LEOS-jongens adspiranten: landstitel Molens in Utrecht: kleine expositie in Museum Flehite L.E.O.S.-dames verliezen van Spirit Amersfoort Diplomazwemmen in Bavoort Geslaagde spel- avond B.V.L. Leusden Troef besloot 1980 Haaien bakken oliebollen Roda '46 (zat.) organiseerde zaalvoetbal toernooi door Anco Mali stellingen opgenomen door de Haaien jeugd, doch de wintersport vakanties steken een spaak in het wiel, zodat diverse trouwe klanten de vraag ..wilt u oliebollen kopen van De Haaien?" dit jaar niet zullen horen Teneinde dit probleem enigszins op te vangen heeft „De Haaien" een tweetal telefoonnummers beschik baar gesteld 940915 en 942553. al waar bestellingen kunnen worden gedaan. Voorts bestaat de mogelijkheid om op 30 december a s. bij de varkens- schuur van boerderij 'Groot Krak- horst de nog warme oliebollen te kopen De prijs is onveranderd f 2.50 per 6 stuks De beheerder van Groot Krakhorst heeft met dat oliebollen- bakken. een toch vettige toestand, geen enkel probleem „De volgende dag merk je niet. dat De Haaien er geweest zijn", zegt hij altijd en dat mag voor „De Haaien" een pluim op de zwembroek zijn LEUSDEN - De reeds geruime tijd geleden ingezette trend om op jonge leeftijd met volleybal te beginnen heeft de laatste tijd zijn vruchten af geworpen. Regelmatig werden er de laatste jaren door LEOS jeugdteams dan ook belangrijke plaatsen be haald in distrikts en landelijke com petities en tournooien. Wisten de meisjes aspiranten (leeftijd 14-16 jaar (enkele jaren geleden 3e te wor den op de Nederlandse kampioen schappen, dit keer was het de beurt van de jongens uit die zelfde leef tijdsklasse. Tijdens de op 20 decem ber j.l. in Zwolle gehouden finale wedstrijden wisten de Leos spelers, met groot overmacht, kampioen van Nederland te worden. Dit vertegenwoordigende jeugdteam, getraind door Ben Kruse en Piet Groenestein, had nadat zij in de voor ronde tegen streekgenoten zoals o a S V V. uit Soest en Zelky uit Harderwijk reeds hadden bewezen dat zij de sterk ste formatie uit het distrikt Eemland was, ook in de eindronde van de Open Nederlandse Club kampioenschappen, het sterkste en zwaarst bezette tournooi van Nederland, er geen mo ment twijfel over laten bestaan dat al leen zij recht op de titel hadden. Met grote overmacht, wist dit team met de spelers Gido Vermeulen, Maurice Ba ron, Jaap Bijl, Jouke de Boer. Herman Bosman. Erik Hessel. René Heiting, Hans van Es en Erik Tettero, in hun poule hun wedstrijden tegen res- pektievelijk Animo-Sneek. Compaen - Oost Zaan en Data-Centre D.V.O uit Oud-Beyerland te winnen. Zonder ook maar één set te verliezen, werden zij dan ook winnaar in hun poule Ook in de hierop volgende kruisfinale werd van het toch wel behoorlijk tegen stand gevende team van Spiker uit Eer beek gewonnen Doordat in de andere kruisfinale door Data-Centre D V O gewonnen werd van Revok uit het Lim burgse Reuver, moest in de finale we derom aangetreden worden tegen deze poule-tegenstander. Ook in deze finale wedstrijd lieten de Leos-spelers zien dat reeds op jonge leeftijd goed volleybal gespeeld kan worden Met een enorme inzet, een technisch surplus, een goede hoge aanval, vooral via Jouke de Boer en Erik Hessel, en mede gesteund door een grote Leos aanhang werd de eerste set met de voor zichzelf sprekende cijfers van 15-1 gewonnen De 2de en zoals later bleek de laatste set was daarna louter een formaliteit. In minder dan 15 minuten werd ook deze set gewonnen van een tegenstander welke reeds bij