„The deer Hunter"-reprise van een magistrale film kijk op de film leusilen h DINSDAG 30 DECEMBER 1980 kijk op de film Niro). Dick (Christopher Walken) en Steven (John Savage). Zij gaan naar Vietnam. Na afloop van de film erken je zonder meer, dat Cimino op z'n minst drie uur nodig had om zijn indrukwekkende ver haal te kunnen vertellen ook al lijkt het je een lange zit toe. Het begint als een half-dokumentaire over het leven van de vijf Amerikaanse knapen in het stadje. Ze werken op de staalfabriek, ze verdoen hun vrije tijd in de plaatselijke kroeg en geven daar het meeste van hun geld uit. Vriendelijke, onopvallen de. Amerikaanse jongens, die zo nu en dan extra genieten als ze samen de bergen intrekken, op hertenjacht. Na de fascinerende beelden van het dagelijkse werk in de staalfabriek, de geintjes in de kroeg, de vriendschap, komt als een overweldigende stortvloed het Russisch-Orthodoxe huwelijksfeest tussen Steven en Angela (Rutanya Al- da) over je heen gespoeld. In een kleurrijke werveling van plechtige kerkscènes, koormuziek en wierook, Kirk Douglas (links) en één van zi/n officieren op de brug van het Amerikaanse vlieqdekschip Nimitz A1J u. tijdens een mysterieuze electrische storm in ..The final countdown" van regisseur Don Taylor 0H als een Pre-h'slonsche King Kong in gevecht met woedende horzels naar een snelle overgang van niet te stelpen plezier tijdens de bruiloft. Deze bruiloft beslaat een vrij groot deel van het eerste anderhalf uur van de film en hoe onwaarschijnlijk ook: het verveelt geen seconde. Het is een staaltje van perfekt filmen, want alleen de beste re gisseurs kunnen het zich permitteren om zo lang stil te staan bij die ogen schijnlijk voor het verdere verhaal on belangrijke gebeurtenis Maar juist de ze scènes, waarbij je beurtelings wordt meegesleurd en wordt ontroerd, zijn mede-bepalend voor het verdere ver loop van het ijzersterke filmverhaal ONTHUTSEND Je wordt als het ware overrompeld door de plotselinge overgang van het vredige Amerikaanse stadje naar de gewelddadige handeling in een oorlog. Vietnam. Onthutsende, maar ook keiharde beelden, van wat zich in elke oorlog afspeelt: de wreedheid ten top. onmenselijkheid, bij beide partijen. Moordend, slachtend, vernederend. En dan die toevallige ontmoeting van de drie kameraden uit Clairton, Penn sylvania. Temidden van het oorlogsge weld komen ze elkaar tegen. En delen eikaars lot. gevangen door de Vietcong en onder onmenselijke omstandighe den opgesloten in en bij een rivier, ter wijl de bewakers zich op kostelijke wijze vermaken met een angstaanjagend, allesoverheersend spelletje. Russische roulette. U kent dat spelletje toch? Russische roulette. Met één patroon in de kamer van de revolver en dan maar hopen, dat die niet net voor de loop zit als je afdrukt. En de bewakers sluiten enthousiaste weddenschappen af. Ga je er deze keer aan of de volgende Eén van de drie vrienden komt ten slotte ongeschonden thuis. De ande ren. ze leven nog Coming home Verheugde spandoe ken in dat staalstadje in Pennsylvania, alle vrienden van thuis zitten klaar om je welkom te heten, om er een fiks feest van de thuiskomst van te maken. Mi chael heeft geen behoefte aan zo n ont vangst. Want wat weten al die vrienden en vriendinnen van Vietnam? Wat we ten ze eigenlijk wat daar gebeurt, wer kelijk plaatsvindt? Het tweede deel van de film gaat over dat ..coming home", maar het is