terugblik DINSDAG 30 DECEMBER 1980 IEIISIIBI* ItFUllfc i I En tenslotte.1980 vervolg van pagina 8 begon met het beantwoorden van de vraag, wat er met Leusden moet gebeuren, wanneer de Tweede Fa se is afgebouwd. Fapovers, viltstif ten en deskundigen liet men vanuit Arnhem aanrukken voor het vereiste professionele tintje. Het kost een paar centen, maar de tot nog toe uitgegeven drukwerkjes mogen er qua uitvoering wezen. Over de in houd wil ik me hier niet uitlaten. Wel over de boeiende spraakverwarring die er binnen de kortste keren ont stond. De werkgroep RO van hei CML wilde meteen eens kijken of er niet aan de overkant van het Vallei kanaal gebouwd zou kunnen wor den, een werkgroep van Progres sief Leusden betichtte inmiddels het gemeentebestuur van intriges en listen bij het opstellen van het structuurplan, en de agrariërs ten zuiden van de Schoolsteegbosjes wezen met ferme kracht op de niet geringe uitbreidingsmogelijkheden ten noorden van het dorp. En me- vervolg op pagina 10 Naast glascontainers deed ook een ijzercontainer zijn intrede in Leusden Rients Bergsma en Jan Konijnebelt verlieten de raad, Vietnamese bootvluchtelingen kregen onderdak in Leusden. In april kwamen zij zich even oriënteren evenals trouwens Jan Kuijpers. 'n hun nieuwe woonomgeving Bergsma tot minder gelukkige ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Hij was overigens niet de enige die vertrok. Jan Kuijpers gaf stilzwij gend de pijp aan Maarten en Bor bleek een waardig opvolger. En ook Jan Konijnenbelt hield het raads werk, vanwege zijn vertrek naar Friesland, voor gezien. BEROEMD Nou stond ook daar weer wel wat tegenover. Als je eens in een jaar gang Leusder Krant nagaat wat we hier al zo niet aan beroemdheden op bezoek hebben gehad: Jos van Kemenade (oud-minister), Emmy van Overeem (publiciste), Herman Verbeek (voorzitter PPR), Tuijnman (minister), Erica Verkerk (oud zwemster), Dirk Duinker (Kamerlid), Nannie Kuiper (schrijfster), Maarten Dit is de antennemast in Puttershoek en zo één komt er dus niet in Leusden. De bocht, de bocht, de bocht. kan ik namelijk bloednerveus van worden. Soms wil ik nog wel eens 's nachts zwetend wakker schieten uit een nachtmerrie over de jaarverga dering van het CML. Terwijl het toch al weer weken geleden is, dat ik daar naar toe moest. Ik durf dat, desnoods onder ede, te kwalifice ren als de meest onwijze vergade ring die ik hier ooit in dit dorp ver slagen heb. Ouderwets Hoeks en Kabeljauws twisten, Sollianen ver sus Ten Bergianen, een voorzitter als een vis op het droge, een vis op een droog toastje, Jam Warns die zijn tong verstuikte, zijn oren vol blaren en natuurlijk juist dan geen fotograaf in de buurt. Thans volgt mijn Jweede voor spelling- die hele diskussie binnen het CML leidt tot niets, uitgezon derd mogelijk de opheffing van het CML. En ik zou de laatste zijn, die daar slecht van zou slapen. Terwijl u zou kunnen weten, hoezeer de Leusder Krant tot voor kort ons in spraakorgaan heeft gekoesterd. Daar hebben wij al een berg geduld en liefde in gestoken. Thans schie ten wij echter in al onze goede be doelingen te kort. Dit kunnen wijniet meer aanzien. En dat doen wij dan ook niet meer. LEUKS Over naar iets leukers dan maar. Gebeurden er het afgelopen jaar in Leusden nou ook nog dingen, waarvan je zegt: ha, leuk Jazeker, jazeker en ook daarover berichtten wij in de Leusder Krant. We maak ten een praatje met de dit jaar in functie getreden eerste, echte en