Dichterskring-avond 19 TOT 23 JANUARI: WEEK VAN DE WERKLOOSHEID "MOV" DINSDAG 6 JANUARI 1961 plaatselijk nieuws 4 9 Niet om de cijfers, maar om de mensen zélf AMERSFOORT - In sa menwerking met de „Vereni ging Mensen zonder werk" en de m.d.e. Amersfoort pu bliceren wij enkele weken achtereen artikelen over de werkloosheid in deze regio. Nederland heeft nu 320.000 werklozen en het ziet er niet naar uit, dat dit trieste cijfer binnenkort veel lager zal worden. In de week van 19 tot 23 januari a.s. wordt de Week van de Werkloosheid in Amersfoort georganiseerd. In de week kunnen werklozen samen allerlei dingen doen, maar ook ervaringen uitwis selen. Verder zal er worden gepraat met hen, die binnen afzienbare tijd aan het ar beidsproces hopen deel te nemen: de schoolverlaters. Kortom: een werkloosheids- projekt met het doel om elkaar te steunen in het werkloos-zijn. Vandaag méér over deze week en een „sig nalement" van de werkloos heid. De artikelen werden samengesteld door de werk groep „Week van de Werk loosheid". AMERSFOORT - Nog drie we ken en het is de Week van de Werkloosheid. De werkgroep „Week van de Werkloosheid bereidt met anderen het pro gramma van die week voor. In de werkgroep is de vereniging „Mensen zonder werk" zeer ak- tief. Het onderstaande signale ment maakte deze vereniging, zodat u greep kunt krijgen op de verschillende aspekten van het verschijnsel werkloosheid. De werkloosheid is de laatste jaren sterk toegenomen door de zich verdiepende economische krisis over de gehele wereld, aan gewakkerd door de sterk toege nomen olieprijzen Financieel krachtige bedrijven trachten zich aan te passen door over te gaan op automatisering van het produktie- proces Daardoor dalen hun ar beidskosten. maar het gevolg is ontslag voor vele werknemers. Fi nancieel zwakke bedrijven zijn niet in staat om dit automatiserings proces te volgen, en gaan dus failliet Ook weer uitstoting van werknemers als gevolg Andere maatregelen van ondernemers, zoals fusie en reorganisaties lei den eveneens tot ontslagen De hieruit ontstane situatie leidt weer tot nieuwe ontslagen. De werkgevers trachten namelijk om het werk - ter besparing van ar beidskosten - over minder werk nemers te verdelen Daardoor moeten deze onder grotere druk hun werk doen. Minder sterke werknemers/werkneemsters ko men als gevolg hiervan in de Ziektewet of in de WAO terecht. Hierbij moet vermeld worden, dat het voor de werkgevers financieel aantrekkelijker is, om hun werk nemers naar de WAO af te laten vloeien Nieuwe investeringen blijven uit vanwege de slechte economische vooruitzichten, of ze vinden plaats in landen met een laag loonpeil (kapitaalvlucht) De balans tussen verdwijnende en nieuwe arbeids plaatsen wordt aldus steeds ster ker verstoord Bij hun keuze tussen bestrijding van de werkloosheid en de geld ontwaarding (inflatie) hebben de opeenvolgende regeringen steeds voor het laatst gekozen Deson danks schrijdt de inflatie voort. De economen noemen deze toestand stagflatie OMVANG VAN DE WERK LOOSHEID De beroepsbevolking bedraagt momenteel vijf miljoen Neder landers, waarvan 2/3 uit mannen en 1/3 uit vrouwen bestaat (De beroepsbevolking vermeerdert jaarlijks met 1%. dat is 40.000 mannen en vrouwen). Er zijn thans 300.000 geregistreerde werklo zen, dat is 6% van de beroepsbe volking. Per maand komen er on geveer 20.000 werklozen bij. maar door het optredende sneeuwbal- effekt is dit aanwascijfer stijgende. DE ZWAARST GETROFFEN GROEPEN Drie kategorieën worden het zwaarst getroffen: vrouwen, jon geren en gastarbeiders DE VROUWEN Er zijn veel vrouwen die zich niet laten inschrijven, omdat zij ervan uitgaan, dat er toch geen werk voor hen is In de tijd