anders, bitterder, doordringender dan de wijze waarop Jane Fonda héar.Coming ho me" schilderde Het is allemaal even verbijsterend en onthutsend als alles wat voordien over het doek voorbij kwam en diep in je netvlies bleef han gen „God bless America". Het is het enige wat overblijft. Michael Cimino heeft met zijn magistrale film gepro beerd om te laten zien, wat een oor log mensen doet. Hij is daar op een verbijsterende wijze in geslaagd. (Cinema 2, ca. 180 minuten, 12 jaar). FILMS IN HET KORT Flyingh High. Knotsgekke film rond een fatale vlucht van het pas sagiersvliegtuig vlucht 209 van Los An gelos naar Chicago. De schrijvers van ..Kentucky Fried Movie" hebben nu niet alleen het scenario maar ook de regie voor hun rekening genomen en dat re sulteerde in een al even gekke film. Met o m. Robert Stack, Lloyd Bridges, Julie Hagerty, Robert Hayes en anderen Gebaseerd op de film „Zero Hour" uit 1950 maakten Jim Abrahams, David en Jerry Zucker een fraaie, absurde ko medie. waarmee de spot met het totale vliegwezen wordt gedreven en de ..American Way of Life" een lachspie gel wordt voorgehouden. (Grand 1 en 2, alle leeftijden, 85 minu ten). The final countdown. (Terug uit de hel). Regisseur Don Taylor maakte met ..The final countdown" een prima tijd reis-avontuur. ..The final countdown" is een groots opgezette spektakelfilm Helaas ontbreekt Wim Kan op Ge oud/aarsavond op de televisie, maar zou hij er zijn geweest, dan zou hij aan het slót hebben ge zongen,,Waar gaan we in het nieuwe jaar naar toe?" En dat is steeds weer de klemmende vraag aan het einde van een jaar. Ik ga in ieder geval enkele hon derden kilometers noordwaarts in het nieuwe jaar. Om te beginnen. Ik kom terug hoor, daar niet van, maar ik weet in ieder geval waar ik in de eerste uren van het nieuwe /aar naar toe ga - bij leven en wel zijn - en dat is al heel wat. Toekomstvoorspellers weten het natuurlijk allemaal véél beter dan ik. Somber jaartje, zeggen ze in koor. Met treurige gezichten pinken ze een traan vol somberte weg Economische crisis, zeggen ze, nog véél meer werkelozen. Nog véél meer inleveren, orakelen de economen. En dan moet ik héél eventjes denken aan dat sombere gezicht van Joop den Uyl, jaren geleden, toen die wijze koningen in het oosten de oliekraan dichtdraai den. Zei onze toenmalige minis ter-president niet met een brok in z'n keel, dat het nóóit meer zou worden zoals het was geweest9 Ach, die man zal natuurlijk nooit vermoed hebben, dat het zó-som- ber zou worden. Hij allang blij na tuurlijk, dat te vier jaar lang het roer aan de grote Roerganger van de Heilige Landstichting over kon la ten. En die man bleef ook maar stuurloos dobberen op de woelige baren van onze afkabbelende welvaarts-economie. En ondanks dat staat diezelfde ex-minister-president alweer te trappelen van ongeduld om het stuur over te nemen. ,,Het gaat niet goed," bromt hij vol enge somberte maar dat wisten we ook zonder zijn georakel we. Tja, 1981 wordt wat dat betreft wellicht het jaar van de waarheid Wordt het Joop of wordt het Dries Misschien wel geen van beide. Want zegt het spreekwoord niet, als twee honden vechten om een been, loopt de derde er mee heen? Jan Terlouw wordt dus mi nister-president. Dan krijgen we aan het eind van het jaar mis schien een troonrede, geschreven als een kinderboek. En de woningnood? Ach, het is, zoals dezelfde Wim Kan in 1979 het zo treffend uitdrukte: ,,Zet alle kamerleden, ministers