Rijk draagt ruim anderhalf miljoen bij voor verplaatsing meelhandel R.O. in het kort Vuilnis-stortplaats in 't Ruige Veld moet onderzocht worden leusder krant „...en dat is maar goed ook. Thema-avond Vrouwenkafé: wel of geen kinderen Busdienst ter discussie in vergadering cie. A.B.Z. Waterloo DONDERDAG 8 JANUAR11981 plaatselijk nieuws Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden, Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: I 45,20 per jaar, 23,10 per half jaar, I 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van 1 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/CentrSm Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. i (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft dezer dagen van het Rijk te horen gekregen, dat er voor de verplaatsing van meel handel Van de Berg aan rijksbij dragen een bedrag verwacht kan worden van ruim anderhalf mil joen gulden. De subsidies komen van de ministeries van „Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening" en van „Volksgezond heid en Milieuhygiëne Zoals bekend wordt reeds ge ruime tijd de mogelijkheid onder zocht om tot verplaatsing van de meelhandel te komen. Het bedrijf, gevestigd op de hoek van de Ha- mersveldseweg en de Noorderin slag in de wijk Groenhouten, is door de uitbreidingen van Leusden mid den in het dorp komen te staan. Daar bezorgt het niet alleen de om wonenden weieens lawaai- en stankoverlast, maar heeft het ook geen mogelijkheden tot verdere uitbreiding Daarom is zowel voor de gemeente als voor de firma Van de Berg overplaatsing van het be drijf naar elders wenselijk. Dat gaat echter vele miljoenen kosten en daarom klopt de gemeente Leus den bij de beide ministeries aan voor een bi|drage In het kader van dat verzoek van de gemeente bracht de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening véfvolg van de voorpagina Zijn fraktiegenoot, Gerrit van Tiel (WD), vond de zaak blijkbaar nu ook wat te gek worden. Jk heb hier wel wat moeite mee We geven dus aan de heer Bloemendal voor het slopen van het pand 40.000-? Terwijl de sloop mis schien voor twintig duizend gulden ge realiseerd kan worden? Bovendien ver liezen we daarmee zonder meer het stuk waarde, dat de materialen verte genwoordigt." INFORMATIE De wethouder ging er toen eens wat beter voor zitten. ..Ik heb getracht om zo goed mogelijk achteraf informatie te geven over deze hele affaire. Het spijt me, dat de firma Bloemendal zo snel de moker in het pand heeft gezet en niet heeft gewacht op goedkeuring van een desbetreffend raadskrediet." Henk van der Sloot (nog steeds boos): ..Bloemendal heeft zich gewoon niet aan de afspraak gehouden, dus hoeven we dat sloopgeld ook niet te betalen." Wethouder Wagenaar (met een lichte paniek in zijn stem) ..Laten we hier nu alsjeblieft mee ophouden. Dit staat morgen allemaal in de krant Zo lang de muren van het St. Ansfridushuis er nog staan is alles bijzonder hachelijk Als we besluiten om dat sloopgeld niet uit te trekken en de grond niet aanko pen, dan is er de mogelijkheid, dat bin nen de kortst mogelijke tijd het pand is verkocht en dat er een zelfbedienings- zaak of iets dergelijks in gaat zitten. En dan zijn we verder van huis." Met andere woorden: blij toe, dat de firma Bloemendal al met slopen is begonnen. Hoe eerder, hoe liever. De commissieleden hadden hierna niets meer te zeggen en de voorzitter hamerde dan ook snel dit onderwerp (voorstel?) af, dat als een simpele mededeling was begonnen Elke vrijdagavond serveren wij ons 5-gangenmenu f 35.- Dcélauranl Doornseweg 18 Leusden (leusderhei) voor reserveren tel. 033-15177 zeer onlangs een bezoek aan Leusden Nu men zekerheid heeft gekre gen over de rijksbijdragen, hoopt het gemeentebestuur op korte ter mijn tot overeenstemming met de firma Van de Berg te komen Dan zal er een voorstel aan de ge meenteraad komen over de ver plaatsing van het bedrijf en de daaraan voor de gemeente ver bonden kosten Vervolgens kan worden overgegaan tot een nadere uitwerking van een recon structieplan voor het dan vrijko mende terrein. LEUSDEN - Heb je kinderen? Met deze vraag krijgt iedere vrouw hoe dan ook een keer te maken. Hoewel er maar twee antwoorden mogelijk zijn. heeft el ke vrouw haar eigen verhaal over het waarom van haar ja of nee en over de konsekwenties hiervan voor haar leven. Op maandag 12 januari wil het vrouwencafé hier een thema-avond aan wijden. Omdat aan het onderwerp veel kanten zitten is het de bedoeling om te proberen via gezegdes die er over dit onderwerp zijn. openingen te vinden voor gesprekken in