voorbaat zich met het idee verzoend had dat zij hooguit 2de konden worden. Hierdoor kon de Leusdense ploeg zich Kampioen van Nederland noemen. Dat ook vanuit de nationale selekties be langstelling getoond is mag blijken uit het feit dat 2 spelers uit dit team bin nenkort kunnen worden uitgenodigd voor de centrale training van het Ne derlandse Aspiranten Volleybalteam welke in voorbereiding zijn voor de we reldkampioenschappen van 1984. Uitslag: 1en kampioen van Nederland LEOS - Leusden 2 DATA-CENTRE D.V.O. - Oud Beijerland 3. REVOK-Reuver 4 SPIKER - Eerbeek 5 COMPAEN - Oost-Zaan 6. ZAAN'60 - Zaandam 7. V en A - Zevenhuizen 8 ANIMO-Sneek LEUSDEN Op woensdagavond 17 december hield de Binnensport vereniging Leusden haar traditionele spelavond ter afsluiting van de eerste helft van de bonds- en huiscompeti tie biljarten. Opnieuw bleek dat de groene tafel talloze mogelijkheden biedt tot spel letjes met keu en ballen, die afwijken van de gebruikelijke spelsoorten in het biljarten en waarin toch de vaar digheid van ervaren biljarters tot zijn recht komt LEUSDEN Vorige week donder dagavond werd de laatste competi tieavond van het seizoen 1980 afge werkt. Als winnaar kwam te voor schijn de heer Arns met 172.910 pun ten, op de voet gevolgd door de heer Boll met 172847 punten. Als derde einigde mevrouw Pouli met 169540 punten. Naast de normale ballen versche nen op de biljart ook een gele bal. kegeltjes en een kurk met dobbelste nen Om aan de naam van de vereni ging ten volle recht te doen. werd nu ook aan een heel andere binnensport aandacht besteed en wel het sjoelen. Er waren in totaal 280 punten te verdienen. De winnaar. H. Beijer. kwam nog net niet aan 200 punten. Tweede werd F Voortman en derde C. Gerth De prijzen werden uitge reikt door sekretaris W. Veen, die samen met penningmeester F Ivens de avond georganiseerd had. Voor iedereen was er een aardige attentie De marsenprijzen vielen ten deel aan de heren v. d. Berg en Knol. Een rijk voorziene prijzentafel, sa mengesteld door de dames v. Egdom en van Waterschoot, alsmede een prima door de heren Arns en de Ridder samengesteld koud buffet droegen er toe bij, dat de avond een zeer geanimeerd verloop had. Hoe bestuur en de leden kunnen terug zien op een uitstekend verlopen sei zoen 1980. Rest nog te vermelden, dat mevrouw de Ridder enkele zelf gemaakte prijzen van de gehouden loterij ter beschikking stelde. LEUSDEN Dinsdag 30 decem ber zal de varkensschuur van boerde rij Groot Krakhorst weer gonzen van bedrijvigheid als 10 tot 20 Haalen-le- den weer zorgen voor zo'n 10.000 oliebollen. Zoals bij de meeste verenigingen in Leusden maar ook daarbuiten vor men opbrengsten uit acties een be langrijke bron van inkomsten. De Leusder Zwem en Polo Club „De Haaien" weet daar van mee te spre ken. Eén van die acties bij deze ver eniging is het jaarlijkse oliebollen bakken. Deze activiteit aan het einde van de maand december is met zo'n 13 keer een traditie geworden en in de loop der jaren heeft men een grote klantenkring weten op te bouwen, zodat na zo'n 2 dagen hard werken inclusief het opbouwen en het schoonmaken, de opbrengst voor de clubkas een financiële injectie bete kent. De toenemende vlucht naar de wintersportgebieden is echter voor „De Haaien" een steeds groter wor dend probleem voor wat betreft de verkoop van de oliebollen Reeds 2 weken van te voren worden de be- LEUSDEN Vorige week zater dag 20 december werd in zwembad Bavoort in een gezellige kerstsfeer afgezwommen voor de