dat er sprake was van een .krappe arbeidsmarkt" (dat wil zeggen een grote vraag naar, maar een te laag aanbod van ar beidskrachten) werden de vrou wen naar de arbeidsmarkt gelokt Nu er een „ruime arbeidsmarkt (groot aanbod van, maar weinig vraag naar arbeidskrachten) voor handen is, worden de vrouwen weer naar de keuken terugverwe zen. wat in de huidige tijd van de sterk toenemende maatschappe lijke bewustwording van de vrouw grote spanningen oproept. Anderzijds dulden veel mannen de vrouw niet als konkurrent op de arbeidsmarkt, en zijn de werkge vers niet bepaald bereid, om tradi tionele mannenbanen aan vrou wen te aeven DE JONGEREN Jongeren onder de 23 jaar vor men momenteel al 40% van de geregistreerde werkloosheid. Daarvan nemen de meisjes het grootste aandeel voor hun reke ning Deze feiten verduidelijken het totale beeld: de kwetsbaarsten in onze samenleving worden het zwaarst getroffen. Vooral jonge ren, die hun schoolopleiding niet afgemaakt hebben, of alleen MA VO of Huishoudschool hebben, komen het moeilijkst aan de slag De jeugdkonsulenten van de Ge westelijke Arbeidsburo's (GAB) raden de schooldekanen aan, om reeds in een vroeg stadium kontakt met hen te zoeken, om probleem situaties onder aanstaande schoolverlaters te bespreken. Er zijn altijd twee soorten van werkloosheid geweest: konjuktu- rele en strukturele werkloosheid. De eerste is tijdelijk van aard (on- 19t/m23 jan*81 derhevig aan schommelingen in de ekonomische bedrijvigheid), de tweede is blijvend van aard De oorzaken zijn: een slechte infra- struktuur (Oost-Groningen), af braak van een komplete industrietak (konfektie-industrie in Twenthe), en veranderingen in het produktie-proces (atuomatisering, toepassing van computers). Wat we zien is een sterke toename van de strukturele werkloosheid GEVOLGEN De sterke toeneming van het aantal langdurige werklozen heeft tot gevolg dat steeds meer men sen een beroep moeten doen op de Gemeentelijke Sociale Dien sten. Deze zijn immers belast met de uitvoering van de uitkeringsre gelingen voor langdurige werklo zen, namelijk de Wet Werkloos heids Voorziening (WWV) en de Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers (RWW) Op dit mo ment krijgt 3/4 van alle werklozen AMERSFOORT - n» Hirhtorc. HonL- Puin, »uUna aa traaiaaUa _~i.J. AMERSFOORT - De dichters kring Amersfoort organiseert op vrijdag 9 januari 1981 weer een avond met drie dichters uit ei gen kring. De avond verschilt in opzet echter sterk met de be kende avonden in vorige jaren. Elk van de dichters zal het pu bliek uitnodigen eigen gedich ten voor te dragen rond datzelf de thema. Als dichters uit eigen kring zullen optreden: Wil Gommers, Henk Ewoudt en Hans Uding. Henk Ewoudt koos als thema „VERWERKEN en zal. voor het eerst in het openbaar, lezen uit zijn nieuwe bundel „Zeg dat het niet waar is", waarin dit thema een grote rol speelt Het is geen nieuwe stelling dat het schrijven van poëzie het verwerken is van ge beurtenissen die een grote indruk hebben gemaakt Hoofdthema s in poëzie zijn dan ook vaak Liefde en Leven, maar dan vooral gebrek aan Liefde en gebrék aan Leven Vrij wel altijd zijn het vervelende ake lige en tragische gebeurtenis sen. die iemand tot schrijven aanzetten Henk Ewoudt schrijft eenvoudige, directe poezie. om zijn ervaringen voor de lezer niet verborgen te houden. Zelf zegt hij Het is het verwerken van verdriet over gebrek aan leven, werken aan de akelige belevingen om er een beetje positief uit te komen. Ik ben gaan schrijven, anderen gaan schilderen of zo. Het belangrijkste is dat je gaat werken aan je erva ring Je gaat pellen totdat je op de bodem bent Natuurlijk doet dat pijn maar het is de enige manier om