voorlopig enige ambulant functio naris voor het jeugd- en jongeren werk. (We konden toen nog niet vermoeden dat hij zich later bij de Sollianen zou aansluiten). We wa ren erbij toen aan de stichtingNe derlands Kinderhulpplan" de op brengst van de aktieLeusden voor het kind" werd overhandigd. We signaleerden dat de Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt de be schikking kreeg over haar eigen Koningshof'. We zagen Ans de Koning als eerste een winkeltje openen in de Hamers hof, gevolgd door enkele tientallen collega-mid denstanders We ontmoetten Vietnamese bootvluchtelingen, die in Leusden een dak boven het hoofd kregen. We fotografeerden het bezoek van een Canadese oudstrijder aan Achterveld, alwaar MEER Maar er was meer, dat onder werp van diskussie vormde in het achterliggende jaar. Ik heb er niet minder dan een kleine veertienhon derd Leusder Krant-pagina's - en nou niet meer zeuren over dat verhoogde abonnementsgeld - op na geslagen en kan u daarom met grote zekerheid melden dat er in 1980 onder meer ter diskussie stondde wijkorganen, de grond- prijspolitiek, de lokatie voor een woonwagencentrum, de wenselijk heid van een rioolretributie, het be stemmingsplan Brumhorst (volgens sommigen ..Paardemaat" gehe ten, de plaats voor een open jon gerencentrum, de vestiging van een dorpshuis voor Leusden-Zuid in een vrijkomend schoolgebouw, het rekreatiebasisplan Eemland, een nieuw te bouwen gemeente huis, een subsidie voor het IKV, ver- koopregulerende bepaling, het ver keersplan, het uiterlijk van de Boni, de Vijfvingertheorie, de onderwijs nota, de bocht in de Heiligenber- gerweg, de huisvesting van de scoutinggroep ..Soekwa" in Leus den, de vestiging van een Dieren hoeve, structuur en functioneren van het CML, een viskwekerij aan de Lapeerseweg. Kies uit bovenstaande opsom ming één onderwerp en schrijf daarover in correct Nederlands een opstel van ten hoogste 600 woor den. NERVEUS Nou, dan kies ik structuur en functioneren van het CML". Daar we ook het veertigjarige priester jubileum van pastoor Jansen zagen uitgroeien tot een grandioos dorpsfeest. En we namen een slok op het definitief ontwerp van het nieuwe gemeentehuis. NIET LEUK Achten/elders allemaal naar het Amersfoortse Stadhuis om een veilige oversteek bij de Tweede Steeg te bepleitenhet lukte. Oud-wethouder Wout van Zand brink kwam dit jaar te overlijden. Uit het straatbeeld van Leusden verdween het noodwinkelcentrum „De Rozen daal" Daar stonden een aantal niet zo leuke dingen tegenover. Begin april zagen we de altijd spraakmakende wijkraadDe Wetering "zichzelf op heffen. In de krant van 22 april moe ten we berichten dat de Johan- neshoeve door brand met de grond gelijk gemaakt was. We hoorden dat het Ansfridushuis ook tegen de vlakte zal gaan. Uit de mond van Wagenaar tekenden we op dat het met het centraal antennesysteem in Leusden toch verre van snor zit. Helemaal niet leuk waren de be richten over rampzalige verkeers ongelukken. Of over het overlijden van mensen als Wout van Zand bnnk en Jac. Berg. En ook rekenen wij het vertrek uit de gemeenteraad van Rients neer Arnhem werd bij zijn flapover al bijna netzo verdrietig als zijn vilt stift, want zo ver waren we nog he lemaal niet Als ik ook tussen de bedrijven door even wat mag voorspellen: 1981 wordt voor Leusden wat be treft het structuurplan een heel be langrijk. Daar kan ik me in ieder qe- val geen bult aan vallen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9