diploma's A en B. Het afzwemmen was georgani seerd door de kring Midden Neder land en als diploma-consul was aan wezig de heer J. Mekking. De beoor delingscommissie werd gevormd door de heren A. Kraaikamp en M. Gouw. De namen van de geslaagden lui den Diploma A: Patrick Burgers, Henny Termaten. Danny Toller. Menno Boersma. Tjal- ling Stienstra, Sandra Boon. Simone Jansen. Roland Westering, Anoeschka Canters, Marieke Mor sing, Asker Basen, Ingrid Leunis. Du- san de Ruiter, Romy Massop, Frank Egberts, Marin Zegers, Frieda Ham stra, Els Schravesande, Marcel Ey- kelboom. Monique Advocaat, Nicole Jolfhk, Mare Hilhorst. Arno v d. Bre mer. Ambermerlijn Roodbergen. El- les Alberink, Robert v.d. Broek. Ro bin Cooiman. Patrick Scheggetman, Maurits v. Engelen, Danny Alewijn, Gorter d. Daas, Mare v. Leeuwen, Danielle Tettero, Sjannie v. Barne- veld, Erwin Kooiman. Dennes Rijn beek, Michael Soffner. Jeroen Peer- deman, Niels Terweij. Brigitte Tweel. Michiel v. Ruitenbeek Diploma B. Micha Ploeger. Guido Koelstra, Loes Boerma, Werner Clarenbach, Allard Bisschop. Ruben Tolboom, Martijn Albering, Floortje v. Gelder, Jouke v. Campen, Freek Mosterman. Alison Schimmel. Peter Jacobs. Mietsja de Vaan, Thea van de Ven, Sjaak de Feyter, Froukje Stuiver, Jan Stuiver, Willy Vermond, Jan van de Berg, Riet van Koningsveld, Pieter van Ko ningsveld LEUSDEN - Vorige week werd door de zaterdagcommissie van Ro da '46 opnieuw een zaalvoetbal toernooi georganiseerd. Tot op het laatste moment leek het erop dat dit toernooi niet door zou kunnen gaan omdat door de KNVB een volledig programma werd ingelast, maar hier bracht de plotselinge sneeuwval dan een keer uitkomst. 56 voetballende zaterdagleden heb ben in acht teams van zeven spelers enthousiast gestreden. Ook nu bleek dat niet alle „veldspelers" even goede zaalvoetballers zijn. Uiteindelijk kwa men. na soms felle strijd met de vreemdste uitslagen, twee poulewin naars uit de bus Uit de finale kwam ten slotte het team van Jaap de Haan met 2-1 als winnaar te voorschijn. Als wedstrijdleider trad afgelopen zaterdagmiddag op trainer Richard Beumer. LEUSDEN Op 20 december werd in de sportzaal Groenhouten aan De Meent de voorronde van de Nationale Bekerstrijd 1980, dames, gespeeld tussen de eerste dames teams van L.E.OS., en Spirit uit Amersfoort L.E.O.S. komt uit in de hoogste afdeling van het district en Spirit speelt in de landelijke competitie in de tweede divisie Theoretisch gezien moest het da mesteam van Spirit dus gemakkelijk kunnen winnen. De werkelijkheid was echter anders De L.E.O.S.-da mes waren zeer gemotiveerd en be gonnen al direkt met een 3-0 voor sprong in de eerste set. Wellicht wat overmoedig, want de Spiritdames vochten zich langszij en kwamen tot een 15-8 setoverwinning, dank zij goed langs het L.E.O.S.-blok ge plaatste smashes De L E.O.S. volleybalsters lieten ech ter de tweede set duidelijk merken, dat zij niet onderschat wilden te wor den en alhoewel Spirit ook deze set naar zich toetrok met 15-12, liet Spelbeeld van het LEOS-volleybalteam L.E.O.S. goed volleybalspel zien. De omstanders roken een setover winning en ondersteunden het als leeuwinnen vechtende team met tal rijke toejuichingen. Het leek dan ook of L E O S dames in deze set ineens alles konden: het blok sloot goed aan, er werd uitste kend bewogen en ook de prikbal werd effectief benut. Er rolde dan ook een duidelijke setoverwinning voor L.E.O.S uit met 15-10 De vierde set werd vol spanning tegemoet gezien Dank zij een gro tere