uiteindelijk het leven te aan vaarden. en daarmee ook de dood" Deze gedachte ligt ten grondslag aan Henk Ewoudts bundel, waarin de golfbeweging lussen ver wei pen en daiivddiuen van een emotie is verwerkt Wil Gommers besloot voor haar optreden het thema „ZICHT te kiezen. ..Bij het zoeken naar een overkoepelend thema in mijn ge dichten kwam ik allerlei vormen van „zien tegen Woorden als „ogen „licht en .donker ko men veelvuldig voor Het zijn steeds elementen van meer of minder helder zicht het zien naar de ander; het naar binnen zien wat je „inzicht zou kunnen noemen, maar ook het uitzien naar. een visie op: de toekomst of een maatschappelijk gebeuren. Ik geloof dat dit de markante lijnen ZiJII UI lllijll yeüiuilul!. i lU.uiirjK zijn er ook nog andere lijnen te vin den in het werk van Wil Gommers. Deze zullen ongetwijfeld door het publiek worden ontdekt of her kend De derde dichter uit eigen kring Hans Uding, de dichter die zijn poezie geen kunst vindt, omdat hij voor het schrijven ervan geen moeite hoeft te doen. Hans Uding heeft kort geleden een bundel in eigen beheer uitgegeven met de titel Mag ik binnenkomen? Ook hij zal voor de eerste maal in het openbaar uit deze bundel lezen, en natuurlijk de titel als thema ge bruiken voor die avond Hans Uding gebruikt het thema op het menselijke vlak: het doordringen van de mens. Zelf zegt hij hierover Je ziet op de kaft van de bundel een deur en door het glas zie je een wazige figuur Het gaat erom in het wezen, in de geest te treden van de wazige figuren, die je om je heen ziet Net als voor Henk Ewoudt bete kent het overbrengen van een duidelijke boodschap ook voor Hans Uding het schrijven van be grijpelijke poëzie Een enkele keer vinden mensen mijn gedich ten erg ingewikkeld, maar meestal krijg ik reacties die duidelijk tonen, dat mensen zich heel snel in mijn gedichten kunnen vinden Hans Uding is op een bepaalde manier een medium De poëzie bestaat al. zegt hij, en ik geef het alleen maar door „Het lijkt alsof het niet alleen uit jezelf komt als of er een geest in je zit. Soms schrijf ik snel een paar zinnen op die in mij opkomen Een dag later kan ik soms echt verbaasd zijn bij het overlezen van die zinnen: heb ik dat echt zelf ge schreven? en wat betekent het eigenlijk precies9 Soms wordt de betekenis van een gedicht mij niet eens tot in alle details duidelijk „Ik verander nooit één woord in mijn gedichten; ze blijven precies zoals ik ze de eerste keer gehoord heb Dan kan ook in een vreemde taal zijn Ik heb een paar gedichten geschreven in een taal die nog niemand kent. Het is alsof er een vreemde geest in mij zit Ik ben nog steeds bang dat die ooit eens een keer uit mij weggaat, ik ben name lijk wel erg blij met die geest Vr 9 jan 81 - theater Appel - Appelmarkt, Amersfoort Aanvang 20 30 uur. zaal open 19 30 uur. Kaartjes aan de zaal, prijs 4,50 CJP 2.25 Dichters uit het publiek die ge dichten willen voorlezen rond één van de drie bovengenoemde the ma's. kunnen zich voor aanvang van de avond al opgeven bij Ro bert van t Wout, presentator van de avond. een uitkering op grond van boven genoemde wettelijke regelingen OVERHEIDSMAATREGE LEN Er ontstaat een spanningsveld tussen inkomenstrekkers en uit keringstrekkers de eerste katego- rie neemt af, de tweede kategorie neemt toe. In het kader van de be zuinigingsoperatie „Bestek 81" neemt de regering allerlei maatre gelen om zowel het totale bedrag aan uitkeringen als het aantal uit keringstrekkers af te remmen a Verscherpte toepassing van sankties („strafkortingen op WWV- en RWW-uitkeringstrek- kers. b „Afschatting" van WAO-ers (terugverwijzing gedeeltelijk ar beidsongeschikten naar de WW), c. Verzwaring van de normen