c Houtskeletbouw-drama naar ontknoping: noodzaak andere oplossing Politiepost verhuisd naar Hamershof NU G.S. RAADSBESLUIT AFKEURDEN Achtervelders op de fiets naar Utrecht? hrant IJzer- container in Achterveld Knotgroep Leusden in aktie Cursus voor a.s. ouders Bijenteelt- kursus KPJ Eikenlaan expositie „Het leven is sterker dan de leer", van Philip Engelen VRIJDAGAVOND IKON-TV Jaarvergadering KPO aktiviteiten in Blijhof Imitatie-avond voor tieners in De Til DONDERDAG 8 JANUAR11981 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSOEN - Zoals de zaken er op dit moment voorstaan, zal de realisering van de 59 houtskeletbouwwoningen (HSB) in het plan Langenbeek geen doorgang kunnen vinden volgens de oorspronkelijke gemeentelijke plannen. Dat werd dinsdagavond duidelijk tijdens de vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Zoals bekend hebben Gedepu teerde Staten de grondverkoop niet goedgekeurd, omdat niet in de voor waarden was vermeld, dat de woningen niet binnen tien jaar mochten worden verkocht. Tien jaar is de eis, die het college van GS stelt. Tegen het besluit van Gedeputeerde Staten kan de raad nog in beroep gaan tot 12 januari a.s. Algemeen was men van mening, dat dit een eindeloze zaak zou worden na de ruim vijf jaar, die de gemeente Leusden tracht de houtskeletbouw van de grond te krijgen. De raad zal dan ook niet in beroep gaan. Dat betekent echter wel. dat het raadsbesluit na 12 januari a.s. officieel niet meer zal bestaan en de daarmee samenhangende overeenkomsten met o.m. makelaar Reimus Snel eveneens ontbonden zullen zijn. Uiteraard zal getracht worden om uit deze impasse te komen door via andere mogelijkheden toch woningbouw in het nog niet ingevulde gedeelte van Langenbeek te kunnen plegen, al dan niet in houtskeletbouw. voor de gegadigden, die vijf jaar lang met deze affaire bezig zijn geweest en nog steeds hun zinnen hebben gezet op een woning in HSB-uitvoering OM DE TAFEL Voorzitter Wagenaar (VVD) vond het een uitermate spijtige zaak, dat na vijf jaar praten en nog eens praten nog steeds niets is bereikt „Natuurlijk is het mogelijk, dat wij deze maand een nieuw raadsbesluit nemen, waarin die tien jaar wel is opgenomen, maar dan hebben we nóg niet de garantie, dat GS dat besluit wel goed zullen keuren. In te- genstelling tot de vorige keer (inzake vrije kavels in Langenbeek-redaktie) v hebben GS niet in hun brief gezet, dat zij in dót geval het raadsbesluit wèl goed zullen keuren Bovendien hebben zij in hun besluit gezet, dat zij de uitwer king van de WT in deze zaak van es- sentiëel belang vinden." Het is duidelijk, dat dan opnieuw problemen zullen rijzen, want zoals bekend verschilt het gemeentebe stuur van Leusden nogal van mening met het provinciale bestuur ten aan zien van de toepassing van de WT in het bestemmingsplan Tweede Fase. Een langdurig touwtrekken zou der halve niet uitgesloten zijn. Vandaar dat voorzitter Wagenaar koos voor een andere oplossing. Wagenaar: „Aanvankelijk waren er nogal wat gegadigden voor een houtskeletbouwwoning, vandaar ook, dat de gemeente heeft besloten om dit plan uit te gaan voeren Nu er echter vijf jaar zonder enig resultaat zijn verstre ken, is het aantal gegadigden aanzien lijk gedaald. Logisch, want veel mensen hebben niet zo lang willen wachten en G err it van Tiel (VVD): ,,De provincie meet met twee maten" hebben inmiddels gekozen voor een woning volgens conventionele bouw in Leusden. Naar schatting zijn er nu nog ongeveer zeven tot tien gegadigden voor houtskeletbouw over. Wij vinden, dat wij als gemeente deze mensen niet in de kou mogen laten staan Voor hen moet een oplossing worden gezocht, zo mogelijk in HSB of als het niet anders kan, in conventionele