Nieuwe expositie in het ziekenhuis De Lichtenberg De Wevershof houdt kursus-informatiedag DONDERDAG 15 JANUARI A.S. *>1? leusdEr krant DINSDAG 6 JANUAR11981 Uit in Amersfoort AMERSFOORT - Tot 13 maart is er in het ziekenhuis De Lichtenberg, Utrechtseweg 160, een nieuwe ek- spositie te zien. Het is een gevarieer de tentoonstelling van knipsels, poppen, zeefdrukken en akwarellen. POPPEN schilder Cornells van Beverloo Hij was min of meer centodidakt, en behoorde tot de in Parijs verblijvende groep van eksperimentele schilders rond Cobra. Hij maakte vele reizen naar Noord- en Zuid Amerika, die hun weerklank vorm den in zijn werk. In 1952 begon hij ab- strakt-ekspressionistische komposities van landschappelijke aard te schilde ren. In gevoelige en veelkleurige lijnen Hij leeft in een geheel eigen en poëti sche wereld. Lucebert hield zich meer dan wie ook die lid is geweest van de Cobrabewe ging. ook internationaal gezien, op in tensieve wijze bezig zowel met de schilder- als de dichtkunst. Lucebert is voortdurend aan het spelen, laat alles opborrelen, wat er in hem groeit en bloeit. Pas in 1956 komt hij er toe zich intensief te gaan uitdrukken met olieverf op doek, waar bij door geldgebrek niet aan had kunnen komen. Pas later werd hij geheel en al Cobraschilder Zijn my thewezens werden vaak persiflages op de wereld van de mensen. Hij werd steeds meedogenlozer voor de slacht offers van zijn ironie. Hij is een veelzij dig eksperimenteel mens. behalve dichter en schilder ook fotograaf en een enkele maal keramist. KNIPSELS In de hal van de funktieafdeling in het sousterrain vindt u de knipsels van Lous Ruules. die in 1940 in Haarlem werd geboren Sinds een jaar of twaalf beoefent zij als autodidakte de pa- pierknipselkunst. Daar deze knipselkunst via een druktechnisch procédé gemakkelijk kan worden vermenigvuldigd, ligt het voor de hand, dat er veel werk ontstaat, dat tot het zogenaamde gelegenheidswerk behoort. Trouw-, geboorte- verhuis- en menukaarten. Lous Ruurelen vindt dit erg aardig werk de mogelijkheid om zéér persoonlijke gegevens van iemand in het voor hem bestemde knip sel te verwerken is elke keer weer een nieuwe uitdaging voor haar Lous Ruulen heeft verder belangstel ling voor de natuur, van bloemen, planten en dieren, en verwerkt in de uitbeelding daarvan veel symboliek. Onder andere over de milieuproblema tiek. Er zijn van haar diverse plantenmo- tieven te zien, geknipt uit wit papier, op zwarte achtergrond Ook toont zij knip sels in wit of zwart, bevestigd op een aekleurde en/of gestruktureerde ach tergrond AKWARELLEN - JOOP NIJDAM Tenslotte zijn er dan de toch wel ro mantische akwarellen van de Apel- doornse schilder Joop Nijdam te zienIn de gang op de begane grond. Het zijn akwarellen van een vak bekwaam schilder, die een grote ver bondenheid toont met het Nederlandse landschap. Die daar in bruinen en grij zen de essentie en de tonaliteit van weet weer te geven. Waterig, ver- droomd Een wijds spel van luchten in allerlei weersgesteldheden Stille hoekjes, koeien in de velden, gezicht op zee Blond in het voorjaar. Ruig en somber in het kille seizoen. jongens in bepaalde leeftijdscatego rieën. COBRAGROEP In de gang van het sousterrain wor den een aantal zeefdrukken geëkspo- seerd uit de kollektie van Mr. P. Clever- ingha. Het zijn drukken van drie leden van de Cobragroep: Pierre Alechsinsky (1927), Corneille (1922) en Lucebert (1924). Van Pierre Alechinsky zijn er een vijftal litho's van genomen Deze Belgi sche kunstschilder werd in 1947 lid van de Jeune peinture beige, en was van 1949 tot 1951 aangesloten bij de Co brabeweging, die in de jaren vijftig zo veel opzien baarde door zijn drang tot eksperimenteren, zijn sportiviteit en zijn heftige dynamiek. Vanaf 1948 verbleef Alechinsky herhaaldelijk in Parijs In 1950 verwierf hij de prijs van de Jeune peinture beige. Hij ondernam verschei dene reizen door Denemarken, Zwe den, Tokio. Californië. Pierre Alechinsky schildert lyrisch abstrakt. Aanvankelijk stond hij onder invloed van het ekspressionisme Later maakte hij komposities met lichtere kleuren. Bij een reis naar Japan maakte hij kennis met de kalligrafie. Hij ontwik kelde een eigen schrift, gebaseerd op door elkaar wemelende tekens, waaruit imaginaire gedrochtelijke figuren groei en. Hij vertelt het eindeloze verhaal van de Kobolden. Van Corneille zijn er vijf litho's in kleur en vijf in zwart-wit te zien, van grassen en vogels. Corneille is het pseudoniem van de Nederlandse in Luik geboren In de vitrines bij de revalidatie-ingang kunt U poppen met oude klederdrach ten en sieraden zien, afkomstig uit di verse partikuliere verzamelingen. De poppen dragen kleding, zoals die tot ongeveer 1935 in diverse streken en plaatsen van Nederland werd gedra gen De Marker poppendracht is ver vaardigd door Mevrouw Springer-Boes. een zuster van de bekende Markense vrouw Sijtje Boes De Huizer pop- penkledij is van de hand van Teuntje Westland. Uit Huizen is vooral de grote witte waaierkap spektakulair. de zogenaam de isabé. Grappig om te weten is, dat deze enorme kap bewaard kon worden doordat ze werd opgerold als een ijs- lollie, met een zakdoek er omheen. Als de isabé mee op reis moest, werd ze plat op de bodem van een koffer gelegd, waarbij de grote opstaande rand bij het handvat van de koffer terecht kwam, zodat ze niet knakte. De andere spektakulaire muts uit Huizen is een zeer fraai lid van de Hui familie. Onder deze muts werd een heel kunstig geborduurde ondermuts ge dragen Op een wit katoenen onder grond werd met zwart garen gebor duurd. Hoe zwarter het borduursel in plastiek was, hoe mooier de muts. Over deze muts ging het oorijzer. De uitein den van het oorijzer werden met oude vormen van koeie- of slangekopjes ver sierd In de nokjes daarvan zaten gaat jes. waardoor gouden spelden gesto ken konden worden, die de overmuts ook bij harde wind stevig moesten ver ankeren. De bol van de overmuts is van batist De rand is van tule. met een randje Rijs- sels kant Ook van het noordelijk deel van de Veluwe en uit enkele delen van Noord holland zijn er de vitrines klederdrach ten te zien. waarbij mutsen met oor ijzers werden gedragen. De kleding uit Marken en Staphorst is zeer kleurig. Van verschillende drach ten zijn er ook de diverse bijbehorende kledingsgroepen te zien van meisjes en AMERSFOORT - De Wevershof, een ontmoetingscentrum voor men sen met veel vrije tijd overdag start binnenkort weer met een aantal cur sussen. U kunt zich voor deze cur sussen inschrijven op de speciaal daarvoor georganiseerde infor matiemiddag, die wordt gehouden op donderdag 15 januari a.s. van 13.30-16.00. Adres: Weverssingel 24, telefoonnummer: 728235. De Wevershof start met de volgende cursussen: KREATIVITEIT 1. Plezier met papier (duur 10 weken) Dinsdag (het tijdstip wordt nog na der vastgesteld) Met papier zijn veel avonturen te beleven zoals ja- panse figuren vouwen, kunst knip pen. papier snijden voor inlijst werk. het maken van kunstzinnige vormen via gescheurd papier enz. 2. Wandkleden weven op een raam (duur 10 weken) Dinsdagochtend van 10 00 -12.00. Op een zelf gemaakt raamwerk van hout worden de schering dra den gespannen. Hierin wordt met verschillende garens een ..beeld" geweven. Mogelijk worden ook zelf garens gesponnen van ruwe schapewol 3. Mozaïk met verschillende mate rialen (duur 10 weken) Dinsdag (het tijdstip wordt nog na der vastgesteld) Deze eeuwenou de techniek kunnen we ook nu nog leren. Na wat eenvoudig schets- werk op hout wordt met behulp van lijm het materiaal (zaden en pitten of glas of steen) aangebracht. Een mooie hobby, juist voor mensen, die niet kunnen tekenen. De volgende cursussen worden we gens succes herhaald: 4/5 Tekenen en schilderen (duur 15 weken) Dinsdagmiddag van 13.30-15.30 of donderdagochtend van 10.00- 12.00 In dit cursusblok zal vooral de aquareltechniek onder de loupe worden genomen 6/7 Boetseren en pottenbakken (duur 10 weken) Woensdagochtend van 10.00- 12.00 of donderdagmorgen van 10 00-12 00. U leert boetseren en draaien (niet glazuren) van een echte pottenbakker 8. Creatieve handvaardigheid (duur 15 weken) Dinsdagmiddag van 13.30-15.30. Samen met uw medecursisten be paalt u wat er gedaan wordt. Dit kan zijn: volksschilderkunst, paas- versieringen. houtbranden vult u zelf maar in. TECHNIEK NIEUW 9. Smeden en metaalbewerken (duur 10 weken) Maandagmiddag van 13 30-16.00. U leert leuke en nuttige voorwer pen maken op onze eigen „smid se" 10. Klokken maken (duur 10 weken) Donderdagmiddag van 13.30- 15 30. De heer de Caluwé, standsklokken maker van Utrecht vertelt u op boeiende wijze over de klokken van onze voorouders en de gehei men, die in het horloge schuilen. 11. Klusjes in huis (duur 12 weken) Woensdagmiddag van 13.30- 15.30. In huis of de caravan vallen altijd wel klusjes op te knappen Vier vak mensen staan klaar voor u om van u een handige(r) doe het zeiver te maken. De volgende onderwerpen worden behandeld: schilderen en behangen, timmeren, solderen, electriciteit 12/13 Houtdraaien (duur 10 weken). Dinsdagochtend van 9.00-10 30 of van 10.30-12.00. U leert op de houtdraaibank allerlei houten voorwerpen maken zoals kan delaars. schaaltjes of wat uzelf maar wilt. Wegens succes staan de volgende cur sussen weer op het programma. 14. Sleutelen aan uw fiets (duur 15 weken) Maandagochtend van 10.00- 12.00 De eerste lessen wordt u wat theorie en praktijk gegeven Daarna kunt u - onder deskundige leiding - uw eigen fiets onder han den nemen 15. Timmeren (duur 10 weken). Donderdagmiddag van 13.30- 15.30. Door middel van het maken van kleine werkstukjes leert u beter omgaan met gereedschap en ma teriaal. 16. Klokken bouwen. Deze cursus is helaas volgeboekt. 17. Fotografie voor beginners (6 we ken) Vrijdagochtend van 9.30-12 30. 18. Fotografie voor gevorderden (duur 6 weken) Vrijdagochtend van 9.30-12 30. Aan de hand van een nader in te vullen thema worden de mogelijk heden van de fotografie verder uit gediept. 