en staatssecretarissen uit hun wo ning en plaats ze onder aan de lijst van woningzoekenden. De wo ningnood zal dan binnen de kortst mogelijke tijd worden opge lost. Mensen. Elk jaar wordt weer in gevuld door mensen Feilbare mensen, ieder met hun eigen ge woonten en gebreken. Hun eigen ijdelheden, wensen en idealen. Ik denk dat we voor het nieuwe jaar eigenlijk maar één wens op ons lijstje hoeven te zetten. De be langrijkste: laten we hopen, dat de mensen die het uiteindelijk voor het zeggen zullen hebben, zij die beslissen over oorlog of vrede, hun verstand zullen gebruiken En voor de rest zijn onze klaagliede ren eigenlijk te verwaarlozen bij geluiden in een wereld vol angst aanjagend wapengekletter Ik wens u daarom een 1982 toe V Gleason als Smokey en verder met ui teraard Sally Fiel als Carrie. Opnieuw een flitsend gemaakte achtervol gingsfilm door stuntman-regisseur Hal Needham. Vrijwel op hetzelfde thema gebaseerd, is „Smokey and the Bandit have a baby" echter toch niet helemaal van dezelfde kwaliteit als de verrassen de eersteling. En misschien ligt dat wel aan het feit, dat de verrassing van het gegeven er een beetje af is. Maar on danks enkele inzinkingen is Smokey and the Bandit een lekkere, flitsende slapstick-komedie met uiteraard gigan tische achtervolgings-scènes, die op nieuw tot in het absurde zijn uitgevoerd. Amusant amusement. (Cinema 1, alle leeftijden 95 minuten). De bende van hiernaast. Uitsteken de Nederlandse speelfilm van regis seur Karst van der Meulen voor jong en oud Een gezellige familiefilm, waarin bewoners van een flatgebouw worden gekonfronteerd met vreemde verdwij ningen en daar de naburige woonwa genbewoners (de bende van hiernaast) de schuld van geven. Maar alles is altijd anders als het lijkt, zo ook hier en dan blijkt, dat hun eigen kinderen tal van za ken hebben gebruikt voor hun spel ..In de Bende van hiernaast" gebeuren te veel dingen om in kort bestek te vertel len. maar amusant en spannend is het allemaal wel. Warm aanbevolen. (Cinema 2,102 minuten, alle leeftijden). The deer Hunter. Regisseur Michael Cimino's succesfilm uit 1979 over vijf jonge mannen uit een Amerikaans staalstadje gedurende de oorlog in Vietnam Met Robert de Niro, Chris topher Walken, John Savage in de hoofdrollen. Een magistrale film, die meer dan drie uur lang de aandacht gevangen weet te houden. Met fas cinerende bruiloftsscène en absurde beelden uit de wrede Vietnam-oorlog, die op dat moment vrijwel verloren is (Cinema 2, avondvoorstellingen, 180 minuten, 12 jaar). The Blues Brothers. Nieuwste film topper van regisseur John Landis (Kentucky Fried Movie, National Lam poon's Animal House). Met Dan Aykroyd en John Belushi in de hoofd rollen als de Blues Brothers.die stad en land op stelten zetten om vijfduizend dollar te verzamelen voor het behoud van een weeshuis. Wie van swingende zwarte muziek houdt, wie graag lacht, wie flitsende aktie en chaotische ach tervolgingen op prijs stelt en ook graag goede dialogen hoort, wel, de Blues Brothers brengen het u allemaal. Een groots opgezette superkomedie vol slapstick, swingende muziek en zang en snelle aktie (Euro, 128 minuten, alle leeftijden). Ace High. Een knotsgekke western met het befaamde knokduo Terence Hill en Bud Spencer in de hoofdrollen. (Duo 2. 