joüamo B0VAM0 Zn ZICH IN VOOR HANDHAVING Opheffing busdienst Centrum naar Zuid strop voor vaste reizigers l „Het gaat bedrijven nu echt slecht" „Rollenpatroon moet worden doorbroken" WERKLOOSHEID IN AMERSFOORT BLIJFT STIJGEN Aanpassingen kunnen positief werken Bus tussen centrum en zuid blijft voorlopig rijden plaatselijk nieuws DINSDAG 30 DECEMBER 1980 LEUSDEN - Als er niets aan gedaan wordt, zal de busdienst Leusden-Cen- trum/Leusden-Zuid in de loop van ja nuari of februari worden opgeheven De opbrengsten dekken namelijk niet de helft van de kosten van de busdienst, hetgeen voorwaarde is voor het voort bestaan van de bus „BUURTBUS" UNICUM De Leusder ..Buurtbus" is een uni cum in de Nederlandse openbaar-ver- voerwereld. Het is namelijk de enige buslijn in Nederland, die niet door het rijk gesubsidieerd wordt. Hoewel er. als wij goed geïnformeerd zijn, voordat de bus ging rijden door de gemeente Leusden subsidie is aange vraagd, is deze niet gegeven, omdat de kernen Leusden-Zuid en Leusden- Centrum volgens de subsidie-normen te dicht bij elkaar zouden liggen. Bo vendien zou de verbinding te vervoers- arm zijn. Ook is er sprake geweest van een .echte" busverbinding tussen beide kernen, maar hierbij speelt een geheel ander probleem een rol: de conces- siegrenzen (dus de grenzen van de ge bieden, waar een bepaalde onderne ming zijn diensten in mag uitvoeren) lo pen precies tussen Leusden-Centrum en Leusden-Zuid. Wijziging van de concessie is een zeer moeizame zaak en bovendien zeer ongebruikelijk in Nederland (enkele uitzonderingen daargelaten) Dit alles resulteerde in een (mi- ni)busverbinding op dinsdagochtend en vrijdagmiddag, die wordt verzorgd door Garage Kleinveld uit Achterveld in op dracht van de gemeente. Op 3 oktober werd de verbinding feestelijk door wet houder Mandemaker geopend en deze sprak daarbij de wens en verwachting uit, dat de busdienst in een behoefte zal voorzien en de exploitatiekosten mis schien wel volledig gedekt zouden kun nen worden VASTE KLANTENKRING Zo ver kwam het helaas niet De ge middelde bezetting van de rit was en is ongeveer twee passagiers Daarbij moet u bedenken dat sommige echte buurtbussen (dus minibussen, die wèl door het Rijk worden gesubsidieerd) het wel met minder per rit moeten doen! En bijna allemaal zijn het vaste klanten. „Zeg maar 70% van alle reizigers is bejaard. Die mensen hebben gewoon geen ander vervoer Er waren zelfs mensen uit Leusden-Zuid, die voordat de bus er kwam, nog nooit in Leusden- Centrum waren geweest," aldus de heer Kleinveld, die zelf de bus bestuurt. DE BUS MOET BLIJVEN Ook de winkeliers van het nieuwe winkelcentrum ,,de Hamershof" willen de bus behouden. Want, zo zegt de heer Kleinveld, de winkeliers merken nu al, dat er door de bus meer mensen komen winkelen. En de gemeente zit ook niet stil. In een wanhopige poging de bus te laten rijden, heeft zij een enguete gehouden, waarin vragen gesteld werden, die mis schien de dienstregeling en de route (en niet te vergeten de tarieven) zouden kunnen doen aanpassen in gunstige zin. Uit de enguete zou moeten blijken, waar de bus een gunstige aanpassing kan krijgen. Misschien zijn de tarieven te hoog of te laag. misschien kan er op andere tijden gereden worden, mis schien is er behoefte aan aansluitingen op ander openbaar vervoer. De heer Kleinveld vertelde ons, dat de laatste ritten op vrijdagmiddag zeer slecht bezet zijn, terwijl de eerste ritten te druk zijn. ..Acht slagen per dag is eigenlijk te