kleine groepjes De avond begint om 20.30 uur. Nadere informatie over dit thema is te verkrijgen bij Treesje Schaeffer. Mor genster 6, tel 941853. Het vrouwenkafé is iedere maandag avond open van 20 00 tot 24.00 uur in eetcafé de Hakhorst (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Eén van de onderwer pen, die op de agenda van de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie Algemene Be stuurszaken is geplaatst, is de bus dienst tussen Leusden-centrum en Leusden-zuid. Onder meer aan de hand van de gegevens, die onder de busgebruikers gehouden enquête heeft opgeleverd, zullen de commis sieleden zich buigen over de vraag of de busdienst gecontinueerd moet worden. Zoals bekend heeft de bus dienst tijdens de proefperiode van 1 november tot en met 31 december niet voldaan aan de aanvankelijk door de raad geformuleerde eis, dat de kosten voor tenminste de helft gedekt zouden moeten worden door de opbrengst aan kaartverkoop. Niettemin besloot men de busdienst in ieder geval te continueren tot eind februari, zij het alleen op dins dagochtenden en niet langer op de vrijdagmiddagen. Thans moet beke ken worden, wat er na 1 maart gaat gebeuren. De betreffende vergadering van de raadscommissie ABZ wordt gehouden op maandag 12 januari aanstaande vanaf 20 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Hamersveldseweg 2. De volledige agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening 2. Inventarisatie vragen publiek. 3. Vaststelling verslag vergadering 8- 12-1980. 4. Informatie betreffende: - reorganisatie binnenlands be stuur, - decentralisatie van rijkstaken, - vergaderschema. 5. Winkelsluitingsverordening. 6. Wijziging statuten van de Stichting voor lichamelijke opvoeding en sport Leusden 7. Busdienst Leusden-centrum/ Leusden-zuid. 8. Gemeenschappelijke regelingen: - Centrale Post Ambulancever- vervoer. - Indicatiecommissie bejaarden oorden. - Gewest Eemland. 9. Notitie II over de Wet Openbaarheid van Bestuur 10 Rondvraag 11. Sluiting. (van de redaktie) LEUSDEN - De voorwaarden over de versnelling van de Leusdense woningbouw zijn nu in het college van Gedeputeerde Staten behan deld. Eind januari is een uitspraak van G.S. te verwachten over even tuele geschilpunten. De problematiek rond het winkelcen trum De Biezenkamp zullen in februari in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening worden behan deld, evenals in de werkgroep Ver- keersaangelegenheden. De ontwikkeling van het werkgele- genheidsterrein Paardemaat (Bruinhorst) loopt nog steeds volgens de planning. Het vooroverleg is behoor lijk gevorderd en de nu binnengekomen reakties zijn tot nu toe positief. Het voorzitterschap van de werk groep. die de verkoopregulerende be palingen voor bouwgrond zal bekijken, zal niet door Jan Wagenaar (VVD) wor den gevoerd. De heer Wagenaar: ..Ik ben zelf tegenstander van dit soort be palingen en daarom lijkt het me niet juist, dat ik voorzitter ben van een werk groep. die daarover moet gaan praten. Ik heb daarom burgemeester Radema ker verzocht die taak van mij over te nemen." Skateboard-beoefenaars hebben de gemeente gevraagd om een plekje, waar ze met hun eigen ..ramps" en an dere attributen kunnen oefenen, dit in tegenstelling met een gemeentelijke baan. waar goedgekeurde toestellen zullen worden opgesteld. B. en w. heb ben zich hierover beraden en in de commissie OW/RO werd alvast mee gedeeld. dat er wel een plekje voor dit soort activiteiten is. namelijk in de boomgaard bij de Biezenkamp. Voordat hierover verder wordt gepraat, zal ech ter eerst van gedachten moeten worden gewisseld over de aansprakelijkheid van het gebruik. Als die aansprakelijk heid niet bij de gemeente ligt, zijn b. en w. eventueel bereid dit stukje grond ter beschikking te stellen. In Achterveld zal een ijzercontainer worden geplaatst op het terrein bij de Coöperatie. Dit zal één keer per maand gebeuren. De KPJ, die regelmatig oud ijzer-inzamelaktie organiseert, krijgt het beheer over deze container. Als de proef succesvol verloopt, dan zal de container twee keer per maand worden geplaatst Commentaren/ Aieiiiiijjen SLOPEN OF NIET SLOPEN? Met niet geringe verbazing hebben we dinsdagavond de diskussie binnen de commis sie OW/RO gevolgd rond de reeds begonnen sloop van het St. Ansfridushuis. Op de val reep aan de agenda toege voegd zonder enige gegevens en zoals zo vaak gebeurt met mededelingen en dergelijke, al spoedig uitgegroeid tot een kompleet voorstel: krediet voor de aankoop van de grond onder het St. Ansfridushuis en de sloop van het pand. Voor de toeschouwer