voor toetreding in de WW d Streven naar ontkoppeling van de hoogte van de sociale uitkerin gen en het minimumloon (hierte gen verzet zich de vakbeweging fel) Door de toenemende werkloos heid enerzijds en de bezuini gingsmaatregelen van de regering anderzijds doen steeds meer mensen een beroep op de Sociale Diensten. De ambtenaren van de GSD moeten daardoor onder steeds grotere druk hun erk doen Daarom eisen zij van de Minister van Sociale Zaken dat deze de GSD s zwaarder bemant. VERBORGEN WERKLOOS HEID De omvang van de werkloos heid is zowel kwantitatief als kwa litatief veel groter dan de geregi streerde werkloosheid doet ver moeden In kwalitatieve zin, omdat het gehele gezin er materieel en/of psychisch eronder lijdt, als de va der werkloos raakt, maar even goed als een schoolverlater in het gezin zonder resultaat solliciteert. In kwantitatieve zin blijkt de werk loosheid tweemaal zo hoog te zijn als de geregistreerde werkloos heid. In dit verband nemen wij de schattingen over. die gedaan zijn door Mr F.H. Kruse. plaatsver- vangend-direkteur van de ar beidsvoorziening op het Ministerie van Sociale Zaken. Verborgen werklozen in de WAO Vrouwen die zich niet laten inschrijven, omdat zij dat zinloos vinden Part-timers Zij die wachten op herscholing/herplaatsing 24.000 De niet plaatsbaren 34 000 291 000 Dit cijfer komt dus boven op het cijfer van de geregistreerde werk loosheid, dat inmiddels de 300 000 gepasseerd is. UITZENDKRACHTEN De arbeidsbemiddeling via uit- zendburo s neemt nog steeds toe, niet alleen als gevolg van de werkloosheid maar ook. omdat steeds meer mensen een baan voor halve dagen zoeken („part timersOverigens is de rechts positie van de uitzendkrachten nog steeds niet afdoende geregeld. De Nederlandse Organisatie van Welzijnswerkers schat dat 10% van de aanvragen voor een WWV- uitkering afkomstig is van uit zendkrachten. VRIJWILLIGERS Er is een toenemende tendens in de zogenaamde kwartaire of zachte sektor (bijvoorbeeld instel lingen voor welzijnswerk) om vrij willigers aan te trekken. Deze ten dens wordt in de hand gewerkt door het beleid van het ministerie van CRM. Immers, het per soneelsbestand van de welzijns- instellingen wordt, in het kader van „Bestek 81'ingekrompen (min der „formatie-plaatsen") Teneinde het noodzakelijk werk 120 000 80.000 33 000 toch uit te voeren, wordt steeds meer een beroep gedaan op on betaalde arbeidskracht Het Ne derlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvrienden- werk (NIVON) verzorgt thans in de 20 steden (waaronder ook Amersfoort) kursussen voor vrij willigers Een duidelijke aanwij zing, dat het vrijwilligerswerk een hoge vlucht genomen heeft. Er wordt dikwijls beweerd, dat vrijwilligers arbeidsplaatsen „in pikken Men moet zich echter realiseren, dat het om arbeids plaatsen gaat, die doelbewust door de overheid onbemand wor den gehouden. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat we zo gelukkig moeten zijn met deze ontwikke ling Op vele plaatsen zijn en worden er zqn werklozen-projekten ont wikkeld Hier kunnen mensen zonder werk zinvol werk verrich ten Verder zijn er in het gehele land Werklozen Belangen Vereni gingen (WBV's). Zij beogen voor lichting en belangenbehartiging voor en door werklozen. Ook de WAO-ers hebben zich in komitees verenigd De WBV's en de WAO- komitees koordineren hun aktivi- teiten op landelijk nivó Door de ontwikkeling op het ar- beidsvlak treedt er. zij het nog aar zelend, een wijziging op in de op vattingen over arbeid Leuzen als „arbeid adelt" en „gij zult werken" beginnen hun zin te verliezen in het licht van de snel oprukkende bedrijfsautomatisering. De enge arbeidsmoraal „wie niet werkt is luikrijgt