veel", vindt hij. ..Voor een koffie-visite heb je toch niet meer dan drie uur nodig, terwijl het winkelen in een half uur gedaan kan worden De reizigers zelf vinden, dat de bus beter op vrijdagmorgen en eventueel ook op donderdagmorgen zou moeten rijden. Dan zijn er veel meer mensen, die gebruik zouden kunnen maken van de bus Werkgroep BOVAMO aangesloten bij ROVER Postbus 961 3800 AZ Amersfoort tel. 033 - 721892, bgg. 751998 postgiro 720015 tnv. A. Bosboom Busdienst Leusden-Centrum naar Zuid handhaven! INFORMATIE ONVOLDOENDE Er zou ook wat aan de bekendmaking van het bestaan van de buslijn kunnen worden gedaan. Zo is. naar wij hebben gehoord, een groot deel van Leusden niet op de hoogte van de busdienst. Er staan ook nergens bushalten en de bus zelf valt ook nauwelijks op Ook al stopt de bus overal op ver zoek, het zou toch geen overbodige uxe zijn op de belangrijkste plaatsen (de Hamershof, de Biezenkamp, het zwembad en de kerk in Leusden-Zuid) nalteborden te plaatsen. Ook een oordje in de bus met de aanduiding „Leusden-Zuid' of' Leusden-Cen trum" is wel op zijn plaats. Vooral nu de gele kleur, zo eigen voor een bus. gaat. veranderen. De gele Mercedes-bus van Garage Kleinveld moet naar Fries land en wordt vervangen door een oranje bus AANPASSINGEN We hebben zo net al wat opge noemd, waardoor de busdienst verbe terd zou kunnen worden. Zo is er een logische verbinding Barneveld-Achter- veld-Leusden/Centrum-Leusden/Zuid Woudenberg v.v Het is daarvoor zaak, dat de tijden van de buurtbus moeten worden aangepast aan de tij den van de streekbussen op VAD-lijn 6 (Amersfoort-Barneveld) en de CN-lij- nen 58 en 80 (Amersfoort-Wouden- berg) Misschien is het ook niet zo'n gek idee, om eens wat meer rekening te houden met het zwembad, dat langs de route ligt. Daar vallen misschien ook wel wat klanten op te halen ALTERNATIEVEN? Het is in ieder geval duidelijk, dat als Leusden zijn eigen busje wil behouden, er iets moet gebeuren. Het Rijk is niet van zins subsidie te verlenen, de ge meente kan niet meer dan de helft toe leggen Er zijn binnen het kader van het behoud van de bus twee alternatieven: aanpassing van de tarieven (veel men sen zouden de tarieven aan de lage kant vinden), bijvoorbeeld door het af schaffen van korting voor 65-plussers en aanpassing van de dienstregeling, waardoor meer mensen er gebruik van kunnen maken. LIFTLIJN Als de bus dan toch moet verdwijnen, dan blijft er nog een mogelijkheid over voor vervoer tussen Zuid en Centrum: een liftlijn. Wat is dat, zult u zich afvra gen Het systeem is erg simpel. Een aantal automobilisten kan zich opgeven voor het onderhouden van de verbinding Dit zijn dan mensen, die regelmatig met hun auto tussen beide kernen rijden. Zij krijgen een sticker op de voorruit, die aangeeft dat zij mee doen Verder wor den er langs de route een aantal stop plaatsen aangelegd, waarlangs de au to's kunnen rijden Mensen, die van de verbinding gebruik willen maken, kun nen zich bij zo'n stopplaats opstellen Het succes van een dergelijk sys teem is gebleken in de Betuwe, waar tussen Valburg en Eist zo'n liftlijn be staat. Misschien is zo'n experiment ook wel in Leusden met succes te bekro nen. WAT WIJ VINDEN BOVAMO (Werkgroep Bevordering Openbaar Vervoer Amersfoort en Om streken) wil allereerst de busverbinding zoals die er nu is met aanpassingen handhaven. Als dat niet mogelijk blijkt, willen wij graag iets doen aan het in stellen van een liftlijn. Ook al is zo'n liftlijn eigenlijk geen