nestkastencontrole en broedvogeltellingen. Tijdens iedere instruktie- avond vindt een uitvoerige soortenbespreking plaats, waarbij kleurendia's worden vertoond en vogelgeluiden worden beluisterd. Zowel tijdens de theoretische als praktische lessen zal veel aandacht worden besteed aan het herkennen van vogels in het veld, o.a. door de vogelzang te bestuderen. De zes excursies naar vogelgebieden - onder deskundige leiding van gidsen van de Vogelwacht - waarbor gen het praktische gedeelte van de cursus. De cursusavonden worden gegeven in Amersfoort. De ex cursies gaan naar de Flevopol- der, Den Treek, Schothorst, de Eempolders, de Arkenheemse- polder en Birkhoven. De kosten voor deelname bedragen voor leden van de Vogelwacht 20,- voor nietleden 30,- (exclusief vervoerskosten ekscursies). De deelname is beperkt. Opgave en inlichtingen bij Daan van Tol, Schimmel- pennickkade 9 te Amersfoort, telefoon 033-751808. Na opgave en betaling wordt het cur susprogramma toegezonden. De cursus start begin februari 1981. VOGELWACHT KOÖR- DINEERT VOEDEREN Het is al weer 2 jaar geleden dat we een extreem strenge winter hadden. De kans zit erin dat ook deze winter streng wordt. Er is tenslotte alweer aardig wat sneeuw gevallen en vriezen doet het ook. De Utrechtse Vogelwacht afdeling Amersfoort wil proberen bij een strenge winter tot een geslaag de vogelvoerderaktie te komen. Het is nodig de mensen, die al vogels voederen en vrijwilli gers, die dat willen doen, enigs zins te coördineren. Dit betreft voornamelijk het voederen van de vogels in de buitengebieden. Mensen die hieraan daadwerke lijk mee willen doen kunnen kontakt opnemen met onder staand adres. Mensen die deze win tervoeders ktie financieel willen steunen kunnen dit doen door een bedrag over te maken op gironummer 286944, t.n.v. Vo gelwacht Utrecht te Nieuwegein, onder vermelding van „win ter voedering". JAAP DEKKER BOOG- IESET BIJ STICHTING JAZZ Op zondag 21 december or ganiseert de Stichting Jazz in Amersfoort voor de derde maal een kerst Jazz In. In het restau rant van De Flint treedt dan de Jaap Dekker Boogieset op. Jaap Dekker, plano, Chris Vring, bas en Ab Dekker slagwerk hebben al meerdere malen voor een prima sfeer gezorgd bij de Stichting Jazz en hebben met dit concert een goede gelegenheid om hun tegenvallende optreden op de Groenmarkt tijdens de laatste Keistadfeesten recht te zetten. In de hal tussen restau rant en theater treden de E8 Dixie Seven And One op. Een dixieland orkest dat altijd met veel animo musiceert en ge woonlijk een vrolijke stemming teweeg brengt. In de pauzes zal er pianomuziek te horen zijn van Eats Walker en Jelly Roll Morton hiervoor zorgt een pianola met deoriginele muziekrollen van de hand van de meesters zelf. Ook een bezoek van de kerstman is op de kerst Jazz In te verwach ten. Restaurant De Flint, zondag 21 december 15.00 uur. Toe gangsprijs 10,-; donateurs ƒ5,-.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 8