19. Pech onderweg/auto-onder houd (duur 10 weken) Maandagmiddag van 13.30-15.30. Deze cursus kan u helpen bij het opsporen en verantwoord repare ren van kleine storingen of bij het kiezen en onderhouden van een tweedehands auto. TALEN 20. Nederlands (duur 10 weken) Maandagochtend van 9 30-11.30. Voor mensen, die zich wat meer in hun moedertaal willen verdiepen. Onderwerpen, die - in ovefleg - aan bod kunnen komen: spelling, zelf verhaaltjes of uw eigen, ge schiedenis schrijven, formuleren invullen, officiële brieven schrijven, maar ook in groepsgesprekken of gesprekken onderling uw stand punt over bepaalde zaken gemak kelijker en duidelijker naar voren brengen Geen vooropleiding no dig. 21 /22 Engels deel I duur 15 weken, 2 ochtenden in de week) Dinsdagochtend van 10.00-11 00 en vrijdagochtend van 10.00- 11 00, of dinsdagochtend van 11.00-12.00 en vrijdagochtend van 11.00-12.00. 23. Engels deel II (duur 15 weken, 2 ochtenden in de week) Dinsdag- en vrijdagochtend van 9 00-10.00. 24. Engels deel III (duur 15 weken) Donderdagochtend van 9 00- 10.30 25. Engels Volksuniversiteit deel II (duur 15 weken) Woensdagochtend van 9.00- 10.45. 26. Engels Volksuniversiteit deel III (duur 15 weken) Woensdagochtend van 10 45- 12.30. DIVERSEN 7. Sociale wetten (duur 5 weken) (De datum wordt nog nader bekend gemaakt). Wanneer u door om standigheden geen baan (meer) heeft, komt u terecht in een doolhof van sociale wetten/regelingen en verzekeringen. Deze cursus is be doeld om u wat wegwijs te maken, zodat u zichzelf en wellicht ook an deren in dezelfde omstandighe den, beter kunt helpen. De cursussen yoga gaan gewoon door Aan al deze cursussen kunnen nog nieuwe mensen deelnemen. 28/29/30 Yoga I (duur 15 weken) Dinsdagochtend van 9.30-10.30 of dinsdagmiddag van 13.45-14.45 of woensdagochtend van 9.15- 10.45. 31/32 Yoga II (duur 15 weken) Dinsdagochtend van 10.45-11 45 of woensdagochtend van 10.30- 11.30. Alle cursussen starten in de week van •26 januari met uitzondering van Pech onderweg/auto-onderhoud en klokken maken, die op 9 maart en fotografie voor beginners, die op 20 maart begin nen. Overige activiteiten. - Knutselaars kunnen gebruik maken van de grote werkplaats op tijden, dat er geen cursus in wordt gegeven W.A.O.-groep: iedere maandag ko men van 10.30-12.00 mensen bij el kaar, die in de W A O. zitten of er bin nenkort in komen. Zij praten dan over de gevolgen van het arbeidsongeschikt zijn voor hun persoonlijk leven. Ook willen zij andere W A.O.-ers opvangen en emotioneel steunen en hen helpen bij het behartigen van hun belangen. Opknappen speelgoed: iedere dins dagmiddag wordt besteed aan het op knappen van oud en maken van nieuw speelgoed, dat naderhand aan een door de deelnemers vast te stellen doel zal worden gegeven Nieuwe deelne mers zijn welkom Samen praten: een wekelijkse bijeen komst op de woensdagochtend om met elkaar over eigen en andermans inte ressen, vragen en problemen te spre ken. De groep wil best nieuwe mensen opnemen. Indien u dat wenst, kunt u van te voren informatie inwinnen bij een van de groepsleden of een keertje ge heel vrijblijvend meedraaien Sport en spel: iedere woensdagmid dag kunt u onder deskundige leiding samen met anderen bezig zijn met sport en spel. Biljarten, sjoelen, tafeltennissen en foto's ontwikkelen: voor zover moge lijk steeds gedurende de openingstij den. Bij het organiseren van cursussen en activiteiten gaat men zoveel mogelijk uit van de wensen van bezoekers van de Wevershof. Ideeën voor andere cur sussen of activiteiten zijn welkom. 1 2 A u Slf NP V '9

Leusder Krant | 1981 | | pagina 15