brok routine namen de Spiritla- dies in de vierde set direct een 5-0 voorsprong via goed geplaatste en harde serves. L.E.O.S deed er alles aan om terug te komen en bij de stand 7-6 in het voordeel van Spirit leek het er even op Door wat misver standen in de L.E.O.S. gelederen, zag de Spiritformatie haar kans en greep die met beide handen. Eindstand van de vierde set 15-9. en een gewonnen wedstrijd met 3-1 De L.E.O.S. dames hebben eervol verloren na een af en toe gelijkop- gaande strijd, waarin zeer zeker goed volleybal en hier en daar heel gedurfd en gevarieerd spel te zien was. blijkt uit een privilege van Floris V aan de poorters van Haarlem. De oudste gegevens over pol dermolens dateren uit 1414. Er zijn verschillende molentypen tot ontwikkeling gekomen. Zoals de stan derdmolen. de torenmolen, de wipmo len en houten achtkanten en ronde ste nen bovenkruiers. Sommige molens zijn als binnenkruier uitgerust. De meeste hebben een zogenaamd staartwerk. Soms gaan de wieken van die molens vlak langs de grond. Dan spreekt men van grondzeilers. Beltmo lens herkent men aan een verhoogde voet. waartegen een berg aarde is op geworpen. Als er om de verhoogde on derbouw een omloop is aangebracht, spreekt men van stellingmolen. Watermolens zijn te onderscheiden in onder- midden- en bovenslag- molens. Wie méér over de molens wil weten kan schrijven naar de Edukatieve Dienst van het Nederlands Openlucht Museum. Schelmseweg 89. Arnhem! MOLENAARS EN MOLENS IN NEDERLAND Molenaars in Nederland gaven het vak van vader op zoon door De mole naar moest van te voren kunnen zien hoe de wind zou waaien. Vóórdat de molen kon malen moest deze worden „gekruid op de wind gezet), en moesten de zeilen al naar gelang de windsterkte op de wieken worden ge spannen Molens spraken hun eigen taal. die soms nu ook nog wel gebruikt wordt Door de stand van de wieken kon men van veraf zien of er vreugde of rouw op de molen was Of dat er geen werk was. N Wickart (1748-1815). die por- seleinschilder was. heeft heel veel mo lens getekend, die op het eind van de 18e en het begin van de 19e eeuw Ne derland nog sierden. Zo bijvoorbeeld ook de open standerdmolen buiten de Utrechtse poort. Getekend in zwart krijt, met pen in zwart en grijs en met penseel in grijs. Ook Jan de Beijer (van Kleef tot Roermond. 1703- 1785) vereeuwigde vele molens. Hij zette datum en plaats in een strookje boven aan zijn prent, wat voor de duiding van de vele afgebroken molens erg praktisch is. Van hem is on der andere een stellingmolen bij het dorp Vreeswijk, die werd geëtst door Spilman, en een stellingkorenmolen in IJsselstein. gezien vanaf de Hoge Biezendijk Van landmeter Broekhuysen is er een kopergravure uit 1705. De Ren- swoudse molen, een gesloten stan derdmolen. die in de omgeving van kasteel Renswoude stond, komt er op voor. Het is een detail van de Caarte van de Slaapersdijk, Streckende van de Stichtse bergen tot de hoogte van Gel derland. Er is een anonieme ets uit „Het ont roerde Nederland dat werd uitgege ven naar aanleiding van de verwoestin gen in Nederland door de Fransen. De ets toont het geraamte van een koren molen te Vreeswijk Op een door J L Sórensen (1812- 1857) vervaardigde tekening van de overstroming van het dorp Veenendaal in 1855 (pen in zwart en grijs, penseel in grijs) komt een gesloten standerdmolen voor. Jordanus Hoorn (1753-1330) maakte met de pen in licht- en don kergrijs en de penseel in kleur een prent van de Kopermolen aan de Barneveld- sebeek in