openbaar-vervoer- voorziening, het is in ieder geval beter iets dan niets. Bovendien komt het goed overeen met het idee van car-pooling, d.w z. met z'n meerderen in één auto Selectief autogebruik dus Wij kunnen niet alléén hoge bergen verzetten. Daarvoor hebben wij u nodig. In Amersfoort, Soest en Hooglanderveen zijn wij al druk bezig met allerlei verbe teringen en dat kost heel veel tijd En omdat de leden van BOVAMO vrijwilli gers zijn, moet dat werk dus voorname lijk buiten de kantooruren geschieden. U begrijpt wel, dat dat soms wel eens ten koste gaat van allerlei andere dingen. Hierbij vragen wij dan ook om ac tieve leden. Het liefst zien wij iemand, die in Leusden goed bekend is, met name op verkeersgebied en het openbaar vervoer in het bijzon der. die dan de belangenbehartiging in dat gebied, in samenwerking met ons natuurlijk, kan vervullen. Maar als u toch wat voor ons wilt doen maar u weet niet zo veel van het ver keer en het openbaar vervoer af, bent u ook welkom. Het is allemaal niet zo ingewikkeld als het lijkt. En mocht het ingewikkeld worden, dan kunnen wij altijd van advies dienen. Vele handen maken licht werk, nietwaar? Naast actieve leden hebben wij ook donateurs nodig. Want wat wij doen kost geld. Brieven versturen, telefone ren, reizen naar Utrecht (centraal Ne derland) en Apeldoorn (Veluwse Auto Dienst), papier en alles wat daar bij hoort, het kost allemaal geld. Voor 5.- per jaar (storten op giro 720015 t.n.v. A. Bosboom) bent u lid en ontvangt u bo vendien ons ledenblaadje „Bovamo- biel" thuis in de brievenbus Steun en help ons. voor een goed openbaar vervoer! LEUSDEN De in oktober gestar te tijdelijke busdienst tussen Leus den-zuid en Leusden-centrum wordt voorlopig voortgezet tot eind febru ari. De reacties van de anquête onder de buspassagiers zijn namelijk nog niet geheel verwerkt. De resultaten hiervan zullen In de commissie alge mene bestuurszaken en in de raads vergadering van januari aan de orde komen. Dan zal ook de definitieve beslissing vallen of de busdienst wel of niet voortgezet wordt. Maar de raad heeft besloten om, in afwachting van die beslissing, de proef die oorspronkelijk voor drie maanden was opgezet met twee maanden te verlengen tot eind febru ari. De busdienstregeling is wel gewij zigd. De bus zal op vrijdagmiddag niet meer rijden De tijden en de route op dinsdagmorgen blijven hetzelfde. Mocht u meer willen weten over de busdienst dan kunt u bij het bureau voorlichting, Burg. de Beaufortweg 63 (telefoon 941247, toestel 116) een foldertje afhalen. Hierop staan ook de tarieven vermeld. Het gebouw van het Amersfoortse Gewestelijk Arbeidsbureau. AMERSFOORT - Wie regelmatig de cijfers bekijkt die het Gewestelijk Arbeidsbureau voor de regio Amersfoort, waartoe behalve Amersfoort ook behoren de ge meenten Baarn, Bunschoten, Eem- nes, Leusden, Soest en Wouden berg, met betrekking tot de situatie op de arbeidsmarkt verstrekt zal in de afgelopen maanden hebben ge constateerd dat deze regio zijn nog vrij gunstige positie aan het verrui len is voor een bijzondere ongun stige. Algemeen valt waar te nemen dat de werkloosheid bijzonder snel aan het toenemen is, vooral onder vrouwen, terwijl daarnaast het aan bod van banen dat in deze regio lan ge tijd vrij hoog is geweest snel terug loopt. Wellicht kunnen wat cijfers de situatie duidelijker maken: in de gemeente Amersfoort waren in januari 1979 820 mannen en vrouwen zonder werk, in januari van dit jaar waren het er 926, dat is een