zelfs een wrange bij smaak. als men leest, dat regel matig massa-ontslagen plaats vinden. Men gaat bovendien steeds meer inzien, dat er zeer veel mensen zijn. die morrende naar hun werk gaan, omdat zij zich er niet in kunnen ontplooien Daar entegen zijn mensen zonder werk in de gelegenheid hun kreatieve talenten te ontwikkelen De opdeling in aktieven en niet- aktieven is dan ook niet helemaal realistisch. Het lijkt zinniger om te spreken van anders-aktieven Werkloosheid wordt echjer nog steeds als schande ervaren door de werklozen zelf en dat is ook niet realistisch, gezien de hierbo ven geschetste ontwikkelingen, hoewel de schande-beleving nog steeds een realiteit is. En deze realiteit, tezamen met verklaringen van direkties van GAK s en GAB's ontzenuwen dan ook gemakkelijk de vele beweringen als zou er op grote schaal misbruik gemaakt worden van de sociale voorzienin gen. BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Er gaan steeds meer stemmen op om tot herverdeling van de hoeveelheid beschikbare arbeid over te gaan, precies dus. zoals de na-oorlogse regeringen een beleid van inkomensherverdeling ge voerd hebben. Maar zover zijn we nog niet, want de werkgevers organisaties verzetten zich daar nog fel tegen. De vakbeweging streeft een kom- plex van maatregelen na 1 arbeidsplaatsen-overeenkom sten 2 subsidies aan arbeidsinten sieve bedrijven 3. deeltijdarbeid 4 arbeidstijdverkorting 5. vervroegd pensioen. De werkgeversorganisaties willen overheveling van gelden uit de kollektieve sektor (sociale en kollektieve voorzieningen) naar het bedrijfsleven, als stimulans om te investeren Hoewel de regering hiermee al geruime tijd bezig is. is het effekt op de werkgelëgenheid tot nu toe nihil De werkgevers ge ven overigens duidelijk toe, dat meer investeringen niet automa tisch tot meer werkgelegenheid leidt Want het merendeel van de investeringen gaat naar de auto matisering. die juist arbeidsplaat sen vervangt, Het lijkt er eerder op. dat de regering eenzijdig maatre gelen neemt tegen de werklozen in plaats van tegen de werkloosheid. Ook de maatregelen van het mi- Werkloos zi/n. Zoeken naar werk. Zoals hel Arbeidsbureau. Bladeren in de klappers. nisterie van Sociale Zaken om het begrip passende arbeid" wat uit te rekken, zullen weinig resultaat opleveren, als het aantal arbeids plaatsen blijft afnemen Inlichtin gen bij Vereniging „Mensen zon der werk Korte Bergstraat 9. Amersfoort, tel. 13449 INGRID (24): EEN WERKLOZE HEEFT NOOIT VRIJ! Op een vorig bericht over de Week van de Werkloosheid reageerde Ingrid. Ons idee dat de scholen in de hoogste klas sen de leerlingen ook zouden moeten voorbereiden op werk loosheid en niet alleen op een baan, was haar uit het hart ge grepen. Zij vroeg zich af „wat beweegt die werkgroep"? Dus kwam zij kennismaken. Na de uitleg was zij enthousiast. Ingrid wilde meedoen en zag een taak in het gaan praten met school verlaters in klasverband om haar ervaring met werkloos-zijn aan anderen mee te geven. Na de opleiding ziekenverzor ging werkte Ingrid vijf jaar in dat beroep. Nu is zij al weer een jaar werkloos Zij wil graag aan de slag. maar kan geen baan vinden Ingrid is 24 jaar. Uit haar schirftelijke verslag: Natuurlijk moet op de oplieding worden verteld in welke sektor je moeilijk aan de bak komt. Anders weet je met aan welke opgeleide mensen wel en geen behoefte is Anders leidt het einddiploma tot werkloosheid en niet tot een baan en daarvoor ben je de opleiding toch begonnen. Ik ben er wel ach ter gekomen dat ze niet op mensen met mijn opleiding zitten te wach ten' Zonder werk En zonder uit zicht op een baan. Een situatie waarin velen verzeild raken, zon der dat ze dat op school