een vrij ondoor zichtige zaak, temeer omdat de commissieleden blijkbaar het voorstel wel hadden gele zen. Hoe het ook zij, er speelde iets heel anders tijdens die bewuste diskussie, waardoor de zaak alleen maar ondoor zichtiger werd. Volgens de commissieleden was de firma Bloemendal tegen de afspraak met de gemeente in al met de sloop van het St. Ansfridus huis gestart. Tot grote vreug de van de wethouder, zoals tenslotte uit de diskussie bleek, want hoe eerder dat pand tegen de vlakte ging hoe beter. Zolang het er staat kun nen er van allerlei onheilspel lende zaken plaatsvinden, waar de gemeente niets tegen kan doen. Supermarkten, witte pakhuizen, al dat soort zaken zouden zich daar dan vrijelijk kunnen vestigen, ook al had de wethouder dat in de afgelo pen zes jaren dan gelukkig kunnen verhoeden. Maar, zei hij, hij had juridisch geen poot om op te staan. Dat noemen we dus knap werk en een compliment waardToch hebben we desondanks enkele vragen. Want ergens klopt er volgens onze bescheiden mening iets niet. Zes jaar lang heeft de wethouder in angst en beven de „bezetting'' door de com mercie tegen weten te houden. Tja, maar dat moet volgens ons toch niet zo heel erg moei lijk zijn geweest. Want was (en is) de Hamersveldseweg niet in al die jaren „commercieel bevroren" geweest? Wel tot verdriet van de toenmalige Hamersveldse middenstand, maar toch volgens het desbe treffende raadsbesluit in het belang van de Hamershof, die er aan te komen zat en de uit breiding van de Biezenkamp, die ook al jaren op zich liet wachten? Waarom dan toch die angst van de wethouder? Het raadsbesluit verbood toch simpelweg elke commerciële uitbreiding of nieuwe vesti ging langs de Hamersveldse weg? Er zijn voorbeelden ge noeg uit het recente verleden, die aantonen, dat dit raadsbe sluit ook daadwerkelijk regel matig werd gehanteerd (met uitzondering van het zuidelijke deel). Toch nog addertjes onder het groene gras van wat straks een keurig plantsoentje moet worden? Of wilde de wethou der simpelweg de wat al te voortvarende sloop van het St. Ansfridushuis alsnog legali seren? Misschien dat we daar nog eens antwoord op krijgen. Tenslotte is het verheugend, dat een deel van het toekom stige Ansfridusterrein ge bruikt gaat worden voor een grondige rekonstruktie van het kruispunt Noorderinslag- Hamersveldseweg. Wel een beetje zonde van al dat geld, dat nu al aan een ook niet ge ringe rekonstruktie is be steed HOUTSKELET- BOUW Tja en dan nog eventjes die houtskeletbouw, die in Leus den - in tegenstelling tot tal van andere gemeenten in Ne derland - maar niet wil lukken. De ene tegenslag na de ande re. Jarenlang touwtrekkerij en nu zijn er bijna geen gegadig den meer over. Een trieste zaak en dat, terwijl de ge meente zo haar best heeft ge daan ondanks het feit, dat ze jaren geleden al met grote overtuiging wist te vertellen, dat het goedkoper zijn van houtskeletbouw ten opzichte van conventionele bouw een sprookje was. Dat is dan nu wel bewezen, zou je zeggen, want er is heel wat tijd en geld besteed aan deze HSB zonder dat er een spa in de grond is gezet. Toch hebben we ook daarover nog steeds onze twijfels. Want is er niet sprake van - zoals iemand op de pu blieke tribune dinsdagavond opmerkte - dat steeds een schaap met een koe wordt vergeleken? In ieder geval wil het elders best lukken. In Leusden is houtskeletbouw, vanaf de introduktie, door de gemeente steeds met argwaan bejegend, ondanks alle goede bedoelingen en inzet. Zonder echt enthousiasme krijg je echter niets van de grond. Zo is het toch? V. (van de redaktie) LEUSDEN - Op de plaats in het Ruige Veld, waar de Noorderrandweg binnenkort zal worden doorgetrokken, ligt een oude gemeentelijke vuilnis stortplaats. Alvorens de Noorderrandweg wordt doorgetrokken zal eerst deze stortplaats onderzocht moeten worden. Kosten van dit onderzoek 40.000,-. Het ligt in de bedoeling om van dit vuil een geluidswal op te bouwen, tenzij blijkt, dat er zich giftige stoffen tussen bevinden. Wethouder Wagenaar: „Dan zal er wel iets méér nodig zijn dan 40.000,-want dan zal het giftige vuil afgevoerd moeten worden." Voor zover men bij de gemeente het kon bekijken, is de kans niet groot, dat er zich inderdaad giftige stoffen bevinden in de grond van de voormalige stortplaats. Op de foto: 't Ruige Veld met de nog niet doorgetrokken Noorderrandweg. Tussen dit punt en de Zwarteweg bevindt zich de stortplaats, die nu inmiddels weer is overgroeid en onderdeel van de ^eilanden is geworden. S vSSML'a»! -

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3