bouw." Daarvoor zijn verschillende moge lijkheden en wethouder Wagenaar wil de graag van de commissieleden ho ren, of zij akkoord konden gaan met het voorstel, dat hij (in casu het gemeente bestuur) zou gaan zoeken naar de best mogelijke oplossing. Hoewel het wellicht wat moeilijk zal zijn in verband met de huidige econo mische malaise, is er een mogelijkheid om de desbetreffende grond te verko pen aan een projektontwikkelaar c.q. aannemer en dat die, in nauwe samen werking met Reimus Snel en de kan didaten (ook zij, die een gewoon huis willen) een nieuw plan gaat ontwikke len. „Misschien is er een mogelijkheid, dat dan deels in HSB en deels in con ventionele bouw wordt gebouwd. Hetis daarbij echter ook mogelijk, dat Natio naal Grondbezit, die een optie op de grond heeft wat betreft conventionele bouw, daar alsnog gebruik van zou wil len maken." Aldus voorzitter Wage naar. IN ANDER PLANGEBIED Een andere mogelijkheid is wellicht, dat de zeven tot tien trouwe HSB-gega- digden in het plan Munnikhoven-Bos- weld een kavel aangewezen krijgen onder dezelfde voorwaarden als voor de houtskeletbouw in Langenbeek. NIET DUIDELIJK Verschillende commissieleden von den het toch nog een tikkeltje ondoor zichtig. Harm Offereins (GPV/SGP): „Het is me nog nooit helemaal duidelijk, waarom u niet met het plan door wilt gaan. U zegt, dat de WT de bottelnek zou kunnen zijn. Nou, daar houden we ons toch aan? Of is die tien jaar in het speculatie-beding voor ons een hals zaak? Ik geloof, dat als we aan alle voorwaarden voldoen, de zaak snel af gehandeld zou kunnen worden Wethouder Wagenaar: „Natuurlijk is er een nieuw raadsbesluit best mogelijk. Maar dan moeten we wel in februari goedkeuring van Gedepu teerde Staten hebben. Zoals gezegd vonden Gedeputeerde Staten de WT van essentieel belang. Nu we echter zo weinig kandidaten over hebben gehouden, zal het voor ons wel moeilijk worden om voldoende nieuwe kandidaten te vinden, die aan de WT voldoen." Henk van der Sloot (CDA) verbaasde zich enorm over deze voor hem zeer merkwaardige zaak „Ik begrijp GS eigenlijk niet goed. In hetzelfde plan worden verschillende speculatie clausules gehanteerd. Van twee jaar (premiewoningen), vijf jaar (vrije ka vels) en nu ineens tien jaar voor deze houtskeletbouw woningen. Wat bete kent dat?" Gerrit van Tiel (WD): „Ik blijf dit een waanzinnige toestand vinden." Voorzitter Wagenaar: „Ik moet er wel bij zeggen, dat de mogelijkheid, dat GS dit zouden eisen, natuurlijk altijd aan wezig is geweest. De kandidaat-kopers zijn van tevoren ingelicht over de moge lijkheid, dat GS de clausule op tien jaar zouden kunnen zetten. Maar GS spre ken ook over algemeen belang als re den, dat zij ons raadsbesluit nu afkeu ren. Ze zeggen niet, dat het besluit wèl wordt goedgekeurd, indien we er tien jaar van maken ANDERE BELANGEN? Gerrit van Tiel (WD) was van me ning. dat er duidelijk met verschillende maten wordt gemeten en hij vroeg zich af, of er misschien méér achter stak Marion Defares (PPL) was dezelfde mening toegedaan. „Het zou wellicht erg boeiend zijn te vernemen, waarom Gedeputeerde Staten deze beslissing Houtskeletbouw - elders in Nederland zonder problemen gebouwd - in Leusden een oneconomische martelgang hebben genomen Henk van der Sloot (CDA) was daar ook heel erg benieuwd naar. Overigens heeft zich volgens wet houder Wagenaar al een grote aan nemer uit de regio aangemeld, die belangstelling heeft voor het projekt. Als de zeven tot tien HSB kandidaten mét eventuele andere kandidaten (die géén voorkeur hebben) met de makelaar én deze aannemer om tafel gaan zitten, misschien dat er toch een oplossing kan worden gevonden voor dit nu al vijf jaar durende drama van de houtskeletbouw in Leusden. Mocht