al besef fen Ineens zit je met veel onbeken de problemen. Allerlei instanties, regelingen, formulieren en amb tenaren waar je nu ineens mee te maken krijgt. Wat moet je met al die vrije tijd aan9 Zou je wel een baan kunnen vinden9 Zonder werk is het leven ineens minder zinvol Er ontstaat een leegte als je niets te doen hebt Je inkomen is erop achteruit gegaan Reakties van anderen op je uitkering, je doet niks voor de kost. je leeft op onze zak. Je ziet geen kollega's meer. Je komt in gebouwen waar je nooit bent geweest of zou komen Over al blijken mensen zich met je bezig te houden, maar op een onper soonlijke manier: vragenstellen, formulierenuitreikenmetmeérvra- gen Vaak krijg je het gevoel dat die mensen je helemaal niet be grijpen. Ze kijken je smerig aan, doen stug Als je zonder werk komt te zitten moet je veel missen. De mensen begrijpen dat niet. Vaak weten ze precies te vertellen hoe prachtig het eigenlijk is om zoveel vrije tijd te hebben. Ze moet het waar schijnlijk eerst zelf meemaken De eerste tijd ben je best wel druk. Veel te regelen De vrije tijd is best nog wel lekker Dat duurt een paar weken Na de „vakantie" komt de verveling. Steeds erger, tot je je afvraagt wat je met al die uren moet doen, elke dag op nieuw Je voelt je steeds doellozer omdat er geen taak op je wacht, geen werk Je hebt niet meer het gevoel dat je je nuttig maakt De dagindeling raakt in de war An deren gaan naar hun werk. jij blijft liggen Allemaal hebben ze hun „verplichtingen", vroeger een naar woord Jij hebt ze niet. Als je toch op een normale tijd opstaat, heb ie al 's ochtends alle dingetjes die je hebt te doen af, en is de middag verder uitzichtloos. Als je geen werk hebt, heb je ook nooit het ge voel echt „vrij te hebben. Licht is fijn, omdat het ook donker kan zijn. Warmte is fijn, omdat het koud kan worden Vrije tijd betekent alleen iets als er werk tegenover staat Het duurt een tijd voor je begint te ontdekken dat niet alleen be taalde arbeid „werk is Werken is eigenlijk „echt bezig zijn Stofzui gen. de was doen Meedoen in verenigingen Iets opknappen. Voor veel mensen zijn deze dingen zelfs zinvoller dan hun betaalde- baan-werk. Daarin vinden ze geen voldoening, in die andere aktivi- teiten wél. Voor mij ligt dat anders. Ik vond mijn werk fijn Als werkloze word je nog eens extra gestraft. Je mag geen „pro- duktieve' arbeid verrichten, ook niet als je het voor niks doet. Ze willen voorkomen dat werklozen het werk gaan doen waar een an der zijn brood mee kan verdienen. De een werkt te hard of werkt te gen z n zin; de ander mag het niet doen. ook niet zonder poen Het kan soms wél, maar dan moet je eerst weer gaan overleggen met de sociale dienst of de bedrijfsver eniging en dan begint het weer allerlei vragen, afspraken, for mulieren, wachten en het wan trouwen en de onwil Als Ingrid dit heeft opgeschre ven. om zich daarmee voor te be reiden op een gesprek met school verlaters voor hun eindexamen, wordt ze echt „naar" van wat ze heeft opgeschreven. Als ze zich voorstelt dat ze deze dingen in een klas aan anderen zal staan vertel len, ziet ze dat ineens helemaal niet zitten. Haar enthousiasme is verdwenen Haar voornemen om een bijdrage te leveren aan de Week van de Werkloosheid is ook verdwenen. Zij trekt zich terug en kapt er mee En vraagt zich af „waar bemoeien die mensen van de werkgroep zich eigenlijk mee 9 Ingrid is wel overtuigd van de goe de bedoelingen van de werk groepleden. maar voor haar hoeft het niet Ze staat er niet meer ach ter. Ze weet nog niet of ze in de Week van de werkloosheid aan een van de aktiviteiten zal mee doen Dat ziet ze nog wel Werklozen die Ingrids erva ringen herkennen en die net als