Leusden-Stoutenburg. Er liggen ook diverse oude foto's in de vitrines. Een foto uit 1866 van de runmolen aan de Grote Koppel Een foto uit 1900 van de watermolen bij de Koppelpoort. die in 1645 werd ge bouwd En uit het begin van deze eeuw een foto van de stellingmolen De Gunst. Wie van molens houdt of er zich voor begint te interesseren moet niet ver zuimen om zich in het museum de door Flehite uitgegeven molenagenda 1981 19,50 aan te schaffen. U kunt de tentoonstelling van de molenprenten gaan zien van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag, de beide Kerstdagen en nieuwjaarsdag is Museum Flehite gesloten. Op 24 I en 31 december sluit het museum om 14.00 uur. een bepaalde periode ongekende per- spektieven leek te bieden, deed het on geïnteresseerd omgaan met zijn kul- tuurbezit De kruideniersgeest kon zijn gang gaan. want wat heb je aan een molen die niet meer zijn dubbeltjes op brengt: die breek je toch gewoon af. NOG SLECHTS DUIZEND „Nog slechts duizend" zegt „Vech ten voor molens ..Partikulier initiatief, stichtingen en verenigingen, vechten voor het behoud van dit geringe molen- bezit. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft jaarlijks de be schikking over ongeveer een miljoen gelden voor molenrestauratie en on derhoud na herstel. Dit wordt nog aan gevuld met provinciale en gemeentelij ke bijdragen, ongeveer ook een miljoen gulden per jaar. De verschillende stich tingen hebben 125 molens in eigen dom. Zij doen wat ze kunnen. Er zijn bijna 40 molenmakers in ons land. die ongeveer 100 vakmensen in dienst hebben. Zij proberen met z'n allen de molens draaiende te houden". Het blijkt, dat er nog slechts enkele tientallen wind- en watermolens in be drijf zijn in Nederland Maar door toe doen van molenliefhebbers gaan steeds meer wieken van buiten bedrijf zijnde molens draaien Ook blijkt er steeds meer belangstelling te ontstaan voor de molen, en voor meel, dat op ambachtelijke en milieuvriendelijke wij ze is gemalen. REEDS VÓÓR 1000 WATER MOLENS Reeds vóór het jaar 1000, lezen we in „Vechten voor molens", maalden in hoger gelegen delen van ons land de watermolens het koren. In 1274 was de windmolen iets meer bekend, zoals AMERSFOORT - In Museum Flehi te. Westsingel 50, is tot en met zondag 18 januari een kleine tentoonstelling te zien van tekeningen en prenten van topografische afbeeldingen van mo lens De molenprenten behoren tot het bezit van het museum en geven alle molens weer die ooit in de provincie Utrecht stonden. U vindt de prenten in vitrines in de hal van Museum Flehite De molens, die in vroeger tijden, in grote getale dominerende „bakens" in ons land waren, zijn door de overbevol king met zijn niet aflatende behoefte aan huizen en snelwegen simpelweg „opgeofferd" In de uitgave van de Af deling Voorlichting van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist van februari 1977 „Vechten voor molens", kan men lezen, dat er in de vorige eeuw naar schatting nog zo'n 11 000 molens in Nederland stonden. Omstreeks 1900 waren dat er 2.500. Momenteel hebben we er in Nederland nog 1030 De vrije wind werd hun ontnomen, het water werd hun afgesneden. De mo lens. die eens de steunpilaren waren van de Nederlandse economie en de Nederlandse waterhuishouding, wer den achteloos afgebroken, toen de stoommachine, de dieselmotor en de elektriciteit hun intrede deden. De in dustriële en technische vooruitgang, die het Nederlandse volk gedurende

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9