12 jaar). Filmprogramma voor Amersfoort van woensdag 31 december 1980 t/m woensdag 7 januari 1981. Grand 033-14632. Grand 1 en 2 ..Flying High", a.l. woensdag 31 december: 14.00 uur; donderdag en zondag 14.00- 16.30-19 00-21.45 uur Overige dagen 14.00-19 00-21.45 uur Grand 3 „The final count downa.l. woensdag 31 december: 13.45 uur; donderdag en zondag: 13.45-16 15-18.45-21.30 uur. overige da gen: 13.45-18 45-21.30 uur Grand 4 „The missing link" (niet voor al te jeugdige bezoekers), woensdag 31 december 13.30 uur; donderdag en zondag: 13.30-16.00- 18.30-21.15 uur, overige dagen: 13.30- 18 30-21.15 uur Grand 5 „The Shining 16 jr woensdag 31 decem ber 13.30 uur; donderdag en zondag: 13.30-16 00-18.30-21 15 uur; overige da gen 13.30-18 30-21.15 uur. Grand Theater „De Aristocats". a.l. Geheel Nederlands ge sproken. woensdag 31 december 13.30 uur; donderdag, vrijdag, zaterdag en zon dag: 13.30-16.00-19.00 uur; overige dagen: 13 30-19 00 uur Cinema 1 Cinema 033-18900 „Smokey and the Bandit" (deel 2) a.l. woensdag 31 december 13 45 uur, don derdag en zondag 13.45-16.15-18 45- 21.30 uur; overige dagen: 13.45-18 45- 21.30 uur. Cinema 2 „De bende van hiernaast" a.l. woensdag 31 december: 13.30 uur; donderdag en zondag: 13.30-16.00 uur; overige dagen 13.30 uur Cinema 2 „The deerhunter", verhoogde prijs, 12 jr. woensdagavond geen voorstelling; overige avonden: 19.30 uur. Euro Euro 033-33655 „The Bluesbrothers" a.l. donderdag en zon dag: 13.30-16.15-19 00-21.30 uur; vrijdag, maandag en dinsdag: 13.30-19 00-21.30 uur. Woensdag 31 december en zaterdag 14.45-19.00-21.30 uur; woensdag 7 januari 19.00-21.30 uur. Lucky Luke" adv. Ift 8 jaar, woensdag, za terdag en woensdag 12.45 uur Du<gï33-16572 Duo 1 „DieTiroler blondjes toch", 16 jr. woensdag 31 december 14 15 uur, donderdag en zon dag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur; overige dagen 14 15-19 15-21.30 uur Duo 2 „Ace High". 12 jr. woensdag 31 december: 13 45 uur. donderdag en zondag: 13.45- 16.15-18.45-21.15 uur; overige dagen: 13.45-18 45-21 15 uur DUO nachtvoorstellingen vrijdag- en ze- terdagnacht. Duo 1 „De hete meiden van de pornohoeve". 24.00 uur, 18 jr Duo 2 „In de greep van de spin" 23 45 uur, 16 jr Amerikaanse regisseur Michael Cimino (37) is zo'n opmerkelijke film. En ver geet nou direkt maar die rellerige pu bliciteit, die deze film op het filmfestival van Berlijn veroorzaakte. Vergeet voor mijn part ook die negen Oscar-nomina ties. die de film opleverde. Het zijn alle maal bijzaken. Want „The deer hunter" is gewoon een magistrale film, die ook zonder al die publiciteit, al dat eerbe toon. een film blijft, die je ondergaat als een bittere schoonheid Het is een film, die je eigenlijk niet gemist mag hebben en ook al klinkt dat een tikkeltje afge zaagd. dit keer kom je er niet om heen. „The deer hunter" is zonder meer een monumentaal meesterwerk. „The deer hunter" is het verhaal van vijf mannen, alle vijf behorend tot de Russische-Orthodoxe gemeenschap in het staalstadje Clairton in de Ameri kaanse staat Pennsylvania Het verhaal van Stanley (John Cazale), Axel (Chuck Aspergren), maar vooral het verhaal van drie van hen: Michael (Robert de rond het door kernenergie aangedre ven Amerikaanse vliegdekschip de USS Nimitz, dat in een tijd-storm te recht komt en terug wordt geslingerd naar het jaar 1941vlak voordat de Ja panners de Amerikaanse vloot bij Pearl Harbour vernietigen. De ultramoderne Nimitz is in staat de Japanse vloot tijdig te vernietigen De beslissing ligt in han den van commander Yelland (Kirk Douglas). Maar