zij liever niet teveel bezig zijn met wat het werk-loos-zijn voor hen betekent; maar ook zij die zulke ervaringen juist met an dere werklozen willen delen, kunnen telefonisch kontakt op- memen met leden van de werk groep „Week van de Werkloos heid (Harry Beurskens, overdag telefoon 32931of Wladimir Frank, dan wel Han Gerlings, beiden overdag telefoon 33924). In de Week van de Werkloosheid - van 19 tot 23 januari in het nieuwe jaar - kun je met andere werklozen samen dingen doen, maar ook praten over ervarin gen. Gewoon gezellig met iets bezig zijn, maar ook een goed gesprek voeren. Het programma van de week wordt ruim te voren aangekondigd. Mensen, maar ook groepen mensen of instel lingen die in die week iets willen doen om de aandacht te richten op de verschillende aspekten van het werk-loos-zijn, kunnen natuurlijk ook bovenstaande telefoonnummers draaien. Al leen niet tijdens de feestdagen en in het weekend. Dan zijn ook de werkgroepleden even zonder werk. Eventjes maar. Het is zó 19 januari 1981. WERKLOZE (T)HUISVROUWEN Ook in 1981 zullen er in Amersfoort weer heel wat vrouwen zijn die - na een perio de van zorg voor kinderen en gezin - graag betaald werk zou den willen vinden. Zij zitten met tenminste twee handicaps. Een: in een periode van groeiende werkloosheid loopt het aantal banen voor gehuwde vrouwen het hardst terug. Twee: huis vrouwen hebben veelal geleerd dat haar belang pas na dat van anderen komt. Het gevolg: waar er al geen sprake meer is van een recht op arbeid, blijft het recht van de gehuwde vrouw eenzijdig h#»* Het is bekend dat er vele vrouwen zijn die door de werk loosheid worden beknot in haar behoefte om weer onder de men sen te komen, om het vroegere beroep weer op te vatten, om op een andere manier waardering als mens te krijgen Onbekend is echter om hoeveel gehuwde vrouwen het gaat en wat de scha de is van deze vorm van „verbor gen werkloosheid In de Week van de Werkloos heid hopen wij dat een aantal werkloze gehuwde vrouwen, die gedwongen thuisblijven, elkaar zullen ontmoeten. Dat zij samen zullen nagaan wat er zou kunnen worden gedaan om haar gerecht vaardigde verlangens te verwer kelijken Om te beginnen is het goed dat iedereen weet om hoeveel gedwongen thuisvrouwen het gaat De schattingen van het aantal lopen erg ver uiteen Verder is het goed dat de samenleving weet wat het is om zo graag te willen werken en dat niet te kun nen. Tenslotte kunnen thuisvrou wen samen haar energie en werk kracht bundelen om voor zichzelf een nieuw perspektief te schep pen In de Week van de Werkloos heid staat het verschijnsel werk loosheid eens een keer anders in de belangstelling. Het gaat dan niet om de cijfertjes, die veront rustend genoeg zijn, het gaat in die week om hoe werkloosheid op mensen uitwerkt en hoe werklo zen hun leven weer zinvol kunnen maken Schoolverlaters die geen werk kunnen vinden, mensen die hun werk zijn kwijtgeraakt en geen nieuwe baan kunnen krijgen en huisvrouwen die na een periode „zonder beroep" in het gezin te hebben gewerkt - nu zij er aan toe zijn - geen baan kunnen bemach tigen. De werkgroep Week van de Werkloosheid heeft met anderen een program van aktiviteiten ont wikkeld. Als werklozen elkaar in die week weten te vinden in doe- of praat- aktiviteiten dan kunnen zij in de rest van het jaar 1981 samen nieuwe aktiviteiten ondernemen. Het hoeft niet bij één week te blij ven. Als werklozen dat willen, kunnen zij er een gezellig en aktief jaar van maken. Een jaar waarin vele werklozen een nieuwe le vensvervulling vinden. De Week van de Werkloosheid is een begin. Over twee weken vindt u het pro gramma in dit blad'.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9