dat niet lukken, aldus de voor zitter, dan zal worden bekeken of de kandidaten individueel per kavel ge holpen kunnen worden. Opperwachtmeester Van der Schaar in het nieuwe onderkomen van de politie. LEUSDEN - Deze week is de poli tiepost aan de Zwarteweg verhuisd naar de Wevershilt 15 in Hamershof. In het pand aan de Zwarteweg waar de politiepost vanaf 1974 was ge vestigd, komt per 19 januari het bu reau voorlichting van de gemeente. De politiepost huisvest nu in een woonhuis boven de Bondsspaarbank en. wordt bemand door opper wachtmeester Van der Schaar en acht politiemensen. Voor de Leusdenaren betekent dit dat de post veel centraler is komen te liggen en hierdoor makkelijker te bereiken is De politie hoopt dan ook meer mensen te woord te kunnen staan De werkzaamheden van dit bu reau zijn echter niet uitgebreid, die blij ven verdeeld over Leusden-centrum en Leusden-zuid Het bureau is voor de middag altijd open en 's middags voorlopig op onge regelde tijden Het telefoonnummer blijft hetzelfde, namelijk 942885. (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - Het ziet er naar uit, dat de Achtervelders het laatste restje geduld beginnen te verlie zen. De Achterveldse (raads-) woordvoerder Henk Ossendrijver (CDA) verklaarde in de vergadering van de commissie Openbare werken en Ruimtelijke Ordening dinsdagavond, dat na acht jaar wachten de tijd nu eindelijk gekomen is om tot daden over te gaan, „Er zal nu op korte termijn eindelijk gebouwd moeten worden," al dus de heer Ossendrijver. „Het is on begrijpelijk, dat de provincie nog steeds het licht niet op groen heeft gezet, terwijl we in feite zo kunnen beginnen Onbe grijpelijk. zeker in het licht van het feit, dat In de regio zo'n grote achterstand in de woningbouw is, dat er gesproken wordt over versnelling Als Gedepu teerde Staten uiterlijk 22 februari niet positief hebben beslist, dan is de kans niet uitgesloten, dat heel Achterveld op de fiets stapt om een bezoek te brengen aan het Provinciehuis in Utrecht. Verschillende commissieleden ga ven zich direkt op om mee te gaan fiet sen. Wethouder Wagenaar. „Voor ons is het net zo onbegrijpelijk als voor u U kunt er van op aan, dat er door ons heel hard aan wordt getrokken Ossendrijver: „Dat kan allemaal wel zo zijn. meneer de voorzitter maar de Achtervelders zijn zeer ontstemd!" De wethouder stelde de CDA-frak- tie voor om maar eens met CDA-ge- deputeerde Schapink te gaan praten. „In het algemeen moet ik zeggen, dat de samenwerking tussen Leusden en de provincie de laatste tijd uitste kend is, maar ons overleg over de prijsvorming heeft tot nu toe blijk baar geen resultaat gehad, helaas. Wij houden u op de hoogte." (Van de redaktie) LEUSDEN - „Het leven is sterker dan de leer" is de titel van een nieuwe televisie-dokumentaire, die de Leusdense cineast-regisseur Philip Engelen voor de IKON maakte en die vrijdagavond a.s. om 22.40 uur wordt uitgezonden via Nederland 1 Philip Engelen maakt deze doku- mentaire tijdens het bezoek van mi nister-president van Agt aan Indo nesië in april vorig jaar. In die perio de maakte hij ook de TV-dokumen- taire „De Kleine Vuren", die op veer tien november van het vorig jaar via de IKON werd uitgezonden. „Het leven'is sterker dan de leer" sluit enigszins aan bij „De Kleine Vuren", maar ook weer niet. Was in „De Kleine Vuren" sprake van de huis-industrie op het platteland geconcentreerd rond de vulkaan de Merapi, nu gaat het om de „informele urbane sector" in de stad, met name rond de Philips-fabriek in Bandung. Het gaat om kleine bedrijfjes, die langzaam maar zeker zijn uitgegroeid en nu onderdelen leveren aan de mul tinationals voor weinig geld Voor Phi lips is dat één hardstalen veertje voor de