tal van onverwachte ontwikkelingen maken een probleem nog ingewikkelderTaylor is er in ge slaagd om een goed kloppend tijd- verhaal te maken zonder te verstrikken in tijd-paradoxen En dat is op zich al een kunstAan de andere kant laat „The final countdown" het enorme ver- nietigingspotentieel van een modern oorlogsschip zien in soms beklemmen de scènes (Grand 3. twaalf jaar). The missing link. Sprankelende, knap gemaakte tekenfilm-satire van de Belgische regisseur Picha (Shame of the Jungle) over de ontbrekende schakel in de evolutie-theorie van Dar win. vermengd met hedendaagse ele menten en fragmenten uit de Bijbel. Een milde satire, waarin de missing Link „OH" de pré-historische wereld verkent en tenslotte gaat verbeteren Een tot mislukken gedoemde bezig heid, dat spreekt. Picha is er in ge slaagd om niet alleen anderhalf uur te blijven boeien, maar een uiterst kleurrij ke en magische wereld te scheppen als een modern sprookje. Vol met fantasti sche kreaturen, die in fijnzinnige humor hun wijsheden spuien. En dat alles in de overduidelijke taal van vandaag zonder grof te worden. Voeg daarbij de uitste kende songs van Leo Sayer en je hebt een dijk van een film voor een heel ge noeglijk avondje uit. (Grand 4, voor niet al te jeugdige kij kers, 95 minuten). The shining. De nieuwste film van de befaamde regisseur Stanley Kubrick. Uitgekiende horrorfilm, die bijna alle vorige horrorfilms in de schaduw stelt. Met formidabele hoofdrollen van Jack Nicholson, Shelley Duvall en Danny Lloyd Een knappe film van een per- fektionistische vakman. Aanbevolen. (Grand 5, 120 minuten. 16 jaar). The Aristocats. De befaamde te kenfilm van Walt Disney uit 1970. nu opnieuw in roulatie, maar dan met na gesynchroniseerde Nederlandse stemmen. Amusante avonturen van een kattenfamilie Familiefilm voor jong en oud. (Grand Theater, alle leeftijden) Smokey and the bandit II (have a baby). Het vervolg op de filmtopper „Smokey and the bandit" met Burt Reynolds als the Bandit, Jackie DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Het bioscoopprogramma van de Amersfoortse film theaters is voor het grootste deel geprolongeerd. Hoewel enkele films van bioscoop wisselden, blijven alle films, met uitzondering van de films in Duo 1 en 2 en de kindervoorstellingen in Euro. In Cinema 2 komt voor de avond voorstellingen Michael Cimino's „The Deer Hunter" terug, de grote suc cesfilm van 1979, terwijl in Duo 2 een reprise van „Ace High" (Azen zijn troef) met Terence Hill en Bud Spencer op het doek verschijnt. De bioscopen in Amersfoort hebben overigens een zeer drukke week achter de rug. Vooral tijdens het weekend en de Kerst waren de theaters goed tot geheel bezet. Topper is het tweede deel van „Smokey and the Bandit", terwijl ook „The Aristocats" uitzonderlijk veel publiek trok (vooral de jeugd natuurlijk). Prinsen in een scène uit ,,De bende van hiernaast" van Karst van der Meulen. VAAR GAAN WE... THE DEER HUNTER „The Deer Hunter" is een reprise uit 1979. toen de film weken achtereen voor volle zalen zorgde. En terecht, want „The Deer Hunter" is een magi strale film, gemaakt door de toen 37-ja- rige Michael Cimino. Over de film schreef ik vorig jaar onder meer het vol gende Er zijn maar heel weinig films, die de aandacht drie uur lang gevangen weten te houden. „The deer hunter" van de Gerard Cox, Lex Goudsmit en Joost

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15