stijging van 13 procent. Enkele maanden later, in juli 1980 bedroeg het aantal werklozen al 1264, terwijl een jaar eerder in die maand nog 942 men sen zonder werk waren, toen was de stijging al opgelopen tot 34 procent. Een triest dieptepunt werd bereikt in november. In die maand waren vorig jaar 949 mensen zonder een baan en dit jaar was hun aantal al gestegen tot 1601dat is een toename met liefst 69 procent De gemiddelde stijging van de werkloosheidscijfers in 1980 komt voor Amersfoort neer op 29 procent. En dat is wel een bijzonder ongunstig cijfer want provinciaal was die stijging 14 procent en landelijk iets hoger, 16 pro cent. Tegenover deze aanbodcijfers kun nen de cijfers van de vraag naar ar beidskrachten in dezelfde periode ge steld worden. Vorig jaar januari be droeg die vraag 655, in januari 1980 was er een kleine stijging waar te ne men, namelijk tot 734 In de loop van het jaar verdween die stijging in de vraag- cijfers. In juli werden 647 mensen ge vraagd, een jaar eerder waren dat er nog 846 en ook hier werd november het dieptepunt tot nu toe. vorig jaar nog 925 vacatures tegen nu slechts 383 In Amersfoort daalde de vraag naar personeel in dit jaar met 67 procent, de cijfers voor provincie en het hele land zijn respectievelijk 57 en 53 procent. Wanneer de teruggang in arbeids plaatsen en vraag naar personeel per bedrijfstak bekeken, dan valt het op dat vooral in de bouw. metaalindustrie, al gemene diensten, handel en verkeer de klappen zijn gevallen. UITSTROOM Als een van de oorzaken voor de ex tra teruggang van de werkgelegenheid in de regio Amersfoort noemt het Ge westelijk Arbeidsbureau de „uitstroom" van bedrijven, het vertrek van bedrijven elders. Dat kostte alleen in de ge meente Amersfoort het afgelopen jaar al 425 arbeidsplaatsen De heer C. Leurs van tiet Gewestelijk Arbeids bureau daarover. „Aan die uitstroom is het hier gevoerde beleid zeker debet. Door het ontbreken van voldoende ruimte voor uitbreiding en de juiste in frastructurele voorzieningen, gaan er nogal wat bedrijven op zoek naar een andere vestigingsplaats. En dat zijn nou juist de bedrijven waar wij als Geweste lijk Arbeidsbureau onze hoop op heb ben gevestigd De bedrijven waar het goed gaat willen best uitbreiden en dik wijls ook meer mensen aannemen. Maar die bedrijven kunnen hier de be nodigde grond niet vinden of vergun ningen niet krijgen en gaan dan maar helemaal naar een andere plaats. Wanneer we er niet in slagen die bedrij ven hier te houden of zelfs hier naar toe te halen blijven we in Amersfoort zitten met de minst draagkrachtige bedrijven, waar klappen zullen blijven vallen." „ECHT SLECHT" Een tweede oorzaak van de snelle verslechtering op de Amersfoorts.e ar beidsmarkt noemt de heer Leurs het feit dat „het nu echt slecht begint te gaan met veel bedrijven" Volgens hem hoor je al snel dat het slecht gaat wanneer het een bedrijf even tegen zit. maar nu begint zich de teruggang die landelijk al een paar jaar gaande is ook hier te ma nifesteren. Op het Gewestelijk Arbeids bureau maakt men zich dan nu echt zorgen voor de toekomst. Op de vraag hoe lang de stijging van de werkloosheid en daling van de vraag naar personeel nog door zullen zetten valt nauwelijks een zinnig antwoord te geven. Het enige dat op dit moment te constateren valt is dat de werkloosheid onder vrouwen die anderhalf jaar gele den fors steeg op een vrij hoog niveau tot staan is gekomen. Dat komt doordat steeds meer vrouwen langer aan het arbeidsproces