afstemschaal in radio's Ook hier is weer sprake van uitbuiting van bewoners in de Derde Wereld, zo zou de konklusie kunnen zijn, aldus Philip Engelen, die overigens geen in zage kreeg in een rapport over deze informele urbane sector in Indonesië. En dat sterkte hem in zijn wantrouwen. ACHTERVELD - Het bestuur van de afdeling Achterveld van de Ka tholieke Plattelands Jongeren heeft enige tijd geleden aan het gemeen tebestuur toestemming gevraagd om bij wijze van proef eenmaal per maand een oudijzercontalner te mo gen plaatsen op het plein bij de coöperatie. B. en W. hebben beslo ten aan dit verzoek te voldoen. Het is de bedoeling van de KPJ zo spoedig mogelijk te starten met de maande lijkse plaatsing van een oudijzer- container. LEUSDEN - Op 12 januari om 19.45 uur houdt de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond, afdeling Leusden-Cen trum haar jaarvergadering in het dienstencentrum aan de Beaufortweg 18 Voor de pauze worden de huishoudelij ke zaken afgehandeld, daarna geeft mevrouw Fokkema een kursus bloem schikken In de voormalige politiepost komt binnenkort het buro Voorlichting van de gemeente LEUSDEN - Zaterdag 10 januari gaat de Knotgroep Leusden weer het een en ander doen aan achterstallig onderhoud van knotbomen. Van 9.00 tot 12.30 uur wordt er gewerkt op het land van Van Eijden, Asschatterweg 203. ledereen die mee wil helpen is van harte welkom Voor gereedschap wordt gezorgd, maar het is wel aan te raden om zelf voor laarzen te zorgen. Inlich tingen: telefoon 944873. LEUSDEN - De kruisvereniging start op 15 januari een cursus voor a.s. ouders De cursus bestaat uit vier don derdagavonden en wordt gehouden aan de Rozengaarde 33. Aanvang om 20.00 uur en de kosten zijn 15 gulden De vereniging tot bevordering der bij enteelt in Nederland organiseert een bijenteeltkursus voor beginners De kursus bestaat uit vier theorielessen en twaalf praktijklessen en loopt van fe bruari tot oktober. Voor inlichtingen en opgave kan men zich wenden tot de heer P.J.H Seegers, Braamweg 20 in Soest Telefoon 02155-19073. LEUSDEN - Op zondag 11 januari viert de KPJ-Leusden het feit dat tien laar geleden de eerste prestatieloop werd gehouden De feestavond is in De Til en begint om 20.30 uur De muziek wordt verzorgd door het.Amusements orkest'' en iedereen is van harte wel kom. Het entreegeld is voor niet-leden 3 gulden LEUSDEN - Spar Aldensee zal op maandag 12 januari in „Blijhof' een avond verzorgen voor de leden van de Katholieke Plattelandsvrouwen Or ganisatie Leusden. Er wordt die avond, die om 19.30 uur begint, gesproken over exotische vruchten aan de hand van film en dia's. Men is in de gelegenheid, door proeven en keuren, een indruk te krijgen van smaak en bereiding van onder andere avocado's en aubergines. Maandag 26 januari wordt er een Bingo-avond gehouden, hier zijn zo als gewoonlijk introducés van harte wel kom. Aanvang om 20.00 uur in „Blij hof'. LEUSDEN - Vrijdag 9 januari is er weer de maandelijkse tieneravond in De Til voor kinderen in de leeftijd van 10 tot 14 jaar De avond duurt van 19.00 tot 10.30 uur en de entree is 1,00. Vrij dagavond kan iedereen die daar zin in heeft, zich uitleven in het imiteren van popgroepen, zangers enzovoort. Wil je meedoen, dan kan je je opgeven tussen 19.00 en 19.15 uur. Muziek is aanwe zig, maar denk je dat jouw muziek er niet bij zal zijn, zorg dan voor je eigen muziek (Van de redaktie) LEUSDEN - In verband met de voor genomen wijzigingen van de Eikenlaan en nabije omgeving zal op woensdag 21 januari a.s. een speciale informatie- en expositie-avond worden gehouden in het gemeentelijke voorlichtingscen trum van half acht tot half tien 's avonds.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5