leusdcr Hi-gait DINSDAG 30 DECEMBER 1980 terugblik vervolg op pagina 9 meldde dat de mogelijke groeista- tus van Amersfoort konsekwenties voor Leusden zou hebben. Want dat hele gepraat over die versnel ling, waaraan wij diverse bloknoten hebben moeten opofferen, heeft alles te maken met de groeistatus van Amersfoort. Maar dat ga ik hier nu niet nog een keer uitleggen. leggen (en zeker niet aar) gemeen tewerken-directeur Pais): dat de versnelling ook van alles te maken heeft met Het Structuurplan. Dat woord kan u niet onbekend zijn. Ook daar schreven wij verschillen de balpunten over leeg. Het was in ieder geval een highlight in het af gelopen Leusdense jaar. De raad STRUCTUUR Wat ik ook niet nog eens uit ga LEUSDEN - Het is een wat raar moment. Zondag - op het moment dat ik schrijf moet het nog Kerstmis worden - de laatste chocoladeletter met de kinderen gedeeld, gisteren kransjes in de boom gehangen. En nu zou ik mij geprikkeld moeten voelen door de lucht van oliebollen voor het bereiken van de juiste ge moedstoestand ten behoeve van het Terugblikken op 1980 Dat kan niet. Wat dat betreft wordt het bij mij op z'n vroegst pas me nens om tien voor twaalf op de een endertigste, en dat is op dit moment nog ver weg. Maar de plicht roept, en eigenlijk is het nog een heel milde. Van een collega, die begin januari bij een nieuwe werkgever in dienst treedt, hoorde ik dat hij tegen die tijd met een kan beginnen aan het voorbe reiden van het tijdschriftnummer van september. En mijn vrouw heeft, ter leniging van de nood van de Derde Wereld, ook al eens in de kerstvakantie paaseieren van de firma Jamin staan inpakken. Kortom, ik moet niet zeuren, en mij, ten aanzien van 1980 dus, af gaan zitten vragen wat voor een jaar dat nou eigenlijk was. En even aangeven wat voor belangrijke din gen er in het Leusdense in de ach terliggende ruim vijftig weken ge passeerd is. Wellicht is er zelfs Bevrijdingsdag 1980. een Canadese oud-strijder op bezoek in Achterveld. Peter Lodewijks overhandigde begin februari een geldbedrag aan de direkteur van de stichting Kinderhulpplan". Het was de opbrengst van de vorig jaar gehouden aktie Leusden voor het kind". Aan de Tabaksschuur werd ditiaar evenmin iets gedaan als aan 't Claeverenblad. Feest in Achterveld: pastoor Jansen had zijn veertigjarig priesterjubileum te vieren. 22 april 1980: brand in de Johanneshoeve. Er bleef van de monumentale boerderij helemaal niets over. ruimte voor het aansnijden van en kele kernproblemen. Ik wens mijzelf alvast het allerbeste. GOED BEGINNEN Over het functioneren van Jan Mandemaker (Progressief Leus den) als wethouder zijn de menin gen verdeeld. Daar maakten wij in de eerste Leusder Krant, die dit jaar verscheen, maar meteen melding van. Wij deden dat in de inleiding op een interview, dat wij precies een jaar geleden rond deze tijd met Jan M. hadden. Het interview vond plaats in een toen nogal koude ka mer van de wethouder, want tussen Kerst en Nieuwjaar was het ge meentehuis gesloten en de ver warming laag gedraaid. Het ver hinderde de wethouder niet om tot enkele gloedvolle uitspraken te ko men. Ongevraagd filosofeerde hij hardop over een zojuist bij hem af geleverd ambtelijk rapport, waarin de mogelijke konsekwenties van de eveneens mogelijke groeistatus van Amersfoort voor Leusden op een rijtje waren gezet. Dat onderwerp begon toen net een beetje te spelen en de wethouder babbelde er lustig op los Een krachtterm als Derde Fase" werd gehanteerd als spraken wij met elkaar over koetjes en kalfjes. Terwijl het natuurlijk juist ging over het eventueel verdwijnen van koet jes en kalfjes in ruil voor boompjes en huisjes. ,,1980", zo sprak Mandemaker toen profetisch, „wordt voor Leus den wat dit betreft een zeer belang rijk jaar". Het interview deed in be perkte kring stof opwaaien, maar nu is die kring toch altijd al tamelijk stoffig. De wethouder slikte prompt zijn tong in, zijn fractie haastte zich om in ieder geval de Schoolsteeg bosjes van de uitspraken van hun voorman te vrijwaren. En toen werd het in het glas water weer even rus- tig- Een week om precies te zijn. Want al op 10 januari gooide een collega van Jan Mandemaker, zijn VVD-vriend Jan Wagenaar, een babbeltje op. „Versnelling", zo meldde de bandenkoning, „van de woningbouw in de Tweede Fase is heel best mogelijk. Maar dan zou er wel een hogere overheid om moe ten vragen". Vijfmaanden later was het zo ver. Halverwege juni wordt er in de Oud-minister Jos van Kemenade, één van de beroemdheden die dit jaar in Leusden te gast waren. Statenvergadering van de provin cie Utrecht een motie aangenomen, waarin de gemeente Leusden wordt gevraagd om een beetje door te bouwen. Begin augustus ligt er een schrijven van Gedeputeerde Staten in de bus. De vraag om op te schieten blijkt inmiddels de vorm van een „klemmend verzoek" te hebben aangenomen En dan kan het circus zijn aanvang nemen: boeren, CML en buitenlui ventileren ■hun mening; de raad vergadert en vergadert nog eens, de raad stelt vragen, formuleert voorwaarden; de raad vergadert nog eens. En de raad gaat er uiteindelijk in grote meerderheid mee akkoord dat de Tweede Fase versneld wordt afge bouwd Nu zullen ze hard moeten op schieten om überhaupt nog een beetje op tijd klaar te zijn, maar daar gaat het nu even niet om. Ik wou hier even kwijt, dat Mandemaker kenne lijk toch niet zo heel veel vuiltjes in zijn oog had, toen hij precies een jaar geleden omstreeks deze tijd De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt kreeg de beschikking over de fraaie Koning hof".

Leusder Krant | 1980 | | pagina 8