blijven deelnemen. De heer Leurs: „De doorstroming die vroeger bij vrouwelijke arbeidskrachten vrij snel verliep is voor een groot deel verdwenen Namen vrouwen tot voor enige tijd over het algemeen maar een paar jaar aan het arbeidsproces deel, tegenwoordig werken veel vrouwen tij dens hun huwelijk door en ook melden zich veel oudere vrouwen opnieuw op de arbeidsmarkt aan. En ook die groep oudere vrouwen die weer aan de slag wil is moeilijk te plaatsen. Hoewel sinds enige tijd man en vrouw bij de wet ge lijkgesteld zijn waar het gaat om het vinden van een baan, is het aloude rol lenpatroon volgens de heer Leurs nog lang niet doorbroken: „Het kost ons nog steeds veel moeite vrouwen te plaatsen in typische mannenberoepen." SELECTIEVER In een tijd waarin veel mensen op een baan afkomen worden de werkgevers steeds selectiever waar het om benoe men van personeel gaat en ook hoor je nogal eens dat bedrijven weinig pro- duktieve krachten „uitwisselen" voor mensen die meer werk aan kunnen. De heer Leurs vindt die ontwikkeling ten dele best begrijpelijk, maar waarschuwt de bedrijven er toch wel voor dat zij zich niet te selectief op moeten blijven stel len. Enerzijds ontnemen zij zo een grote groep mensen kansen op werk, men sen die bijvoorbeeld door een handicap niet optimaal kunnen funktioneren of onze taal niet voldoende beheersen en anderzijds moeten die bedrijven er niet aan gewend raken bijzonder hoge nor men aan te houden, omdat in de toe komst de situatie zich best weer eens zo zou kunnen wijzigen dat die keus kleiner wordt „Toch", aldus de heer Leurs, „is een zekere mate van selectie ook voor ons best acceptabel ledereen vindt het de normaalste zaak van de wereld dat strenge eisen worden gesteld aan bij voorbeeld politie-, brandweer- en spoorwegpersoneel, dan mag dat tot op zekere hoogte toch ook best voor men sen in andere beroepen? Bovendien, om terug te komen op het zogenaamde „uitwisselen" van personeel, wanneer er ontslagen moeten vallen om een be drijf nog aan het draaien te houden zal de werkgever zeker niet zijn beste mensen op straat zetten. Het is echt niet zo dat er maar naar willekeur mensen ontslagen en aangenomen kunnen worden, want bij iedere ontsla gaanvraag verlangen wij van de werk gever een nauwkeurige toelichting. En dan wegen wij heus wél af of zo'n ont slag inderdaad noodzakelijk is.' DOORSTROMING Toch is er in de duisternis nog wel degelijk een lichtpuntje Het aantal mensen dat geen werk heeft is wel iswaar hoog, maar gelukkig wordt het aantal voor een grote meerderheid steeds door andere mensen gevormd. Enkele cijfers van het Amersfoortse Gewestelijk Arbeidsbureau tonen aan dat van een werkelijk harde kern van werklozen die helemaal niet meer aan het werk te helpen is nauwelijks sprake is. De heer Leurs: „Als we kijken naar de cijfers van het afgelopen jaar dan valt op dat er toch nog een betrekkelijk klein verschil is tussen het aantal men sen dat hier als werkzoekende is inge schreven en degenen die in 1980 een baan hebben gevonden In 1980 wer den tot en met november 8260 mensen ingeschreven en daarvan vonden er 6559 werk. Wel was ook die verhouding vorig jaar gunstiger maar landelijk ge zien steken we hier helemaal niet zo slecht af. Ook hebben de schoolverla ters ons dit jaar minder problemen ge geven dan werd verwacht. Van de 1200 die hier in oktober werden ingeschre ven zijn er op dit moment al bijna 1000 aan het werk."

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5